11.11.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 312/66


KOMISIJAS LĒMUMS

(2006. gada 9. novembris)

par maza darbības attāluma ierīcēs izmantotā radiofrekvenču spektra saskaņošanu

(izziņots ar dokumenta numuru K(2006) 5304)

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2006/771/EK)

EIROPAS KOPIENU KOMISIJA,

ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līgumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 7. marta Lēmumu Nr. 676/2002/EK par normatīvo bāzi radiofrekvenču spektra politikai Eiropas Kopienā (Radiofrekvenču spektra lēmums) (1), un jo īpaši tā 4. panta 3. punktu,

tā kā:

(1)

Ņemot vērā maza darbības attāluma ierīču izmantošanas biežuma palielināšanos Eiropas Kopienā un pasaulē, to nozīme ekonomikā un iedzīvotāju ikdienas dzīvē pieaug dažādos izmantošanas veidos, piemēram, signalizācijas ierīcēs, vietējās sakaru iekārtās, durvju atvēršanas ierīcēs vai medicīnas implantos. Maza darbības attāluma ierīču izmantošanas pilnveidošanās Eiropas Kopienā varētu arī veicināt īpašu Kopienas politikas mērķu sasniegšanu, piemēram, iekšējā tirgus izveides pilnveidošanu, jauninājumu un pētniecības veicināšanu un informācijas sabiedrības attīstību.

(2)

Maza darbības attāluma ierīces ir tipiska plaša patēriņa tirgus un/vai pārnēsājama produkcija, kuru var vienkārši izvest un izmantot ārpus robežām. Tāpēc atšķirības radiofrekvenču spektra piekļuves nosacījumos aizkavē to brīvu kustību, palielina ražošanas izmaksas un rada kaitīgu traucējumu risku citiem radiofrekvenču lietojumiem un pakalpojumiem. Tādēļ, lai iegūtu iekšējā tirgus priekšrocības attiecībā uz šā veida ierīcēm, lai atbalstītu ES ražošanas nozares konkurētspēju, palielinot apjomradītus ietaupījumus, un lai samazinātu patērētāju izmaksas, radiofrekvenču spektrs ir jādara pieejams Kopienā, pamatojoties uz saskaņotiem tehniskiem nosacījumiem.

(3)

Tā kā šajā ierīču veidā izmanto radiofrekvenču spektru ar mazu izstaroto jaudu un maza attāluma izstarojumu, tā iespējas potenciāli radīt traucējumu citiem radiofrekvenču spektra izmantotājiem parasti ir ierobežotas. Tāpēc šādas ierīces var koplietot frekvenču joslas ar citiem radiosakaru veidiem, kam ir vai nav nepieciešama atļauja, neradot kaitīgus traucējumus, un var pastāvēt līdzās ar citām maza darbības attāluma ierīcēm. Tāpēc to izmantošanai nav nepieciešama individuāla atļauja atbilstīgi atļauju izsniegšanas Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2002/20/EK (2). Turklāt radiosakaru veidiem, kā definēts Starptautiskās Elektrosakaru savienības (ITU) radionoteikumos, ir prioritāte attiecībā pret maza darbības attāluma ierīcēm, un tiem nav nepieciešams nodrošināt maza darbības attāluma ierīču atsevišķu veidu aizsardzību pret traucējumiem. Tā kā šādi nevar nodrošināt maza darbības attāluma ierīču lietotāju aizsardzību pret traucējumiem, tad maza darbības attāluma ierīču ražotāja pienākums ir aizsargāt šādas ierīces pret kaitīgiem traucējumiem no radiosakaru veidiem, kā arī no citām maza darbības attāluma ierīcēm, kas darbojas saskaņā ar piemērojamiem Kopienas vai valstu normatīvajiem aktiem. Atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 9. marta Direktīvai 1999/5/EK par radioiekārtām un telekomunikāciju termināla iekārtām un to atbilstības savstarpējo atzīšanu (3) (RTTI direktīva) ražotājiem ir jānodrošina, ka maza darbības attāluma ierīces efektīvi izmanto radiofrekvenču spektru, izvairoties no kaitīgiem traucējumiem ar citām maza darbības attāluma ierīcēm.

(4)

Ievērojams daudzums šādu ierīču jau ir klasificētas vai arī tiks klasificētas nākotnē kā 1. kategorijas iekārtas saskaņā ar Komisijas 2000. gada 6. aprīļa Lēmumu 2000/299/EK, ar ko izveido radioiekārtu un telekomunikāciju gala iekārtu, kā arī saistīto identifikatoru sākotnējo klasifikāciju (4), kas pieņemts atbilstīgi RTTI direktīvas 4. panta 1. punktam. Lēmumā 2000/299/EK atzīta to radiosaskarņu līdzvērtība, kas atbilst 1. kategorijas prasībām tā, ka radioiekārtas var laist apgrozībā un lietot bez ierobežojumiem visā Kopienas teritorijā.

(5)

Tā kā saskaņota radiofrekvenču spektra pieejamība un saistītie izmantošanas apstākļi nosaka 1. kategorijas klasifikāciju, šajā lēmumā turpmāk apvienos šādas klasifikācijas nepārtrauktību, kad tā būs sasniegta.

(6)

Tāpēc atbilstīgi Radiofrekvenču spektra lēmuma 4. panta 2. punktam Komisija 2004. gada 11. martā pilnvaroja CEPT  (5) saskaņot radiofrekvenču izmantošanu maza darbības attāluma ierīcēm. Atbildot uz šo pilnvarojumu, CEPT savā 2004. gada 15. novembra ziņojumā (6) sastādīja to brīvprātīgo saskaņošanas pasākumu sarakstu, kas pastāv Eiropas Kopienā attiecībā uz maza darbības attāluma ierīcēm, un paziņoja, ka no dalībvalstīm ir nepieciešamas ciešākas saistības, lai nodrošinātu CEPT panāktās radiofrekvenču spektra saskaņošanas tiesisko stabilitāti. Tāpēc ir jāizveido mehānisms, ar ko šādus saskaņošanas pasākumus Eiropas Kopienā padarītu juridiski saistošus.

(7)

Dalībvalstis valsts mērogā var atļaut tādu iekārtu izmantošanu, kas darbojas ar brīvākiem nosacījumiem, nekā norādīts šajā lēmumā. Tomēr šajā gadījumā šāda iekārta nedrīkstētu darboties visā Kopienā bez ierobežojumiem, un tādēļ tā būtu uzskatāma par 2. kategorijas iekārtu saskaņā ar RTTI direktīvas klasifikāciju.

(8)

Saskaņošana atbilstīgi šim lēmumam neizslēdz iespēju, ka dalībvalsts pamatotos gadījumos var piemērot pārejas laiku vai radiofrekvenču spektra sadalījuma kārtību atbilstīgi Radiofrekvenču spektra lēmuma 4. panta 5. punktam. Tie jānotur minimālā līmenī, jo tie ierobežotu 1. kategorijas klasifikācijas priekšrocības.

(9)

Šis tehniskās saskaņošanas lēmums neskar Eiropas Kopienas tehniskās saskaņošanas pasākumus, kas piemērojami īpašām joslām un ierīču veidiem, piemēram, Komisijas 2004. gada 8. jūlija Lēmumu 2004/545/EK par radiofrekvenču spektra saskaņošanu 79 GHz diapazonā automobiļu šaura diapazona radariekārtu izmantošanai Kopienā (7), Komisijas 2005. gada 17. janvāra Lēmumu 2005/50/EK par 24 GHz diapazona radiofrekvenču spektra joslas saskaņošanu automobiļu tuvdarbības radaru iekārtu lietojumā uz ierobežotu laiku Kopienā (8), Komisijas 2005. gada 11. jūlija Lēmumu 2005/513/EK par radiofrekvenču saskaņotu lietošanu 5 GHz frekvenču joslā bezvadu pieejas sistēmu, tostarp bezvadu lokālo tīklu (WAS/RLAN) ieviešanai (9) vai Komisijas 2005. gada 20. decembra Lēmumu 2005/928/EK par 169,4–169,8125 MHz frekvenču joslas saskaņošanu Kopienā (10).

(10)

Radiofrekvenču spektra izmantošana ir pakļauta Kopienas tiesību aktu prasībām sabiedrības veselības aizsardzības jomā, jo īpaši Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvai 2004/40/EK (11) un Padomes Ieteikumam 1999/519/EK (12). Veselības aizsardzība saistībā ar radioiekārtām ir nodrošināta, panākot šādu iekārtu atbilstību RTTI direktīvas pamatprasībām.

(11)

Pamatojoties uz straujajām izmaiņām tehnoloģiju un sabiedrības prasībās, radīsies jauni maza darbības attāluma ierīču lietojuma veidi, kuriem būs nepieciešama radiofrekvenču spektra saskaņošanas nosacījumu pastāvīga uzraudzība, ņemot vērā jauno lietojuma veidu ekonomiskās priekšrocības un rūpniecības nozares un lietotāju prasības. Dalībvalstīm būs jāuzrauga šī attīstība. Tādēļ, lai atbilstu jaunajai tirgus un tehnoloģiju attīstībai, būs nepieciešams regulāri atjaunināt šo lēmumu. Pielikumu pārbaudīs vismaz reizi gadā, pamatojoties uz dalībvalstu apkopoto un Komisijai iesniegto informāciju. Pārbaudi varēs uzsākt arī gadījumos, ja dalībvalsts veiks atbilstīgus pasākumus saskaņā ar RTTI direktīvas 9. pantu. Ja pārbaudē konstatēs, ka šis lēmums ir jāpielāgo, par izmaiņām izlems, ievērojot procedūras, kas noteiktas Radiofrekvenču spektra lēmumā attiecībā uz īstenošanas pasākumu apstiprināšanu. Atjauninājumos var iekļaut pārejas laiku, lai ņemtu vērā dažādo tiesisko situāciju.

(12)

Šajā lēmumā paredzētie pasākumi ir saskaņā ar Radiofrekvenču spektra komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Šā lēmuma mērķis ir saskaņot frekvenču joslas un saistītos tehniskos parametrus maza darbības attāluma ierīču radiofrekvenču spektra pieejamībai un efektīvai izmantošanai tā, lai šīs ierīces varētu iekļaut 1. kategorijas klasifikācijā atbilstīgi Lēmumam 2000/299/EK.

2. pants

Šajā lēmumā:

1.

“Maza darbības attāluma ierīce” ir radioraidītāji, kas nodrošina vai nu vienvirziena, vai divvirzienu sakarus un kas ar mazu jaudas līmeni raida īsos attālumos.

2.

“Bez traucējumiem un bez aizsardzības” nozīmē, ka nedrīkst radīt kaitīgus traucējumus kādam citam radiosakaru veidam un nedrīkst pieprasīt šo ierīču aizsardzību pret kāda cita radiosakaru veida radītiem kaitīgiem traucējumiem.

3. pants

1.   Dalībvalstis neekskluzīvi, bez traucējumiem un bez aizsardzības izraugās un dara pieejamas frekvenču joslas maza darbības attāluma ierīču veidiem, pakļaujot tās īpašiem nosacījumiem un īstenošanas termiņiem, kas noteikti šā lēmuma pielikumā.

2.   Atkāpjoties no 1. punkta, dalībvalstis var pieprasīt pārejas laikus un/vai radiofrekvenču spektra koplietošanas kārtību atbilstīgi Radiofrekvenču spektra lēmuma 4. panta 5. punktam.

3.   Šis lēmums neskar dalībvalstu tiesības atļaut izmantot frekvenču joslas ar mazāk stingriem nosacījumiem, nekā noteikts šā lēmuma pielikumā.

4. pants

Dalībvalstis uzrauga attiecīgo joslu izmantošanu un paziņo iegūtos datus Komisijai, ļaujot regulāri un savlaicīgi pārskatīt lēmumu.

5. pants

Šis lēmums ir adresēts dalībvalstīm.

Briselē, 2006. gada 9. novembrī

Komisijas vārdā

Komisijas locekle

Viviane REDING


(1)  OV L 108, 24.4.2002., 1. lpp.

(2)  OV L 108, 24.4.2002., 21. lpp.

(3)  OV L 91, 7.4.1999., 10. lpp.

(4)  OV L 97, 19.4.2000., 13. lpp.

(5)  Pilnvara Eiropas Pasta un elektrosakaru pārvalžu konferencei (CEPT) veikt turpmākas frekvenču joslas saskaņošanas analīzi attiecībā uz noteiktām maza darbības attāluma ierīcēm.

(6)  Elektronisko komunikāciju komitejas (ECC) nobeiguma ziņojums, atbildot uz EK pilnvarojumu CEPT saskaņot maza darbības attāluma ierīču radiofrekvenču spektru.

(7)  OV L 241, 13.7.2004., 66. lpp.

(8)  OV L 21, 25.1.2005., 15. lpp.

(9)  OV L 187, 19.7.2005., 22. lpp.

(10)  OV L 344, 27.12.2005., 47. lpp.

(11)  OV L 159, 30.4.2004., 1. lpp.

(12)  OV L 199, 30.7.1999., 59. lpp.


PIELIKUMS

Maza darbības attāluma ierīču saskaņotās frekvenču joslas un tehniskie parametri

Maza darbības attāluma ierīces veids

Frekvenču josla(-as)/atsevišķa frekvence

Maksimālā efektīvā izstarotā jauda/magnētiskā lauka intensitāte

Papildu reglamentējošie nosacījumi Ierobežojumi

Citi ierobežojumi

Īstenošanas termiņš

Maza darbības attāluma ierīces dažādiem pielietojumiem (nespecifiskas SRD) (1)

26,957–27,283 MHz

Efektīvā izstarotā jauda (ERP) 10 mW, kas atbilst 42 dBμA/m 10 metros

 

Video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

40,660–40,700 MHz

ERP 10 mW

 

Video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

433,05–434,79 MHz

ERP 10 mW

Darbības cikls (2): līdz 10 %

Audio un video signāli, kā arī video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

868,0–868,6 MHz

ERP 25 mW

Darbības cikls (2): līdz 1 %

Video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

868,7–869,2 MHz

ERP 25 mW

Darbības cikls (2): līdz 0,1 %

Video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

869,4–869,65 MHz

ERP 500 mW

Darbības cikls (2): līdz 10 %

Kanālu tīkla solis: jābūt 25 kHz, izņemot gadījumus, kad visu joslu var izmantot arī kā vienu kopēju kanālu ātrdarbīgai datu pārraidei

Video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

869,7–870 MHz

ERP 5 mW

Balss lietojums atļauts, izmantojot uzlabotus traucējumu samazināšanas paņēmienus

Audio un video lietojums nav atļauts

2007. gada 1. jūnijs

2 400–2 483,5 MHz

Ekvivalentā izotropiski izstarotā jauda (EIRP) 10 mW

 

 

2007. gada 1. jūnijs

5 725–5 875 MHz

EIRP 25 mW

 

 

2007. gada 1. jūnijs

Maza darbības attāluma ierīces briesmu signāliem

868,6–868,7 MHz

ERP 10 mW

Kanālu tīkla solis: 25 kHz

Visu frekvences joslu var izmantot arī kā vienu kopēju kanālu ātrdarbīgai datu pārraidei

Darbības cikls (2): līdz 0,1 %

 

2007. gada 1. jūnijs

869,25–869,3 MHz

ERP 10 mW

Kanālu tīkla solis: 25 kHz

Darbības cikls (2): zem 0,1 %

 

2007. gada 1. jūnijs

869,65–869,7 MHz

ERP 25 mW

Kanālu tīkla solis: 25 kHz

Darbības cikls (2): zem 10 %

 

2007. gada 1. jūnijs

Maza darbības attāluma ierīces briesmu signāliem sadzīvē (3)

869,20–869,25 MHz

ERP 10 mW

Kanālu tīkla solis: 25 kHz

Darbības cikls (2): zem 0,1 %

 

2007. gada 1. jūnijs

Induktīvās iekārtas (4)

20,05–59,75 kHz

72 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

59,75–60,25 kHz

42 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

60,25–70 kHz

69 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

70–119 kHz

42 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

119–127 kHz

66 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

127–135 kHz

42 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

6 765–6 795 kHz

42 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

13,553–13,567 MHz

42 dBμA/m 10 m attālumā

 

 

2007. gada 1. jūnijs

Aktīvie medicīniskie implanti (5)

402–405 MHz

ERP 25 μW

Kanālu tīkla solis: 25 kHz

Citi kanālu tīkla soļa ierobežojumi: atsevišķos raidītājos var apvienot blakus kanālus, lai iegūtu lielāku joslas platumu, izmantojot uzlabotus traucējumu samazināšanas paņēmienus

 

2007. gada 1. jūnijs

Bezvadu ierīces skaņas signālu pārraidei (6)

863–865 MHz

ERP 10 mW

 

 

2007. gada 1. jūnijs


(1)  Šī kategorija ir pieejama jebkuram lietojuma veidam, kas atbilst tehniskajām prasībām (tipisks lietojums ir telemetrija, tālvadības ierīces, signalizācijas ierīces, vispārīgas datu pārraides ierīces vai līdzīgs lietojums).

(2)  Darbības cikls ir iekārtas aktīvas raidīšanas laika proporcionālais daudzums vienā stundā.

(3)  Ierīces briesmu signāliem sadzīvē izmanto, lai palīdzētu mājās dzīvojošiem veciem cilvēkiem vai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kad tiem nepieciešama palīdzība.

(4)  Šī kategorija attiecas, piemēram, uz automobiļu imobilizatoriem, dzīvnieku identifikācijas ierīcēm, signalizācijas ierīcēm, vadu detektoriem, atkritumu apsaimniekošanas sistēmām, personas identifikācijas ierīcēm, bezvadu balss pārraides ierīcēm, piekļuves kontroles ierīcēm, attāluma noteikšanas sensoriem, pretaizdzīšanas sistēmām, ieskaitot pretaizdzīšanas radiofrekvenču sistēmas, datu pārraidi uz pārnēsājamām ierīcēm, preču automātiskās identificēšanas ierīcēm, bezvadu kontroles ierīcēm un automātiskajām ceļa barjerām.

(5)  Šī kategorija attiecas uz to aktīvo implantējamo medicīnas ierīču radio daļām, kas definētas Padomes 1990. gada 20. jūnija Direktīvā 90/385/EEK par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz aktīvām implantējamām medicīnas ierīcēm.

(6)  Bezvadu ierīces skaņas signālu pārraidei, tostarp bezvadu skaļruņi, bezvadu austiņas, bezvadu austiņas portatīvai izmantošanai, piemēram, ar pārnēsājamiem kompaktdisku atskaņotājiem, kasešu magnetolām vai radio, ko nēsā cilvēks, bezvadu austiņas izmantošanai automobilī, piemēram, kopā ar radio vai mobilo tālruni utt., austiņas skaņas uzraudzīšanai, ko izmanto koncertos vai citos skatuves iestudējumos.