29.7.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 197/87


KOMISIJAS LĒMUMS

(2009. gada 9. jūlijs)

par ekoloģiskajiem kritērijiem Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai salvešpapīram

(izziņots ar dokumenta numuru C(2009) 4596)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2009/568/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 17. jūlija Regulu (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatīto Kopienas ekoetiķetes piešķiršanas programmu (1) un jo īpaši tās 6. panta 1. punkta otro daļu,

apspriedusies ar Eiropas Savienības Ekomarķējuma komiteju,

tā kā:

(1)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 Kopienas ekomarķējumu var piešķirt ražojumam ar tādām īpašībām, kuras var nodrošināt būtisku uzlabojumu saistībā ar galvenajiem vides aspektiem.

(2)

Regulā (EK) Nr. 1980/2000 paredzēts noteikt konkrētus ekomarķējuma kritērijus katrai ražojumu grupai, pamatojoties uz Eiropas Savienības Ekomarķējuma komitejas izstrādātajiem kritērijiem.

(3)

Tajā paredzēts arī, ka ekomarķējuma kritēriji, kā arī ar tiem saistītās vērtēšanas un verifikācijas prasības ir laikus jāpārskata pirms katrai ražojumu grupai noteikto kritēriju spēkā esības termiņa beigām.

(4)

Saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 laikus pārskatīti ekoloģiskie kritēriji un ar tiem saistītās attiecīgās novērtēšanas un verifikācijas prasības Komisijas 2001. gada 4. maija Lēmumā 2001/405/EK, ar ko nosaka ekoloģiskos kritērijus Kopienas ekomarķējuma piešķiršanai salvešpapīram (2). Šie ekoloģiskie kritēriji un attiecīgās novērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā līdz 2010. gada 4. janvārim.

(5)

Ņemot vērā pārskatīšanas rezultātus, zinātnes atziņu attīstības un tirgus norišu dēļ ir lietderīgi grozīt ražojumu grupas definīciju un noteikt jaunus ekoloģiskos kritērijus.

(6)

Šiem ekoloģiskajiem kritērijiem un ar tiem saistītajām vērtēšanas un verifikācijas prasībām jābūt spēkā četrus gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

(7)

Turklāt, lai precizētu, ka ražojumi, uz kuriem attiecas Padomes 1976. gada 27. jūlija Direktīva 76/768/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz kosmētikas līdzekļiem (3), ir izslēdzami no attiecīgās ražojumu grupas, jāmaina Lēmumā 2001/405/EK noteiktā ražojumu grupas definīcija.

(8)

Tāpēc Lēmums 2001/405/EK ir jāaizstāj.

(9)

Lai tiem ražotājiem, kuru ražojumiem saskaņā ar Lēmumu 2001/405/EK piešķirts salvešpapīram atbilstošais ekomarķējums, dotu pietiekamu laiku savas produkcijas pielāgošanai pārskatītajiem kritērijiem un prasībām, jānosaka pārejas periods. Turklāt laikā, kamēr šis lēmums ir spēkā, ražotājiem jādod iespēja iesniegt pieteikumus saskaņā ar Lēmumā 2001/405/EK vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

(10)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar atzinumu, ko sniegusi atbilstīgi Regulas (EK) Nr. 1980/2000 17. pantam izveidotā komiteja.

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Ražojumu grupā “salvešpapīrs” ir salvešpapīra loksnes vai ruļļi, kas piemēroti personīgajai higiēnai, šķidrumu uzsūkšanai un/vai netīru virsmu tīrīšanai. Salvešpapīrs parasti ir krokots vai reljefs papīrs vienā vai vairākās kārtās. Ražojuma šķiedru saturs ir vismaz 90 %.

Ražojumu grupā nav iekļauti šādi izstrādājumi:

a)

mitrās salvetes un higiēnas preces;

b)

ar citu materiālu laminēti salvešpapīra izstrādājumi;

c)

Direktīvā 76/768/EEK par kosmētikas līdzekļiem minētie izstrādājumi.

2. pants

Lai ražojumiem, kas saskaņā ar Regulu (EK) Nr. 1980/2000 atbilst salvešpapīra ražojumu grupas izstrādājumiem, piešķirtu Kopienas ekomarķējumu, salvešpapīram jāatbilst šā lēmuma pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

3. pants

Uz ražojumu grupu “salvešpapīrs” attiecināmie ekoloģiskie kritēriji un ar tiem saistītās vērtēšanas un verifikācijas prasības ir spēkā četrus gadus no šā lēmuma pieņemšanas dienas.

4. pants

Administratīviem mērķiem ražojumu grupai “salvešpapīrs” piešķirtais kods ir “004”.

5. pants

Lēmumu 2001/405/EK atceļ.

6. pants

1.   Pirms šā lēmuma pieņemšanas datuma iesniegtos pieteikumus ekomarķējuma saņemšanai ražojumu grupas “salvešpapīrs” izstrādājumiem vērtē saskaņā ar Lēmumā 2001/405/EK izklāstītajiem nosacījumiem.

2.   Pēc šā lēmuma pieņemšanas dienas, bet ne vēlāk kā līdz 2010. gada 4. janvārim iesniegtos pieteikumus ekomarķējuma saņemšanai ražojumu grupas “salvešpapīrs” izstrādājumiem var pamatot ar Lēmumā 2001/405/EK vai šajā lēmumā noteiktajiem kritērijiem.

Šos pieteikumus vērtē saskaņā ar tiem kritērijiem, kuri tos pamato.

3.   Ja ekomarķējumu piešķir uz tāda pieteikuma, pamata, kuru vērtē saskaņā ar Lēmumā 2001/405/EK noteiktajiem kritērijiem, šo ekomarķējumu var izmantot divpadsmit mēnešus pēc šā lēmuma pieņemšanas dienas.

7. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2009. gada 9. jūlijā

Komisijas vārdā

Komisijas loceklis

Stavros DIMAS


(1)  OV L 237, 21.9.2000., 1. lpp.

(2)  OV L 142, 29.5.2001., 10. lpp.

(3)  OV L 262, 27.9.1976., 169. lpp.


PIELIKUMS

PAMATPRINCIPI

Kritēriju noteikšanas mērķi

Šo kritēriju mērķis jo īpaši ir:

samazināt toksisku vai eitrofisku vielu izplūdi ūdeņos,

samazināt kaitējumu videi vai riskus, kas saistīti ar enerģijas izmantošanu (globālā sasilšana, paskābināšanās, ozona slāņa noārdīšanās, neatjaunojamo resursu izsīkšana), samazinot enerģijas patēriņu un ar to saistītās emisijas gaisā,

samazināt kaitējumu videi un ar bīstamu ķīmisko vielu izmantošanu saistītus riskus,

veicināt šķiedrmateriālu ilgtspējīgu izmantošanu,

piemērot ilgtspējīgas apsaimniekošanas principus mežu aizsardzības nodrošināšanai.

Kritēriji ir noteikti līmeņos, kas veicina to salvešpapīra ražojumu marķēšanu, kuriem ir mazāka ietekme uz vidi.

Vērtēšanas un verifikācijas prasības

Konkrētas novērtēšanas un verifikācijas prasības ir norādītas katram kritērijam atsevišķi.

Ja pieteikuma iesniedzējam ir jāiesniedz deklarācijas, dokumentācija, analīžu rezultāti, testēšanas pārskati vai citas liecības par kritēriju ievērošanu, pieņem, ka šīs liecības var sagatavot attiecīgi pats pieteikuma iesniedzējs un/vai tā piegādātāji, un/vai to piegādātāji u.c.

Attiecīgos gadījumos visiem kritērijiem var izmantot šeit nenorādītas testēšanas metodes, ja kompetentā iestāde, kas pieteikumu izvērtē, tās atzīst par ekvivalentām.

Ja iespējams, testēšana jāveic laboratorijās, kuras atbilst standartā EN ISO 17025 noteiktajām vispārīgajām prasībām.

Ja vajadzīgs, kompetentās iestādes var pieprasīt apliecinošus dokumentus un veikt neatkarīgas verifikācijas.

Izvērtējot pieteikumus un uzraugot atbilstību kritērijiem, kompetentajām iestādēm ieteicams ņemt vērā atzītu vides pārvaldības sistēmu, piemēram, EMAS vai ISO 14001, īstenošanu (piezīme: šādas pārvaldības sistēmas ieviešana nav obligāta).

EKOLOĢISKIE KRITĒRIJI

Ekoloģiskie kritēriji attiecas uz celulozes ražošanu, tostarp visiem pakārtotajiem procesiem, sākot no vietas, kur šķiedru izejviela/pārstrādē iegūtais papīrs nonāk ražotnē, līdz vietai, kur celulozi izved no celulozes rūpnīcas. Papīra ražošanas procesi ir visi pakārtotie procesi no papīrmasas smalcināšanas (pārstrādājamā papīra malšanas) līdz papīra tīšanai ruļļos.

Nav iekļauts celulozes, papīra vai izejvielu transports, pārstrāde un iepakošana.

Pārstrādātā šķiedra ir no tipogrāfijām vai patērētājiem saņemta papīra vai kartona pārstrādei iegūti šķiedrmateriāli. Definīcija neattiecas uz iepirktu vai no nelietotas šķiedras pašražotu celulozi.

1.   Emisijas ūdenī un gaisā

a)   Ķīmiskais skābekļa patēriņš (ĶSP), fosfors (P), sērs (S), slāpekļa oksīdi (NO x )

Katram no šiem parametriem celulozes un papīra ražošanas procesa radīto emisiju gaisā un/vai ūdenī izsaka punktu veidā (PĶSP, Pp, PS, PNOx), kā sīkāk norādīts turpmāk.

Neviens no punktiem PĶSP, Pp, PS vai PNOx nepārsniedz vērtību 1,5.

Punktu kopējā summa (Pkop. = PĶSP, + Pp, + PS,+ PNOx) nepārsniedz 4,0.

PĶSP aprēķina turpmāk norādītajā veidā (Pp, PS un PNOx aprēķina tieši tāpat, izmantojot atbilstošās references vērtības).

Katrai i-tajai izmantotajai celulozei ar to saistīto izmērīto ĶSP emisiju (ĶSPcel., i, kas izteikta kg uz gaissausa materiāla tonnu, nosaka atbilstīgi katra izmantotā celulozes veida proporcijai (celulozei attiecībā pret gaissausa salvešpapīra tonnu). Pēc tam vidējo svērto ĶSP emisiju, ko rada visu veidu celuloze, pieskaita tai izmērītajai ĶSP emisijai, kas rodas papīrražošanā, iegūstot kopējo ĶSP emisiju ĶSPkop...

Celulozes ražošanai izmantojamo svērto ĶSP references vērtību aprēķina tādā pašā veidā – kā visu izmantoto celulozes veidu svērto references vērtību summu, kas, pieskaitīta papīra ražošanas references vērtībai, ir kopējā ĶSP references vērtība – ĶSPkop. ref.. Katra izmantotā celulozes veida references vērtība un papīrražošanas refereneces vērtība ir norādīta 1. tabulā.

Kopējo ĶSP emisiju dala ar kopīgo ĶSP references vērtību:

Formula

1.   tabula

Dažādu celulozes veidu un papīrražošanas emisiju references vērtības

(kg/gaissausa materiāla (ADT)

Celulozes/papīra kategorija

Emisija

ĶSPref.

Pref.

Sref.

NOx ref.

Ķīmiskā celuloze (izņemot sulfītcelulozi)

18,0

0,045

0,6

1,6

Ķīmiskā celuloze (sulfītceluloze)

25,0

0,045

0,6

1,6

Nebalināta ķīmiskā celuloze

10,0

0,02

0,6

1,6

Ar termomehānisko paņēmienu iegūta celuloze

15,0

0,01

0,3

0,3

Pārstrādē iegūtas celulozes šķiedra

3,0

0,01

0,03

0,3

Salvešpapīrs

2,0

0,01

0,03

0,5

Ja vienā uzņēmumā veic siltuma un elektroenerģijas koģenerāciju, NOx un S emisijas sadala un aprēķina pēc šāda vienādojuma:

Elektrības ražošanas radītā emisiju daļa =

2 x (MWh(elektroenerģija)/[2 x MWh(elektroenerģija) + MWh(siltumenerģija)]

Šajā aprēķinā elektrība ir neto saražotā elektroenerģija, kurā nav iekļauta patērētā enerģija, ko spēkstacijā izmanto enerģijas ražošanai, t. i., neto saražotā elektroenerģija ir elektroenerģijas daļa, kuru spēkstacija piegādā celulozes/papīra ražošanai.

Šajā aprēķinā siltums ir neto saražotais siltums, kurā nav iekļauts patērētā siltumenerģija, ko spēkstacijā izmanto enerģijas ražošanai, t. i., neto saražotā siltumenerģijas daļa, ko spēkstacija piegādā celulozes/papīra ražošanai.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz precīzus aprēķinus, kas apliecina atbilstību šim kritērijam, kā arī attiecīgus apliecinošus dokumentus, tostarp testēšanas pārskatus, kas sagatavoti, izmantojot katram parametram turpmāk norādītās vai tām ekvivalentās testēšanas metodes:: ĶSP:

ISO 6060; DIN 38409 41. daļa, NFT 90101 ASTM D 125283, Dr. Lang LCK 114, Hack vai WTW;: P:

EN ISO 6878, APAT IRSA CNR 4110 vai Dr. Lange LCK 349;: NOx:

ISO 11564;: S(oks.):

EPA Nr. 8;: S(red.): EPA Nr. 16A;

S saturs naftas produktos:: ISO 8754;

S saturs akmeņoglēs:: ISO 351.

Apliecinošajos dokumentos iekļauj norādi par mērījumu un ĶSP, P, S un NOx punktu vērtības aprēķināšanas periodiskumu. Tajā iekļauj ziņas par visām S un NOx emisijām, kas rodas celulozes un papīra ražošanā, tostarp tvaika ģenerāciju ārpus ražotnes, izņemot ar elektroenerģijas ražošanu saistītās emisijas. Mērījumus veic reģenerācijas katliem, kaļķu cepļiem, tvaika katliem un krāsnīm gāzu iznīcināšanai ar ļoti nepatīkamu aromātu. Ņem vērā difūzās emisijas. Testēšanas pārskatos norādītajās S emisiju vērtībās gaisā iekļauj gan oksidētā, gan reducētā S emisijas (dimetilsulfīds, metilmerkaptāns, sērūdeņradis u. c.). Ar siltumenerģijas ražošanu saistītās S emisijas, kas rodas, izmantojot naftas produktus, akmeņogles vai citus ārējos kurināmā avotus, kuriem ir zināms sēra saturs, var nemērīt, bet aprēķināt un ņemt vērā.

Emisijas ūdenī mēra nefiltrēta un nenostādināta ūdens paraugos pēc attīrīšanas uzņēmuma vietējās vai kopējās attīrīšanas iekārtās. Mērījumu periods atbilst 12 mēnešu ražošanas procesam. Ja emisiju mērījumi par 12 mēnešu laikposmu jaunam vai pārbūvētam ražošanas uzņēmumam nav pieejami, izmanto 45 secīgās dienās reizi dienā veiktu emisiju mērījumu rezultātus, kas iegūti pēc tam, kad uzņēmuma emisiju vērtības ir stabilizējušās.

b)   Adsorbējamie organiskie halogēnsavienojumi (AOX)

Adsorbējamo organisko halogēnsavienojumu (AOX) daudzuma vidējā svērtā vērtība, kas izdalās ekomarķētiem salvešpapīra ražojumiem izmantojamas celulozes ražošanā, nedrīkst pārsniegt 0,12 kg/ADT papīra. AOX emisijas, ko rada katrs papīrā izmantotais celulozes veids, nedrīkst pārsniegt 0,25 kg/ADT celulozes.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz testēšanas pārskatus, kas sagatavoti, AOX testēšanai izmantojot standartā ISO 9562 (1989) noteikto metodi, ko sniedz celulozes piegādātājs, un sīkus aprēķinus, kas apliecina atbilstību šim kritērijam, kā arī visus citus apliecinošos dokumentus.

Apliecinošajos dokumentos iekļauj norādi par mērījumu veikšanas biežumu. AOX mēra tikai ražošanas procesos, kuros celulozes balināšanai izmanto hlora savienojumus. AOX nenosaka notekūdeņos, kas rodas ar papīrražošanu neintegrētas ražošanas procesā, vai celulozes ražošanas notekūdeņos, kuri rodas, neizmantojot balināšanu vai balināšanai neizmantojot hloru saturošas vielas.

Mērījumus veic nefiltrēta un nenostādināta ūdens paraugiem pēc attīrīšanas uzņēmuma vietējās vai kopējās attīrīšanas iekārtās. Mērījumu periods atbilst 12 mēnešu ražošanas procesam. Jaunām vai pārbūvētām iekārtām gadījumos, kad emisiju mērījumi par 12 mēnešu laikposmu nav pieejami, izmanto 45 secīgās dienās reizi dienā veiktu emisiju mērījumu rezultātus, kas iegūti pēc tam, kad iekārtas emisiju vērtības ir stabilizējušās.

c)   CO2

Oglekļa dioksīda emisijas no neatjaunojamiem avotiem, tostarp elektroenerģijas ražošanas radītās emisijas (ražošanas objektā vai ārpus tā), nedrīkst pārsniegt 1 500 kg uz saražotā papīra ADT.

Aprēķinos neiekļauj kurināmo, ko izmanto salvešpapīra izstrādājumu ražošanai un šo izstrādājumu, celulozes vai citu izejvielu transportam.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz sīkus aprēķinus, kas pierāda atbilstību šim kritērijam, kā arī attiecīgus apliecinošus dokumentus.

Pieteikuma iesniedzējs iesniedz datus par oglekļa dioksīda emisijām gaisā. Datos iekļauj informāciju par visiem neatjaunojamā kurināmā avotiem, kurus izmanto celulozes un papīra ražošanai, tostarp elektroenerģijas ražošanas emisijām (ražošanas objektā vai ārpus tā).

Aprēķinot kurināmā radītās CO2 emisijas, izmanto šādus emisijas koeficientus:

2.   tabula

Kurināmais

CO2 emisija

Mērvienība

Akmeņogles

95

g CO2 fosil./MJ

Nafta

73

g CO2 fosil./MJ

Mazuts 1

74

g CO2 fosil./MJ

Mazuts 2-5

77

g CO2 fosil./MJ

Sašķidrināta naftas gāze

62,40

g CO2 fosil./MJ

Dabasgāze

56

g CO2 fosil./MJ

Elektroenerģija no tīkla

400

g CO2 fosil./kWh

Visai piegādes tīkla elektroenerģijai izmanto iepriekš tabulā norādīto (Eiropas vidējo) vērtību, ja pieteikuma iesniedzējs neiesniedz dokumentus, kas apliecina, ka izmantotā elektroenerģija ir ražota no atjaunojamiem resursiem atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2001/77/EK (2), kas ļauj pieteikuma iesniedzējam aprēķinā neiekļaut atjaunojamo elektroenerģiju.

2.   Elektroenerģijas izmantošana

Kopējo ar salvešpapīra ražošanu saistīto elektroenerģijas patēriņu aprēķina kā celulozes un salvešpapīra ražošanas posmā patērētās elektroenerģijas summu, un tā nedrīkst pārsniegt 2 200 kWh elektroenerģijas uz saražotā papīra ADT.

Pieteikuma iesniedzējs aprēķina visu celulozes un papīra ražošanai patērēto elektroenerģijas daudzumu, iekļaujot to enerģijas daudzumu, kas papīrražošanā no otrreizējām izejvielām izmantots tipogrāfijas krāsas atdalīšanai no makulatūras.

Elektroenerģijas aprēķinā neiekļauj izejvielu transportam, to pārstrādei un iepakošanai patērēto enerģiju.

Elektroenerģija ir no tīkla saņemtā un uzņēmumā uz vietas saražotā neto elektroenerģija, ko mēra elektroenerģijas mērvienībās. Notekūdeņu un gaisa attīrīšanai izmantotā elektroenerģija nav jāiekļauj.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz sīkus aprēķinus, kas apliecina atbilstību šim kritērijam, kā arī visus attiecīgos apliecinošos dokumentus. Tādējādi sniegtajā informācijā jānorāda dati par patērētās elektroenerģijas kopējo daudzumu.

3.   Šķiedra – ilgtspējīga mežu apsaimniekošana

a)

Celulozes un papīra ražotājiem jābūt koksnes ieguves un šķiedras ražošanas ilgtspējīgai politikai un sistēmai, kas ļauj izsekot un verificēt koksnes izcelsmi un izsekot, kā koksne no meža nonāk pirmajā saņemšanas vietā.

Norāda visas jaunas neizmantotas šķiedras izcelsmi. Celulozes un koksnes ražotājam jānodrošina visas koksnes un šķiedras ieguve no likumīgiem avotiem. Nedrīkst izmantot koksni un šķiedru no aizsargājamām teritorijām vai teritorijām, par kurām sākts oficiālais dabas aizsardzības objekta atzīšanas process, pirmatnējiem mežiem un mežiem, kuru saglabāšanas vērtība ir noteikta nacionālo ieinteresēto pušu procedūrā, izņemot gadījumus, kad iepirkums pilnībā atbilst valsts noteikumiem par dabas aizsardzību.

b)

Par papīra izejvielām var izmantot pārstrādātu vai jaunu nelietotu celulozes šķiedru. Tomēr 50 % no jaunas nelietotas celulozes šķiedras jāiegūst ilgtspējīgi apsaimniekotos mežos, kas sertificēti neatkarīgas trešās puses sistēmās un atbilst Padomes 1998. gada 15. decembra rezolūcijas par ES mežu stratēģiju 15. punktā un saistītajos turpmākajos dokumentos norādītajiem kritērijiem.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstošus papīra piegādātāja izsniegtus dokumentus, kurā norādīti celulozes un papīra ražošanā izmantotās šķiedras veidi, daudzums un precīza izcelsme. Ja izmanto mežā iegūtu jaunu nelietotu šķiedru, pieteikuma iesniedzējs iesniedz atbilstošus papīra/celulozes piegādātāja sertifikātus, kas apliecina, ka sertifikācijas sistēma atbilst Padomes 1998. gada 15. decembra rezolūcijas par ES meža stratēģiju 15. punktā noteiktajām prasībām.

4.   Bīstamas ķīmiskas vielas

a)   Hlors

Gāzveida hloru kā balināšanas reaģentu neizmanto. Šī prasība neattiecas uz gāzveida hloru, kas saistīts ar hlora dioksīda ražošanu un izmantošanu.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz celulozes ražotāju deklarāciju, kas apliecina, ka gāzveida hlors nav izmantots kā balināšanas reaģents. Piezīme: kaut gan šī prasība attiecas arī uz atkārtotā pārstrādē iegūtas šķiedras balināšanu, pieļaujams, ka iepriekšējā aprites ciklā šķiedra ir balināta ar gāzveida hloru.

b)   Alkilfeniletoksilāti (APEO)

Alkilfeniletoksilātus vai citus alkilfenilatvasinājumus nepievieno tīrīšanai vai tipogrāfijas krāsas atdalīšanai paredzētajām ķimikālijām, putu inhibitoriem, disperģentiem vai pārklājumiem. Alkilfenilatvasinājumi ir vielas, kas pēc noārdīšanās izdala alkilfenolus.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs vai ķīmisko vielu piegādātāji iesniedz deklarācijas, kas apliecina, ka šiem ražojumiem nav pievienoti alkilfeniletoksilāti vai citi alkilfenilatvasinājumi.

c)   Virsmaktīvās vielas tipogrāfijas krāsas atdalīšanai paredzētajos atkārtotā pārstrādē iegūtās šķiedras apstrādes šķīdumu sastāvā

Ja izmantoto virsmaktīvo vielu daudzums ir vismaz 100 g/ADT (aprēķinot visu to virsmaktīvo vielu kopējo daudzumu, kuras izmanto dažādos šķīdumos, kas paredzēti tipogrāfijas krāsas atdalīšanai no atkārtotā pārstrādē iegūtās šķiedras), visām virsmaktīvajām vielām jābūt bioloģiski viegli noārdāmām. Ja izmantoto virsmaktīvo vielu daudzums ir mazāks par 100 g/ADT, visām virsmaktīvajām vielām jābūt bioloģiski viegli noārdāmām vai tādām, kas pilnīgi bioloģiski noārdās (sk. turpmāk aprakstītās testēšanas metodes un robežlielumus).

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs vai ķīmisko vielu piegādātāji iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kā arī attiecīgās drošības datu lapas vai testēšanas pārskatus par katru virsmas aktīvo vielu, norādot testēšanas metodi, robežvērtību un izdarīto secinājumu un to sagatavošanā izmantojot vienu no šādām testēšanas metodēm un robežlielumiem: virsmas aktīvajām vielām ar vieglas bioloģiskās noārdīšanās spēju – ESAO 301 A-F (vai ekvivalents ISO standarts), ja noārdīšanās 28 dienās ir vismaz 70 % attiecībā uz 301 A un E vai vismaz 60 % attiecībā uz 301 B, C, D un F; pilnīgai bioloģiskās noārdīšanās spējai – ESAO 302 A-C (vai ekvivalents ISO standarts (3), ja noārdīšanās (tostarp adsorbcijas) 28 dienās sasniedz vismaz 70 % attiecībā uz 302 A un B vai vismaz 60 % attiecībā uz 302 C.

d)   Biocīdi

Aktīvās sastāvdaļas biocīdos vai biostatiskās vielās, ko izmanto, lai apkarotu sārņus veidojošos organismus cirkulācijas ūdens sistēmās, kas satur šķiedru, nav potenciāli bioakumulatīvas.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs vai ķīmisko vielu piegādātāji iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam, kā arī attiecīgu drošības datu lapu vai testēšanas pārskatu, kurā norādīta izmantotā testēšanas metode, robežvērtība un secinājums un kas sagatavots, izmantojot šādas testēšanas metodes: ESAO 107, 117 vai 305 A-E.

e)   Aģenti, kas mitrā stāvoklī palielina stiprību

Aģenti, kas mitrā stāvoklī palielina stiprību, nedrīkst saturēt vairāk kā 0,7 % hlororganisko vielu – epihlorhidrīna (ECH), 1,3-dihlor-2-propanola (DCP) un 3-monohlor-1,2-propāndiola (MCPD) –, ko aprēķina kā trīs komponentu summu, attiecinot uz sausnas masu aģentam, kas palielina stiprību mitrā stāvoklī.

Ekomarķēta salvešpapīra ražošanā izmantoto aģentu sastāvā, kuri mitrā stāvoklī palielina stiprību, nedrīkst būt glioksāls.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs vai ķīmisko vielu piegādātāji iesniedz deklarāciju, ka epihlorhidrīna (ECH), 1,3-dihlor-2-propanola (DCP) un 3-monohlor-1,2-propāndiola (MCPD) saturs, ko aprēķina kā trīs komponentu summu, attiecinot uz sausnas masu aģentam, kas mitrā stāvoklī palielina stiprību, nepārsniedz 0,7 %.

f)   Mīkstinātāji, losjoni, smaržvielas un dabīgas izcelsmes piedevas

Neviena no mīkstinātāju, losjonu, smaržvielu un dabīgas izcelsmes piedevu sastāvdaļām vai to sastāvā esošajiem preparātiem/maisījumiem nedrīkst būt klasificēta kā videi bīstama, sensibilizējoša, kancerogēna vai mutagēna viela ar riska apzīmējumu R42, R43, R45, R46, R50, R51, R52 vai R53 (vai to kombinācijām) saskaņā ar Padomes Direktīvu 67/548/EEK (4) vai Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/45/EK (5) un to grozījumiem. Ražojumos, kuriem piešķirts ekomarķējums, neizmanto tādas vielas/smaržvielas, kurām saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/15/EK (6) (Direktīvas 76/768/EEK III pielikuma I daļas 7. grozījumu) smaržviela jānorāda uz ražojuma/iesaiņojuma (līdz 0,01 % koncentrācijai).

Visām sastāvdaļām, kas pievienotas ražojumam kā smaržvielas, jābūt ražotām, apstrādātām un lietotām saskaņā ar Starptautiskās smaržvielu asociācijas prakses kodeksu.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz sarakstu, kurā iekļauti salvešpapīram pievienotie mīkstinātāji, losjoni un dabīgas izcelsmes piedevas, kopā ar deklarāciju katram pievienotajam preparātam par atbilstību šim kritērijam.

Smaržvielu ražotājs iesniedz kompetentajai iestādei deklarāciju par atbilstību katrai no minētā kritērija daļām.

5.   Ražojumu drošums

Izstrādājumiem, ko ražo no atkārtotā pārstrādē iegūtas šķiedras vai atkārtotā pārstrādē iegūtas šķiedras un jaunas nelietotas šķiedras maisījuma, jāatbilst šajā punktā izklāstītām higiēnas prasībām.

 

Turpmāk minēto vielu saturs salvešpapīrā nedrīkst pārsniegt norādīto vērtību:

formaldehīds: 1 mg/dm2, kas noteikts saskaņā ar testēšanas metodi EN 1541;

glioksāls: 1,5 mg/dm2, kas noteikts saskaņā ar testēšanas metodi DIN 54603;

PCP: 2 mg/kg, kas noteikts saskaņā ar testēšanas metodi EN ISO 15320.

 

Visiem salvešpapīra izstrādājumiem ir jāatbilst šādām prasībām:

slimicīdi un pretmikrobu vielas – nedrīkst kavēt mikroorganismu augšanu, kas noteikta saskaņā ar testēšanas metodi EN 1104;

krāsvielas un optiskie balinātāji – neizdalās saskaņā ar testēšanas metodi EN 646/648 (jānodrošina 4. līmenis).

Krāsvielas un tipogrāfijas krāsas:

salvešpapīra ražošanā izmantotajās krāsvielās un tipogrāfijas krāsās nav tādu azokrāsvielu, kuras sadaloties var veidot kādu no 3. tabulā norādītajiem amīniem,

salvešpapīra ražošanā neizmanto krāsvielas un tipogrāfijas krāsas, kuru pamatā ir Cd vai Mn.

3.   tabula

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/61/EK  (7) krāsvielas neizdala šādus amīnus.

Amīns

CAS Nr.

4-aminobifenils

92-67-1

benzidīns

92-87-5

4-hlor-o-toluidīns

95-69-2

2-naftilamīns

91-59-8

o-aminoazotoluols

97-56-3

2-amino-4-nitrotoluols

99-55-8

p-hloranilīns

106-47-8

2,4-diaminoanizols

615-05-4

2,4'-diaminodifenilmetāns

101-77-9

3,3'-dihlorbenzidīns

91-94-1

3,3'-dimetoksibenzidīns

119-90-4

3,3'-dimetilbenzidīns

119-93-7

3,3'-dimetil-4,4'-diaminodifenilmetānsdiphenylmethane

838-88-0

p-krezidīns

120-71-8

4,4'-metilēn-bis-(2-hloranilīns)

101-14-4

4,4'-oksidianilīns

101-80-4

4,4'-tiodinanilīns

139-65-1

o-toluidīns

95-53-4

2,4-toluildiamīns

95-80-7

2,4,5-trimetilanilīns

137-17-7

0-anizidīndimetoksianilīns

90-04-0

2,4-ksilidīns

95-68-1

4,6-ksilidīns

87-62-7

4-aminoazobenzols

60-09-3

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs vai ķīmisko vielu piegādātāji iesniedz deklarāciju par atbilstību šim kritērijam.

6.   Atkritumu apsaimniekošana

Visās celulozes, papīra un salvešpapīra izstrādājumu ražotnēs ir ieviesta ražošanas atkritumu un atlikumu apsaimniekošanas sistēma. Šai sistēmai jābūt dokumentētai vai tā jāapraksta pieteikumā kopā ar informāciju vismaz par šādiem jautājumiem:

procedūras tādu atkārtotai pārstrādei derīgo materiālu atdalīšanai un izmantošanai, kuri iegūti no atkritumiem,

procedūras materiālu reģenerācijai, kurus paredzēts izmantot citiem lietojumiem, piemēram, dedzināšanai tehnoloģiskā tvaika ražošanai, vai lauksaimniecībā,

procedūras bīstamo atkritumu apsaimniekošanai.

Vērtēšana un verifikācija. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz attiecīgajās ražotnēs ieviestās atkritumu apsaimniekošanas sistēmas aprakstu un deklarāciju par atbilstību šim kritērijam.

7.   Piemērotība lietošanai

Ražojumi ir lietošanai piemēroti.

8.   Informācija patērētājiem

Ekomarķējuma 2. ailē ir šāds teksts:

izmantota ilgtspējīga šķiedra,

zemāks ūdens un gaisa piesārņojums,

zemākas siltumnīcefekta gāzu emisijas un mazāks elektroenerģijas patēriņš.

Turklāt blakus ekomarķējumam ražotājs var sniegt arī paziņojumu par atkārtoti pārstrādātās šķiedras minimālo saturu un/vai paziņojumu par sertificēto šķiedru saturu izstrādājumā.


(1)  ADT = dabīgi sausa materiāla tonnā celulozes ir 90 % sausnas. Papīra faktiskā sausnas masa parasti ir aptuveni 95 %. Aprēķinos celulozes references vērtības pielāgo atbilstoši papīra šķiedras sausnas saturam, kas parasti ir lielāks par 90 %.

(2)  OV L 283, 27.10.2001., 33. lpp.

(3)  Piemēram, standarts EN ISO 14593:1999 Ūdens kvalitāte. Organisko vielu galīgās aerobās biodegradējamības noteikšana ūdens vidē. Slēgto trauku metode neorganiskā oglekļa satura noteikšanai (CO2 tvaika fāzes headspace tests). Bez preadaptācijas. Desmit dienu “loga” principu nepiemēro (standartmetode), pamatojoties uz Komisijas 2006. gada 20. jūnija Regulu (EK) Nr. 907/2006, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 648/2004 par mazgāšanas līdzekļiem, lai pielāgotu tās III un VII pielikumu (OV L 168, 21.6.2006., 5. lpp.).

(4)  OV 196, 16.8.1967., 1. lpp.

(5)  OV L 200, 30.7.1999., 1. lpp.

(6)  OV L 66, 11.3.2003., 26. lpp.

(7)  OV L 243, 11.9.2002., 15. lpp.