3.3.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 56/210


PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2017/369

(2017. gada 27. februāris)

par kontroles pasākumiem metil-2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoātam (MDMB-CHMICA)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Lēmumu 2005/387/TI (2005. gada 10. maijs) par informācijas apmaiņu, risku novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām (1) un jo īpaši tā 8. panta 3. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu (2),

tā kā:

(1)

Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra paplašinātās Zinātniskās komitejas īpašajā sanāksmē saskaņā ar Lēmumu 2005/387/TI tika sagatavots risku novērtējuma ziņojums par jaunu psihoaktīvo vielu – metil-2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoātu (MDMB-CHMICA), un 2016. gada 28. jūlijā tas tika iesniegts Komisijai un Padomei.

(2)

MDMB-CHMICA klasificējama kā sintētiskais kanabinoīdu receptoru agonists. Sintētisko kanabinoīdu receptoru agonisti, kuri arī tiek saukti par sintētiskajiem kanabinoīdiem, pieder pie ķīmiski atšķirīgu vielu grupas, kuru iedarbība ir līdzīga Δ9-tetrahidrokanabinola (Δ9-THC) iedarbībai, kas ir galvenā marihuānas psihoaktīvā viela. Δ9-THC un sintētiskie kanabinoīdi naftalēn-1-il-(1-pentil-1H-indol-3-il)metanons (JWH-018) un 1-[(5-fluorpentil)-1H-indol-3-il]-(naftalēn-1-il)metanons (AM-2201) ir kanabinoīdu receptoru agonisti, kuri tiek kontrolēti saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropajām vielām.

(3)

Spēcīgā MDMB-CHMICA iedarbība un ļoti svārstīgais savienojuma daudzums nereglamentētās apreibinošajās vielās rada augstu akūtas toksicitātes risku.

(4)

MDMB-CHMICA Savienības narkotiku tirgū ir bijusi pieejama vismaz kopš 2014. gada augusta un ir konstatēta 23 dalībvalstīs. Parasti tā tiek apzīmēta kā nereglamentēta apreibinošā viela un pārdota īpašos veikalos (head shops), kā arī internetā kā “legāla” marihuānas aizvietotāja. Pieejamā informācija liecina, ka nefasētu MDMB-CHMICA pulveri ražo ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos, kas atrodas Ķīnā. Tas tiek importēts Savienībā, kur tas tiek pārstrādāts un safasēts tirdzniecībai paredzētos smēķēšanas maisījumos vai pārdots pulverveidā. Nav informācijas par to, ka MDMB-CHMICA tiktu ražota Savienībā.

(5)

MDMB-CHMICA parasti tiek lietota, smēķējot augu maisījumu, kas ir vai nu lietošanai gatava komerciāla nereglamentēta apreibinošā viela, vai retāk – smēķējot paša gatavotu maisījumu. Komerciālajos produktos parasti netiek norādīts, vai tā sastāvā ir MDMB-CHMICA vai kāds cits sintētiskais kanabinoīdu receptoru agonists. Tādējādi var uzskatīt, ka daudzas personas, kas lieto MDMB-CHMICA, neapzinās, ka lieto šo vielu. Turklāt šādi lietotāji var neapzināties patērētās devas lielumu. Ražošanas process var arī radīt nevienmērīgu vielas sadalījumu augu izcelsmes materiālā, kā rezultātā daži produkti satur fragmentus, kuros ir ļoti augsta kanabinoīdu koncentrācija, kas palielina akūtas toksicitātes un masu saindēšanās risku.

(6)

Pieejamie dati liecina, ka MDMB-CHMICA lieto marihuānas lietotāji, tā dēvētie psihonauti un personas, kurām regulāri tiek veiktas narkotiku pārbaudes procedūras, tostarp brīvības atņemšanā esošās personas.

(7)

Kaut gan nepastāv konkrēta informācija par iespējamo MDMB-CHIMICA ietekmi uz tiešo sociālo vidi vai sabiedrību kopumā, daudzi ziņojumi liecina, ka tās lietošana var izraisīt vardarbību un agresiju. Turklāt MDMB-CHIMICA konstatēšana gadījumos, kad pastāv aizdomas par transportlīdzekļa vadīšanu narkotisko vielu ietekmē, liecina par potenciāli plašāku risku sabiedriskajai drošībai.

(8)

Astoņas dalībvalstis ir ziņojušas par 28 nāves gadījumiem un 25 akūtas intoksikācijas gadījumiem, kuros konstatēta MDMB-CHMICA. MDMB-CHMICA plašāka pieejamība un lietošana būtiski ietekmētu gan indivīdu, gan sabiedrisko veselību.

(9)

Informācija par organizētās noziedzības grupējumu varbūtējo iesaistīšanos MDMB-CHMICA ražošanā, izplatībā, nelikumīgā tirdzniecībā un piegādē Savienībā ir ierobežota.

(10)

Viela MDMB-CHMICA nav minēta Apvienoto Nāciju Organizācijas 1961. gada Vienotās konvencijas par narkotiskajām vielām vai Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvencijas par psihotropajām vielām kontrolējamo vielu sarakstā. Tomēr tā ir minēta starp vielām, kuras paredzēts pārskatīt 38. PVO ekspertu komitejas par atkarību no narkotikām sanāksmē, kas sniedz ieteikumus ANO Narkotisko vielu komitejai par kontroles pasākumiem, kurus tā uzskata par piemērotiem.

(11)

MDMB-CHMICA nav iedibināta vai atzīta medicīniskā lietojuma nedz cilvēkiem, nedz veterinārijā. Izņemot ar pašas vielas parādīšanos narkotiku tirgū saistīto izmantošanu analītiskos atsauces materiālos un zinātniskos pētījumos par tās ķīmiju, farmakoloģiju un toksikoloģiju, nav norāžu, ka to izmantotu citām vajadzībām.

(12)

Risku novērtējuma ziņojumā secināts, ka trūkst zinātniski pierādītu faktu par MDMB-CHMICA, un norādīts, ka būtu nepieciešami turpmāki pētījumi. Tomēr pieejamie pierādījumi un informācija par vielas radīto risku veselībai un sociālo risku ir pietiekams pamats, lai visā Savienībā piemērotu MDMB-CHMICA kontroles pasākumus.

(13)

Tā kā desmit dalībvalstis saskaņā ar saviem tiesību aktiem, kas atbilst pienākumiem, kuri izriet no ANO 1971. gada Konvencijas par psihotropajām vielām, attiecībā uz MDMB-CHMICA piemēro kontroles pasākumus, bet piecas dalībvalstis izmanto citus likumdošanas līdzekļus tās kontrolei, kontroles pasākumu piemērošana visā Savienībā ļautu izvairīties no šķēršļiem tiesībaizsardzības iestāžu un tiesu iestāžu pārrobežu sadarbībā un veicinātu aizsardzību pret riskiem, ko varētu radīt vielas pieejamība un lietošana.

(14)

Ar Lēmumu 2005/387/TI Padomei tiek piešķirtas īstenošanas pilnvaras, lai tā Savienības līmenī ātri un pamatojoties uz ekspertīzi reaģētu uz jaunu psihoaktīvu vielu parādīšanos, ko konstatējušas un par ko ziņojušas dalībvalstis, piemērojot šīm vielām kontroles pasākumus visā Savienībā. Tā kā ir nodrošināti nosacījumi un procedūra, pēc kuriem sāk piemērot šādas īstenošanas pilnvaras, būtu jāpieņem īstenošanas lēmums, lai MDMB-CHMICA piemērotu kontroli visā Savienībā.

(15)

Dānijai Lēmums 2005/387/TI ir saistošs, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma, ar ko īsteno Lēmumu 2005/387/TI, pieņemšanā un piemērošanā.

(16)

Īrijai Lēmums 2005/387/TI ir saistošs, un tādēļ tā piedalās šā lēmuma, ar ko īsteno Lēmumu 2005/387/TI, pieņemšanā un piemērošanā.

(17)

Apvienotajai Karalistei Lēmums 2005/387/TI nav saistošs, un tādēļ tā nepiedalās šā lēmuma, ar ko īsteno Lēmumu 2005/387/TI, pieņemšanā, un Apvienotajai Karalistei tas nav saistošs un nav jāpiemēro,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Visā Savienībā piemēro kontroles pasākumus jaunajai psihoaktīvajai vielai metil-2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoātam (MDMB-CHMICA).

2. pants

Dalībvalstis pēc iespējas drīz, bet ne vēlāk kā 2018. gada 4. martā veic vajadzīgos pasākumus saskaņā ar to valsts tiesībām, lai attiecībā uz 1. pantā minēto jauno psihoaktīvo vielu piemērotu kontroles pasākumus un kriminālsodus, kā paredzēts to tiesību aktos atbilstīgi to pienākumiem saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropajām vielām.

3. pants

Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šo lēmumu piemēro saskaņā ar Līgumiem.

Briselē, 2017. gada 27. februārī

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

K. MIZZI


(1)  OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.

(2)  2017. gada 14. februāra atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).