18.8.2023   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 290/57


Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2023/C 290/07)

Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas pret pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTAIS DOKUMENTS

“Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias”

ES Nr.: PGI-CY-02872

Iesniegts 21.10.2022.

1.   Nosaukums vai nosaukumi [ACVN vai AĢIN]

“Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Kipra

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.3. grupa. Siers

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

“Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ir ciets līdz pusciets baltais siers, kura sastāvā ir termiski apstrādāts kazas svaigpiens, himozīns (kas nav cūku himozīns) un sāls.

Pirms siers “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” kļūst gatavs ēšanai, to vismaz četrdesmit (40) dienas no saražošanas brīža nogatavina sālītās sūkalās. Sieru “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” tirgū laiž caurspīdīgā iepakojumā, un katrā iepakojuma vienībā ir daudzi sālītās sūkalās peldoši siera gabali. Tiem ir neregulāra forma, un katrs gabals sver apmēram 20–80 g.

Ķīmiskās īpašības

Tauku saturs sausnā: vismaz 43 %.

Mitruma saturs: ne vairāk kā 56 %.

Sāls: ne vairāk kā 4,5 %.

Organoleptiskās īpašības

Sieram “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ir mīksta līdz puscieta un diezgan drupana konsistence ar raksturīgām dažāda lieluma un formas acīm. Garša ir skābena un svaiga, bet smarža — citronus atgādinoša un iesāļa.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visi ražošanas posmi no piena piegādes līdz siera nogatavināšanai notiek noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

“Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” iepakojums ir caurspīdīgs, un katrā iepakojuma vienībā ir daudz gabalu.

Lai siers “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” saglabātu savu neregulāro formu un drupano konsistenci, tas jāiepako noteiktajā apgabalā. Transportēšana un iepakošana ārpus noteiktā apgabala var palielināt šim sieram raksturīgo iezīmju izmainīšanās risku. Iepakošana noteiktajā apgabalā nodrošina arī labāku produkta izsekojamību.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Noteikto ģeogrāfisko apgabalu iezīmē Kato Pyrgos Tillirias, Pigenia, Pachyammos, Pano Pyrgos Tillirias un Mosfili pašvaldības administratīvās robežas. Visas šīs pašvaldības atrodas Kiprā, Tilirijas pussalā.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

AĢIN “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” reģistrācijas pieteikuma iesniegšanas pamatojums ir produkta fizikālās un organoleptiskās īpašības, kuras ir galvenokārt ražošanas procesa un noteiktā apgabala ražotāju zinātības rezultāts. Šo specifisko īpašību un jo īpaši savas formas dēļ produkts ir ieguvis reputāciju, kas to cieši saista ar noteikto ražošanas apgabalu.

Siera gabalu raksturīgā forma, tīrā baltā krāsa un iekšpuses neregulārais acojums, kas tiem piešķir jūras nogludinātu akmeņu raupjo izskatu, produktu “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” padara līdzīgu lielajiem baltajiem liedaga oļiem. Šīs specifiskās īpašības sieram ir devušas tā nosaukumu, kas tulkojumā nozīmē “Tilirijas paklāji”. Daudzskaitlis izmantots tāpēc, ka, kopā iepakoti, siera gabali vēl vairāk atgādina akmeņaino liedaga klājumu.

Tālāk uzskaitītie paņēmieni ir tie, kas visi kopā palīdz izveidot iepriekš aprakstītās siera “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” fizikālās un organoleptiskās īpašības, proti, balto krāsu un oļveida formu ar neregulāru acojumu, kā arī mīksto līdz puscieto konsistenci.

a)

Tiek izmantots vienīgi kazas piens, un tas sieru padara baltāku par citiem sieriem, kuru sastāvā vairāk ir dažādu veidu piens.

b)

Recekli formē vispirms ripās un pēc tam sagriež mazākos gabalos, kurus ievieto seklos traukos ar sālītām sūkalām un tur atstāj uz 48 stundām. Kad recekļa gabalus izkārto traukos, raugās, lai tos nesaliktu pārāk cieši vienu pie otra, jo tas izmainītu gabalu formu. Viss šis process ir svarīgs, jo recekļa gabali, uzsūcot sālītās sūkalas, piebriest, un tādējādi “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” iegūst savu oļveida formu.

c)

Kad recekli ievieto grozveida formā, ko vietējie dēvē par talari, tas tiek uzmanīgi kratīts un viegli presēts, un tādējādi receklī un līdz ar to arī galaproduktā mehāniski veidojas tipiskais acojums.

d)

Kamēr produkts sālītajās sūkalās nogatavinās, tajā notiek mikrobioloģiski procesi, kas palīdz izveidot siera neregulāro noapaļoto formu un raupjo virsmu, kura atgādina jūras nogludinātus oļus.

e)

Sālītās sūkalās notiekošajā baltā siera nogatavināšanās procesā svarīgs posms ir dabīgā proteolīze, kas palīdz sieram iegūt savu mīksto līdz puscieto konsistenci.

Siera “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” raksturīgās īpašības, līdzība liedaga oļiem un saikne ar noteikto ģeogrāfisko apgabalu — tas viss aprakstīts arī nesenā zinātniskā pētījumā, kurā teikts, ka “siers “Halitzia” ir tradicionāls sālījumā ievietots baltais siers, kuru no kazas piena mazos daudzumos individuālajās saimniecībās gatavo nomaļajā Tilirijas pussalā Kipras ziemeļrietumu daļā” un “šā siera nosaukumu iedvesmojusi tā forma, kas atgādina mazu baltu akmeni vai oli” (Photis Papademas et al. (2019), Conventional and omics approaches shed light on Halitzia cheese, a long-forgotten white-brined cheese from Cyprus, International Dairy Journal 98 p. 72-83).

Visticamāk, ka “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” gatavošanas māku vietējiem iedzīvotājiem XVI gadsimta beigās nodevušas iekarotāju tautas. Kaut arī sākotnēji sieru “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ražoja gandrīz tikai noteiktajā apgabalā, pēdējos gados šis produkts ir kļuvis populārs visā salā.

“Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ražošanas zinātība tiek nodota no paaudzes paaudzē, un tā šis siers Tilirijas iedzīvotāju ģimenes saimniecībās vai mājās tiek ražots vēl šobaltdien. “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ir piesaistījis lielu uzmanību nesenos preses un tiešsaistes izdevumos. Nosaukums “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” atrodams arī Kipras dialekta vārdnīcās un publikācijās, kas popularizē kipriešu ēdienus, piemēram, “Kipras gastronomiskajā kartē”. Bibliogrāfiskie dati liecina, ka produkts tradicionāli gatavots no kazas un aitas piena maisījuma, bet pēdējos gados un jo īpaši Tilirijas apgabalā ierasts šo produktu ražot tikai no kazas piena.

2016. gadā Tilirijas apgabalā aizsākta vīģu un “Halitzi” siera festivāla tradīcija, savukārt 2020. gada Kipras gardēžu konkursā “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” atzīts par Kipras “Gada produktu”. Bez tam “Χαλίτζια Τηλλυρίας / Halitzia Tillirias” ir to produktu vidū, kam piešķirta kvalitātes zīme “Taste Cyprus Delightful Journeys” un zīme “Kipras brokastis”, un šis siers iekļauts arī Kipras restorānu ēdienkartēs.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

http://www.moa.gov.cy/moa/da/da.nsf/All/82B33F7D83ABF5A8C225879C00346BA5?OpenDocument


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.