9.2.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 46/28


Prasība, kas celta 2014. gada 4. decembrī – Eiropas Komisija/Portugāles Republika

(Lieta C-557/14)

(2015/C 046/35)

Tiesvedības valoda – portugāļu

Lietas dalībnieki

Prasītāja: Eiropas Komisija (pārstāvji – G. Braga da Cruz un E. Manhaeve)

Atbildētāja: Portugāles Republika

Prasītājas prasījumi:

konstatēt, ka, neveicot visus pasākumus Tiesas 2009. gada 7. maija sprieduma lietā C-530/07 (1) Komisija/Portugāle izpildei, Portugāles Republika nav izpildījusi LESD 260. panta 1. punktā paredzētos pienākumus;

piespriest Portugāles Republikai samaksāt kavējuma naudu EUR 20  196 par katru dienu, kad tiek kavēta iepriekšminētā sprieduma lietā C-530/07 izpilde, skaitot no dienas, kad tiks pasludināts spriedums šajā lietā, līdz dienai, kad tiks izpildīts iepriekš minētais spriedums lietā C-530/07;

piespiest Portugāles Republikai samaksāt naudas sodu EUR 2244 apmērā par dienu, skaitot no dienas, kad tika pasludināts iepriekš minētais spriedums lietā C-530/07, līdz dienai, kad tiks pasludināts spriedums šajā lietā, vai līdz dienai, kad tiks izpildīts iepriekš minētais spriedums lietā C-530/07, ja šī izpilde notiks pirms minētā sprieduma pasludināšanas;

piespriest Portugāles Republikai atlīdzināt tiesāšanās izdevumus.

Pamati un galvenie argumenti

I)

Soda noteikšana. Tai ir jābalstās uz šādiem trīs kritērijiem.

1. –

Pārkāpuma smagums. Komisija piedāvā piemērot pārkāpuma smaguma koeficientu 3 skalā no 1 līdz 20. Saskaņā ar Komisijas paziņojumu par EK līguma 228. panta īstenošanu (turpmāk tekstā – “2005. gada paziņojums”) Komisija šo koeficientu aprēķina, ņemot vērā šādus apstākļus.

a)

Pārkāpto Savienības noteikumu nozīmīgums. No Padomes 1991. gada 21. maija Direktīvas 91/271/EEK (2) par komunālo notekūdeņu attīrīšanu (turpmāk tekstā – “Direktīva 91/271/EEK”) 1., 2. panta, 3. panta 1. punkta un 4. panta, kā arī no šīs pašas direktīvas I pielikuma izriet, ka neattīrītu komunālo notekūdeņu iekļūšana saņemošajos ūdeņos izraisa piesārņojumu, kas būtiski ietekmē šo ūdeņu un ar tiem saistīto ekosistēmu kvalitāti. Visu komunālo notekūdeņu savākšanai un attīrīšanai aglomerācijas, kurās cilvēka ekvivalents (c.e.) pārsniedz 15  000, ir būtiska nozīme saņemošo ūdeņu, ūdens ekosistēmu un sauszemes ekosistēmu, kas ir tieši atkarīgas no šīs ūdens masas, aizsardzībā un uzlabošanā, kā arī citu Savienības direktīvu pilnīgas un pareizas piemērošanas nodrošināšanā.

b)

Šī pārkāpuma ietekme uz vispārējām un konkrētām interesēm.

dabas un cilvēku veselības aizsardzība ir vispārējas intereses. Tiesas sprieduma lietā C-530/07 (turpmāk tekstā – “Tiesas spriedums”) nepilnīga izpilde rada būtisku dabas piesārņošanas risku un ietekmi uz cilvēku veselību.

Tiesas sprieduma nepilnīga izpilde varētu ietekmēt arī citu Eiropas Savienības direktīvu piemērošanu un tā tieši ietekmē iespēju iedzīvotājiem izmantot nepiesārņotu saņemošo ūdeņu masas, kas ļauj nodarboties ar vaļaspriekiem, kas varētu skart tūrisma nozari un ar to saistīto saimniecisko darbību.

c)

Citi atbildību pastiprinoši vai mīkstinoši apstākļi

Atbildību mīkstinoši apstākļi:

i)

Aglomerāciju, kurās c.e. pārsniedz 15  000 un kurās netiek ievērotas Direktīvas 91/271/EEK 4. panta prasības, kopš dienas, kad tika pasludināts Tiesas spriedums atbilstoši LESD 258. pantam, ir samazinājies no 15 uz 2.

ii)

Attiecībā uz Vila Real de Santo António aglomerāciju tajā kopš 2009. gada darbojas jauna attīrīšanas iekārta un tikai trīs šīs aglomerācijas zonas vēl nav savienotas ar attīrīšanas iekārtu; runājot par Matosinhos, pašreizējā attīrīšanas iekārta ļauj veikt pirmreizēju šīs aglomerācijas notekūdeņu attīrīšanu, tie vēlāk tiek novadīti jūrā, izmantojot izvadi zem jūras līmeņa, vairāk nekā 2 km attālumā no krasta.

Portugāles valsts iestādes uzskata, ka tas neietekmē peldēšanās ūdeņu labo kvalitāti.

Atbildību pastiprinoši apstākļi:

i)

Tiesas sprieduma izpilde pilnā apmērā nevarēs tikt pierādīta līdz 2018. gadam, lai gan šajā lietā aplūkotajiem savākšanas un attīrīšanas pienākumiem bija jābūt pilnībā ievērotiem, vēlākais, 2000. gada 31. decembrī.

ii)

Aplūkotajos Direktīvas 91/271/EEK noteikumos, kurus Portugāles Republika joprojām pārkāpj, ir paredzēti skaidri pienākumi.

iii)

Kalendāri, kurus Komisija secīgi iesniedza Portugāles valsts iestādēm, nav ievēroti, turklāt veidā, ko Komisija uzskata par smagu [pārkāpumu].

iv)

Augsts pārkāpuma procedūru skaits pret Portugāles Republiku, ieskaitot spriedumus, kurus Tiesa jau ir pieņēmusi īpašajā komunālo notekūdeņu attīrīšanas jomā, liecina par prettiesisku un atkārtotu rīcību, turklāt nozarē, kurā ietekme uz cilvēku veselību un vidi ir īpaši būtiska.

2. –

Pārkāpuma ilgums. Ņemot vērā laikposmu, kas jau ir pagājis kopš Tiesas sprieduma pasludināšanas, Komisija piedāvā piemērot maksimālo pārkāpuma ilguma koeficientu, proti, 3.

3. –

Nepieciešamība nodrošināt soda preventīvo raksturu. Kā precizēts 2005. gada paziņojumā, preventīvais raksturs tiek ņemts vērā, piemērojot reizinātāju “n”, kas atbilst vidējam rādītājam, kura pamatā ir, pirmkārt, attiecīgās dalībvalsts iekšzemes kopprodukts, un, otrkārt, balsu skaits Padomē. Portugāles Republikai piemērojamais reizinātājs “n” šobrīd ir 3,40.

II —    Soda apmēra aprēķināšana

a)

Kavējuma nauda par katru kavējuma dienu

Saskaņā ar 2005. gada paziņojumu kavējuma nauda tiek aprēķināta, izmantojot šādu formulu:

Vienotā pamatsumma x smaguma koeficients x ilguma koeficients x reizinātājs “n”, proti, šajā lietā: 660 x 3 x 3 x 3,40 = EUR 20  196 dienā.

Lai nodrošinātu pakāpenisku kavējuma naudas samazināšanos par katru kavējuma dienu, Komisija piedāvā dalīt kavējuma naudas apmēru par kavējuma dienu (EUR 20  196 dienā) ar c.e. skaitu, attiecībā uz kuru vēl nav panākta atbilstība Tiesas spriedumam. Saskaņā ar jaunākajiem datiem c.e. skaits, attiecībā uz kuru vēl nav panākta atbilstība Direktīvai 91/271/EEK, ir 3 21  950. Tādējādi Komisija piedāvā dalīt vienotās pamatsummas vērtību (EUR 20  196 dienā) ar 3 21  950.

Šī dalījuma iznākums (20  196: 3 21  950), proti, EUR 0,06 dienā tiks atskaitīts no vienotās pamatsummas par katru c.e., attiecībā uz kuru starplaikā būs panākta atbilstība.

b)

Naudas sods

Veids, kādā tiek aprēķināta summa par dienu, kas tiek izmantota, nosakot naudas soda apmēru, ir ļoti līdzīgs tam, kā tiek aprēķināta summa par dienu, kas tiek izmantota, nosakot kavējuma naudas apmēru, un tas nozīmē, ka vienotā pamatsumma tiek reizināta ar smaguma koeficientu un tādējādi iegūtais rezultāts tiek reizināts ar katrai valstij noteiktu reizinātāju (reizinātājs “n”), kas atspoguļo gan attiecīgās dalībvalsts maksātspēju, gan tās balsu skaitu Padomē.

Katrā ziņā Komisija par pamatu naudas sodam izmantos zemāku pamatsummu par to, kas tika piemērota, nosakot kavējuma naudu, jo dalībvalsts uzvedība pārkāpuma gadījumā brīdī, kad tiek pasludināts spriedums atbilstoši LESD 260. pantam, kļūst nosodāmāka, ciktāl tās pārkāpums turpinās, neraugoties uz diviem secīgiem Tiesas spriedumiem. Vienotā pamatsumma naudas soda noteikšanai šobrīd ir noteikta EUR 220 dienā un Komisija šajā lietā nepiedāvā piemērot ilguma koeficientu.

Tādējādi, ņemot vērā vienoto pamatsummu, smaguma koeficientu un reizinātāju “n”, summa par dienu, kas tiek izmantota naudas soda noteikšanai, ir: 220 x 3 x 3,40 = EUR 2244.

c)

Minimālā naudas soda pārbaude

Ņemot vērā attiecīgajai dalībvalstij noteikto minimālo naudas sodu, ir jāpārbauda, vai Tiesai būtu jāierosina piemērot summu par dienu, vai tomēr vienreizēju maksājumu. Šajā ziņā ir jāsalīdzina kopējā uzkrātā summas par dienu vērtība, kas tiek izmantota naudas soda noteikšanai, kas tika aprēķināts līdz Komisijas lēmuma (par vēršanos Tiesā atbilstoši LESD 260. pantam) pieņemšanas dienai, no vienas puses, un attiecīgajai dalībvalstij noteiktais minimālais naudas sods, no otras puses.

Kopš Tiesas sprieduma pasludināšanas dienas (2009. gada 7. maijs) līdz dienai, kad tika pieņemts Komisijas lēmums vērsties Tiesā atbilstoši LESD 260. pantam (2014. gada 16. oktobris), ir pagājušas 1987 dienas. Tādējādi šī Komisijas lēmuma pieņemšanas dienā kopējā uzkrātā summas par dienu vērtība, kas tiek izmantota naudas soda noteikšanai, bija EUR 2244 x 1987 dienas = EUR 4 4 58  828.

Portugālei noteiktais minimālais naudas sods šobrīd ir EUR 1 8 75  000.

Tādējādi, tā kā kopējā uzkrātā summas par dienu vērtība, kas tiek izmantota naudas soda noteikšanai, 2014. gada 16. oktobrī pārsniedz Portugālei noteikto minimālo naudas sodu, Komisija ierosina Tiesai piespriest šai dalībvalstij maksāt summu par dienu, kas tiek izmantota naudas soda noteikšanai, proti, EUR 2244 dienā, skaitot no dienas, kad tika pasludināts Tiesas spriedums, līdz dienai, kad tiks pasludināts spriedums saskaņā ar LESD 260. pantu, vai līdz dienai, kad Portugāles Republika izpildīs pirmo no šiem spriedumiem, ja šī diena iestāsies agrāk.


(1)  EU:C:2009:292.

(2)  OV L 135, 40. lpp.