29.4.2008   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 115/44


KOMISIJAS LĒMUMS

(2008. gada 25. aprīlis),

ar ko nosaka, kādiem Kopienas kritērijiem atbilst valsts programmas par atsevišķu dzīvnieku slimību un zoonožu apkarošanu, kontroli un uzraudzību

(izziņots ar dokumenta numuru K(2008) 1588)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2008/341/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 1990. gada 26. jūnija Lēmumu 90/424/EEK par izdevumiem veterinārijas jomā (1) un jo īpaši tā 24. panta 2. punkta ceturtā daļa,

tā kā:

(1)

Lēmumā 90/424/EEK paredzētas procedūras, kā tiek piešķirts Kopienas finansiālais ieguldījums dzīvnieku slimību un zoonožu apkarošanas, kontroles un uzraudzības programmās. Saskaņā ar minēto lēmumu Kopienas finansiālo pasākumu ievieš, lai kompensētu dalībvalstīm radušos izdevumus, finansējot valsts programmas par minētā lēmuma pielikumā uzskaitīto dzīvnieku slimību un zoonožu apkarošanu, kontroli un uzraudzību.

(2)

Lēmumā 90/424/EEK noteikts, ka katru gadu vēlākais 30. aprīlī dalībvalstis iesniedz Komisijai ikgadējās vai daudzgadējās programmas, ko sāks nākamajā gadā, par kurām tās vēlas saņemt Kopienas finansiālo ieguldījumu.

(3)

Minētā lēmuma 24. panta 2. punktā uzskaitīti konkrēti elementi, kuriem jābūt dalībvalstu iesniegtajās programmās, piemēram, slimības epidemioloģiskās situācijas aprakstam, programmas īstenošanas teritorijai, programmas mērķim un paredzamajam ilgumam, īstenojamiem pasākumiem, programmas izmaksām un sagaidāmiem ieguvumiem.

(4)

Ar Padomes 1990. gada 27. novembra Lēmumu 90/638/EEK, ar ko nosaka Kopienas kritērijus noteiktu dzīvnieku slimību izskaušanai un kontrolei (2), noteikti konkrēti apkarošanas un uzraudzības programmu kritēriji to apstiprināšanai saskaņā ar Lēmumu 90/424/EEK. No Lēmuma 2006/965/EK spēkā stāšanās dienas Lēmumu 90/638/EEK atceļ.

(5)

Ir jānosaka jauni kritēriji Lēmuma 90/424/EEK pielikumā uzskaitīto dzīvnieku slimību un zoonožu apkarošanas, kontroles un uzraudzības valsts programmām, lai panāktu atbilstību tehnikas un zinātnes attīstībai un ņemtu vērā Lēmumam 90/638/EEK atbilstīgo programmu īstenošanas pieredzi. Jaunie Kopienas kritēriji nodrošinās, ka šajās programmās paredzētie pasākumi ir efektīvi un nodrošina ātrāku attiecīgo slimību un zoonožu apkarošanu, kontroli un uzraudzību.

(6)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Pārtikas aprites un dzīvnieku veselības pastāvīgās komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Lai programmas varētu apstiprināt saskaņā ar Kopienas finansiālo pasākumu, kas noteikts Lēmuma 90/424/EEK 24. panta 1. punktā, dalībvalstu Komisijai iesniegtajām programmām par minētā lēmuma pielikumā uzskaitīto dzīvnieku slimību un zoonožu apkarošanu, kontroli un uzraudzību jāatbilst vismaz šā lēmuma pielikumā noteiktajiem kritērijiem.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2008. gada 25. aprīlī

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Androulla VASSILIOU


(1)  OV L 224, 18.8.1990., 19. lpp. Lēmumā jaunākie grozījumi izdarīti ar Lēmumu 2006/965/EK (OV L 397, 30.12.2006., 22. lpp.).

(2)  OV L 347, 12.12.1990., 27. lpp. Lēmums grozīts ar Direktīvu 92/65/EEK (OV L 268, 14.9.1992., 54. lpp.).


PIELIKUMS

Apkarošanas, kontroles un uzraudzības programmu kritēriji

1)   Programmas mērķis

a)

Uzraudzības programmas mērķis ir pētīt dzīvnieku populāciju vai subpopulāciju un tās vidi (tostarp savvaļas rezervuārus un slimību pārnēsātājus), lai atklātu izmaiņas Lēmuma 90/424/EEK pielikumā (“dzīvnieku slimības vai zoonozes”) uzskaitīto dzīvnieku slimību vai zoonožu sastopamībā un infekcijas veidos.

b)

Kontroles programmas mērķis ir panākt vai uzturēt Lēmuma 90/424/EEK pielikumā uzskaitītās dzīvnieku slimības vai zoonozes izplatību pieņemamā sanitārajā līmenī.

c)

Apkarošanas programmas mērķis ir Lēmuma 90/424/EEK pielikumā uzskaitītās dzīvnieku slimības vai zoonozes bioloģiska ekstinkcija. Apkarošanas programmu galauzdevums ir iegūt slimības neskartas vai oficiāli slimības neskartas teritorijas statusu atbilstīgi Kopienas normatīvajiem aktiem, ja šāda iespēja pastāv.

d)

Programmas mērķis kontrolēt, uzraudzīt vai apkarot dzīvnieku slimību vai zoonozi atbilst Kopienas politikai.

2)   Programmas ģeogrāfiskā teritorija

Programma attiecas uz vienas vai vairāku dalībvalstu visu teritoriju vai, ja tas atbilstīgi pamatots ar epidemioloģiskiem kritērijiem, uz teritorijas daļu, vai, ja slimība skar arī savvaļas dzīvniekus, uz trešām valstīm.

3)   Programmu ilgums

Programmas ilgumu norāda gados, kas ir paredzamais minimālais laiks programmas mērķa īstenošanai. Šis ilgums ir laiks, kurā šis mērķis saprātīgi sasniedzams.

4)   Programmas uzdevumi

a)

Programmas uzdevumi ir izpildāmi līdz programmas beigām. Ja programma ilgst ilgāk par gadu, kā starpposmu mērķus nosaka sasniedzamos uzdevumus katram gadam.

b)

Uzdevumiem izvēlas vispiemērotākos rādītājus, piemēram, saslimstība, izplatība (ja tas iespējams), mērķa dzīvnieku sanitārā kvalifikācija un epidemioloģiskās vienības (piemēram, bari, ganāmpulki, saimniecības, zonas). Atbilstīgos gadījumos sniedz definīciju.

5)   Programmas pasākumi

a)

Aizdomas par dzīvnieku slimību vai zoonozi vai arī tās apstiprinājumu reģistrē.

b)

Programmas pasākumi ir vērsti uz dzīvnieku slimības vai zoonozes pārnēsētājdzīvnieku populāciju un/vai attiecīgo rezervuāru vai slimības pārnēsātāju.

c)

Visus programmas mērķdzīvniekus, izņemot mājputnus, akvakultūras dzīvniekus, zaķveidīgo kārtas dzīvniekus un savvaļas dzīvniekus, identificē un visas epidemioloģiskās vienības (piemēram, bari, ganāmpulki, saimniecības) reģistrē. Šo dzīvnieku pārvietošanos kontrolē un reģistrē.

d)

Programmas pasākumi balstās uz pieejamām atbilstīgām zinātniskām atziņām un atbilst Kopienas normatīvajiem aktiem. Ja programma attiecas uz akvakultūras dzīvnieku slimībām un to finansē Eiropas Zivsaimniecības fonds (1), vadošā iestāde nodrošina, ka visi apliecinošie dokumenti saistībā ar attiecīgās programmas izdevumiem un revīzijām ir pieejami Komisijai un Eiropas Revīzijas palātai saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1198/2006 87. pantu.

e)

Programmas pasākumus izvēlas kā efektīvākos un lietderīgākos pasākumus mērķa sasniegšanai programmas laikā, un tie ietver vismaz:

tādu dzīvnieku un produktu pārvietošanas noteikumus, kuri varētu būt attiecīgās slimības vai zoonozes skarti;

veicamos pasākumus gadījumā, ja atbilstoši programmai veikto pārbaužu rezultāti ir pozitīvi; šādiem pasākumiem jāietver visi vajadzīgie profilakses pasākumi, lai nodrošinātu ātru slimības vai zoonozes apkarošanu, ievērojot tai specifiskos epidemioloģiskos datus un profilaktiskās metodes;

baru vai ganāmpulku kvalifikācijas noteikumus, ja piemērojams.

f)

Programmā izmantotās laboratorijas analīzes ir noteiktas Kopienas normatīvajos aktos saistībā ar attiecīgo dzīvnieku slimību vai zoonozi; ja Kopienas normatīvajos aktos analīzes nav noteiktas, izmantotās analīzes ir standartizētas un apstiprinātas atbilstīgi starptautiski pieņemtiem standartiem. Laboratorijas, kuras veic analīzes un ir iesaistītas attiecīgajās Kopienas finansētajās uzraudzības vai apkarošanas programmās, sniedz rezultātus, kuru kvalitāte ir pieņemama atbilstošajai Kopienas references laboratorijai (KRL). Laboratorijas, kuras neiztur KRL veikto salīdzinošo testēšanu, vai, kad tas piemērojams, valsts salīdzinošo testēšanu, Kopienas finansētajās apkarošanas programmās var iesaistīt vienīgi pēc īpašām pārbaudēm, kas pierāda, ka tās var sniegt rezultātus atbilstoši pieprasītās kvalitātes standartiem.

g)

Programmā izmantotajās vakcīnas atbilst Eiropas standartiem attiecībā uz vājināšanās drošumu, nepārnēsājamību, neatgriezeniskumu un antigēna īpašībām; tām jābūt tirdzniecības atļaujai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/82/EK (2), ja vien nepiemēro minētās direktīvas 8. panta nosacījumus.

6)   Programmas pārvaldība

a)

Programmu kontrolē centrālā veterinārā iestāde. Katra veterinārā dienesta un programmas pasākumu īstenošanas ieinteresēto personu kompetence un atbildība ir skaidri definēta un programmā ir skaidri definēta komandķēde.

b)

Visam programmas ilgumam nodrošina pietiekamus resursus (finanses, personāls, iekārtas).

c)

Regulāri:

i)

veic programmas virzības uzraudzību un novērtējumu pasākumu efektivitāti un produktivitāti;

ii)

ziņo Komisijai par programmas virzību.

7)   Programmas izmaksas un sagaidāmie ieguvumi

a)

Programmai ir lietderīga gan Kopienai, gan iesaistītajām pusēm dalībvalstīs.

b)

Izvēlētos līdzekļus un pasākumus izmanto visrentablākajā veidā.

c)

Programmā izmantotās preces un pakalpojumus iegādājas vai sniedz saskaņā ar Kopienas noteikumiem par publisko iepirkumu.

d)

Programmas izmaksas ir dalībvalsts izmaksas saistībā ar programmas pasākumu īstenošanu, un tās ir revidējamas.

e)

Sniedz atbilstīgu kompensāciju tiem īpašniekiem, kuriem piederošos dzīvniekus saistībā ar programmu nokauj vai izkauj un, attiecīgā gadījumā, produktus iznīcina.

f)

Finansējuma saņēmējs veiktos izdevumus, kuri ir iesniegti Komisijai, ievada savā izmaksu/uzskaites sistēmā un dokumentu oriģinālus saglabā septiņus gadus no iesniegšanas dienas finanšu kontroles vajadzībām saskaņā ar Padomes Regulas (EK) Nr. 1290/2005 (3) 9., 36. un 37. pantu.


(1)  Padomes 2006. gada 27. jūlija Regula (EK) Nr. 1198/2006 par Eiropas Zivsaimniecības fondu (OV L 223, 15.8.2006., 1. lpp.).

(2)  OV L 311, 28.11.2001., 1. lpp.

(3)  OV L 209, 11.8.2005., 1. lpp.