6.6.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 191/138


UZAICINĀJUMS IESNIEGT PRIEKŠLIKUMUS – EACEA/12/2019

Erasmus+ programma, pamatpasākums Nr. 3 – Atbalsts politikas reformai

“Eiropas jaunatne kopā”

(2019/C 191/04)

1.   IEVADS – PAMATINFORMĀCIJA (1)

Daudzi jaunieši aktīvi piedalās ES pasākumos. Viņi iesaistās Eiropas mēroga organizācijās vai piedalās mazāk strukturētā, neformālā pieredzes apmaiņā ar jauniešiem no citām Eiropas valstīm un pauž pozitīvu attieksmi un atbalstu Eiropas integrācijas procesam (2). Jaunieši var būt ietekmīgi Eiropas projekta vēstnieki un veidot saiknes visā šajā pasaules daļā, starp austrumiem un rietumiem, kā arī starp ziemeļiem un dienvidiem, iedvesmojot ar savu Eiropas un eiropieša identitātes pieredzi citus.

Erasmus+ jaunieši pašreiz veicina dažādus mobilitātes veidus, ieskaitot jauniešu apmaiņu vai jaunatnes darbinieku mobilitāti, un atbalsta jauniešu organizācijas. Pieredzes analīze liecina par ražīgu un aktīvu sadarbību starp organizācijām un jauniešiem dažādās valstīs. Erasmus+ programma sekmīgi piesaista jauniešus un iesaista tos programmas projektos. Interese par līdzdalību ir liela, un pašlaik ir iespējams atbalstīt tikai katru trešo mobilitātes projektu (jauniešu apmaiņas, jaunatnes darbinieku mobilitāte) un katru piekto partnerību (starptautiskas jauniešu iniciatīvas).

Kā norādījis Komisijas priekšsēdētājs Ž. K. Junkers (3): “(..) Eiropai ir jābūt līdztiesības Savienībai un Savienībai, kurā valda vienlīdzība. Tas nozīmē līdztiesību starp tās dalībvalstīm, lielām un mazām, austrumos un rietumos, ziemeļos un dienvidos.” Jauniešiem ir būtiska nozīme šā mērķa īstenošanā. Salīdzinājumā ar vecāka gadagājuma iedzīvotājiem jaunieši, iespējams, daudz retāk izmanto tradicionālās līdzdalības formas, piemēram, balsošanu vai dalību politiskā partijā, bet lielākā daļa jauniešu pauž interesi par politiku, un viņu pilsoniskās piederības sajūta Eiropas Savienībai ir spēcīgāka nekā vecāka gadagājuma iedzīvotāju grupām.

Pirms Komisijas priekšlikuma par jaunu ES jaunatnes stratēģiju (pieņemta 2018. gada novembrī) (4) izvirzīšanas tika veikti vairāki sagatavošanās pasākumi un jauniešu konsultācijas, tai skaitā Eirobarometra apsekojums, kas veidos ES jaunatnes politikas ES pasākumus dažos nākamajos gados un balstīsies uz jauniešu izvirzītajiem Eiropas Jaunatnes mērķiem.

Šīs konsultācijas apstiprināja, ka lielākā daļa aptaujāto jauniešu lūdz ES piešķirt prioritāru nozīmi tādām jomām kā izglītība, prasmes un vides aizsardzība.

2.   MĒRĶI

Programmas “Eiropas jaunatne kopā” darbību tvēruma pamatā vajadzētu būt pieredzei, kas iegūta ar projektu “Jauns vēstījums par Eiropu” (5), Eiropas Jaunatnes mērķiem (6), Eirobarometra konstatējumiem par jauniešu prioritātēm (7) un citām jaunatnes politikas un programmu iniciatīvām, ietverot projektus, kuri šīs darbības ietvaros izraudzīti 2018. gadā un kuru mērķis ir sekmēt jauniešu dalību Eiropas sabiedriskajā dzīvē, kā arī pārrobežu apmaiņās un mobilitātes pasākumos.

2.1.   Vispārīgie mērķi

Programmas “Eiropas jaunatne kopā” projektu mērķis ir izveidot tīklus, kas sekmē reģionālās partnerības. Šos projektus plānots īstenot ciešā sadarbībā ar jauniešiem no visas Eiropas (Erasmus+ programmas valstīm). Ar tīkliem varētu organizēt apmaiņas, atbalstīt apmācību (piemēram, jaunatnes vadītājiem paredzētu apmācību), kā arī dot iespēju pašiem jauniešiem kopīgu projektu izstrādei.

Ar programmu “Eiropas jaunatne kopā” vēlas atbalstīt iniciatīvas, ko ir izstrādājušas vismaz piecas jauniešu organizācijas no piecām dažādām atbilstošām Erasmus+ programmas valstīm, lai dalītos ar savām idejām par ES, sekmētu plašāku pilsonisko līdzdalību un palīdzētu stiprināt Eiropas pilsoniskuma garu. Iniciatīvas mērķis ir tuvināt jauniešus no visas Eiropas, proti, austrumiem, rietumiem, ziemeļiem un dienvidiem.

Tematiskās prioritātes ir aktīvs pilsoniskums, tīklu veidošana, Eiropas vērtības un Eiropas pilsonība, demokrātiskā līdzdalība, demokrātiskā noturība un sociālā iekļaušana saistībā ar jaunatni.

2.2.   Konkrētie mērķi

Ar iniciatīvu vēlas īpaši atbalstīt turpmāk minēto:

strukturētākas sadarbības sekmēšana un attīstīšana starp dažādām jauniešu organizācijām ar mērķi veidot un stiprināt partnerības,

iniciatīvās iesaistītās jauniešu organizācijas ar mērķi veicināt jauniešu līdzdalību demokrātiskajā procesā un sabiedrībā, organizējot apmācību, izceļot Eiropas jauniešus vienojošās iezīmes un atbalstot diskusijas un debates par viņu saikni ar ES, tās vērtībām un demokrātiskajiem pamatiem,

nepietiekami pārstāvētu jauniešu grupu dalības sekmēšana politikā, jauniešu organizācijās un citās pilsoniskās sabiedrības organizācijās, iesaistot neaizsargātus jauniešus, kā arī jauniešus no sociāli un ekonomiski nelabvēlīgas vides.

Iniciatīva ir vērsta uz jaunatnes NVO, sabiedriskajām organizācijām un neformālām jauniešu grupām (jo īpaši tām, kas darbojas vietējā līmenī), kas ierosinātu projektus, kuros piedalās vismaz pieci partneri, spējot iesaistīt jauniešus partnerībās, kas aptver dažādas valstis un reģionus Erasmus+ programmas valstīs.

Jauniešiem paredzētiem liela mēroga mobilitātes pasākumiem būtu jāveido svarīgs komponents programmas “Eiropas jaunatne kopā” projektos. Šai mobilitātei būtu jāpiedāvā pārrobežu apmaiņa un neformālās vai ikdienējās apmācības iespējas jauniešiem no visas Eiropas (austrumiem, rietumiem, ziemeļiem un dienvidiem), lai atbalstītu šā uzaicinājuma mērķus. Šiem mobilitātes pasākumiem jābūt ļoti skaidri pamatotiem saskaņā ar uzaicinājuma mērķiem.

Visiem iepriekš minētajiem pasākumiem būtu jāveicina jauniešu plašāka informēšana, lai nodrošinātu viedokļu daudzveidību, sasniegtu jauniešus, kas darbojas jauniešu organizācijās, kā arī ārpus tām un jauniešus, kuriem ir mazāk iespēju, tādējādi izmantojot dažādus kanālus.

3.   ATBILSTĪBAS KRITĒRIJI

Pieteikumi, kuri atbilst turpmāk norādītajiem kritērijiem, tiks padziļināti izvērtēti.

Pieteikumus ir tiesīgas iesniegt tikai juridiskas personas, kas dibinātas Erasmus+ programmas valstīs (8).

3.1.   Atbilstošie pretendenti

Var piedalīties šādas organizācijas:

bezpeļņas organizācijas, apvienības un NVO, tostarp Eiropas jaunatnes NVO,

sociālie uzņēmumi,

valsts iestādes vietējā, reģionālā vai valsts līmenī,

reģionu apvienības,

Eiropas teritoriālās sadarbības grupas,

Erasmus+ programmas valstī dibinātas organizācijas, kas gūst peļņu un ir aktīvas uzņēmumu

sociālās atbildības jomā.

Uz šo uzaicinājumu attiecas prasība par minimālo partnerības sastāvu, proti, partnerībā jābūt vismaz pieciem partneriem no piecām dažādām valstīm, kas ir tiesīgas piedalīties Erasmus+ programmā. Organizācijām, kas iesniedz pieteikumus, ir jāapliecina to spēja nodrošināt labu ģeogrāfisko līdzsvaru, sadarbojoties ar partneriem no Erasmus+ programmas valstu dažādām daļām. Tas nozīmē partnerības izplatīšanu atbilstošās valstīs, kurās partneri ir no dažādiem reģioniem austrumos, rietumos, ziemeļos un dienvidos.

3.2.   Atbilstošās valstīs

ES dalībvalstis: Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Bulgārija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Horvātija, Igaunija, Itālija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija, Zviedrija,

Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) valstis, kas veido daļu no Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ): Islande, Lihtenšteina, Norvēģija,

kandidātvalstis, kurās ir ieviesta pirmspievienošanās stratēģija saskaņā ar vispārīgiem principiem un vispārīgiem noteikumiem, kas izklāstīti pamatnolīgumos, kuri noslēgti ar šīm valstīm, lai tās varētu piedalīties ES programmās: Serbijas Republika (9), Turcija un Ziemeļmaķedonija.

3.3.   Atbilstošās darbības

Eiropas Savienības finansējumu saskaņā ar šo uzaicinājumu nodrošina rīcības dotācijas veidā, lai palīdzētu segt daļu izmaksu, kas izvēlētajām organizācijām rodas, veicot virkni darbību. Šīm darbībām jābūt tiešā veidā saistītām ar vispārīgajiem un konkrētajiem uzaicinājuma mērķiem, un tās ir sīki jāapraksta projekta aprakstā, aptverot visu dotācijas periodu, par kuru ir iesniegts pieteikums.

Atbilstošo darbību veidi ir šādi:

mobilitātes darbības, tostarp liela mēroga jauniešu apmaiņas, ietverot (bet ne tikai) tīklu veidošanu, neformālās vai ikdienējās apmācības iespējas un jauniešu veiktu projektu izstrādi,

darbības, kas veicina jauniešu dalību ES politikas pasākumos, kuri saistīti ar jauniešiem, un viņu piekļuvi šādiem pasākumiem,

pieredzes un labas prakses apmaiņa, tīklu veidošana un partnerības ar citām jauniešu organizācijām, dalība sanāksmēs vai semināros kopā ar citām ieinteresētajām personām un/vai politikas veidotājiem, tostarp nolūkā palielināt politikas ietekmi uz mērķa grupām, nozarēm un/vai sistēmām,

iniciatīvas un pasākumi Eiropas NVO/pilsoniskās sabiedrības organizāciju/ES mēroga tīklu izvēršanai,

informētības veicināšanas, informācijas, izplatīšanas un popularizēšanas darbības (semināri, darbsemināri, kampaņas, sanāksmes, publiskas diskusijas, apspriešanās u. tml.) par ES politikas prioritātēm jaunatnes jomā.

Darbībām ir pārrobežu raksturs, un tās var tikt īstenotas Eiropas, valsts, reģionālā vai vietējā līmenī.

Saskaņā ar transversālo principu iesaistītajām organizācijām būtu jāīsteno stratēģijas, ar kuru palīdzību nodrošina saikni ar dažādas izcelsmes jauniešiem vietējā līmenī, lai garantētu, ka tiek sasniegts aizvien vairāk jauniešu vietējā līmenī.

Projekti ir jāīsteno 9–24 mēnešu laikā. Projektu ilgumu nevar pagarināt.

4.   PROJEKTA REZULTĀTI UN ILGUMS

Ar projektiem, kuriem piešķirts finansējums, ir jāapliecina to plānotais ieguldījums ES jaunatnes politikā:

balstoties uz ES jaunatnes stratēģijas 2019.–2027. gadam mērķiem, konkrētāk, apliecinot, kā tie sekmē stratēģijas prioritātes “Iesaistīties, veidot saikni, veicināt iespējas”,

balstoties uz rezultātiem, kas saistīti ar projektu “Jauns vēstījums par Eiropu”, Eiropas Jaunatnes mērķiem un citiem debašu projektiem un viedokļu apsekojumiem attiecībā uz Eiropas nākotni, kā arī saistot tos ar politikas attīstību vietējā/reģionālā/valsts/Eiropas līmenī,

sekmējot jauniešu dalību demokrātiskajā dzīvē saistībā ar aktīvu pilsoniskumu, kā arī sadarbību ar lēmumu pieņēmējiem (iespēju veicināšana, jaunas prasmes, jauniešu iesaistīšana projektu izstrādē u. tml.),

palīdzot uzlabot vietējā līmenī aktīva jaunatnes sektora spēju darboties starptautiskā mērogā un sekmējot starpvalstu mācības un sadarbību starp jauniešiem un lēmumu pieņēmējiem,

paplašinot pašreizējās paraugprakses un aptvērumu pāri ierastā(-o) tīkla(-u) robežām,

izplatot to rezultātus efektīvā un pievilcīgā veidā starp jauniešu organizācijās iesaistītajiem jauniešiem, lai radītu piemērotus apstākļus sistemātiskākām partnerībām, kā arī starp jauniešiem, kuri nav saistīti ar jaunatnes struktūrām vai nāk no nelabvēlīgas vides.

Projekti ir jāīsteno 9–24 mēnešu laikā. Projektu ilgumu nevar pagarināt.

5.   PIEŠĶIRŠANAS KRITĒRIJI

Atbilstošos pieteikumus vērtē, pamatojoties uz izslēgšanas, atlases un piešķiršanas kritērijiem. Izslēgšanas un atlases kritēriji ir izklāstīti pieteikuma vadlīnijās: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en.

Pieteikuma finansējuma piešķiršanas kritēriji ir šādi:

projekta nozīmība (30 %),

projekta izstrādes un īstenošanas kvalitāte (20 %),

partnerības un sadarbības nolīgumu kvalitāte (30 %),

ietverot jauniešu iesaistīšanas veidu visos projekta īstenošanas posmos un ņemot vērā austrumu un rietumu, kā arī ziemeļu un dienvidu sadarbības īstenošanas veidu,

rezultātu ietekme, izplatīšana un ilgtspēja (20 %).

Tikai priekšlikumi, kas ieguvuši:

vismaz 60 % no kopējā punktu skaita (t. i., četru piešķiršanas kritēriju kopējā punktu skaita) un

vismaz 50 % no katra kritērija punktu skaita,

tiks izskatīti Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanai.

6.   BUDŽETS

Kopējais budžets, kas pieejams projektu līdzfinansēšanai saskaņā ar šo uzaicinājumu, ir 5 000 000 EUR.

ES finanšu ieguldījums ir vismaz 100 000 EUR, un tas nevar pārsniegt 500 000 EUR. Tas nedrīkst pārsniegt 80 % no kopējām attiecināmajām projekta izmaksām.

Aģentūra saglabā tiesības nepiešķirt visus pieejamos finanšu līdzekļus.

7.   IESNIEGŠANAS PROCEDŪRA UN TERMIŅŠ

Pieteikuma pakotne jāiesniedz tiešsaistē, izmantojot pareizo e-veidlapu, kura ir atbilstoši aizpildīta un kurai pievienoti visi attiecīgie pielikumi un apliecinošie dokumenti.

E-veidlapa ir pieejama angļu, franču un vācu valodā šādā interneta adresē:

http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

un tai jābūt pienācīgi aizpildītai vienā no oficiālajām ES valodām.

Pienācīgi aizpildītā e-veidlapa ir jāiesniedz tiešsaistē līdz 2019. gada 18. jūlijam plkst. 12.00 (pusdienlaikam pēc Briseles laika), pievienojot attiecīgos pielikumus (10).

Obligātie papildu administratīvie pielikumi ir jānosūta aģentūrai pa e-pastu līdz tam pašam datumam.

Pretendentiem rūpīgi jāizlasa visa informācija par uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus EACEA/12/2019 un iesniegšanas procedūru, kā arī jāizmanto dokumenti, kas ir daļa no pieteikuma pakotnes un ir pieejami šeit:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

8.   PILNĪGA INFORMĀCIJA PAR UZAICINĀJUMU IESNIEGT PRIEKŠLIKUMU

Pilnīga informācija par uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus EACEA/12/2019, ietverot arī pieteikuma vadlīnijas, ir pieejama tīmekļa vietnē:

https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

E-pasta adrese:

EACEA-YOUTH@ec.europa.eu


(1)  Sk. C(2018)774, 15.2.2018. (WPI 3.18): https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/c-2018-774-en.pdf.

(2)  Skatīt Eirobarometra zibaptauju Nr. 455 “Eiropas jaunatne” (2017. gada septembris), kas publicēta 2018. gada janvārī: http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/flash/surveyky/2163.

(3)  http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-17-3165_lv.htm

(4)  Padomes Rezolūcija 2018/C 4556/014, publicēta 2018. gada decembrī: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/PDF/?uri=CELEX:42018Y1218(01)&from=EN.

(5)  Sk. https://europa.eu/youth/have-your-say/new-narrative-for-europe_lv

(6)  https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en

(7)  Eirobarometra zibaptauja Nr. 478, http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/special/surveyky/2224

(8)  https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/files/resources/erasmus-plus-programme-guide_lv.pdf

(9)  Budžeta korekcijas, kas noteiktas, Serbijai kļūstot par Erasmus+ programmas valsti, tiks piemērotas no 2019. gada 1. janvāra saskaņā ar Komisijas lēmumu, ar ko no 2019. gada 1. janvāra apstiprina (grozīto) nolīgumu starp Eiropas Savienību un Serbijas Republiku par Serbijas Republikas dalību Savienības programmā izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā Erasmus+.

(10)  Jebkuri citi pretendentu vadlīnijās norādītie administratīvie dokumenti līdz 2019. gada 18. jūlijam (pusdienlaikam pēc Briseles laika) jānosūta Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūrai uz šādu e-pasta adresi: EACEA-YOUTH@ec.europa.eu.