10.6.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 158/18


KOMISIJAS IETEIKUMS

(2006. gada 7. jūnijs),

ar ko izstrādā pamatnostādnes par norāžu izmantošanu par to, ka atbilstoši Padomes Direktīvai 76/768 EEK nav veikta pārbaude ar dzīvniekiem

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2006/406/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Padomes 1976. gada 27. jūlij a Direktīvu 76/768/EEK par dalībvalstu likumu tuvināšanu, kuri attiecas uz kosmētikas līdzekļiem (1), un jo īpaši 6. panta 3. punkta otrā apakšpunkta otro teikumu,

tā kā:

(1)

Direktīvas 76/768EEK 6. panta 3. punkts paredz, ka ražotājs vai persona, kas atbild par kosmētikas līdzekļa laišanu Kopienas tirgū, tikai tad var izmantot izdevību uz kosmētikas līdzekļa iepakojuma vai jebkurā dokumentā, uz zīmītes, etiķetes, riņķīša vai siksniņas, kuru pievieno kosmētikas līdzeklim vai ar kuru norāda uz to, minēt faktu, ka gatavā kosmētikas līdzekļa ražošanas nolūkā nav izdarīta neviena pārbaude ar dzīvniekiem, ja ne ražotājs, ne tā piegādātāji nav izdarījuši vai pasūtījuši nevienu gatavā kosmētikas līdzekļa vai tā prototipa, vai nevienas tā sastāvdaļas pārbaudi ar dzīvniekiem un nav izmantojuši nevienu sastāvdaļu, ko jaunu kosmētikas līdzekļu ražošanas nolūkā ar dzīvniekiem pārbaudījuši citi.

(2)

Tādējādi ir iespējams norādīt uz kosmētikas līdzekļa, ka tā izstrādē nav izmantota pārbaude ar dzīvniekiem.

(3)

Ir nepieciešams noteikt pamatnostādnes, lai nodrošinātu kopīgus prasību piemērošanas kritērijus un vienotu interpretāciju, īpaši lai ar šādām prasībām nemaldinātu patērētāju vai neizraisītu negodīgu konkurenci tirgū starp ražotājiem.

(4)

Turklāt vispārēja vienošanās par Direktīvas 76/768/EEK 6. panta 3. punkta otrajā apakšpunktā norādīto noteikumu veicinātu tā kopēju īstenošanu kontroles iestāžu labā administratīvā sadarbībā. Tas novērstu, piemēram, iekšējā tirgus traucējumus.

(5)

Šajā ieteikumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Kosmētikas līdzekļu pastāvīgās komitejas atzinumu,

AR ŠO IESAKA.

Piemērojot Direktīvas 76/768/EEK 6. panta 3. punkta otro apakšpunktu, dalībvalstīm jārīkojas saskaņā ar šādām pamatnostādnēm.

1.   Galvenie principi

Norāžu izmantošana uz kosmētikas līdzekļa nedrīkst maldināt patērētāju. Norādei par pārbaudēm ar dzīvniekiem neizmantošanu jādod patērētājam reāli veikt izvēli, kas balstīta uz informāciju. Informācijai jābūt noderīgai patērētājiem.

Norāžu izmantošana nedrīkst izraisīt negodīgu konkurenci tirgū starp ražotājiem un/vai pakalpojumu sniedzējiem, kas izmanto šādas norādes kā tirdzniecības instrumentus.

2.   Brīvprātīga norāžu lietošana

Saskaņā ar Direktīvas 76/768/EEK 6. panta 3. punkta otro apakšpunktu ražotājs vai persona, kas atbild par kosmētikas līdzekļa laišanu tirgū, var lietot norādi, ka nav veiktas pārbaudes ar dzīvniekiem. Tādēļ ražotājam vai personai, kas ir atbildīga par līdzekļa laišanu tirgū, nav obligāti jāizmanto šāda norāde. Šāda iespēja tiek piedāvāta tām personām, kuras, ņemot vērā esošās pamatnostādnes, izpildījušas Direktīvas 76/768/EEK 6. panta 3. punkta otrā apakšpunkta prasības.

3.   Direktīvas 76/768/EEK 6. panta 3. punkta otrajā apakšpunktā norādīto prasību interpretācija

Skaidrības labad ir turpmāk izklāstītas dažu terminu definīcijas, kas lietotas šo pamatnostādņu kontekstā:

“kosmētikas līdzeklis” ir “kosmētikas līdzeklis”, kā definēts Direktīvas 76/768/EEK 1. pantā,

“gatavs kosmētikas līdzeklis” ir “gatavs kosmētikas līdzeklis”, kā definēts Direktīvas 76/768/EEK 4.a panta 3. punkta a) apakšpunktā,

“sastāvdaļas” ir jebkura ķīmiska viela vai sintētiskas vai dabiskas izcelsmes preparāts, tostarp smaržas un aromātiski savienojumi, ko izmanto kosmētikas līdzekļu sastāvā (sk. šajā sakarā Direktīvas 76/768/EEK 5.a panta 1. punktu, kurā nav iekļauti vienīgi sastāvdaļu saraksta sastādīšanas nolūkā “smaržas un aromātiski savienojumi”),

“kosmētikas līdzekļa prototips” ir “prototips”, kā definēts Direktīvas 76/768/EEK 4.a panta 3. punkta b) apakšpunktā,

“dzīvnieks” ir dzīvnieks, kā formulēts Padomes Direktīvas 86/609/EEK 2. panta a) punktā (2),

“pārbaude” ir ikviena pārbaude, kas veikta saistībā ar kosmētikas līdzekļa vai tā sastāvdaļu izstrādi vai drošuma novērtējumu (sk. šajā sakarā Direktīvas 76/768/EEK 7.a panta 1. punkta h) apakšpunktu),

“atkārtota pārbaude” ir kosmētikas līdzekļa vai tā sastāvdaļu atkārtota pārbaude.

Prasības, kas ir 6. panta 3. apakšpunktā, ir jāskaidro šādi:

a)

“nav veiktas pārbaudes ar dzīvniekiem” nozīmē, ka attiecībā uz kosmētikas līdzekļa vai tā sastāvdaļu izstrādi vai drošuma novērtējumu nekādas pārbaudes ar dzīvniekiem nav veiktas. Norādi var lietot tikai, pilnīgi aizstājot pārbaudes ar dzīvniekiem ar alternatīvu metodi, un nevis samazinot vai pilnveidojot tās. Bez tam nav būtiski, kur pārbaudes (ieskaitot “atkārtotas pārbaudes”) ir veiktas (Kopienā vai ārpuskopienas valstīs) vai kad tās tika veiktas;

b)

“ražotājs un viņa pakalpojuma piedāvātāji nav veikuši vai pasūtījuši pārbaudes ar dzīvniekiem […]” nozīmē to, ka ražotājs un viņa pakalpojuma sniedzēji, ieskaitot ... visus pakalpojuma piedāvātājus izstrādājumu apritē:

nav veikuši pārbaudes ar dzīvniekiem,

nav pasūtījuši pārbaudes ar dzīvniekiem, tas nozīmē, ka viņi nav pieprasījuši vai samaksājuši par dzīvnieku pārbaudēm tādā veidā, kā sponsorēta, piemēram, izpēte akadēmiskās iestādēs;

c)

fakts, ka ražotājam un viņa pakalpojuma piegādātājam nevajadzētu izmantot “nevienu sastāvdaļu, ko jaunu kosmētikas līdzekļu ražošanas nolūkā ar dzīvniekiem pārbaudījuši citi” nozīmē, ka ražotājs un viņa pakalpojuma piegādātāji nedrīkst izmantot sastāvdaļas, par kurām piemēram, zinātniskajā literatūrā ir pieejami dati, kas izriet no pārbaudēm ar dzīvniekiem, ko veikuši citi ar nolūku izstrādāt jaunu kosmētikas līdzekli. Šajā kontekstā “jaunu kosmētikas līdzekļu ražošana” nozīmē vai nu līdzekļa pārveidošana, kas jau ir laists tirgū, vai pilnīgi jauna līdzekļa ražošana (jauninājums). Jauns iepakojums nevar tikt uzskatīts par jaunu kosmētikas līdzekli.

4.   Pierādīšanas pienākums

Jebkura persona, kas norāda uz kosmētikas līdzekļa, ka tā ražošanā netika veiktas pārbaudes ar dzīvniekiem, ir par to atbildīga, un tai ir jāpierāda norādes atbilstība saskaņā ar Direktīvu 76/768/EEK.

Šajā sakarā ir jāatgādina, ka visai kontrolei nepieciešamajai informācijai ir jābūt viegli pieejamai saskaņā ar Direktīvas 7.a panta 1. punktu, un jo īpaši tā d) un h) apakšpunktu, kuru saturs ir šāds:

“d)

gatavā kosmētikas līdzekļa vērtējums attiecībā uz drošumu cilvēku veselībai.

[…]

h)

dati par jebkuru pārbaudi ar dzīvniekiem, ko izdarījis ražotājs, tā pārstāvji vai piegādātāji un kas attiecas uz kosmētikas līdzekļa vai tā sastāvdaļu drošuma vērtējuma izstrādi, to skaitā jebkura pārbaude ar dzīvniekiem, lai nodrošinātu atbilstību trešo valstu normatīvajām vai administratīvajām prasībām.”

5.   Norādes formulējums

Jebkura persona, kas vēlas izmantot norādi par to, ka pārbaudes ar dzīvniekiem netika veiktas, var brīvi izvēlieties norādes formulējumu un/vai izmantot attēlus, figurālās vai citas zīmes, ciktāl visas atbilstošās prasības ir saskaņā ar Direktīvu 76/768/EEK.

Briselē, 2006. gada 7. jūnijā

Komisijas vārdā —

priekšsēdētāja vietnieks

Günter VERHEUGEN


(1)  OV L 262, 27.9.1976., 169. lpp. Direktīvā jaunākie grozījumi izdarīti ar Komisijas Direktīvu 2005/80/EK (OV L 303, 22.11.2005., 32. lpp.).

(2)  OV L 358, 18.12.1986., 1. lpp.