1.6.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 142/30


Aicinājums iesniegt priekšlikumus – Eiropas Investīciju banka savas universitāšu pētniecības darba programmas ietvaros ierosina trīs jaunas EIBURS finansiālā atbalsta jomas

2010/C 142/09

Eiropas Investīciju banka lielāko daļu savu institucionālo attiecību ar universitātēm veido ar EIB universitāšu pētniecības darba programmu paketes starpniecību. Tā sastāv no trim dažādām programmām:

EIBURS ( EIB U niversity R esearch S ponsorship Programme) – EIB universitāšu pētniecības darba sponsorēšanas programma,

STAREBEI ( STA ges de RE cherche, BEI ) – programma to jauno pētnieku finansiālam atbalstam, kuri iesaistīti kopīgos EIB un universitāšu projektos, un

EIB universitāšu tīkli (EIB University Networks) – mehānisms sadarbībai ar universitāšu tīkliem, kuru darbība liecina, ka tie ir īpaši nozīmīgi EIB grupas mērķu atbalstam.

EIBURS piešķir finansējumu universitāšu pētniecības centriem, kas nodarbojas ar bankai īpaši svarīgiem pētniecības jautājumiem un tēmām. EIB konkursa kārtībā trīs gadus piešķir finansiālu atbalstu līdz 100 000 eiro gadā tām ieinteresētajām universitāšu fakultātēm vai ar universitātēm saistītiem pētniecības centriem ES dalībvalstīs, kandidātvalstīs vai valstīs, kas pievienojas ES, kam ir atzītas speciālās zināšanas EIB izraudzītajās jomās, lai attiecīgās iestādes varētu paplašināt darbību šajās jomās. Lai priekšlikums būtu veiksmīgs, tam jāietver plašs piedāvājuma spektrs (pētniecība, kursu un semināru organizēšana, informācijas tīkla izveide, rezultātu izplatīšana u. c.), kas būs noteikts līgumā ar banku.

2010./2011. mācību gadam EIBURS programmā izraudzītas trīs jaunas pētniecības jomas:

—   Eiropas MVU kredīta darbības salīdzinošā analīze

Šīs jomas praktiķu vidū ir samērā ierobežota izpratne par saistību starp MVU kredīta darbību mikrolīmenī un makroekonomisko situāciju, ar kuru viņi saskaras. Ir paredzēts, ka universitāšu pētniecības centri, kas saņems EIBURS atbalstu šajā jomā, izveidos pētniecības programmu, kas koncentrētos uz makroekonomikas virzītāju izmaiņu ietekmi uz galvenajiem MVU kredīta darbības rādītājiem Eiropā. Starp citām tēmām tiktu pētīta ietekme, ko atstāj izmaiņas ekonomikas izaugsmē vietējā un globālā līmenī, procentu likmes un valūtas kurss uz maksājumu kavējumiem, kredītsaistību nepildīšanu, kredītu zaudējumiem un avansa maksājumu līmeni, tāpat ļaujot mērīt šādas ietekmes pārnesi starp reģioniem, valstīm un sekas, ko šādas darbības izraisa dažādās nozarēs.

EIB grupa, izmantojot savu meitas sabiedrību EIF, arhivē visaptverošus datus par MVU kopēju un atsevišķu aizdevumu darbību. Šie dati var kļūt pieejami pētnieku izmantošanai, tomēr priekšlikumiem ir jāietver papildu informācijas avoti vai datu bāzes, kuras plānots izmantot.

Projekts var ietvert jebkādu papildu pasākumu, kuru universitātes centrs ir gatavs īstenot, izmantojot sponsorējumu pētniecības jomā, tai skaitā šādus pasākumus:

kursu un semināru organizēšana,

papildu datu bāzu izveide,

aptaujas.

—   Eiropas infrastruktūras finansēšanas vēsture

Liela fiskālā deficīta dēļ daudzas Eiropas valstu valdības raugās uz publiskā un privātā sektora partnerības (PPP) līgumiem kā uz veidu, kas ļaus īstenot solījumus uzlabot infrastruktūru, sniedzot sabiedriskos pakalpojumus un tai pat laikā izvairoties no pārmērīga publiskā sektora parāda rašanās. Daudzās valstīs tīklu nozarēs jau vairākus gadus tiek piemēroti privatizācijas un regulācijas modeļi.

Ilgtermiņa cikli publiskā un privātā īpašuma un infrastruktūras ieguldījumu jomā ir novērojami dažādās Eiropas valstīs. Koncesiju līgumi pastāvēja jau senajā Grieķijā, tos plaši izmantoja romieši, bet mūsdienu formu tiem piešķīra Napoleona kodekss. Lielākā daļa 18. un 19. gadsimta infrastruktūras (kanāli, dzelzceļš, telegrāfa sakaru tīkli, ūdensapgādes, gāzes un elektrības apgādes tīkli) tika izbūvēta, izmantojot privāto kapitālu, bieži vien ar atklātām vai slēptām publisko līdzekļu subsīdijām vai cita veida atbalstu. Liela daļa no šīs infrastruktūras vēlāk tika pārņemta publiskā sektora īpašumā. Dažādu infrastruktūras pakalpojumu vēsture parāda to, kā saikne starp tehnoloģisko inovāciju, infrastruktūras pakalpojumiem un finansējumu var attīstīties visdažādākajos kontekstos. Vēl šodien ir nozīme gan toreizējām debatēm, gan alternatīviem risinājumiem, gan ilgtermiņa rezultātiem dažādām iesaistītajām pusēm.

Šajā kontekstā EIB aicina iesniegt pētniecības priekšlikumus, kuru mērķis būtu šāds:

pētīt infrastruktūras finansēšanas makro tendences ilgtermiņā, rezultātus no ilgtspējīgu sabiedrisko pakalpojumu uzlabojumu aspekta un to nozīmi mūsdienu politikas debatēs,

veikt atsevišķu situāciju analīzes tehnoloģiskai un finanšu inovācijai konkrētos infrastruktūras projektos un nozarēs, it īpaši tādās, kas aptver visu Eiropu,

kataloģizēt un analizēt tādu dažādu publiskā, privātā un jauktā finansējuma shēmu vēsturi, kas paredzētas infrastruktūras izbūvei un darbībai dažādās nozarēs un atšķirīgās tiesiskajās un valsts politikas sistēmās.

Aicinājums iesniegt pieteikumus ir paredzēts Eiropas universitātēm, kas piedāvā pētniecības programmas par augstāk minēto tematu. Pieteikumus tās var iesniegt atsevišķi vai veidot partnerības. EIBURS programmas ietvaros izvēlētais atbalsta saņēmējs vai saņēmēji varēs trīs gadu laikā saņemt piešķīrumu līdz 300 000 eiro, lai finansētu jaunus pētījumus Eiropas infrastruktūras finansēšanas vēstures jomās, kas saistītas ar pašreizējās politikas debatēm. Īpaši tiek gaidīti tādi pētījumu priekšlikumi, kuros plānots izmantot kvantitatīvu un kvalitatīvu starpdisciplīnu pieeju (piemēram, vēsture, inženierzinātnes, ekonomika, finanses) un kas ietver sadarbību starp zinātniekiem no dažādām Eiropas valstīm.

Lielākā daļa finansējuma jāizmanto, lai doktorantūras studiju līmenī nodarbinātu jaunus pētniekus konkrētu tematu izpētē. Ja nepieciešams, pētniekiem būs iespēja sadarboties ar infrastruktūras nozares ekspertiem no Eiropas Investīciju bankas Luksemburgā. Turklāt daļa no finansējuma jāizmanto informēšanas pasākumiem un kontaktu tīkla izveidei ekspertiem saistībā ar konkrētu infrastruktūras jomu vēsturi dažādās valstīs.

—   Likumu ekonomiskā ietekme: Direktīvas par iepakojumu un izlietoto iepakojumu ietekmes ekonomiskais novērtējums

Viens no galvenajiem cieto atkritumu apsaimniekošanas projektu elementiem ir infrastruktūra, kas nepieciešama, lai pārstrādātu un reģenerētu izlietoto iepakojumu. Saskaņā ar Direktīvu par iepakojumu un izlietoto iepakojumu, iepakošanas nozares pienākums ir pārstrādāt un reģenerēt iepakojumu, ko tā izplata tirgū, bet valstis atbild par to, lai tiktu sasniegti šajā direktīvā uzskaitītie pārstrādes un reģenerācijas mērķi.

Izpētes tēmas ietvaros jāanalizē, kā juridiskās saistības, kas izriet no augstāk minētās direktīvas, ir ietekmējušas dažādas iesaistītās puses: valsts iestādes, tirgus dalībniekus un iedzīvotājus.

Direktīvā noteikto pasākumu efektivitāte ir jāvērtē, veicot izmaksu/ieguvumu analīzi. Ir jāapskata tādi jautājumi kā ekonomiskā ienesīguma norma uzlabotas vides aizsardzības un izmaksu sadalījuma ziņā (vai ES pilsoņi maksā par minētās direktīvas ieviešanu iepakoto preču augstākās cenas vai augstāku atkritumu apsaimniekošanas izcenojumu un nodokļu dēļ vai arī abu šo aspektu dēļ? vai ekonomiskie ieguvumi vides aizsardzības ziņā ir pietiekami, salīdzinot ar alternatīvām stratēģijām? vai pieņemtie juridiskie noteikumi ir bijuši efektīvi izvirzīto mērķu sasniegšanā?).

Izpētei jābūt vērstai uz raksturīgu ES dalībvalsts piemēru.

Projekts var ietvert jebkādas citas darbības izpētes jomā, kuras Universitātes centrs būtu gatavs uzsākt ar sponsoru atbalstu, ieskaitot:

kursu un semināru rīkošanu,

datu bāzu izveidi,

aptaujas.

Priekšlikumu iesniegšanas termiņš ir 2010. gada 10. septembris. Priekšlikumi, kas iesniegti pēc šī termiņa beigām, netiks izskatīti. Priekšlikumi jānosūta uz šādu adresi:

elektroniska kopija

universities@eib.org

UN

drukāta kopija

EIB-Universities Research Action

100, boulevard Konrad Adenauer

2950 Luxembourg

LUXEMBOURG

Kā adresāts jānorāda koordinatore Luīza Fereira (Ms Luísa Ferreira).

Plašāka informācija par EIBURS atlases kārtību, kā arī par citām programmām un mehānismiem pieejama EIB tīmekļa vietnē http://www.eib.org/universities