EIROPAS KOMISIJA
Briselē, 26.7.2024
COM(2024) 313 final
KOMISIJAS ZIŅOJUMS
saskaņā ar Regulu (ES) 2018/956, kurā analizēti dalībvalstu un ražotāju nosūtītie dati par 2021. gada pārskata periodu attiecībā uz jaunu lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisijām un degvielas patēriņu
Satura rādītājs
1.
Juridiskais pamats
2.
Ziņojuma saturs
3.
Datu bāze
4.
Analīze par 2021. gada pārskata periodu
4.1.
CO2 emisijas un degvielas patēriņš
4.1.1.
Savienības transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
4.1.2.
Dalībvalstu transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
4.1.3.
Ražotāju transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
4.1.4.
CO2 emisijas dažādos ekspluatācijas profilos / lietderīgās slodzes kombinācijās
4.1.5.
CO2 emisijas un degvielas patēriņš pēc degvielas veida
4.2.
Progresīvās CO2 tehnoloģijas un alternatīvie spēka pārvadi
4.2.1.
Progresīvās CO2 tehnoloģijas
4.2.2.
Alternatīvās degvielas
4.2.3.
Alternatīvie spēka pārvadi
5.
Secinājums
5.1.
CO2 emisijas
5.2.
Degvielas un spēka pārvadi
1.
Juridiskais pamats
Saskaņā ar 10. pantu Eiropas Parlamenta un Padomes 2018. gada 28. jūnija Regulā (ES) 2018/956 par jaunu lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisiju un degvielas patēriņa monitoringu un ziņošanu Komisija katru gadu publicē ziņojumu, kurā analizēti dalībvalstu un ražotāju nosūtītie dati par iepriekšējo pārskata periodu. Šis ir trešais saskaņā ar šo regulu sagatavotais ziņojums, kurā sniegta datu analīze par 2021. gada pārskata periodu no 2021. gada 1. jūlija līdz 2022. gada 30. jūnijam, un ziņošanas termiņš bija 2022. gada 30. septembris.
Jaunu lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisijas un degvielas patēriņu nosaka, izmantojot transportlīdzekļa enerģijas patēriņa aprēķināšanas rīku (VECTO), kas ir Eiropas Komisijas izstrādāts simulācijas rīks lielas noslodzes transportlīdzekļiem. Principi, kas ir pamatā jaunu lielas noslodzes transportlīdzekļu simulācijai, izmantojot VECTO, ir noteikti Regulā (ES) 2017/2400 par lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisiju un degvielas patēriņa noteikšanu
.
2.
Ziņojuma saturs
Saskaņā ar Regulas (ES) 2018/956 10. panta prasībām šajā analīzē aptverti rādītāji par šādiem lielas noslodzes transportlīdzekļu parkiem:
1)Savienības;
2)katras dalībvalsts;
3)katra ražotāja.
Visas trīs iepriekš minētās pozīcijas tiek aplēstas, pamatojoties uz CO2 emisijām izvēlētām reprezentatīvām lielas noslodzes transportlīdzekļu grupām attiecībā uz dažādu ekspluatācijas profila un lietderīgās slodzes kombinācijām un dažādām degvielām. Turklāt analīzē ir iekļautas arī Savienības lielas noslodzes transportlīdzekļu autoparka atsevišķas vidējā degvielas patēriņa vērtības.
Analīze arī aptver pieejamos datus par jaunu un progresīvu CO2 samazināšanas tehnoloģiju, kā arī alternatīvo spēka pārvadu izvēršanu.
Tās pamatā ir dati, kas Komisijai pieejami 2024. gada 20. martā.
Citas veiktspējas vērtības var atrast centrālajā lielas noslodzes transportlīdzekļu datu reģistrā.
Uz ceļa veiktu verifikācijas testu rezultātus ziņojumam pievienot nebija iespējams, jo par 2021. gada pārskata periodu Komisijai tie nebija pieejami.
3.
Datu bāze
Šā ziņojuma pamatā ir dati par visiem ražotāju paziņotajiem transportlīdzekļiem, kas atbilst reģistrācijām dalībvalstīs 2021. gada pārskata periodā. Tie aptver 1., 2., 3., 4., 5., 9., 10., 11., 12. un 16. transportlīdzekļu grupas kravas automobiļus.
Visi šie kravas automobiļi Regulā (ES) 2017/2400 ir definēti kā smagie kravas automobiļi. Šajā ziņojumā attiecīgā gadījumā ir nošķirti kravas automobiļi, kuru tehniski pieļaujamā maksimālā masa ir mazāka par vai vienāda ar 16 tonnām (1., 2. un 3. grupa) un lielāka nekā 16 tonnas (4., 5., 9., 10., 11., 12. un 16. grupa).
Autobusi un tālsatiksmes autobusi nav iekļauti.
4.
Analīze par 2021. gada pārskata periodu
4.1.
CO2 emisijas un degvielas patēriņš
Šajā sadaļā sniegta dalībvalstu, ražotāju, transportlīdzekļu grupu un dažādu ekspluatācijas profilu CO2 emisiju analīze. Turklāt tiek uzrādītas atsevišķas degvielas patēriņa vērtības, kā arī dažādi degvielas veidi, ko izmanto jaunreģistrēti transportlīdzekļi. Lielas noslodzes transportlīdzekļi ar alternatīvu spēka pārvadu, t. i., bezemisiju transportlīdzekļi, hibrīdelektriski transportlīdzekļi un duālas degvielas transportlīdzekļi ir atsevišķi aplūkoti 4.2. iedaļā. Jāatzīmē, ka prasītā informācija dažreiz nav pieejama. Tāpēc daži transportlīdzekļi atsevišķās tabulās nav iekļauti, un tas izskaidro, kāpēc dažādās tabulās uzrādītais transportlīdzekļu kopskaits ne vienmēr sakrīt.
4.1.1.
Savienības transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
Paziņotās CO2 emisijas lielā mērā ir atkarīgas no transportlīdzekļu grupām un apakšgrupām.
Dati par transportlīdzekļu grupu un apakšgrupu sastāvu un CO2 emisijām doti 1. tabulā. Tabulā konkrēti norādīts transportlīdzekļu skaits, kā arī dažādu grupu un apakšgrupu vidējās īpatnējās CO2 emisijas. Lielākā daļa atbilstošo kravas automobiļu, kuru tehniski pieļaujamā maksimālā masa ir mazāka nekā 16 tonnas, pieder 2. un 3. grupai. Attiecībā uz kravas automobiļiem, kuru masa pārsniedz 16 tonnas, 5. apakšgrupas “tālie pārvadājumi” (5-LH) transportlīdzekļi veido 70 % no visiem jaunajiem kravas automobiļiem, kuru masa pārsniedz 16 tonnas. Tie ir visizplatītākie transportlīdzekļi, kurus izmanto tāliem kravu pārvadājumiem ES.
Konkrētas apakšgrupas lielas noslodzes transportlīdzekļu vidējās īpatnējās CO2 emisijas aprēķina kā svērto vidējo vērtību dažādos ekspluatācijas profilos, kā definēts Regulas (ES) 2019/1242 I pielikumā. Tiesību aktos vēl nav noteikti ekspluatācijas profilu svērumi, ko izmanto visiem aprēķiniem šajā ziņojumā attiecībā uz 1., 2., 3., 11., 12. un 16. grupas transportlīdzekļiem.
1. tabulā ir norādīta arī vidējā lietderīgā slodze tonnās visām transportlīdzekļu grupām, kā arī vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/tkm, ko aprēķina, dalot vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, ar vidējo lietderīgo slodzi tonnās.
1. tabula. Transportlīdzekļu skaits, vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, vidējā lietderīgā slodze tonnās un vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, katrai transportlīdzekļu grupai un apakšgrupai (piezīme: ar RD apzīmē transportlīdzekļus, kurus galvenokārt izmanto reģionālajām piegādēm, ar LH — tālajiem pārvadājumiem un UD — piegādēm pilsētās)
|
Transportlīdzekļu grupa
|
Transportlīdzekļu apakšgrupa
|
Transportlīdzekļu skaits
|
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējā lietderīgā slodze (t)
|
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas (g/tkm)
|
|
1.
|
-
|
2455
|
610
|
1,44
|
424
|
|
2.
|
-
|
8648
|
627
|
2,34
|
268
|
|
3.
|
-
|
8013
|
700
|
3,37
|
208
|
|
4.
|
4-UD
|
72
|
813
|
2,65
|
307
|
|
|
4-RD
|
11 221
|
628
|
3,18
|
198
|
|
|
4-LH
|
3816
|
730
|
7,42
|
98
|
|
|
profesionālie
|
115
|
1437
|
|
|
|
5.
|
5-RD
|
1031
|
860
|
10,26
|
84
|
|
|
5-LH
|
146 009
|
768
|
13,84
|
55
|
|
|
profesionālie
|
0
|
-
|
|
|
|
9.
|
9-RD
|
12 657
|
698
|
6,28
|
111
|
|
|
9-LH
|
17 180
|
843
|
13,40
|
63
|
|
|
profesionālie
|
832
|
1621
|
|
|
|
10.
|
10-RD
|
45
|
811
|
10,26
|
79
|
|
|
10-LH
|
6343
|
801
|
13,84
|
58
|
|
11.
|
-
|
2589
|
835
|
5,39
|
155
|
|
12.
|
-
|
1479
|
1015
|
9,81
|
104
|
|
16.
|
-
|
4085
|
1082
|
9,81
|
110
|
|
ES kopā
|
-
|
226 590
|
|
|
|
4.1.2.
Dalībvalstu transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
Informācija par vidējām īpatnējām CO2 emisijām, izteiktām g/km, katrā dalībvalstī dota 2. tabulā. Profesionālie transportlīdzekļi, kā arī transportlīdzekļi, kuru CO2 emisijas nav sertificētas (tādi kā duālas degvielas un hibrīda transportlīdzekļi), nav ņemti vērā. Kodolīguma dēļ šeit norādītas emisijas vērtības tikai transportlīdzekļu 2. (apakš)grupai, 5. apakšgrupai “tālie pārvadājumi”(5-LH) un 16. grupai. Šīs trīs (apakš)grupas ir izraudzītas kā reprezentatīvās grupas attiecīgi kravas automobiļiem, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas (1., 2. un 3. grupa), un kravas automobiļiem, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas (CO2 standarti pašlaik attiecas uz 4., 5., 9. un 10. grupu; pašreizējie CO2 standarti neattiecas uz 11., 12. un 16. grupu).
2. tabula. Vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, 2. grupas, 5-LH apakšgrupas un 16. grupas transportlīdzekļiem, kā arī katrā dalībvalstī reģistrēto kravas automobiļu skaits noteiktās grupās
|
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas
|
|
|
1., 2., 3. grupa
Transportlīdzekļu skaits
|
2. grupa
Vid. īpatn. CO2 em. (g/km)
|
4., 5., 9., 10. grupa
Transportlīdzekļu skaits
|
5-LH apakšgrupa
Vid. īpatn. CO2 em. (g/km)
|
11., 12., 16. grupa
Transportlīdzekļu skaits
|
16. grupa
Vid. īpatn. CO2 em. (g/km)
|
|
Austrija
|
397
|
631
|
3780
|
777
|
290
|
1090
|
|
Beļģija
|
729
|
623
|
5478
|
778
|
647
|
1061
|
|
Bulgārija
|
53
|
613
|
2908
|
748
|
4
|
1013
|
|
Horvātija
|
132
|
625
|
809
|
763
|
24
|
1120
|
|
Kipra
|
12
|
-
|
11
|
762
|
0
|
-
|
|
Čehija
|
695
|
653
|
6101
|
765
|
285
|
1080
|
|
Dānija
|
275
|
607
|
2862
|
757
|
455
|
1072
|
|
Igaunija
|
12
|
595
|
497
|
754
|
63
|
1083
|
|
Somija
|
138
|
629
|
1118
|
775
|
758
|
1102
|
|
Francija
|
3891
|
608
|
31 156
|
772
|
1629
|
1089
|
|
Vācija
|
6847
|
625
|
42 543
|
774
|
1512
|
1065
|
|
Grieķija
|
82
|
630
|
221
|
771
|
4
|
1089
|
|
Ungārija
|
113
|
632
|
4266
|
764
|
20
|
1130
|
|
Īrija
|
168
|
642
|
1347
|
761
|
79
|
1059
|
|
Itālija
|
1778
|
682
|
16 901
|
773
|
121
|
1095
|
|
Latvija
|
11
|
587
|
1359
|
759
|
77
|
1010
|
|
Lietuva
|
16
|
616
|
6974
|
765
|
39
|
-
|
|
Luksemburga
|
3
|
630
|
609
|
786
|
6
|
1051
|
|
Malta
|
3
|
660
|
1
|
-
|
0
|
-
|
|
Nīderlande
|
683
|
608
|
9408
|
766
|
275
|
1060
|
|
Polija
|
935
|
638
|
26 900
|
760
|
350
|
1092
|
|
Portugāle
|
173
|
666
|
3052
|
762
|
80
|
1150
|
|
Rumānija
|
117
|
633
|
4839
|
767
|
41
|
1084
|
|
Slovākija
|
166
|
634
|
2349
|
760
|
44
|
1082
|
|
Slovēnija
|
43
|
650
|
1691
|
758
|
31
|
1118
|
|
Spānija
|
1277
|
627
|
16 955
|
765
|
132
|
1102
|
|
Zviedrija
|
360
|
592
|
3122
|
755
|
1177
|
1084
|
|
Nezināmi
|
3
|
-
|
87
|
781
|
5
|
1086
|
|
ES kopā
|
19 112
|
627
|
197 344
|
768
|
8148
|
1082
|
4.1.3.
Ražotāju transportlīdzekļu autoparka darbības rādītāji
Table
3
3. tabulā norādītas vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, visiem ražotājiem saskaņā ar 2. tabulā sniegtajiem datiem. Profesionālie transportlīdzekļi nav ņemti vērā.
3. tabula. 2. grupas, 5-LH apakšgrupas un 16. grupas transportlīdzekļu vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km
|
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas
|
|
|
1., 2., 3. grupa
Transportlīdzekļu skaits
|
2. grupa
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas (g/km)
|
4., 5., 9., 10. grupa
Transportlīdzekļu skaits
|
5-LH apakšgrupa
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas (g/km)
|
Groups 11, 12, 16
Number of vehicles
|
16. grupa
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas (g/km)
|
|
ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.
|
100
|
|
|
|
|
|
|
DAF Trucks N.V.
|
1837
|
668
|
35 615
|
771
|
279
|
1035
|
|
Daimler Truck AG
|
4767
|
628
|
38 296
|
781
|
1103
|
1122
|
|
Ford Otomotiv Sanayi A.S.
|
0
|
-
|
3625
|
808
|
0
|
-
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED
|
45
|
752
|
0
|
-
|
0
|
-
|
|
Iveco S.p.A.
|
3418
|
700
|
1078
|
-
|
0
|
-
|
|
Iveco-Magirus A.G.
|
0
|
-
|
13 551
|
792
|
648
|
1107
|
|
MAN Truck & Bus AG
|
4228
|
601
|
25 541
|
754
|
960
|
1043
|
|
Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation
|
444
|
-
|
0,0
|
-
|
0
|
-
|
|
RENAULT TRUCKS
|
3003
|
577
|
19 492
|
785
|
386
|
1081
|
|
SCANIA CV AB
|
0,0
|
-
|
24 211
|
728
|
1849
|
1071
|
|
VOLVO TRUCK CORPORATION
|
1270
|
593
|
35 935
|
761
|
2923
|
1090
|
|
ES kopā
|
19 112
|
627
|
197 344
|
768
|
8148
|
1082
|
Table
4
Reģistrēto transportlīdzekļu skaits atbilstoši visiem ražotājiem dažādās grupās un apakšgrupās ir attiecīgi norādīts 4. un 5. tabulā. Profesionālie transportlīdzekļi nav iekļauti.
4. tabula. Katra ražotāja transportlīdzekļu skaits 1., 2., 3., 11., 12. un 16. transportlīdzekļu grupā
|
|
Transportlīdzekļu grupa
|
Kopā
|
|
|
1.
|
2.
|
3.
|
11.
|
12.
|
16.
|
|
|
ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.
|
100
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
100
|
|
DAF Trucks N.V.
|
79
|
873
|
885
|
107
|
46
|
126
|
2116
|
|
Daimler Truck AG
|
429
|
2164
|
2174
|
292
|
246
|
565
|
5870
|
|
Ford Otomotiv Sanayi A.S.
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED
|
0
|
25
|
20
|
0
|
0
|
0
|
45
|
|
Iveco S.p.A.
|
452
|
1446
|
1520
|
0
|
0
|
0
|
3418
|
|
Iveco-Magirus A.G.
|
0
|
0
|
0
|
268
|
28
|
352
|
648
|
|
MAN Truck & Bus AG
|
911
|
2189
|
1128
|
219
|
161
|
580
|
5188
|
|
Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation
|
444
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
444
|
|
RENAULT TRUCKS
|
0
|
1485
|
1518
|
143
|
37
|
206
|
3389
|
|
SCANIA CV AB
|
0
|
0
|
0
|
575
|
302
|
972
|
1849
|
|
VOLVO TRUCK CORPORATION
|
40
|
466
|
764
|
983
|
656
|
1284
|
4193
|
|
Kopā
|
2455
|
8648
|
8009
|
2587
|
1476
|
4085
|
27 260
|
5. tabula. Katra ražotāja transportlīdzekļu skaits 4., 5., 9. un 10. grupas transportlīdzekļu apakšgrupās
|
|
Transportlīdzekļu apakšgrupa
|
Kopā
|
|
|
4-UD
|
4-RD
|
4-LH
|
5-RD
|
5-LH
|
9-RD
|
9-LH
|
10-RD
|
10-LH
|
|
|
ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
DAF Trucks N.V.
|
9
|
1086
|
435
|
69
|
30 856
|
521
|
1834
|
3
|
802
|
35 615
|
|
Daimler Truck AG
|
0
|
1746
|
1017
|
410
|
27 776
|
2725
|
4020
|
7
|
595
|
38 296
|
|
Ford Otomotiv Sanayi A.S.
|
0
|
259
|
1
|
1
|
3283
|
64
|
17
|
0
|
0
|
3625
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Iveco S.p.A.
|
14
|
1064
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
1078
|
|
Iveco-Magirus A.G.
|
0
|
331
|
166
|
71
|
10 079
|
1601
|
1160
|
0
|
143
|
13 551
|
|
MAN Truck & Bus AG
|
0
|
1998
|
618
|
189
|
17 006
|
2384
|
2696
|
15
|
635
|
25 541
|
|
Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
RENAULT TRUCKS
|
0
|
2123
|
576
|
71
|
13 644
|
1927
|
898
|
0
|
253
|
19 492
|
|
SCANIA CV AB
|
49
|
1196
|
549
|
131
|
15 496
|
1958
|
3036
|
12
|
1784
|
24 211
|
|
VOLVO TRUCK CORPORATION
|
0
|
1418
|
443
|
87
|
27 058
|
1469
|
3360
|
8
|
2092
|
35 935
|
|
Kopā
|
72
|
11 221
|
3805
|
1029
|
145 198
|
12 649
|
17 021
|
45
|
6304
|
197 344
|
4.1.4.
CO2 emisijas dažādos ekspluatācijas profilos / lietderīgās slodzes kombinācijās
VECTO rīkā visi transportlīdzekļi tiek simulēti dažādos ekspluatācijas profilos un ar divām dažādām lietderīgajām slodzēm (ar mazu vai reprezentatīvu). Katra transportlīdzekļu grupa tiek simulēta noteiktā skaitā attiecīgu ekspluatācijas profilu.
6. tabulā norādītas vidējās īpatnējās emisijas, izteiktas g/km un g/tkm, no transportlīdzekļu 2. grupas, 5-LH apakšgrupas un 16. grupas.
6. tabula. Vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km un g/tkm, 2., 5. un 16. transportlīdzekļu grupas katram ekspluatācijas profilam
|
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas
|
|
|
2. transportlīdzekļu grupa
|
5 LH transportlīdzekļu apakšgrupa
|
16. transportlīdzekļu grupa
|
|
Ekspluatācijas profils / lietderīgā slodze
|
Vidējās CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējās CO2 emisijas (g/tkm)
|
Vidējās CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējās CO2 emisijas (g/tkm)
|
Vidējās CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējās CO2 emisijas (g/tkm)
|
|
RDL
|
509
|
849
|
659
|
253
|
-
|
-
|
|
RDR
|
548
|
183
|
820
|
64
|
-
|
-
|
|
LHL
|
670
|
515
|
632
|
243
|
-
|
-
|
|
LHR
|
774
|
79
|
826
|
43
|
-
|
-
|
|
UDL
|
646
|
1076
|
1043
|
401
|
-
|
-
|
|
UDR
|
746
|
249
|
1434
|
111
|
-
|
-
|
|
REL
|
-
|
-
|
835
|
239
|
-
|
-
|
|
RER
|
-
|
-
|
1059
|
61
|
-
|
-
|
|
LEL
|
-
|
-
|
797
|
228
|
-
|
-
|
|
LER
|
-
|
-
|
1073
|
40
|
-
|
-
|
|
MUL
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
MUR
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
COL
|
-
|
-
|
781
|
300
|
909
|
350
|
|
COR
|
-
|
-
|
1009
|
78
|
1156
|
90
|
4.1.5.
CO2 emisijas un degvielas patēriņš pēc degvielas veida
Vidējās īpatnējās CO2 emisijas pēc degvielas veida norādītas 7. tabulā. Līdzīgi kā 2. un 3. tabulā, tajā ir norādītas vērtības transportlīdzekļu 2. grupai, 5-LH apakšgrupai un 16. grupai, izņemot profesionālos transportlīdzekļus. Jaunreģistrētos transportlīdzekļos izmantojamo dažādo degvielu detalizētāka analīze sniegta 4.2.2. iedaļā “Alternatīvās degvielas”.
7. tabula. Transportlīdzekļu skaits, vidējās īpatnējās CO2 emisijas, izteiktas g/km, un vidējais degvielas patēriņš transportlīdzekļu 2. grupā, 5-LH apakšgrupā un 16. grupā pēc degvielas veida
|
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas
|
Kravas automobiļi, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas
|
|
|
2. transportlīdzekļu grupa
|
5-LH transportlīdzekļu apakšgrupa
|
16. transportlīdzekļu grupa
|
|
Degvielas veids (motors)
|
Transportlīdzekļu skaits
|
Vid. īpatn. CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējais degvielas patēriņš
|
Transportlīdzekļu skaits
|
Vid. īpatn. CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējais degvielas patēriņš
|
Transportlīdzekļu skaits
|
Vid. īpatn. CO2 emisijas (g/km)
|
Vidējais degvielas patēriņš
|
|
Dīzeļdegviela (CI)
|
8503
|
627
|
24 l/100 km
|
141 119
|
768
|
29 l/100 km
|
4039
|
1083
|
41 l/100 km
|
|
Etanols (CI)
|
0
|
-
|
-
|
0
|
-
|
-
|
2
|
1089
|
73 l/100 km
|
|
LNG (PI)
|
0
|
-
|
0
|
3182
|
753
|
272 g/km
|
6
|
1009
|
364 g/km
|
|
CNG (PI)
|
143
|
609
|
226 g/km
|
875
|
754
|
280 g/km
|
38
|
1051
|
391 g/km
|
|
Nezināms
|
2
|
627
|
|
14
|
794
|
|
0
|
-
|
-
|
|
ES
|
8648
|
627
|
|
145 190
|
768
|
|
4085
|
1082
|
|
4.2.
Progresīvās CO2 tehnoloģijas un alternatīvie spēka pārvadi
Šajā sadaļā galvenā uzmanība pievērsta progresīvu un alternatīvu tehnoloģiju izmantošanai reģistrētajos transportlīdzekļos. Konkrēti, tajā ir norādīts kopējais transportlīdzekļu skaits un ar konkrēto tehnoloģiju aprīkotā autoparka daļa. Tajā salīdzināti dažādu ražotāju un dalībvalstu autoparki.
4.2.1.
Progresīvās CO2 tehnoloģijas
Ražotāji 2021. gada pārskata periodā varēja — bet nebija spiesti — norādīt papildu “progresīvās CO2 tehnoloģijas”. Šī informācija neietekmēja VECTO simulācijas rezultātus.
No ražotāja, kas paziņojis par šādām tehnoloģijām, visiem jaunajiem transportlīdzekļiem 67 % bija aprīkoti ar aktīvu priekšējo radiatora resti, kas klasificēts kā progresīvs aerodinamisks līdzeklis. Turklāt aptuveni 95 % tā jauno transportlīdzekļu bija aprīkoti ar pulse and glide tehnoloģiju, kas nodrošina energoefektīvāku braukšanu.
Nevar izdarīt secinājumus par progresīvām CO2 tehnoloģijām visā Savienības autoparkā.
Papildus šai neobligātajai informācijai par “progresīvām CO2 tehnoloģijām” ražotājiem bija jānorāda, vai reģistrētais transportlīdzeklis ir aprīkots ar pilnveidotas vadītājam asistējošas sistēmas (ADAS) tehnoloģiju. 8. tabulā parādīts ar ADAS tehnoloģiju aprīkoto transportlīdzekļu kopējais skaits.
8. tabula. Ar ADAS tehnoloģiju aprīkoto transportlīdzekļu skaits katrā transportlīdzekļu grupā
|
|
Transportlīdzekļu grupa
|
Kopā
|
|
ADAS tehnoloģija
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
9.
|
10.
|
11.
|
12.
|
16.
|
|
|
Motora stop-starta sistēma transportlīdzekļa stāvēšanas laikā
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Ekorite bez motora stop-starta
|
319
|
2257
|
2244
|
5770
|
126 510
|
18 036
|
4338
|
1564
|
1017
|
2209
|
164 264
|
|
Ekorite ar motora stop-startu
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
Prognozējošā ātrumture
|
0
|
0
|
0
|
2763
|
94 989
|
9062
|
2729
|
512
|
446
|
916
|
111 417
|
|
Kopējais transportlīdzekļu skaits grupā
|
2455
|
8648
|
8013
|
15 224
|
147 040
|
30 669
|
6388
|
2589
|
1479
|
4085
|
226 590
|
|
Ar vismaz 1 ADAS aprīkoto transportlīdzekļu īpatsvars (%)
|
13
|
26
|
28
|
38
|
86
|
59
|
68
|
64
|
71
|
57
|
73
|
Neviens transportlīdzeklis, kas reģistrēts 2021. gada pārskata periodā, nebija aprīkots ar ADAS tehnoloģiju “motora stop-starts transportlīdzekļa stāvēšanas laikā” vai “ekorite ar motora stop-startu”.
4.2.2.
Alternatīvās degvielas
Reģistrēta transportlīdzekļa degvielas un motora veids bija obligātas specifikācijas pārskata periodā, jo tās ietekmē emisiju noteikšanu ar VECTO. Lai gan gandrīz 97 % reģistrēto transportlīdzekļu izmanto dīzeļdegvielu, neliels skaits jaunreģistrēto transportlīdzekļu izmanto etanolu, LNG vai CNG. Pārskats par dažādiem degvielas un motora veidiem transportlīdzekļu grupās sniegts 9. tabulā.
9. tabula. Transportlīdzekļu skaits katrā transportlīdzekļu grupā pēc degvielas veida (AF: alternatīvās degvielas)
|
|
|
Transportlīdzekļu grupa
|
Kopā
|
|
|
Degvielas veids (motors)
|
1.
|
2.
|
3.
|
4.
|
5.
|
9.
|
10.
|
11.
|
12.
|
16.
|
|
|
Tradicionālās degvielas
|
Dīzeļdegviela (CI)
|
2451
|
8503
|
7913
|
14 573
|
142 118
|
28 889
|
6337
|
2576
|
1475
|
4039
|
218 874
|
|
|
Benzīns (CI)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
|
Alternatīvās degvielas
|
Etanols (CI)
|
0
|
0
|
0
|
2
|
0
|
4
|
0
|
0
|
0
|
2
|
8
|
|
|
Etanols (PI)
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
|
|
|
LNG (PI)
|
0
|
0
|
0
|
65
|
3189
|
369
|
7
|
0
|
0
|
6
|
3636
|
|
|
CNG (PI)
|
3
|
143
|
81
|
453
|
901
|
1091
|
3
|
10
|
1
|
38
|
2724
|
|
|
Kopējais transportlīdzekļu skaits grupā
|
2455
|
8648
|
8013
|
15 224
|
147 040
|
30 669
|
6388
|
2589
|
1479
|
4085
|
226 590
|
|
|
AF izmantojošo transportlīdzekļu īpatsvars (%)
|
0 %
|
2 %
|
1 %
|
3 %
|
3 %
|
5 %
|
0 %
|
0 %
|
0 %
|
1 %
|
2,8 %
|
Dati par katru dalībvalsti pēc to transportlīdzekļu skaita, kas izmanto alternatīvās degvielas, doti 10. tabulā. Dati tiek apkopoti divās vissvarīgākajās kategorijās: kravas automobiļi, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas (t. i., 1., 2. un 3. grupa), kā arī kravas automobiļi, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas (t. i., 4., 5., 9., 10., 11., 12. un 16. grupa), un neietver alternatīvos spēka pārvadus, kas aplūkoti nākamajā iedaļā.
10. tabula. Transportlīdzekļu skaits katrā dalībvalstī pēc degvielas veida. Ar gāzi darbināmi ietver LNG un CNG
|
|
1., 2. un 3. transportlīdzekļu grupa
|
4., 5., 9., 10., 11., 12. un 16. transportlīdzekļu grupa
|
Kopējais transportlīdzekļu skaits (izņemot ZEV)
|
AF izmantojošo transportlīdzekļu īpatsvars (%)
|
|
Dalībvalsts
|
Dīzeļdegviela (CI)
|
Etanols (CI)
|
Ar gāzi darbināmi
|
Dīzeļdegviela (CI)
|
Etanols (CI)
|
Ar gāzi darbināmi
|
|
|
|
Austrija
|
397
|
0
|
0
|
4050
|
0
|
23
|
4470
|
1 %
|
|
Beļģija
|
721
|
0
|
8
|
6003
|
0
|
149
|
6881
|
2 %
|
|
Bulgārija
|
51
|
0
|
2
|
2792
|
0
|
119
|
2964
|
4 %
|
|
Horvātija
|
132
|
0
|
0
|
827
|
0
|
1
|
960
|
0 %
|
|
Kipra
|
12
|
0
|
0
|
11
|
0
|
0
|
23
|
0 %
|
|
Čehija
|
695
|
0
|
0
|
6365
|
0
|
31
|
7091
|
0 %
|
|
Dānija
|
276
|
0
|
0
|
3298
|
0
|
80
|
3654
|
2 %
|
|
Igaunija
|
12
|
0
|
0
|
552
|
0
|
7
|
571
|
1 %
|
|
Somija
|
137
|
0
|
1
|
1809
|
0
|
55
|
2002
|
3 %
|
|
Francija
|
3767
|
0
|
119
|
31 257
|
7
|
1459
|
36 609
|
4 %
|
|
Vācija
|
6841
|
0
|
1
|
43 272
|
0
|
1164
|
51 278
|
2 %
|
|
Grieķija
|
82
|
0
|
0
|
248
|
0
|
0
|
330
|
0 %
|
|
Ungārija
|
113
|
0
|
0
|
4282
|
0
|
3
|
4398
|
0 %
|
|
Īrija
|
168
|
0
|
0
|
1417
|
0
|
13
|
1598
|
1 %
|
|
Itālija
|
1753
|
0
|
24
|
16 312
|
0
|
736
|
18 825
|
4 %
|
|
Latvija
|
11
|
0
|
0
|
1367
|
0
|
69
|
1447
|
5 %
|
|
Lietuva
|
16
|
0
|
0
|
6919
|
0
|
94
|
7029
|
1 %
|
|
Luksemburga
|
3
|
0
|
0
|
612
|
0
|
6
|
621
|
1 %
|
|
Malta
|
3
|
0
|
0
|
1
|
0
|
0
|
4
|
0 %
|
|
Nīderlande
|
680
|
0
|
1
|
9571
|
0
|
217
|
10 469
|
2 %
|
|
Polija
|
919
|
0
|
16
|
26 417
|
0
|
869
|
28 221
|
3 %
|
|
Portugāle
|
166
|
0
|
7
|
3096
|
0
|
35
|
3304
|
1 %
|
|
Rumānija
|
117
|
0
|
0
|
4788
|
0
|
102
|
5007
|
2 %
|
|
Slovākija
|
166
|
0
|
0
|
2360
|
0
|
33
|
2559
|
1 %
|
|
Slovēnija
|
43
|
0
|
0
|
1709
|
0
|
14
|
1766
|
1 %
|
|
Spānija
|
1224
|
0
|
48
|
16 438
|
0
|
645
|
18355
|
4 %
|
|
Zviedrija
|
359
|
0
|
0
|
4143
|
1
|
208
|
4711
|
4 %
|
|
Nezināmi
|
3
|
0
|
0
|
91
|
0
|
1
|
95
|
1 %
|
|
Kopā ES
|
18 867
|
0
|
227
|
200007
|
8
|
6133
|
225 242
|
3 %
|
Atšķirības starp dalībvalstīm var rasties alternatīvo degvielu, piem., CNG/LNG, uzpildes infrastruktūras atšķirīgā attīstības līmeņa dēļ. Neraugoties uz to, visā ES ir maz reģistrētu transportlīdzekļu, kas izmanto alternatīvo degvielu.
4.2.3.
Alternatīvie spēka pārvadi
Regulā (ES) 2019/1242 definēts, ka bezemisiju lielas noslodzes transportlīdzeklis (ZEV) ir transportlīdzeklis bez iekšdedzes motora vai ar iekšdedzes motoru, kura emisijas ir mazākas nekā 1 g CO2/kWh vai mazākas nekā 1 g CO2/km.
Šajā ziņojumā ietvertajās transportlīdzekļu grupās 2021. gada pārskata periodā reģistrēti 27 hibrīdelektriski un 1290 duālas degvielas transportlīdzekļi, tajā skaitā 0. grupā (3,5–7,5 tonnas). Pārskata periodā reģistrēto bezemisiju transportlīdzekļu ļoti nelielais skaits redzams 11. tabulā.
11. tabula. ZEV (bezemisiju transportlīdzekļi) pēc ražotāja
|
Ražotājs
|
ZEV
|
ZEV īpatsvars
|
|
ANADOLU ISUZU OTOMOTIV SANAYII VE TICARET A.S.
|
0
|
0,00 %
|
|
DAF NV
|
17
|
0,04 %
|
|
DAIMLER TRUCK AG
|
21
|
0,05 %
|
|
FORD OTOMOTIV SANAYI AS
|
0
|
0,00 %
|
|
ISUZU MOTORS LIMITED
|
0
|
0,00 %
|
|
IVECO SPA
|
0
|
0,00 %
|
|
IVECO MAGIRUS AG
|
0
|
0,00 %
|
|
MAN TRUCK AND BUS SE
|
13
|
0,04 %
|
|
MITSUBISHI FUSO TRUCK & BUS CORPORATION
|
0
|
0,00 %
|
|
RENAULT TRUCK SA
|
85
|
0,37 %
|
|
SCANIA CV AB
|
67
|
0,26 %
|
|
VOLVO TRUCK CORPORATION
|
84
|
0,20 %
|
|
Kopējais transportlīdzekļu skaits
|
287
|
0,13 %
|
No šiem 287 akumulatoru baterijas elektrotransportlīdzekļiem 120 pieder 4-LH apakšgrupai (apakšgrupa ar vislielāko transportlīdzekļu skaitu).
5.
Secinājums
Šā trešā ziņojuma mērķis ir iepazīstināt ar ES lielas noslodzes transportlīdzekļu autoparka status quo.
Ziņojumā salīdzināti dažādu dalībvalstu, ražotāju un transportlīdzekļu grupu autoparku rādītāji. Ziņojumā sniegtas atlasītas vērtības par CO2 emisijām, degvielas patēriņu, kā arī alternatīvu tehnoloģiju īpatsvaru lielas noslodzes transportlīdzekļos, kas reģistrēti trešajā pārskata periodā. Šajā sadaļā apkopoti galvenie novērojumi par paziņotajiem datiem.
5.1.
CO2 emisijas
Godīgs dažādu dalībvalstu un ražotāju rādītāju salīdzinājums to autoparku vidējo īpatnējo CO2 emisiju izteiksmē ir iespējams tikai konkrētas grupas vai apakšgrupas ietvaros (par 4., 5., 9. un 10. grupas kravas automobiļiem).
Kravas automobiļu, kuru masa ir mazāka nekā 16 tonnas, reprezentatīvajā, t. i., 2. grupā, var novērot būtiskas atšķirības starp dažādu dalībvalstu un ražotāju autoparkiem. Relatīvā atšķirība starp dalībvalstu autoparkiem ar vislabāko un vissliktāko rādītāju ir vairāk nekā 16 % (sk. 2. tabulu). Attiecībā uz ražotājiem relatīvā starpība ir aptuveni 30 % (skatīt 3. tabulu).
Attiecībā uz kravas automobiļiem, kuru masa ir lielāka nekā 16 tonnas, atšķirība starp dalībvalstīm ir 5 % 5-LH grupā un 14 % 16. grupā. Līdzīgi starp ražotājiem šī atšķirība sasniedz 11 % 5-LH grupā un 8 % 16. grupā. Turklāt dati par progresīvo tehnoloģiju ieviešanu liecina, ka gandrīz trīs ceturtdaļas jaunreģistrēto transportlīdzekļu ir aprīkoti ar vismaz vienu pilnveidotu vadītājam asistējošu sistēmu. Dati par papildu progresīvām CO2 tehnoloģijām ir ierobežoti, tomēr liecina par to, ka liela daļa transportlīdzekļu varētu būt aprīkoti ar progresīviem aerodinamiskiem līdzekļiem vai pulse and glide tehnoloģiju.
5.2.
Degvielas un spēka pārvadi
Pašlaik dīzeļmotora transportlīdzekļi joprojām veido vairāk nekā 97 % no visiem jaunreģistrētajiem lielas noslodzes transportlīdzekļiem, kas aplūkoti šajā ziņojumā. Tikai ierobežots skaits transportlīdzekļu izmanto alternatīvu degvielu vai alternatīvu spēka pārvadu, pārsvarā LNG un CNG.
To transportlīdzekļu īpatsvars, kuri izmanto alternatīvās degvielas, t. i., etanolu, CNG vai LNG, dalībvalstīs ievērojami atšķiras. Grieķijā, Horvātijā, Kiprā, Maltā un Ungārijā to īpatsvars ir ļoti mazs (ievērojami mazāks nekā 0,5 %), turpretim Bulgārijā, Francijā, Itālijā, Latvijā un Zviedrijā tas sasniedz 4 % (sk. 10. tabulu). Tas skaidrojams ar salīdzinoši lielu dabasgāzes transportlīdzekļu īpatsvaru, kas atspoguļo diezgan labi attīstītu gāzes uzpildes infrastruktūru šajās valstīs.
Pašlaik ES ir mazs bezemisiju lielas noslodzes transportlīdzekļu skaits, proti, 2021. gada pārskata periodā tam atbilda tikai 287 akumulatoru baterijas elektrotransportlīdzekļi (sk. 11. tabulu).