Briselē, 3.5.2024

COM(2024) 186 final

KOMISIJAS GADA PĀRSKATS

par dalībvalstu gada darbības ziņojumiem eksporta kredītu jomā Regulas (ES) Nr. 1233/2011 izpratnē


1. Ievads

Šis 2021. gada pārskats par oficiāli atbalstītu eksporta kredītu jomas darbībām ir sagatavots saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. novembra Regulu (ES) Nr. 1233/2011 par dažu pamatnostādņu piemērošanu oficiāli atbalstītu eksporta kredītu jomā. Tas attiecas uz oficiāli atbalstītu eksporta kredītu jomas darbībām, ko veic dalībvalstu eksporta kredītu aģentūras (EKA), un tā pamatā ir informācija, kuru dalībvalstis sniegušas gada darbības ziņojumos, ko tās arī saskaņā ar regulu dara pieejamus Komisijai. Ziņojumi atbilst standartizētai veidnei (tā saukta arī par “kontrolsaraksta veidni”), kas laika gaitā ir pārskatīta un papildināta. Jaunākais veidnes atjauninājums, kas piemērojams kopš 2020. pārskata gada, ietver sīkāku informāciju par cilvēktiesībām, klimata pārmaiņām un vides aizsardzību.

2. Par 2021. kalendāro gadu saņemtie gada darbības ziņojumi

Oficiāli atbalstītus eksporta kredītus Vienošanās par oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem piemērošanas jomā 2021. gadā sniedza divdesmit turpmāk minētās dalībvalstis, kuras arī iesniedza gada darbības ziņojumu par 2021. gadu: Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Horvātija, Igaunija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovēnija, Slovākija, Somija, Spānija, Ungārija, Vācija un Zviedrija.

Pārējās dalībvalstis – Bulgārija, Kipra, Grieķija, Īrija, Latvija, Lietuva un Malta – apstiprināja, ka pārskata gadā tās nav sniegušas oficiāli atbalstītus eksporta kredītus.

3. Gada darbības ziņojumu analīze

(a)Vispārīga informācija

Visas divdesmit dalībvalstis, kas 2021. gadā sniedza oficiāli atbalstītus eksporta kredītus, bija tīrā seguma nodrošinātājas, proti, tie bija eksporta kredīti garantiju un/vai apdrošināšanas produktu veidā. Trīspadsmit no šīm dalībvalstīm (Beļģija, Horvātija, Čehija, Dānija, Somija, Francija, Vācija, Ungārija, Itālija, Polija, Slovākija, Spānija un Zviedrija) bija oficiāla finansējuma atbalsta sniedzējas, proti, tā bija tieša finansēšana, eksporta darījumiem paredzētu komerciālu aizdevumu refinansēšana vai procentu likmju atbalsts. Neliels skaits dalībvalstu (Austrija, Ungārija, Portugāle, Polija, Spānija) paziņoja, ka tās ir sniegušas saistīto atbalstu – tas ir eksporta kredītu veids ar koncesijas elementu, ko reglamentē ESAO vienošanās.

Vienošanās par oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem un ESAO ieteikumi par to, kā novērst riskus, kas saistīti ar oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem, nodrošina prakses saskaņošanu visā ES. Šajā satvarā valdības izstrādā savu politiku. Lielākajai daļai EKA ir noteikumi, kas papildina ESAO pamatnostādņu noteikumus, piemēram, par valsts un vietējo saturu, un stingrāki standarti, lai citstarp atspoguļotu savu valsts politiku un starptautiskās saistības, īpaši klimata aizsardzības jomā. Dažas EKA izvēlas piedāvāt programmas, kas pielāgotas konkrētām nozarēm vai konkrētiem mērķiem. Tādējādi var tikt atspoguļota ESAO vienošanās ietvertu atsevišķu nozaru vienošanos, kopapdrošināšanas struktūru vai stratēģisko ieviržu specifika.

Dažādu EKA organizatoriskā struktūra un nodrošinājuma piedāvāšanas pārvaldība ES atšķiras. Oficiāli atbalstītus eksporta kredītus ES pārvalda vairāk nekā divdesmit sešas struktūras – vai nu valsts aģentūras, vai privāti uzņēmumi, kas darbojas saskaņā ar valsts pilnvarām un valdības uzraudzībā. Tās ir uzskaitītas 1. pielikumā. Dalībvalstīs, kas nodrošina gan segumu, gan finanses, parasti ir atsevišķa, īpaši šim mērķim veidota institūcija, kas strādā ar finansēm; dažkārt to sauc par EXIM (eksporta–importa) banku.

(b)Oficiālā atbalsta apjoms

Gada darbības ziņojumos ir sniegta attiecīgā finanšu informācija par EKA sniegto oficiālo atbalstu saskaņā ar dalībvalstu attiecīgajām tiesību normām un organizatorisko struktūru. Komisijai nav nekādu piezīmju par 2021. gada darbības ziņojumu finansiālajiem aspektiem. Tas neskar to dalībvalstu iestāžu prerogatīvas, kuras veic valsts eksporta kredītu programmu uzraudzību.

Attiecībā uz oficiālu atbalstu tīrā seguma veidā turpmāk sniegtajā tabulā ir uzskaitīta kopējā nominālā riska darījumu vērtība lielākajiem sniedzējiem Eiropas Savienībā 2021. gada 31. decembrī.

1. tabula. Oficiāls atbalsts tīrā seguma veidā 2021. gadā (mljrd. EUR)

Nozīmīgākie ES spēlētāji pēc kopējā nominālā riska

Kopējais tīrā seguma darījumu riska apjoms ES

340

Vācija

90

Itālija

64

Francija

60

Zviedrija

35

Nīderlande

30

Attiecībā uz oficiālu finansēšanas atbalstu turpmāk sniegtajā tabulā ir norādīta oficiāli atbalstītā kredītportfeļa uzrādītā nominālā vērtība lielākajiem sniedzējiem Savienībā 2021. gada 31. decembrī.

2. tabula. Oficiāls atbalsts oficiāla finansēšanas atbalsta veidā 2021. gadā (mljrd. EUR)

Nozīmīgākie ES spēlētāji atbilstoši oficiāli atbalstītā kredītportfeļa nominālajai vērtībai

Kopējais aizdevumu portfelis ES

92

Itālija

39

Vācija

18

Francija

14

Somija

8

Zviedrija

7

Piezīme: skaitļus 1. un 2. tabulā nedrīkst summēt. Atšķiras ne tikai instrumenta būtība, bet viena un tā pati dalībvalsts var atbalstīt vienu un to pašu eksporta darījumu gan ar tiešo finansējumu, gan ar tīro segumu.

(c)Vides risku apstrāde

ESAO Ieteikumā par kopēju pieeju oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem un vides un sociālo jautājumu pienācīgu izpēti ir noteikti kopīgi principi pienācīgas rūpības īstenošanai vides un sociālajā jomā. Visas ES dalībvalstis ievēro šo ieteikumu un saskaņā ar to identificē un novērš iespējamo ietekmi un riskus saistībā ar oficiāla atbalsta pieteikumiem. Ieteikuma pamatā ir vispāratzīti standarti, piemēram, Starptautiskās Finanšu korporācijas vides un sociālās darbības standarti, Pasaules Bankas grupas vides, veselības un drošības pamatnostādnes, Pasaules Bankas drošības politika un Pasaules Bankas vides un sociālie standarti. Ieteikums aptver galvenos vides jautājumus, piemēram, emisijas gaisā, tostarp siltumnīcefekta gāzu emisijas, resursefektivitāti, atkritumu apsaimniekošanu, troksni un vibrācijas, bīstamo materiālu apsaimniekošanu, ietekmi uz ekosistēmām, bioloģiskās daudzveidības aizsardzību un dabas resursu būtisku izmantošanu. Tas ietver arī prasības attiecībā uz gatavību ārkārtas situācijām un reaģēšanu uz tām, lai projektu īpašnieki uz negadījumiem un ārkārtas situācijām varētu reaģēt tādā veidā, kas ir piemērots, lai novērstu un mazinātu šādu situāciju ietekmi uz vidi.

ES EKA pienācīgas rūpības politika un riska novērtēšanas procedūras lielā mērā balstās uz minēto ESAO ieteikumu, pat ja tam ir neekskluzīva nozīme un politiku ietekmē citi standarti un ES tiesību aktu kopums. Visas dalībvalstis, kas sniedza oficiāli atbalstītus eksporta kredītus, ziņoja par atbilstību ESAO ieteikuma vides dimensijai, un tā ir to pienācīgas rūpības un riska pārvaldības sistēmu, kā arī lēmumu pieņemšanas procesa neatņemama sastāvdaļa. Ex ante novērtējuma procedūras ir atkarīgas no oficiāli atbalstītā eksporta kredīta pieteikuma veida, lieluma un kategorijas. Riski tiek konstatēti, klasificēti un novērtēti, un tie var ietekmēt tiesības uz atbalsta saņemšanu. Visas ES EKA apstiprināja, ka tās ir pārbaudījušas visus oficiāli atbalstītu eksporta kredītu pieteikumus, lai noteiktu, vai būtu jāveic vides pārskats.

Saskaņā ar ieteikumu EKA atkarībā no iespējamās negatīvās ietekmes uz vidi šos pieteikumus klasificē trīs riska kategorijās: augsts risks (A kategorija), vidējs risks (B kategorija) vai zems risks (C kategorija). Daudzas dalībvalstis ziņo, ka tās ieteikumu piemēro plašāk, nevis tikai tā piemērošanas jomā. Tas ietver visu darījumu klasificēšanu, tostarp darījumus, kuros tās atbalsta daļa ir mazāka par 10 milj. SDR un kurus pārbaudes posmā principā nav jāizskata. Dalībvalstis ziņo, ka saskaņā ar ieteikuma 18. pantu ir veikts ietekmes uz vidi un sociālās ietekmes novērtējums (ESIA) visiem A kategorijas pieteikumiem, attiecībā uz kuriem EKA ir uzņēmušās galīgās saistības. Attiecībā uz B kategorijas pieteikumiem dalībvalstis ziņo, ka pieteikumu iesniedzēji vienmēr ir snieguši pietiekamu informāciju par projekta attiecīgo ietekmi uz vidi saskaņā ar ieteikuma 19. pantu. EKA ziņo, ka pirms lēmuma pieņemšanas par atbalsta sniegšanu A vai B kategorijas projektiem, tās vienmēr ir izvērtējušas informāciju, kas iegūta, veicot darījumu pārbaudi un pārskatīšanu. Būtiska informācija tika saņemta, izmantojot ESIA ziņojumus, kā arī apkopota, pateicoties EKA pieteikuma veidlapām un anketām, dokumentu pārbaudei, objektu apmeklējumiem, ārējo konsultantu veiktai izpētei un tiešiem kontaktiem ar pieteikumu iesniedzējiem.

Dalībvalstis neziņoja par pastāvīgas neatbilstības situācijām, lai gan ir bijušas nelielas neatbilstības, piemēram, nokavēti informācijas vai ziņojumu iesniegšanas termiņi. Neatbilstības tiek atrisinātas sadarbībā ar projekta sponsoriem, izstrādājot korektīvus pasākumus un ietekmes mazināšanas pasākumus, kas laika gaitā tiek uzraudzīti, vai atsaucot atbalstu vai atsakot atlīdzināšanu.

(d)Klimata pārmaiņu mērķu apsvēršana

Komisija atzinīgi vērtē to, ka ESAO pamatnostādnēs un politikā, kas reglamentē EKA darbību, arvien vairāk tiek iekļauti mērķi klimata pārmaiņu jomā.

Kopš 2016. gadā tika pieņemta ogļu elektroenerģijas nozares vienošanās, neviena ES dalībvalsts nav sniegusi oficiālu atbalstu ogļu elektrostacijām. Nozares vienošanās tika atcelta 2021. gadā, kad dalībnieki panāca vienošanos aizliegt atbalstu ogļu elektrostacijām bez emisiju samazināšanas tehnoloģijām. Kopš tā laika Komisija ir ierosinājusi papildu grozījumus ESAO vienošanās saskaņā ar ES saistībām, kas izriet no Parīzes nolīguma un zaļā kursa, pamatojoties uz Komisijas 2021. gada februāra tirdzniecības politikas pārskatīšanu (“Atvērta, ilgtspējīga un pārliecinoša tirdzniecības politika”) un Eiropadomes 2022. gada 15. marta secinājumiem par eksporta kredītiem (“ES klimata pakts saistībā ar eksporta finansējumu”).

Papildus tam, ka tiek piemēroti ESAO vienošanās nozaru noteikumi saistībā ar klimatu, sešpadsmit dalībvalstīs ir ieviesta īpaša klimata pārmaiņu politika. Divas dalībvalstis norāda, ka tās par kritēriju atbalsta pieteikumu novērtēšanai izmanto ES ilgtspējīgu darbību taksonomiju. Pastāvīgi norisinās eksporta darījumu pakāpeniskas izbeigšanas politikas formalizēšana fosilā kurināmā enerģijas nozarē; Komisija atzinīgi vērtē Padomes 2022. gada 15. marta secinājumos par eksporta kredītiem pausto nodomu, ka dalībvalstis šim nolūkam līdz 2023. gada beigām noteiks zinātniski pamatotus termiņus.

(e)Pienācīga rūpība sociālajos un cilvēktiesību jautājumos

Papildus vides dimensijai ESAO 2012. gada Ieteikumā par kopēju pieeju ir noteikti principi pienācīgas rūpības īstenošanai sociālajā jomā. Ieteikums attiecas uz būtisku ar projektiem saistītu iespējamu sociālo ietekmi, tostarp uz darbu un darba apstākļiem (piemēram, taisnīgu attieksmi, diskrimināciju, biedrošanās brīvību, darba koplīguma slēgšanas sarunām, darba ņēmēju izmitināšanu), kopienas veselību, drošumu un drošību (piemēram, kopienas pakļautību slimībām, drošības personāla izmantošanu), zemes iegūšanu un iedzīvotāju piespiedu pārvietošanu (piemēram, fizisku pārvietošanu, ekonomisku pārvietošanu), pienācīgu sadarbību ar skartajām kopienām (piemēram, informētu konsultāciju un līdzdalības procesu, sūdzību izskatīšanas mehānismu), pamatiedzīvotājiem (piemēram, brīvu, iepriekšēju un informētu piekrišanas procesu), kultūras mantojumu. Tas attiecas arī uz būtisku ar projektiem saistītu ietekmi uz cilvēktiesībām, tostarp piespiedu darbu, bērnu darbu, dzimumu jautājumiem un dzīvību apdraudošu arodveselības un drošības situāciju. Īpaša uzmanība tiek pievērsta neaizsargātām grupām.

ES EKA paziņotā pienācīgas rūpības prakse ir līdzīga tai, kas attiecas uz vides riskiem. Visas divdesmit dalībvalstis, kas sniedza oficiālu atbalstu, norādīja uz atbilstību ESAO Ieteikumā par kopēju pieeju ietvertajai sociālajai un cilvēktiesību dimensijai, un uz to, ka tā ir neatņemama šo dalībvalstu lēmumu pieņemšanas, pienācīgas rūpības un riska pārvaldības sistēmu sastāvdaļa. Visas dalībvalstis apstiprināja, ka ir pārbaudījušas visus pieteikumus, lai noteiktu, vai būtu jāveic sociālo tiesību un cilvēktiesību pārskats. Tās ziņoja, ka visiem A kategorijas pieteikumiem ir veikts ESIA. Attiecībā uz B kategorijas pieteikumiem tās ziņoja, ka pieteikumu iesniedzēji vienmēr ir snieguši pietiekamu informāciju par projekta attiecīgo ietekmi. Pirms lēmuma pieņemšanas par oficiāla atbalsta sniegšanu A vai B kategorijas projektiem, kam var būt negatīva ietekme uz sociālajiem un cilvēktiesību jautājumiem, dalībvalstis līdzīgi kā par vides riskiem ziņoja, ka to EKA vienmēr ir izvērtējušas informāciju, kura iegūta, veicot darījumu pārbaudi un pārskatīšanu.

Dalībvalstis neziņoja par pastāvīgu neatbilstību savos pienācīgas rūpības procesos sociālajā un cilvēktiesību jomā. Lai gan viena ES EKA 2021. gadā savā tīmekļa vietnē izveidoja sūdzību mehānismu, ne visas EKA 2021. gadā piedāvāja līdzdalību nodrošinošu apspriešanās procesu un sūdzību mehānismu skartajām kopienām. Tas nenozīmē, ka apspriešanās nenotiek, jo projektu sponsoriem var lūgt ieviest mehānismus neatkarīgi no EKA iesaistes, taču šajā jomā vajadzīgi uzlabojumi.

(f)Kukuļošanas apkarošanas pasākumi

Visas dalībvalstis, kas sniedza oficiāli atbalstītus eksporta kredītus, ziņoja par atbilstību ESAO Ieteikumam par kukuļošanu un oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem. Minētajā ieteikumā ir ietverti pasākumi pārbaudei, pienācīgai rūpībai, novērtēšanai un par atbalsta attiecināmību izdarāmu lēmumu pieņemšanai, lai novērstu kukuļošanu saistībā ar oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem. Tas jo īpaši nozīmē pārbaudīt, vai darījumos iesaistītās personas nav iekļautas daudzpusējo finanšu iestāžu izslēgšanas sarakstos.

(g)Ilgtspējīga aizdevumu prakse

Visas dalībvalstis, kas sniedza oficiāli atbalstītus eksporta kredītus, ziņoja par atbilstību ESAO Ieteikumam par ilgtspējīgu aizdevumu praksi un oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem. Minētā ieteikuma mērķis ir nodrošināt, ka valstīm ar zemiem ienākumiem tiek mobilizēta attīstības vajadzību finansēšana, neradot tām pārmērīgu parādu nākotnē. Ieteikuma ievērošana iet roku rokā ar Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) politikas, kura nosaka parāda ierobežojumu nosacījumus attiecībā uz bezkoncesijas aizņēmumiem, ciešu ievērošanu un ilgtspējīgu aizdevumu praksi. Saskaņā ar ieteikumu puses ir piekritušas arī svarīgiem pārredzamības pasākumiem, kas ietver informācijas sniegšanu Pasaules Bankai un SVF. Vairumā gadījumu parāda atmaksājamības novērtējumi ir daļa no valsts vispārējā riska novērtējuma, kas ietekmē EKA valstu seguma politiku.

(h)Cita informācija, kas iekļauta gada darbības ziņojumos

Dalībvalstis ziņo, ka tās rūpējas par to, lai EKA darbotos pēc iespējas pārredzami, vienlaikus ievērojot konfidencialitāti attiecībā uz komerciāli sensitīvu informāciju. Saskaņā ar ESAO Ieteikumu par kopēju pieeju visā Savienībā saskaņotā procedūra ir detalizētas informācijas publiskošana par projektiem, kuriem ir iespējama negatīva ietekme uz vidi vai sociālo jomu. EKA vienmēr ir atklājušas visu prasīto informāciju saskaņā ar ieteikuma 39. un 41. pantu, t. i., attiecīgu ex ante informāciju par A kategorijas projektiem, tostarp ESIA, un ex post informāciju par visiem atbalstītajiem A un B kategorijas projektiem, izmantojot īpašas lapas savās tīmekļa vietnēs, kas minētas 2. pielikumā.

Daudzām ES EKA ir korporatīvās sociālās atbildības politika, kas parasti ietver ne tikai iekšējos centienus, bet arī ciešu dialogu ar EKA klientiem. Šajā kontekstā EKA arvien vairāk pārvērtē savu praksi un izstrādā plānus, kā samazināt savu ietekmi uz vidi, tostarp oglekļa pēdas aplēses.

4. EKA atbilstība Savienības mērķiem un saistībām

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 3. pantā minēti Eiropas Savienības vispārīgie mērķi un 21. pantā – Savienības ārējās darbības principi un mērķi. Saskaņā ar LES 3. panta 5. punktu attiecībās ar citām pasaules daļām Eiropas Savienība “veicina [..] ilgtspējīgu Zemes attīstību, solidaritāti un savstarpēju cieņu starp tautām, brīvu un godīgu tirdzniecību, nabadzības izskaušanu un cilvēktiesību un jo īpaši bērnu tiesību aizsardzību, kā arī starptautisko tiesību normu stingru ievērošanu un attīstību, tostarp respektējot Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtu principus”. Attiecībā uz ES kopējo tirdzniecības politiku atsauce uz Savienības ārējās darbības principiem un mērķiem ir iekļauta Līguma par Eiropas Savienības darbību 206. pantā un 207. panta 1. punktā.

Komisija uzskata, ka pieejamā informācija sniedz pierādījumus tam, ka oficiāli atbalstītās eksporta kredītu jomas darbības atbilst LES 3. un 21. pantam. ESAO ieteikumi nodrošina satvaru dalībvalstu eksporta kredītu programmu pārvaldībai. Dalībvalstis arī izstrādā savu politiku, pamatojoties uz šiem ieteikumiem un saskaņā ar ES mērķiem. Attiecībā uz atbilstību starptautiskajām saistībām un pienākumiem atbilstīgi ES konkurences tiesībām Pasaules Tirdzniecības organizācijā nav bijuši strīdi par ES dalībvalstu eksporta kredītu darbībām 2021. gadā, un Komisija nav saņēmusi nekādas sūdzības par iespējamiem ES noteikumu pārkāpumiem saistībā ar ES EKA.

Eiropas Parlaments ir aicinājis Komisiju sniegt paziņojumu par to, vai dalībvalstis, sniedzot oficiāli atbalstītus eksporta kredītus, ir panākušas atbilstību ES mērķiem un saistībām. Komisija ir veikusi gada pārskatu saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1233/2011. Komisijas pārskata pamatā ir dalībvalstu iesniegtie gada darbības ziņojumi, un to nevar uzskatīt par pilnīgi visaptverošu.


Briselē, 3.5.2024

COM(2024) 186 final

PIELIKUMI

dokumentam

KOMISIJAS GADA PĀRSKATS

par dalībvalstu gada darbības ziņojumiem eksporta kredītu jomā Regulas (ES) Nr. 1233/2011 izpratnē


1. PIELIKUMS

To ES eksporta kredītu aģentūru saraksts, kuras ziņoja par darbību 2021. gadā Regulas (ES) Nr. 1233/2011 nozīmē

Tabula ES EKA, kas darbojās 2021. gadā

Valsts

EKA nosaukums un statuss

Austrija

Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) darbojas kā EKA Austrijas Republikas vārdā saskaņā ar Eksporta garantiju likumu.

Beļģija

Credendo, EKA, ir autonoma publiska finanšu iestāde ar juridiskas personas statusu, un par to galvojusi Beļģijas valsts.

Horvātija

Horvātijas Rekonstrukcijas un attīstības banka (HBOR) darbojas kā valsts EKA un nodrošina eksporta kredīta apdrošināšanu Horvātijas Republikas vārdā.

Čehijas Republika

Eksporta garantiju un apdrošināšanas korporācija (EGAP), specializēta valsts kredītu apdrošināšanas sabiedrība, un Čehijas Eksporta banka (CEB), specializēta banka, kas ir Čehijas valstij piederoša akciju sabiedrība – abas darbojas kā EKA un nodrošina dažādas programmas (banku un apdrošināšanas produktus).

Dānija

Eksport Kredit Fonden (EKF), Dānijas EKA, ir neatkarīgs valsts uzņēmums, kas pieder Dānijas valstij un par ko galvojusi Dānijas valsts.

Igaunija

Aktsiaselts KredEx Krediidikindlustus ir apdrošināšanas sabiedrība, kas darbojas kā EKA Igaunijas Republikas vārdā un kā tās pārstāve, pamatojoties uz Valsts eksporta garantiju likumu.

Somija

Finnvera Plc ir Somijas valsts EKA, specializēts finansēšanas uzņēmums, kas pieder Somijas valstij.

Francija

Bpifrance Assurance Export ir valsts investīciju bankas (Bpifrance SA) filiāle, kas Francijas valsts vārdā, uzdevumā un kontrolē pārvalda valsts garantijas.

Natixis ir privāts uzņēmums, kas pārvalda procentu likmju stabilizācijas shēmas Francijas valsts vārdā saskaņā ar likumu un nolīgumu starp Francijas valsti un Natixis.

Vācija

Federālā valdība uzņemas budžeta atbildību par Vācijas eksporta kredītu garantiju shēmu. Vācijas Federatīvās Republikas vārdā to pārvalda Euler Hermes Aktiengesellschaft (apdrošināšanas sabiedrība) kā federālās valdības pilnvarniece.

Ungārija

Ungārijas Export-Import Bank Plc. (Eximbank) ir specializēta valstij piederoša banka. Ungārijas Export Credit Insurance Plc. (MEHIB) ir specializēta valstij piederoša kredītapdrošināšanas sabiedrība. Banka un apdrošinātājs darbojas integrētā sistēmā un darbojas kā EKA, izmantojot papildu programmas.

Itālija

SACE, valstij piederoša akciju sabiedrība (100 % pieder Cassa Depositi e Prestiti), un SIMEST, akciju sabiedrība, kuru kontrolē Cassa Depositi e Prestiti, izmantojot SACE, abas darbojas kā EKA. Saskaņā ar oficiāli atbalstītu eksporta kredītu programmām SACE galvenokārt nodrošina garantijas un apdrošināšanu, bet SIMEST – pircēju un piegādātāju kredītus. Tās piedāvā arī virkni neeksporta kredītproduktu.

Luksemburga

Office du Ducroire (ODL) ir EKA, publiska iestāde, kas darbojas ar valsts galvojumu.

Nīderlande

Atradius Dutch State Business ir Nīderlandes valdības EKA. Tā pilda eksporta kredītu apdrošināšanas līgumus un garantijas, ko izdod/uzņemas finanšu ministrs, pārstāvot Nīderlandes valsti.

Polija

KUKE ir akciju sabiedrība, kurā dominē Valsts kases daļa. Ar 1994. gada 7. jūlija likumu KUKE tika pilnvarota administrēt eksporta kredītu tīrā seguma shēmu.

Portugāle

COSEC (Companhia de Seguro de Créditos) ir privāta apdrošināšanas sabiedrība, kas kā EKA darbojas Portugāles valsts vārdā sadarbībā ar Valsts kases un finanšu ģenerāldirektorātu.

BPF (Banco Português de Fomento) ir valstij piederoša valsts attīstību veicinoša banka, kas no 2022. gada sāka darboties valsts vārdā attiecībā uz konkrētām eksporta kredītu programmām.

Rumānija

Banca de Export-Import a Romaniei – Eximbank SA (EximBank), kas ir valsts EKA, ir akciju sabiedrība, kuras galvenais akcionārs ir Rumānijas valsts.

Slovēnija

SID Bank Inc. ir valsts pilnvarota institūcija EKA pakalpojumu sniegšanai. Tā darbojas Slovēnijas Republikas vārdā un kā tās pārstāve.

Slovākija

EXIMBANKA SR ir Slovākijas Republikas oficiālā EKA, juridiska persona, kas izveidota saskaņā ar īpašu likumu.

Spānija

Compañía Española de Seguros de Crédito a la Exportación (CESCE) ir jaukta kapitāla sabiedrība, kurā valstij pieder akciju kontrolpakete. Tā ir pilnvarota pārvaldīt eksporta kredītu apdrošināšanu Spānijas valsts vārdā. Instituto de Crédito Oficial (ICO) ir iesaistīts darījumu finanšu jomā Darījumdarbības internacionalizācijas fonda vārdā saistībā ar tiešā finansējuma un procentu likmju stabilizācijas shēmām, par ko atbild Rūpniecības, tirdzniecības un tūrisma ministrija.

Zviedrija

Zviedrijas Eksporta kredītu garantiju padomei (EKN) un Zviedrijas Eksporta kredītu korporācijai (SEK) ir līdzīgas pilnvaras, bet atšķiras organizatoriskā struktūra un piedāvātie pakalpojumi. EKN apdrošina kredītrisku, un SEK nodrošina refinansēšanu. EKN ir valdības aģentūra. SEK ir valstij pilnībā piederoša sabiedrība.



2. PIELIKUMS

Saites uz attiecīgajām tīmekļa vietnēm pienācīgas rūpības vajadzībām vides un sociālajos jautājumos

ESAO savā tīmekļa vietnē ( https://www.oecd.org/trade/topics/export-credits/environmental-and-social-due-diligence/ ) sniedz informāciju par pienācīgu rūpību vides un sociālajā jomā attiecībā uz oficiāli atbalstītiem eksporta kredītiem, tostarp apsekojumus par dalībnieku praksi un apkopotu informāciju par atbalstītajiem A un B kategorijas projektiem, kas var potenciāli nelabvēlīgi ietekmēt vidi un sociālo jomu.

Tur norādītas ir arī attiecīgo EKA tīmekļa vietnes detalizētas informācijas publiskošanai par A un B kategorijas projektiem. Turpmākajā tabulā atrodamas attiecīgās saites uz ES EKA.

Tabula Saites uz informāciju par projektiem ar potenciāli nelabvēlīgu ietekmi uz vidi un sociālo jomu, kurus ES EKA izskata oficiāla atbalsta piešķiršanai

Valsts

A un B kategorijas projektu publiskošana, kā arī nereti papildu informācija par pienācīgu rūpību vides un sociālo jautājumu jomā

Austrija

https://www.oekb.at/en/export-services/about-oekb-export-services/environmental-and-social-aspects/projects-after-commitment.html  

Beļģija

https://credendo.com/en/environmental-and-social-due-diligence

Horvātija

Nav šādu darījumu

Čehijas Republika

https://www.egap.cz/en/information-projects-classified-under-categories-and-b-realized-insurance-egap

Dānija

https://www.eifo.dk/en/ambition/current-category-a-projects/

Igaunija

Nav šādu darījumu

Somija

https://www.finnvera.fi/eng/export/export-credit-guarantee-operations#toc--environmental-and-social-risk-management-in-finnvera-s-export-financing-operations-  

Francija

https://www.bpifrance.fr/Bpifrance/Qui-sommes-nous/Nos-metiers/International/Assurance-Export/Evaluation-Environnementale-et-Sociale  

Vācija

https://www.exportkreditgarantien.de/en/sustainability/trust/supported-projects.html  

Ungārija

https://exim.hu/en/conditions/eximbank-conditions/bank-regulations/environmental-and-social-policy/disclosure

https://exim.hu/en/conditions/mehib-conditions/insurance-regulations/environmental-and-social-policy/disclosure  

Itālija

https://www.sace.it/en/about-us/our-commitment/our-environmental-and-social-commitment  

Luksemburga

Nav šādu darījumu

Nīderlande

https://atradiusdutchstatebusiness.nl/en/article/publication-of-a-projects.html  

Polija

https://kuke.com.pl/projekty-notyfikowane-ex-post  

Portugāle

https://www.cosec.pt/en/state-guarantee/  

http://www.dgtf.gov.pt/apoios-financeiros-do-estado/apoios-a-exportacao-e-ao-investimento

Rumānija

General information - Exim - Banca Romaneasca (eximbank.ro)

Slovēnija

Nav šādu darījumu

Slovākija

Background information on the environmental and human rights impact assessment of exports and investments - Eximbanka.sk

Spānija

https://www.cesce.es/es/corporativo/agencia-de-credito-a-la-exportacion-eca/publicacion-de-informacion  

Zviedrija

https://www.ekn.se/en/what-we-do/sustainability/transactions-with-environmental-and-social-impact-assessment/

https://www.sek.se/en/sustainability/