16.4.2014   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 114/68


KOMISIJAS LĒMUMS

(2014. gada 20. marts),

ar ko nosaka Eiropas Savienības nostāju attiecībā uz lēmumu, ko pārvaldības struktūras, kuras izveidotas saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīgumu par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu, pieņem par datorserveru un nepārtrauktas barošanas avotu specifikāciju pievienošanu nolīguma C pielikumā un to displeju specifikāciju un attēlveidošanas ierīču specifikāciju pārskatīšanu, kuras iekļautas nolīguma C pielikumā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2014/202/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes 2012. gada 13. novembra Lēmumu 2013/107/ES par to, lai parakstītu un noslēgtu Nolīgumu starp Amerikas Savienoto Valstu valdību un Eiropas Savienību par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu (1), un jo īpaši tā 4. pantu,

tā kā:

(1)

Nolīgumā paredzēts, ka Eiropas Komisijai kopā ar ASV Vides aizsardzības aģentūru (VAA) jāizstrādā un periodiski jāpārskata kopīgās specifikācijas attiecībā uz biroja iekārtām, tādējādi grozot nolīguma C pielikumu.

(2)

Eiropas Savienības nostāja attiecībā uz specifikāciju grozīšanu ir jānosaka Komisijai.

(3)

Šajā lēmumā paredzētajos pasākumos ir ievērots atzinums, ko sniegusi Eiropas Energy Star padome, kura minēta 8. pantā Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 15. janvāra Regulā (EK) Nr. 106/2008 par Savienības biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu (2), kas grozīta ar Regulu (ES) Nr. 174/2013 (3).

(4)

Nolīguma C pielikuma II daļā izklāstītās displeju specifikācijas un C pielikuma III daļā izklāstītās attēlveidošanas ierīču specifikācijas būtu jāatceļ un jāaizstāj ar šim lēmumam pievienotajām specifikācijām,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

Vienīgais pants

Nostājai, kas Eiropas Savienībai jāpieņem attiecībā uz lēmumu, ko pārvaldības struktūras, kuras izveidotas saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīgumu par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu, pieņem par C pielikuma II un III daļā iekļauto displeju specifikāciju un attēlveidošanas ierīču specifikāciju pārskatīšanu un datorserveru un nepārtrauktas barošanas avotu jaunu specifikāciju pievienošanu nolīgumam, jāpamatojas uz pievienoto lēmuma projektu.

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2014. gada 20. martā

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 63, 6.3.2013., 5. lpp.

(2)  OV L 39, 13.2.2008., 1. lpp.

(3)  OV L 63, 6.3.2013., 1. lpp.


I PIELIKUMS

PROJEKTS LĒMUMAM

(…),

ko pārvaldības struktūras, kuras izveidotas saskaņā ar Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīgumu par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu, pieņem par datorserveru un nepārtrauktas barošanas avotu specifikāciju pievienošanu nolīguma C pielikumā un to displeju specifikāciju un attēlveidošanas ierīču specifikāciju pārskatīšanu, kuras iekļautas nolīguma C pielikumā

PĀRVALDĪBAS STRUKTŪRAS,

ņemot vērā Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīgumu par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu un jo īpaši tā XII pielikumu,

tā kā nolīgumam būtu jāpievieno jaunu produktu, proti, datorserveru un nepārtrauktas barošanas avotu, specifikācijas un būtu jāpārskata pašreizējās attēlveidošanas ierīču un displeju specifikācijas,

IR NOLĒMUŠAS ŠĀDI.

Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīguma par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu C pielikumam pievieno I daļu “Displeji”, II daļu “Nepārtrauktas barošanas avoti”, III daļu “Datorserveri” un IV daļu “Attēlveidošanas ierīces”, kā norādīts turpmāk.

Amerikas Savienoto Valstu valdības un Eiropas Savienības Nolīguma par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu koordinēšanu C pielikumā patlaban iekļauto II daļu “Displeji” un III daļu “Attēlveidošanas ierīces” atceļ.

Lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas. Šo lēmumu, kas sagatavots divos eksemplāros, paraksta līdzpriekšsēdētāji.

Vašingtonā, […]

ASV Vides aizsardzības aģentūras vārdā –

[…]

Briselē, […]

Eiropas Savienības vārdā –

[…]


II PIELIKUMS

NOLĪGUMA C PIELIKUMA

II DAĻA

“I.   DISPLEJU SPECIFIKĀCIJAS

1.   Definīcijas

1.1.   Ražojumu tipi

Elektroniskais displejs (displejs): tirdzniecībā pieejams elektronisks ražojums ar parasti vienā korpusā savietotu displeja ekrānu un ar to saistītām elektroniskām ierīcēm, kura pamatfunkcija ir atveidot vizuālo informāciju 1) no datora, darbstacijas vai servera, izmantojot vienu vai vairākas ievades (piemēram, VGA, DVI, HDMI, displeja pieslēgvietu, IEEE 1394, USB), vai 2) no ārējās atmiņas (piemēram, USB zibatmiņas diska, atmiņas kartes), vai 3) interneta savienojuma.

a)

Datora monitors: elektroniska ierīce, kuras ekrāna izmērs pa diagonāli parasti ir lielāks par 12 collām un pikseļu blīvums ir lielāks par 5 000 pikseļiem uz kvadrātcollu un kura atveido datora lietotāja saskarni un atvērtās programmas, lai lietotājs varētu sadarboties ar datoru, parasti izmantojot klaviatūru un peli.

Lielākas veiktspējas displejs: datora monitors, kam piemīt šādas pazīmes un funkcijas:

i)

kontrasta attiecība vismaz 60:1, mērot horizontālā skata leņķī, kas ir vismaz 85°, ar ekrāna aizsargstiklu vai bez tā;

ii)

maksimālā fiziskā izšķirtspēja ir lielāka par vai vienāda ar 2,3 megapikseļiem (MP); un

iii)

vismaz sRGB krāsu gamma, kā definēts IEC 61966 2-1. Krāsu telpas pārbīdes ir pieļaujamas, ja tiek atbalstīti vismaz 99 % vai vairāk definēto sRGB krāsu.

b)

Digitālais fotorāmis: elektroniska ierīce, kuras ekrāna izmērs pa diagonāli parasti ir mazāks par 12 collām un kuras pamatfunkcija ir atveidot digitālus attēlus. Tam var būt arī programmējams taimeris, aizņemtības sensors, audio funkcijas, video funkcijas un Bluetooth vai bezvadu pieslēgums.

c)

Informatīvais displejs: elektroniska ierīce, kuras ekrāna izmērs pa diagonāli parasti ir lielāks par 12 collām un pikseļu blīvums ir 5 000 pikseļu uz kvadrātcollu vai mazāks. Parasti tirgū to piedāvā kā komerciālu informatīvo displeju lietošanai vietās, kur vairāki cilvēki to aplūkos ārpus biroja vides, piemēram, mazumtirdzniecības veikalos, universālveikalos, restorānos, muzejos, viesnīcās, brīvā dabā, lidostās, konferenču telpās vai mācību telpās.

1.2.   Ārējais barošanas avots (EPS): saukts arī par ārējo barošanas adapteri. Komponents, kurš ievietots atsevišķā fiziskā korpusā, kas atrodas ārpus displeja korpusa, un kura uzdevums ir pārveidot no elektrotīkla pievadīto maiņstrāvu zemāka(-u) sprieguma(-u) līdzstrāvā, lai darbinātu displeju. Ārējais barošanas avots ir savienojams ar displeju, izmantojot apmaināmu vai neapmaināmu kontaktspraudni/kontaktrozeti, kabeli, vairākdzīslu vadu vai citu vadu.

1.3.   Darba režīmi:

a)

ieslēgts režīms: jaudas režīms, kurā ražojums ir iedarbināts un pilda vienu vai vairākas pamatfunkcijas. Šo režīmu raksturo arī tādi ierasti apzīmējumi kā “aktīvs”, “lietošanas”, “normālas darbības” režīms. Šajā režīmā jauda parasti ir lielāka nekā jauda miega režīmā vai izslēgtā režīmā;

b)

miega režīms: jaudas režīms, kurā ražojums pāriet, saņemot signālu no pievienotas ierīces vai iekšēju stimulu. Ražojums var pāriet šajā režīmā, saņemot signālu, ko rada lietotāja ievaddarbības. Ražojumam ir jāaktivizējas, saņemot signālu no pievienotas ierīces, tīkla, tālvadības ierīces un/vai saņemot iekšēju stimulu. Kamēr ražojums atrodas šajā režīmā, tas neatveido redzamu attēlu; vienīgais iespējamais izņēmums ir lietotājorientētas funkcijas vai aizsargfunkcijas, piemēram, informācijas par ražojumu vai statusa attēlošana, vai uz sensoriem bāzētas funkcijas.

Piezīmes.

1.

Iekšējais stimuls ir, piemēram, taimeris vai aizņemtības sensors.

2.

Energopatēriņa vadība nav lietotāja ievaddarbības piemērs;

c)

izslēgts režīms: jaudas režīms, kurā ražojums ir pievienots barošanas avotam, taču nepilda nekādas ieslēgta režīma vai miega režīma funkcijas. Šis režīms var saglabāties nenoteiktu laiku. Ražojums no šā režīma var iziet tikai tad, kad lietotājs tieši darbina barošanas slēdzi vai vadības ierīci. Dažiem ražojumiem šāda režīma var arī nebūt.

1.4.   Spožums: fotometrijas mērs, kas raksturo noteiktā virzienā krītošas gaismas intensitāti uz laukuma vienību un ko izsaka kandelās uz kvadrātmetru (cd/m2). Spožums attiecas uz displeja spilgtuma iestatījumiem.

a)

Maksimālais deklarētais spožums: maksimālais spožums, ko displejs var sasniegt ieslēgta režīma iepriekšiestatītā iestatījumā un ko norādījis ražotājs, piemēram, lietotāja rokasgrāmatā.

b)

Maksimālais izmērītais spožums: maksimālais spožums, ko displejs var sasniegt, ja tiek manuāli konfigurētas tā vadīklas, piemēram, spilgtums un kontrasts.

c)

Spožums piegādes konfigurācijā: displeja spožums atbilstoši rūpnīcas noklusējuma iestatījumiem, ko ražotājs izvēlējies normālai izmantošanai privātām vai komerciālām vajadzībām. Spožums piegādes konfigurācijā displejiem ar automātisko spilgtuma vadību (ABC), kas iespējota pēc noklusējuma, var būt dažāds atkarībā no apkārtnes gaismas apstākļiem vietā, kur displejs uzstādīts.

1.5.   Ekrāna laukums: redzamā ekrāna platums, kas reizināts ar redzamā ekrāna augstumu un izteikts kvadrātcollās.

1.6.   Automātiskā spilgtuma vadība (ABC): automātiska sistēma displeja spilgtuma pielāgošanai atkarībā no apkārtējā apgaismojuma.

1.7.   Apkārtējais apgaismojums: apgaismojuma pakāpju kombinācija ap displeju, piemēram, dzīvojamā istabā vai kabinetā.

1.8.   Tilta savienojums: fizisks savienojums starp divām centrmezgla vadīklām, parasti (bet ne tikai) USB vai FireWire, kas ļauj paplašināt pieslēgvietas, parasti, lai pārvietotu pieslēgvietas uz ērtāku vietu vai palielinātu pieejamo pieslēgvietu skaitu.

1.9.   Tīkla funkcija: spēja iegūt IP adresi, pieslēdzoties tīklam.

1.10.   Aizņemtības sensors: ierīce, ko izmanto, lai noteiktu, ka displeja priekšā vai tuvumā atrodas cilvēks. Aizņemtības sensoru parasti izmanto, lai displeju no ieslēgta režīma pārslēgtu miega režīmā vai izslēgtā režīmā.

1.11.   Ražojumu saime: tādu displeju grupa ar vienu zīmolu, kam ir ekrāns ar vienādu izmēru un izšķirtspēju un kas ievietoti vienā korpusā, un kam var būt dažādas aparatūras konfigurācijas.

Piemērs. Par ražojumu saimi var uzskatīt divus tās pašas modeļu līnijas datora monitorus, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli ir 21 colla un izšķirtspēja ir 2,074 megapikseļi (MP), bet kuriem ir dažādas funkcijas, piemēram, iebūvēti skaļruņi vai kamera.

1.12.   Reprezentatīvs modelis: ražojuma konfigurācija, kas testēta ENERGY STAR saņemšanai un ko paredzēts laist tirgū un marķēt kā ENERGY STAR ražojumu.

2.   Darbības joma

2.1.   Iekļautie ražojumi

2.1.1.

Ražojumi, kuri atbilst šeit izklāstītajai displeja definīcijai un kuru barošana tiek nodrošināta tieši no maiņstrāvas tīkla vai izmantojot ārēju barošanas avotu, vai izmantojot datu vai tīkla pieslēgumu, ir tiesīgi saņemt ENERGY STAR marķējumu, izņemot 2.2. iedaļā minētos ražojumus.

2.1.2.

Tipiski ražojumi, kas varētu saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju, ir:

a)

datoru monitori;

b)

digitālie fotorāmji;

c)

informatīvie displeji; un

d)

citi ražojumi, tostarp monitori ar klaviatūras, video un peles slēdža funkciju, un citi kādai nozarei specifiski displeji, kas atbilst šajā specifikācijā norādītajām definīcijām un kvalifikācijas kritērijiem.

2.2.   Neiekļautie ražojumi

2.2.1.

Ražojumi, uz kuriem attiecas citas ENERGY STAR ražojumu specifikācijas, nevar saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju. Pašlaik spēkā esošo specifikāciju saraksts atrodams tīmekļa vietnē www.eu-energystar.org.

2.2.2.

Marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju nevar saņemt šādi ražojumi:

a)

ražojumi, kuru ekrāna redzamās daļas izmērs pa diagonāli ir lielāks par 61 collu;

b)

ražojumi ar integrētu televīzijas uztvērēju;

c)

ražojumi, kurus laiž tirgū un tirgo kā televizorus, tostarp ražojumi ar datora ievades pieslēgvietu (piemēram, VGA), ko laiž tirgū un tirgo pirmām kārtām kā televizorus;

d)

ražojumi, kas ir komplektējami televizori. Komplektējams televizors ir ražojums, kas sastāv no diviem vai vairākiem atsevišķiem blokiem (piemēram, displejierīces un uztvērēja) un ko laiž tirgū un tirgo kā televizoru ar vienu modeļa vai sistēmas apzīmējumu. Komplektējamam televizoram var būt vairāki barošanas vadi;

e)

dubultfunkcionāli televizori / datora monitori, kurus kā tādus laiž tirgū un tirgo;

f)

mobilas skaitļošanas un sakaru ierīces (piemēram, planšetdatori, ievadvirsmas datori, elektroniskie lasītāji, viedtālruņi);

g)

ražojumi, kam jāatbilst tādu medicīnisko ierīču specifikācijām, kuras nepieļauj barošanas pārvaldības funkcijas un/vai kurām nav miega režīma definīcijai atbilstoša barošanas režīma; kā arī

h)

vienkāršotie klientdatori, ultravienkāršotie klientdatori vai nulles klientdatori.

3.   Kvalifikācijas kritēriji

3.1.   Zīmīgie cipari un noapaļošana

3.1.1.

Visus aprēķinus izdara ar tieši izmērītām (nenoapaļotām) vērtībām.

3.1.2.

Ja nav norādīts citādi, atbilstību specifikācijas prasībām novērtē, izmantojot tieši izmērītas vai aprēķinātas vērtības bez noapaļošanas.

3.1.3.

Tieši izmērītās vai aprēķinātās vērtības, ko ziņošanas nolūkā nosūta caur ENERGY STAR vietni, noapaļo līdz tuvākajam zīmīgajam ciparam, kā norādīts attiecīgajās specifikācijas prasībās.

3.2.   Vispārīgas prasības

3.2.1.

Ārējas barošanas avots: ja ražojumu piegādā ar ārēju barošanas avotu, avots atbilst V līmeņa prasībām saskaņā ar Starptautisko efektivitātes atzīmju protokolu un tam ir V līmeņa atzīme. Papildu informācija par atzīmju protokolu pieejama tīmekļa vietnē www.energystar.gov/powersupplies.

Ārēji barošanas avoti atbilst V līmeņa prasībām, kad tos testē ar viena sprieguma maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa un maiņstrāvas–maiņstrāvas tipa barošanas avotu energoefektivitātes aprēķināšanas testēšanas metodi (Test Method for Calculating the Energy Efficiency of Single-Voltage External Ac-Dc and Ac-Ac Power Supplies), 2004. gada 11. augusts.

3.2.2.

Barošanas pārvaldība

a)

Ražojumiem ir vismaz viena pēc noklusējuma iespējota barošanas pārvaldības funkcija, lai no ieslēgta režīma automātiski pārietu miega režīmā, vai nu izmantojot pieslēgtu resursierīci, vai iekšēji (piemēram, pēc noklusējuma ir iespējota VESA displeja energopatēriņa vadības sistēma (VESA DPMS)).

b)

Ražojumiem, kas rada saturu attēlošanai no viena vai vairākiem iekšējiem avotiem, ir pēc noklusējuma iespējots sensors vai taimeris, lai automātiski iedarbinātu miega režīmu vai izslēgto režīmu.

c)

Ja ražojumam ir iekšējs noklusējuma aizkaves laiks, pēc kura ražojums no ieslēgta režīma pāriet miega režīmā vai izslēgtā režīmā, par šo aizkaves laiku ziņo.

d)

Datora monitori automātiski pāriet miega režīmā vai izslēgtā režīmā 15 minūšu laikā pēc tam, kad atslēgti no resursdatora.

3.3.   Prasības ieslēgtā režīmā

3.3.1.

Jaudas patēriņš ieslēgtā režīmā (PON), kas izmērīts ar ENERGY STAR testēšanas metodi, nav lielāks par maksimālo jaudas patēriņu ieslēgtā režīmā (PON_MAX), kas aprēķināts un noapaļots saskaņā ar 1. tabulu.

Ja ražojuma pikseļu blīvums (DP), kas aprēķināts 1. vienādojumā, ir lielāks par 20 000 pikseļiem uz kvadrātcollu, tad ekrāna izšķirtspēju (r), ko izmanto PON_MAX aprēķināšanai, nosaka 2. vienādojumā.

1. vienādojums. Pikseļu blīvuma aprēķins

Formula

kur:

DP ir ražojuma pikseļu blīvums, kurš noapaļots līdz tuvākajam veselajam skaitlim, pikseļos uz kvadrātcollu,

r ir ekrāna izšķirtspēja megapikseļos un

A ir redzamais ekrāna laukums kvadrātcollās.

2. vienādojums. Izšķirtspējas aprēķins, ja ražojuma pikseļu blīvums (DP) pārsniedz 20 000 pikseļu uz kvadrātcollu

Formula

Formula

kur:

r1 un r2 ir ekrāna izšķirtspēja megapikseļos, kura jāizmanto, aprēķinot PON_MAX,

DP ir ražojuma pikseļu blīvums, kurš noapaļots līdz tuvākajam veselajam skaitlim, pikseļos uz kvadrātcollu un

A ir redzamais ekrāna laukums kvadrātcollās.

1.   tabula

Aprēķins: maksimālais jaudas patēriņš ieslēgtā režīmā (PON_MAX)

Ražojuma veids un

ekrāna izmērs pa diagonāli d

(collās)

PON_MAX,

kur Dp ≤ 20 000 pikseļiem uz kvadrātcollu

(vatos)

kur:

r = ekrāna izšķirtspēja megapikseļos

A = redzamais ekrāna laukums kvadrātcollās

Rezultātu noapaļo līdz tuvākajai vata desmitdaļai

PON_MAX,

kur Dp 20 000 pikseļiem uz kvadrātcollu

(vatos)

kur:

r = ekrāna izšķirtspēja megapikseļos

A = redzamais ekrāna laukums kvadrātcollās

Rezultātu noapaļo līdz tuvākajai vata desmitdaļai

d < 12,0

Formula

Formula

12,0 ≤ d < 17,0

Formula

Formula

17,0 ≤ d < 23,0

Formula

Formula

23,0 ≤ d < 25,0

Formula

Formula

25,0 ≤ d ≤ 61,0

Formula

Formula

30,0 ≤ d ≤ 61,0

(tikai ražojumiem, kas atbilst informatīvā displeja definīcijai)

Formula

Formula

3.3.2.

Ražojumiem, kas atbilst lielākas veiktspējas displeja definīcijai, jaudas pielaidi (PEP), kas aprēķināta 3. vienādojumā, pieskaita PON_MAX, ko aprēķina pēc 1. tabulas. Šajā gadījumā PON, ko mēra ar ENERGY STAR testēšanas metodi, nav lielāks par PON_MAX un PEP summu.

3. vienādojums. Aprēķins: lielākas veiktspējas displeju jaudas pielaide ieslēgtā režīmā

Formula

Formula

kur:

PEP27″ ir vatos izteikta jaudas pielaide ieslēgtā režīmā lielākas veiktspējas displejiem, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli ir mazāks par 27 collām,

PEP≥ 27″ ir vatos izteikta jaudas pielaide ieslēgtā režīmā lielākas veiktspējas displejiem, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli nav mazāks par 27 collām, un

PON_MAX ir vatos izteikts maksimālais jaudas patēriņš ieslēgtā režīmā.

3.3.3.

Ražojumiem ar automātisko spilgtuma vadību (ABC), kas iespējota pēc noklusējuma, 5. vienādojumā aprēķināto jaudas pielaidi (PABC) pieskaita pēc 1. tabulas aprēķinātajam PON_MAX, ja jaudas samazinājums ieslēgtā režīmā (RABC), kas aprēķināts 4. vienādojumā, nav mazāks par 20 %.

a)

Ja RABC ir mazāks par 20 %, PABC netiek pieskaitīts PON_MAX.

b)

PON, ko mēra ar atspējotu ABC pēc ENERGY STAR testēšanas metodes, nav lielāks par PON_MAX.

4. vienādojums. Aprēķins: jaudas samazinājums ieslēgtā režīmā ražojumiem, kam pēc noklusējuma iespējota automātiskā spilgtuma vadība

Formula

kur:

RABC ir jaudas samazinājums procentos ieslēgtā režīmā, pateicoties ABC,

P300 ir izmērītā jauda vatos ieslēgtā režīmā, testējot apkārtējā gaismā ar intensitāti 300 luksi, un

P10 ir izmērītā jauda vatos ieslēgtā režīmā, testējot apkārtējā gaismā ar intensitāti 10 luksi.

5. vienādojums. Aprēķins: jaudas pielaide ieslēgtā režīmā ražojumiem, kam pēc noklusējuma iespējota automātiskā spilgtuma vadība

Formula

kur:

PABC ir vatos izteikta jaudas pielaide ieslēgtā režīmā un

PON_MAX ir vatos izteikts maksimālais jaudas patēriņš ieslēgtā režīmā.

3.3.4.

Ražojumiem, kas barošanu saņem no zema sprieguma līdzstrāvas avota, PON, kas aprēķināts 6. vienādojumā, nav lielāks par PON_MAX, kas aprēķināts pēc 1. tabulas.

6. vienādojums. Aprēķins: jauda ieslēgtā režīmā ražojumiem, kas barošanu saņem no zema sprieguma līdzstrāvas avota

Formula

kur:

PON ir vatos izteikta aprēķinātā jauda ieslēgtā režīmā,

PL ir maiņstrāvas jaudas patēriņš vatos no zema sprieguma līdzstrāvas avota, kura patērētājs ir testējamā iekārta (UUT), un

PS ir vatos izteikts marginālais zudums maiņstrāvas barošanas avotā.

3.4.   Prasības miega režīmam

3.4.1.

Izmērītais miega režīma jaudas patēriņš (PSLEEP) ražojumiem, kam nav nevienas no 3. vai 4. tabulā minētajām datu vai tīkla funkcijām, nav lielāks par maksimālo jaudas patēriņu miega režīmā (PSLEEP_MAX), kā norādīts 2. tabulā.

2.   tabula

Maksimālais jaudas patēriņš miega režīmā (PSLEEP_MAX)

PSLEEP_MAX

(vatos)

0,5

3.4.2.

Izmērītais miega režīma jaudas patēriņš (PSLEEP) ražojumiem ar vienu vai vairākām 3. vai 4. tabulā minētajām datu vai tīkla funkcijām, nav lielāks par maksimālo datu/tīkla jaudas patēriņu miega režīmā (PSLEEP_AP), kas aprēķināts 7. vienādojumā.

7. vienādojums. Aprēķins: maksimālais datu/tīkla jaudas patēriņš miega režīmā

Formula

kur:

PSLEEP_AP ir vatos izteikts maksimālais jaudas patēriņš miega režīmā ražojumiem, kuri testēti ar papildu funkcijām, kas patērē jaudu,

PSLEEP_MAX ir vatos izteikts maksimālais jaudas patēriņš miega režīmā, kā norādīts 2. tabulā,

PDN ir vatos izteikta jaudas pielaide, kā norādīts 3. tabulā, datu vai tīkla funkcijai, kura pieslēgta miega režīma testēšanas laikā, un

PADD ir vatos izteikta jaudas pielaide, kā norādīts 4. tabulā, pēc noklusējuma iestatītām papildu funkcijām, kuras darbojas miega režīma testēšanas laikā.

3.   tabula

Jaudas pielaides miega režīmā datu vai tīkla funkcijām

Funkcija

Iekļautie tipi

PDN

(vatos)

 

USB 1.x

0,1

USB 2.x

0,5

USB 3.x, DisplayPort (nevideo pieslēgums), Thunderbolt

0,7

Tīkls

Fast Ethernet

0,2

Gigabit Ethernet

1,0

Wi-Fi

2,0


4.   tabula

Jaudas pielaides miega režīmā papildu funkcijām

Funkcija

Iekļautie tipi

PADD

(vatos)

Sensors

Aizņemtības sensors

0,5

Atmiņa

Zibatmiņas kartes / viedkartes nolasītāji, ciparkameras saskarnes, PictBridge

0,2

1. piemērs. Digitālajam fotorāmim, kuram miega režīma testēšanas laikā pieslēgta un iespējota tikai viena tilta vai tīkla funkcija, Wi-Fi un kuram miega režīma testēšanas laikā nav pieslēgta neviena papildu funkcija, drīkst piemērot 2,0 W Wi-Fi papildu pielaidi, jo Formula, Formula.

2. piemērs. Ar USB 3.x un DisplayPort (nevideo pieslēgums) tilta funkciju aprīkota datora monitora testēšanas laikā pievienots un iespējots ir tikai USB 3.x. Pieņemot, ka miega režīma testēšanas laikā papildu funkcijas nav iespējotas, šim displejam drīkst piemērot 0,7 W USB 3.x papildu pielaidi, jo Formula, Formula.

3. piemērs. Testējot ar vienu tilta un vienu tīkla funkciju, USB 3.x un Wi-Fi aprīkotu datora monitoru, miega režīma testēšanas laikā abas funkcijas ir pieslēgtas un iespējotas. Pieņemot, ka miega režīma testēšanas laikā papildu funkcijas nav iespējotas, šim displejam drīkst piemērot 0,7 W USB 3.x papildu pielaidi un 2,0 W Wi-Fi papildu pielaidi, jo Formula, Formula.

3.4.3.

Ražojumiem, kam ir vairāki miega režīmi (piemēram, “miega režīms” un “dziļa miega režīms”), izmērītais miega režīma jaudas patēriņš (PSLEEP) nevienā miega režīmā nepārsniedz PSLEEP_MAX, ja ražojumam nav datu vai tīkla pieslēguma funkcijas, un PSLEEP_AP, ja ražojums ir testēts ar papildu energopatērējošām funkcijām, piemēram, datu tilta pieslēgumu vai tīkla pieslēgumu. Ja ražojumam ir vairāki miega režīmi, kurus var manuāli izvēlēties, vai ja ražojums var pāriet miega režīmā dažādos veidos (piemēram, ar tālvadību vai pārslēdzot resursdatoru miega režīmā), izmērīto miega režīma enerģijas patēriņu (PSLEEP) miega režīmā ar augstāko PSLEEP rādītāju, kas izmērīts atbilstoši 6.5. iedaļā minētajai testēšanas metodei, uzskata par PSLEEP, kuru norāda atbilstības noteikšanai. Ja ražojums dažādajos miega režīmos pāriet automātiski, tad visu miega režīmu vidējā PSLEEP vērtība, kas iegūta, piemērojot 6.5. iedaļā minēto testēšanas metodi, ir tā PSLEEP vērtība, kuru norāda atbilstības noteikšanai.

3.5.   Prasības izslēgšanas režīmā

Izmērītais jaudas patēriņš izslēgtā režīmā (POFF) nav lielāks par maksimālo jaudas patēriņu izslēgtā režīmā (POFF_MAX), kas norādīts 5. tabulā.

5.   tabula

Maksimālais jaudas patēriņš izslēgtā režīmā (POFF_MAX)

POFF_MAX

(vatos)

0,5

3.6.   Par visiem ražojumiem paziņo maksimālo deklarēto un maksimālo izmērīto spožumu; as-spožumu piegādes konfigurācijā paziņo par visiem ražojumiem, izņemot par tiem, kuriem pēc noklusējuma iestatīts ABC.

4.   Testēšanas prasības

4.1.   Testēšanas metodes

Attiecībā uz ražojumiem, kas laisti Eiropas Savienības tirgū, ražotājiem ir jāveic to modeļu testēšana un pašsertifikācija, kas atbilst Energy Star vadlīnijām. Lai noteiktu ražojuma atbilstību ENERGY STAR, izmanto turpmāk norādītās metodes.

Ražojuma tips

Testēšanas metode

Visi ražojuma tipi un ekrāna izmēri

ENERGY STAR testēšanas metode monitora energopatēriņa noteikšanai, 6.0. versija – pārskatītā redakcija, 2013. gada janvāris

4.2.   Testēšanai nepieciešamo vienību skaits

4.2.1.

Testēšanai izraugās vienu reprezentatīva modeļa (kā definēts 1. iedaļā) vienību.

4.2.2.

Lai noteiktu ražojumu saimes atbilstību, par reprezentatīvu modeli uzskata ražojuma konfigurāciju, kura katrā saimes ražojumu kategorijā ir ar vislielāko iespējamo enerģijas patēriņu (sliktākais scenārijs).

4.3.   Atbilstība starptautiskajā tirgū

Ražojumu atbilstību testē katrā attiecīgā pievadītā sprieguma/frekvences kombinācijā katram tirgum, kurā tos tirgos un reklamēs kā ENERGY STAR ražojumus.

5.   Lietotāja saskarne

Ražotājus mudina izstrādāt ražojumus saskaņā ar lietotāja saskarnes standartu IEEE P1621: lietotāju saskarnes elementu standarts to elektronisko ierīču energopatēriņa vadībai, kuras izmanto biroju/patērētāju vidē. Sīkāku informāciju skatīt tīmekļa vietnē http://eetd.LBL.gov/Controls. Ja ražotājs neievieš standartu IEEE P1621, ražotājam ir jāiesniedz VAA vai Eiropas Komisijai attiecīgs pamatojums.

6.   Spēkā stāšanās diena

6.1.

Diena, kad ražotāji drīkst sākt kvalificēt ražojumus kā ENERGY STAR ražojumus saskaņā ar šīs specifikācijas 6.0. versiju, tiks definēta kā nolīguma spēkā stāšanās diena. Lai ražojuma modelis saņemtu ENERGY STAR marķējumu, tam jāatbilst ENERGY STAR specifikācijai, kas ir spēkā modeļa ražošanas dienā. Ražošanas diena ir specifiska katrai vienībai, un tas ir datums (piemēram, mēnesis un gads), kad vienību uzskata par pilnīgi nokomplektētu.

6.2.

Specifikācijas turpmākā pārskatīšana: VAA un Eiropas Komisijai ir tiesības grozīt šo specifikāciju, ja tehnoloģiju un/vai tirgus pārmaiņu ietekmē mazināsies tās lietderība attiecībā uz patērētājiem, ražošanas nozari vai vidi. Saskaņā ar pašreizējo stratēģiju specifikāciju pārskatīs, apspriežoties ar ieinteresētajām personām. Gadījumā, ja specifikāciju pārskata, lūdzam ņemt vērā, ka ENERGY STAR netiek automātiski piešķirts uz visu modeļa ražošanas laiku.

7.   Apsvērumi par turpmāku pārskatīšanu

7.1.   Displeji, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli ir lielāks par 61 collu

Ir zināms, ka interaktīvi displeji, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli ir lielāks par 60 collām, tirgū ir pieejami un tiek izmantoti komerciāliem un izglītojošiem mērķiem. Ir lietderīgi gūt labāku izpratni par šo ražojumu enerģijas patēriņu, tos testējot pēc displeju testēšanas metodes, un, pirms specifikācija tiks nākamreiz pārskatīta, kā arī pārskatīšanas laikā VAA un Eiropas Komisija sadarbosies ar ieinteresētajām personām, lai iegūtu informāciju. VAA un Eiropas Komisiju būtībā interesē vērtējums, vai, nākamreiz pārskatot specifikāciju, tajā nevarētu aptverto ražojumu klāstā iekļaut arī ražojumus, kuru ekrāna izmērs pa diagonāli ir lielāks par 61 collu.

7.2.   Skārienekrāna funkcija

VAA un Eiropas Komisija ir apņēmušās turpināt izstrādāt kritērijus displejiem ar jaunām funkcijām, un ir paredzams, ka displeji ar skārienekrāna funkciju, uz kuriem attiecas šī specifikācija, tirgū kļūs aizvien izplatītāki, jo īpaši informatīvo displeju vidū. Nākotnē VAA, DOE un Eiropas Komisija kopā ar ieinteresētajām personām izpētīs, vai skārienekrāna funkcija ietekmē jaudas patēriņu ieslēgtā režīmā, lai noteiktu, kādā mērā nākamās specifikācijas izstrādes procesā jāpievēršas skārienekrāna funkcijai.

II.   NEPĀRTRAUKTĀS BAROŠANAS AVOTU SPECIFIKĀCIJAS

1.   Definīcijas

Ja nav norādīts citādi, visi šajā dokumentā lietotie termini atbilst Starptautiskās Elektrotehniskās komisijas (IEC) standartā IEC 62040-3 (1) iekļautajām definīcijām.

Šajā specifikācijā piemēro šādas definīcijas:

nepārtrauktās barošanas avots (UPS): no pārveidotājiem, pārslēgiem un enerģijas uzkrājējiem, piemēram, akumulatoriem, sastāvoša ierīce, kura nodrošina jaudas padeves nepārtrauktību galvenā barošanas avota atteices gadījumā (2).

1.1.

Enerģijas pārveidošanas mehānisms:

a)

statiskais UPS: nepārtrauktās barošanas avots, kur izejas spriegumu nodrošina pusvadītāju jaudas elektronikas komponenti;

b)

rotācijas UPS: nepārtrauktās barošanas avots, kur izejas spriegumu nodrošina viena vai vairākas rotējošas elektriskās mašīnas:

1)

rotācijas nepārtrauktās barošanas avots (RUPS) bez dīzeļdzinēja: rotācijas nepārtrauktās barošanas avots, kurā nav integrēta dīzeļdzinēja, kas piegādātu strāvu patērētājam galvenā barošanas avota atteices gadījumā;

2)

rotācijas nepārtrauktās barošanas avots ar dīzeļdzinēju (DRUPS): rotācijas UPS, kurā ir integrēts dīzeļdzinējs, ko var izmantot, lai piegādātu strāvu patērētājam galvenā barošanas avota atteices gadījumā;

c)

piegādātā jauda:

1)

maiņstrāvas izejas nepārtrauktās barošanas avots: nepārtrauktās barošanas avots, kas piegādā jaudu ar nepārtrauktu elektriskā lādiņa plūsmu, kura periodiski maina virzienu;

2)

līdzstrāvas izejas nepārtrauktās barošanas avots/taisngriezis: nepārtrauktās barošanas avots, kas piegādā jaudu ar nepārtrauktu elektriskā lādiņa plūsmu, kuras kustības virziens nemainās. Tas ietver gan atsevišķus taisngriežus līdzstrāvas lietojumiem, gan veselus līdzstrāvas izejas nepārtrauktās barošanas avota blokus vai sistēmas, kas sastāv no taisngrieža moduļiem, vadības ierīcēm un citiem komponentiem.

Piezīme. Līdzstrāvas izejas nepārtrauktās barošanas avoti ir pazīstami arī ar nosaukumu “taisngrieži”. Šajā dokumentā izmantots termins “līdzstrāvas izejas UPS/taisngriezis”, jo “taisngriezis” var apzīmēt arī maiņstrāvas izejas UPS apakšsistēmu.

1.2.

Modulārs UPS: nepārtrauktās barošanas avots, kas sastāv no vienas vai vairākām atsevišķām UPS iekārtām, kurām ir viens vai vairāki kopēji korpusi un kopēja enerģijas uzkrāšanas sistēma un kuru izeja darbības normālrežīmā ir pieslēgta kopējai izejas kopnei, kas pilnīgi atrodas korpusā(-os). Atsevišķu UPS vienību kopējais skaits modulārā nepārtrauktās barošanas avotā ir “n + r”, kur “n” ir atsevišķu UPS vienību skaits, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu slodzes jaudu, bet “r” ir redundanto UPS iekārtu skaits. Modulāros UPS var izmantot, lai nodrošinātu redundanci, palielinātu jaudu vai pildītu abas minētās funkcijas.

1.3.

Redundance: papildu UPS vienības paralēlā nepārtrauktās barošanas avotā, lai uzlabotu strāvas padeves nepārtrauktību; iedalījums ir šāds:

a)

N + 0: nepārtrauktās barošanas avots, kam nav pieļaujamas nekādas atteices, lai saglabātu darbības normālrežīmu. Nav redundances;

b)

N + 1: paralēls UPS, kam ir pieļaujama vienas UPS vienības vai vienas UPS vienību grupas atteice, lai saglabātu darbības normālrežīmu;

c)

2N: paralēls UPS, kam ir pieļaujama puses UPS vienību atteice, lai saglabātu darbības normālrežīmu.

1.4.

Nepārtrauktās barošanas avota darba režīmi:

a)

normālrežīms: stabils darba režīms, kurā UPS darbojas, ja ir šādi nosacījumi:

1)

nepārtrauktās barošanas avota ieejas barošanas maiņstrāva ir pieļaujamo pielaižu robežās;

2)

enerģijas uzkrāšanas sistēma ir uzlādēta vai tiek uzlādēta;

3)

slodze ir UPS norādītajās robežās;

4)

apeja ir pieejama un ir norādīto pielaižu robežās (attiecīgā gadījumā);

b)

uzkrātās enerģijas režīms: stabils darba režīms, kurā UPS darbojas, ja ir šādi nosacījumi:

1)

maiņstrāvas barošana ir atslēgta vai nav pieļaujamo pielaižu robežās;

2)

visu jaudu ņem no enerģijas uzkrāšanas sistēmas vai – DRUPS gadījumā – no integrētā dīzeļdzinēja, vai no abiem;

3)

slodze ir UPS norādītajās robežās;

c)

apejas režīms: nepārtrauktās barošanas avota darba režīms, kad slodzes strāva tiek padota tikai caur apejas bloku.

1.5.

Nepārtrauktās barošanas avota ieejas atkarības parametri:

a)

no sprieguma un frekvences atkarīgs (VFD) – spēj pasargāt patērētāju no elektroenerģijas padeves pārtrauces (3);

b)

no sprieguma neatkarīgs (VI) – spēj pasargāt patērētāju tāpat kā VFD, kā arī no:

1)

pastāvīgi pazemināta sprieguma ieejā;

2)

pastāvīgi palielināta sprieguma ieejā (4);

c)

no sprieguma un frekvences neatkarīgs (VFI): neatkarīgs no sprieguma un frekvences variācijām un spēj pasargāt patērētāju no šādu variāciju negatīvas ietekmes, tajā pašā laikā netērējot uzkrāto enerģiju.

1.6.

Viens normālrežīma UPS: nepārtrauktās barošanas avots, kas funkcionē normālrežīmā tikai viena ieejas atkarības parametru kopuma robežās. Piemēram, UPS funkcionē tikai kā VFI.

1.7.

Vairāku normālrežīmu UPS: nepārtrauktās barošanas avots, kas funkcionē normālrežīmā vairāku ieejas atkarības parametru kopumu robežās. Piemēram, UPS funkcionē kā VFI vai VFD.

1.8.

Apeja: alternatīvs strāvas ceļš uz maiņstrāvas pārveidotāju:

a)

apkopes apeja: alternatīvs strāvas ceļš, lai nodrošinātu strāvas padeves nepārtrauktību apkopes laikā;

b)

automātiska apeja: alternatīvs strāvas (primārās vai rezerves) ceļš uz netiešu maiņstrāvas pārveidotāju:

1)

mehāniska apeja: vadība ar slēdzi, kam ir mehāniski atdalāmi kontakti;

2)

statiskā apeja (elektroniska apeja): vadība ar elektronisku jaudas slēdzi, piemēram, tranzistoru, tiristoru, sinistoru (triaku) vai citu pusvadītāju ierīci vai ierīcēm;

3)

hibrīdapeja: vadība ar slēdzi, kam ir mehāniski atdalāmi kontakti kombinācijā vismaz ar vienu vadāmu elektronisku vārsta ierīci.

1.9.

References testa slodze: slodze vai apstākļi, kuros UPS piegādā aktīvo jaudu (W), kādai UPS ir paredzēts (5).

1.10.

Testējamā iekārta (UUT): testējamais UPS tādā konfigurācijā, kādā tas tiks piegādāts patērētājam, tostarp visi piederumi (piemēram, filtri vai transformatori), kas nepieciešami, lai izpildītu testēšanas nosacījumus, kuri norādīti ENERGY STAR testēšanas metodes apraksta 3. iedaļā.

1.11.

Jaudas koeficients: aktīvās jaudas P absolūtās vērtības attiecība pret šķietamo jaudu S.

1.12.

Ražojumu saime: ražojuma modeļu grupa, ko 1) izgatavojis viens ražotājs, 2) uz ko attiecas tie paši ENERGY STAR kvalifikācijas kritēriji un 3) kam ir tāda pati pamatkonstrukcija. Attiecībā uz nepārtrauktās barošanas avotiem pieņemamās variācijas ražojumu saimē ir šādas:

a)

uzstādīto moduļu skaits;

b)

redundance;

c)

ievadfiltru un izvadfiltru tips un daudzums;

d)

taisngrieža pulsāciju skaits (6); un

e)

enerģijas uzkrāšanas sistēmas ietilpība.

1.13.

Saīsinājumi:

a)   A: ampērs;

b)   ac: maiņstrāva;

c)   dc: līdzstrāva;

d)    DRUPS : rotācijas UPS ar dīzeļdzinēju;

e)    RUPS : rotācijas UPS;

f)    THD : kopējais strāvas harmoniku kropļojums;

g)    UPS : nepārtrauktās barošanas avots;

h)    UUT : testējamā iekārta;

i)   V: volts;

j)    VFD : no sprieguma un frekvences atkarīgs;

k)    VFI : no sprieguma un frekvences neatkarīgs;

l)    VI : no sprieguma neatkarīgs;

m)   W: vats;

n)   Wh: vatstunda.

2.   Darbības joma

2.1.   Ražojumi, kas atbilst šeit izklāstītajai nepārtrauktās barošanas avota (UPS) definīcijai, ieskaitot statiskos un rotācijas UPS un maiņstrāvas izejas UPS un līdzstrāvas izejas UPS/taisngriežus, ir tiesīgi saņemt ENERGY STAR marķējumu, izņemot 2.3. iedaļā minētos ražojumus.

2.2.   Ražojumi, kas var saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju, ir:

a)

patēriņa UPS, kas paredzēti, lai pasargātu galddatorus un attiecīgās perifērās ierīces un/vai izklaides ierīces, piemēram, televizorus, televizora pierīces, ciparvideo ierakstītājus, Blu-ray un DVD atskaņotājus;

b)

komerciālie UPS, kas paredzēti, lai pasargātu nelielu uzņēmumu un filiāļu informācijas un sakaru tehnoloģiju ierīces, piemēram, serverus, tīkla pārslēdzējus un maršrutētājus, nelielas atmiņas iekārtas;

c)

datu centru UPS, kas paredzēti, lai pasargātu lielas informācijas un sakaru tehnoloģiju iekārtas, piemēram, uzņēmumu serverus, tīkla iekārtas, lielas atmiņas iekārtas; kā arī

d)

telekomunikāciju līdzstrāvas izejas UPS/taisngrieži, kas paredzēti, lai pasargātu telekomunikāciju sistēmas, kuras atrodas centrālajā birojā vai attālinātā vietā, kur darbojas bezvadu/šūnu tīkls.

2.3.   Neiekļautie ražojumi

2.3.1.

Ražojumi, uz kuriem attiecas citas ENERGY STAR ražojumu specifikācijas, nevar saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju. Pašlaik spēkā esošo specifikāciju saraksts atrodams tīmekļa vietnē www.eu-energystar.org.

2.3.2.

Marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju nevar saņemt šādi ražojumi:

a)

ražojumi, kas ir datora vai cita galapatērētāja neatņemama daļa (piemēram, ar baterijām papildināts iekšējais akumulators vai rezerves baterijas modemiem, drošības sistēmām u. tml.);

b)

rūpnieciskie UPS, kas īpaši konstruēti, lai pasargātu kritiski svarīgus vadības, ražošanas vai izgatavošanas procesus vai operācijas;

c)

apgādes sistēmu UPS, kas paredzēti izmantošanai elektropārvades un elektrosadales sistēmās (piemēram, elektrotīkla apakšstacijas vai pilsētas rajona mēroga UPS);

d)

kabeļtelevīzijas UPS, kas paredzēti, lai darbinātu kabeļsignāla sadales sistēmu ārpus ražotnes un ir tieši vai netieši pieslēgti pašam kabelim. “Kabelis” var būt koaksiālais kabelis (metāla vads), optiskās šķiedras kabelis vai bezvadu savienojums (piemēram, Wi-Fi);

e)

nepārtrauktās barošanas avoti, kas paredzēti, lai atbilstu specifiskiem UL drošības standartiem ar drošību saistītos lietojumos (piemēram, avārijas apgaismojums, operācijas vai izejas, vai medicīniskās diagnostikas aprīkojums); kā arī

f)

nepārtrauktās barošanas avoti, kas paredzēti mobiliem lietojumiem un lietojumiem uz kuģa, jūrā vai gaisā.

3.   Kvalifikācijas kritēriji

3.1.   Zīmīgie cipari un noapaļošana

3.1.1.

Visus aprēķinus izdara ar tieši izmērītām (nenoapaļotām) vērtībām.

3.1.2.

Ja vien nav norādīts citādi, atbilstību specifikācijas prasībām izvērtē, izmantojot tieši izmērītas vai aprēķinātas vērtības bez noapaļošanas.

3.1.3.

Tieši izmērītās vai aprēķinātās vērtības, ko ziņošanas nolūkā nosūta caur ENERGY STAR vietni, noapaļo līdz tuvākajam zīmīgajam ciparam, kā norādīts attiecīgajās specifikācijas prasībās.

3.2.   Energoefektivitātes prasības maiņstrāvas izejas nepārtrauktās barošanas avotiem

3.2.1.

Viens normālrežīma UPS: vidējā slodzei pielāgota efektivitāte (EffAVG), ko aprēķina 1. vienādojumā, nav mazāka par minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), ko nosaka pēc 2. tabulas, attiecībā uz norādīto nominālo izejas jaudu un atkarību no ieejas strāvas parametriem, izņemot turpmāk norādīto:

ražojumiem, kuru nominālā izejas jauda ir lielāka par 10 000 W un kuriem ir komunikācijas un uzskaites funkcijas, kā norādīts 3.6. iedaļā, vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte (EffAVG), ko aprēķina 1. vienādojumā, nav mazāka par minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), ko nosaka pēc 3. tabulas, attiecībā uz norādīto atkarību no ieejas strāvas parametriem.

1. vienādojums. Aprēķins: maiņstrāvas izejas UPS vidējā efektivitāte

Formula

kur:

EffAVG ir vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte,

tn % ir daļa no laika pie references testa slodzes vērtības n%, kā norādīts slodzes pieņēmumos 1. tabulā, un

Eff|n % ir efektivitāte pie konkrētās references testa slodzes vērtības n %, kā izmērīts ar ENERGY STAR testēšanas metodi.

1.   tabula

Pieņēmumi maiņstrāvas izejas UPS slodzei, lai aprēķinātu vidējo efektivitāti

Nominālā izejas jauda, P vatos (W)

Ieejas

atkarības

parametri

Daļa no laika pie noteiktās

references testa slodzes vērtības,

tn %

25 %

50 %

75 %

100 %

P ≤ 1 500 W

VFD

0,2

0,2

0,3

0,3

VFD

0

0,3

0,4

0,3

1 500 W < P ≤ 10 000 W

VFD, VI vai VFI

0

0,3

0,4

0,3

P > 10 000 W

VFD, VI vai VFI

0,25

0,5

0,25

0


2.   tabula

Maiņstrāvas izejas UPS minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte

Minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte (EffAVG_MIN), kur:

P ir nominālā izejas jauda vatos (W) un

ln ir naturālais logaritms.

Nominālā izejas jauda

Ieejas atkarības parametrs

VFD

VI

VFI

P ≤ 1 500 W

0,967

0,0099 × ln(P) + 0,815

1 500 W < P ≤ 10 000 W

0,970

0,967

P > 10 000 W

0,970

0,950

0,0099 × ln(P) + 0,805


3.   tabula

Maiņstrāvas izejas UPS minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte ražojumiem ar uzskaites un komunikācijas funkcijām

Minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte (EffAVG_MIN), kur:

P ir nominālā izejas jauda vatos (W) un

ln ir naturālais logaritms.

Nominālā izejas jauda

Ieejas atkarības parametrs

VFD

VI

VFI

P > 10 000 W

0,960

0,940

0,0099 × In(P) + 0,795

3.2.2.

Vairāku normālrežīmu UPS, kas netiek piegādāti ar augstāko ieejas atkarības režīmu, kas iespējots pēc noklusējuma: ja vairāku normālrežīmu UPS netiek piegādāts ar augstāko ieejas atkarības režīmu, kas iespējots pēc noklusējuma, tā vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte (EffAVG), ko aprēķina 1. vienādojumā, nav mazāka par:

a)

modeļiem, kuru izejas jauda nav lielāka par 10 000 W vai kuriem nav 3.6. iedaļā minēto komunikācijas un uzskaites funkciju, – minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), kas noteikta pēc 2. tabulas, UPS paredzētajai nominālajai izejas jaudai un zemākajam ieejas atkarības režīmam;

b)

modeļiem, kuru izejas jauda ir lielāka par 10 000 W un kuriem ir 3.6. iedaļā minētās komunikācijas un uzskaites funkcijas, – minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), kas noteikta pēc 3. tabulas, UPS paredzētajai nominālajai izejas jaudai un zemākajam ieejas atkarības režīmam.

3.2.3.

Vairāku normālrežīmu UPS, kas tiek piegādāti ar augstāko ieejas atkarības režīmu, kas iespējots pēc noklusējuma: ja vairāku normālrežīmu UPS tiek piegādāts ar augstāko ieejas atkarības režīmu, kas iespējots pēc noklusējuma, tā vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte (EffAVG), ko aprēķina 2. vienādojumā, nav mazāka par:

a)

modeļiem, kuru izejas jauda nav lielāka par 10 000 W vai kuriem nav 3.6. iedaļā minēto komunikācijas un uzskaites funkciju, – minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), kas noteikta pēc 2. tabulas, UPS paredzētajai nominālajai izejas jaudai un zemākajam ieejas atkarības režīmam;

b)

modeļiem, kuru izejas jauda ir lielāka par 10 000 W un kuriem ir 3.6. iedaļā minētās komunikācijas un uzskaites funkcijas, – minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), kas noteikta pēc 3. tabulas, UPS paredzētajai nominālajai izejas jaudai un zemākajam ieejas atkarības režīmam.

2. vienādojums. Aprēķins: vairāku normālrežīmu maiņstrāvas izejas UPS vidējā efektivitāte

Formula

kur:

EffAVG ir vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte,

Eff1 ir vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte zemākajā ieejas atkarības režīmā (t. i., VFI vai VI), kas aprēķināta 1. vienādojumā, un

Eff2 ir vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte augstākajā ieejas atkarības režīmā (t. i., VFD), kas aprēķināta 1. vienādojumā.

3.3.   Energoefektivitātes prasības līdzstrāvas izejas UPS/taisngriežiem

Vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte (EffAVG), kas aprēķināta 3. vienādojumā, nav mazāka par ar minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), kas noteikta pēc 4. tabulas. Šo prasību piemēro pilnīgām sistēmām un/vai atsevišķiem moduļiem. Ražotāji var kvalificēt gan vienus, gan otrus, ievērojot šādas prasības:

a)

pilnīgas sistēmas, kas vienlaikus ir arī modulāras, kvalificē kā modulāru UPS ražojumu saimes, kur uzstādīts konkrēts moduļa modelis;

b)

atsevišķu modeļu kvalificēšana neietekmē modulāru sistēmu kvalificēšanu, izņemot gadījumus, kad arī visas sistēmas tiek kvalificētas, kā norādīts iepriekš;

c)

ražojumiem, kuru nominālā izejas jauda ir lielāka par 10 000 W un kuriem ir komunikācijas un uzskaites funkcijas, kā norādīts 3.6. iedaļā, vidējā slodzei pielāgotā efektivitāte (EffAVG), ko aprēķina 3. vienādojumā, nav mazāka par minimālo nepieciešamo vidējo efektivitāti (EffAVG_MIN), ko nosaka pēc 5. tabulas.

3. vienādojums. Aprēķins: visu līdzstrāvas izejas UPS vidējā efektivitāte

Formula

4.   tabula

Līdzstrāvas izejas UPS/taisngrieža minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte

Minimālā nepieciešamā vidējā

efektivitāte (EffAVG_MIN)

0,955

5.   tabula

Līdzstrāvas izejas UPS/taisngrieža minimālā nepieciešamā vidējā efektivitāte ražojumiem ar uzskaites un komunikācijas funkcijām

Nominālā izejas

jauda

Minimālā nepieciešamā vidējā

efektivitāte (EffAVG_MIN)

P > 10 000 W

0,945

3.4.   Nepieciešamais jaudas koeficients

Izmērītais ieejas jaudas koeficients visiem maiņstrāvas izejas UPS pie 100 % references testēšanas slodzes nav mazāks par minimālo nepieciešamo jaudas koeficientu, kas norādīts 6. tabulā, visiem VFI un VI normālrežīmiem kvalifikācijas saņemšanai.

6.   tabula

Maiņstrāvas izejas UPS minimālais nepieciešamais ieejas jaudas koeficients

Minimālais nepieciešamais

jaudas koeficients

0,90

3.5.   Standarta prasības par informācijas paziņošanu

3.5.1.

Datus, kas nepieciešami standartizētai jaudas un veiktspējas datu lapai (PPDS), iesniedz VAA un/vai Eiropas Komisijai par katru modeli vai ražojumu saimi.

3.5.2.

Sīkāka informācija par PPDS atrodama UPS veltītajā ENERGY STAR tīmekļa vietnē www.energystar.gov/products.

PPDS sniedz šādu informāciju:

a)

vispārīgu raksturojumu (ražotāju, modeļa nosaukumu un numuru);

b)

elektriskos parametrus (jaudas pārveidošanas mehānismu, topoloģiju, ieejas un izejas spriegumu un frekvenci);

c)

vidējo efektivitāti, ko izmanto kvalifikācijas saņemšanai;

d)

efektivitāti katrai slodzes vērtībai un jaudas koeficienta testa rezultātus katrā attiecīgajā normālrežīmā un – attiecībā uz modulāro UPS ražojumu saimēm – testētajās maksimālajās un minimālajās konfigurācijās;

e)

uzskaites un komunikācijas funkcijas (uz skaitītāja redzamos datus, caur tīklu nodrošinātos datus, pieejamos protokolus);

f)

attiecīgā gadījumā saiti uz publiski pieejamu dokumentu, kas satur norādes par modelim specifiskām testa procedūrām;

g)

akumulatora/enerģijas uzkrājēja parametrus;

h)

fiziskos izmērus.

3.5.3.

VAA un Eiropas Komisija pēc vajadzības var periodiski izvērtēt šo PPDS un par izvērtēšanas procesu informēs partnerus.

3.6.   Prasības komunikācijai un uzskaitei

3.6.1.

Maiņstrāvas izejas UPS un līdzstrāvas izejas UPS/taisngrieži, kuru nominālā izejas jauda ir lielāka par 10 000 W, var saņemt 1 procentpunkta efektivitātes priekšrocību, kā redzams 3. un 5. tabulā, ja tos pārdod kopā ar energoskaitītāju, kam piemīt šādas īpašības:

a)

skaitītāju piegādā kā neatkarīgu ārēju komponentu, ko kopā ar UPS nokomplektē tirdzniecības vietā, vai tas ir UPS sastāvdaļa;

b)

skaitītājs mēra UPS izejas jaudu kWh katrā normālrežīmā;

c)

skaitītājs uzskaites rezultātus var nosūtīt tīklā, izmantojot vienu no šādiem protokoliem: Modbus RTU, Modbus TCP vai SNMP (v1, 2 vai 3);

d)

ja skaitītājs ir UPS pievienota ierīce, tas atbilst 3.6.2. iedaļas prasībām;

e)

ja skaitītājs ir UPS sastāvdaļa, tas atbilst 3.6.3. iedaļas prasībām.

3.6.2.

Prasības ārējiem skaitītājiem: lai UPS varētu piešķirt priekšrocību par uzskaites funkciju, kopā ar UPS nokomplektētiem ārējiem skaitītājiem jāatbilst vienai no šādām prasībām:

a)

atbilst precizitātes 2. klasei vai augstākai (t. i., 1. klasei, 0,5 S klasei vai 0,2 S klasei), kā norādīts IEC 62053-21 (7), IEC 62053-22 (8) vai ANSI C12.2 (9);

b)

relatīvā kļūda energopatēriņa uzskaitē 3.6.4. iedaļā norādītajos apstākļos nav lielāka par 2 %, salīdzinot ar standartu; izņēmums ir strāva, ko testē pie 25 % un 100 % no skaitītāja maksimālās strāvas; vai

c)

relatīvā kļūda energopatēriņa uzskaitē 3.6.4. iedaļā norādītajos apstākļos nav lielāka par 5 %, salīdzinot ar standartu, ja tas ir daļa no pilnas uzskaites sistēmas (ieskaitot strāvas pārveidotājus, kurus var integrēt skaitītājā un UPS).

3.6.3.

Prasības integrētajiem skaitītājiem: lai UPS varētu piešķirt priekšrocību par uzskaites funkciju, 3.6.4. iedaļā minētajos apstākļos integrētajam skaitītājam jāatbilst šādām prasībām:

relatīvā kļūda energopatēriņa uzskaitē nav lielāka par 5 %, salīdzinot ar standartu, ja tas ir daļa no pilnas uzskaites sistēmas (ieskaitot strāvas pārveidotājus, kurus var integrēt skaitītājā un nepārtrauktās barošanas avotā).

3.6.4.

Skaitītāju precizitātes vides un elektriskie nosacījumi: skaitītājs atbilst 3.6.2. vai 3.6.3. iedaļā noteiktajām prasībām ar šādiem nosacījumiem:

a)

vides nosacījumi – atbilst ENERGY STAR testēšanas metodei un tajā norādītajiem standartiem; kā arī

b)

elektriskie nosacījumi – atbilst katrai ENERGY STAR testēšanas metodes slodzes vērtībai un tajā norādītajiem standartiem.

4.   Testēšana

4.1.   Testēšanas metodes

Attiecībā uz ražojumiem, kas laisti Eiropas Savienības tirgū, ražotājiem ir jāveic to modeļu testēšana un pašsertifikācija, kas atbilst Energy Star vadlīnijām. Lai noteiktu ražojuma atbilstību ENERGY STAR, nepārtrauktās barošanas avota testēšanā izmanto 7. tabulā norādītās metodes.

7.   tabula

Testēšanas metode ENERGY STAR saņemšanai

Ražojuma tips

Testēšanas metode

Visi UPS

ENERGY STAR testēšanas metode UPS, pārsk. 2012. gada maijā

4.2.   Testēšanai nepieciešamo vienību skaits

4.2.1.

Reprezentatīvos modeļus testēšanai izvēlas, ievērojot turpmāk minētās prasības:

a)

atsevišķa ražojuma modeļa kvalificēšana – par reprezentatīvu modeli uzskata ražojuma konfigurāciju, kas ir ekvivalenta tai, kuru iecerēts laist tirdzniecībā un marķēt kā ENERGY STAR ražojumu;

b)

modulāru UPS ražojumu saimes kvalificēšana, ja modeļi atšķiras pēc uzstādīto moduļu skaita, – ražotājs kā reprezentatīvo modeli izvēlas maksimālās un minimālās konfigurācijas, t. i., modulārai sistēmai ir jāatbilst kritērijiem gan maksimālajā, gan minimālajā neredundantajā konfigurācijā. Ja reprezentatīvie modeļi gan maksimālajā, gan minimālajā konfigurācijā attiecīgajos izejas jaudas līmeņos atbilst ENERGY STAR kritērijiem, visas modulārā UPS ražojumu saimes starpkonfigurācijas var saņemt ENERGY STAR;

c)

nepārtrauktās barošanas avota ražojumu saimes kvalificēšana, kur modeļus saista citi parametri, nevis uzstādīto moduļu skaits, – par reprezentatīvo modeli uzskata ražojumu saimes lietošanas konfigurāciju ar lielāko enerģijas patēriņu, izņemot enerģijas uzkrāšanas sistēmu variācijas, kad ražotājs testēšanai var izvēlēties jebkuru enerģijas uzkrāšanas sistēmu, ievērojot ENERGY STAR testēšanas metodes prasības. Citi ražojumu saimes ražojumi nav jātestē, lai tos uzskatītu par atbilstīgiem, taču tiem ir jāatbilst attiecīgajiem ENERGY STAR kritērijiem, un pēc sākotnējās atbilstības piešķiršanas tos var testēt verifikācijas nolūkā.

4.2.2.

Testēšanai izvēlas katra reprezentatīvā modeļa vienu vienību.

4.2.3.

Visām testētajām vienībām ir jāatbilst ENERGY STAR kritērijiem.

5.   Spēkā stāšanās diena

5.1.

Diena, kad ražotāji drīkst sākt kvalificēt ražojumus kā ENERGY STAR ražojumus saskaņā ar šīs specifikācijas 1.0. versiju, tiks definēta kā nolīguma spēkā stāšanās diena. Lai ražojuma modelis saņemtu ENERGY STAR marķējumu, tam jāatbilst ENERGY STAR specifikācijai, kas ir spēkā modeļa ražošanas dienā. Ražošanas diena attiecas uz katru vienību, un tā ir diena, kad vienību uzskata par pilnīgi nokomplektētu.

5.2.

Specifikācijas turpmākā pārskatīšana: VAA un Eiropas Komisijai ir tiesības grozīt šo specifikāciju, ja tehnoloģiju un/vai tirgus pārmaiņu ietekmē mazināsies tās lietderība attiecībā uz patērētājiem, ražošanas nozari vai vidi. Saskaņā ar pašreizējo stratēģiju specifikāciju pārskatīs, apspriežoties ar ieinteresētajām personām. Gadījumā, ja specifikāciju pārskata, lūdzam ņemt vērā, ka ENERGY STAR netiek automātiski piešķirts uz visu modeļa ražošanas laiku.

III.   DATORU SERVERU SPECIFIKĀCIJAS (2.0. VERSIJA)

1.   Definīcijas

1.1.   Ražojumu tipi

1.1.1.

Datora serveris: dators, kas sniedz pakalpojumus un pārvalda tīklā esošus resursus klientierīču (piemēram, galddatoru, piezīmjdatoru, vienkāršoto klientdatoru, bezvadu ierīču, plaukstdatoru, interneta protokolu (IP) tālruņu, citu datora serveru vai citu tīkla ierīču) vajadzībām. Datora serveri laiž tirgū, izmantojot uzņēmuma kanālus, un tas paredzēts lietošanai datu centros un birojos/uzņēmumos. Datora serverim galvenokārt piekļūst ar tīkla savienojumiem, nevis ar tiešām lietotāju ievadierīcēm, piemēram, tastatūru vai peli. Šajā specifikācijā datora serveris atbilst visiem šiem kritērijiem:

a)

to laiž tirgū un tirgo kā datora serveri;

b)

tas ir projektēts un norādīts kā tāds, kas atbalsta vienu vai vairākas datora serveru operētājsistēmas (OS) un/vai hipervizorus;

c)

tas ir paredzēts lietotāja uzstādītu lietojumprogrammu palaišanai, kas parasti ir uzņēmuma lietojumprogrammas, bet ne tikai;

d)

tas atbalsta kļūdu labojošo kodu (ECC) un/vai buferatmiņu (tostarp gan divrindu buferatmiņas moduļus (DIMM), gan platē buferētas konfigurācijas);

e)

to iepako un pārdod ar vienu vai vairākiem maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa vai līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa barošanas avotiem; kā arī

f)

tas ir projektēts tā, lai visiem procesoriem būtu piekļuve kopīgotai sistēmas atmiņai un tie būtu neatkarīgi redzami vienai operētājsistēmai vai hipervizoram.

1.1.2.

Pārvaldīts serveris: datora serveris, kas ir paredzēts augsta līmeņa pieejamības nodrošināšanai ļoti pārvaldītā vidē. Šajā specifikācijā pārvaldīts serveris atbilst visiem šiem kritērijiem:

a)

tas ir projektēts tā, lai to konfigurētu ar papildu barošanas avotu; un

b)

tajā ir instalēts speciāls vadības kontrolleris (piemēram, pakalpojumu procesors).

1.1.3.

Asmenssistēma: sistēma, ko veido asmenskorpuss un viens vai vairāki pārvietojami asmensserveri un/vai citas vienības (piemēram, asmensatmiņa, asmenstīkla iekārta). Asmenssistēma nodrošina mērogojamu risinājumu vairāku asmensserveru vai atmiņas bloku apvienošanai vienā korpusā, un tā ir izstrādāta tā, lai tehniskie darbinieki plātnes varētu ērti pievienot vai apmainīt (karstā pārnešana), veicot darbu uz vietas.

a)

Asmensserveris: datora serveris, kuru paredzēts izmantot asmenskorpusā. Asmensserveris ir liela blīvuma ierīce, kura funkcionē kā atsevišķs datora serveris un kurai ir vismaz viens procesors un sistēmas atmiņa, bet kuras darbība ir atkarīga no kopīgiem asmenskorpusa resursiem (piemēram, barošanas avotiem, dzesēšanas). Procesoru vai atmiņas moduli, ko paredz izmantot atsevišķa servera jaudas uzlabošanai, neuzskata par asmensserveri.

1.

Vairāku nišu asmensserveris: asmensserveris, kuram nepieciešamas vairākas nišas, lai to uzstādītu asmensskorpusā.

2.

Viena platuma asmensserveris: asmensserveris, kam nepieciešams asmensservera standarta nišas platums.

3.

Divkārša platuma asmensserveris: asmensserveris, kam nepieciešams asmensservera standarta nišas divkāršs platums.

4.

Pusaugstais asmensserveris: asmensserveris, kam nepieciešama puse no asmensservera standarta nišas augstuma.

5.

Ceturtdaļaugstais asmensserveris: asmensserveris, kam nepieciešama ceturtā daļa no asmensservera standarta nišas augstuma.

6.

Vairākmezglu asmensserveris: asmensserveris ar vairākiem mezgliem. Asmensserverim var veikt karsto pārnešanu, tomēr atsevišķiem mezgliem nevar.

b)

Asmenskorpuss: korpuss, kurā atrodas kopīgoti resursi asmensserveru, asmensatmiņu un citu asmensierīču darbībai. Korpusa nodrošinātie kopīgotie resursi var būt barošanas avoti, datu krātuve, kā arī aparatūra līdzstrāvas jaudas sadalei, termiskā vadība, sistēmas pārvaldība, kā arī tīkla pakalpojumi.

c)

Asmensatmiņa: krātuve, kuru paredzēts izmantot asmenskorpusā. Asmensatmiņas darbība ir atkarīga no asmensservera kopīgajiem resursiem (piemēram, barošanas avotiem, dzesēšanas).

1.1.4.

Pilnīgi bojājumpiecietīgs serveris: datora serveris, kam paredzēta pilnīga aparatūras redundance, jo katrs datošanas komponents atrodas starp diviem mezgliem, kuri uztur identisku un vienlaicīgu darba slodzi (piemēram, ja viens mezgls nedarbojas vai ir jālabo, otrs mezgls spēj uzturēt darba slodzi un novērst zaudlaiku). Pilnīgi bojājumpiecietīgā datorā izmanto divas sistēmas, lai vienlaikus un atkārtojoši uzturētu vienu darba slodzi, uzdevumu izpildei svarīgā lietojumprogrammā nodrošinot nepārtrauktu pieejamību.

1.1.5.

Noturīgs serveris: datora serveris, kam ir izvērstas drošuma, pieejamības un apkalpojamības (RAS), kā arī mērogojamības iezīmes, kuras ir integrētas sistēmas, datora procesora un mikroshēmojuma mikroarhitektūrā. ENERGY STAR marķējuma saņemšanai saskaņā ar šo specifikāciju par noturīgu serveri uzskata tādu, kas atbilst šīs specifikācijas B papildinājumā minētajām iezīmēm.

1.1.6.

Vairākmezglu serveris: datora serveris ar diviem vai vairākiem neatkarīgiem servera mezgliem, kuri atrodas vienā korpusā un kopīgi izmanto vienu vai vairākus barošanas avotus. Vairākmezglu serverī barošanu visiem mezgliem sadala ar kopīgu barošanas avotu starpniecību. Vairākmezglu serverī servera mezgli nav paredzēti karstajai pārnešanai.

Divmezglu serveris: kopīga vairākmezglu servera konfigurācija, kam ir divi servera mezgli.

1.1.7.

Servera ierīce: datora serveris, kam komplektā ir iepriekš instalēta operētājsistēma un lietojumprogrammatūra, kuru izmanto, lai veiktu konkrētu funkciju vai cieši saistītu funkciju kopumu. Servera ierīce nodrošina pakalpojumus ar viena vai vairāku tīklu starpniecību (piemēram, IP vai SAN), un to parasti pārvalda ar tīmekļa vai komandrindas saskarni. Servera ierīces aparatūras un programmatūras konfigurācijas pielāgo piegādātājs, lai tās pildītu konkrētu uzdevumu (piemēram, nosaukuma pakalpi, ugunsmūra pakalpojumus, autentifikācijas pakalpojumus, šifrēšanas pakalpojumus, kā arī balss pārraides ar IP (VoIP) pakalpojumus), un servera ierīces nav paredzētas lietotāja nodrošinātas programmatūras palaišanai.

1.1.8.

Augstas veiktspējas datošanas (HPC) sistēma: skaitļošanas sistēma, kura ir paredzēta cieši paralēlu lietojumu palaišanai un ir attiecīgi optimizēta. HPC sistēmā ietilpst daudz sagrupētu homogēnu mezglu, kam bieži vien ir ātrdarbīgi starppārstrādes starpsavienojumi, kā arī liela atmiņas spēja un joslas platums. HPC sistēmas var projektēt ar konkrētu mērķi vai tās var salikt no vispārīgi pieejamiem datora serveriem. HPC sistēmām ir jāatbilst VISIEM turpmāk minētajiem kritērijiem:

a)

sistēmu laiž tirgū un tirgo kā datora serveri, kas ir optimizēts augstas veiktspējas datošanas lietojumiem;

b)

sistēmu projektē (vai saliek) un optimizē, lai tā spētu palaist cieši paralēlus lietojumus;

c)

sistēma sastāv no vairākiem parasti homogēniem datošanas mezgliem, kas sagrupēti galvenokārt tāpēc, lai uzlabotu skaitļošanas spēju;

d)

sistēmas mezglu starpā atrodas ātrdarbīgi starppārstrādes starpsavienojumi.

1.1.9.

Serveris ar līdzstrāvas barošanas avotu: datora serveris, kura darbības nodrošināšanai paredzēts izmantot tikai līdzstrāvas barošanas avotu.

1.1.10.

Liels serveris: noturīgs/mērogojams serveris, kuru piegādā kā iepriekš integrētu / iepriekš testētu sistēmu, kas atrodas vienā vai vairākos pilnos rāmjos vai statīvos un ietver augstas savienojamības ievadizvades apakšsistēmu vismaz ar 32 atvēlētiem ievadizvades slotiem.

1.2.   Ražojuma kategorija

Otrā ranga klasifikācija vai ražojuma tipa apakštips, kura pamatā ir ražojuma iezīmes un instalētie komponenti. Šajā specifikācijā ražojuma kategorijas izmanto, lai izvirzītu atbilstības un testēšanas prasības.

1.3.   Datora serveru korpusi

1.3.1.

Statņu tipa serveris: datora serveris, kuru paredzēts ievietot standarta izmēra 19 collu datu centra statnī, kā norādīts standartā EIA-310, IEC 60297 vai DIN 41494. Šajā specifikācijā asmensserveri skata atsevišķā kategorijā un uz to neattiecas statņu tipa serveru kategorija.

1.3.2.

Pjedestāla tipa serveris: atsevišķs datora serveris ar barošanas avotiem, dzesēšanu, ievadizvades ierīcēm, kā arī citiem neatkarīgai darbībai nepieciešamiem resursiem. Pjedestāla tipa servera korpuss ir līdzīgs torņa tipa klientdatoram.

1.4.   Datora servera komponenti

1.4.1.

Barošanas avots: komponents, kas pievadīto maiņstrāvu vai līdzstrāvu pārveido vienā vai vairākās izvadītajās līdzstrāvās, tādējādi nodrošinot datora serverim barošanu. Datora servera barošanas avotam ir jābūt neatkarīgam un fiziski atdalāmam no mātesplates, un tam ir jābūt pieslēdzamam pie sistēmas, izmantojot apmaināmu vai neapmaināmu elektrisko savienojumu:

a)

maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa barošanas avots: komponents, kas pievadīto maiņstrāvas spriegumu pārveido vienā vai vairākās izvadītajās līdzstrāvās, tādējādi nodrošinot datora serverim barošanu;

b)

līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa barošanas avots: komponents, kas pievadīto līdzstrāvas spriegumu pārveido vienā vai vairākās izvadītajās līdzstrāvās, tādējādi nodrošinot datora serverim barošanu. Šajā specifikācijā par līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa barošanas avotu neuzskata tādu līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa pārveidotāju (pazīstamu ar nosaukumu “sprieguma regulators”), kas atrodas datora servera iekšpusē un ko izmanto, lai zemu līdzstrāvas spriegumu (piemēram, 12 V līdzstrāvu) pārveidotu citos līdzstrāvas spriegumos izmantošanai datora servera komponentos;

c)

vienas izejas jaudas barošanas avots: barošanas avots, kas ir paredzēts, lai lielāko daļu tā nominālās izejas jaudas nodrošinātu vienai primārajai līdzstrāvas izejas jaudai datora servera darbināšanai. Vienas izejas jaudas barošanas avoti var nodrošināt vienu vai vairākas gaidstāves jaudas, kas saglabā aktivitāti ikreiz, kad ierīce ir pieslēgta ieejas jaudas avotam. Šajā specifikācijā kopējā nominālā izejas jauda no jebkuras papildu barošanas avota radītas izejas jaudas, kas nav primārā vai gaidstāves jauda, nepārsniedz 20 vatus. Barošanas avotus, kuri nodrošina vairāku izeju jaudas pie tā paša sprieguma, kāds ir primārajā jaudā, uzskata par vienas izejas jaudas barošanas avotiem, izņemot, ja izejas jaudas 1) rada atsevišķs pārveidotājs vai tām ir atsevišķas izejas taisngriešanas pakāpes, vai 2) tām ir neatkarīgi strāvas ierobežojumi;

d)

vairāku izejas jaudu barošanas avots: barošanas avots, kas paredzēts tam, lai lielāko daļu nominālās izejas jaudas pievadītu vairākām primārām līdzstrāvas izejas jaudām nolūkā darbināt datora serveri. Vairāku izeju jaudu barošanas avoti var nodrošināt vienu vai vairākas gaidstāves jaudas, kas saglabā aktivitāti ikreiz, kad ierīce ir pieslēgta ieejas jaudas avotam. Šajā specifikācijā kopējā nominālā izejas jauda no jebkuras papildu barošanas avota radītas izejas jaudas, kas nav primārā vai gaidstāves jauda, nav mazāka par 20 vatiem.

1.4.2.

Ievadizvades ierīce: ierīce, kas nodrošina datu ievades un izvades funkciju no datora servera uz citām ierīcēm. Ievadizvades ierīce var būt datora servera mātesplates daļa, vai to var pievienot mātesplatei ar izvērses slotiem (piemēram, PCI, PCIe). Ievadizvades ierīces ir, piemēram, diskrētās Ethernet tīkla ierīces, tehnoloģijas InfiniBand ierīces, RAID/SAS kontrolleri, kā arī optiskās šķiedras kanāla ierīces:

ievadizvades pieslēgvieta: fiziska elektriskā shēma, kas atrodas ievadizvades ierīcē, ja var izveidot neatkarīgu ievadizvades sesiju. Pieslēgvieta nav savienojuma ligzda; iespējams, atsevišķa savienojuma ligzda var apkalpot vairākas vienas saskarnes pieslēgvietas.

1.4.3.

Mātesplate: servera galvenā shēmas plate. Šajā specifikācijā mātesplate ietver savienotājus, kas paredzēti papildu shēmas plašu pievienošanai un parasti sastāv no šādiem komponentiem: procesora, atmiņas, pamata ievadizvades sistēmas un izvērses slotiem.

1.4.4.

Procesors: loģiskā elektriskā shēma, kas reaģē uz pamatinstrukcijām un apstrādā tās, tādējādi nodrošinot servera dziņu. Šajā specifikācijā procesors ir datora servera centrālais procesors (CPU). Parasti centrālais procesors ir fiziska pakete, kas instalējama servera mātesplatē, izmantojot ligzdu vai tiešo lodalvas savienojumu. Centrālā servera paketē var būt viens vai vairāki procesora kodoli.

1.4.5.

Atmiņa: šajā specifikācijā atmiņa ir servera daļa, kura atrodas ārpus procesora un kurā tiek uzglabāta informācija, ko procesors nekavējoties izmanto.

1.4.6.

Cietais disks (HDD): primārā datora uzglabāšanas ierīce, kura nolasa un raksta uz vienas vai vairākām rotējošām magnētiskā diska plāksnēm.

1.4.7.

Cietvielu disks (SSD): datu uzglabāšanas ierīce, kura datu uzglabāšanas nolūkos izmanto atmiņas mikroshēmas, nevis rotējošas magnētiskās plāksnes.

1.5.   Cits datu centra aprīkojums

1.5.1.

Tīkla iekārta: ierīce, kuras primārā funkcija ir nodot datus starp dažādām tīkla saskarnēm, garantējot datu savienojamību savienotu ierīču starpā (piemēram, maršrutētāja un pārslēga starpā). Datu savienojamību nodrošina, pārvietojot datu paketes, kas ir iekapsulētas atbilstoši interneta protokolam, optiskās šķiedras sakaru kanālam, tehnoloģijai InfiniBand vai līdzīgam protokolam.

1.5.2.

Krātuves ražojums: pilnīgi funkcionāla krātuves sistēma, kas klientiem un tiešā veidā vai ar tīklu pievienotām ierīcēm sniedz datu uzglabāšanas pakalpojumus. Komponentus un apakšsistēmas, kuras ir krātuves ražojuma uzbūves neatņemama sastāvdaļa (piemēram, lai nodrošinātu iekšējo saziņu starp kontrolleri un diskiem), uzskata par krātuves ražojuma daļu. Pretēji iepriekš minētajam komponentus, ko parasti asociē ar datu uzglabāšanas vidi datu centrā (piemēram, ierīces, kas nepieciešamas ārēja SAN darbības nodrošināšanai), neuzskata par krātuves ražojuma daļu. Krātuves ražojumam var būt integrētie uzglabāšanas kontrolleri, uzglabāšanas ierīces, iegultie tīkla elementi, programmatūra un citas ierīces. Lai gan krātuves ražojumiem var būt viens vai vairāki iegultie procesori, tie nenodrošina lietotāja nodrošinātu programmatūru palaišanu, bet var palaist ar datiem saistītus lietojumus (piemēram, datu replicēšanu, dublēšanas aprīkojumus, datu saspiešanu, instalēšanas aģentus).

1.5.3.

Nepārtrauktās barošanas avots (UPS): no pārveidotājiem, pārslēgiem un enerģijas uzkrājējiem, piemēram, akumulatoriem, sastāvoša ierīce, kura nodrošina jaudas padeves nepārtrauktību galvenā barošanas avota atteices gadījumā.

1.6.   Darba režīmi un enerģijas patēriņa stāvokļi

1.6.1.

Dīkstāve: darba stāvoklis, kad operētājsistēma un cita programmatūra ir pilnīgi ielādēta, datora serveris spēj pabeigt darba slodzes transakcijas, tomēr aktīvu darba slodzes transakciju sistēma neprasa vai negaida (t. i., datora serveris ir darba stāvoklī, bet neveic lietderīgu darbu). ACPI standarta sistēmām dīkstāves režīms atbilst tikai ACPI sistēmas S0 līmenim.

1.6.2.

Aktīvais režīms: darba režīms, kad datora serveris veic darbu, reaģējot uz iepriekšējiem vai laiksakritīgiem ārējiem pieprasījumiem (piemēram, instrukcijas tīklā). Aktīvais režīms ir gan 1) aktīva apstrāde, gan 2) datu meklēšana/iegūšana no atmiņas, kešatmiņas vai iekšējās/ārējās atmiņas, vienlaikus gaidot papildu ievadi tīklā.

1.7.   Citi būtiski termini

1.7.1.

Kontrollera sistēma: dators vai datora serveris, kas pārvalda kritēriju novērtēšanas procesu. Kontrolleru sistēma pilda šādas funkcijas:

a)

sāk un aptur katru veiktspējas kritērija segmentu (fāzi);

b)

kontrolē veiktspējas kritērija darba slodzes pieprasījumus;

c)

sāk un aptur datu savākšanu no jaudas analizētāja, lai katrā fāzē iegūto informāciju par jaudu un veiktspēju varētu savstarpēji sasaistīt;

d)

uzglabā žurnālfailus, kuros norādīta informācija par kritērija jaudu un veiktspēju;

e)

pārveido jēldatus piemērojamā formātā, lai tos var izmantot ziņošanai par kritēriju, šīs informācijas iesniegšanai un apstiprināšanai; kā arī

f)

vāc un uzglabā informāciju par vidi, ja tā kritērijam ir automatizēta.

1.7.2.

Tīkla klients (testēšana): dators vai datora serveris, kas rada darba slodzes datplūsmu pārraidei uz testējamo iekārtu (UUT), kura ir savienota, izmantojot tīkla pārslēgu.

1.7.3.

RAS iezīmes: saīsinājums, ko lieto, lai apzīmētu drošuma, pieejamības un apkalpojamības iezīmes. Dažkārt RAS paplašina un pieraksta kā RASM, papildinot to ar pārvaldīšanas spējas (manageability) iezīmi. Trīs primārie RAS elementi attiecībā uz datora serveri ir šādi:

a)

drošuma iezīme: iezīme, kas apliecina servera spēju pildīt paredzētās funkcijas bez pārtraukuma, kuru rada komponenta kļūme (piemēram, komponenta atlase, temperatūra un/vai sprieguma normēšanas mazināšana, kļūdu konstatācija un labošana);

b)

pieejamības iezīme: iezīme, kas apliecina servera spēju maksimāli uzlabot darbību pie normālas jaudas noteiktā zaudlaika posmā (piemēram, redundance (gan mikrolīmenī, gan makrolīmenī));

c)

apkalpojamības iezīme: iezīme, kas apliecina servera spēju tikt apkalpotam, nepārtraucot servera darbību (piemēram, karstā spraudnēšana).

1.7.4.

Servera procesora izmantojums: tāds procesora datošanas darbības koeficients pilnas slodzes procesora datošanas darbībai noteiktā spriegumā un frekvencē, kurš izmērīts nekavējoties vai vidēji īsā izmantojuma termiņā, kas ievērots zināmā skaitā aktīvu un/vai dīkstāves ciklu.

1.7.5.

Hipervizors: aparatūras virtualizācijas metodes tips, kas ļauj vairākām viesu operētājsistēmām vienlaicīgi darboties vienā resurssistēmā.

1.7.6.

Apstrādes palīgpaātrinātājs (APA): datošanas izvērses pievienojumprogrammas karte, kas ir instalēta vispārīgā pievienojumprogrammas izvērses slotā (piemēram, GPGPU, kas instalēts specifikācijas PCI slotā).

1.7.7.

DDR buferkanāls: kanāls vai atmiņas pieslēgvieta, kas datora serverī savieno atmiņas kontrolleri ar noteiktu skaitu atmiņas ierīču (piemēram, DIMM). Parasti datora serverī var būt vairāki atmiņas kontrolleri, kas savukārt var atbalstīt vienu vai vairākus DDR buferkanālus. Tādā veidā katrs DDR buferkanāls apkalpo tikai daļu no datora serverī esošās kopējās adresējamās atmiņas telpas.

1.8.   Ražojumu saime

Vispārējs apzīmējums, kas piešķirts kādas grupas datoriem, kuru montāžai parasti izmantota vienāda korpusa un mātesplates kombinācija, taču šī datoru grupa bieži vien aptver simtiem dažādu aparatūras un programmatūru konfigurāciju.

1.8.1.   Kopīgi ražojumu saimes rekvizīti: iezīmju kopums, kas ir vienāds visiem modeļiem/konfigurācijām vienā ražojumu saimē; un šis kopums veido pamatkonstrukciju. Visiem vienas ražojumu saimes modeļiem/konfigurācijām ir jābūt:

a)

no vienas modeļa līnijas vai aparāta tipa;

b)

ar tādu pašu korpusu (proti, statņa, asmens vai pjedestāla tipa) vai ar tādu pašu mehānisko un elektrisko dizainu, tikai ar virspusīgām mehāniskām atšķirībām, lai tādējādi dizains varētu atbalstīt vairāku korpusu izmantošanu;

c)

ar procesoru no vienas definētas procesoru sērijas vai ar procesoru, kuru pieslēdz vispārējā ligzdas tipā;

d)

ar kopīgiem barošanas blokiem, kuru darbība nodrošina efektivitāti, kas nav mazāka par efektivitāti visos nepieciešamajos slodzes punktos, kas norādīti 3.2. iedaļā (proti, 10 %, 20 %, 50 % un 100 % no maksimālās nominālās slodzes vienas izejas barošanas avotiem; 20 %, 50 % un 100 % no maksimālās nominālās slodzes vairāku izejas jaudu barošanas avotiem).

1.8.2.   Ražojumu saimes testētā ražojuma konfigurācijas

a)

Apsveramās variācijas iegādes brīdī:

1)

mazjaudīgas veiktspējas konfigurācija: komplekts, kuru veido procesora ligzdas jauda, barošanas avoti, atmiņa, krātuve (cietais disks / cietvielu disks) un ievadizvades ierīces, kas kopā nodrošina ražojumu saimes zemākās cenas vai zemākās veiktspējas datošanas platformu;

2)

jaudīgas veiktspējas konfigurācija: komplekts, kuru veido procesora ligzdas jauda, barošanas avoti, atmiņa, krātuve (cietais disks / cietvielu disks) un ievadizvades ierīces, kas kopā nodrošina ražojumu saimes augstākās cenas vai augstākās veiktspējas datošanas platformu.

b)

Tipveida konfigurācija:

tipveida konfigurācija: ražojuma konfigurācija starp minimālo un maksimālo jaudas konfigurāciju, kas raksturo izvietotu ražojumu ar lielu pārdošanas apjomu.

c)

Jaudas izmantošanas varianti:

1)

minimālās jaudas konfigurācija: minimālā konfigurācija, kas spēj sāknēt un palaist atbalstītās operētājsistēmas. Minimālajā konfigurācijā ietilpst procesora ligzdas mazākā jauda, vismazākais instalēto barošanas avotu skaits, atmiņa, krātuve (cietais disks / cietvielu disks) un ievadizvades ierīces, kuras ir gan pieejamas pārdošanā, gan spēj nodrošināt atbilstību ENERGY STAR prasībām;

2)

maksimālā jaudas konfigurācija: pārdevēja izvēlētā to komponentu kombinācija, kas, tiklīdz salikti un atrodas darbībā, maksimāli palielina jaudas patēriņu ražojumu saimē. Maksimālajā konfigurācijā ietilpst procesora ligzdas lielākā jauda, lielākais instalēto barošanas avotu skaits, atmiņa, krātuve (cietais disks / cietvielu disks) un ievadizvades ierīces, kuras ir gan pieejamas pārdošanā, gan spēj nodrošināt atbilstību ENERGY STAR prasībām.

2.   Darbības joma

2.1.   Iekļautie ražojumi

Lai ražojums saņemtu ENERGY STAR marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju, tam ir jāatbilst šā dokumenta 1. iedaļā sniegtajai datora servera definīcijai. Saskaņā ar 2.0. versiju atbilstību nosaka tikai datora serveriem ar asmens, vairākmezglu, statņa vai pjedestāla tipa korpusu un ne vairāk kā četrām procesora ligzdām (vai katram asmensserverim vai vairākmezglu serverim, ja pārbaudāmās ierīces ir šādi serveri). Ražojumi, uz kuriem 2.0. versija nepārprotami neattiecas, ir minēti 2.2. iedaļā.

2.2.   Neiekļautie ražojumi

2.2.1.

Ražojumi, uz kuriem attiecas citas ENERGY STAR ražojumu specifikācijas, nevar saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju. Pašlaik spēkā esošo specifikāciju saraksts atrodams tīmekļa vietnē www.eu-energystar.org.

2.2.2.

Marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju nevar piešķirt šādiem ražojumiem:

a)

pilnīgi bojājumpiecietīgiem serveriem;

b)

serveru ierīcēm;

c)

augstas veiktspējas datošanas sistēmām;

d)

lieliem serveriem;

e)

krātuves ražojumiem, tostarp asmensatmiņai; kā arī

f)

tīkla iekārtai.

3.   Kvalifikācijas kritēriji

3.1.   Zīmīgie cipari un noapaļošana

3.1.1.

Visus aprēķinus izdara ar tieši izmērītām (nenoapaļotām) vērtībām.

3.1.2.

Ja vien nav norādīts citādi, atbilstību specifikācijas prasībām izvērtē, izmantojot tieši izmērītas vai aprēķinātas vērtības bez noapaļošanas.

3.1.3.

Tieši izmērītās vai aprēķinātās vērtības, ko ziņošanas nolūkā nosūta caur ENERGY STAR vietni, noapaļo līdz tuvākajam zīmīgajam ciparam, kā norādīts attiecīgajās specifikācijas prasībās.

3.2.   Barošanas avota prasības

3.2.1.

Lai ražojumam piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, no pārbaudes iestādēm, kuras VAA ir atzinusi par tādām, kas var veikt barošanas avota testēšanu, pieņem barošanas avota testēšanas datus un pārbaudes protokolus.

3.2.2.

Barošanas avota efektivitātes kritēriji: barošanas avotiem, ko izmanto šai specifikācijai atbilstošos ražojumos, ir jāatbilst turpmāk minētajiem kritērijiem, ja tos testē, izmantojot Iekšēja barošanas avota energoefektivitātes vispārējā testa protokolu (Generalised Internal Power Supply Efficiency Test Protocol) Rev. 6.6. (pieejams tīmekļa vietnē www.efficientpowersupplies.org). Barošanas avota dati, kas iegūti, izmantojot Rev. 6.4.2. (kā norādīts 1.1. versijā), 6.4.3. vai 6.5., ir pieņemami, ja testēšana veikta pirms šīs specifikācijas 2.0. versijas spēkā stāšanās:

a)

pjedestāla tipa un statņu tipa serveri: lai ENERGY STAR marķējumu piešķirtu pjedestāla tipa vai statņu tipa datora serverim, to pirms piegādes konfigurē tikai ar tādiem barošanas avotiem, kuri atbilst vai pārsniedz piemērojamās 1. tabulā norādītās efektivitātes prasības;

b)

asmensserveri un vairākmezglu serveri: lai ENERGY STAR marķējumu piešķirtu asmensserverim vai vairākmezglu serverim, ko piegādā ar korpusu, to pirms piegādes konfigurē tā, lai visi barošanas avoti, kas pievada enerģiju korpusam, atbilstu vai pārsniegtu piemērojamās 1. tabulā norādītās efektivitātes prasības.

1.   tabula

Efektivitātes prasības barošanas avotiem

Barošanas avota tips

Nominālā izejas jauda

10 % slodze

20 % slodze

50 % slodze

100 % slodze

Ar vairākām izejām

(maiņstrāvas–līdzstrāvas tips)

Visos izejas līmeņos

Nav attiecināms

85 %

88 %

85 %

Ar vienu izeju

(maiņstrāvas–līdzstrāvas tips)

Visos izejas līmeņos

80 %

88 %

92 %

88 %

3.2.3.

Barošanas avota jaudas koeficienta kritēriji: barošanas avotiem, ko izmanto šai specifikācijai atbilstošos datoros, ir jāatbilst turpmāk minētajiem kritērijiem, ja tos testē, izmantojot Iekšēja barošanas avota energoefektivitātes vispārējā testa protokolu (Generalised Internal Power Supply Efficiency Test Protocol) Rev. 6.6. (pieejams tīmekļa vietnē www.efficientpowersupplies.org). Barošanas avota dati, kas iegūti, izmantojot Rev. 6.4.2. (kā norādīts 1.1. versijā), 6.4.3. vai 6.5., ir pieņemami, ja testēšana veikta pirms 2.0. versijas spēkā stāšanās:

a)

pjedestāla tipa un statņu tipa serveri: lai ENERGY STAR marķējumu piešķirtu pjedestāla tipa vai statņu tipa datora serverim, to pirms piegādes konfigurē tikai ar tādiem barošanas avotiem, kuri atbilst vai pārsniedz piemērojamos 2. tabulā norādītos jaudas koeficientus, ņemot vērā visus noslodzes apstākļus, kad izejas jauda nav mazāka par 75 vatiem. Partneriem ir jāizmēra un jāpaziņo barošanas avota jaudas koeficients, ja noslodzes apstākļi ir mazāki par 75 vatiem, lai gan nekādas minimālā jaudas koeficienta prasības netiek piemērotas;

b)

asmensserveri vai vairākmezglu serveri: lai ENERGY STAR marķējumu piešķirtu asmensserverim vai vairākmezglu datora serverim, ko piegādā ar korpusu, tas pirms piegādes ir jākonfigurē tā, lai visi barošanas avoti, kas pievada enerģiju korpusam, atbilstu vai pārsniegtu piemērojamās 2. tabulā norādītās jaudas koeficienta prasības, ņemot vērā visus noslodzes apstākļus, kuriem izejas jauda nav mazāka par 75 vatiem. Partneriem ir jāizmēra un jāpaziņo barošanas avota jaudas koeficients, ja noslodzes apstākļi ir mazāki par 75 vatiem, lai gan nekādas minimālā jaudas koeficienta prasības netiek piemērotas.

2.   tabula

Jaudas koeficienta prasības barošanas avotiem

Barošanas avota tips

Nominālā izejas jauda

10 % slodze

20 % slodze

50 % slodze

100 % slodze

Maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa vairākas izejas

Visas izejas jaudas vērtības

Nav attiecināms

0,80

0,90

0,95

Maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa viena izeja

Izejas jaudas vērtība ≤ 500 W

Nav attiecināms

0,80

0,90

0,95

Izejas jaudas vērtība 500 W

un

izejas jaudas vērtība ≤ 1 000 W

0,65

0,80

0,90

0,95

Izejas jaudas vērtība 1 000 vati

0,80

0,90

0,90

0,95

3.3.   Barošanas pārvaldības prasības

3.3.1.

Servera procesora barošanas pārvaldība: lai datora serverim piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, tam ir jābūt procesora barošanas pārvaldības iespējai, kas pēc noklusējuma ir iespējota pamata ievadizvades sistēmā un/vai ar vadības kontrolleri, apkalpošanas procesoru un/vai operētājsistēmu, kura piegādāta kopā ar datora serveri. Procesoriem ir jābūt tādiem, kuri gadījumā, ja ierīci izmanto maz, spēj samazināt tās enerģijas patēriņu, šādos veidos:

a)

samazinot spriegumu un/vai frekvenci, izmantojot dinamisko sprieguma un frekvences mērogošanu (DVFS); vai

b)

iespējojot procesora vai kodola mazas jaudas režīmu, ja kodols vai ligzda netiek izmantoti.

3.3.2.

Supervizora barošanas pārvaldība: lai ražojumam, kurš nodrošina iepriekš uzstādītu supervizora sistēmu (piemēram, operētājsistēmu, hipervizoru), piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, tam ir jānodrošina supervizora barošanas pārvaldības sistēma, kas ir iespējota pēc noklusējuma.

3.3.3.

Ziņošana par barošanas pārvaldību: lai piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, visām barošanas pārvaldības metodēm, kas iespējotas pēc noklusējuma, ir jābūt uzskaitītām jaudas un veiktspējas datu lapā. Šī prasība attiecas uz barošanas pārvaldības funkcijām pamata ievadizvades sistēmā, operētājsistēmā vai citā pirmavotā, ko galalietotājs var konfigurēt.

3.4.   Kritēriji asmenssistēmai un vairākmezglu sistēmai

3.4.1.

Asmenssistēmu un vairākmezglu sistēmu termiskā vadība un uzraudzība: lai piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, asmensserverim vai vairākmezglu serverim ir jānodrošina korpusa vai asmens/mezgla ievades temperatūras uzraudzība reālā laikā, kā arī ventilatora darbības ātruma pārvaldības funkcija, kas ir iespējota pēc noklusējuma.

3.4.2.

Asmensservera un vairākmezglu servera piegādes dokumentācija: lai piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, asmensserverim vai vairākmezglu serverim, ja klientam to piegādā atsevišķi no korpusa, pievieno dokumentāciju, lai informētu klientu, ka attiecīgais asmensserveris vai vairākmezglu serveris ir ENERGY STAR atbilstošs ražojums tikai tad, ja to instalē korpusā, kurš atbilst šā dokumenta 3.4.1. iedaļā izklāstītajām prasībām. Kopā ar asmensserveri vai vairākmezglu serveri ir jāpiegādā arī atbilstošu korpusu saraksts, kā arī pasūtīšanas informācija. Šīs prasības var izpildīt, nodrošinot drukātus materiālus, elektronisku dokumentāciju, ko piegādā kopā ar asmensserveri vai vairākmezglu serveri, vai nodrošinot publiski pieejamu informāciju partnera tīmekļa vietnē, kur atrodama informācija par asmensserveri vai vairākmezglu serveri.

3.5.   Efektivitātes kritēriji aktīvā režīmā

3.5.1.

Ziņošana par efektivitātes kritērijiem aktīvā režīmā: lai piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, datora serveris vai datora serveru ražojumu saime ir jāiesniedz kvalifikācijas pārbaudei, nodrošinot turpmāk minēto informāciju un ņemot vērā visu pārbaudes protokolu par efektivitātes kritērijiem aktīvā režīmā:

a)

galīgos SERT noteikšanas instrumenta rezultātus, tostarp rezultātu datnes (gan html, gan teksta formātā) un visas rezultātu–diagrammu png datnes; kā arī

b)

vidējos SERT noteikšanas instrumenta rezultātus, kas iegūti visa testa laikā un ietver rezultātu informācijas datnes (gan html, gan teksta formātā) un visas rezultātu–diagrammu png datnes.

Prasības datu paziņošanai un formatēšanai izklāstītas šīs specifikācijas 4.1. iedaļā.

3.5.2.

Nepilnīgs ziņojums: partneri klientu dokumentācijā vai tirdzniecības materiālos sniedz tikai pilnīgu testa ziņojumu, nevis izraugās atsevišķus noslodzes moduļa rezultātus un ziņo tikai par tiem, kā arī nekādā citā veidā nesniedz informāciju par efektivitātes mērīšanas instrumenta rezultātiem.

3.6.   Dīkstāves efektivitātes kritēriji – serveri ar vienu ligzdu (1S) un divām ligzdām (2S) (ne asmensserveri, ne vairākmezglu serveri)

3.6.1.

Ziņošana par dīkstāvē iegūtajiem datiem: dīkstāves maksimālo enerģijas patēriņu (PIDLE_MAX) mēra un paziņo gan kvalifikācijas materiālos, gan 4. iedaļā norādītajā veidā.

3.6.2.

Dīkstāves efektivitāte: izmērītais dīkstāves enerģijas patēriņš (PIDLE) nav lielāks par maksimālo dīkstāves enerģijas patēriņa vērtību (PIDLE_MAX), kas aprēķināta atbilstoši 1. vienādojumam.

1. vienādojums. Aprēķins: enerģijas patēriņa maksimālā vērtība dīkstāvē

Formula

kur:

PIDLE_MAX ir enerģijas patēriņa maksimālā vērtība dīkstāvē,

PBASE ir jaudas pamata pielaide dīkstāves režīmā, kas noteikta atbilstoši 3. tabulai,

PADDL_i ir jaudas pielaide dīkstāves režīmā papildu komponentiem, kas noteikta atbilstoši 4. tabulai.

a)

Norādītie dīkstāves jaudas ierobežojumi ir piemērojami tikai sistēmām ar vienu un divām ligzdām.

b)

Lai kvalifikācijas nolūkos noteiktu dīkstāves enerģijas patēriņu, izmanto ENERGY STAR datoru servera testēšanas metodes 6.1. iedaļu.

c)

Noturīgā kategorija, kas norādīta 3. tabulā, attiecas tikai uz sistēmām ar divām ligzdām, kuras atbilst noturīga servera definīcijai, kas minēta B papildinājumā.

d)

Visi 3. un 4. tabulā norādītie apjomi (izņemot instalētus procesorus) attiecas uz sistēmā instalēto komponentu skaitu, nevis uz maksimālo komponentu skaitu, ko sistēma spēj atbalstīt (piemēram, instalēto atmiņu, nevis atbalstīto atmiņu utt.).

e)

Barošanas avota papildu pielaidi var piemērot katram konfigurācijā izmantotajam papildu barošanas avotam.

f)

Lai noteiktu jaudas pielaidi dīkstāves režīmā, atmiņas ietilpību noapaļo līdz tuvākajam GB (10).

g)

Ievadizvades ierīču papildu pielaidi var piemērot visām ievadizvades ierīcēm, kas ietilpst pamata konfigurācijā (t. i., Ethernet tīkla ierīcēm, kas papildina divas pieslēgvietas, kuras nav mazākas par 1 gigabitu sekundē (Gbit/s), Ethernet tīkls platē, kā arī visām ar Ethernet tīklu nesaistītām ievadizvades ierīcēm), tostarp var piemērot plates ievadizvades ierīcēm un pievienojuma ievadizvades ierīcēm, kas instalētas, izmantojot izvērses slotus. Šo pielaidi var piemērot katram turpmāk minētajam ievadizvades funkcionalitātes veidam: Ethernet tīklam, SAS, SATA, optiskās šķiedras sakaru kanālam un tehnoloģijai Infiniband.

h)

Ievadizvades ierīces papildu pielaidi aprēķina, pamatojoties uz norādīto viena savienojuma saites ātrumu, kas noapaļots līdz tuvākajam gigabitam (Gbit). Ievadizvades ierīcēm, kuru ātrums ir mazāks par 1 Gbit, nevar piešķirt ievadizvades ierīces papildu pielaidi.

i)

Ievadizvades ierīces papildu pielaidi piemēro tikai tām ievadizvades ierīcēm, kuras piegādes konfigurācijā ir aktivizētas/iespējotas un spēj funkcionēt, kad ir pieslēgtas aktīvam pārslēgam.

3.   tabula

Jaudas pamata pielaide dīkstāves režīmā 1S un 2S tipa serveriem

Kategorija

Maksimālais iespējamais instalēto procesoru skaits

(# P)

Pārvaldīts serveris

Jaudas pamata pielaide dīkstāves režīmā, PBASE

(vatos)

A

1

47,0

B

1

57,0

C

2

92,0

D

2

142,0

Noturīgs

2

205,0


4.   tabula

Jaudas papildu pielaide dīkstāves režīmā papildu komponentiem

Sistēmas raksturiezīmes

Piemērojamība

Jaudas papildu pielaide dīkstāves režīmā

Papildu

barošanas avoti

Barošanas avoti, kas ierīkoti īpaši jaudas redundancei

20 vati par katru barošanas avotu

Cietie diski (tostarp cietvielu diski)

Katrs instalētais cietais disks

8,0 vati par katru cieto disku

Papildu atmiņa

Instalētā atmiņa pārsniedz 4 GB

0,75 vati par katru GB

Papildu DDR buferkanāli

Instalētie DDR buferkanāli, kam ir vairāk nekā 8 kanāli

(tikai noturīgiem serveriem)

4,0 vati par katru DDR buferkanālu

Papildu

ievadizvades ierīces

Instalētā ierīce ar vairāk nekā divām pieslēgvietām, kas ir ≥ 1 Gbit, Ethernet tīklā

1 Gbit: nekāda pielaide

= 1 Gbit: 2,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

1 Gbit un 10 Gbit: 4,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

≥ 10 Gbit: 8,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

3.7.   Dīkstāves efektivitātes kritēriji – serveri ar trim ligzdām (3S) un četrām ligzdām (4S) (ne asmensserveri, ne vairākmezglu serveri).

Ziņošana par dīkstāvē iegūtajiem datiem: dīkstāves enerģijas patēriņu (PIDLE) mēra un paziņo gan kvalifikācijas materiālos, gan 4. iedaļā norādītajā veidā.

3.8.   Dīkstāves efektivitātes kritēriji – asmensserveri

3.8.1.

Ziņošana par dīkstāvē iegūtajiem datiem: dīkstāves enerģijas patēriņu (PTOT_BLADE_SYS) un (PBLADE) mēra un paziņo gan kvalifikācijas materiālos, gan 4. iedaļā norādītajā veidā.

3.8.2.

Asmenserveru atbilstību 3.8.1. iedaļā minētajam pārbauda, ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

a)

jaudas vērtības mēra un paziņo, izmantojot pusaizpildītu asmenskorpusu. Asmensserveriem, kuriem ir vairāki jaudas vērtību apgabali, izvēlas to jaudas vērtību apgabalu skaitu, kas vislielākā mērā aizpilda pusi asmenskorpusa. Ja var izvēlēties starp divām iespējām, kuras pusi aizpildi vienlīdz lielā mērā, testu veic ar to vērtību apgabalu vai vērtību apgabalu kopumu, kurš izmanto vairāk asmensserveru. Paziņo to asmeņu skaitu, kas tika pārbaudīts pusaizpildītā asmenskorpusa testā;

b)

pēc izvēles var izmērīt un paziņot pilnīgi aizpildīta asmenskorpusa jaudu, ja vien tiek sniegti dati arī par pusaizpildītu korpusu;

c)

visiem asmenskorpusā instalētiem asmensserveriem ir vienāda konfigurācija (tie ir homogēni);

d)

katra asmens jaudas vērtību aprēķina, izmantojot 2. vienādojumu.

2. vienādojums. Atsevišķa asmens jaudas aprēķins

Formula

kur:

PBLADE ir katra servera asmens energopatēriņš,

PTOT_BLADE_SYS ir kopējais izmērītais asmenssistēmas energopatēriņš,

PINST_BLADE_SRV ir testētajā asmenskorpusā instalēto asmensserveru skaits.

3.9.   Dīkstāves efektivitātes kritēriji – vairākmezglu serveri

3.9.1.

Ziņošana par dīkstāvē iegūtajiem datiem: dīkstāves enerģijas patēriņu (PTOT_NODE_SYS) un (PNODE) mēra un paziņo gan kvalifikācijas materiālos, gan turpmāk dokumentā 4. iedaļā norādītajā veidā.

3.9.2.

Vairākmezglu serveru atbilstību 3.9.1. iedaļā minētajam pārbauda, ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

a)

jaudas vērtības mēra un paziņo, izmantojot pilnīgi aizpildītu vairākmezglu korpusu;

b)

visiem vairākmezglu korpusā instalētiem vairākmezglu serveriem ir vienāda konfigurācija (tie ir homogēni);

c)

katra mezgla jaudas vērtību aprēķina, izmantojot 3. vienādojumu.

3. vienādojums. Atsevišķa mezgla jaudas aprēķins

Formula

kur:

PNODE ir katra servera mezgla energopatēriņš,

PTOT_NODE_SYS ir kopējais izmērītais vairākmezglu servera energopatēriņš,

PINST_NODE_SRV ir testētajā vairākmezglu korpusā instalēto vairākmezglu serveru skaits.

3.10.   Citi testēšanas kritēriji

APA prasības: visiem datoru serveriem, kurus pārdod ar APA, piemēro turpmāk minētos kritērijus un nosacījumus:

a)

atsevišķām konfigurācijām: testēšanu dīkstāves režīmā veic gan ar instalēto APA, gan bez tā. Dīkstāves energopatēriņa mērījumus, kas veikti gan ar instalētajiem APA, gan bez tiem, iesniedz VAA vai Eiropas Komisijai, atbilstošā gadījumā ENERGY STAR kvalifikācijas materiālu ietvaros;

b)

ražojumu saimēm: dīkstāves energopatēriņa mērījumus veic gan ar APA, gan bez APA, kas instalēti maksimālās jaudas / augstas veiktspējas konfigurācijā atbilstoši 1.8.2. iedaļai. Pēc izvēles testu ar instalētajiem APA vai bez tiem var veikt un norādīt citos testa punktos;

c)

dīkstāves režīma energopatēriņa mērījumus, kas veikti gan ar instalētajiem APA, gan bez tiem, iesniedz VAA vai Eiropas Komisijai, atbilstošā gadījumā ENERGY STAR kvalifikācijas materiālu ietvaros. Šos mērījumus iesniedz par katru atsevišķo APA ražojumu, ko paredzēts pārdot kopā ar kvalificēto konfigurāciju;

d)

PIDLE mērījumus, kas minēti 3.6. un 3.7. iedaļā, PBLADE mērījumus, kas minēti 3.8. iedaļā, un PNODE mērījumus, kas minēti 3.9. iedaļā, veic, noņemot APA, pat ja piegādes konfigurācijā tas ir instalēts. Pēc tam šos mērījumus citu pēc cita atkārto ar katru instalēto APA, lai novērtētu katra instalētā APA energopatēriņu dīkstāves režīmā;

e)

kvalificētajā konfigurācijā katra instalētā APA energopatēriņš dīkstāves režīmā nepārsniedz 46 vatus;

f)

paziņo par katra kvalificētajā konfigurācijā pārdotā atsevišķā APA energopatēriņu dīkstāves režīmā.

4.   Standarta prasības par informācijas sniegšanu

Prasības par datu paziņošanu

4.1.

Eiropas Komisijai iesniedz visus nepieciešamos datus, kas norādīti ENERGY STAR 2.0. versijā – kvalificēto datoru serveru ražojumu apmaiņas veidlapā; to dara par katru ENERGY STAR kvalificēto datora serveri vai datora servera ražojumu saimi.

a)

Partnerus mudina sniegt vienu informācijas kopumu par katru ENERGY STAR kvalificētā ražojuma konfigurāciju, lai gan Eiropas Komisija pieņems arī datus par katru kvalificēto ražojumu saimi.

b)

Attiecīgā gadījumā ražojumu saimes kvalifikācijā ir jāiekļauj dati visiem 1.8.2. iedaļā noteiktajiem testa punktiem.

c)

Ja iespējams, partneriem ir jānodrošina arī hipersaite uz sīki izstrādātu energopatēriņa kalkulatoru, kurš atrodams partneru tīmekļa vietnē un kuru pircēji var izmantot, lai izprastu ražojumu saimes konkrētās konfigurācijas energopatēriņu un veiktspējas informāciju.

4.2.

Turpmāk minētā informācija tiks attēlota ES ENERGY STAR tīmekļa vietnē, izmantojot ražojuma meklēšanas rīku:

a)

modeļa nosaukums un skaits, identifikācijas SKU un/vai konfigurācijas ID;

b)

sistēmas raksturiezīmes (korpuss, pieejamās ligzdas/sloti, jaudas specifikācijas, utt.);

c)

sistēmas tips (nepārvaldīta, pārvaldīta, mērogojama, utt.);

d)

sistēmas konfigurācija(-as) (tostarp mazjaudīgas veiktspējas konfigurācija, augstas veiktspējas konfigurācija, minimālās jaudas konfigurācija, maksimālās jaudas konfigurācija, kā arī tipveida konfigurācija ražojumu saimes kvalifikācijai);

e)

energopatēriņš un veiktspējas dati, kas iegūti no nepieciešamās aktīvā režīma un dīkstāves režīma efektivitātes kritēriju testēšanas, tostarp results.xml, results.html, results.txt, visas results-chart.png datnes, results-details.html, results-details.txt, visas results-details-chart.png datnes;

f)

pieejamās un iespējotās energotaupības funkcijas (piemēram, barošanas pārvaldība);

g)

no ASHRAE termiskā ziņojuma izraudzītu datu saraksts;

h)

ieplūdes gaisa temperatūras mērījumi, kas veikti gan pirms testa sākuma, gan pēc testa dīkstāves režīmā, gan arī pēc testa aktīvā režīmā;

i)

ražojumu saimes kvalificēšanai – kvalificēto konfigurāciju saraksts ar kvalificētiem SKU vai konfigurācijas ID; kā arī

j)

asmensserveriem – ENERGY STAR kvalifikācijas prasībām atbilstošu savietojamu asmenskorpusu saraksts.

4.3.

VAA un Eiropas Komisija pēc vajadzības var periodiski izvērtēt šo sarakstu un par izvērtēšanas procesu informēs ieinteresētās personas, aicinot tās iesaistīties tajā.

5.   Standarta veiktspējas datu mērījums un izvades prasības

5.1.   Mērījums un izvade

5.1.1.

Datora serverim ir jānodrošina informācija par ievades enerģijas patēriņu (W), ieplūdes gaisa temperatūru (°C), kā arī visu loģisko centrālo procesoru vidējo izmantojumu. Informācijai jābūt pieejamai publicētā vai lietotājam pieejamā formātā, kas trešām pusēm ir viegli salasāms, nepatentētā pārvaldības programmatūrā standarta tīklā. Asmensserveriem un sistēmām, kā arī vairākmezglu serveriem un sistēmām datus var apkopot par korpusu.

5.1.2.

Dokumenta 5.1.1. iedaļā minētā prasība sniegt datus par ievades enerģijas patēriņu un ieplūdes gaisa temperatūru neattiecas uz datora serveriem, kas klasificēti kā B klases aprīkojums atbilstoši standartam EN 55022:2006. B klase attiecas uz mājsaimniecības un mājas biroja iekārtām (paredzētas izmantojumam mājsaimniecībā). Attiecībā uz visiem programmā iekļautajiem datora serveriem ir jāpilda prasība un nosacījums ziņot par visu loģisko centrālo procesoru izmantojumu.

5.2.   Ziņošanas ieviešana

5.2.1.

Lai dati būtu pieejami galalietotājiem, ražojumos var izmantot iegultus komponentus vai pievienojumierīces, kas ir iepakotas kopā ar datora serveri (piemēram, apkalpes procesoru, iegulto enerģijas patēriņa vai termisko mērierīci (vai citu ārpusjoslas tehnoloģiju) vai iepriekš instalētu operētājsistēmu).

5.2.2.

Ražojumos, kam ir iepriekš instalēta operētājsistēma, ir jābūt visiem nepieciešamajiem dziņiem un programmatūrām, lai galalietotāji varētu piekļūt standarta datiem, kā norādīts šajā dokumentā. Ražojumiem, kam nav iepriekš instalēta operētājsistēma, pievieno drukātu dokumentāciju par to, kā piekļūt reģistriem, kuros ir attiecīgā sensoru informācija. Šo prasību var izpildīt, nodrošinot drukātus materiālus, elektronisku dokumentāciju, ko piegādā ar datora serveri, vai nodrošinot publiski pieejamu informāciju partnera tīmekļa vietnē, kur atrodama informācija par datora serveri.

5.2.3.

Tiklīdz ir publiskots atklāts un visur pieejams datu vākšanas un ziņošanas standarts, ražotāji to iekļauj savās sistēmās.

5.2.4.

Precizitātes (5.3.) un iztveršanas (5.4.) prasības novērtē, pārskatot datus no komponentu ražojumu datu lapām. Ja šādu datu nav, precizitātes un iztveršanas novērtēšanai izmanto partneru deklarācijas.

5.3.   Mērījuma precizitāte

5.3.1.

Pievadītā jauda: mērījumus norāda vismaz ar ± 5 % precizitāti no faktiskās vērtības un ar ± 10 W maksimālo precizitātes līmeni katram instalētajam barošanas avotam (t. i., jaudas ziņošanas precizitātei katram barošanas avotam nekad nav jābūt labākai par ± 10 vatiem), izmantojot darbības diapazonu no dīkstāves līdz pilnai jaudai.

5.3.2.

Procesora izmantojums: vidējo izmantojumu aprēķina katram loģiskajam centrālajam procesoram, kas ir redzams operētājsistēmai, un par to ziņo datora servera operatoram vai lietotājam, izmantojot operētājvidi (operētājsistēmu vai hipervizoru).

5.3.3.

Ieplūdes gaisa temperatūra: par mērījumiem ir jāziņo vismaz ar ± 2 °C precizitāti.

5.4.   Iztveršanas prasības

5.4.1.

Pievadītā jauda un procesora izmantojums: pievadītās jaudas un procesa izmantojuma mērījumi ir jāiztver datora servera iekšpusē pie ātruma, kas nav mazāks par mērījumu katrā saistītā 10 sekunžu laikposmā. Vidējo vērtību, ietverot ne vairāk kā 30 sekunžu ilgu laikposmu, iztver datora servera iekšpusē pie frekvences, kas nav mazāka par vienu reizi katrās 10 sekundēs.

5.4.2.

Ieplūdes gaisa temperatūra: ieplūdes gaisa temperatūras mērījumi ir jāiztver datora servera iekšpusē pie ātruma, kas nav mazāks par vienu mērījumu katrā 10 sekunžu laikposmā.

5.4.3.

Laika zīmogošana: sistēmai, kas veic vides datu laika zīmogošanu, iztveri veic datora servera iekšpusē pie ātruma, kas nav mazāks par vienu mērījumu katrā 30 sekunžu laikposmā.

5.4.4.

Pārvaldības programmatūra: visus iztvertos mērījumus dara pieejamus ārējai pārvaldības programmatūrai, izmantojot pieprasījuma datu iegūšanas metodi vai koordinētu motivācijas metodi. Jebkurā gadījumā sistēmas pārvaldības programmatūra atbild par datu sniegšanas laika mērogu, turpretī datora serveris atbild par to, lai piegādātie dati atbilstu iepriekš minētajām iztveršanas un precizitātes prasībām.

6.   Testēšana

6.1.   Testēšanas metodes

6.1.1.

Lai noteiktu ražojuma atbilstību ENERGY STAR, datora servera ražojumu testēšanā izmanto 5. tabulā norādītās metodes.

5.   tabula

Testēšanas metodes, lai noteiktu atbilstību ENERGY STAR

Ražojuma tips vai komponents

Testēšanas metode

Visi

ENERGY STAR testēšanas metode datora serveriem (pārsk. 2013. gada martā)

Visi

Standarta veiktspējas novērtēšanas sabiedrība (Standard Performance Evaluation Corporation, SPEC). Servera efektivitātes novērtēšanas rīks (SERT), 1.0.0. versija, pārsk. 2013. gada 26. februārī

6.1.2.

Testējot datora servera ražojumus, visām testējamo iekārtu procesoru ligzdām testa laikā jābūt aizpildītām.

Ja datora serveris nevar atbalstīt visu procesora ligzdu aizpildīšanu testa laikā, sistēmai ir jābūt tās maksimālajā funkcionalitātē. Šīm sistēmām pārbaudīs jaudas pamata pielaidi dīkstāves režīmā, pamatojoties uz sistēmas ligzdu skaitu.

6.2.   Testēšanai nepieciešamo vienību skaits

Reprezentatīvos modeļus testēšanai izvēlas, ievērojot turpmāk minētās prasības:

a)

atsevišķa ražojuma konfigurācijas kvalificēšanai – par reprezentatīvu modeli uzskata unikālu konfigurāciju, kuru iecerēts laist tirdzniecībā un marķēt kā ENERGY STAR ražojumu;

b)

visu ražojumu tipu ražojumu saimes kvalificēšanai – par reprezentatīvajiem modeļiem uzskata vienu ražojuma konfigurāciju katram no saimes 1.8.2. iedaļā minētajās definīcijās identificētajiem pieciem punktiem. Visiem šiem reprezentatīvajiem modeļiem ir vienādi kopējie ražojumu saimes rekvizīti, kā norādīts 1.8.1. iedaļā.

6.3.   Ražojumu saimju atbilstības apstiprināšana

6.3.1.

Lai apstiprinātu atbilstību ENERGY STAR marķējumam, partnerus mudina testēt un iesniegt datus par atsevišķām ražojumu konfigurācijām. Tomēr ar vienas ražojumu saimes apzīmējumu partneris var kvalificēt vairākas ražojumu konfigurācijas, ja katra saimes konfigurācija atbilst kādai no turpmāk minētajām prasībām:

a)

atsevišķie ražojumi ir būvēti uz tās pašas platformas, ir atbilstoši un izpilda tās pašas šajā specifikācijā minētās īpašās prasības un no jebkura skatpunkta ir identiski testētajai reprezentatīvajai ražojuma konfigurācijai, izņemot attiecībā uz apvalku un krāsu; vai

b)

atsevišķie ražojumi atbilst ražojumu saimes prasībām, kā norādīts 1.8. iedaļā iepriekš dokumentā. Tādā gadījumā partneriem ir jātestē un jāiesniedz dati, kas norādīti b) apakšpunktā.

6.3.2.

Par katru ražojumu saimi, ko iesniedz kvalificēšanai, partneri iesniedz jaudas un veiktspējas datu lapu.

6.3.3.

Visām kvalificēšanas nolūkā iesniegtās ražojumu saimes ražojumu konfigurācijām ir jāatbilst ENERGY STAR prasībām, tostarp ražojumiem, par kuriem dati netika sniegti.

7.   Spēkā stāšanās diena

7.1.

Šīs ENERGY STAR datora serveru specifikācijas 2.0. versijas spēkā stāšanās datums būs nolīguma spēkā stāšanās datums. Lai ražojuma modelis saņemtu ENERGY STAR marķējumu, tam jāatbilst ENERGY STAR specifikācijai, kas ir spēkā modeļa ražošanas dienā. Ražošanas diena attiecas uz katru vienību, un tā ir diena, kad vienību uzskata par pilnīgi nokomplektētu.

7.2.

Specifikācijas turpmākā pārskatīšana: VAA un Eiropas Komisijai ir tiesības grozīt šo specifikāciju, ja tehnoloģiju un/vai tirgus pārmaiņu ietekmē mazināsies tās lietderība attiecībā uz patērētājiem, ražošanas nozari vai vidi. Saskaņā ar pašreizējo stratēģiju specifikāciju pārskatīs, apspriežoties ar ieinteresētajām personām. Gadījumā, ja specifikāciju pārskata, lūdzam ņemt vērā, ka ENERGY STAR netiek automātiski piešķirts uz visu modeļa ražošanas laiku.

8.   Apsvērumi par turpmāku pārskatīšanu

8.1.

Efektivitātes kritēriji aktīvā režīmā: VAA un Eiropas Komisija cer 3.0. versijā noteikt efektivitātes kritērijus aktīvā režīmā, kas attiektos uz visām datora serveru kategorijām, kurās ir pietiekami SERT dati, lai attiecīgi diferencētu ražojumus.

8.2.

Pareiza barošanas avotu šķirošana pēc izmēra: VAA un Eiropas Komisija izpētīs iespējas 3.0. versijā mudināt ieviest barošanas avotu pareizu šķirošanu pēc izmēra.

8.3.

Datoru serveru ar līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa barošanu iekļaušana: VAA un Eiropas Komisija mudina ražotājus sadarboties ar SPEC, lai izstrādātu atbalstu līdzstrāvas serveriem SERT ietvaros ar mērķi 3.0. versijā pārbaudīt tādu datora serveru atbilstību, kuriem ir līdzstrāvas barošana.

8.4.

Papildu sistēmas arhitektūru iekļaušana: VAA un Eiropas Komisija mudina ražotājus sadarboties ar SPEC, lai izstrādātu atbalstu arhitektūrām, kuras šobrīd SERT neatbalsta, bet kuras aizņem ievērojamu datora serveru tirgus daļu. VAA un Eiropas Komisija pirms 3.0. versijas izstrādes izvērtēs jebkuru arhitektūru, ko SERT atbalsta.

8.5.

Summatora noņemšana papildu redundantiem barošanas avotiem: VAA un Eiropas Komisija ir informēta par tehnoloģiju, kas ļauj redundantus barošanas avotus turēt gaidstāves režīmā un aktivizēt tikai tad, kad tas ir nepieciešams. VAA un Eiropas Komisija mudina pieņemt šo tehnoloģiju datora serveru jomā un izpētīs, vai pašreizējais summators papildu redundantiem barošanas avotiem būs nepieciešams arī 3.0. versijā.

8.6.

Prasības apstrādes palīgpaātrinātājam (APA): VAA un Eiropas Komisija ir iecerējusi pārskatīt un 3.0. versijā, iespējams, paplašināt APA prasības, pamatojoties uz APA datiem, kas apkopoti 2.0. versijā, kā arī potenciālo APA novērtējuma iekļaušanu SERT.

8.7.

Termiskās ziņošanas un testēšanas prasības: VAA un Eiropas Komisija ir nodomājusi pārvērtēt pašreizējās temperatūras paziņošanas un testēšanas prasības, lai maksimāli palielinātu to datu vērtību, kas ir apkopoti ražotājiem, kā arī datu centru operatoriem.

A papildinājums

Aprēķinu paraugs

1.   Prasības jaudai dīkstāves režīmā

Lai noteiktu ENERGY STAR marķējumam atbilstošu maksimālo jaudas vērtību dīkstāvē, vispirms nosaka pamata dīkstāves līmeni, ņemot vērā 3. tabulu, un tad pieskaita jaudas pielaidi, kas norādīta 4. tabulā (izklāstīts šo atbilstības kritēriju 3.6. iedaļā). Turpmāk ir sniegts piemērs.

Piemērs. Standarta tipa datora serveris ar vienu procesoru, 8 GB atmiņu, diviem cietajiem diskiem un divām ievadizvades ierīcēm (pirmā ar divām 1 Gbit pieslēgvietām, bet otrā ar sešām 1 Gbit pieslēgvietām).

1.1.

Pamata pielaide:

a)

pamata pielaidi dīkstāves režīmā nosaka atbilstoši 3. tabulai, kas sniegta arī šajā iedaļā;

b)

piemērā minēto serveri novērtē atbilstoši A kategorijai, un, lai tam piešķirtu ENERGY STAR marķējumu, tas dīkstāvē drīkst patērēt ne vairāk kā 47,0 vatus.

Kategorija

Instalēto procesoru skaits

(# P)

Pārvaldīts serveris

Jaudas pamata pielaide dīkstāvē

(W)

A

1

47,0

B

1

57,0

C

2

92,0

D

2

142,0

Noturīgs

2

205,0

1.2.

Jaudas papildu pielaide dīkstāves režīmā: ņemot vērā 4. tabulu, kas iekļauta arī šajā iedaļā, aprēķina jaudas papildu pielaides papildu komponentiem.

Sistēmas raksturiezīmes

Piemērojamība

Jaudas papildu pielaide dīkstāves režīmā

Papildu barošanas avoti

Barošanas avoti, kas ierīkoti īpaši jaudas redundancei

20,0 vati par katru barošanas avotu

Cietie diski (tostarp cietvielu diski)

Visi instalētie cietie diski

8,0 vati par katru cieto disku

Papildu atmiņa

Instalētā atmiņa pārsniedz 4 GB

0,75 vati par katru GB

Papildu DDR buferkanāli

Instalētie DDR buferkanāli, kam ir vairāk nekā 8 kanāli

(tikai noturīgiem serveriem)

4,0 vati par katru DDR buferkanālu

Papildu ievadizvades ierīces (viens savienojuma ātrums, kas noapaļots līdz tuvākajam gigabitam)

Instalētās ierīces ar vairāk nekā divām 1 Gbit pieslēgvietām, Ethernet tīklā

< 1 Gbit: nekāda pielaide

= 1 Gbit: 2,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

> 1 Gbit un < 10 Gbit: 4,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

≥ 10 Gbit: 8,0 vati / aktīvā pieslēgvieta

a)

Piemērā minētajam serverim ir divi cietie diski. Tāpēc tam piešķirta papildu 16,0 vatu pielaide par abiem cietajiem diskiem (2HDD × 8,0 vati).

b)

Piemērā minētajam serverim papildus pamata konfigurācijai ir nodrošināti 4 GB. Tāpēc tam piešķirta papildu 3,0 vatu pielaide atmiņai (4 papildus GB × 0,75 vati/GB).

c)

Piemērā minētajam serverim ir viena ievadizvades karte, kas nav summējamā ierīce: pirmajai ierīcei ir tikai divas Ethernet pieslēgvietas; tā izpilda divu pieslēgvietu kritēriju. Otrā ierīce ir summējamā ierīce: serverim ir piešķirta papildu 12,0 vatu pielaide par ierīci (sešas 1 Gbit pieslēgvietas × 2,0 vati / aktīvā pieslēgvieta).

1.3.

Galīgo pielaidi dīkstāves režīmā aprēķina, pamata pielaidei pieskaitot jaudas papildu pielaides. Paredzams, ka piemērā minētā sistēma, lai to varētu kvalificēt, patērēs ne vairāk kā 78,0 vatus dīkstāvē (47,0 W + 16,0 W + 3,0 W + 12,0 W).

2.   Papildu pielaide dīkstāves režīmā – barošanas avoti

Ar šiem piemēriem parādīta dīkstāves režīma jaudas pielaide papildu barošanas avotiem.

2.1.

Ja datora servera darbības nodrošināšanai ir nepieciešami divi barošanas avoti un konfigurācijā ietilpst trīs instalēti barošanas avoti, serveris papildus saņemtu 20,0 vatu jaudas pielaidi dīkstāves režīmā.

2.2.

Ja tas pats serveris tiktu piegādāts ar četriem instalētiem barošanas avotiem, tas papildus saņemtu 40,0 vatu jaudas pielaidi dīkstāves režīmā.

3.   Papildu pielaide dīkstāves režīmā – papildu DDR buferkanāls

Ar šiem piemēriem parādīta jaudas pielaide dīkstāves režīmā papildu DDR buferkanāliem.

3.1.

Ja noturīgu datora serveri piegādā ar sešiem instalētiem DDR buferkanāliem, serveris nesaņemtu papildu jaudas pielaidi dīkstāves režīmā.

3.2.

Ja to pašu noturīgo serveri piegādātu ar 16 instalētiem DDR buferkanāliem, tas saņemtu jaudas papildu pielaidi dīkstāves režīmā 32,0 vatu apmērā (pirmajiem 8 kanāliem = nekāda papildu pielaide, nākamajiem 8 kanāliem = 4,0 vati × 8 DDR buferkanāli).

B papildinājums

Noturīgas servera klases noteikšana

1.

Procesora RAS un mērogojamība – atbalsta visus turpmāk minētos elementus.

1.1.

Procesora RAS: procesoram ir jābūt ar tādām funkcijām, kas ļauj konstatēt, labot un apturēt datu kļūdas, kā norādīts turpmāk:

a)

kļūdu konstatācija L1 kešatmiņās, direktorijos un adreses translācijas buferos, izmantojot pārības aizsardzību;

b)

viena bita kļūdas labošana (vai labāka), izmantojot ECC kešatmiņās, kas var ietvert grozītus datus. Labotos datus piegādā saņēmējam (proti, kļūdu labošanu neveic tikai rezerves tīrīšanas nolūkos);

c)

pēckļūdu atkopšana un ierobežošana, izmantojot 1) procesora kontrolpunktu atkārtošanu un atkopšanu, 2) datu kaitīguma norādīšanu (tagošanu) un izplatīšanu vai 3) abas pieejas. Šie mehānismi informē operētājsistēmu vai hipervizoru, ka tam ir jāierobežo kļūda procesā vai nodalījumā, tādējādi mazinot nepieciešamību atsāknēt sistēmu; kā arī

d)

1) spēj veikt autonomas kļūdas mazināšanas darbības procesora aparatūrā, piemēram, atspējot vājo kešatmiņas nodalījumu, 2) atbalsta iepriekšnosakošu atteiču analīzi, informējot operētājsistēmu, hipervizoru vai apkalpes procesoru par kļūdas cēloņa vietu un/vai iemeslu, vai 3) veic abas iepriekš minētās funkcijas.

1.2.

Noturīgos un mērogojamos serveros izmantotā procesora tehnoloģija ir paredzēta, lai nodrošinātu papildu funkcijas un funkcionalitāti, nepievienojot papildu mikroshēmojumus, ļaujot tiem iekļauties sistēmā ar četrām vai vairāk procesora ligzdām. Procesoriem ir papildu infrastruktūra, kas atbalsta papildu, iebūvētas procesora kopnes, lai apmierinātu lielāku sistēmu pieprasījumu.

1.3.

Serveris nodrošina liela joslas platuma ievadizvades saskarnes, kas paredzētas savienojuma nodrošināšanai ar ārējām ievadizvades izvērses ierīcēm vai attālām ievadizvades ierīcēm, nesamazinot savienojamo procesora ligzdu skaitu. Tās var būt patentētas saskarnes vai standarta saskarnes, piemēram, specifikācija PCIe. Galvenā procesora ligzdā vai sistēmas platē var iegult augstas veiktspējas ievadizvades kontrolleri, kas atbalsta šos slotus.

2.

Atmiņas RAS un mērogojamība – jāatbilst visām turpmāk minētajām iespējām:

a)

nodrošina atmiņas kļūdas konstatāciju un atgūšanu, izmantojot paplašinātu ECC;

b)

attiecībā uz x4 DIMM – atkopšanos no divu blakus shēmu kļūdas vienā līmenī;

c)

atmiņas migrācija: atmiņu, kam draud atteice, var proaktīvi pārlokalizēt un datus pārcelt uz pieejamu atmiņu. To var veikt DIMM granularitātē vai loģiskās atmiņas blokos. Atmiņu var arī spoguļot;

d)

ātrdarbīga procesora savienojumam izmanto buferatmiņas – atmiņas saites ar DIMM, kas ir pievienotas lēnākiem DDR kanāliem. Buferatmiņa var būt atsevišķa, savrupa bufershēma, ko integrē sistēmas platē vai pēc pasūtījuma veidotās atmiņas kartēs. Bufershēmu izmanto, lai atbalstītu paplašinātos DIMM; salīdzinājumā ar tieši pievienotiem DIMM paplašinātajiem ir lielāka atmiņas ietilpība, jo tiek atbalstīti lielākas kapacitātes DIMM, katram atmiņas kanālam ir vairāki DIMM sloti un lielāks atmiņas joslas platums. Atmiņas moduļus var būvēt arī pēc pasūtījuma, buferatmiņu un DRAM shēmu integrējot vienā kartē;

e)

izmanto noturīgus savienojumus starp procesoriem un buferatmiņām, paredzot mehānismu, kas ļauj atgūties no pārejošām kļūdām savienojumā;

f)

rezervētas ejas procesa un atmiņas saitēs. Ir pieejama viena vai vairākas rezerves ejas, ko izmantot ejas kļūmjpārlēcei, ja rodas pastāvīga kļūda.

3.

Barošanas avotu RAS: visi instalētie vai ar serveri piegādātie barošanas avoti ir redundanti un līdztekus uzturami. Redundantos un remontējamos komponentus var ievietot arī vienā fiziskā barošanas avotā, tomēr tiem jābūt tādiem, kurus var remontēt, neizslēdzot sistēmu. Ir jānodrošina atbalsts, lai sistēma darbotos zemākas darbības režīmā, ja saistībā ar kļūdām barošanas avotos vai pievadītās jaudas zudumu ir samazinājusies spēja pievadīt jaudu.

4.

Termiskie un dzesēšanas RAS: visi aktīvie dzesēšanas komponenti, piemēram, ventilatori vai dzesēšana uz ūdens bāzes, ir redundanti un līdztekus uzturami. Procesora komplektā ir jābūt mehānismiem, kas ļauj to droselēt, ja notiek pārkaršana. Ir jānodrošina atbalsts, lai sistēma darbotos zemākas darbības režīmā, ja konstatēts, ka sistēmas komponenti pārkarst.

5.

Sistēmas noturība – serverim jābūt vismaz sešām šādam raksturīgajām iezīmēm:

a)

atbalstam, ko nodrošina redundanti atmiņas kontrolleri vai redundanti ceļi uz ārējo atmiņu;

b)

redundantiem apkalpes procesoriem;

c)

redundantiem līdzstrāvas–līdzstrāvas tipa regulatora posmiem pēc barošanas avota izvadītās jaudas;

d)

servera aparatūra atbalsta izpildlaika procesora atkārtotu iedalīšanu;

e)

ievadizvades adapteri vai cietie diski ir karsti pārnesami;

f)

nodrošina no gala līdz galam kopnes kļūdas atkārtošanu savienojumos no procesora uz atmiņu vai no procesora uz procesoru;

g)

atbalsta aparatūras resursu tiešsaistes izvērsi/ievilkšanu, nepieprasot operētājsistēmas atsāknēšanu (pēc pieprasījuma īstenojama funkcija);

h)

procesora ligzdas migrācijai: izmantojot hipervizoru un/vai operētājsistēmu, uzdevumus, ko izpilda procesora ligzdā, var migrēt uz citu procesora ligzdu, nepieprasot sistēmas atkārtotu palaišanu;

i)

atmiņas uzraudzību vai rezerves tīrīšanu iespējo proaktīvas kļūdu konstatēšanas un labošanas nolūkos, lai samazinātu nelabojamu kļūdu iespējamību; kā arī

j)

iekšējās atmiņas noturībai: noturīgām sistēmām to pamata konfigurācijā ir kāda RAID aparatūra, vai nu sniedzot atbalstu sistēmas platē, vai paredzot speciālu RAID kontrolleru kartes slotu ar mērķi tādā veidā atbalstīt servera iekšējos diskdziņus.

6.

Sistēmas mērogojamība – serverim ir jābūt ar šādām raksturīgajām iezīmēm:

a)

lielākai atmiņas ietilpībai: ≥ 8 DDR3 vai DDR4 DIMM pieslēgvietām katrai ligzdai, ar noturīgu savienojumu starp procesora ligzdu un buferatmiņu; kā arī

b)

lielākai ievadizvades izvēršamībai: lielākai pamata ievadizvades infrastruktūrai un atbalstam lielākam ievadizvades slotu skaitam. Nodrošina vismaz 32 speciālas PCIe Gen 2 ejas vai tam līdzvērtīgu ievadizvades joslas platumu ar vismaz vienu x16 slotu vai citu speciālu saskarni, kas atbalsta ārēju PCIe, patentētu ievadizvades saskarni vai citu rūpniecības standarta ievadizvades saskarni.

C papildinājums

Testēšanas metode

1.   Pārskats

Šajā papildinājumā aprakstīto testa metodi izmanto, lai noteiktu atbilstību prasībām, kas izklāstītas ENERGY STAR Ražojumu specifikācijā datoru serveriem; šo metodi izmanto, iegūstot testēšanas datus, kas nepieciešami ziņošanai par dīkstāves režīma jaudu un aktīva režīma jaudu ENERGY STAR jaudas un veiktspējas datu lapā.

2.   Piemērojamība

Šo testēšanas metodi piemēro visiem ražojumiem, kas var saņemt atbilstības sertifikātu saskaņā ar ENERGY STAR Ražojumu specifikāciju datoru serveriem.

3.   Definīcijas

Ja nav norādīts citādi, visi šajā dokumentā lietotie termini atbilst specifikācijā “ENERGY STAR Ražojuma specifikācija datoru serveriem” iekļautajām definīcijām.

4.   Testa iekārtas uzstādīšana

4.1.

Ieejas jauda: ieejas jauda atbilst 6. un 7. tabulā norādītajam. Ieejas jaudas frekvence atbilst 8. tabulā norādītajam.

6.   tabula

Ieejas jaudas prasības ražojumiem, kuriem uz identifikācijas plāksnītes norādīts, ka nominālā jauda nav lielāka par 1 500 vatiem (W)

Ražojuma tips

Barošanas spriegums

Sprieguma pielaide

Maksimālais kopējais strāvas harmoniku kropļojums

Serveri ar maiņstrāvas-līdzstrāvas tipa vienas izejas barošanas blokiem

230 voltu (V) maiņstrāva vai 115 V maiņstrāva (11)

+/– 1,0 %

2,0 %

Serveri ar maiņstrāvas-līdzstrāvas tipa vairāku izeju barošanas blokiem

230 V maiņstrāva vai 115 V maiņstrāva (11)

Pēc izvēles maiņstrāvas-līdzstrāvas tipa testēšanas apstākļi (Japānas tirgus)

100 V maiņstrāva

Trīsfāžu serveri (Ziemeļamerikas tirgus)

208 V maiņstrāva

Trīsfāžu serveri (Eiropas tirgus)

400 V maiņstrāva


7.   tabula

Ieejas jaudas prasības ražojumiem, kuriem uz identifikācijas plāksnītes norādīts, ka nominālā jauda pārsniedz 1 500 vatu

Ražojuma tips

Barošanas spriegums

Sprieguma pielaide

Maksimālais kopējais strāvas harmoniku kropļojums

Serveri ar maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa vienas izejas barošanas blokiem

230 V maiņstrāva vai 115 V maiņstrāva (11)

+/– 4,0 %

5,0 %

Serveri ar maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa vairāku izeju barošanas blokiem

230 V maiņstrāva vai 115 V maiņstrāva (11)

Pēc izvēles maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa testēšanas apstākļi (Japānas tirgus)

100 V maiņstrāva

Trīsfāžu serveri

(Ziemeļamerikas tirgus)

208 V maiņstrāva

Trīsfāžu serveri (Eiropas tirgus)

400 V maiņstrāva

8.   tabula

Prasības visu ražojumu ieejas frekvencēm

Barošanas spriegums

Frekvence

Frekvences pielaide

100 V maiņstrāva

50 herci (Hz) vai 60 Hz

± 1,0 %

115 V maiņstrāva

60 Hz

230 V maiņstrāva

50 Hz vai 60 Hz

Trīsfāžu

(Ziemeļamerikas tirgus)

60 Hz

Trīsfāžu

(Eiropas tirgus)

50 Hz

4.2.

Vides temperatūra: vides temperatūra ir 25 °C ± 5 °C.

4.3.

Relatīvais mitrums: relatīvais mitrums ir no 15 % līdz 80 %.

4.4.

Jaudas analizators: jaudas analizators norāda reālo vidējo kvadrātisko jaudu un vismaz divas šādas mērvienības: spriegumu, strāvu un jaudas koeficientu. Jaudas analizatoram ir turpmāk minētās raksturīgās pazīmes:

a)

atbilstība: jaudas analizatoru izvēlas no jaudas mērierīču saraksta, kas sniegts servera efektivitātes novērtēšanas rīka (SERT)TM  (12) dizainparauga dokumentā 1.0.0 (13);

b)

kalibrēšana: analizatoru kalibrē gada laikā pēc testēšanas datuma, to dara saskaņā ar standartu, kas atbilst ASV Nacionālā standartu un tehnoloģijas institūta (NIST) standartiem vai līdzvērtīgam citas valsts nacionālā metroloģijas institūta standartiem;

c)

amplitūdas koeficients: pieejamais strāvas amplitūdas koeficients – 3 vai vairāk tā nominālajā diapazonā. Ja analizators neprecizē strāvas amplitūdas koeficientu, ierīcei jābūt tādai, kas var izmērīt lielāko strāvas stiprumu vismaz 3 reizes lielākam maksimālajam strāvas stiprumam, kas izmērīts jebkuras 1 sekundes iztvērumā;

d)

minimālā frekvenču raksturlīkne: 3,0 kHz;

e)

minimālā izšķirtspēja:

1)

0,01 W par mērījumu vērtībām, kas nepārsniedz 10 W;

2)

0,1 W par mērījumu vērtībām no 10 W līdz 100 W; kā arī

3)

1,0 W par mērījumu vērtībām, kas pārsniedz 100 W;

f)

reģistrēšana: lasīšanas ātrums, ko atbalsta analizators, ir vismaz viena mērījumu kopa sekundē, ja kopu nosaka kā jaudas mērījumu, kurš izteikts vatos. Analizatora datu vidējošanas laika intervāls ir vienāds ar lasīšanas laika intervālu. Datu vidējošanas intervāls ir laikposms, kurā aprēķina visu analizatora ātrdarbīgo iztveršanas elektroniku iegūto paraugu vidējo vērtību, lai noteiktu mērījuma kopu;

g)

mērījuma precizitāte: analizators paziņo jaudas mērījumus ar vispārēju precizitāti, kas visām izmērītajām jaudas vērtībām ir 1 % vai labāk.

4.5.

Termosensors: termosensoram ir turpmāk minētās iezīmes:

a)

atbilstība: termosensoru izvēlas no temperatūras mērierīču saraksta, kas sniegts SERT dizainparauga dokumentā 1.0.0;

b)

reģistrēšana: sensora minimālais lasīšanas ātrums ir četri iztvērumi minūtē;

c)

mērījuma precizitāte: temperatūru mēra ne tālāk kā 50 mm no testējamās iekārtas galvenās gaisa plūsmas ievades (pretvējā), un par to paziņo sensors, kuram noteikta vispārēja precizitāte ± 0,5 °C vai labāka.

4.6.

Testēšanas rīks aktīvā režīmā: Standarta veiktspējas novērtēšanas sabiedrības (SPEC) SERT 1.0.0 (14).

4.7.

Kontrollera sistēma: par kontrollera sistēmu var kalpot serveris, galddators vai klēpjdators, un to izmanto, lai reģistrētu informāciju par jaudu un temperatūru:

a)

kontrollera sistēmai pievieno jaudas analizatoru un termosensoru;

b)

kontrollera sistēmu un testējamo iekārtu savieno, izmantojot Ethernet tīkla pārslēgu.

4.8.

Vispārējas SERT prasības: ņem vērā arī citas prasības, kas minētas kādā SPEC vai SERT 1.0.0 atbalstošā dokumentā, ja vien šajā testēšanas metodē nav norādīts citādi. SPEC izdotie atbalsta dokumenti ir šādi:

a)

SPEC jaudas un veiktspējas metodoloģija (SPEC Power and Performance Methodology);

b)

SPEC jaudas mērījuma uzstādīšanas vadlīnijas (SPEC Power Measurement Setup Guide);

c)

SPEC PTDaemon dizainparauga dokuments (SPEC PTDaemon Design Document);

d)

SERT dizainparauga dokuments (SERT Design Document);

e)

SERT darbības un ziņošanas noteikumi (SERT Run and Reporting Rules);

f)

SERT lietotāja vadlīnijas (SERT User Guide);

g)

SERT JVM papildizvēles (SERT JVM Options);

h)

SERT rezultātu datņu lauki (SERT Result File Fields).

5.   Testa veikšana

5.1.   Testa konfigurācija

Jaudu un efektivitāti pārbauda un paziņo par datora serveriem, kurus testē. Testēšanu veic atbilstoši turpmāk minētajam.

5.1.1.

Piegādes konfigurācija: ražojumus testē to piegādes konfigurācijā – gan aparatūras konfigurācijā, gan ņemot vērā sistēmas iestatījumus –, ja vien šajā testēšanas metodē nav norādīts citādi. Attiecīgā gadījumā visas programmatūras iespējas iestata noklusējuma stāvoklī.

5.1.2.

Mērījuma vieta: jaudu mēra punktā, kas atrodas starp maiņstrāvas barošanas avotu un testējamo iekārtu. Nepārtrauktās barošanas avotus var savienot starp jaudas mērierīci un testējamo iekārtu. Kamēr informācija par jaudu dīkstāves un aktīvā režīmā nav ierakstīta pilnīgi, jaudas mērierīci nenoņem. Testējot asmenssistēmu, jaudu mēra pie asmenskorpusa ievades (proti, pie barošanas avotiem, kas datu centra sadales jaudu pārveido korpusa sadales jaudā).

5.1.3.

Gaisa plūsma: gaisu nedrīkst apzināti virzīt mērāmās iekārtas tuvumā veidā, kas neatbilstu normālai datu centra darbībai.

5.1.4.

Barošanas avoti: visus barošanas avotus savieno, un tie ir darbspējīgi.

Testējamās iekārtas ar vairākiem barošanas avotiem: visus barošanas avotus savieno ar maiņstrāvas avotu, un testa laikā avoti ir darbspējīgi. Ja nepieciešams, var izmantot jaudas sadales iekārtu (PDU), lai vairākus barošanas avotus savienotu vienā. Ja izmanto jaudas sadales iekārtu, virszemes elektrības patēriņu no PDU iekļauj testējamās iekārtas jaudas mērījumā. Testējot asmensserveri ar pusaizpildītu korpusa konfigurāciju, barošanas avotus neaizpildītajiem jaudas vērtību apgabaliem var atvienot (vairāk informācijas 5.2.4. iedaļas b) apakšpunktā).

5.1.5.

Barošanas pārvaldība un operētājsistēma: instalē operētājsistēmu vai reprezentatīvu operētājsistēmu piegādes konfigurācijā. Ražojumus, kurus piegādā bez operētājsistēmas, testē ar jebkuru saderīgu instalētu operētājsistēmu. Visos testos barošanas pārvaldības metodes un/vai energotaupības funkcijas atstāj tādas, kādas tās bijušas piegādes konfigurācijā. Barošanas pārvaldības funkcijas, kuru izpildei ir nepieciešama operētājsistēma (t. i., tās, kuras nekontrolē tikai pamata ievadizvades sistēma vai pārvaldības kontrolleris), testē, izmantojot tikai tās barošanas pārvaldības funkcijas, kuras ir iespējotas noklusējuma operētājsistēmā.

5.1.6.

Krātuve: lai noteiktu atbilstību, ražojumus testē vismaz ar vienu instalētu cieto disku vai vienu cietvielu disku. Ražojumus, kuros nav iepriekš instalētu cieto disku (cietā diska vai cietvielu diska), testē tajā krātuves konfigurācijā, kas izmantota identiskā, pārdošanai paredzētā modelī, kurā nav iepriekš instalētu cieto disku. Ražojumus, kuri neatbalsta cieto disku (cietā vai cietvielu diska) instalēšanu, bet tā vietā paredz tikai ārējās atmiņas risinājumus (piemēram, atmiņas apgabalu tīklu), testē ar ārējās atmiņas risinājumu.

5.1.7.

Asmenssistēma un divu/vairākmezglu serveri: asmenssistēmas un divu/vairākmezglu servera konfigurācija attiecībā uz katru mezglu vai asmensserveri, tostarp visiem aparāta komponentiem un programmatūras/barošanas pārvaldības iestatījumiem, ir identiska. Turklāt šīs sistēmas mēra tā, lai nodrošinātu, ka jaudas mērierīce testa laikā uztver pārbaudīto mezglu/asmensserveru visu jaudu.

5.1.8.

Asmenskorpuss: asmenskorpusam ir vismaz jaudas, dzesēšanas un tīklošanas funkcijas attiecībā uz visiem asmensserveriem. Korpusu aizpilda atbilstoši 5.2.4. iedaļā minētajam. Visus asmenssistēmu jaudas mērījumus veic pie korpusa ievades.

5.1.9.

Pamata ievadizvades sistēma un testējamās iekārtas sistēmas iestatījumi: visi pamata ievadizvades sistēmas iestatījumi paliek piegādes konfigurācijā, ja vien šajā testēšanas metodē nav norādīts citādi.

5.1.10.

Ievadizvade un tīkla savienojums: testējamajai iekārtai ir vismaz viena pieslēgvieta, kas savienota ar Ethernet tīkla pārslēgu. Pārslēgs spēj atbalstīt testējamās iekārtas nominālā tīkla ātruma diapazonu. Tīkla savienojums ir aktīvs jebkāda testa laikā, un, lai gan saite ir gatava un spējīga pārraidīt paketes, testēšanas laikā īpaša datplūsma savienojumā nav nepieciešama. Testēšanas nolūkos nodrošina, ka testējamai iekārtai ir vismaz viena Ethernet tīkla pieslēgvieta (kurā vienu pievienojumkarti izmanto tikai tad, ja Ethernet atbalsts platē netiek nodrošināts).

5.1.11.

Ethernet tīkla savienojumi: ražojumus, kurus piegādā ar atbalstu energoefektīvam Ethernet tīklam (atbilstoši IEEE 802.3az), testa laikā savieno tikai ar energoefektīvam Ethernet tīklam atbilstošu tīkla iekārtu. Veic attiecīgus pasākumus, lai testa laikā energoefektīva Ethernet tīkla funkcijas iespējotu abos tīkla saites galos.

5.2.   Testējamās iekārtas sagatavošana

5.2.1.

Testējamo iekārtu testē ar procesora ligzdām, kuras ir aizpildītas atbilstoši ENERGY STAR atbilstības kritēriju 2.0. versijas 6.1.2. iedaļā izklāstītajām norādēm.

5.2.2.

Testējamo iekārtu uzstāda testa statnī vai atrašanās vietā. Kamēr testēšana nav pabeigta, testējamo iekārtu fiziski nepārvieto.

5.2.3.

Ja testējamā iekārta ir vairākmezglu sistēma, testējamajai iekārtai testē katra mezgla enerģijas patēriņu pilnīgi aizpildīta korpusa konfigurācijā. Visi korpusā instalētie vairākmezglu serveri ir identiski, un tiem ir vienāda konfigurācija.

5.2.4.

Ja testējamā iekārta ir asmenssistēma, iekārtai testē asmensservera enerģijas patēriņu pusaizpildīta korpusa konfigurācijā, nodrošinot papildu iespēju pārbaudīt testējamo iekārtu pilnīgi aizpildīta korpusa konfigurācijā. Asmenssistēmu korpusus aizpilda atbilstoši turpmāk minētajam:

a)

atsevišķa asmensservera konfigurācija:

visi korpusā instalētie asmensserveri ir identiski, un tiem ir vienāda konfigurācija (tie ir homogēni);

b)

pusaizpildīts korpuss (nepieciešams):

1)

aprēķina to asmensserveru skaitu, kas nepieciešams, lai aizpildītu pusi asmenskorpusā pieejamo viena platuma asmensservera slotu skaitu;

2)

asmensserveriem, kuriem ir vairāki jaudas vērtību apgabali, izvēlas to jaudas vērtību apgabalu skaitu, kas vislielākā mērā aizpilda pusi asmenskorpusa. Ja var izvēlēties starp divām iespējām, kuras pusi aizpilda vienlīdz lielā mērā, testu veic ar to vērtību apgabalu vai vērtību apgabalu kopumu, kurš izmanto lielāku asmensserveru skaitu.

1. piemērs. Konkrēts asmenskorpuss divos jaudas vērtību apgabalos atbalsta līdz pat septiņiem viena platuma asmensserveriem. Viens jaudas vērtību apgabals atbalsta trīs asmensserverus, savukārt otrs – četrus asmensserverus. Šajā piemērā jaudas vērtību apgabals, kurš atbalsta četrus asmensserverus, testa laikā būs pilnīgi aizpildīts, savukārt otrs jaudas vērtību apgabals būs neaizpildīts.

2. piemērs. Konkrēts asmenskorpuss četros jaudas vērtību apgabalos atbalsta līdz pat 16 viena platuma asmensserveriem. Katrs no minētajiem četriem jaudas vērtību apgabaliem atbalsta četrus asmensserverus. Šajā piemērā divi jaudas vērtību apgabali testa laikā būs pilnīgi aizpildīti, savukārt pārējie divi – būs neaizpildīti;

3)

lai korpusu aizpildītu daļēji, ņem vērā lietotāja rokasgrāmatu vai ražotāja ieteikumus, jo, iespējams, būs jāatvieno daži neaizpildīto jaudas vērtību apgabalu barošanas avoti un dzesēšanas ventilatori;

4)

ja lietotāja rokasgrāmatas ieteikumi nav pieejami vai ir nepilnīgi, rīkojas atbilstoši turpmāk minētajam:

i)

vērtību apgabalus aizpilda pilnīgi;

ii)

ja iespējams, atvieno neaizpildīto jaudas vērtību apgabalu barošanas avotus un dzesēšanas ventilatorus;

iii)

visas tukšās nišas uz visu testēšanas laiku aizpilda ar aizvēršanas paneļiem vai līdzvērtīgu gaisa plūsmas ierobežojumu;

c)

korpusa pilnīga aizpildīšana (pēc izvēles):

aizpilda visas pieejamās korpusa nišas. Visi barošanas avoti un dzesēšanas ventilatori ir savienoti. Veic visus nepieciešamos testus, kas minēti 6. iedaļā norādītajā testa procedūrā.

5.2.5.

Testējamo iekārtu savieno ar tiešu Ethernet (IEEE 802.3) tīkla pārslēgu. Tiešo savienojumu saglabā visu testēšanas laiku, izņemot nelielu misēkļu laikā, kas nepieciešami, lai varētu pāriet citā saites darbības ātrumā.

5.2.6.

Kontrollera sistēmu, kas nepieciešama, lai veiktu SERT noslodzes sajūga kontroli, datu iegūšanu vai citu testējamās iekārtas testēšanas atbalstu savieno ar to pašu tīkla pārslēgu, ar ko ir savienota testējamā iekārta, kā arī izpilda citas testējamās iekārtas tīkla prasības. Gan testējamo iekārtu, gan kontrollera sistēmu konfigurē tā, lai saziņa varētu notikt tīklā.

5.2.7.

Jaudas mērierīci savieno ar maiņstrāvas sprieguma avotu, kas iestatīts testam atbilstošā spriegumā un frekvencē, kā norādīts 4. iedaļā.

5.2.8.

Testējamo iekārtu pieslēdz pie mērinstrumenta kontaktrozetes, ņemot vērā 5.1.2. iedaļā sniegtās norādes.

5.2.9.

Jaudas mērierīces un termosensora datu izvades saskarni savieno ar atbilstošo kontrollera sistēmas ievadi.

5.2.10.

Pārbauda, vai testējamā iekārta ir konfigurēta tās piegādātajā konfigurācijā.

5.2.11.

Pārbauda, vai kontrollera sistēma un testējamā iekārta ir savienotas vienā iekšējā tīklā, izmantojot Ethernet tīkla pārslēgu.

5.2.12.

Ar parasto programmas Ping komandu pārbauda, vai kontrollera sistēma un testējamā iekārta var uzturēt savstarpējus sakarus.

5.2.13.

Testējamajā iekārtā un kontrollera sistēmā instalē SERT 1.0.0. versiju atbilstoši norādēm SERT lietotāja vadlīniju (SERT User Guide) 1.0.0. versijā (15).

6.   Visiem ražojumiem piemērojamās testa procedūras

6.1.   Dīkstāves režīma testēšana

6.1.1.

Testējamo iekārtu iedarbina, ieslēdzot vai savienojot ar galveno barošanas avotu.

6.1.2.

Iedarbina kontrollera sistēmu.

6.1.3.

Sāk reģistrēt patērēto laiku.

6.1.4.

No piecām līdz 15 minūtēm pēc sākotnējās ielādes vai pieteikšanās procesa beigām iestata jaudas mērierīci, lai sāktu nolasīt dīkstāves režīma enerģijas patēriņa rādījumus (intervāls – vismaz viens mērījums sekundē).

6.1.5.

Dīkstāves režīma enerģijas patēriņa rādījumus lasa 30 minūtes. Testējamā iekārta visu šo laikposmu ir dīkstāves režīmā un nepāriet mazākas jaudas režīmā ar ierobežotu funkcionalitāti (piemēram, miega vai hibernēšanas režīmā).

6.1.6.

Trīsdesmit testa minūšu laikā reģistrē vidējo dīkstāves režīmā patērēto jaudu (aritmētisko vidējo vērtību).

6.1.7.

Testējot vairākmezglu sistēmu vai asmenssistēmu, rīkojas atbilstoši turpmāk minētajam, lai noteiktu viena mezgla vai viena asmensservera enerģijas patēriņu, proti:

a)

izmērīto kopējo enerģijas patēriņu dīkstāves režīmā, kas minēts 6.1.6. iedaļā, sadala ar testēšanas vajadzībām instalēto mezglu/asmensserveru skaitu;

b)

reģistrē katrā mērījumā izmērīto kopējo enerģijas patēriņu un katra mezgla/asmensservera enerģijas patēriņu, kas aprēķināti atbilstoši 6.1.7. iedaļas a) apakšpunktā minētajam.

6.2.   Aktīvā režīma testēšana, izmantojot SERT.

6.2.1.

Atsāknē testējamo iekārtu.

6.2.2.

No piecām līdz 15 minūtēm pēc sākotnējās ielādes vai pieteikšanās procesa beigām ņem vērā SERT lietotāja vadlīniju (User Guide) 1.0.0. versiju, lai iedarbinātu SERT.

6.2.3.

Lai sekmīgi darbinātu SERT, ievēro visus punktus, kas izklāstīti SERT lietotāja vadlīniju 1.0.0. versijā.

6.2.4.

SERT izpildes laikā nedrīkst manuāli iejaukties vai optimizēt kontrollera sistēmu, testējamo iekārtu vai tās iekšējo vai ārējo vidi.

6.2.5.

Tiklīdz SERT darbība ir pabeigta, testa rezultātos iekļauj šādas rezultātu datnes:

a)

Results.xml;

b)

Results.html;

c)

Results.txt;

d)

visas results-chart png formāta datnes (piemēram, results-chart0.png, results-chart1.png utt.);

e)

Results-details.html;

f)

Results-details.txt;

g)

visas results-details-chart png formāta datnes (piemēram, results-details-chart0.png, results-detail-chart1.png utt.).

IV.   ATTĒLVEIDOŠANAS IERĪČU SPECIFIKĀCIJA (2.0. VERSIJA)

1.   Definīcijas

1.1.

Ražojumu tipi

1.1.1.

Printeris: ierīce, kuras galvenā funkcija ir no elektroniski ievadītiem datiem radīt papīra formāta informāciju. Printeris spēj saņemt informāciju no atsevišķa lietotāja vai no tīklā ieslēgtiem datoriem, vai citām ievadierīcēm (piemēram, ciparu fotokamerām). Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā printerus, tostarp printerus, ko lietotājs var modernizēt, iegūstot daudzfunkciju ierīci (MFD).

1.1.2.

Skeneris: ierīce, kuras galvenā funkcija ir pārveidot papīra oriģinālo dokumentu elektroniskā attēlā, ko var saglabāt, rediģēt, pārveidot vai sūtīt galvenokārt personālās skaitļošanas vidē. Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā skenerus.

1.1.3.

Kopētājs: ierīce, kuras vienīgā funkcija ir paliekošu kopiju izgatavošana no papīra formāta oriģināliem. Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā kopētājus vai modernizējamus ciparkopētājus (UDC).

1.1.4.

Telefakss (faksa aparāts): ierīce, kuras galvenā funkcija ir 1) papīra formāta oriģinālu dokumentu skenēšana elektroniskai sūtīšanai uz attālām iekārtām un 2) elektronisku sūtījumu saņemšana, lai izgatavotu papīra formāta paliekošas kopijas. Ar faksa iekārtu ir jābūt iespējai izgatavot arī papīra formāta kopijas. Elektroniskā sūtīšana galvenokārt notiek, izmantojot publisko tālruņu tīklu, bet var notikt arī pa datortīklu vai internetu. Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā faksa aparātus.

1.1.5.

Daudzfunkciju ierīce (MFD): ierīce, kura izpilda divas vai vairākas printera, skenera, kopētāja vai faksa aparāta pamatfunkcijas. MFD var būt fiziski integrēta ierīce vai tā var būt funkcionāli integrētu komponentu apvienojums. Uzskata, ka MFD kopēšanas iespējas atšķiras no atsevišķu lapu kopēšanas iespējas, ko dažkārt nodrošina faksa aparāti. Šī definīcija ietver ražojumus, ko pārdod kā daudzfunkciju ierīces un daudzfunkciju ražojumus (MFP).

1.1.6.

Digitālais pavairotājs: ierīce, ko tirgū pārdod kā pilnīgi automātisku pavairošanas sistēmu, kurai ir ciparu attēlveidošanas iespēja un kurā kopijas izgatavo ar trafaretu. Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā digitālos pavairotājus.

1.1.7.

Frankēšanas aparāts: ierīce, kuras galvenā funkcija ir frankēt pasta sūtījumus. Ar šo definīciju paredzēts aptvert ražojumus, ko pārdod kā frankēšanas aparātus.

1.2.

Novilkumu izgatavošanas tehnoloģijas

1.2.1.

Tiešā termiskā (DT): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo punktu iededzināšana pārklājuma materiālā, kad tas pārvietojas gar sildāmu drukāšanas galviņu. Ražojumos ar tiešo termisko tehnoloģiju neizmanto lentes.

1.2.2.

Ar krāsvielas sublimāciju (DS): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo krāsvielas nogulsnēšana (sublimēšana) uz drukas materiāla, izmantojot enerģijas daudzumu, ko izdala sildīšanas elementi.

1.2.3.

Elektrofotogrāfija (EP): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo fotovadītāja apgaismošana no gaismas avota atbilstoši iegūstamajam novilkuma attēla rakstam, iegūtā attēla attīstīšana ar tonera daļiņām, izmantojot latento attēlu uz fotovadītāja, kas nosaka, vai tonerim atbilstošajā vietā ir jābūt vai nav, tonera pārnešana uz iegūstamā drukājamā beigu materiāla un tā piekausēšana, lai šis novilkums kļūtu izturīgs. Šajā specifikācijā krāsu elektrofotogrāfijas ražojumā vienlaikus izmanto trīs vai vairāk dažādu krāsu tonerus, savukārt vienkrāsas elektrofotogrāfijas ražojumā vienlaikus izmanto vienu vai divus dažādus krāsu tonerus. Ar šo definīciju aptver lāzerierīces, gaismas diožu (LED), kā arī šķidro kristālu (LCD) tehnoloģijas.

1.2.4.

Sitienu jeb kontakttehnoloģija: novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo vajadzīgā rezultāta formēšana, pārvietojot krāsvielas pigmentus no “lentes” uz attiecīgo drukājamo materiālu, izmantojot triecienus. Ar šo definīciju aptver punktveida sitienu un pilnas formas sitienu tehnoloģiju.

1.2.5.

Ar tintes strūklu (IJ): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo krāsvielas pigmentu nogulsnēšana uz drukas materiāla ar maziem pilieniem, veidojot matrici. Šajā specifikācijā krāsu tintes strūklas ražojumos vienlaikus izmanto divas vai vairāk dažādas krāsvielas, savukārt vienkrāsas tintes strūklas ražojumos vienlaikus izmanto vienu krāsvielu. Šī definīcija attiecas arī uz pjezoelektrisko (PE) tintes strūklu, sublimācijas tintes strūklu un termisko tintes strūklu. Šī definīcija neattiecas uz augstas veiktspējas tintes strūklas tehnoloģiju.

1.2.6.

Augstas veiktspējas tintes strūklas tehnoloģija: tehnoloģija novilkumu izgatavošanai ar tintes strūklu, kad sprauslu bloks aptver visu lapas platumu un/vai tinti uz drukas materiāla ir iespējams nožāvēt, izmantojot papildu mehānismus drukas materiālu karsēšanai. Ražojumus ar augstas veiktspējas tintes strūklas tehnoloģiju izmanto komerclietojumam, kurā parasti izmanto elektrofotogrāfijas tehnoloģiju.

1.2.7.

Ar cieto tinti (SI): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo tinte cietā stāvoklī istabas temperatūrā, bet sašķidrinātā stāvoklī, kad to sasilda līdz strūklas veidošanas temperatūrai. Šī definīcija attiecas gan uz tiešu pārnešanu, gan ofseta druku, izmantojot starpnieku – cilindru vai lenti.

1.2.8.

Ar trafaretu: novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo attēlu pārnešana uz drukas materiāla no trafareta, kas ir nostiprināts ap tintes cilindru.

1.2.9.

Ar termisko pārnesi (TT): novilkumu izgatavošanas tehnoloģija, ko raksturo kausētu cietas krāsvielas sīku pilienu (parasti krāsotu vasku) nogulsnēšana tieši uz drukas materiāla, veidojot matrici. Termiskā pārnese atšķiras no tintes strūklas ar to, ka istabas temperatūrā tinte ir cieta, bet sildīšanas rezultātā kļūst par šķidrumu.

1.3.

Darba režīmi

1.3.1.

Ieslēgts režīms:

a)

aktīvais režīms: energopatēriņa režīms, kad ražojums ir pievienots barošanas avotam un aktīvi izgatavo produkciju, kā arī veic jebkuru no tā pārējām pamatfunkcijām;

b)

gatavības režīms: energopatēriņa režīms, kad ražojums neizgatavo produkciju, ir sasniedzis darba stāvokli, vēl nav pārgājis nevienā mazjaudas režīmā un ar minimālu aizkavi var pāriet aktīvajā režīmā. Šajā stāvoklī var iespējot visas ražojuma funkcijas, un ražojums spēj atgriezties aktīvajā režīmā, reaģējot uz jebkurām iespējamām ieejas iedarbībām, tostarp ārējiem elektriskiem stimuliem (piemēram, no tīkla, faksa izsaukuma vai tālvadības) un tiešiem fiziskiem stimuliem (piemēram, slēdža vai pogas ieslēgšanu).

1.3.2.

Izslēgts režīms: energopatēriņa režīms, kurā pāriet ražojums, kad tas tiek manuāli vai automātiski izslēgts, bet joprojām paliek pievienots galvenajam barošanas avotam. Ražojums no šā režīma iziet, kad tā pāreja gatavības režīmā tiek ierosināta ar ieejas ierīci, piemēram, manuālo barošanas slēdzi vai taimeri. Kad pāreja šajā stāvoklī notiek lietotāja manuālas iedarbības rezultātā, to bieži sauc par manuālu izslēgšanu, un, kad tā notiek automātiskas vai iepriekš noteiktas iedarbības (piemēram, aizkaves laika vai pulksteņa) rezultātā, to bieži sauc par automātisku izslēgšanu (16).

1.3.3.

Miega režīms: samazināta energopatēriņa režīms, kurā ražojums pāriet automātiski pēc zināma neaktivitātes perioda (t. i., noklusējuma aizkaves laiks), reaģējot uz manuālu iedarbību (piemēram, lietotāja iestatītā dienas laikā, reaģējot, kad lietotājs aktivizē fizisku slēdzi vai pogu) vai reaģējot uz ārējiem elektriskiem stimuliem (piemēram, no tīkla, faksa izsaukumu vai tālvadību). Ražojumiem, kuri vērtēti atbilstoši TEC testēšanas metodei, miega režīmā var veikt visas ražojuma funkcijas (tostarp savienojuma ar tīklu uzturēšanu), lai gan pāriešana aktīvajā režīmā var notikt ar aizkavi. Ražojumiem, kuri vērtēti atbilstoši OM testēšanas metodei, miega režīmā var veikt vienu aktīvo tīkla saskarni, kā arī attiecīgā gadījumā faksa savienojumu, lai gan pāriešana aktīvajā režīmā var notikt ar aizkavi.

1.3.4.

Gaidstāves režīms: mazjaudas režīms ar vismazāko patērēto jaudu, kuru lietotājs nevar izslēgt (ietekmēt) un kurš var saglabāties nenoteiktu laiku, kad ražojums ir pievienots barošanas avotam un tiek izmantots atbilstoši ražotāja norādījumiem (17). Gaidstāves režīms ir ražojuma minimālā energopatēriņa režīms. Attēlveidošanas ierīcēm, uz kurām attiecas šī specifikācija, gaidstāves režīms parasti atbilst izslēgtam režīmam, bet var atbilst arī gatavības vai miega režīmam. Ražojums nevar iziet no gaidstāves režīma un pāriet zemāka energopatēriņa režīmā, ja vien tas netiek fiziski atvienots no barošanas avota ar manuālu darbību.

1.4.

Drukas materiāla formāti

1.4.1.

Lielformāts: ražojumi, kas paredzēti formāta A2 un lielākam papīram, kā arī ražojumi, kas paredzēti vienlaidu drukas materiāliem ar platumu 406 mm vai lielāku platumu. Iespējams, ka ar lielformātam paredzētajiem ražojumiem var drukāt arī uz standarta izmēru vai mazā formāta drukas materiāla.

1.4.2.

Standarta formāts: ražojumi, kas ir paredzēti standarta formāta drukas materiālam (piemēram, Letter, Legal, Ledger, A3, A4 un B4), kā arī ražojumi, kas paredzēti vienlaidu drukas materiālam ar platumu starp 210 mm un 406 mm. Ar standarta formātam paredzētajiem ražojumiem var būt iespēja drukāt arī uz mazformāta drukas materiāla.

Iespēja drukāt uz A3 formāta drukas materiāla: var drukāt ar standarta formātam paredzētajiem ražojumiem, kuru papīra ceļa platums ir 275 mm vai lielāks.

1.4.3.

Mazformāts: ražojumi, kas ir paredzēti drukas materiāla izmēriem, kuri ir mazāki par definētajiem standarta izmēriem (piemēram, A6, 4″× 6″, mikrofilma), kā arī ražojumi, kas paredzēti vienlaidu drukas materiālam, kura platums nepārsniedz 210 mm.

1.4.4.

Vienlaidu drukas formāts: ražojumi, kas neizmanto loksnēs sagatavotu drukas materiālu un ir paredzēti tādiem lietojumiem kā svītrkodu, uzlīmju, kvīšu, reklāmkarogu un tehnisko zīmējumu drukāšana. Ar ražojumiem, kas ir paredzēti vienlaidu drukas formātam, var drukāt mazformāta, standarta formāta vai lielformāta materiālus.

1.5.

Papildu termini

1.5.1.

Automātiskā abpusējā druka: kopētāja, faksa aparāta, daudzfunkciju ierīces vai printera funkcija, kas ļauj drukāt attēlus uz drukas lapas abām pusēm, kā starpsoli neveicot manuālas darbības ar drukas lapu. Uzskata, ka ražojums ir paredzēts automātiskai abpusējai drukai tikai tad, ja ražojums tiek piegādāts komplektācijā ar visām palīgierīcēm, kas ir nepieciešamas abpusēju kopiju drukāšanai.

1.5.2.

Datu savienojums: savienojums, kas nodrošina informācijas apmaiņu starp attēlveidošanas ierīci un vienu ārēju ar barošanu darbinātu ierīci vai atmiņas ierīci.

1.5.3.

Noklusējuma aizkaves laiks: laiks, ko pirms ražojuma piegādes ir iestatījis ražotājs un kas nosaka, kad ražojums pēc savas pamatfunkcijas pabeigšanas pāries mazjaudas (piemēram, miega vai automātiskās izslēgšanās) režīmā.

1.5.4.

Priekšgala cipariekārta (DFE): funkcionāli integrēts serveris, kurš ir citu datoru un lietojumprogrammu resursdators un darbojas kā attēlveidošanas ierīču saskarne. Priekšgala cipariekārta attēlveidošanas ierīcei nodrošina lielāku funkcionalitāti.

a)

Priekšgala cipariekārta nodrošina arī vismaz trīs no šādām progresīvām funkcijām:

1)

tīkla savienojumus dažādās vidēs;

2)

pastkastes funkcijas;

3)

darbu rindas pārvaldību;

4)

aparāta pārvaldību (piemēram, reproducēšanas iekārtas aktivēšana no mazjaudas stāvokļa);

5)

uzlabotu grafisko lietotāja interfeisu (UI);

6)

iespēju iniciēt sakarus ar citiem resursserveriem un klientdatoriem (piemēram, skenēšanu uz e-pastu, attālo serveru aptauju par to, vai nav veicamu darbu); vai

7)

lapu pēcapstrādes iespēju (piemēram, lapu pārformatēšanu pirms drukāšanas).

b)

1. tipa priekšgala cipariekārta: priekšgala cipariekārta, kas līdzstrāvu saņem no sava maiņstrāvas barošanas avota (iekšēja vai ārēja), kurš tai nav kopīgs ar attēlveidošanas ierīci. Šāda priekšgala cipariekārta var saņemt maiņstrāvu tieši no sienas kontaktligzdas vai arī no saistītās attēlveidošanas ierīces iekšējā barošanas avota maiņstrāvas ķēdes. 1. tipa priekšgala cipariekārtu var pārdot standartaprīkojumā ar attēlveidošanas ierīci vai kā palīgierīci.

c)

2. tipa priekšgala cipariekārta: priekšgala cipariekārta, kas līdzstrāvu saņem no tā paša barošanas avota, ar kuru darbina attēlveidošanas ierīci, kopā ar kuru tā darbojas. 2. tipa priekšgala cipariekārtai jābūt ierīkotai platei vai mezglam ar atsevišķu apstrādes bloku, kura spēj iniciēt darbības tīklā un kuru energopatēriņa mērījumu veikšanas nolūkos var fiziski noņemt, izolēt vai atspējot, veicot parastas inženierdarbības.

d)

Apstrādes palīgpaātrinātājs (APA): datošanas izvērses pievienojumprogrammas karte, kas ir instalēta priekšgala cipariekārtas vispārīgā pievienojumprogrammas izvērses slotā (piemēram, GPGPU, kas instalēts specifikācijas PCI slotā).

1.5.5.

Tīkla savienojums: savienojums, kas nodrošina informācijas apmaiņu starp attēlveidošanas ierīci un vienu vai vairākām ārējām ar barošanu darbināmām ierīcēm.

1.5.6.

Funkciju papildinātājs: datu vai tīkla saskarne vai cits komponents, kas papildina funkcionalitāti attēlveidošanas ierīces novilkumu izgatavošanas mehānismam, kā arī nodrošina jaudas pielaidi, ja ierīces atbilstība ir noteikta saskaņā ar OM metodi.

1.5.7.

Darba režīms (OM): šajā specifikācijā darba režīms ir ražojumu energoefektivitātes salīdzināšanas metode, novērtējot energopatēriņu (mēra vatos) dažādos darba režīmos, kā norādīts ENERGY STAR Attēlveidošanas ierīču testēšanas metožu 9. iedaļā.

1.5.8.

Tipiskais elektroenerģijas patēriņš (TEC): šajā specifikācijā tipiskais elektroenerģijas patēriņš ir ražojumu energoefektivitātes salīdzināšanas metode, novērtējot tipisko elektroenerģijas patēriņu (mēra kilovatstundās) normālas darbības režīmā noteiktā laikposmā, kā norādīts ENERGY STAR Attēlveidošanas ierīču testēšanas metožu 8. iedaļā.

1.5.9.

Novilkumu izgatavošanas mehānisms: galvenais attēlveidošanas ierīces mehānisms, kas izgatavo attēlu. Novilkumu izgatavošanas mehānismam komunikācijas funkcijām un attēlu apstrādei izmanto funkciju papildinātājus. Bez funkciju papildinātājiem un citiem komponentiem novilkumu izgatavošanas mehānisms nevar iegūt apstrādājamo attēlu informāciju un tāpēc nevar darboties.

1.5.10.

Bāzes ražojums: visbūtiskākā konkrēta ražojuma modeļa konfigurācija, kam ir minimāls pieejamo funkciju papildinātāju skaits. Papildus nopērkamus komponentus un palīgierīces neuzskata par bāzes ražojuma sastāvdaļu.

1.5.11.

Palīgierīce: perifērās ierīces papildu sastāvdaļa, kas nav nepieciešama bāzes ražojuma darbībā, bet ko var pievienot pirms vai pēc piegādes, lai paplašinātu funkcionālās iespējas. Palīgierīci var pārdot atsevišķi ar savu modeļa numuru vai arī kopā ar bāzes ražojumu kā komplekta vai konfigurācijas sastāvdaļu.

1.5.12.

Ražojuma modelis: attēlveidošanas ierīce, ko pārdod vai laiž tirgū ar unikālu modeļa numuru vai tirdzniecības nosaukumu. Ražojuma modeļa sastāvā var būt bāzes ražojums vai bāzes ražojums un palīgierīces.

1.5.13.

Ražojumu saime: ražojuma modeļu grupa, ko 1) izgatavojis viens ražotājs, 2) uz ko attiecas tie paši ENERGY STAR kvalifikācijas kritēriji un 3) kam ir vienāda pamatkonstrukcija. Vienas ražojumu saimes modeļi cits no cita atšķiras atbilstoši vienai vai vairākām raksturiezīmēm vai funkcijām, kas 1) neietekmē ražojuma veiktspēju, ņemot vērā ENERGY STAR kvalifikācijas kritērijus, vai 2) šajā specifikācijā minētas kā pieņemamas variācijas ražojumu saimē. Attiecībā uz attēlveidošanas ierīcēm pieņemamās variācijas ražojumu saimē ir šādas:

a)

krāsa;

b)

korpuss;

c)

ievades vai izvades papīrapstrādes palīgierīces;

d)

elektroniski komponenti, kas nav saistīti ar attēlveidošanas ierīces novilkumu izgatavošanas mehānismu, tostarp 1. vai 2. tipa priekšgala cipariekārtu.

2.   Darbības joma

2.1.   Iekļautie ražojumi

2.1.1.

Tirdzniecībā pieejami ražojumi, kas atbilst kādai no 1.1. iedaļā minētajām attēlveidošanas ierīces definīcijām un spēj darboties, ja 1) to pievieno sienas kontaktligzdai, 2) savieno ar datu vai tīkla savienojumu vai 3) gan pievieno sienas kontaktligzdai, gan savieno ar datu vai tīkla savienojumu, ir tiesīgi saņemt ENERGY STAR marķējumu, izņemot 2.2. iedaļā minētos ražojumus.

2.1.2.

Papildus minētajam un atkarībā no izmantotās ENERGY STAR novērtēšanas metodes attēlveidošanas ierīces iedala TEC vai OM ierīcēs atbilstoši 1. tabulai.

1.   tabula

Attēlveidošanas ierīču novērtēšanas metodes

Ierīces tips

Drukas materiāla formāts

Novilkumu izgatavošanas tehnoloģija

ENERGY STAR novērtēšanas metode

Kopētājs

Standarta

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Liels

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

OM

Digitālais pavairotājs

Standarta

Ar trafaretu

TEC

Faksa aparāts

Standarta

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu

OM

Frankēšanas aparāts

Visi

Tiešā termiskā, elektrofotogrāfija, ar tintes strūklu, ar termisko pārnesi

OM

Daudzfunkciju ierīce (MFD)

Standarta

Ar augstas veiktspējas tintes strūklu, tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu, sitienu jeb kontakttehnoloģija

OM

Liels

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar tintes strūklu, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

OM

Printeris

Standarta

Ar augstas veiktspējas tintes strūklu, tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu, sitienu jeb kontakttehnoloģija

OM

Liels vai mazs

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, sitienu jeb kontakttehnoloģija, ar tintes strūklu, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

OM

Mazs

Augstas veiktspējas tintes strūklas tehnoloģija

TEC

Skeneris

Visi

Nepiemēro

OM

2.2.   Neiekļautie ražojumi

2.2.1.

Ražojumi, uz kuriem attiecas citas ENERGY STAR ražojumu specifikācijas, nevar saņemt marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju. Pašlaik spēkā esošo specifikāciju saraksts atrodams tīmekļa vietnē www.eu-energystar.org.

2.2.2.

Ražojumi, kuri atbilst vienam vai vairākiem turpmāk minētajiem nosacījumiem, nevar saņemt ENERGY STAR marķējumu saskaņā ar šo specifikāciju:

ražojumi, kurus paredzēts pieslēgt tieši trīsfāžu energotīklam.

3.   Kvalifikācijas kritēriji

3.1.   Zīmīgie cipari un noapaļošana

3.1.1.

Visus aprēķinus izdara ar tieši izmērītām (nenoapaļotām) vērtībām.

3.1.2.

Ja nav norādīts citādi, atbilstību specifikācijas prasībām izvērtē, izmantojot tieši izmērītas vai aprēķinātas vērtības bez noapaļošanas.

3.1.3.

Tieši izmērītās vai aprēķinātās vērtības, ko ziņošanas nolūkā nosūta caur ENERGY STAR vietni, noapaļo līdz tuvākajam zīmīgajam ciparam, kā norādīts attiecīgajās specifikācijas prasībās.

3.2.   Vispārīgas prasības

3.2.1.

Ārējs barošanas avots (EPS)

Ja ražojumu piegādā ar viena sprieguma ārēju barošanas avotu, avots atbilst V līmeņa prasībām saskaņā ar Starptautisko efektivitātes atzīmju protokolu un tam ir V līmeņa atzīme. Papildu informācija par atzīmju protokolu pieejama tīmekļa vietnē www.energystar.gov/powersupplies.

Ārējs barošanas avots ar vienu izeju atbilst V līmeņa prasībām, kad to testē ar viena sprieguma ārēja maiņstrāvas–līdzstrāvas tipa un maiņstrāvas–maiņstrāvas tipa barošanas avotu energoefektivitātes aprēķināšanas testēšanas metodi (Test Method for Calculating the Energy Efficiency of Single-Voltage External Ac-Dc and Ac-Ac Power Supplies), 2004. gada 11. augusts.

Ārējs barošanas avots ar vairākām izejām atbilst V līmeņa prasībām, kad to testē, izmantojot EPRI 306 Iekšēja barošanas avota energoefektivitātes vispārējā testa protokolu (Generalised Internal Power Supply Efficiency Test Protocol) Rev. 6.6. Energoapgādes dati, kas iegūti, izmantojot Rev. 6.4.2. (kā norādīts 1.2. versijā), ir pieņemami, ja testēšana veikta pirms 2.0. versijas spēkā stāšanās.

3.2.2.

Papildu bezvada klausule: faksa aparātiem vai daudzfunkciju ierīcēm ar faksa funkciju, ko pārdod ar papildu bezvadu klausulēm, ir jāizmanto ENERGY STAR prasībām atbilstoša klausule vai klausule, kas atbilst ENERGY STAR telefonijas specifikācijai, kad tā ir pārbaudīta ar ENERGY STAR testēšanas metodi dienā, kad attēlveidošanas ražojumu kvalificē kā ENERGY STAR prasībām atbilstošu. ENERGY STAR specifikāciju un testēšanas metodi telefonijas ražojumiem var atrast tīmekļa vietnē www.energystar.gov/products.

3.2.3.

Funkcionāli integrēta daudzfunkciju ierīce (MFD): ja daudzfunkciju ierīce (MFD) ir funkcionāli integrētu komponentu komplekts (t. i., MFD nav atsevišķa fiziska ierīce), tad visu tās komponentu izmērītās enerģijas vai jaudas patēriņa summa ir mazāka par attiecīgās MFD enerģijas vai jaudas patēriņa prasībām ENERGY STAR marķējuma saņemšanai.

3.2.4.

Prasības priekšgala cipariekārtām (DFE): tipisko elektroenerģijas patēriņu (TECDFE) 1. vai 2. tipa priekšgala cipariekārtai, ko pārdod kopā ar attēlveidošanas ierīci, pārdošanas brīdī aprēķina, izmantojot 1. vienādojumu (priekšgala cipariekārtai bez miega režīma) vai 2. vienādojumu (priekšgala cipariekārtai ar miega režīmu). Iegūtā TECDFE vērtība konkrētam priekšgala cipariekārtas tipam nav lielāka par maksimālo TECDFE vērtību atbilstoši 2. tabulā minētajam.

a)

TEC vērtību vai priekšgala cipariekārtas energopatēriņa režīmu iekārtas gatavības režīmā, kas atbilst maksimālajai TECDFE vērtībai, neiekļauj vai atņem no attēlveidošanas ierīces attiecīgi TEC enerģijas vai OM jaudas mērījuma.

b)

Sīkāka informācija par TECDFE vērtību atņemšanu no TEC ražojumiem sniegta 3.3.2. iedaļā.

c)

Sīkāka informācija par priekšgala cipariekārtu neiekļaušanu OM ražojumu miega un gaidstāves režīma kritērijos sniegta 3.4.2. iedaļā.

1. vienādojums. TECDFE aprēķins priekšgala cipariekārtām bez miega režīma

Formula

kur:

TECDFE ir tipiskais nedēļas enerģijas patēriņš priekšgala cipariekārtām, kurš izteikts kilovatstundās (kWh) un noapaļots līdz tuvākajai 0,1 kWh,

PDFE_READY ir energopatēriņa režīms iekārtas gatavības režīmā, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un ir izteikts vatos.

2. vienādojums. TECDFE aprēķins priekšgala cipariekārtām ar miega režīmu

Formula

kur:

TECDFE ir tipiskais nedēļas enerģijas patēriņš priekšgala cipariekārtām, kurš izteikts kilovatstundās (kWh) un noapaļots līdz tuvākajai 0,1 kWh,

PDFE_READY ir energopatēriņa režīms priekšgala cipariekārtas gatavības režīmā, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un ir izteikts vatos,

PDFE_SLEEP ir energopatēriņa režīms priekšgala cipariekārtas miega režīmā, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un ir izteikts vatos.

2.   tabula

Maksimālā TECDFE vērtība 1. un 2. tipa priekšgala cipariekārtām

Priekšgala cipariekārtas kategorija

Kategorijas apraksts

Maksimālā TECDFE

vērtība (kWh/ned., ziņošanas nolūkos noapaļota līdz tuvākajai 0,1 kWh/ned.)

1. tipa priekšgala cipariekārta

2. tipa priekšgala cipariekārta

A

Visas priekšgala cipariekārtas, kas neatbilst B kategorijai, ENERGY STAR marķējuma saņemšanai izvērtēs atbilstoši A kategorijas prasībām

10,9

8,7

B

Lai atbilstu B kategorijai, priekšgala cipariekārtām jābūt:

2 vai vairāk fiziskiem centrālajiem procesoriem vai 1 centrālajam procesoram un ≥ 1 diskrētam apstrādes palīgpaātrinātājam

22,7

18,2

3.3.   Prasības ražojumiem ar tipisko elektroenerģijas patēriņu (TEC)

3.3.1.

Automātiskās abpusējās drukas funkcija

a)

Visiem kopētājiem, daudzfunkciju ierīcēm un printeriem, kuriem piemēro TEC testēšanas metodi, automātiskās abpusējās drukas funkciju norāda iegādes brīdī, kā norādīts 3. un 4. tabulā. Šī prasība neattiecas uz printeriem, kas paredzēti, lai drukātu uz īpaša vienpusēja materiāla nolūkā iegūt vienpusēju kopiju (piemēram, drukāšanai uz etiķetēm paredzēta krītota papīra, tieša termāla materiāla u. c.).

3.   tabula

Prasības automātiskai abpusējai drukai visiem TEC krāsu kopētājiem, daudzfunkciju ierīcēm un printeriem

Ražojuma darbības ātrums vienkrāsas režīmā (s), kā aprēķināts testēšanas metodē (ipm)

Prasības automātiskai abpusējai drukai

s ≤ 19

Nav

19 < s < 35

Bāzes ražojuma sastāvdaļa vai papildus iegādājama palīgierīce

s ≥ 35

Bāzes ražojuma sastāvdaļa


4.   tabula

Prasības automātiskai abpusējai drukai visiem TEC vienkrāsu kopētājiem, daudzfunkciju ierīcēm un printeriem

Ražojuma darbības ātrums vienkrāsas režīmā (s), kā aprēķināts testēšanas metodē (ipm)

Prasības automātiskai abpusējai drukai

s ≤ 24

Nav

24 < s < 37

Bāzes ražojuma sastāvdaļa vai papildus iegādājama palīgierīce

s ≥ 37

Bāzes ražojuma sastāvdaļa

b)

Ja ražojumu ir iespējams nepiesaistīt automātiskās abpusējās drukas paliktnim, partnerim ražojuma dokumentācijā, savā tīmekļa vietnē un institucionālā pārdošanas literatūrā ir nepārprotami jānorāda, ka, lai gan ražojums atbilst ENERGY STAR energoefektivitātes prasībām, tomēr tas šīm prasībām atbilst tikai tad, ja ir savienots vai tiek izmantots ar duplekso paliktni. VAA un Eiropas Komisija lūdz, lai partneri šā vēstījuma sniegšanai klientiem izmantotu šādu tekstu: “Nodrošina ENERGY STAR enerģijas ietaupījumu; ražojums pilnīgi atbilst prasībām tikai tad, ja ir komplektācijā ar (vai tiek izmantots ar) duplekso paliktni.”

3.3.2.

Tipiskais elektroenerģijas patēriņš: aprēķinātais tipiskais enerģijas patēriņš (TEC) atbilstoši 3. vai 4. vienādojumam nav lielāks par maksimālo TEC vērtību (TECMAX), kā norādīts 6. vienādojumā.

a)

Attēlveidošanas ierīcei ar 2. tipa priekšgala cipariekārtu, kas atbilst 2. tabulā norādītajai 2. tipa priekšgala cipariekārtas maksimālajai TECDFE vērtībai, priekšgala cipariekārtas izmērīto enerģijas patēriņu dala ar 0,80, lai ņemtu vērā zudumus iekšējā barošanas avotā, un tad, salīdzinot ražojuma izmērīto TEC vērtību ar TECMAX, to neiekļauj. Priekšgala cipariekārta nerada traucējumus attēlveidošanas ierīces spējai pāriet mazāka enerģijas patēriņa režīmos vai iziet no tiem. Priekšgala cipariekārtas enerģijas izmantojumu var neiekļaut tikai tad, ja iekārta atbilst 1. iedaļā sniegtajai priekšgala cipariekārtas definīcijai un tā ir atsevišķs apstrādes bloks, kas spēj iniciēt darbību caur tīklu.

Piemērs. Printera kopējais TEC ir 24,50 kWh/ned., un tā 2. tipa TECDFE vērtība, kas aprēķināta atbilstoši 3.2.4. iedaļai, ir 9,0 kWh/ned. Tad iegūto TECDFE vērtību dala ar 0,80, lai ņemtu vērā zudumus iekšējā barošanas avotā, kad attēlveidošanas ierīce ir gatavības režīmā; rezultātā iegūst 11,25 kWh/ned. Energoapgādes pielāgoto vērtību atskaita no testētās TEC vērtības: 24,50 kWh/ned. – 11,25kWh/ned. = 13,25 kWh/ned. Tad iegūto rezultātu (13,25 kWh/ned.) salīdzina ar attiecīgo TECMAX, lai noteiktu atbilstību.

b)

Printeriem, faksa aparātiem, digitālajiem pavairotājiem ar drukāšanas funkciju, kā arī daudzfunkciju ierīcēm ar drukāšanas funkciju TEC aprēķina atbilstoši 3. vienādojumam.

3. vienādojums. TEC aprēķins printeriem, faksa aparātiem, digitālajiem pavairotājiem ar drukāšanas funkciju, kā arī daudzfunkciju ierīcēm ar drukāšanas funkciju

Formula,

kur:

TEC ir tipiskais nedēļas enerģijas patēriņš printeriem, faksa aparātiem, digitālajiem pavairotājiem ar drukāšanas funkciju, kā arī daudzfunkciju ierīcēm ar drukāšanas funkciju, kurš izteikts kilovatstundās (kWh) un noapaļots līdz tuvākajai 0,1 kWh,

EJOB_DAILY ir dienas darbu energopatēriņš, kurš aprēķināts atbilstoši 5. vienādojumam un izteikts kWh,

EFINAL ir galīgais energopatēriņš, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots kWh,

NJOBS ir darbu skaits dienā, kurš aprēķināts atbilstoši testa procedūrai,

tFINAL ir beigu periods līdz miega režīmam, kuru izmēra, veicot testa procedūru, un pārveido stundās,

ESLEEP ir energopatēriņš miega režīmā, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots kWh, un

tSLEEP ir miega režīma periods, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots stundās.

c)

Kopētājiem, digitālajiem pavairotājiem bez drukāšanas funkcijas, kā arī daudzfunkciju ierīcēm bez drukāšanas funkcijas TEC aprēķina atbilstoši 4. vienādojumam.

4. vienādojums. TEC aprēķins kopētājiem, digitālajiem pavairotājiem bez drukāšanas funkcijas, kā arī daudzfunkciju ierīcēm bez drukāšanas funkcijas

Formula,

kur:

TEC ir tipiskais nedēļas enerģijas patēriņš kopētājiem, digitālajiem pavairotājiem bez drukāšanas funkcijas, kā arī daudzfunkciju ierīcēm bez drukāšanas funkcijas, kurš izteikts kilovatstundās (kWh) un noapaļots līdz tuvākajai 0,1 kWh,

EJOB_DAILY ir dienas darbu energopatēriņš, kurš aprēķināts atbilstoši 5. vienādojumam un izteikts kWh,

EFINAL ir galīgais energopatēriņš, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots kWh,

NJOBS ir darbu skaits dienā, kurš aprēķināts, veicot testa procedūru,

tFINAL ir beigu periods līdz miega režīmam, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots stundās,

EAUTO ir energopatēriņš automātiskās izslēgšanās režīmā, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots kWh, un

TAUTO ir automātiskās izslēgšanās režīma periods, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots stundās.

d)

Dienas darbu energopatēriņu aprēķina pēc 5. vienādojuma.

5. vienādojums. Dienas darbu energopatēriņa aprēķins TEC ražojumiem

Formula,

kur:

EJOB_DAILY ir dienas darbu energopatēriņš, kurš izteikts kilovatstundās (kWh),

EJOBi ir kārtējā darba energopatēriņš, kurš izmērīts, veicot testa procedūru, un pārveidots kWh, un

NJOBS ir darbu skaits dienā, kas aprēķināts, veicot testa procedūru.

6. vienādojums. Maksimālās TEC vērtības aprēķins

Formula,

kur:

TECMAX ir maksimālā TEC vērtība, kura izteikta kilovatstundās vienā nedēļā (kWH/ned.) un ziņošanas nolūkos noapaļota līdz tuvākajai 0,1 kWh/ned.,

TECREQ ir TEC norma, kura norādīta 5. tabulā un izteikta kWh, un

AdderA3 ir 0,3 kWh/ned. pielaide, kura paredzēta ražojumiem, kas var drukāt uz A3 formāta.

5.   tabula

TEC norma pirms A3 pielaides (ja piemērojama)

Krāsu iespējas

Ražojuma darbības ātrums vienkrāsas režīmā (s), kā aprēķināts testēšanas metodē

(ipm)

TECREQ norma (kWh/ned., ziņošanas nolūkos noapaļota līdz tuvākajai 0,1 kWh/ned.)

Vienkrāsas Nav daudzfunkciju ierīce

s ≤ 5

0,3

5 < s ≤ 20

Formula

20 < s ≤ 30

Formula

30 < s ≤ 40

Formula

40 < s ≤ 65

Formula

65 < s ≤ 90

Formula

s > 90

Formula

Vienkrāsas Daudzfunkciju ierīce

s ≤ 5

0,4

5 < s ≤ 30

Formula

30 < s ≤ 50

Formula

50 < s ≤ 80

Formula

s > 80

Formula

Krāsu Nav daudzfunkciju ierīce

s ≤ 10

1,3

10 < s ≤ 15

Formula

15 < s ≤ 30

Formula

30 < s ≤ 75

Formula

s > 75

Formula

Krāsu Daudzfunkciju ierīce

s ≤ 10

1,5

10 < s ≤ 15

Formula

15 < s ≤ 30

Formula

30 < s ≤ 70

Formula

70 < s ≤ 80

Formula

s > 80

Formula

3.3.3.

Citas testa rezultātu ziņošanas prasības

a)

Informāciju par atkopšanas laikiem no dažādiem darbības režīmiem (laiki: aktīvais 0, aktīvais 1, aktīvais 2) un noklusējuma aizkaves laikiem sniedz par visiem ražojumiem, kas testēti, izmantojot TEC testēšanas metodi.

b)

Informāciju par priekšgala cipariekārtas nosaukumu/numuru, energopatēriņu gatavības režīmā, energopatēriņu miega režīmā, kā arī TECDEF vērtību sniedz par katru 1. tipa priekšgala cipariekārtu, kuru pārdod kopā ar attēlveidošanas ierīci, tostarp par tām, kuras netestē ar attēlveidošanas ierīci lietošanas konfigurācijā ar lielāko patēriņu atbilstoši 4.2.1. iedaļas c) apakšpunktam.

3.4.   Prasības ražojumiem darba režīmā (OM)

3.4.1.

Vairāki miega režīmi: ja ražojums var automātiski pāriet vairākos secīgos miega režīmos, tad, lai noteiktu atbilstību 3.4.3. iedaļā minētajām prasībām par noklusējuma aizkaves laiku līdz miega režīmam un 3.4.4. iedaļā minētajām prasībām par miega režīma enerģijas patēriņu, izmanto vienu miega režīmu.

3.4.2.

Prasības priekšgala cipariekārtām (DFE): attēlveidošanas ierīcēm ar funkcionāli integrētu priekšgala cipariekārtu, kas barošanu saņem no attēlveidošanas ierīces un atbilst 2. tabulā norādītajai attiecīgajai maksimālajai TECDFE vērtībai, priekšgala cipariekārtas enerģijas patēriņš nav jāņem vērā, ja pastāv turpmāk minētie nosacījumi:

a)

priekšgala cipariekārtas enerģijas patēriņu gatavības režīmā, kas noteikts ar testēšanas metodi, dala ar 0,60, lai ņemtu vērā zudumus iekšējā barošanas avotā:

1)

prasības miega režīmam: ja iepriekš a) apakšpunktā norādītais iegūtais enerģijas patēriņš nepārsniedz vai ir vienāds ar attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņu gatavības režīmā vai miega režīmā, tad šo enerģijas patēriņu neiekļauj attēlveidošanas ierīces izmērītajā enerģijas patēriņā gatavības režīmā vai miega režīmā, salīdzinot to ar turpmāk 3.4.4. iedaļā minētajām prasībām miega režīmam. Citos gadījumos priekšgala cipariekārtas enerģijas patēriņu miega režīmā, kas izmērīts ar testēšanas metodi, dala ar 0,60 un neiekļauj attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņā gatavības vai miega režīmā, ko izmanto salīdzināšanai ar prasībām;

2)

prasības gaidstāves režīmā: ja iepriekš a) apakšpunktā norādītais iegūtais enerģijas patēriņš nepārsniedz vai ir vienāds ar attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņu gatavības režīmā, miega režīmā vai izslēgtā režīmā, tad šo enerģijas patēriņu neiekļauj attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņā gatavības režīmā, miega režīmā vai izslēgtā režīmā, salīdzinot to ar turpmāk 3.4.5. iedaļā minētajām prasībām gaidstāves režīmam. Citos gadījumos priekšgala cipariekārtas enerģijas patēriņu miega režīmā, kas izmērīts ar testēšanas metodi, dala ar 0,60 un neiekļauj attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņā gatavības, miega vai izslēgtā režīmā, ko izmanto salīdzināšanai ar prasībām;

b)

priekšgala cipariekārta nedrīkst traucēt attēlveidošanas ierīces spējai pāriet mazāka enerģijas patēriņa režīmos vai iziet no tiem;

c)

lai izmantotu šā izņēmuma priekšrocības, priekšgala cipariekārtai ir jāatbilst 1. iedaļā sniegtajai definīcijai, un tai jābūt atsevišķam apstrādes blokam, kas var iniciēt darbību caur tīklu.

Piemēri. Produkts Nr. 1 ir attēlveidošanas ierīce, kuras 2. tipa priekšgala cipariekārtai nav noteikta miega režīma. 2. tipa priekšgala cipariekārtas izmērītais enerģijas patēriņš gan gatavības režīmā, gan miega režīmā ir 30 vati. Ražojuma izmērītais enerģijas patēriņš miega režīmā ir 53 vati. No ražojuma izmērītā enerģijas patēriņa miega režīmā (53 vati) atņemot 50 vatus (30 vati/0,60), iegūst 3 vatus, kas ir ražojuma enerģijas patēriņš miega režīmā, ko izmanto turpmāk norādītajiem kritērijiem.

Produkts Nr. 2 ir attēlveidošanas ierīce, kuras 2. tipa priekšgala cipariekārta pāriet miega režīmā, kad testēšanas laikā arī attēlveidošanas ierīce pāriet miega režīmā. 2. tipa priekšgala cipariekārtas izmērītais enerģijas patēriņš gatavības režīmā un miega režīmā ir attiecīgi 30 vati un 5 vati. Ražojuma izmērītais enerģijas patēriņš miega režīmā ir 12 vati. Atņemot 50 vatus (30 vati/0,60) no ražojuma izmērītā enerģijas patēriņa miega režīmā (12 vati), atlikums ir –38 vati. Šajā gadījumā no ražojuma izmērītā enerģijas patēriņa miega režīmā (12 vati) atņem 8,33 vatus (5 vati/0,60) un iegūst 3,67 vatus, ko izmanto turpmāk norādītajiem kritērijiem.

3.4.3.

Noklusējuma aizkaves laiks: izmērītais noklusējuma aizkaves laiks līdz miega režīmam (tSLEEP) nav lielāks par 6. tabulā norādīto noklusējuma aizkaves laika normu līdz miega režīmam (tSLEEP_REQ), ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

a)

lietotājs nedrīkst pielāgot noklusējuma aizkaves laiku līdz miega režīmam, lai tas būtu lielāks par maksimālo aparāta aizkaves laiku. Minēto maksimālo aparāta aizkaves laiku ražotājs iestata pie četru stundu robežas vai mazāk;

b)

sagatavojot testēšanas pārskatu un nosakot to ražojumu atbilstību, kas miega režīmā var pāriet daudzējādi, partneriem par atskaites punktu jāizvēlas miega režīma līmenis, ko var sasniegt automātiski. Ja ražojums var automātiski pāriet daudzos secīgos miega līmeņos, to, kuri no šiem līmeņiem tiek izmantoti kvalificēšanas nolūkā, ražotājs nosaka pēc saviem ieskatiem, tomēr paziņotajam noklusējuma aizkaves laikam jāatbilst jebkuram izmantojamam līmenim;

c)

noklusējuma aizkaves laiks neattiecas uz OM ražojumiem, kuri miera režīma prasības var izpildīt gatavības režīmā.

6.   tabula

Noklusējuma aizkaves laika norma līdz miega režīmam OM ražojumiem

Ražojuma tips

Drukas materiāla formāts

Ražojuma darbības ātrums vienkrāsas režīmā (s), kā aprēķināts testēšanas metodē

(ipm vai mppm)

Noklusējuma aizkaves laika norma līdz miega režīmam (tSLEEP_REQ)

(minūtēs)

Kopētājs

Liels

s ≤ 30

30

s > 30

60

Faksa aparāts

Mazs vai standarta

Visi

5

Daudzfunkciju ierīce

Maza vai standarta

s ≤ 10

15

10 < s ≤ 20

30

s > 20

60

Liela

s ≤ 30

30

s > 30

60

Printeris

Mazs vai standarta

s ≤ 10

5

10 < s ≤ 20

15

20 < s ≤ 30

30

s > 30

60

Liels

s ≤ 30

30

s > 30

60

Skeneris

Visi

Visi

15

Frankēšanas aparāts

Visi

s ≤ 50

20

50 < s ≤ 100

30

100 < s ≤ 150

40

s > 150

60

3.4.4.

Enerģijas patēriņš miega režīmā: izmērītais enerģijas patēriņš miega režīmā (PSLEEP) nav lielāks par maksimālo enerģijas patēriņa normu miega režīmā (PSLEEP_MAX), ko nosaka atbilstoši 7. vienādojumam, ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

a)

par funkciju papildinātājiem uzskata tikai tās saskarnes, kuras ir sastopamas un tiek izmantotas testa laikā, tostarp visas faksa saskarnes;

b)

ražojuma funkcionalitāti, ko nodrošina ar priekšgala cipariekārtu, neuzskata par funkciju papildinātāju;

c)

atsevišķu saskarni, kas pilda vairākas funkcijas, var pieskaitīt tikai vienu reizi;

d)

visas saskarnes, kuras atbilst vairākām saskarņu tipu definīcijām, iedala atbilstoši testā izmantotajai funkcionalitātei;

e)

ražojumiem, kas gatavības režīmā atbilst miega režīma enerģijas patēriņa prasībām, turpmāka automātiskā enerģijas patēriņa samazināšana nolūkā panākt atbilstību miega režīma prasībām nav nepieciešama.

7. vienādojums. Aprēķins: maksimālā enerģijas patēriņa vērtība miega režīmā OM ražojumiem

Formula

kur:

PSLEEP_MAX ir maksimālā enerģijas patēriņa vērtība miega režīmā, kura izteikta vatos (W) un noapaļota līdz tuvākajam 0,1 vatam,

PMAX_BASE ir novilkumu izgatavošanas bāzes mehānisma maksimālā enerģijas patēriņa pielaide miega režīmā atbilstoši 7. tabulai, izteikta vatos,

AdderINTERFACE ir enerģijas patēriņa pielaide saskarnes funkciju papildinātājiem, kuru izmanto testā, tostarp jebkurai faksa funkcijai, un kuru no 8. tabulā minētā atlasījis ražotājs; šī pielaide ir izteikta vatos,

n ir pielaižu skaits, kurš nepieciešams saskarnes funkciju papildinātājiem, ko izmanto testa laikā, tostarp faksa funkcijai, un kurš nav lielāks par 2,

AdderOTHER ir enerģijas patēriņa pielaide jebkuram ar saskarni nesaistītam funkciju papildinātājam, kuru izmanto testā un kuru no 8. tabulā minētā atlasījis ražotājs; šī pielaide ir izteikta vatos, un

m ir pielaižu skaits, kurš nepieciešams jebkuram ar saskarni nesaistītam funkciju papildinātājam, ko izmanto testa laikā, un kurš nav ierobežots.

7.   tabula

Enerģijas patēriņa pielaide miega režīmā novilkumu izgatavošanas bāzes mehānismam

Ražojuma tips

Drukas materiāla formāts

Novilkumu izgatavošanas tehnoloģija

PMAX_BASE

(vatos)

Sitienu jeb kontakttehnoloģija

Ar tintes strūklu

Citas tehnoloģijas

Netiek piemērots

Kopētājs

Liels

 

 

x

 

8,2

Faksa aparāts

Standarta

 

x

 

 

0,6

Frankēšanas aparāts

Nepiemēro

 

x

x

 

5,0

Daudzfunkciju ierīce

Standarta

x

x

 

 

0,6

Liela

 

x

 

 

4,9

 

 

x

 

8,2

Printeris

Mazs

x

x

x

 

4,0

Standarta

x

x

 

 

0,6

Liels

x

 

x

 

2,5

 

x

 

 

4,9

Skeneris

Visi

 

 

 

x

2,5


8.   tabula

Enerģijas patēriņa pielaide miega režīmā funkciju papildinātājiem

Papildinātāja tips

Savienojuma tips

Maks. vērtība, r

(Mbit/s)

Sīkāka informācija

Funkciju papildinātāja pielaide (vatos)

Saskarne

Ar vadiem

r < 20

Kategorijā ietilpst: USB 1.x, IEEE 488, IEEE 1284 / paralēlā pieslēgvieta / Centronics, RS232.

0,2

20 ≤ r < 500

Kategorijā ietilpst: USB 2.x, IEEE 1394 / FireWire / i.LINK, 100 Mb Ethernet.

0,4

r ≥ 500

Kategorijā ietilpst: USB 3.x, 1 G Ethernet.

0,5

Visas

Kategorijā ietilpst: zibatmiņas kartes / viedkartes nolasītāji, ciparkameras saskarnes, PictBridge.

0,2

Ar faksa modēmu

Visas

Attiecas tikai uz faksa aparātiem un daudzfunkciju ierīcēm.

0,2

Bezvadu, ar radio frekvenci (RF)

Visas

Kategorijā ietilpst: Bluetooth, 802.11.

2,0

Bezvadu, infrasarkano staru tehnoloģija (IR)

Visas

Kategorijā ietilpst: IrDA.

0,1

Bezvadu klausule

Nepiemēro

Nepiemēro

Attēlveidošanas ierīces funkcija, kas ļauj sazināties, izmantojot bezvadu klausuli. Ņem vērā tikai vienu reizi neatkarīgi no ražojumam paredzētā bezvadu klausuļu skaita.

Netiek ņemtas vērā pašas bezvadu klausules enerģijas patēriņa prasības.

0,8

Atmiņa

Nepiemēro

Nepiemēro

Attiecas uz iekšējo ietilpību, kas datu glabāšanai ir pieejama attēlveidošanas ierīcē. Attiecas uz visām iekšējās atmiņas vienībām, un to atbilstoši mērogo RAM mērķiem. Šis papildinātājs neattiecas uz cieto disku vai zibatmiņu.

0,5/GB

Skeneris

Nepiemēro

Nepiemēro

Attiecas tikai uz daudzfunkciju ierīcēm un kopētājiem.

Kategorijā ietilpst: aukstā katoda luminiscences spuldžu (CCFL) tehnoloģija vai no CCFL atšķirīga tehnoloģija, piemēram, gaismas diožu (LED), halogēnlampu, karstā katoda luminiscences spuldžu (HCFT), ksenona lampu vai cauruļveida luminiscences spuldžu (TL) tehnoloģija. (Ņem vērā tikai vienu reizi neatkarīgi no lampas izmēriem vai izmantoto lampu/spuldžu skaita.)

0,5

Barošanas avots

Nepiemēro

Nepiemēro

Attiecas gan uz iekšējiem, gan ārējiem barošanas blokiem, ko izmanto frankēšanas aparātiem un ražojumiem, kuri paredzēti standarta formāta drukai un kuros izmanto tintes strūklas vai sitienu jeb kontakttehnoloģiju, ja uz nosaukuma plāksnes norādītā izejas jauda (POUT) ir lielāka par 10 vatiem.

0,02 x

(POUT – 10,0)

Skārienpaneļa ekrāns

Nepiemēro

Nepiemēro

Attiecas gan uz vienkrāsas, gan krāsu skārienpaneļa ekrāniem.

0,2

Iekšējie diskdziņi

Nepiemēro

Nepiemēro

Kategorijā ietilpst jebkurš augstas veiktspējas datu glabāšanas izstrādājums, tostarp cietais disks un cietvielu disks. Neiekļauj saskarnes ārējiem diskdziņiem.

0,15

3.4.5.

Enerģijas patēriņš gaidstāves režīmā: enerģijas patēriņš gaidstāves režīmā, kas atbilst mazākajam enerģijas patēriņam gatavības, miega un izslēgtā režīmā un ir izmērīts, veicot testa procedūru, nav lielāks par 9. tabulā norādīto maksimālo enerģijas patēriņa vērtību gaidstāves režīmā, ņemot vērā turpmāk minēto nosacījumu:

attēlveidošanas ierīce atbilst enerģijas patēriņa prasībām gaidstāves režīmā neatkarīgi no režīma, kādā atrodas citas attēlveidošanas ierīcei pieslēgtās ierīces (piemēram, resursdators).

9.   tabula

Maksimālā enerģijas patēriņa vērtība gaidstāves režīmā

Ražojuma tips

Maksimālā enerģijas patēriņa vērtība gaidstāves režīmā (vatos)

Visi OM ražojumi

0,5

4.   Testēšana

4.1.   Testēšanas metodes

Lai noteiktu attēlveidošanas ierīces atbilstību ENERGY STAR, ražojuma testēšanā izmanto 10. tabulā norādītās metodes.

10.   tabula

Testēšanas metodes, lai noteiktu atbilstību ENERGY STAR

Ražojuma tips

Testēšanas metode

Visi produkti

ENERGY STAR testēšanas metode attēlveidošanas ierīcēm, pārsk. 2012. gada maijā

4.2.   Testēšanai nepieciešamo vienību skaits

4.2.1.

Reprezentatīvos modeļus testēšanai izvēlas, ievērojot turpmāk minētās prasības:

a)

atsevišķs ražojuma modelis – par reprezentatīvu modeli uzskata ražojuma konfigurāciju, kas ekvivalenta tai, kuru iecerēts laist tirdzniecībā un marķēt kā ENERGY STAR ražojumu;

b)

ražojumu saime, kurā neietilpst 1. tipa priekšgala cipariekārta, – par reprezentatīvo modeli uzskata ražojumu saimes lietošanas konfigurāciju ar lielāko enerģijas patēriņu. Jebkura saimes modeļa turpmāka testa neizpilde (piemēram, verifikācijas testa ietvaros) ietekmēs visus saimes modeļus;

c)

ražojumu saime, kurā ietilpst 1. tipa priekšgala cipariekārta, – kvalifikācijas nolūkos attēlveidošanas ierīces testē tajā lietošanas konfigurācijā, kam ir lielākais enerģijas patēriņš un priekšgala cipariekārtas augstākais enerģijas patēriņš. Jebkura saimes modeļa turpmāka testa neizpilde (piemēram, verifikācijas testa ietvaros), kā arī visas 1. tipa priekšgala cipariekārtas, ko pārdod kopā ar attēlveidošanas ierīci, tostarp tās, kuras netestē kopā ar attēlveidošanas ierīci, ietekmēs visus saimes modeļus. Attēlveidošanas ierīces, kurās 1. tipa priekšgala cipariekārta nav iestrādāta, nevar pievienot šai ražojumu saimei atbilstības novērtēšanas nolūkos, un tās ir jākvalificē kā atsevišķa ražojumu saimi bez 1. tipa priekšgala cipariekārtas.

4.2.2.

Testēšanai izvēlas katra reprezentatīvā modeļa vienu vienību.

4.3.   Atbilstība starptautiskajā tirgū

Ražojumu atbilstību testē katrā attiecīgā pievadītā sprieguma/frekvences kombinācijā katram tirgum, kurā tos tirgos un reklamēs kā ENERGY STAR ražojumus.

5.   Lietotāja saskarne

Ražotājus mudina izstrādāt ražojumus saskaņā ar lietotāja saskarnes standartu IEEE 1621: Lietotāju saskarnes elementu standarts to elektronisko ierīču energopatēriņa vadībai, kuras izmanto biroju/patērētāju vidē. Sīkāku informāciju skatīt tīmekļa vietnē http://eetd.LBL.gov/Controls.

6.   Spēkā stāšanās diena

Spēkā stāšanās diena: ENERGY STAR attēlveidošanas ierīču specifikācijas 2.0. versija stājas spēkā 2014. gada 1. janvārī. Lai ražojuma modelis saņemtu ENERGY STAR marķējumu, tam jāatbilst ENERGY STAR specifikācijai, kas ir spēkā modeļa ražošanas dienā. Ražošanas diena attiecas uz katru vienību, un tā ir diena, kad vienību uzskata par pilnīgi nokomplektētu.

6.1.

Specifikācijas turpmākā pārskatīšana: VAA un Eiropas Komisijai ir tiesības grozīt šo specifikāciju, ja tehnoloģiju un/vai tirgus pārmaiņu ietekmē mazināsies tās lietderība attiecībā uz patērētājiem, ražošanas nozari vai vidi. Saskaņā ar pašreizējo stratēģiju specifikāciju pārskatīs, apspriežoties ar ieinteresētajām personām. Gadījumā, ja specifikāciju pārskata, lūdzam ņemt vērā, ka ENERGY STAR netiek automātiski piešķirts uz visu modeļa ražošanas laiku.

6.2.

Aspekti, kas pārskatīšanā jāņem vērā:

a)

pārmaiņas testa metodē: VAA, DOE un Eiropas Komisija arī turpmāk uzraudzīs starpniekošanas funkcijas ieviešanu attēlveidošanas ierīces aparatūrā un apsvērs testa metodes izstrādi, lai noteiktu starpniekservera tīklu (piemēram, vienu atbilstību ECMA-393 ProxZzzy miega režīmā esošiem resursdatoriem). Turklāt VAA, DOE un Eiropas Komisija izvērtēs iespēju izmērīt un informēt par ražojuma darbības ātrumu piegādes konfigurācijā, atkopšanas laiku no miega vai izslēgta režīma OM ražojumiem, un kopēju tīkla pasākumu iniciētu atmošanos no miega režīma;

b)

TEC prasības, kas izteiktas kilovatstundās gadā: VAA un Eiropas Komisija TEC tabulas ir papildinājusi ar kolonnām, kurās ir norādītas minētās prasības kilovatstundās vienā gadā papildus šobrīd izmantotajām vērtībām kilovatstundās vienā nedēļā. Lai gan šī informācija ir tikai informatīva, VAA un Eiropas Komisija apdomās, vai turpmākā specifikācijas versijā TEC vērtības nevajadzētu norādīt tieši šādi, tādējādi risinot jautājumu par ziņošanas precizitāti un dažādu ENERGY STAR ražojumu salīdzināšanu (ko parasti norāda – kilovatstundas/gadā);

c)

ierīce, kas paredzēta drukāšanai un skenēšanai, izmantojot drukas materiālu, kurš nav papīrs: VAA un Eiropas Komisija bieži saņem jautājumus par tādu ražojumu kvalificēšanu, kuri drukā vai skenē materiālu, kas nav papīrs (piemēram, audumu, mikrofilmu u. c.), un saņem informāciju par šādu ražojumu enerģijas patēriņu. Ar šo informāciju turpmākajā specifikācijas versijā varētu izstrādāt prasības šādiem ražojumiem;

d)

ražojumi profesionālām vajadzībām (ātrdarbīgi TEC ražojumi, kas drukāšanai izmanto smagāku, lielāku papīru): VAA un Eiropas Komisija zina, ka atsevišķiem ātrdarbīgiem TEC ražojumiem ir papildu prasības lielāku un smagāku papīru apstrādei. VAA un Eiropas Komisija izvērtēs iespēju nākamajā specifikācijas versijā šāda veida ierīces iedalīt atsevišķā kategorijā;

e)

atdalītas prasības TEC kategorijām: attēlveidošanas ierīču specifikācijas 1. un 2. versijā VAA un Eiropas Komisija pieņēma, ka ražojumiem, kuros izmanto vairākas krāsas, būtu lielāka TEC vērtība nekā ražojumiem, kuros izmanto tikai vienu krāsu, jo daudzkrāsu ražojumi ir sarežģītāki, turklāt vairāku funkciju pildīšanai ir nepieciešama lielāka TEC vērtība nekā vienas funkcijas pildīšanai. TEC prasības tika strukturētas tā, lai atspoguļotu šīs attiecības. Tomēr VAA un Eiropas Komisija nesen uzzināja, ka krāsu daudzfunkciju ierīcē – primārajā ražojumā – var paredzēt enerģijas ietaupījuma funkcijas, kas samazina šīs ierīces enerģijas patēriņu, padarot to mazāku nekā enerģijas patēriņš ierīcēm, kurās izmanto vienu krāsu un kuras nav daudzfunkciju ierīces. Tāpēc VAA un Eiropas Komisija izvērtēs iespēju turpmāk atdalīt TEC prasības, lai atzītu augstāko veiktspēju visās TEC kategorijās;

f)

darbības jomas pārvērtēšana: VAA un Eiropas Komisija var pārvērtēt pašreizējo attēlveidošanas ierīču tirgu, lai noteiktu, vai pašreizējā iekļauto ražojumu darbības joma joprojām ir atbilstīga un vai ENERGY STAR marķējums joprojām nodrošina tirgus diferenciāciju visām darbības jomā iekļautajām ražojumu klasēm;

g)

prasību paplašināšana abpusējai drukai: VAA un Eiropas Komisija var no jauna izvērtēt prasību par abpusēju druku kā bāzes ražojuma neatņemamu daļu un apsvērt, kā padarīt neobligātās prasības stingrākas. Mainot prasības ar mērķi iegūt lielāku to ražojumu tvērumu, kuros novilkumu izgatavošanas bāzes mehānismiem ir abpusējās drukas iespēja, varētu samazināt papīra patēriņu.

D papildinājums

Testēšanas metode attēlveidošanas ierīces enerģijas patēriņa noteikšanai

1.   Pārskats

Šo testēšanas metodi izmanto, lai noteiktu ražojuma atbilstību prasībām, kas izklāstītas ENERGY STAR atbilstības kritērijos attēlveidošanas ierīcēm.

2.   Piemērojamība

ENERGY STAR testēšanas prasības ir atkarīgas no izvērtējamo ražojumu komplektācijas. Lai noteiktu katras šā dokumenta iedaļas piemērojamību, izmanto 11. tabulu.

11.   tabula

Testa procedūras piemērojamība

Ražojuma tips

Drukas materiāla formāts

Novilkumu izgatavošanas tehnoloģija

ENERGY STAR novērtēšanas metode

Kopētājs

Standarta

Tiešā termiskā, ar krāsas sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

Tipiskais energopatēriņš (TEC)

Liels

Tiešā termiskā, ar krāsas sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

Darba režīms (OM)

Digitālais pavairotājs

Standarta

Ar trafaretu

TEC

Faksa aparāts

Standarta

Tiešā termiskā, ar krāsas sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu

OM

Frankēšanas aparāts

Visi

Tiešā termiskā, elektrofotogrāfija, ar tintes strūklu, ar termisko pārnesi

OM

Daudzfunkciju ierīce

Standarta

Ar augstas veiktspējas tintes strūklu, tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu, sitienu jeb kontakttehnoloģija

OM

Liela

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar tintes strūklu, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

OM

Printeris

Standarta

Ar augstas veiktspējas tintes strūklu, tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

TEC

Ar tintes strūklu, sitienu jeb kontakttehnoloģija

OM

Liels vai mazs

Tiešā termiskā, ar sublimāciju, elektrofotogrāfija, sitienu jeb kontakttehnoloģija, ar tintes strūklu, ar cieto tinti, ar termisko pārnesi

OM

Mazs

Augstas veiktspējas tintes strūklas tehnoloģija

TEC

Skeneris

Visi

Nepiemēro

OM

3.   Definīcijas

Ja nav norādīts citādi, visi šajā dokumentā lietotie termini atbilst definīcijām, kas sniegtas ENERGY STAR atbilstības kritērijos attēlveidošanas ierīcēm.

4.   Testa iekārtas uzstādīšana

Vispārīgas prasības testa iekārtas uzstādīšanai

4.1.

Testa iekārtas uzstādīšana un instrumenti: testa iekārtas uzstādīšana un instrumenti visiem šīs procedūras posmiem atbilst Starptautiskās Elektrotehnikas komisijas (IEC) standartam 62301, 2.0. izd. “Sadzīves elektroiekārtas – gaidstāves režīma energopatēriņa mērīšana”, 4. iedaļa, “Vispārīgi nosacījumi mērīšanai”. Ja tiek konstatētas pretrunas prasībās, par galveno uzskata ENERGY STAR testēšanas metodi.

4.2.

Ieejas maiņstrāva: ražojumam, kuru paredzēts pieslēgt maiņstrāvai, galveno barošanas avotu pievieno sprieguma avotam, kas atbilst paredzētajam tirgum, kā noteikts 12. vai 13. tabulā:

a)

ražojumus, kurus piegādā ar ārēju barošanas avotu (EPS), vispirms pievieno šim ārējam avotam un tad sprieguma avotam, kas norādīts 12. vai 13. tabulā;

b)

ja norāda, ka konkrētā tirgū ražojums darbojas sprieguma/frekvences kombinācijā, kas atšķiras no sprieguma/frekvences kombinācijas attiecīgajā tirgū (piemēram, Ziemeļamerikā – 230 volti (V), 60 herci (Hz)), vienību testē tādā sprieguma/frekvences kombinācijā, kādu norādījis ražotājs. Norāda izmantoto spriegumu/frekvenci.

12.   tabula

Ieejas jaudas prasības ražojumiem, kuriem uz identifikācijas plāksnītes norādīts, ka nominālā jauda nav lielāka par 1 500 W

Tirgus

Spriegums

Sprieguma pielaide

Maksimālais kopējais strāvas harmoniku kropļojums

Frekvence

Frekvences pielaide

Ziemeļamerika, Taivāna

115 V maiņstrāva

+/– 1,0 %

2,0 %

60 Hz

+/– 1,0 %

Eiropa, Austrālija, Jaunzēlande

230 V maiņstrāva

+/– 1,0 %

2,0 %

50 Hz

+/– 1,0 %

Japāna

100 V maiņstrāva

+/– 1,0 %

2,0 %

50 Hz/60 Hz

+/– 1,0 %


13.   tabula

Ieejas jaudas prasības ražojumiem, kuriem uz identifikācijas plāksnītes norādīts, ka nominālā jauda pārsniedz 1 500 W

Tirgus

Spriegums

Sprieguma pielaide

Maksimālais kopējais strāvas harmoniku kropļojums

Frekvence

Frekvences pielaide

Ziemeļamerika, Taivāna

115 V maiņstrāva

+/– 4,0 %

5,0 %

60 Hz

+/– 1,0 %

Eiropa, Austrālija, Jaunzēlande

230 V maiņstrāva

+/– 4,0 %

5,0 %

50 Hz

+/– 1,0 %

Japāna

100 V maiņstrāva

+/– 4,0 %

5,0 %

50 Hz/60 Hz

+/– 1,0 %

4.3.

Zema sprieguma ieejas līdzstrāva:

a)

enerģiju no zema sprieguma līdzstrāvas avota (piemēram, no tīkla vai datu savienojuma) ražojumam var pievadīt tikai tad, ja līdzstrāvas avots ir vienīgais ražojumam pieņemamais barošanas avots (piemēram, maiņstrāvas kontaktdakša vai ārējs barošanas avots nav pieejams);

b)

ražojumu, kuram enerģiju pievada no zema sprieguma līdzstrāvas, testēšanas nolūkos konfigurē ar līdzstrāvas jaudas maiņstrāvas avotu (piemēram, ar maiņstrāvu darbināms universālās seriālās kopnes (USB) centrmezgls):

testēšanai izmantoto līdzstrāvas jaudas maiņstrāvas avotu reģistrē un par to informē attiecībā uz visiem testiem;

c)

testējamās iekārtas (UUT) jaudā iekļauj turpmāk minēto, kā izmērīts atbilstoši šīs metodes 5. iedaļai:

1)

zema sprieguma līdzstrāvas avota maiņstrāvas enerģijas patēriņu ar testējamo iekārtu kā slodzi (PL); kā arī

2)

zema sprieguma līdzstrāvas avota maiņstrāvas enerģijas patēriņu bez slodzes (PS).

4.4.

Vides temperatūra: vides temperatūra ir 23 °C ± 5 °C.

4.5.

Relatīvais mitrums: relatīvais mitrums ir no 10 % līdz 80 %.

4.6.

Jaudas mērierīce: jaudas mērierīcei ir šādas raksturīgās iezīmes:

a)

minimālā frekvenču raksturlīkne: 3,0 kHz;

b)

minimālā izšķirtspēja:

1)

0,01 W par mērījumu vērtībām, kas nepārsniedz 10 W;

2)

0,1 W par mērījumu vērtībām no 10 W līdz 100 W;

3)

1 W par mērījumu vērtībām no 100 W līdz 1,5 kW; kā arī

4)

10 W par mērījumu vērtībām, kas pārsniedz 1,5 kW;

5)

patērētās enerģijas mērījumu jutībai vajadzētu atbilst šīm vērtībām, kad tie ir pārveidoti vidējā jaudā. Uzkrātās enerģijas mērījumiem kritērijs nepieciešamās precizitātes noteikšanai ir maksimālā jaudas vērtība mērīšanas perioda laikā, bet ne vidējā vērtība, jo mērīšanas aprīkojumu un tā iestatīšanu nosaka tieši maksimālā vērtība.

4.7.

Mērījumu nenoteiktība (18):

a)

mērījumam, kura vērtība nav mazāka par 0,5 W, nenoteiktība 95 % ticamības līmenī ir 2 % vai labāka;

b)

mērījumam, kura vērtība nepārsniedz 0,5 W, nenoteiktība 95 % ticamības līmenī ir 0,02 W vai labāka.

4.8.

Laika mērījums: laika mērījumu var veikt ar standarta hronometru vai citu laika mērīšanas ierīci, kurai ir vismaz 1 sekundes izšķirtspēja.

4.9.

Papīra specifikācijas:

a)

standarta formātam paredzētos ražojumus testē atbilstoši 14. tabulai;

b)

lielam un mazam formātam, kā arī vienlaidu drukas materiālam paredzētos ražojumus testē, izmantojot jebkuru atbilstošu papīra izmēru.

14.   tabula

Prasības attiecībā uz papīra izmēru un blīvumu

Tirgus

Papīra izmērs

Papīra blīvums

(g/m2)

Ziemeļamerika/Taivāna

8,5″ × 11″

75

Eiropa/Austrālija/Jaunzēlande

A4

80

Japāna

A4

64

5.   Zema sprieguma līdzstrāvas avota mērījums visiem ražojumiem

5.1.

Līdzstrāvas avotu pievieno jaudas mērierīcei un attiecīgajam maiņstrāvas avotam, kā norādīts 12. tabulā.

5.2.

Pārbauda, vai līdzstrāvas avots nav noslogots.

5.3.

Līdzstrāvas avotam ļauj nostabilizēties vismaz 30 minūtes.

5.4.

Izmēra un reģistrē nenoslogotā līdzstrāvas avota enerģijas patēriņu (PS) atbilstoši IEC 62301 1.0. izd.

6.   Visu ražojumu testējamās iekārtas konfigurācija pirms testa veikšanas

6.1.   Vispārēja konfigurācija

6.1.1.

Ražojuma darbības ātrums aprēķināšanas un ziņošanas vajadzībām: aprēķināšanas un ziņošanas vajadzībām izmanto ražotāja norādīto lielāko ražojuma darbības ātrumu katram turpmāk minētajam kritērijam; tas izteikts kā attēlu skaits minūtē (ipm) un noapaļots līdz tuvākajam veselajam skaitlim:

a)

kopumā ražojumiem, kas paredzēti standarta izmēru drukas materiāliem, darbības ātrums 1 (ipm) atbilst ātrumam, ar kādu tiek veikta formāta A4 vai 8,5″ × 11″ lapas vienas puses drukāšana/kopēšana/skenēšana vienā minūtē:

darbojoties abpusējas drukas režīmā, darbības ātrums 2 (ipm) atbilst ātrumam, ar kādu tiek veikta formāta A4 vai 8,5″ × 11″ lapas vienas puses drukāšana/kopēšana/skenēšana vienā minūtē;

b)

visiem ražojumiem to darbības ātruma pamatā ir:

1)

ražotāja norādītais drukas ātrums, ja vien ražojums nav tāds, ar kuru nevar drukāt;

2)

ražotāja norādītais kopēšanas ātrums, ja vien ražojums nav tāds, ar kuru nevar kopēt;

3)

ražotāja norādītais skenēšanas ātrums;

4)

ja ražotājs ražojumu vēlas kvalificēt konkrētam tirgum un tam izmanto testa rezultātus, kas attiecīgo ražojumu kvalificē citam tirgum, kurā izmanto cita izmēra papīru (piemēram, A4 pret 8,5″ × 11″), un ja, veidojot attēlus uz dažādiem papīra izmēriem, maksimālais ražojumam paziņotais darbības ātrums atbilstoši 15. tabulai atšķiras, tad izmanto lielāko darbības ātrumu.

15.   tabula

Darbības ātruma aprēķināšana ražojumiem, kas paredzēti standarta, maza un liela formāta apstrādei, izņemot frankēšanas aparātiem

Drukas materiāla formāts

Drukas materiāla izmērs

Ražojuma darbības ātrums s

(ipm)

kur:

sP ir maksimālais norādītais vienkrāsas ražojuma darbības ātrums, kas izteikts attēlos minūtē, apstrādājot norādīto drukas materiālu;

w ir drukas materiāla platums, izteikts metros (m),

ir drukas materiāla garums, izteikts metros (m),

Standarta

8,5″ × 11″

sP

A4

sP

Mazs

4″ × 6″

0,25 × sP

A6

0,25 × sP

Mazāks nekā A6 vai 4″ × 6″

16 × w × × sP

Liels

A2

4 × sP

A0

16 × sP

c)

vienlaidu drukas formāta ražojumiem darbības ātrumu aprēķina atbilstoši 8. vienādojumam.

8. vienādojums. Ražojuma darbības ātruma aprēķināšana

Formula

kur:

s ir ražojuma darbības ātrums, izteikts ipm,

w ir drukas materiāla platums, izteikts metros (m),

sL ir maksimālais norādītais vienkrāsas ražojuma darbības ātrums, izteikts metros minūtē;

d)

frankēšanas aparātu darbības ātrumu izsaka pasta sūtījumos minūtē (mppm);

e)

ražojuma ātrums, ko izmanto visiem aprēķiniem un atbilstības noteikšanai saskaņā ar iepriekš minēto, var atšķirties no ražojuma darbības ātruma, ko izmanto testēšanai.

6.1.2.

Krāsu: ražojumus, kas var drukāt krāsainus attēlus, testē, izgatavojot vienkrāsainus (melnus) attēlus.

a)

Ražojumos, kuriem nav melnās tintes, izmanto jauktu melnu krāsu.

Tīkla savienojumi. Ražojumus pievieno tīklam, ja piegādes konfigurācijā tas ir iespējams.

b)

Ražojumus testa laikā pievieno tikai vienam tīkla vai datu savienojumam.

Testējamo iekārtu var savienot tikai ar vienu datoru; to dara tiešā veidā vai izmantojot tīklu.

c)

Tīkla savienojuma tips ir atkarīgs no testējamās iekārtas raksturīgajām iezīmēm, un tas ir augšējais 16. tabulā norādītais savienojums, kas ir pieejams iekārtas piegādes konfigurācijā.

16.   tabula

Tīkla vai datu savienojums izmantošanai testā

Prioritārā kārtība izmantošanai testā (ja to nodrošina testējamā iekārta)

Savienojumi visiem ražojumiem

1

Ethernet tīkls – 1 Gb/s

2

Ethernet tīkls – 100/10 Mb/s

3

USB 3.x

4

USB 2.x

5

USB 1.x

6

RS232

7

IEEE 1284 (19)

8

Wi-Fi

9

Cits ar vadiem – prioritārajā kārtībā no lielākā uz mazāko ātrumu

10

Cits bez vadiem – prioritārajā kārtībā no lielākā uz mazāko ātrumu

11

Ja nepiemēro nevienu no iepriekš minētajiem, testē ar jebkuru ierīces nodrošināto savienojumu (vai nevienu savienojumu)

d)

Saskaņā ar 6.1.2. iedaļas c) apakšpunktā minēto ražojumus, kas ir savienoti ar Ethernet tīklu un spēj atbalstīt Energy Efficient Ethernet tīklu (IEEE standarts 802.3az) (20), pievieno tīkla pārslēgam vai maršrutētājam, kurš arī testa laikā atbalsta Energy Efficient Ethernet tīklu.

e)

Visos gadījumos sniedz informāciju par testā izmantotā savienojuma tipu.

Apkopes/uzturēšanas režīmi: testa laikā testējamā iekārta neatrodas ne apkopes/uzturēšanas režīmā, ne krāsu kalibrēšanas režīmā.

f)

Apkopes/uzturēšanas režīmus pirms testēšanas atspējo.

g)

Ražotāji sniedz instrukcijas, kurās norāda, kā atspējot apkopes/uzturēšanas režīmu, ja šāda informācija nav iekļauta jau testējamai iekārtai pievienotajā ražojuma dokumentācijā vai nav pieejama tiešsaistē.

h)

Ja apkopes/uzturēšanas režīmu nevar atspējot un tas parādās, veicot darbu, kas nav pirmais darbs, darba rezultātus apkopes/uzturēšanas režīmā var aizstāt ar rezultātiem no aizstājošā darba. Šajā gadījumā aizstājošo darbu iekļauj testa procedūrā nekavējoties pēc 4. darba un informē par aizstājošā darba iekļaušanu. Katra darba periods ilgst 15 minūtes.

6.2.   Faksa aparātu konfigurācija

Visus faksa aparātus un daudzfunkciju ierīces ar faksa funkciju, kurus var savienot ar tālruņa līniju, testa laikā savieno ar šo tālruņa līniju, papildus 16. tabulā norādītajam tīkla savienojumam, ja testējamo iekārtu var savienot arī tīklā:

a)

ja tālrunā līnija darba kārtībā nav pieejama, to var aizstāt ar līnijas modelēšanas iekārtu;

b)

izmantojot faksa funkciju, testē tikai faksa aparātus.

Faksa aparātus testē ar vienu attēlu katrā darbā.

6.3.   Digitālo pavairotāju konfigurācija

Izņemot turpmāk minētajos gadījumos, digitālos pavairotājus konfigurē un testē kā printerus, kopētājus vai daudzfunkciju ierīces atkarībā no to funkcijām piegādes konfigurācijā.

a)

Digitālos pavairotājus testē pie maksimālā paziņotā darbības ātruma, kas turklāt ir ātrums, kurš izmantojams darba apjoma noteikšanai pārbaudes veikšanas vajadzībām, bet ne pie noklusējuma ātruma ierīces piegādes konfigurācijā, ja tas atšķiras.

b)

Digitālajiem pavairotājiem ir tikai viens oriģinālais attēls.

7.   Visu ražojumu testējamās iekārtas inicializēšana pirms testa veikšanas

Vispārēja inicializēšana

Pirms testa sākšanas testējamo iekārtu inicializē atbilstoši turpmāk minētajam:

a)

testējamo iekārtu iestata atbilstoši instrukcijām ražotāja norādēs vai dokumentācijā:

1)

palīgierīces, piemēram, papīra avotu, kuru piegādā ar bāzes ražojumu un kuru uzstādīs vai pievienos lietotājs, instalē atbilstoši ražojuma modelim. Papīru ievieto visos papīra avotos, kas ir paredzēti testēšanai piemērotā papīra turēšanai, un testējamā iekārta papīru saņem no noklusējuma papīra avota, izmantojot papīra avota iestatījumus piegādes konfigurācijā;

2)

ja testa laikā ražojumu tiešā veidā vai caur tīklu pieslēdz datoram, tad datorā instalē jaunāko ražotāja noklusējuma draivera versiju, kas ir pieejama testēšanas laikā, izmantojot iestatījumus, kuri atbilst noklusējuma iestatījumiem piegādes konfigurācijā, ja vien testēšanas metodē nav norādīts citādi. Reģistrē testēšanai izmantoto printera draivera versiju:

i)

ja iestatījumiem nav noklusējuma un tie šajā testēšanas metodē nav noteikti, tos iestata pēc testētāja ieskatiem un attiecīgi reģistrē;

ii)

ja savienošanās notiek tīklā, turklāt tīklam tiek pieslēgti vairāki datori, printera draivera iestatījumus piemēro tikai tam datoram, kurš uz testējamo iekārtu nosūta drukāšanas darbus;

3)

ja ir paredzēts, ka ražojums, nepieslēgts pie galvenā barošanas avota, darbojas ar baterijām, tad, veicot jebkādus testus, baterijas izņem. Attiecībā uz testējamām iekārtām, kuras neatbalsta darbību bez bateriju paketes, testu veic ar uzstādītu(-ām) pilnīgi uzlādētu(-ām) bateriju paketi(-ēm) ar nosacījumu, ka par šo konfigurāciju ziņo testa rezultātos. Lai pārliecinātos, ka baterija ir pilnīgi uzlādēta, izpilda šādas darbības:

i)

testējamām iekārtām ar indikatoru, kas parāda, ka baterija ir pilnīgi uzlādēta, – uzlādi turpina vēl piecas stundas pēc indikatora iedegšanās;

ii)

testējamām iekārtām bez uzlādes indikatora, bet ar ražotāja instrukcijām, kurās norādīts baterijas vai tās jaudas uzlādei nepieciešamais laiks, – uzlādi turpina vēl piecas stundas pēc ražotāja norādītā laika;

iii)

testējamām iekārtām bez uzlādes indikatora un bez instrukcijās norādīta aprēķinātā laika – uzlādi veic 24 stundas;

b)

testējamo iekārtu savieno ar barošanas avotu;

c)

testējamo iekārtu iedarbina un attiecīgi veic sākotnējo sistēmas konfigurāciju. Pārbauda, vai noklusējuma aizkaves laiki konfigurēti atbilstoši ražojuma specifikācijām un/vai ražotāja rekomendācijām:

1)

ražojuma darbības ātrums testēšanas vajadzībām: ražojumu testē tajā ātrumā, kas pēc noklusējuma iestatīts piegādes konfigurācijā;

2)

automātiskās izslēgšanās režīms TEC ražojumiem: ja printerim, digitālajam pavairotājam vai daudzfunkciju ierīcei ar drukāšanas funkcijām ir automātiskās izslēgšanās funkcija un piegādes konfigurācijā tā ir iespējota, tad pirms testēšanas to atspējo;

3)

automātiskās izslēgšanās režīms OM ražojumiem: ja ražojumam tā piegādes konfigurācijā ir paredzēts automātiskās izslēgšanās režīms, testēšanas laikā to atstāj iespējotu;

d)

mitruma novēršanas funkcijas, ko lietotājs var ieslēgt/izslēgt, uz testēšanas laiku izslēdz vai atspējo;

e)

iepriekšēja sagatavošana: testējamo iekārtu iestata izslēgtā režīmā, pēc tam uz 15 minūtēm atstāj dīkstāves režīmā:

1)

EP-TEC ražojumu testējamo iekārtu tur izslēgtā režīmā vēl 105 minūtes, kopumā vismaz 120 minūtes (2 stundas);

2)

katras testējamās iekārtas iepriekšēja sagatavošana ir nepieciešama tikai pirms pirmā testa veikšanas.

8.   Tipiskā enerģijas patēriņa (TEC) testa procedūra

8.1.   Darba struktūra

8.1.1.

Darbu skaits dienā: darbu skaits dienā (NJOBS) ir norādīts 17. tabulā.

17.   tabula

Darbu skaits dienā (NJOBS)

Ražojuma darbības ātrums vienkrāsas režīmā, s

(ipm)

Darbu skaits dienā

(NJOBS)

s ≤ 8

8

8 < s < 32

s

s ≥ 32

32

8.1.2.

Attēlu skaits katrā darbā: attēlu skaitu aprēķina atbilstoši 9. vienādojumam, izņemot faksa aparātiem. Ērtības labad šā dokumenta beigās ievietotajā 21. tabulā norādīts iegūtais aprēķins par attēlu skaitu katrā darbā katrai veselajai ražojuma darbības ātruma vērtībai līdz 100 ipm.

9. vienādojums. Aprēķins: attēlu skaits katrā darbā

NIMAGES =

1

s < 4

s ≥ 4

Formula

kur:

NIMAGES ir attēlu skaits katrā darbā, kurš noapaļots (samazināts) līdz tuvākajam veselajam skaitlim,

s ir (vienkrāsas) maksimālais paziņotais darbības ātrums, kurš izteikts kā attēlu skaits vienā minūtē (ipm), aprēķināts šīs testa procedūras 6.1.1. iedaļā, un

NJOBS ir darbu skaits dienā, kurš aprēķināts atbilstoši 17. tabulai.

Testa attēls: par oriģinālo attēlu jebkādā testēšanā izmanto testa paraugu A no Starptautiskās Standartizācijas organizācijas ISO/IEC standarta 10561:1999.

a)

Testa attēlus renderē 10. punktu izmērā ar fiksēta platuma fontu Courier (vai tuvāko tam ekvivalento fontu).

b)

Vācu valodai raksturīgās rakstzīmes nav jāreproducē, ja ražojums šādas rakstzīmes nespēj reproducēt.

Drukāšanas darbi: testa veikšanai drukāšanas darbus nosūta tieši pirms katra darba drukāšanas, izmantojot 16. tabulā norādīto tīkla savienojumu.

c)

Katru viena drukāšanas darba attēlu sūta atsevišķi (t. i., visi attēli var būt viena dokumenta sastāvdaļas), tomēr to dokumentā nedrīkst norādīt kā vairākas viena oriģinālā attēla kopijas (ja vien ražojums nav digitālais pavairotājs).

d)

Printeriem un daudzfunkciju ierīcēm, kas var interpretēt lapas apraksta valodu (PDL) (piemēram, printera komandvalodu (PCL), Postscript), attēlus uz ražojumu sūta valodā PDL.

Kopēšanas darbi

e)

Kopētājiem, kuru darbības ātrums nav lielāks par 20 ipm, katram nepieciešamajam attēlam izmanto vienu oriģinālu.

f)

Pastāv iespēja, ka kopētājiem, kuru ātrums pārsniedz 20 ipm, nepieciešamo oriģinālo attēlu skaitu nevar savietot (t. i., jo dokumentu padevēja jauda ir ierobežota). Tādā gadījumā katru oriģinālu var nokopēt vairākas reizes, bet ir jābūt vismaz 10 oriģināliem.

Piemērs. Ierīcei ar ātrumu 50 ipm, kurai nepieciešami 39 attēli katrā darbā, testēšanu var veikt ar 10 oriģinālu četrām kopijām vai 13 oriģinālu trim kopijām.

g)

Oriģinālus dokumentu padevējā var novietot pirms testa sākuma.

Ražojumos bez dokumentu padevēja visus attēlus var izgatavot no viena uz plates novietota oriģināla.

Faksēšanas darbi: faksēšanas darbus nosūta tieši pirms katra darba veikšanas, izmantojot pievienotu tālruņa līniju vai līnijas modelēšanas iekārtu.

8.2.   Mērījumu procedūras

Printeriem, faksa aparātiem, digitālajiem pavairotājiem ar drukāšanas funkciju un daudzfunkciju ierīcēm ar drukāšanas funkciju TEC mērījumus veic atbilstoši 18. tabulai, savukārt kopētājiem, digitālajiem pavairotājiem bez drukāšanas funkcijas un daudzfunkciju ierīcēm bez drukāšanas funkcijas – atbilstoši 19. tabulai, ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

a)

papīrs: testējamā iekārtā ievieto pietiekami daudz papīra, lai varētu izpildīt norādītos drukāšanas vai kopēšanas darbus;

b)

abpusējā druka: ražojumus testē vienpusējas drukas režīmā, ja vien abpusējas drukas režīma darbības ātrums nav lielāks par vienpusējas drukas režīma darbības ātrumu, jo tādā gadījumā ražojums ir jātestē abpusējas drukas režīmā. Jebkurā gadījumā dokumentē režīmu, kurā ierīce testēta, kā arī izmantoto drukāšanas ātrumu. Kopēšanas oriģināliem jābūt vienpusējiem attēliem;

c)

enerģijas patēriņa mērīšanas metode: mērījumus reģistrē kā noteiktā laikā patērēto enerģiju, kas izteikta Wh; laiku izsaka minūtēs:

norādi “Iestatīt mērierīci uz nulli” var izpildīt, reģistrējot uzkrāto enerģijas patēriņu pašreizējā brīdī, nevis fiziski iestatot mērierīci uz nulli.

18.   tabula

TEC testa procedūra printeriem, faksa aparātiem, digitālajiem pavairotājiem ar drukāšanas funkciju, kā arī daudzfunkciju ierīcēm ar drukāšanas funkciju

Punkts

Sākuma stāvoklis

Darbība

Reģistrēšana (punkta beigās)

Mērvienība

Iespējamie mērītie stāvokļi

1

Izslēgts

Testējamo iekārtu pieslēdz mērierīcei. Pārbauda, vai iekārta ir pieslēgta barošanas avotam un atrodas izslēgtā režīmā. Mērierīci iestata uz nulli; enerģijas patēriņu mēra piecas vai vairāk minūtes. Reģistrē gan patērēto enerģiju, gan periodu.

Enerģijas patēriņš izslēgtā stāvoklī

Vatstundas (Wh)

Izslēgts

Testēšanas intervāla ilgums

Minūtes (min)

2

Izslēgts

Ieslēdz iekārtu. Sagaida, līdz iekārta uzrāda, ka tā atrodas gatavības režīmā.

3

Gatavības režīms

Izdrukā darbu vismaz ar vienu izejas attēlu, bet ne vairāk par vienu darbu atbilstoši 21. tabulai. Izmēra un reģistrē laiku, līdz pirmā lapa tiek izvadīta no iekārtas.

Aktīvs0 laiks

Minūtes (min)

4

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Sagaida, līdz mērierīce parāda, ka iekārta ir pārgājusi beidzamajā miega režīmā, vai sagaida ražotāja norādīto laiku.

5

Miega režīms

Mērierīci iestata uz nulli; enerģijas patēriņu un laiku mēra vienu stundu. Reģistrē patērēto enerģiju un laika periodu.

Enerģijas patēriņš miega režīmā, ESLEEP

Vatstundas (Wh)

Miega režīms

Laiks miega režīmā

tSLEEP

(≤ 1 stunda)

Minūtes (min)

6

Miega režīms

Mērierīci un hronometru iestata uz nulli. Izdrukā vienu darbu (aprēķināts iepriekš). Izmēra patērēto enerģiju un laiku. Reģistrē laiku, līdz pirmā lapa tiek izvadīta no iekārtas. Enerģijas patēriņu mēra 15 minūtes no darba sākšanas. Darbs 15 minūšu laikā ir jābeidz.

1. darba enerģijas patēriņš

EJOB1

Vatstundas (Wh)

Atkopšana, aktīvs, gatavība, miega režīms

Aktīvs1 laiks

Minūtes (min)

7

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu.

2. darba enerģijas patēriņš

EJOB2

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

Aktīvs2 laiks

Minūtes (min)

8

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu (bez aktīvā režīma laika mērījuma).

3. darba enerģijas patēriņš

EJOB3

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

9

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu (bez aktīvā režīma laika mērījuma).

4. darba enerģijas patēriņš

EJOB4

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

10

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Mērierīci un hronometru iestata uz nulli. Enerģijas patēriņu un laiku mēra, līdz mērierīce un/vai iekārta parāda, ka ir notikusi pāriešana miega režīmā vai beidzamajā miega režīmā, ja iekārtai ir vairāki miega režīmi, vai mēra līdz ražotāja norādītajam laikam, ja tāds ir. Reģistrē enerģijas patēriņu un laiku.

Enerģijas patēriņš beidzamajā režīmā,

EFINAL

Vatstundas (Wh)

Gatavība, miega režīms

Beidzamais laiks,

tFINAL

Minūtes (min)

Piezīme. Par 4. un 10. punktu: iekārtām, kurām nav iestatīta iespēja parādīt brīdi, kad tās pāriet beidzamajā miega režīmā, ražotājs norāda laiku, kurš testēšanas nolūkos būtu uzskatāms par beidzamo miega režīmu.


19.   tabula

TEC testa procedūra kopētājiem, digitālajiem pavairotājiem bez drukāšanas funkcijas, kā arī daudzfunkciju ierīcēm bez drukāšanas funkcijas

Punkts

Sākuma stāvoklis

Darbība

Reģistrēšana

Mērvienība

Iespējamie mērītie stāvokļi

1

Izslēgts

Testējamo iekārtu pieslēdz mērierīcei. Pārbauda, vai iekārta ir pieslēgta barošanas avotam un atrodas izslēgtā režīmā. Mērierīci iestata uz nulli; enerģijas patēriņu mēra piecas vai vairāk minūtes. Reģistrē gan patērēto enerģiju, gan periodu.

Enerģijas patēriņš izslēgtā stāvoklī

Vatstundas (Wh)

Izslēgts

Testēšanas intervāla ilgums

Minūtes (min)

2

Izslēgts

Ieslēdz iekārtu. Sagaida, līdz tā pāriet gatavības režīmā.

3

Gatavības režīms

Kopē darbu vismaz ar vienu attēlu, bet ne vairāk par vienu darbu uz katru darbu tabulu. Izmēra un reģistrē laiku, līdz pirmā lapa tiek izvadīta no iekārtas.

Aktīvs0 laiks

Minūtes (min)

4

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Sagaida, līdz mērierīce parāda, ka iekārta ir pārgājusi beidzamajā miega režīmā, vai sagaida ražotāja norādīto laiku.

5

Miega režīms

Mērierīci iestata uz nulli; enerģijas patēriņu un laiku mēra vienu stundu vai līdz brīdim, kad iekārta pāriet automātiskās izslēgšanās režīmā. Reģistrē patērēto enerģiju un laika periodu.

Enerģijas patēriņš miega režīmā

Vatstundas (Wh)

Miega režīms

Laiks miega režīmā

(≤ 1 stunda)

Minūtes (min)

6

Miega režīms

Mērierīci un hronometru iestata uz nulli. Nokopē vienu darbu (aprēķināts iepriekš). Izmēra un reģistrē enerģijas patēriņu un laiku, līdz pirmā lapa tiek izvadīta no iekārtas. Enerģijas patēriņu mēra 15 minūtes no darba sākšanas. Darbs 15 minūšu laikā ir jābeidz.

1. darba enerģijas patēriņš

EJOB1

Vatstundas (Wh)

Atkopšana, aktīvs, gatavība, miega režīms, automātiskā izslēgšanās

Aktīvs1 laiks

Minūtes (min)

7

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu.

2. darba enerģijas patēriņš

EJOB2

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

Aktīvs2 laiks

Minūtes (min)

8

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu (bez aktīvā režīma laika mērījuma).

3. darba enerģijas patēriņš

EJOB3

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

9

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Atkārto 6. punktu (bez aktīvā režīma laika mērījuma).

4. darba enerģijas patēriņš

EJOB4

Vatstundas (Wh)

Tas pats, kas iepriekš

10

Gatavības režīms (vai cits režīms)

Mērierīci un hronometru iestata uz nulli. Enerģijas patēriņu un laiku mēra, līdz mērierīce un/vai iekārta uzrāda, ka ir pārgājusi automātiskās izslēgšanās režīmā, vai līdz ražotāja norādītajam laikam. Reģistrē enerģijas patēriņu un laiku; ja iekārta šā punkta izpildi sāka, atrodoties automātiskās izslēgšanās režīmā, par enerģijas patēriņu un laika vērtību ziņo kā par nulli.

Enerģijas patēriņš beidzamajā režīmā,

EFINAL

Vatstundas (Wh)

Gatavība, miega režīms

Beidzamais laiks,

tFINAL

Minūtes (min)

11

Automātiskās izslēgšanās režīms

Mērierīci iestata uz nulli; enerģijas patēriņu un laiku mēra piecas vai vairāk minūtes. Reģistrē gan enerģijas patēriņu, gan periodu.

Enerģijas patēriņš automātiskās izslēgšanās režīmā,

EAUTO

Vatstundas (Wh)

Miega,

automātiskās izslēgšanās režīms

Laiks automātiskās izslēgšanās režīmā,

tAUTO

Minūtes (min)

Piezīme. Par 4. un 10. punktu: iekārtām, kurām nav iestatīta iespēja parādīt brīdi, kad tās pāriet beidzamajā miega režīmā, ražotājs norāda laiku, kurš testēšanas nolūkos būtu uzskatāms par beidzamo miega režīmu.

9.   Darba režīma (OM) testa procedūra

Mērījumu procedūras

OM enerģijas patēriņa un aizkaves laika mērījumus veic saskaņā ar 20. tabulu, ņemot vērā turpmāk minētos nosacījumus:

jaudas mērījumi: jaudas mērījumus veic atbilstoši vidējas jaudas vai patērētās enerģijas pieejai saskaņā ar turpmāk minēto:

1)

vidējās jaudas metode: vidējo faktisko jaudu mēra lietotāja izraudzītā laikposmā, kuram jābūt vismaz piecas minūtes:

režīmiem, kuru ilgums nav piecas minūtes, vidējo faktisko jaudu mēra visā režīma ilguma periodā;

2)

patērētās enerģijas pieeja: ja testa instruments nespēj izmērīt vidējo faktisko jaudu, tad lietotāja izraudzītā laikposmā mēra patērēto enerģiju. Testam ir jāilgst vismaz piecas minūtes. Vidējo jaudu nosaka, izdalot patērēto enerģiju ar testēšanas laikposmu;

3)

ja testēšanas režīma enerģijas patēriņš ir periodisks, tad testā ietver vienu vai vairākus pilnīgus laikposmus.

Punkts

Sākuma stāvoklis

Darbība(-as)

Reģistrēšana

Mērvienība

1

Izslēgts

Testējamo iekārtu savieno ar mērierīci. Ieslēdz iekārtu. Sagaida, līdz iekārtas indikators rāda, ka iekārta atrodas gatavības režīmā.

 

2

Gatavības režīms

Drukā, kopē vai skenē atsevišķu attēlu.

 

3

Gatavības režīms

Izmēra enerģijas patēriņu gatavības režīmā.

Enerģijas patēriņš gatavības režīmā,

PREADY

Vati (W)

4

Gatavības režīms

Nogaida un izmēra noklusējuma aizkaves laiku līdz miega režīmam.

Noklusējuma aizkaves laiks miega režīmā,

tSLEEP

Minūtes (min)

5

Miega režīms

Izmēra enerģijas patēriņu miega režīmā.

Enerģijas patēriņš miega režīmā,

PSLEEP

Vati (W)

6

Miega režīms

Nogaida un izmēra noklusējuma aizkaves laiku līdz automātiskās izslēgšanās režīmam. (Neņem vērā, ja nav automātiskās izslēgšanās režīma.)

Noklusējuma aizkaves laiks automātiskās izslēgšanās režīmā

Minūtes (min)

7

Automātiskās izslēgšanās režīms

Izmēra enerģijas patēriņu automātiskās izslēgšanās režīmā. (Neņem vērā, ja nav automātiskās izslēgšanās režīma.)

Enerģijas patēriņš automātiskās izslēgšanās režīmā

PAUTO-OFF

Vati (W)

8

Automātiskās izslēgšanās režīms

Iekārtu manuāli izslēdz un sagaida, līdz tā ir izslēgusies. (Ja manuālas ieslēgšanas/izslēgšanas slēdža nav, to ņem vērā un sagaida, līdz iekārta ir pārgājusi zemākajā jaudas patēriņa miega režīmā.)

9

Izslēgts

Izmēra enerģijas patēriņu izslēgtā režīmā. (Ja manuālas ieslēgšanas/izslēgšanas slēdža nav, to ņem vērā un izmēra enerģijas patēriņu miega režīmā.)

Enerģijas patēriņš izslēgtā režīmā

POFF

Vati (W)

1. punkts – ja iekārtai nav gatavības režīma indikatora, izmanto laiku, kurā enerģijas patēriņa līmenis stabilizējas līdz gatavības režīma līmenim, un šo ražojuma testēšanas informāciju atzīmē pārbaudes protokolā.

4. punkts – noklusējuma aizkaves laiku mēra, sākot no darba pabeigšanas, līdz iekārtas pāriešanai miega režīmā.

4. un 5. punkts – ražojumiem ar vairākiem miega režīma līmeņiem šos punktus atkārto tik reižu, cik nepieciešams, lai iegūtu visu secīgo miega režīmu datus, un ietver tos testēšanas pārskatā. Divus miega režīma līmeņus parasti izmanto lielformāta attēlu kopētājos un daudzfunkciju ierīcēs, kurās izmanto karstās novilkumu izgatavošanas tehnoloģijas. Ražojumiem, kuriem šā režīma nav, 4. un 5. punktu neņem vērā.

4. un 5. punkts – ražojumiem, kuriem nav miega režīma, mērījumus veic un reģistrē gatavības režīmā.

4. un 6. punkts – noklusējuma aizkaves laika mērījumus veic paralēli, kumulatīvi no 4. punkta sākuma. Piemēram, ražojumam, kas iestatīts pāriešanai miega režīmā 15 minūšu laikā un pāriešanai otrajā miega režīma līmenī 30 minūšu laikā pēc pāriešanas pirmajā miega režīma līmenī, noklusējuma aizkaves laiks būs 15 minūtes līdz pirmajam līmenim un 45 minūtes līdz otrajam līmenim.

10.   Testa procedūras ražojumiem ar priekšgala cipariekārtu (DFE)

Šis punkts attiecas tikai uz ražojumiem, kuriem ir priekšgala cipariekārta, kā noteikts attēlveidošanas ierīcēm paredzēto ENERGY STAR programmas prasību 1. iedaļā.

10.1.   Tests priekšgala cipariekārtai gatavības režīmā

10.1.1.

Testēšanas laikā ražojumam ir jābūt pievienotam tīklam, ja piegādes konfigurācijā tas ir iespējots. Izmantojamo tīkla savienojumu nosaka, ņemot vērā 16. tabulu.

10.1.2.

Ja priekšgala cipariekārtai ir atsevišķs maiņstrāvas tīkla barošanas kabelis, neatkarīgi no tā, vai šis barošanas kabelis un kontrolleris ir iekšēji vai ārēji attiecībā pret attēlveidošanas ražojumu, veic 10 minūšu ilgu priekšgala cipariekārtas enerģijas mērījumu un vidējo jaudu reģistrē, kamēr galvenais ražojums atrodas gatavības režīmā.

10.1.3.

Ja priekšgala cipariekārtai nav atsevišķa maiņstrāvas tīkla barošanas kabeļa, tad testētājs priekšgala cipariekārtai nepieciešamo līdzstrāvas jaudu mēra, kad visa ierīce kopumā atrodas gatavības režīmā. Priekšgala cipariekārtai veic 10 minūšu ilgu līdzstrāvas ieejas jaudas mērījumu, un vidējo jaudu reģistrē, kad galvenais ražojums atrodas gatavības režīmā. To lielākajā daļā gadījumu varēs izdarīt, veicot līdzstrāvas ieejas momentānās jaudas mērījumu priekšgala cipariekārtai.

10.2.   Tests priekšgala cipariekārtai miega režīmā

Šo testu veic, lai noskaidrotu priekšgala cipariekārtas enerģijas patēriņu miega režīmā vienas stundas laikā. Iegūto vērtību izmantos, lai kvalificētu attēlveidošanas ierīces ar priekšgala cipariekārtām, kurām ir tīkla savienojums miega režīmā.

10.2.1.

Testēšanas laikā ražojumam ir jābūt pievienotam tīklam, ja piegādes konfigurācijā tas ir iespējots. Izmantojamo tīkla savienojumu nosaka, ņemot vērā 16. tabulu.

10.2.2.

Ja priekšgala cipariekārtai ir atsevišķs tīkla barošanas kabelis, neatkarīgi no tā, vai šis barošanas kabelis un kontrolleris ir iekšējs vai ārējs attiecībā pret attēlveidošanas ierīci, veic vienu stundu ilgu priekšgala cipariekārtas enerģijas mērījumu un vidējo jaudu reģistrē, kamēr galvenais ražojums atrodas miega režīmā. Pēc tam, kad enerģijas patēriņš ir mērīts vienu stundu, drukāšanas darbu nosūta uz galveno ražojumu, lai pārliecinātos, ka priekšgala cipariekārta ir reaģētspējīga.

10.2.3.

Ja priekšgala cipariekārtai nav atsevišķa tīkla barošanas kabeļa, testētājs mēra priekšgala cipariekārtai nepieciešamo līdzstrāvas jaudu, kad visa ierīce kopumā atrodas miega režīmā. Priekšgala cipariekārtai veic vienu stundu ilgu līdzstrāvas ieejas jaudas mērījumu un vidējo jaudu reģistrē, kad galvenais ražojums atrodas miega režīmā. Pēc tam, kad enerģijas patēriņš ir mērīts vienu stundu, drukāšanas darbu nosūta uz galveno ražojumu, lai pārliecinātos, ka priekšgala cipariekārta ir reaģētspējīga.

10.2.4.

Attiecībā uz 10.2.2. un 10.2.3. iedaļā minēto klasi vērā ņem turpmāk minētos kritērijus:

a)

ražotāji sniedz informāciju par:

1)

to, vai priekšgala cipariekārtas miega režīms piegādes konfigurācijā ir iespējots; un

2)

kāds ir laiks, kas ir paredzēts priekšgala cipariekārtas pāriešanai miega režīmā;

b)

ja priekšgala cipariekārta minētās vienas stundas beigās nereaģē uz drukāšanas pieprasījumu, testēšanas metodē izmērīto enerģijas patēriņa līmeni gatavības režīmā paziņo kā enerģijas patēriņu miega režīmā.

Piezīme. Informāciju, ko par ražojuma testēšanu noteicis vai sniedzis ražotājs, dara publiski pieejamu.

11.   Atsauces

11.1.

ISO/IEC 10561:1999. Informācijas tehnoloģija – Biroju aprīkojums – Drukāšanas ierīces – Caurlaidspējas mērīšanas metode – 1. un 2. kategorijas printeri.

11.2.

IEC 62301:2011. Mājsaimniecības elektroierīces – dežūrjaudas mērīšana. 2.0. izd.

21.   tabula

Attēlu skaits vienā dienā, kas aprēķināts, kad ražojumu darbības ātrums ir attiecīgi no 1 līdz 100 ipm

Darbības ātrums (ipm)

Darbu skaits / viena diena

Nenoapaļots attēlu skaits / viens darbs

Attēlu skaits / viens darbs

Attēlu skaits / viena diena

1

8

0,06

1

8

2

8

0,25

1

8

3

8

0,56

1

8

4

8

1,00

1

8

5

8

1,56

1

8

6

8

2,25

2

16

7

8

3,06

3

24

8

8

4,00

4

32

9

9

4,50

4

36

10

10

5,00

5

50

11

11

5,50

5

55

12

12

6,00

6

72

13

13

6,50

6

78

14

14

7,00

7

98

15

15

7,50

7

105

16

16

8,00

8

128

17

17

8,50

8

136

18

18

9,00

9

162

19

19

9,50

9

171

20

20

10,00

10

200

21

21

10,50

10

210

22

22

11,00

11

242

23

23

11,50

11

253

24

24

12,00

12

288

25

25

12,50

12

300

26

26

13,00

13

338

27

27

13,50

13

351

28

28

14,00

14

392

29

29

14,50

14

406

30

30

15,00

15

450

31

31

15,50

15

465

32

32

16,00

16

512

33

32

17,02

17

544

34

32

18,06

18

576

35

32

19,14

19

608

36

32

20,25

20

640

37

32

21,39

21

672

38

32

22,56

22

704

39

32

23,77

23

736

40

32

25,00

25

800

41

32

26,27

26

832

42

32

27,56

27

864

43

32

28,89

28

896

44

32

30,25

30

960

45

32

31,64

31

992

46

32

33,06

33

1 056

47

32

34,52

34

1 088

48

32

36,00

36

1 152

49

32

37,52

37

1 184

50

32

39,06

39

1 248

51

32

40,64

40

1 280

52

32

42,25

42

1 344

53

32

43,89

43

1 376

54

32

45,56

45

1 440

55

32

47,27

47

1 504

56

32

49,00

49

1 568

57

32

50,77

50

1 600

58

32

52,56

52

1 664

59

32

54,39

54

1 728

60

32

56,25

56

1 792

61

32

58,14

58

1 856

62

32

60,06

60

1 920

63

32

62,02

62

1 984

64

32

64,00

64

2 048

65

32

66,02

66

2 112

66

32

68,06

68

2 176

67

32

70,14

70

2 240

68

32

72,25

72

2 304

69

32

74,39

74

2 368

70

32

76,56

76

2 432

71

32

78,77

78

2 496

72

32

81,00

81

2 592

73

32

83,27

83

2 656

74

32

85,56

85

2 720

75

32

87,89

87

2 784

76

32

90,25

90

2 880

77

32

92,64

92

2 944

78

32

95,06

95

3 040

79

32

97,52

97

3 104

80

32

100,00

100

3 200

81

32

102,52

102

3 264

82

32

105,06

105

3 360

83

32

107,64

107

3 424

84

32

110,25

110

3 520

85

32

112,89

112

3 584

86

32

115,56

115

3 680

87

32

118,27

118

3 776

88

32

121,00

121

3 872

89

32

123,77

123

3 936

90

32

126,56

126

4 032

91

32

129,39

129

4 128

92

32

132,25

132

4 224

93

32

135,14

135

4 320

94

32

138,06

138

4 416

95

32

141,02

141

4 512

96

32

144,00

144

4 608

97

32

147,02

147

4 704

98

32

150,06

150

4 800

99

32

153,14

153

4 896

100

32

156,25

156

4 992”


(1)  Starptautiskā Elektrotehniskā komisija (IEC). IEC standarts 62040-3:2011. “Nepārtrauktās barošanas avoti (UPS). 3. daļa. Veiktspējas un testēšanas prasību precizēšanas metode”. 2.0. izd.

(2)  Galvenā barošanas avota atteice notiek tad, kad spriegums un frekvence neatbilst nominālajām pielaidēm stabilas vai pagaidu darbības laikā vai kad izkropļojumi vai pārtraukumi ir ārpus UPS noteiktajām robežām.

(3)  VFD UPS izeja ir atkarīga no pārmaiņām ieejas maiņstrāvas spriegumā un frekvencē un nav paredzēta citām koriģējošām funkcijām, piemēram, tām, kas rodas, kad izmanto transformatorus ar pārslēdzamiem atzarojumiem.

(4)  Izejas sprieguma pieļaujamās novirzes, kas ir mazākas par ieejas sprieguma diapazonu, norāda ražotājs. VI UPS izejas strāva ir atkarīga no ieejas maiņstrāvas frekvences, un izejas spriegums nepārsniedz noteiktās sprieguma robežas (kuras nodrošina citas korektīvas sprieguma funkcijas, piemēram, tās, ko rada aktīvu un/vai pasīvu ķēžu izmantošana).

(5)  Šāda definīcija pieļauj, ka nepārtrauktās barošanas avotam piegādāto jaudu, kas ir lielāka par 100 000 W, var ievadīt atpakaļ maiņstrāvas tīklā, nepārtrauktās barošanas avotam esot testēšanas režīmā, turklāt ir jāievēro vietējie noteikumi.

(6)  Pulsācijas ir vienā periodā radītās taisngrieža amplitūdas vērtības, kas atkarīgas no taisngrieža konstrukcijas un fāžu skaita ieejā.

(7)  Starptautiskā Elektrotehniskā komisija (IEC). IEC standarts 62053-21. “Elektroenerģijas mērīšanas iekārtas (maiņstrāvas). Īpašas prasības. 21. daļa: Aktīvās enerģijas statiskie skaitītāji (1. un 2. klase).” 1.0. izd.

(8)  Starptautiskā Elektrotehniskā komisija (IEC). IEC standarts 62053-22. “Elektroenerģijas mērīšanas iekārtas (maiņstrāvas). Īpašas prasības. 22. daļa: Aktīvās enerģijas statiskie skaitītāji (0,2 S un 0,5 S klase)”. 1.0. izd.

(9)  Amerikas Nacionālais standartu institūts. ANSI standarts C.12.1 “American National Standard for Electric Meters: Code for Electricity Metering” (Amerikas Nacionālais standarts elektriskām mērierīcēm: elektrības mērīšanas kodekss), 2008. gads.

(10)  GB nosaka kā 1 0243 vai 230 baitus.

(11)  Piezīme. 230 V maiņstrāva attiecas uz Eiropas tirgu, savukārt 115 V maiņstrāva – uz Ziemeļamerikas tirgu.

(12)  http://www.spec.org/sert/

(13)  http://www.spec.org/sert/docs/SERT-Design_Document.pdf

(14)  http://www.spec.org/

(15)  http://www.spec.org/sert/docs/SERT-User_Guide.pdf

(16)  Šajā specifikācijā “maiņstrāvas tīkls” vai “barošanas tīkls” ir ievades jaudas avots, tostarp līdzstrāvas barošanas avots ražojumiem, kuri darbojas vienīgi ārpus līdzstrāvas.

(17)  IEC 62301, 1.0. izd. – Sadzīves elektroiekārtas – Gaidstāves režīma jaudas mērīšana.

(18)  Mērījumu nenoteiktības aprēķinus veic atbilstoši IEC 62301 2.0. izd. D papildinājumam.

Aprēķina vienīgi nenoteiktību, kas rodas mērinstrumenta dēļ.

(19)  Lieto arī nosaukumu “Paralēlā pieslēgvieta” vai Centronics saskarne.

(20)  Elektrotehnikas un elektronikas inženieru institūta (IEEE) standarts 802.3az-2010. “IEEE standarts informācijas tehnoloģijām. Telekomunikācijas un informācijas apmaiņa starp sistēmām. Vietējie un pilsēttīkla savienojumi. Īpašas prasības. 3. daļa. Nesēja jušanas un sadursmju atklāšanas daudzpiekļuves (CSMA/DA) metode un fizisko slāņu specifikācijas”, 2010.