26.7.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 201/4


PADOMES DIREKTĪVA 2013/43/ES

(2013. gada 22. jūlijs),

ar ko Direktīvu 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu groza attiecībā uz fakultatīvu un pagaidu apgrieztas maksāšanas sistēmas piemērošanu saistībā ar noteiktu preču un pakalpojumu piegādi ar paaugstinātu krāpšanas risku

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 113. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu (1),

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (2),

saskaņā ar īpašu likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)

Padomes Direktīvā 2006/112/EK (3) noteikts, ka pievienotās vērtības nodokli (PVN) maksā ikviens nodokļa maksātājs, kas veic darījumu, kurā iesaistīta preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana, kam piemēro nodokli. Tomēr attiecībā uz pārrobežu darījumiem un dažām iekšzemes paaugstināta riska nozarēm paredzēts, ka PVN maksā persona, kas saņem preci vai pakalpojumu (apgrieztās maksāšanas sistēma).

(2)

Ņemot vērā, ka ar PVN saistīta krāpšana ir nopietns jautājums, dalībvalstīm būtu jāļauj uz ierobežotu laiku piemērot sistēmu, saskaņā ar kuru pienākums maksāt PVN par konkrētām preču un pakalpojumu kategorijām tiek novirzīts personai, kura saņem ar nodokli apliekamu preci vai pakalpojumu, tostarp ja minētās kategorijas nav nedz uzskaitītas Direktīvas 2006/112/EK 199. pantā, nedz uz tām neattiecas dalībvalstīm piešķirtas konkrētas atkāpes.

(3)

Šajā nolūkā Komisija 2009. gadā iesniedza priekšlikumu, kurā uzskaitītas vairākas preces un pakalpojumi, kuriem uz ierobežotu laiku varētu piemērot apgrieztās maksāšanas sistēmu. Padome izvēlējās sadalīt priekšlikumu un pieņēma Padomes Direktīvu 2010/23/ES (4), kura tomēr attiecās tikai uz siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotām, jo šajā nozarē pastāvošajā krāpšanās situācijā bija vajadzīga tūlītēja reakcija. Vienlaikus Padome uzņēmās politiskas saistības turpināt sarunas par Komisijas priekšlikuma pārējo daļu.

(4)

Kopš tā laika krāpšana ir notikusi citās nozarēs, tādēļ Komisijas priekšlikuma pārējā daļā iepriekš noteiktu preču un pakalpojumu sarakstā būtu jāpievieno jaunas preces un pakalpojumi, kam varētu piemērot apgriezto maksāšanu. Jo īpaši krāpšana ir notikusi saistībā ar gāzes un elektrības piegādi, telekomunikāciju pakalpojumu sniegšanu, spēļu konsoļu, planšetdatoru un klēpjdatoru, graudaugu, tehnisko kultūru, tostarp eļļas augu sēklu un cukurbiešu, un neapstrādātu metālu un metālu pusfabrikātu, tostarp dārgmetālu piegādi.

(5)

Tam, ka ievieš apgrieztās maksāšanas sistēmu, kura nevis tiktu piemērota vispārēji, bet attiektos uz minētajām precēm un pakalpojumiem, kas pēc jaunākās pieredzes jo īpaši ir ar paaugstinātu krāpšanas risku, nevajadzētu negatīvi ietekmēt PVN sistēmas pamatprincipus, piemēram, dalītus maksājumus.

(6)

Iepriekš noteiktajā sarakstā, no kura dalībvalstis var izvēlēties, būtu jāietver tikai tādu preču piegāde un pakalpojumu sniegšana, uz ko pēc jaunākās pieredzes attiecas īpašs krāpšanas risks.

(7)

Piemērojot apgriezto maksāšanas sistēmu, dalībvalstīm ir rīcības brīvība paredzēt sistēmas piemērošanas nosacījumus, tostarp nosakot robežvērtības, to piegādātāju vai saņēmēju kategorijas, kuriem šo mehānismu var piemērot, un daļēju mehānisma piemērošanu attiecībā uz atsevišķām kategorijām.

(8)

Tā kā apgrieztās maksāšanas sistēma ir pagaidu pasākums, kamēr nav atrasts ilgtermiņa leģislatīvs risinājums, ar ko PVN sistēmu padarītu noturīgāku pret krāpšanas gadījumiem PVN jomā, Direktīvas 2006/112/EK 199.a pantā noteiktā apgrieztās maksāšanas sistēma būtu jāpiemēro tikai uz ierobežotu laikposmu.

(9)

Lai nodrošinātu, ka apgrieztās maksāšanas sistēmu var piemērot pietiekoši ilgi, lai tā būtu iedarbīga un lai varētu veikt turpmāku novērtēšanu, pašreizējo termiņu - 2015. gada 30. jūnijs - ir svarīgi pagarināt. Būtu jāatliek uz vēlāku laiku arī novērtēšanas laikposma datums un tā laikposma beigu datums, kura laikā jāziņo par izmaiņām krāpniecisku darbību jomā.

(10)

Lai nodrošinātu, ka šādos gadījumos visas dalībvalstis var izvēlēties piemērot apgrieztas maksāšanas sistēmu, kā noteikts iepriekš, Direktīvā 2006/112/EK ir vajadzīgs īpašs grozījums.

(11)

Ņemot vērā to, ka ierosinātās rīcības mērķi, proti, novērst PVN krāpšanu, ieviešot pagaidu pasākumus, ar kuriem atkāpjas no pašreizējiem Savienības noteikumiem, nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs un to, ka minēto mērķi var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā direktīvā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minētā mērķa sasniegšanai.

(12)

Tādēļ attiecīgi būtu jāgroza Direktīva 2006/112/EK,

IR PIEŅĒMUSI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Direktīvu 2006/112/EK groza šādi.

1)

Direktīvas 193. pantā atsauci uz "194. līdz 199. pantu" aizstāj ar atsauci uz "194. līdz 199.b pantu".

2)

Direktīvas 199.a pantu groza šādi:

a)

panta 1. punkta pirmo teikumu aizstāj ar šādu:

"Dalībvalstis var noteikt, ka līdz 2018. gada 31. decembrim un vismaz uz diviem gadiem persona, kas atbildīga par PVN nomaksu, ir nodokļa maksātājs, kas ir saņēmis šādas piegādes:";

b)

panta 1. punktā pievieno šādus apakšpunktus:

"c)

tādu mobilo telefonu piegāde, kas ir ierīces, kuras pagatavotas vai pielāgotas, lai nodrošinātu pieslēgumu licencētam tīklam, un kuras darbojas noteiktās frekvencēs, un kurām var būt vai var nebūt cits pielietojums;

d)

integrālās shēmas ierīču, piemēram, mikroprocesori un centrālie procesoru bloki pirms to integrēšanas galapatēriņam paredzētajos produktos, piegāde;

e)

gāzes un elektrības piegāde tirgotājam, kas ir nodokļa maksātājs, kā noteikts 38. panta 2. punktā;

f)

gāzes un elektrības sertifikātu piegāde;

g)

telekomunikāciju pakalpojumu sniegšana, kā definēts 24. panta 2. punktā;

h)

spēļu konsoļu, planšetdatoru un klēpjdatoru piegāde;

i)

graudaugu un tehnisko kultūru, tostarp eļļas augu sēklu un cukurbiešu, ko galapatēriņa stadijā parasti neizmanto neizmainītā stāvoklī, piegāde;

j)

neapstrādātu metālu un metālu pusfabrikātu, tostarp dārgmetālu, ja uz tiem neattiecas 199. panta 1. punkta d) apakšpunkts, saskaņā ar 311. līdz 343. pantu noteikts īpašs režīms lietotām precēm, mākslas darbiem, kolekciju priekšmetiem un senlietām vai saskaņā ar 344. līdz 356. pantu noteikts īpašs režīms ieguldījumu zeltam, piegāde.";

c)

iekļauj šādus punktus:

"1.a   Dalībvalstis var paredzēt nosacījumus, lai piemērotu 1. punktā paredzēto sistēmu.

1.b   Piemērojot 1. punktā paredzēto sistēmu to preču piegādēm vai to pakalpojumu sniegšanai, kas uzskaitīti minētā punkta c) līdz j) apakšpunktā, ievieš atbilstīgus un efektīvus ziņošanas pienākumus nodokļa maksātājiem, kuri piegādā tādas preces vai sniedz tādus pakalpojumus, kam piemēro 1. punktā paredzēto sistēmu.";

d)

panta 2. punktu aizstāj ar šādu:

"2.   Dalībvalstis informē PVN komiteju par 1. punktā paredzētās sistēmas piemērošanu, ieviešot jebkādu šādu sistēmu, un sniedz PVN komitejai šādu informāciju:

a)

sistēmas piemērošanas pasākuma darbības joma, kā arī krāpšanas veids un iezīmes un saistīto pasākumu sīks apraksts, tostarp par nodokļa maksātāju ziņošanas pienākumiem un kontroles pasākumiem;

b)

darbības, kas veiktas, lai informētu attiecīgos nodokļa maksātājus par to, ka ir ieviesta sistēmas piemērošana;

c)

vērtēšanas kritēriji, kas ļauj salīdzināt krāpnieciskas darbības saistībā ar 1. punktā minētajām precēm un pakalpojumiem pirms un pēc sistēmas piemērošanas, krāpnieciskas darbības saistībā ar citām precēm un pakalpojumiem pirms un pēc sistēmas piemērošanas un citu krāpniecisku darbību veidu pieaugums pirms un pēc sistēmas piemērošanas;

d)

sistēmas piemērošanas pasākuma sākuma diena un laikposms.";

e)

panta 3. punkta pirmās daļas pirmo teikumu aizstāj ar šādu:

"Dalībvalstis, kas piemēro 1. punktā paredzēto sistēmu, pamatojoties uz 2. punkta c) apakšpunktā minētajiem vērtēšanas kritērijiem, iesniedz Komisijai ziņojumu ne vēlāk kā 2017. gada 30. jūnijā.";

f)

panta 3. punkta otrās daļas a) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

"a)

ietekme uz krāpnieciskām darbībām saistībā ar pasākumā ietverto preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu;";

g)

panta 4. punktu aizstāj ar šādu:

"4.   Katra dalībvalsts, kas ir savā teritorijā atklājusi izmaiņas krāpniecisku darbību tendencēs saistībā ar 1. punktā uzskaitītajām precēm vai pakalpojumiem kopš šā panta spēkā stāšanās dienas attiecībā uz šādām precēm vai pakalpojumiem, iesniedz Komisijai ziņojumu par to ne vēlāk kā 2017. gada 30. jūnijā.

5.   Līdz 2018. gada 1. janvārim Komisija iesniedz Eiropas Parlamentam un Padomei vispārēju izvērtējuma ziņojumu par 1. punktā paredzētā mehānisma krāpšanas apkarošanai ietekmi.".

2. pants

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

3. pants

Šo direktīvu piemēro līdz 2018. gada 31. decembrim.

4. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē, 2013. gada 22. jūlijā

Padomes vārdā

priekšsēdētāja

C. ASHTON


(1)  OV C 341E, 16.12.2010., 81. lpp.

(2)  OV C 339, 14.12.2010., 41. lpp.

(3)  Padomes Direktīva 2006/112/EK ( 2006. gada 28 novembris ) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.

(4)  Padomes Direktīva 2010/23/ES (2010. gada 16. marts), ar ko Direktīvu 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu groza attiecībā uz fakultatīvu un pagaidu apgrieztas maksāšanas sistēmas piemērošanu attiecībā uz noteiktu pakalpojumu sniegšanu ar paaugstinātu krāpšanas risku (OV L 72, 20.3.2010., 1. lpp.).