1.9.2006   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 210/47


Uzaicinājums piedalīties konkursā uz eiropas pārtikas nekaitīguma iestādes valdes locekļa amatu

(2006/C 210/13)

Tiek gaidīti kandidatūras pieteikumi uz vietu Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (turpmāk tekstā — “EFSA” vai “iestāde”) valdē, kas izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 28. janvāra Regulu (EK) Nr. 178/2002, ar ko paredz pārtikas aprites tiesību aktu vispārīgus principus un prasības (1), izveido Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi un paredz procedūras saistībā ar pārtikas nekaitīgumu. Iestāde atrodas Parmā, Itālijā.

Viens no EFSA valdes locekļiem, kura pilnvaru termiņš beidzas 2008. gada 30. jūnijā, ir atkāpies no amata un viņš ir jāaizvieto līdz tā pilnvaru beigām, t.i., līdz 2008. gada 30. jūnijam.

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA)

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir Eiropas Savienības pārtikas un barības drošuma riska novērtēšanas stūrakmens. To izveidoja ar Regulu (EK) Nr. 178/2002, lai tiktu nodrošinātas zinātniski pamatotas konsultācijas un atbalsts Kopienas tiesību aktiem un politikām visās jomās, kam varētu būt tieša vai netieša ietekme uz pārtikas un barības drošumu, kā arī lai risinātu ar to cieši saistītus jautājumu dzīvnieku veselības un labturības un augu veselības jomā. Iestāde par šiem jautājumu sniedz objektīvu informāciju un ziņo par iespējamo risku. Tās darbības pamatuzdevumos ietilpst zinātniski pamatotu konsultāciju sniegšana par uzturu, jo īpaši Kopienas tiesību aktu kontekstā, un ĢMO, tostarp jaunajām pārtikas tehnoloģijām. Iestāde īsā laikā savu partneru acīs ieguvusi vispārpieņemta konsultatīvā padomdevēja reputāciju, pateicoties tās darba objektivitātei, atzinumu un paziņojumu sabiedrībai zinātniskajai pamatotībai, procedūru caurskatāmībai un uzcītībai uzdevumu izpildē. Līdztekus specializētajam personālam iestādes darbu balsta kompetentu Eiropas Savienības organizāciju sadarbības tīkls.

Tiesiskais pamatojums

Atbilstīgi iepriekšminētās regulas 25. pantam “valdes locekļus izraugās tā, lai nodrošinātu augstākos kompetences standartus, plašu attiecīgās pieredzes spektru unsaskaņā ar tiemplašāko iespējamo ģeogrāfisko izplatību Eiropas Savienībā”. Turklāt četriem valdes locekļiem “jābūt pieredzei organizācijās, kas pārstāv patērētājus un citas ieinteresētās personas pārtikas apritē”.

Bez tam iepriekšminētās regulas 40. apsvērumā noteikts, ka “vajadzīga arī sadarbība ar dalībvalstīm”, bet 41. apsvērumā minēts, ka valde jāieceļ tā, “lai nodrošinātu augstāku kompetences standartu, plašu attiecīgās pieredzes spektru, piemēram, vadībā un valsts pārvaldē, kā arī pēc iespējas plašu ģeogrāfisko pārklājumu Eiropas Savienībā. Tas būtu jāatvieglo ar rotējot valdes locekļiem no dažādām izcelsmes valstīm un nerezervējot nevienu vietu kādas noteiktas dalībvalsts pilsoņiem”.

Valdes loma un darbība

Valdes atbildības lokā jo īpaši ietilpst šādi uzdevumi:

iestādes darba vispārīga pārraudzība, lai iestāde strādātu atbilstoši pamatuzdevumiem un veiktu uzdevumus atbilstoši pilnvarām, objektīvi un caurskatāmi;

izpilddirektora iecelšana, pamatojoties uz Komisijas izveidotu sarakstu un, ja nepieciešams, šā direktora atlaišana;

zinātnisko komiteju un paneļu locekļu iecelšana, kuri atbild par iestādes zinātnisko atzinumu sniegšanu;

iestādes ikgadējās un daudzgadējo darba programmu pieņemšana, kā arī vispārēju ziņojumu apstiprināšana par ikgadējo veikumu;

iestādes iekšējās kārtības un finanšu noteikumu pieņemšana.

Valdes darbs notiek oficiālās sanāksmēs, individuālās sanāksmēs, neoficiālās locekļu sarunās un sarakstoties. EFSA dokumenti, valdes korespondence, individuālais un neoficiālais darbs notiek angļu valodā. Oficiālās tikšanās reizēs nodrošina tulkojumu, ja locekļiem tāds nepieciešams. Parasti valdes tiekas piecas reizes gada, pārsvarā Parmā, bet reizēm, ja nepieciešams, arī citur Eiropas Savienībā.

Valdes sastāvs

Valdē ir četrpadsmit locekļi, kurus ieceļ Padome pēc apspriedēm ar Eiropas Parlamentu, kā arī Komisijas pārstāvis. No četrpadsmit valdes locekļiem, kas ar Padomes lēmumu (2) iecelti 2002. gada 15. jūlijā, septiņu pilnvaras beidzas 2008. gada 30. jūnijā. Septiņu pārējo valdes locekļu pilnvaras beidzās 2006. gada 30. jūnijā, un Padome ar 2006. gada 19. jūnija lēmumu iecēla septiņus valdes locekļus, kuru pilnvaras beidzas 2010. gada 30. jūnijā (3).

Pašreizējais valdes sastāvs ir publicēts EFSA mājas lapā http://www.efsa.europa.eu/en/mboard/members.html

Šis konkursa paziņojums attiecas uz EFSA valdes locekļa, kas ir atkāpies no amata, aizstāšanu uz pilnvaru laiku līdz 2008. gada 30. jūnijam (demisionējušā valdes locekļa pilnvaru termiņš). Šo aicinājumu piedalīties konkursā tāpat var izmantot, lai aizvietotu citus valdes locekļus, kuri atkāpjas no amata pirms pilnvaru beigām.

Amata kandidāti

Valdes locekļiem nepieciešama kompetence un kolektīva pieredze, lai vadītu iestādi jomās, kas atbilst tās pamatuzdevumiem, jo īpaši, lai:

1.

Nodrošinātu atbilstīgas zinātniskas konsultācijas un efektīvu zinātnisku atbalstu, lai apmierinātu Eiropas Kopienas vajadzības attiecībā uz tās tiesību aktiem un politiku un tās darbu sabiedrības interesēs;

2.

Piemērotu saprātīgus vadības un valsts administrācijas principus;

3.

Nodrošinātu iestādes darbību atbilstoši integritātes, objektivitātes, caurskatāmības principiem, balstoties uz ētisku rīcību un augsti zinātnisku kvalitāti, vienlaikus saglabājot nepieciešamo sadarbību ar dalībvalstīm;

4.

Informētu sabiedrību par zinātniskiem jautājumiem;

5.

Sadarbības partneru acīs radītu un uzturētu iestādes kā savā jomā izcila, objektīva un uzticama partnera reputāciju;

6.

Veicinātu nepieciešamo atbilstību starp riska novērtējumu, riska pārvaldību un riska ziņošanas funkcijām.

Kandidātiem jāspēj pierādīt, ka to darbība būs lietderīga vienā vai vairākās iepriekšminētajās jomā. Kandidātiem jābūt vismaz 15 gadu ilgai pieredzei vienā vai vairākās minētajās jomās, tostarp jābūt 5 gadus strādājušam/-ai vadības līmenī. Kandidātiem nepieciešama vismaz piecu gadu darba pieredze, kas iegūta, strādājot ar pārtikas un barības drošuma jomu vai citu nozari, kas radniecīga iestādes darbības pamatuzdevumiem, jo īpaši attiecībā uz dzīvnieku veselību un labturību, vides aizsardzību (4), augu veselību un uzturu. Kandidātiem jābūt lielai pieredzei un spējai strādāt vidēs, kam raksturīga daudzvalodība, multikulturālisms un multidisciplinaritāte. Kandidātus izvēlēsies, salīdzinot to sasniegumus ar augšminētajiem kritērijiem un atbilstīgi tiem, ievērojot plašāko iespējamo ģeogrāfisko izcelsmi Kopienas teritorijā.

Objektivitāte un saistību un interešu deklarācija

Valdes locekļus ieceļ kā privātpersonas. Tiem būs jāparaksta saistību deklarācija, apņemoties rīkoties neatkarīgi, sabiedrības interesēs un arī jāparaksta deklarācija par interešu konfliktu, kas varētu apgrūtināt viņu objektivitāti. Tādēļ atbilstīgi objektivitātes principam valdes darbībā kandidātiem pieteikuma veidlapā lūgts norādīt visas tiešas vai netiešas attiecības, kas, viņuprāt, pastāv attiecībā uz iestādes pamatuzdevumiem.

Līdzdalība valdes sēdēs

Valdes locekļiem jāapņemas piedalīties valdes sēdēs. Pieteikuma veidlapā viņiem jānorāda, vai viņi spēs aktīvi piedalīties valdes darbā. Valdes sēdes notiek apmēram četras līdz sešas reizes gadā. Valdes locekļiem par darbu atalgojumu nepiešķir. Taču tiek segtas brauciena un uzturēšanās izmaksas. Tāpat viņi saņem kompensāciju par katru dienu, ko pavada sanāksmēs, atbilstīgi EFSA Valdes reglamenta 15. pantam, kurā noteikts, ka “valdes locekļi, kas nav Komisijas pārstāvji un nav nodarbināti valsts iestādē vai institūcijā, saņem kompensāciju par vienu dienu, piedaloties valdes sēdē, 300 euro apmērā”.

Valdes locekļi no organizācijām, kas pārstāv patērētājus un citu pušu intereses pārtikas apritē

Kandidātiem tiek lūgts norādīt vai pieteikuma veidlapu var uzskatīt par pieteikumu arī attiecībā uz šīm valdes locekļu vietām, ja tā, tiem jāsniedz sīkāka informācija par savu darbību organizācijās, kas pārstāv patērētājus un citu pušu intereses pārtikas apritē.

Pilnvaru laiks

Izņemot Komisijas pārstāvi, ko ieceļ Komisija, valdes locekļus ieceļ Padome, apspriežoties ar Eiropas Parlamentu, pamatojoties uz Komisijas izveidotu sarakstu, kas sagatavots, balstoties uz uzaicinājumu piedalīties konkursā. Amata, uz ko attiecas šis paziņojums, pilnvaru laiks ir līdz 2008. gada 30. jūnijam, kas ir demisionējušā valdes locekļa pilnvaru termiņš. To var atjaunot. Kandidātiem jāatceras, ka Komisijas sarakstu publisko. Personas Komisijas sarakstā, kas netiek ieceltas amatā, var palikt rezerves sarakstā, ko izmanto gadījumā, ja jāaizstāj kāds no citiem EFSA valdes locekļiem, kas nespēj savu pilnvaru termiņu pabeigt.

Lai labāk nodrošinātu pēc iespējas “plašas ģeogrāfiskās izplatības” mērķa sasniegšanu, ko sekmē “dažādu izcelsmes valstu valdes locekļu rotēšana”, Komisija pieņēma lēmumu izsludināt jaunu uzaicinājumu piedalīties konkursā, nevis balstīties uz iepriekšējā konkursa rezultātiem.

Šeit jāmin, ka seši valdes locekļi, kuru pilnvaras būs spēkā līdz 2008. gada 30. jūnijam, pārstāv Somiju, Vāciju, Īriju, Itāliju, Portugāli un Apvienoto Karalisti, un valdes locekļi, kuru pilnvaras beidzas 2010. gada 30. jūnijā pārstāv Ungāriju, Beļģiju, Dāniju, Grieķiju, Nīderlandi, Franciju un Zviedriju. Valdē līdz šim nav strādājuši pārstāvji no Kipras, Čehijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Maltas, Polijas, Slovākijas un Slovēnijas.

Turklāt valdes pašreizējā sastāvā ir tikai viens loceklis, kas ir pierādījis patērētāju organizācijās gūto kompetenci un pieredzi, lai gan vairāki citi valdes locekļi daļu kompetences un pieredzes ir guvuši organizācijās, kas saistītas ar citām pārtikas aprites interesēm.

Šī situācija ir izveidojusies tādēļ, ka trūkst kandidātu, kas atbilst noteiktajiem kompetences un pieredzes kritērijiem un kas nāk no organizācijām, kas darbojas patērētāju aizsardzības jomā.

Tādēļ mudina pieteikties kandidātus, kas palīdzētu uzlabot valdes reprezentativitāti.

Šis uzaicinājums attiecas uz visu ES dalībvalstu pilsoņiem. Kandidātiem jābūt kādas ES dalībvalsts pilsoņiem.

Iespēju vienlīdzība

Eiropas Savienība pievērš īpašu uzmanību, lai izvairītos no jebkāda veida diskriminācijas, un mudina sievietes pieteikties amatam.

Pieteikuma iesniegšanas kārtība un termiņš

Kandidātiem jāievēro šādas prasības, citādi to pieteikumus neņems vērā:

(1)

Kandidātiem obligāti jāizmanto veidlapa, kuru var lejuplādēt no Vispārējās veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāta mājas lapas: http://europa.eu.int/comm/food/efsa/efsa_ board_en.htm

(2)

Pieteikuma veidlapa jāaizpilda pilnīgi. Tajā jābūt pieteikumam, kas minēts 3. punktā;

(3)

Pieteikumā jāiekļauj:

a)

motivācijas vēstule (ar parakstu);

b)

aizpildīta pieteikuma veidlapa (ar parakstu);

c)

CV (vismaz 1,5 lpp.);

(4)

Motivācijas vēstulei, pieteikuma veidlapai, CV un paskaidrojošiem dokumentiem jābūt rakstītiem kādā no Eiropas Kopienas oficiālajām valodām. Lai izvēles procesu atvieglinātu, ir vēlams iekļaut pieredzes apkopojumu un citu atbilstošo informāciju angliski. Visi pieteikumi būs konfidenciāli. Pēc pieprasījuma vēlākā procedūras posmā ir jāiesniedz apliecinoši dokumenti.

(5)

Termiņš pieteikumu iesniegšanai ir 2006. gada 15. oktobris.

(6)

Aizpildīta pieteikuma veidlapa jānosūta pa pastu, vislabāk ierakstītā vēstulē, ne vēlāk kā 2006. gada 15. oktobrī (pasta zīmogs) un jāadresē:

European Commission

Health and Consumer Protection Directorate-General

Unit 03 — Science and Stakeholder relations

For the attention of Mr R. Vanhoorde (“Application for the Management Board”)

F-101 04/168

B-1049 Bruxelles

(7)

Iesniedzot pieteikumu, kandidāti pieņem šā uzaicinājumā procedūras un noteikumus un tajā minēto dokumentu noteikumus. Aizpildot pieteikuma veidlapu, kandidāti nekādā gadījumā nedrīkst atsaukties uz dokumentiem, kas iesniegti iepriekšējos pieteikumus. Nepatiess atspoguļojums, sniedzot prasīto informāciju, varētu radīt situāciju, kad kandidātu izslēdz.


(1)  OV L 31, 1.2.2002., 1. lpp. Jaunākie grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 575/2006 (OV L 100, 8.4.2006., 3. lpp.).

(2)  OV C 179, 27.7.2002., 9. lpp.

(3)  OV L 189, 12.7.2007., 7. lpp.

(4)  Ekoloģija, biodaudzveidības aizsardzība.