Briselē, 21.11.2023

COM(2023) 744 final

2023/0425(NLE)

Priekšlikums

PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS,

ar ko groza 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmumu (ES) (ST 10687/21 INIT; ST 10687/21 ADD 1) par Horvātijas atveseļošanas un noturības plāna novērtējuma apstiprināšanu

{SWD(2023) 380 final}


2023/0425 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES ĪSTENOŠANAS LĒMUMS,

ar ko groza 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmumu (ES) (ST 10687/21 INIT; ST 10687/21 ADD 1) par Horvātijas atveseļošanas un noturības plāna novērtējuma apstiprināšanu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/241 (2021. gada 12. februāris), ar ko izveido Atveseļošanas un noturības mehānismu 1 , un jo īpaši tās 20. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Pēc tam, kad Horvātija 2021. gada 8. jūlijā iesniedza nacionālo atveseļošanas un noturības plānu (“ANP”), Komisija iesniedza Padomei priekšlikumu sniegt pozitīvu novērtējumu. Padome apstiprināja pozitīvo novērtējumu ar Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmumu 2 .

(2)Ievērojot 11. panta 2. punktu Regulā (ES) 2021/241, katrai dalībvalstij pieejamā neatmaksājamā finansiālā atbalsta maksimālā finanšu iemaksa būtu jāatjaunina līdz 2022. gada 30. jūnijam pēc tajā noteiktās metodes. Komisija 2022. gada 30. jūnijā iepazīstināja Eiropas Parlamentu un Padomi ar minētās atjaunināšanas rezultātiem.

(3)Horvātija 2023. gada 31. augustā saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c pantu iesniedza Komisijai grozītu nacionālo ANP, kurā ietverta REPowerEU nodaļa.

(4)Grozītajā ANP ir ņemta vērā arī atjauninātā maksimālā finanšu iemaksa saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 18. panta 2. punktu un iekļauts pamatots lūgums Komisijai saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21. panta 1. punktu grozīt Padomes īstenošanas lēmumu, ņemot vērā, ka ANP objektīvu apstākļu dēļ daļēji vairs nav iespējams īstenot. Horvātijas iesniegtie ANP grozījumi attiecas uz 43 pasākumiem.

(5)Padome 2023. gada 14. jūlijā adresēja Horvātijai ieteikumus Eiropas pusgada kontekstā. Konkrēti, Padome ieteica Horvātijai samazināt atkarību no fosilā kurināmā, paātrinot atjaunīgo energoresursu izmantošanu, pilnveidojot nepilnīgo tiesisko regulējumu, racionalizējot administratīvās procedūras atļauju piešķiršanai, vienkāršojot procedūras atjaunīgo energoresursu uzstādīšanai un nodrošinot lielāku juridisko noteiktību. Turklāt Padome ieteica Horvātijai atbalstīt maza mēroga atjaunīgās enerģijas ražošanas jaudu, turpināt modernizēt elektroenerģijas pārvades un sadales tīklus un veicināt viedo skaitītāju ieviešanu. Turklāt Padome aicināja Horvātiju paātrināt energoefektivitātes pasākumu īstenošanu, tostarp siltumsūkņu uzstādīšanu. Padome arī ieteica samazināt atkarību no fosilā kurināmā transporta nozarē, veicinot ilgtspējīgus risinājumus, jo īpaši dzelzceļa transportu un autotransporta elektrifikāciju, un pastiprināt politikas centienus, kuru mērķis ir nodrošināt un apgūt zaļās pārkārtošanās procesam vajadzīgās prasmes.

(6)Pirms grozītā ANP iesniegšanas saskaņā ar valsts tiesisko regulējumu notika apspriešanās ar vietējām un reģionālajām pašvaldībām, sociālajiem partneriem, pilsoniskās sabiedrības organizācijām, jaunatnes organizācijām un citām attiecīgajām ieinteresētajām personām. Apspriešanās kopsavilkums tika iesniegts kopā ar grozīto nacionālo ANP. Komisija atbilstoši Regulas (ES) 2021/241 19. pantam novērtēja grozītā ANP atbilstību, efektivitāti, lietderīgumu un saskanīgumu, ņemot vērā minētās regulas V pielikumā ietvertās novērtēšanas vadlīnijas.

Aizdevuma pieprasījums saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 14. pantu

(7)Horvātijas iesniegtajā grozītajā ANP ir ietverts aizdevuma atbalsta pieprasījums 18 papildu pasākumu (13 investīciju un piecu reformu) atbalstam.

(8)Horvātija ir pieprasījusi aizdevuma atbalstu pasākumiem, kas saistīti ar finanšu nozari, notekūdeņu un ūdensapgādes apsaimniekošanu, kā arī sākumskolu, jo īpaši jauniem pasākumiem saskaņā ar 1.1. komponentu (Noturīga, zaļa un digitalizēta ekonomika), 1.3. komponentu (Ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošana), 1.4. komponentu (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide), 2.1. komponentu (Spēju stiprināšana nolūkā izstrādāt un īstenot publisko politiku un projektus), C2.2. komponentu (Jauni algu un darba modeļi civildienestā un sabiedrisko pakalpojumu dienestos), 2.3. komponentu (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās), 3.1. komponentu (Izglītības sistēmas reforma), 4.3. komponentu (Sociālās drošības sistēmas uzlabošana), 5.1. komponentu (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) un 6.1. iniciatīvu (Ēku renovācija). Daži no šiem jaunajiem pasākumiem ir balstīti uz esošajiem pasākumiem, kas ietverti sākotnējā ANP.

(9)1.1. komponenta (Noturīga, zaļa un digitalizēta ekonomika) ietvaros ar divām jaunām reformām (C1.1.1 R5. reforma “Kapitāla tirgu diversifikācija un piekļuves uzlabošana alternatīvam finansējumam” un C1.1.1. R7. reforma “Ilgtspējīga finansējuma atbalsta foruma izveide”) ir plānots pievērsties finanšu nozares lomai ekonomikas finansēšanā. Kapitāla tirgu attīstīšanai paredzēta stratēģiskā satvara un rīcības plānu pieņemšana ļauj veikt pašreizējo apstākļu analīzi un apzināt konkrētus pasākumus, kuru mērķis ir diversificēt kapitāla tirgus un uzlabot piekļuvi alternatīvam finansējumam. Vēl viena reforma stiprina finanšu nozares ieguldījumu zaļās pārkārtošanās procesā, atvieglojot informācijas apmaiņu ar iestādēm un citām attiecīgajām ieinteresētajām personām un apzinot pasākumus ilgtspējīga finansējuma atbalstam Horvātijā.

(10)1.3. komponenta (Ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošana) ietvaros viena reforma un divas jaunas investīcijas ir balstītas uz esošajiem pasākumiem, kas iekļauti sākotnējā ANP (C1.3 R1. reforma “Ūdens resursu apsaimniekošanas programmas īstenošana”, C1.3 R1-I1. investīcija “Publisko notekūdeņu attīrīšanas attīstības programma” un C1.3 R1-I2. investīcija “Publiskās ūdensapgādes attīstības programma”). Ar papildu investīcijām atbalsta publisko ūdensapgādes un kanalizācijas tīklu un notekūdeņu attīrīšanas staciju būvniecību un rekonstrukciju, lai palielinātu to iedzīvotāju skaitu, kuriem tiks nodrošināta labāka piekļuve notekūdeņu attīrīšanas un ūdensapgādes sistēmām. Horvātija arī ierosināja ieviest papildu reformas, kuru mērķis ir stiprināt neatkarīgā ūdens regulatora lomu, pieņemt valsts un vietējā mēroga rīcības plānus ūdens zudumu samazināšanai un izveidot valsts struktūru ūdens zudumu pārraudzībai.

(11)1.4. komponenta (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) ietvaros ar vienu pasākumu (C1.4. R1-I1. investīcija “Elektroniskā ceļa nodevu iekasēšanas sistēma”) ir plānots palielināt investīcijas vērienīgumu, paredzot to, ka jauna elektroniskā ceļa nodevu iekasēšanas sistēma ir jāievieš visos automaģistrāļu posmos, kuru operators ir uzņēmums Croatian Motorways Ltd., kā arī uz automaģistrālēm Zagreb-Macelj (AZM) un BINA Istra.

(12)2.2. komponenta (Jauni algu un darba modeļi civildienestā un sabiedrisko pakalpojumu dienestos) ietvaros Horvātija ierosināja palielināt vienas reformas (C2.2 R2. reforma “Jauni algu un darba modeļi civildienestā un sabiedrisko pakalpojumu dienestos”) vērienīgumu, pievienojot jaunu atskaites punktu, saskaņā ar kuru jāstājas spēkā rīkojumiem, ar ko reglamentē jaunus algu modeļus un centralizētu sistēmu darbinieku atlases veikšanai civildienestā un valsts pārvaldē.

(13)2.3. komponentā (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās) jaunais pasākums (C2.3 R3-I17. investīcija “Iedzīvotāju, ģimeņu un mājsaimniecību reģistra izveide”) attiecas uz iedzīvotāju, ģimeņu un mājsaimniecību reģistra izveidi ar nolūku sniegt datus par iedzīvotāju, ģimeņu un mājsaimniecību ienākumiem un aktīviem, kas tiks panākts, izgūstot datus no dažādiem reģistriem un informācijas sistēmām. Investīcijas mērķis ir sniegt precīzus un atjauninātus statistikas datus, kas ir būtiski publisko struktūru darbam, lai tās varētu vienādot procedūras un definīcijas, ko izmanto tādu tiesību un pienākumu novērtēšanai, kuri ir atkarīgi no privātpersonu, ģimeņu vai mājsaimniecību ienākumiem vai aktīviem.

(14)3.1. komponenta (Izglītības sistēmas reforma) ietvaros viens pasākums (C3.1 R1-I4. investīcija “Pamatskolu būvniecība, modernizācija, rekonstrukcija un aprīkošana pilnas dienas mācībām vienā maiņā”) ir balstīts uz esošu pasākumu, kas bija iekļauts sākotnējā ANP (C3.1 R1-I2. investīcija) ar mērķi palielināt no 70 % līdz 100 % to skolēnu īpatsvaru, kuri apmeklē vienas maiņas pamatskolas.

(15)Horvātija arī ierosināja pārnest septiņus pasākumus no sākotnējā plānā ietvertās neatmaksājama atbalsta iedaļas uz iedaļu, kas attiecas uz aizdevuma atbalstu, neietekmējot minēto pasākumu vērienīgumu. Šie pasākumi ir C1.4 R2-I1. investīcija (Dzelzceļa posma Dugo SeloNovska apakšposma KutinaNovska (D posms) esošā sliežu ceļa rekonstrukcija un otrā sliežu ceļa būvniecība), ar kuru ir plānots modernizēt dzelzceļa infrastruktūru 1.4. komponenta (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) ietvaros, C2.1 R1-I2. investīcija (Spēju stiprināšana stratēģiskās plānošanas un labāka regulējuma jomā), ar ko ir plānots izstrādāt apmācības modeļus un organizēt apmācību, lai 2.1. komponenta (Spēju stiprināšana nolūkā izstrādāt un īstenot publisko politiku un projektus) ietvaros uzlabotu to civildienesta ierēdņu spējas, kuri strādā stratēģiskās plānošanas un labāka regulējuma iniciatīvu jomā, C4.3 R3-I2. investīcija (Sociālās drošības sistēmas digitalizācijas uzlabošana un sociālās drošības centru savienošana ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem) 4.3. komponenta (Sociālās drošības sistēmas uzlabošana) ietvaros un C5.1 R1-I1. investīcija (Mobilo aptieku ieviešana primārajā veselības aprūpē), C5.1 R1-I2. investīcija (Mobilas ambulatorās aprūpes vienības), C5.1 R1-I3. investīcija (Klīniskās izolācijas vienību (3, 4 un 1/5 ēku) būvniecība un aprīkošana ar iekārtām. Infekcijas slimību klīnika “Dr Fran Mihaljević”) un C5.1 R4-I6. investīcija (Atkritumu apsaimniekošana klīniskās slimnīcas centrā “KBC Zagreb”) 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) ietvaros.

(16)Horvātija ir pieprasījusi aizdevuma atbalstu, lai iekļautu jaunu reformu C6.1 R7 (Tādu ēku būvniecības atkritumu apritīga izmantošana, kurām ir kultūras objekta statuss – izmēģinājuma projekts apmaiņas un tirdzniecības iespēju izpētei) 6.1. komponenta (Ēku renovācija) ietvaros. Horvātija ierosināja palielināt C6.1 R1-I3. pasākuma (Ēku ar kultūras objekta statusu energorenovācija) vērienīgumu, pievienojot jaunu atskaites punktu, kas attiecas uz vadlīniju izstrādi par tādu ēku energorenovāciju, kurām ir kultūras objekta statuss (C6.1 R1-I4).

Atjauninājumi, pamatojoties uz Regulas (ES) 2021/241 18. panta 2. punktu

(17)Grozītajā ANP, ko iesniegusi Horvātija, ir atjaunināti četri pasākumi, lai ņemtu vērā atjaunināto maksimālo finanšu iemaksu. Horvātija ir paskaidrojusi, ka, tā kā maksimālā finanšu iemaksa ir samazināta no 6 295 431 146 EUR 3 līdz 5 510 316 213 EUR 4 , vairs nav iespējams finansēt visus pasākumus, kas ietverti Horvātijas sākotnējā ANP. Horvātija ir paskaidrojusi, ka piešķīruma samazinājuma dēļ būtu jāatceļ konkrēti pasākumi.

(18)Grozītajā ANP vairs nav ietverti konkrēti pasākumi 1.1. komponentā (Noturīga, zaļa un digitalizēta ekonomika) un 1.2. komponentā (Enerģētikas nozares dekarbonizācija). 1.1. komponentā (Noturīga, zaļa un digitalizēta ekonomika) šie grozījumi attiecas uz C1.1.2 R3-I1. investīciju (Stratēģisko dokumentu izstrāde nolūkā sagatavoties ekonomikas digitālajai pārveidei un mākslīgajam intelektam); 1.2. komponentā (Enerģētikas nozares dekarbonizācija) minētie grozījumi attiecas uz C1.2 R1-I4. investīciju (Biorafinēšanas rūpnīca Sisakā modernas biodegvielas ražošanai) ar nolūku atcelt 56. atskaites punktu un 58. mērķrādītāju. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi atcelt iepriekš minētos pasākumus. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(19)Turklāt grozītajā ANP, ko iesniegusi Horvātija, ir mainīti 1.2. komponenta (Enerģētikas nozares dekarbonizācija) C1.2 R1-I2. investīcijas (Ūdeņraža izmantošana un jaunas tehnoloģijas) pasākumi, lai grozītu 54. atskaites punktu, un 2.6. komponenta (Korupcijas novēršana un apkarošana) C2.6 R4. reformas (Tiesiskās aizsardzības līdzekļu stiprināšana publiskā iepirkuma procedūrās) 246. mērķrādītājs, lai, pazeminot prasīto īstenošanas līmeni, ņemtu vērā atjaunināto maksimālo finanšu iemaksu. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minēto atskaites punktu un mērķrādītāju. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

Grozījumi, kuru pamatā ir Regulas (ES) 2021/241 21. pants

(20)ANP grozījumi, kurus Horvātija iesniedza objektīvu apstākļu dēļ, attiecas uz 39 pasākumiem.

(21)Horvātija ir paskaidrojusi, ka objektīvu apstākļu dēļ 14 pasākumi vairs nav pilnībā īstenojami sākotnējā ANP noteiktajā termiņā. Tas attiecas uz 1.1. komponenta (Noturīga, zaļa un digitalizēta ekonomika) C1.1.1 R4-I1. investīcijas (Atbalsts uzņēmumiem pārejā uz energoefektīvu un resursu ziņā efektīvu ekonomiku) 15. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir negaidīts intereses trūkums par publisko iepirkumu; 1.3. komponenta (Ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošana) pasākumiem – attiecīgi uz C1.3 R1. reformas (Ūdens resursu apsaimniekošanas programmas īstenošana) 61. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir procesuāla rakstura grūtības un Konstitucionālās tiesas nolēmums, ar kuru tika pagarināta apvienošanās procedūra, C1.3 R1-I3. investīcijas (Katastrofu riska mazināšanas programma) 77. un 78. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir ekstremāli un neprognozēti laikapstākļi, kuri aizkavēja būvniecības darbus, un C1.3 R2-I1. investīcijas (Atkritumu apglabāšanas samazināšanas programma) 85., 86., 87. un 89. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir negaidīta kavēšanās publiskajā iepirkumā un būvniecības darbos, un C1.3 R2-I1. investīcijas ietvaros ir ieviesti papildu atskaites punkti un mērķrādītāji, lai saglabātu tādu pašu vērienīguma līmeni; 2.3. komponenta (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās) pasākumiem – attiecīgi uz C2.3 R2-I1. reformas (Centrālas sadarbspējas sistēmas izveide) 178. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir tādu ES līmeņa procedūru aizkavēšanās, kuras ir būtiskas sistēmas izveidei, un C2.3 R3-I7. investīcijas (Telpiskās plānošanas, būvniecības un valsts aktīvu sistēmas uzlabošana ar digitalizācijas palīdzību) 188. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir objektīvi apstākļi ārpus kompetentās ministrijas kontroles, proti, zemestrīces Horvātijā un no tām izrietošā nepieciešamība novirzīt resursus uz tiesību aktiem saistībā ar rekonstrukciju pēc zemestrīcēm, C4.2 R1. reformas (Pensiju adekvātuma palielināšana ar pensiju reformas turpināšanas palīdzību) 298. atskaites punktu, kam par iemeslu ir tas, ka Pasaules Bankai bija vajadzīgs vairāk laika, lai sagatavotu analīzi, kura ir pamats likumdošanas darbam, un 4.3. komponenta (Sociālās drošības sistēmas uzlabošana) C4.3.R1. reformas (Sociālo pabalstu pārredzamība un adekvātums sociālās aizsardzības sistēmā) 304. un 306. mērķrādītāju un 305. un 398. atskaites punktu, jo bija vajadzīgs laiks labākas alternatīvas izstrādei, lai ņemtu vērā objektīvos apstākļus, kuru iemesls bija vēl nepieredzētais iedzīvotāju skaita samazinājums un mazais bezdarba rādītājs; 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) pasākumiem – attiecīgi uz C5.1.R1-I7. investīcijas (Jaunu telpu ierīkošana klīniskās slimnīcas centra “KBC Sestre Milosrdnice” dienas stacionārā, ambulatorās ķirurģijas nodaļā un integrētajā neatliekamās stacionēšanas nodaļā, kā arī Neiroķirurģijas klīnikas pielāgošana) 326. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir tā rekonstrukcijas projekta aizkavēšanās pēc zemestrīces, kas ir priekšnoteikums grozītā pasākuma īstenošanai, C5.1 R3-I2. investīcijas (Medmāsu un tehniķu specializētā apmācība neatliekamās medicīniskās palīdzības jomā) 335. mērķrādītāju, C5.1 R4-I1. investīcijas (Parenterālo preparātu centrālā sagatavošana 8 Horvātijas slimnīcās) 339. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir specializētā medicīnas personāla trūkums darba tirgū, C5.1 R4-I5. investīcijas (Ārstēšanas rezultātu monitoringa sistēmas ieviešana ambulatorajā aprūpē, īpašu uzmanību pievēršot hroniski slimiem pacientiem publiskajās aptiekās) 344. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir objektīvi apstākļi, kuri aizkavēja C2.3 R3-I4. investīciju, kas ir priekšnoteikums grozītā pasākuma īstenošanai, C5.1 R4-I6. investīcijas (Atkritumu apsaimniekošana klīniskās slimnīcas centrā “KBC Zagreb”) 345. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir nepieciešamība izstrādāt jaunu projekta pētījumu, kurā ņemti vērā mainītie apstākļi projekta īstenošanā, C5.1 R5-I1. investīcijas (Operācijas zāļu un robotizētās ķirurģijas digitālā integrācija klīniskās slimnīcas centrā “KBC Split”) 347. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir neplānoti papildu būvniecības darbi, kuri aizkavēja visu investīciju, un C5.1 R5-I4. investīcijas (Ar robotizēto ķirurģiju aprīkotu operācijas telpu digitalizācija un integrēšana klīniskās slimnīcas centrā “KBC Sestre Milosrdnice”) 350. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir tā rekonstrukcijas projekta aizkavēšanās pēc zemestrīces, kas ir priekšnoteikums grozītā pasākuma īstenošanai. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minētos atskaites punktus un mērķrādītājus un veikt iepriekš minētās izmaiņas. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(22)Horvātija ir paskaidrojusi, ka objektīvu apstākļu dēļ, proti, labākas alternatīvas esamības rezultātā, 11 pasākumi vairs nav pilnībā īstenojami. Tas attiecīgi attiecas uz 1.2. komponenta (Enerģētikas pārkārtošana par labu ilgtspējīgai ekonomikai) C1.2 R1. reformas (Enerģētikas nozares dekarbonizācija) 38. atskaites punktu, kam par iemeslu ir tas, ka atskaites punkta mērķis ir sasniedzams ar mazāk sarežģītu procedūru, 1.4. komponenta (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) C1.4 R2-I7. investīcijas (IT un pārdošanas sistēmas atjaunināšana un vilcienu modernizācija ar IT sistēmas palīdzību) 108. atskaites punktu, kam par iemeslu ir tehnoloģiskie sasniegumi un lietotāju paradumi dzelzceļa IT pakalpojumu tirgū, un C1.4 R4-I1. investīcijas (Ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu iepirkums sabiedriskajam pilsētu un piepilsētu regulārajam transportam) 116. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir sākotnējam pasākumam paredzētā publiskā iepirkuma apvienošana un pasākuma daļas paplašināšana, 1.5. komponenta (Dabas resursu izmantošanas uzlabošana un pārtikas piegādes ķēdes stiprināšana) C1.5 R3-I3. investīcijas (Izsekojamības informācijas sistēmas izveide) 137. atskaites punktu, kam par iemeslu ir IT sistēmas tvēruma paplašināšana, lai varētu apstrādāt vairāk projektu, vienlaikus saglabājot to pašu izmaksu līmeni, 1.6. komponenta (Ilgtspējīga, inovatīva un noturīga tūrisma attīstība) C1.6.R1-I1. investīcijas (Horvātijas tūrisma reģionālā diversifikācija un specializācija, veicot investīcijas augstas pievienotās vērtības tūrisma produktu izstrādē) 145. mērķrādītāju, jo iestādes pastiprināja centienus pabeigt investīciju projektu īstenošanu, 1.6. komponenta (Ilgtspējīga, inovatīva un noturīga tūrisma attīstība) C1.6.R1-I2. investīcijas (Uzņēmumu konkurētspējas stiprināšana un zaļās un digitālās pārkārtošanās veicināšana tūrisma nozarē) 147. mērķrādītāju, jo iestādes pastiprināja centienus pabeigt investīciju projektu īstenošanu, 4.1. komponenta (Nodarbinātības pasākumu un tiesiskā regulējuma uzlabošana par labu modernam darba tirgum un nākotnes ekonomikai) C4.1 R1. reformas (Jaunas mērķtiecīgas aktīva darba tirgus politikas izstrāde un īstenošana saistībā ar zaļās un digitālās pārkārtošanās vajadzībām darba tirgū) 287. mērķrādītāju un C4.1 R3-I1. investīcijas (Vaučeru shēmu īstenošana nodarbinātu personu un bezdarbnieku izglītošanai) 292. mērķrādītāju, kam par iemeslu ir pozitīvas tendences darba tirgū, 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) C5.1 R2-I1. investīcijas (Iekārtu iegāde vēža profilaksei, diagnostikai un vēža pacientu ārstēšanai) 331. mērķrādītāju, pamatojoties uz nākotnes vajadzību atjauninātu analīzi, kurā ņemtas vērā iedzīvotāju skaita un veselības aprūpes prasību izmaiņas, 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) C5.1 R3-I1. investīcijas (Centrālais finansējums specializācijām) 334. mērķrādītāju un jaunu atskaites punktu (399.) objektīvu apstākļu dēļ saistībā ar to, ka medicīnas speciālistu apmācībā ir negaidīti pieaudzis priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas rādītājs, 6.1. komponenta (Ēku renovācija) C6.1 R2. reformas (Satvara izstrāde ar mērķi nodrošināt atbilstošas prasmes saistībā ar zaļajām darbvietām, kas vajadzīgas rekonstrukcijas īstenošanai pēc zemestrīces) 361. mērķrādītāju, kura ietvaros mērķis – tādu personu skaits, kas pabeigušas ekspertu studiju programmas – ir aizstāts, izveidojot un uzsākot jaunu maģistra programmu, un C6.1 R1-I2. investīcijas (C7.2 I2. jaunās investīcijas) (Zemestrīcēs bojāto ēku atjaunošana ar energorenovācijas palīdzību) 356. un 375. mērķrādītāju, kura gadījumā Horvātija ierosināja mainīt mērķrādītāja aprakstu, paplašinot sarakstu ar zemestrīces skartajām atbalsttiesīgajām županijām.

(23) Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minētos atskaites punktus un mērķrādītājus un veikt iepriekš minētās izmaiņas. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(24)Horvātija ir paskaidrojusi, ka objektīvu apstākļu, proti, piegādes ķēdes traucējumu dēļ, septiņi pasākumi vairs nav pilnībā īstenojami. Tas attiecīgi attiecas uz 1.2. komponenta (Enerģētikas pārkārtošana par labu ilgtspējīgai ekonomikai) C1.2 R1-I3. investīcijas (Ūdeņraža izmantošana un jaunas tehnoloģijas) 51. mērķrādītāju, 1.4. komponenta (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) C1.4 R5-I2. investīcijas (Jaunu mobilitātes transportlīdzekļu un atbalstošās infrastruktūras pētniecība, izstrāde un ražošana) 119. un 121. mērķrādītāju, 2.3. komponenta (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās) C2.3 R2-I4. investīcijas (CEZIH veselības informācijas infrastruktūras sistēmu konsolidācija) 184. atskaites punktu, C2.3 R3-I15. investīcijas (Tūrisma lietotņu risinājumu izstrāde ar mērķi radīt administratīvus atvieglojumus uzņēmējiem un pārveidot tūrisma modeli virzībā uz ilgtspēju) 200. mērķrādītāju un C2.3 R3-I16. investīcijas (Procesu digitalizācija sporta un atpūtas jomā vietējā un reģionālajā līmenī) 201. mērķrādītāju, 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) C5.1 R1-I1. investīcijas (Mobilo aptieku ieviešana primārajā veselības aprūpē) 320. mērķrādītāju un 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) C5.1 R1-I2. investīcijas (Mobilas ambulatorās aprūpes vienības) 321. mērķrādītāju. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minētos atskaites punktus un mērķrādītājus. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza. 

(25)Horvātija ir paskaidrojusi, ka objektīvu apstākļu dēļ trīs pasākumi vairs nav pilnībā īstenojami, jo augstā inflācija ir būtiski palielinājusi pasākumu aplēstās izmaksas. Augsto inflāciju galvenokārt izraisīja enerģijas cenas, kas palielinājās jo īpaši Krievijas agresijas pret Ukrainu dēļ. Tomēr strauji pieauga arī citas cenas. Piemēram, būvniecības cenu pieaugums 2021. gadā ievērojami paātrinājās galvenokārt piegādes traucējumu dēļ. Tas attiecas uz 1.3. komponenta (Ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošana) C1.3 R1-I2. investīcijas (Publiskās ūdensapgādes attīstības programma) 71. mērķrādītāju, kura gadījumā ir samazināts ūdensapgādes tīklu uzbūvēto vai rekonstruēto kilometru skaits, 3.1. komponenta (Izglītības sistēmas reforma) C3.1 R1-I3. investīciju (Vidusskolu būvniecība, modernizācija, atjaunošana un aprīkošana), kuras ietvaros tika attiecīgi atjaunināta izmaksu aplēse, nemainot pasākumam atvēlēto kopējo finansējumu, un 4.1. komponenta (Nodarbinātības pasākumu un tiesiskā regulējuma uzlabošana par labu modernam darba tirgum un nākotnes ekonomikai) C4.1 R2. reformas (Sistēmas stiprināšana neaizsargāto iedzīvotāju grupu iekļaušanai darba tirgū un uzraudzībai, uzlabojot Horvātijas nodarbinātības dienestu uzņēmējdarbības procesus) 288. atskaites punktu, kura gadījumā ir vajadzīgs vairāk laika, lai bezdarbnieka pabalstu adekvātuma analīzē ņemtu vērā jaunus ekonomiskus apstākļus, jo īpaši augsto inflāciju un jaunas tendences darba tirgū. Pamatojoties uz to, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minēto pasākumu prasīto īstenošanas līmeni, grozot konkrētus atskaites punktus vai mērķrādītājus vai to izmaksu aplēses, un pagarināt 288. atskaites punkta īstenošanas termiņu. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(26)Horvātija ir paskaidrojusi, ka divi pasākumi vairs nav pilnībā īstenojami tādu objektīvu apstākļu dēļ, ko kompetentā ministrija un atbalsta saņēmējs nevar ietekmēt, proti, to procedūru sarežģītības un ilguma dēļ, kuras ir nepieciešamas, lai izveidotu būtiskus projektu komponentus. Tas attiecas uz pasākumiem 1.4. komponenta (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) ietvaros, proti, C1.4 R2-I6. investīcijas (Zaļo tehnoloģiju izmantošana dzelzceļa pasažieru pārvadājumos) 107. mērķrādītāju un C1.4 R5-I1. investīcijas (Apkalpošanas uz zemes pakalpojumu un energoapgādes sistēmas elektrifikācija un zaļināšana Zadaras lidostā) 118. mērķrādītāju. Pamatojoties uz to, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minēto pasākumu prasīto īstenošanas līmeni, grozot iepriekš minētos mērķrādītājus, un pagarināt to īstenošanas termiņus. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(27)Horvātija ir paskaidrojusi, ka viens pasākums vairs nav pilnībā īstenojams objektīvu apstākļu dēļ, proti, tādēļ, ka nav pieprasījuma pēc attālināta kvalificēta elektroniskā paraksta. Tas attiecas uz 2.3. komponenta (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās) C2.3 R3-I5. investīcijas (Digitālās personas apliecības ieviešanas projekts) 185. mērķrādītāju. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minēto pasākumu, pagarinot iepriekš minētā mērķrādītāja īstenošanas termiņu. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(28)Horvātija ir arī lūgusi viena pasākuma grozīšanai izmantot atlikušos resursus, kas tika atbrīvoti, atceļot pasākumus saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21. pantu. Tas attiecas uz C1.2. komponenta (Enerģētikas pārkārtošana par labu ilgtspējīgai ekonomikai) C1.2 R1-I1. investīcijas (Energosistēmas revitalizācija, būvniecība un digitalizācija un atbalsts infrastruktūrai ar nolūku dekarbonizēt enerģētikas nozari) 376. un 377. jauno mērķrādītāju. Pamatojoties uz minēto, Horvātija ir lūgusi grozīt iepriekš minētā pasākuma prasīto īstenošanas līmeni, pievienojot iepriekš minētos mērķrādītājus. Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums būtu attiecīgi jāgroza.

(29)Komisija uzskata, ka Horvātijas norādītie argumenti pamato atjauninājumu saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 18. panta 2. punktu un grozījumu saskaņā ar minētās regulas 21. panta 2. punktu.

Pārrakstīšanās kļūdu labojumi

(30)Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmuma tekstā ir konstatētas vienpadsmit pārrakstīšanās kļūdas, kas ietekmē trīs atskaites punktus, piecus mērķrādītājus un deviņus pasākumus. Padomes īstenošanas lēmums būtu jāgroza, lai labotu minētās pārrakstīšanās kļūdas, kuras neatspoguļo 2021. gada 14. maijā Komisijai iesniegtā ANP saturu, par ko vienojusies Komisija un Horvātija. Minētās pārrakstīšanās kļūdas attiecas uz 2.3. komponenta (Sabiedrības un valsts pārvaldes digitālā pārkārtošanās) C2.3 R3-I5. investīcijas (Digitālās personas apliecības ieviešanas projekts) 185. mērķrādītāja pasākuma aprakstu; 2.5. komponenta (Moderna tiesu sistēma, kas piemērota nākotnes izaicinājumiem) C2.5 R1. reformas (Tiesu sistēmas efektivitātes palielināšana ar mērķi vairot iedzīvotāju uzticēšanos) pasākuma aprakstu un C2.5 R1-I3. investīcijas (Tiesu nolēmumu publiskošanai un meklēšanai paredzēta instrumenta izstrāde) 226. atskaites punktu; C1.3. komponenta (Ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanas uzlabošana) C1.3 R1-I1. investīcijas (Publisko notekūdeņu attīrīšanas attīstības programma) pasākuma aprakstu un C1.3 R1-I3. investīciju (Katastrofu riska mazināšanas programma); 1.6. komponenta (Ilgtspējīga, inovatīva un noturīga tūrisma attīstība) C1.6 R1. reformas (Tūrisma nozares noturības un ilgtspējas uzlabošana) 142. atskaites punktu un C1.6 R1-I3. investīcijas (Sistēmas spēju stiprināšana par labu noturīgam un ilgtspējīgam tūrismam) 148. atskaites punktu un 149. mērķrādītāju; 3.1. komponenta (Izglītības sistēmas reforma) C3.1 R1-I3. investīcijas (Vidusskolu būvniecība, modernizācija, atjaunošana un aprīkošana) 272. mērķrādītāju; 5.1. komponenta (Veselības aprūpes sistēmas noturības stiprināšana) C5.1 R1. reformu (Veselības aprūpes sistēmas efektivitātes, kvalitātes un piekļūstamības uzlabošana) un C5.1 R5-I5. investīcijas (Klīniskās slimnīcas “KB Merkur” diagnostikas nodaļu digitalizācija un aprīkošana) 343. mērķrādītāju. Šie labojumi neietekmē attiecīgo pasākumu īstenošanu.

(31)Lai 3.1. komponenta (Izglītības sistēmas reforma) C3.1 R1-I3. investīcijas (Vidusskolu būvniecība, modernizācija, atjaunošana un aprīkošana) cenu aplēses pilnībā saskaņotu ar 272. mērķrādītāja grozīto aprakstu, tika pievienots jauns mērķrādītājs attiecībā uz uzbūvētajām vai renovētajām mācību telpām.

REPowerEU nodaļa, pamatojoties uz Regulas (ES) 2021/241 21.c pantu

(32)REPowerEU nodaļa ietver vienu jaunu reformu un piecas jaunas investīcijas. Paredzams, ka ar C7.2 R4. reformu (Jauna modeļa ieviešana tādu pieaugušo izglītības programmu sagatavošanai, organizēšanai un īstenošanai, kuru mērķis ir trešo valstu darba ņēmēju zaļo prasmju un kompentenču attīstīšana būvniecības nozarē) tiks ieviests jauns modelis saistībā ar pieaugušo izglītības programmām, kuru mērķis ir trešo valstu darba ņēmēju zaļo prasmju un kompentenču attīstīšana būvniecības nozarē, tādējādi palīdzot sasniegt REPowerEU mērķi atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta f) apakšpunktam. 

(33)Paredzams, ka C7.1 R1-I6. investīcija (Elektroenerģijas tīkla pārvades un sadales jaudas palielināšana) palielinās elektroenerģijas pārvades jaudu un uzlabos elektroenerģijas pārvadi no dienvidiem uz ziemeļiem, tādējādi palīdzot sasniegt REPowerEU mērķus atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta e) apakšpunktam. C7.1 I3. investīcija (LNG termināļa jaudas palielināšana Krkas salā un gāzes infrastruktūras uzlabošana) attiecas uz LNG termināļa paplašināšanu Krkas salā un attiecīgo gāzes cauruļvadu pagarināšanu virzienā uz Slovēniju un Ungāriju, tādējādi palīdzot sasniegt REPowerEU mērķi atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta a) apakšpunktam. C7.1 R1-I2. investīcija (Ekonomikas, kuras pamatā ir ūdeņradis, izveide (caur Adrijas jūras ziemeļdaļas ūdeņraža ieleju)) attiecas uz atjaunīgā ūdeņraža projektu līdzfinansēšanu, Horvātijas Ogļūdeņraža aģentūras nozīmēšanu par koordinējošo struktūru ūdeņraža jomā Horvātijā, ūdeņraža attīstības plāna un programmas pieņemšanu, piecu dīzeļlokomotīvju pāraprīkošanu ar ūdeņradi un ūdeņraža uzlādes staciju būvniecību, tādējādi palīdzot sasniegt REPowerEU mērķus atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta b) un e) apakšpunktam. C7.1 R1-I3. un C7.1 R1-I4. investīcija (Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana transporta un apkures jomā) attiecas uz ģeotermālo izpēti centralizētas siltumapgādes nodrošināšanai, ilgtspējīga biometāna ražošanu, plāna sagatavošanu ģeotermālā potenciāla attīstīšanai, biogāzes sertifikāciju un jaunas elektrisko autobusu uzlādes infrastruktūras būvniecību, tādējādi palīdzot sasniegt REPowerEU mērķus atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta b) un e) apakšpunktam. Paredzams, ka REPowerEU nodaļā iekļauto pasākumu ieguldījums atjaunīgo energoresursu izmantošanā un elektroenerģijas sadales tīkla stiprināšanā, kā arī Savienības gāzes piegādes diversifikācijā palīdzēs samazināt augstu enerģijas cenu risku. Paredzams, ka tas nāks par labu visiem patērētājiem, tostarp visneaizsargātākajiem patērētājiem. REPowerEU nodaļā ir iekļauti arī paplašināti pasākumi, kas skar septiņus pasākumus 1.2. komponentā (Enerģētikas pārkārtošana par labu ilgtspējīgai ekonomikai), 1.4. komponentā (Konkurētspējīgas, enerģijas ziņā ilgtspējīgas un efektīvas transporta sistēmas izveide) un 6.1. komponentā (Ēku renovācija). REPowerEU nodaļā iekļautie paplašinātie pasākumi būtiski uzlabo to pasākumu vērienīgumu, kuri jau iekļauti valsts ANP.

(34)Ņemot vērā maksimālās finanšu iemaksas samazinājumu 785 miljonu euro apmērā, Horvātija saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 2. punktu ir iekļāvusi REPowerEU nodaļā trīs pasākumus, kas jau bija ietverti Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmumā. Minētie pasākumi tika izklāstīti minētajā īstenošanas lēmumā 1.2. komponenta (Enerģētikas pārkārtošana par labu ilgtspējīgai ekonomikai) C1.2 R1-I2. investīcijā (Ūdeņraža izmantošana un jaunas tehnoloģijas) un C1.2 R1-I4. investīcijā (Biorafinēšanas rūpnīca Sisakā modernas biodegvielas ražošanai), kā arī 6.1. komponenta (Ēku renovācija) C6.1 R1-I2. investīcijā (Zemestrīcēs bojāto ēku atjaunošana ar energorenovācijas palīdzību).

(35)Komisija ir novērtējusi grozīto ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, saskaņā ar Regulas 2021/241 19. panta 3. punktā noteiktajiem novērtēšanas kritērijiem.

Līdzsvarota reakcija, ar ko sniedz ieguldījumu sešos pīlāros

(36)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta a) apakšpunktā un V pielikuma 2.1. kritērijā, grozītais ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, lielā mērā (reitings “A”) ir visaptveroša un pienācīgi līdzsvarota reakcija uz ekonomisko un sociālo situāciju, tādējādi sniedzot pienācīgu ieguldījumu visos sešos pīlāros, kas paredzēti minētas regulas 3. pantā, ņemot vērā konkrētās problēmas, ar kurām attiecīgā dalībvalsts saskaras, un šīs dalībvalsts finanšu piešķīrumu.

(37)Ar Horvātijas pārskatīto plānu tiek sasniegti Regulā (ES) 2021/241 izvirzītie zaļie un digitālie mērķrādītāji, tādēļ tas sniedz būtisku ieguldījumu pirmajos divos pīlāros, kas paredzēti minētas regulas 3. pantā. Pasākumi, ar kuriem sniedz ieguldījumu minētajos divos pīlāros, ir sadalīti pa dažādiem komponentiem. REPowerEU nodaļā ir ietverts līdzsvarots jaunu reformu un investīciju kopums vairākos komponentos, kas kopā ar vairākiem esošajiem pasākumiem sniedz būtisku ieguldījumu zaļās pārkārtošanās procesā. Ieguldījumu gudras, ilgtspējīgas un iekļaujošas izaugsmes un sociālās un teritoriālās kohēzijas pīlārā apstiprina tas, ka ir ieviesti jauni pasākumi un paplašināti esošie pasākumi. Grozīti pasākumi dažādos komponentos joprojām sniedz ieguldījumu veselības aprūpes, kā arī ekonomiskās, sociālās un institucionālās noturības pīlārā, savukārt investīciju paplašināšana izglītības jomā pastiprina ieguldījumu uz nākamo paaudzi vērstas rīcībpolitikas pīlārā, būtiski paaugstinot sākumskolas izglītības sistēmas reformas vērienīguma līmeni.

Risinājumi, kas attiecas uz visām konkrētajai valstij adresētajos ieteikumos konstatētajām problēmām vai uz ievērojamu to daļu

(38)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta b) apakšpunktā un V pielikuma 2.2. kritērijā, gaidāms, ka grozītais ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, palīdzēs efektīvi risināt visas tās problēmas vai ievērojamu to problēmu daļu (reitings “A”), kuras konstatētas attiecīgajos Horvātijai adresētajos ieteikumos, ieskaitot to fiskālos aspektus, vai problēmas, kas konstatētas citos atbilstīgos dokumentos, kurus Komisija oficiāli pieņēmusi Eiropas pusgada kontekstā.

(39)Konkrēti, grozītajā ANP ir ņemti vērā konkrētajai valstij adresētie ieteikumi, kurus Padome oficiāli pieņēmusi pirms Komisijas veiktās grozītā plāna novērtēšanas. Ņemot vērā to, ka Horvātijas pieprasītais atbalsts palielinājās pēc tam, kad tika iesniegs papildu aizdevuma pieprasījums, ko paredzēts izmantot ne tikai REPowerEU mērķiem, vispārējā novērtējumā ir ņemti vērā visi 2022. un 2023. gadā izteiktie strukturālie ieteikumi. Strukturālie ieteikumi, kas ietverti 2022. un 2023. gada konkrētajai valstij adresētajos ieteikumos, ir saistīti ar enerģētikas nozari.

(40)Komisija, 2023. gada Eiropas pusgada ietvaros novērtējusi progresu, kas panākts visu attiecīgo konkrētajai valstij adresēto ieteikumu īstenošanā, secina, ka pilnībā ir īstenots ieteikums turpināt pasākumus, lai nodrošinātu likviditāti maziem un vidējiem uzņēmumiem un pašnodarbinātām personām (2020. gada 3.1. KVAI). Ir panākts būtisks progress attiecībā uz ieteikumiem samazināt apgrūtinošākos parafiskālos maksājumus (2019. gada 4.4. KVAI, 2020. gada 3.2. KVAI).

(41)Kopumā grozītais ANP papildina sākotnējo plānu nolūkā risināt problēmas, kas konstatētas konkrētajai valstij adresētajos ieteikumos. Tajā ir ietverts plašs savstarpēji pastiprinošu reformu un investīciju kopums, kas palīdz efektīvi risināt visas ieteikumos, kurus Padome Eiropas pusgada kontekstā adresēja Horvātijai, minētās ekonomiskās un sociālās problēmas vai ievērojamu to daļu, proti, problēmas, kas saistītas ar enerģētikas nozari un konstatētas jaunajos konkrētajai valstij adresētajos ieteikumos, kuri izteikti 2022. un 2023. gadā. Horvātijas REPowerEU nodaļā ir iekļauti paplašināti un jauni pasākumi, kas attiecas uz šādām jomām: energotīkli (ņem vērā 2022. gada 3.3. KVAI un 2023. gada 3.4. KVAI), atjaunīgo energoresursu izmantošana (ņem vērā 2019. gada 3.3. KVAI, 2020. gada 3.8. KVAI, 2022. gada 3.2. KVAI un 2023. gada 3.1. un 3.2. KVAI), ēku energorenovācija (ņem vērā 2019. gada 3.3. KVAI, 2022. gada 3.4. KVAI un 2023. gada 3.1. un 3.5. KVAI), LNG un gāzes infrastruktūra (ņem vērā 2022. gada 3.1. KVAI), bezemisiju transports (ņem vērā 2019. gada 3.3. KVAI, 2020. gada 3.7. KVAI, 2022. gada 3.5. KVAI un 2023. gada 3.1. un 3.6. KVAI) un zaļās prasmes (ņem vērā 2023. gada 3.7. KVAI). Konkrētāk, paplašinātas un jaunas reformas, kas iekļautas REPowerEU nodaļā, proti, jaunas sistēmas ieviešana pašpatēriņam paredzētas atjaunīgās enerģijas ražošanai mazos apmēros, vairāki pētījumi par ģeoloģiskajām CO2pazemes krātuvēm Horvātijā, Horvātijas Ogļūdeņraža aģentūras nozīmēšana par koordinējošo struktūru ūdeņraža jomā Horvātijā, ūdeņraža attīstības plāns un programma, ģeotermālā potenciāla attīstīšanas plāns, plāns biodegvielas ražošanai un izmantošanai transporta nozarē un biogāzes sertifikācija ņem vērā 2019. gada 3.3. KVAI, 2020. gada 3.8. KVAI, 2022. gada 3.2. KVAI un 2023. gada 3.1. un 3.2. KVAI.

(42)Grozītajā ANP ir ietvertas citas investīcijas un paplašināti pasākumi, kuru mērķis arī ir risināt problēmas, kas konstatētas konkrētajai valstij adresētajos ieteikumos. Budžeta palielinājums par 1 miljardu euro, ko plānots atvēlēt C3.1 R1-I4. investīcijai (Pamatskolu būvniecība, modernizācija, rekonstrukcija un aprīkošana pilnas dienas mācībām vienā maiņā), būtiski stiprina ieguldījumu 2019. gada 2.1. KVAI un 2020. gada 2.4. KVAI ievērošanā. Pateicoties investīciju vēl lielākai paplašināšanai publisko kanalizācijas tīklu un ūdensapgādes jomā, tiek ņemti vērā 2019. gada 3.3. KVAI un 2020. gada 3.6. KVAI.

Ieguldījums izaugsmes potenciālā, darbavietu radīšanā un ekonomikas, sociālajā un institucionālajā noturībā

(43)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta c) apakšpunktā un V pielikuma 2.3. kritērijā, ir gaidāms, ka grozītais ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, būtiski (reitings “A”) palīdzēs stiprināt Horvātijas izaugsmes potenciālu, darbavietu radīšanu un ekonomisko, sociālo un institucionālo noturību, veicinot Eiropas sociālo tiesību pīlāra īstenošanu, tostarp veicinot rīcībpolitikas attiecībā uz bērniem un jauniešiem, un mazinās Covid-19 krīzes ekonomisko un sociālo ietekmi, tādējādi uzlabojot ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju un konverģenci Savienībā.

(44)Grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, ir iekļautas investīcijas, kuru mērķis ir paātrināt zaļo pārkārtošanos, nodrošināt noturību pret turpmākiem enerģētikas satricinājumiem un sasniegt REPowerEU mērķus. Konkrēti, Horvātija iekļāva jaunus pasākumus, kuru mērķis ir veicināt atjaunīgo energoresursu izmantošanu, palielināt elektroenerģijas sistēmas jaudu, paātrināt ūdeņraža ekonomikas izveidi, uzlabot energoefektivitāti un piesaistīt kapitālu ilgtspējīgām darbībām.

(45)Grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, ir arī iekļauti papildu resursi, kuru nolūks ir paplašināt esošos pasākumus transporta, ūdens resursu apsaimniekošanas un izglītības jomā un kuri paredzēti tam, lai vēl vairāk veicinātu zaļo pārkārtošanos un palielinātu ekonomisko un sociālo noturību.

(46)Paredzams, ka grozītais ANP jau īstermiņā un vidējā termiņā pastiprinās ekonomikas izaugsmi, un produktīvām investīcijām, tostarp apmācībai un izglītībai, saskaņā ar aplēsēm būs ievērojama ietekme uz IKP, un ierosinātajām reformām būs turpmāka pozitīva ietekme. Ar grozīto ANP tiek koriģēts resursu piešķīrums, lai panāktu resursu lielāku efektivitāti mūžizglītības veicināšanā un zaļo un digitālo prasmju apgūšanā, tostarp neaizsargāto iedzīvotāju grupu vidū.

Princips “nenodari būtisku kaitējumu”

(47)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta d) apakšpunktā un V pielikuma 2.4. kritērijā, gaidāms, ka grozītais ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, nodrošinās, ka neviens šajā ANP iekļauto reformu un investīciju projektu īstenošanas pasākums (reitings “A”) nenodara būtisku kaitējumu vides mērķiem Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2020/852 5 17. panta nozīmē (princips “nenodari būtisku kaitējumu”).

(48)Grozītajā plānā ir novērtēta atbilstība principam “nenodari būtisku kaitējumu”, kas izklāstīts Komisijas tehniskajos norādījumos par principa “nenodari būtisku kaitējumu” piemērošanu saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānisma regulu (2021/C 58/01). Izmaiņas, kas pasākumos ieviestas ANP grozīšanas rezultātā, neietekmē novērtējumu, kas veikts ANP sākotnējai versijai. Pamatojoties uz sniegto informāciju, var secināt, ka ir sagaidāms, ka grozītais plāns nodrošinās to, ka neviens pasākums nenodara būtisku kaitējumu Regulas (ES) 2020/852 17. panta nozīmē.

(49)Pamatojoties uz Horvātijas sniegto informāciju, Komisija saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 6. punktu uzskata, ka princips “nenodari būtisku kaitējumu” nebūtu jāpiemēro C7.1 I3. investīcijai, tostarp LNG termināļa paplašināšanai Krkas salā, kā arī cauruļvada Zlobin-Bosiljevo paplašināšanai, izsūknēšanas cauruļvadam Bosiljevo-Sisak-Kozarac virzienā uz Ungāriju un Horvātijas un Slovēnijas starpsavienojuma posmam Lučko-Zabok.

(50)Konkrēti, Komisija uzskata, ka Krkas salā esošā LNG termināļa paplašināšana no 250 000 m3/h līdz 700 000 m3/h (no 2,9 miljardiem m3 gadā (bcm/y) līdz 6,1 bcm/y) palīdz mazināt atkarību no Krievijas gāzes piegādes Dienvidaustrumeiropā, it īpaši Slovēnijā un Ungārijā, jo abām šīm valstīm ir ierobežotas iespējas attiecībā uz gāzes piegādes maršrutiem. LNG termināļa paplašināšana ir jāveic, nodrošinot pilnīgu sinhronizāciju ar Horvātijas iekšējās gāzes cauruļvadu infrastruktūras paplašināšanu, lai panāktu lielāku gāzes pārvades jaudu uz Slovēniju un Ungāriju. Šā pasākuma ieguldījums atkarības samazināšanā no Krievijas gāzes piegādes, tādējādi uzlabojot piegādes drošību, ir arī apstiprināts paziņojuma par REPowerEU plānu 6 III pielikumā, pamatojoties uz novērtējumu, ko veicis gāzes pārvades sistēmu operatoru Eiropas tīkls (ENTSOG). Ņemot vērā to, ka Horvātijas, Slovēnijas un Ungārijas gada pieprasījums pēc gāzes (14 bcm/y) vairāk nekā divas reizes pārsniedz paplašinātā LNG termināļa jaudu (6,1 bcm/y), pasākums ir samērīgs. Tīrākas alternatīvas, piemēram, atjaunīgais ūdeņradis, tika ņemtas vērā, taču tās nevar uzskatīt par tehnoloģiski un ekonomiski realizējamu alternatīvu, ko varētu izvērst salīdzināmā termiņā, proti, līdz 2026. gada beigām. Ņemot vērā to, ka visiem gāzes pārvades projektiem ir jābūt tehniski gataviem ūdeņraža transportēšanai un ka LNG termināļa ierobežotā papildu jauda ir nepieciešamais minimums, lai palīdzētu Horvātijas kaimiņvalstīm pakāpeniski atteikties no Krievijas gāzes importa, iesīkstes efekta risks ir uzskatāms par mazinātu. Tādēļ, pamatojoties uz Horvātijas iesniegto apliecinošo dokumentu analīzi, Komisija pauž pozitīvu novērtējumu par to, ka pasākums saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 6. punkta a) apakšpunktu ir nepieciešams un samērīgs, lai apmierinātu tūlītējas ar piegādes drošību saistītas vajadzības, ņemot vērā tīrākas īstenojamas alternatīvas un iesīkstes efekta risku.

(51)Attiecīgo ietekmes uz vidi novērtējumu rezultāti apstiprina to, ka projekti jāīsteno saskaņā ar piemērojamo ES un valsts tiesisko regulējumu vides jomā, lai palīdzētu mazināt kaitējumu, jo īpaši aizsargājot gaisa kvalitāti, ūdensobjektus, augsni un bioloģisko daudzveidību. Veicot ietekmes uz vidi novērtējumus, ir paredzēts atkritumu apsaimniekošanas plāns, kurā ir noteikta sadzīves atkritumu un bīstamo materiālu dalīta savākšana. Fiziskie klimatriski gāzes tīkla infrastruktūras projektam tiks apzināti, veicot stingru klimatriska un neaizsargātības novērtējumu. Pasākuma mērogs nav lielāks par to, kāds nepieciešams, lai nodrošinātu ES energoapgādes drošības vajadzības. Pamatojoties uz Horvātijas iesniegto apliecinošo dokumentu analīzi, Komisija uzskata, ka saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 6. punkta b) apakšpunktu ir veikti pietiekami centieni, lai, ja iespējams, ierobežotu iespējamo kaitējumu vides mērķiem.

(52)Ir paredzēts, ka Krkas salā esošā LNG termināļa un attiecīgās gāzes cauruļvadu infrastruktūras paplašināšana segs tikai absolūti nepieciešamās piegādes drošības vajadzības un vēl vairāk nepalielinās gāzes patēriņu Savienībā, jo minētās paplašināšanas mērķis ir aizstāt sākotnēji no Krievijas eksportēto gāzes daudzumu. Pasākums ir saskaņots ar plašāku enerģētikas un klimata politiku, ko Horvātija iekļāvusi atjauninātā nacionālā enerģētikas un klimata plāna projektā. Pamatojoties uz Horvātijas iesniegto apliecinošo dokumentu analīzi, Komisija uzskata, ka saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 6. punkta c) apakšpunktu pasākums neapdraud Savienības 2030. gada klimata mērķrādītāju un mērķa par ES klimatneitralitāti līdz 2050. gadam sasniegšanu.

(53)Saskaņā ar Horvātijas iesniegtajiem apliecinošajiem dokumentiem ir plānots, ka atbilstīgi Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 6. punkta d) apakšpunktam pasākums sāks darboties līdz 2026. gada 31. decembrim.

(54)C7.1 I3. investīcijas kopējās aplēstās izmaksas ir 559 000 000 EUR, kas atbilst 19 % no REPowerEU nodaļā iekļauto pasākumu aplēstajām izmaksām, kā noteikts Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 9. punktā.

(55)Saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 8. punktu ieņēmumi, kas darīti pieejami atbilstīgi Direktīvas 2003/87/EK 10.e panta 1. punktam, neveicinās C7.1 I3. investīciju, uz kuru attiecas atkāpe par principu “nenodari būtisku kaitējumu” (NBK), ņemot vērā to, ka pārējo REPowerEU nodaļā iekļauto reformu un investīciju aplēstās izmaksas pārsniedz summu, kas Horvātijai pieejama saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.a pantu.

Devums REPowerEU mērķu sasniegšanā

(56)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta da) apakšpunktā un V pielikuma 2.12. kritērijā, REPowerEU nodaļa lielā mērā (reitings “A”) efektīvi veicinās Savienības enerģētisko drošību, Savienības enerģijas avotu diversifikāciju, atjaunīgo energoresursu un energoefektivitātes lielāku izmantošanu, enerģijas uzkrāšanas jaudu palielināšanu vai atkarības no fosilā kurināmā nepieciešamo samazināšanu pirms 2030. gada.

(57)Paredzams, ka jaunā C7.1 I3. investīcija (LNG termināļa jaudas palielināšana Krkas salā un gāzes infrastruktūras uzlabošana) veicinās REPowerEU mērķu sasniegšanu, proti, uzlabot piegādes drošību un nodrošināt gāzes piegādes diversifikāciju Savienībā saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta a) apakšpunktu, mazinot atkarību no Krievijas gāzes piegādes Dienvidaustrumeiropā, it īpaši Slovēnijā un Ungārijā, jo abām šīm valstīm ir ierobežotas iespējas attiecībā uz piegādes maršrutiem. Šī investīcija ietver Krkas salā esošā LNG termināļa paplašināšanu līdz 700 000 m3/h (līdz 6,1 miljardam m3 gadā), kā arī cauruļvada Soobin -Bosiljevo paplašināšanu, izsūknēšanas cauruļvadu Bosiljevo-Sisak-Kozarac virzienā uz Ungāriju un Horvātijas un Slovēnijas starpsavienojuma posmu Lučko-Zabok. Šīs investīcijas mērķis ir izveidot alternatīvu gāzes maršrutu uz Horvātijas kaimiņos esošajām dalībvalstīm, piemēram, Slovēniju un Ungāriju, jo LNG terminālim Krkas salā jau ir pietiekama jauda (2,9 miljardi m3 gadā), lai apmierinātu Horvātijas ikgadējo pieprasījumu pēc gāzes.

(58)Paredzams, ka C7.2 I1. investīcijas (Ēku energorenovācija) paplašinātā daļa un paplašinātā C7.2 I2. investīcija (Zemestrīcēs bojāto ēku atjaunošana ar energorenovācijas palīdzību) veicinās REPowerEU mērķu sasniegšanu, proti, palielināt ēku energoefektivitāti saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta b) apakšpunktu. Ar šīm investīcijām tiek nodrošināti papildu līdzekļi sabiedrisko un daudzdzīvokļu ēku energorenovācijai un sabiedrisko ēku energorenovācijai saskaņā ar ESCO modeli, kā arī zemestrīcēs bojāto ēku energorenovācijai.

(59)Paredzams, ka C7.1 R1-I5. investīcija (Biorafinēšanas rūpnīca Sisakā modernas biodegvielas ražošanai), paplašinātā C7.1 R1. reforma (Enerģētikas nozares dekarbonizācija), C7.1 R1-I1. investīcija (Ūdeņraža izmantošana un jaunas tehnoloģijas), kā arī jaunā C7.1 R1-I2. investīcija (Ekonomikas, kuras pamatā ir ūdeņradis, izveide (caur Adrijas jūras ziemeļdaļas ūdeņraža ieleju)), C7.1 R1-I3. investīcija (Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana transporta un apkures jomā) un C7.1 R1-I4. investīcija (Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana transporta un apkures jomā) veicinās REPowerEU mērķu sasniegšanu, proti, samazināt atkarību no fosilā kurināmā, palielinot atjaunīgo energoresursu, piemēram, ilgtspējīga biometāna, atjaunīgā vai nefosilā ūdeņraža, ražošanu un izmantošanu un palielinot atjaunīgo energoresursu enerģijas īpatsvaru, un paātrinot tās izvēršanu saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta b) apakšpunktu. Šie pasākumi attiecas uz šādiem elementiem: biorafinēšanas rūpnīcas darbības uzsākšana Sisakā, jaunas pašpatēriņa sistēmas izveide, kas paātrinātu atjaunīgo energoresursu enerģijas izmantošanu, piemēram, saules fotoelementu uzstādīšanu vienģimenes mājās un daudzdzīvokļu ēkās, jauna iekārta ūdeņraža ražošanai 10 MW apmērā, sešu ūdeņraža uzlādes staciju būvniecība un vairāki pētījumi par ģeoloģiskajām CO2 pazemes krātuvēm Horvātijā. Pasākumi arī attiecas uz šādiem elementiem: atjaunīgā ūdeņraža projektu līdzfinansēšana saistībā ar Adrijas jūras ziemeļdaļas ūdeņraža ieleju, Horvātijas Ogļūdeņraža aģentūras nozīmēšana par koordinējošo struktūru ūdeņraža jomā Horvātijā, ūdeņraža attīstības plāns un programma, kā arī ģeotermālās izpētes un urbšanas darbības centralizētas siltumapgādes nodrošināšanai, ilgtspējīga biometāna ražošana, ģeotermālā potenciāla attīstīšanas plāns un biogāzes sertifikācija.

(60)Paredzams, ka paplašinātā C7.2 I1. investīcija (Ēku energorenovācija) palīdzēs sasniegt Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta c) apakšpunktā izvirzīto REPowerEU mērķi, proti, pievērsties enerģētiskās nabadzības problēmai, atvēlot papildu piešķīrumu patlaban īstenotajai enerģētiskās nabadzības novēršanas programmai.

(61)Paredzams, ka paplašinātā C7.2 R1. investīcija (Efektivitātes palielināšana, administratīvā sloga samazināšana un digitalizācija renovācijas procesā) un C7.2 R2. un C7.2 R3. reforma (Jauna zaļās pilsētvides reģenerācijas stratēģiju modeļa ieviešana un izmēģinājuma projekta īstenošana zaļās infrastruktūras attīstīšanai un ēku un telpas apritīgai apsaimniekošanai) palīdzēs sasniegt Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta d) apakšpunktā izvirzīto REPowerEU mērķi, proti, samazināt enerģijas pieprasījumu, vairojot sabiedrības izpratni par zaļās pārkārtošanās sniegtajiem ieguvumiem un atbalstot zaļās infrastruktūras projektu izstrādi.

(62)Paredzams, ka jaunā C7.1 R1-I6. investīcija (Elektroenerģijas tīkla pārvades un sadales jaudas palielināšana) palīdzēs sasniegt Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta e) apakšpunktā izvirzītos REPowerEU mērķus, proti, uzlabot enerģētisko drošību un pievērsties enerģijas sadales nepietiekamajai caurlaides spējai. Sagaidāms, ka šis pasākums uzlabos elektroenerģijas pārvades jaudu un nodrošinās labāku elektroenerģijas pārvadi no Horvātijas dienvidu daļas uz ziemeļu daļu.

(63)Paredzams, ka paplašinātā C7.1 I1. investīcija (Ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu iepirkums sabiedriskajam pilsētu un piepilsētu regulārajam transportam) un paplašinātā C7.1 I2. investīcija (Līdzfinansējuma programma jaunu, ar alternatīvu degvielu darbināmu transportlīdzekļu iegādei un alternatīvo degvielu infrastruktūras attīstīšanai autotransporta nozarē), kā arī jaunā C7.1 R1-I2. investīcija (Ekonomikas, kuras pamatā ir ūdeņradis, izveide (caur Adrijas jūras ziemeļdaļas ūdeņraža ieleju)) un jaunā C7.1 R1-I4. investīcija (Atjaunīgo energoresursu izmantošanas veicināšana transporta un apkures jomā), un C7.1 R1-I5. investīcija (Biorafinēšanas rūpnīca Sisakā modernas biodegvielas ražošanai) palīdzēs sasniegt Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta e) apakšpunktā izvirzītos REPowerEU mērķus, proti, atbalstīt bezemisiju transportu. Šie pasākumi ietver šādus elementus: papildu 103 elektrisko vai ūdeņraža autobusu, kā arī elektrolokomotīvju darbināšanai paredzētas ūdeņraža enerģijas vienības (HERMES) iepirkums, ātrākas elektrouzlādes stacijas autotransporta nozarē, piecu dīzeļlokomotīvju pāraprīkošana ar ūdeņradi, piecas vilcienu, autobusu vai jūras transportlīdzekļu uzlādes stacijas, jauna elektrisko autobusu uzlādes infrastruktūra un uzlādes stacijas, kā arī plāns biodegvielas ražošanai un izmantošanai transporta nozarē.

(64)Paredzams, ka jaunā C7.2 R4. reforma (Jauna modeļa ieviešana tādu pieaugušo izglītības programmu sagatavošanai, organizēšanai un īstenošanai, kuru mērķis ir trešo valstu darba ņēmēju zaļo prasmju un kompentenču attīstīšana būvniecības nozarē) palīdzēs sasniegt Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punkta f) apakšpunktā izvirzīto REPowerEU mērķi, proti, nodrošināt paātrinātu darbaspēka pārkvalificēšanu virzībā uz zaļajām prasmēm, ieviešot tādu pieaugušo izglītības programmu jaunu modeli, kuru mērķis ir trešo valstu darba ņēmēju zaļo prasmju un kompentenču attīstīšana būvniecības nozarē.

(65)REPowerEU nodaļa saskan ar Horvātijas politikas satvaru, kura mērķis ir samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas un palielināt atjaunīgo energoresursu īpatsvaru. Pasākumi arī pastiprina sākotnējā ANP iekļautos pasākumus attiecībā uz energoefektivitātes veicināšanu, bezemisiju transportu un atjaunīgo energoresursu īpatsvara palielināšanu.

(66)REPowerEU nodaļā ir risināta nepieciešamība uzlabot enerģētisko drošību, pastiprinot elektrotīklu ar jaunās C7.1 R1-I6. investīcijas (Elektroenerģijas tīkla pārvades un sadales jaudas palielināšana) palīdzību.

(67)REPowerEU nodaļā ir risināta arī nepieciešamība panākt Savienības energoapgādes diversifikāciju, veicot investīcijas sašķidrinātās dabasgāzes un gāzes infrastruktūrā, proti, jaunās C7.1 I3. investīcijas (LNG termināļa jaudas palielināšana Krkas salā un gāzes infrastruktūras uzlabošana) ietvaros paplašinot Krkas salā esošā LNG termināļa jaudu līdz 700 000 m3/h (6,1 miljards m3 gadā) un būvējot attiecīgos cauruļvadus, lai eksportētu gāzi uz kaimiņvalstīm.

Pasākumi ar pārrobežu vai vairāku valstu dimensiju vai ietekmi

(68)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta b) un d) apakšpunktā un V pielikuma 2.13. kritērijā, gaidāms, ka REPowerEU nodaļā iekļautajiem pasākumiem lielā mērā (reitings “A”) būs pārrobežu vai vairāku valstu dimensija vai ietekme.

(69)REPowerEU nodaļā iekļautās investīcijas, kurām ir pārrobežu un vairāku valstu dimensija, attiecas uz Krkas salā esošā LNG termināļa un atbilstošās gāzes cauruļvadu infrastruktūras paplašināšanu, jo ar to būtu jāpalielina piegādes drošība, izveidojot alternatīvu gāzes maršrutu uz Dienvidaustrumeiropu, it īpaši uz Slovēniju un Ungāriju. Arī investīcijām elektroenerģijas tīkla modernizācijā ir pārrobežu dimensija, jo paredzams, ka tās ļaus pieslēgt tīklam lielāku atjaunīgo energoresursu īpatsvaru un samazinās pieprasījumu pēc fosilā kurināmā.

(70)Ar ūdeņradi saistītām investīcijām, kā arī investīcijām biorafinēšanas rūpnīcā moderna bioetanola ražošanai un investīcijām ģeotermālajā enerģijā un ilgtspējīgā biometānā ir pārrobežu dimensija, jo ar tām būtu jāpalielina atjaunīgo energoresursu īpatsvars un izmantošana, tādējādi samazinot pieprasījumu pēc fosilā kurināmā. Paredzams, ka investīcijas ar alternatīvu degvielu darbināmu autobusu izmantošanas izvēršanā un alternatīvo degvielu infrastruktūrā samazinās atkarību no fosilā kurināmā. Sagaidāms, ka investīcijas ēku renovācijā palielinās energoefektivitāti, tādējādi samazinot enerģijas pieprasījumu un atkarību no fosilā kurināmā.

(71)Tādēļ šiem pasākumiem saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 3. punktā izvirzītajiem mērķiem būtu jāpalīdz nodrošināt energoapgādi Savienībā kopumā, tai skaitā risinot problēmas, kas konstatētas Komisijas jaunākajā vajadzību novērtējumā, ņemot vērā attiecīgajai dalībvalstij pieejamo finanšu iemaksu un tās ģeogrāfisko stāvokli un samazinot atkarību no fosilā kurināmā, kā arī samazinot enerģijas pieprasījumu.

(72)Šo pasākumu kopējās izmaksas ir 2904,99 miljoni euro, kas ir vairāk nekā 30 % no REPowerEU nodaļā aplēstajām izmaksām.

Ieguldījums zaļās pārkārtošanās, tostarp bioloģiskās daudzveidības sekmēšanā

(73)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta e) apakšpunktā un V pielikuma 2.5. kritērijā, grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, ir iekļauti pasākumi, kas lielā mērā (reitings “A”) sekmē zaļo pārkārtošanos, tostarp bioloģisko daudzveidību, vai palīdz risināt no minētās pārkārtošanās izrietošās problēmas. Klimata mērķu sasniegšanai paredzēto pasākumu izdevumi atbilst 39,02 % no ANP kopējā piešķīruma un 62,63 % no REPowerEU nodaļā paredzēto pasākumu kopējām aplēstajām izmaksām, kas aprēķinātas saskaņā ar minētās regulas VI pielikumā izklāstīto metodiku. Saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 17. pantu grozītais ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, atbilst informācijai, kura ietverta nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.–2030. gadam.

(74)Ņemot vērā Horvātijas ANP samazināto finanšu iemaksu un tādu jaunu pasākumu iekļaušanu ANP, ar kuriem neatbalsta klimata mērķus, plāna ieguldījums klimata jomā tika samazināts no 40,03 % līdz 39,02 %. Tomēr REPowerEU nodaļā ir paredzēts papildu atbalsts zaļās pārkārtošanās procesam Horvātijā, jo reformas un investīcijas būtiski palīdz palielināt ēku energoefektivitāti, tādējādi samazinot enerģijas patēriņu, un samazināt atkarību no fosilā kurināmā, palielinot atjaunīgo energoresursu ražošanu un izmantošanu, un tās palīdz palielināt enerģētisko drošību un novērst enerģijas sadales nepietiekamo caurlaides spēju, kā arī atbalstīt transporta nozares dekarbonizāciju.

(75)Attiecībā uz Horvātijas ANP REPowerEU nodaļā iekļauto pasākumu ieguldījumu 2030. gada klimata mērķrādītāju un ES klimatneitralitātes mērķa sasniegšanā līdz 2050. gadam – šo pasākumu mērķis ir veicināt atjaunīgo energoresursu enerģijas plašāku izmantošanu, ieviešot jaunu pašpatēriņa modeli un paplašinot ūdeņraža ražošanas jaudu. Turklāt Horvātija ir iekļāvusi arī pasākumus, kuru mērķis ir sekmēt sabiedriskā transporta zaļināšanu, iepērkot papildu elektriskos transportlīdzekļus un ar ūdeņradi darbināmus transportlīdzekļus un uzlabojot alternatīvo degvielu infrastruktūras kvalitāti autotransporta jomā, kā arī atvēlēt ievērojamus papildu līdzekļus ēku renovācijai, tādējādi uzlabojot to energoefektivitāti un ilgtermiņā novēršot enerģētisko nabadzību.

(76)Paredzams, ka šiem pasākumiem būs ilgstoša ietekme, paātrinot Horvātijā pakāpenisku atteikšanos no fosilā kurināmā par labu ilgtspējīgai atjaunīgo energoresursu sistēmai. Sagaidāms, ka minētie pasākumi samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas un atvieglinās atjaunīgās enerģijas izmantošanu Horvātijā, un tādējādi palīdzēs sasniegt klimata mērķrādītājus 2030. gadam un mērķi līdz 2050. gadam panākt klimatneitralitāti Savienībā.

Ieguldījums digitālās pārkārtošanās sekmēšanā

(77)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta f) apakšpunktā un V pielikuma 2.6. kritērijā, grozītajā ANP ir iekļauti pasākumi, kas lielā mērā sekmē digitālo pārkārtošanos vai palīdz risināt no minētās pārkārtošanās izrietošās problēmas. Digitālo mērķu sasniegšanai paredzētie pasākumi sasniedz 20,09 % no grozītā ANP kopējā piešķīruma, kas aprēķināts saskaņā ar minētās regulas VII pielikumā izklāstīto metodiku.

(78)Joprojām ir spēkā Padomes 2021. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmumā sniegtais pozitīvais novērtējums par ieguldījumu digitālās pārkārtošanās sekmēšanā. Grozītais ANP joprojām būtiski sekmē digitālo pārkārtošanos, tostarp pastiprinot valsts pārvaldes digitalizāciju un palielinot iedzīvotājiem un uzņēmumiem pieejamo digitālo pakalpojumu skaitu, kā arī investīcijas e-veselībā un transporta nozares digitalizācijā.

(79)Paredzams, ka REPowerEU nodaļa sekmēs digitālo pārkārtošanos un palīdzēs risināt no minētās pārkārtošanās izrietošās problēmas, digitalizējot elektroenerģijas sistēmas pārvaldību un turpinot elektroenerģijas pārvades tīkla modernizāciju Horvātijā, jo tiks īstenota C7.1 R1-I6. reforma, kuras mērķis ir uzlabot elektrotīkla sistēmu, palielināt elektroenerģijas pārvades jaudu un nodrošināt labāku elektroenerģijas pārvadi no Horvātijas dienvidu daļas uz ziemeļu daļu. REPowerEU nodaļā iekļauto reformu un investīciju izmaksas saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.c panta 5. punktu nebija jāņem vērā, aprēķinot plāna kopējo piešķīrumu minētajā regulā noteiktās digitālā mērķrādītāja prasības piemērošanai.

Ilgstoša ietekme

(80)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta g) apakšpunktā un V pielikuma 2.7. kritērijā, gaidāms, ka grozītajam ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, lielā mērā (reitings “A”) būs ilgstoša ietekme uz Horvātiju.

(81)Grozītajā plānā ir paredzēts palielināt investīcijas atjaunīgajos energoresursos, transporta zaļināšanā un ēku energorenovācijā, kā arī ieviest jaunas investīcijas atjaunīgajā enerģijā, jo īpaši ūdeņraža un elektrouzlādes infrastruktūrā, ģeotermālajā enerģijā un ilgtspējīga biometāna ražošanā. Tādējādi grozītais plāns saglabā sākotnējā plāna vērienīgumu, vienlaikus veltot lielāku uzmanību zaļās pārkārtošanās procesam saskaņā ar REPowerEU mērķiem. Grozītais plāns arī veicina ilgtspējīgu ilgtermiņa attīstību, paredzot papildu investīcijas atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūrā un publiskā ūdensapgādes tīkla rekonstrukcijā / būvniecībā.

(82)Grozītais plāns stiprina valsts pārvaldes reformu, stimulējot tādu novērtēšanas un atlīdzības sistēmu civildienestā, kuras pamatā ir sniegums. Tas arī pastiprina centienus reformēt izglītības sistēmu, lai pārietu uz mācībām vienā maiņā, ko plānots panākt, atbalstot vajadzīgo infrastruktūru pamatskolās. Jaunas reformas būvniecības nozarē ir vērstas uz aprites ekonomiku, ilgtspējīgu pilsētplānošanu un zaļo prasmju attīstīšanu. Pārskatītajā plānā arī ietvertas jaunas reformas, kuru mērķis ir stiprināt finanšu nozares lomu ilgtspējīgā finansējumā un turpināt attīstīt kapitāla tirgus. Reformām un investīcijām, kas iekļautas pārskatītajā plānā, būtu vēl vairāk jāpastiprina plāna ilgstošā ietekme uz Horvātijas ražīgumu un tās ekonomisko, sociālo un institucionālo noturību.

Uzraudzība un īstenošana

(83)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta h) apakšpunktā un V pielikuma 2.8. kritērijā, grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, ir ierosināta pienācīga (reitings “A”) kārtība, kas nodrošinās efektīvu ANP uzraudzību un īstenošanu, tostarp attiecībā uz paredzēto grafiku, ierosinātajiem atskaites punktiem un mērķrādītājiem, un saistītajiem rādītājiem.

(84)Horvātijas grozītais ANP negatīvi neietekmē sākotnējā ANP vērienīguma līmeni. Būtiskos verifikācijas mehānismus, datu vākšanas sistēmas un pienākumus var kvalificēt kā skaidrus, stabilus un efektīvus, lai nodrošinātu atskaites punktu un mērķrādītāju pilnīgu un laicīgu izpildi. Pietiekamības novērtējums par atveseļošanas un noturības plāna īstenošanas struktūru, progresa uzraudzības un ziņošanas kārtību un vispārējo organizatorisko kārtību paliek nemainīgs.

Izmaksu aprēķināšana

(85)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta i) apakšpunktā un V pielikuma 2.9. kritērijā, grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, sniegtais pamatojums par plānā aplēsto kopējo izmaksu summu ir zināmā mērā (reitings “B”) pamatots un ticams, izmaksu lietderības principam atbilstīgs un samērīgs ar paredzamo ietekmi uz valsts ekonomiku un sociālo ietekmi.

(86)Saskaņā ar sākotnējā ANP novērtējumu ANP aplēstās kopējās izmaksas bija zināmā mērā (reitings “B”) pamatotas un izmaksu lietderības principam atbilstīgas, un samērīgas ar paredzamo ietekmi uz valsts ekonomiku un sociālo ietekmi.

(87)Horvātija ir iesniegusi atsevišķas izmaksu aplēses par visām grozītajām un jaunajām investīcijām un reformām ar saistītajām izmaksām, kas iekļautas grozītajā ANP, balstoties uz vairākiem avotiem, lai tās pamatotu. Tās ietver uzaicinājumus izteikt ieinteresētību, kas publicēti īpaši ANP vajadzībām, un iepirkuma līgumus, kuri attiecas uz līdzīgiem pakalpojumiem vai līdzīgām iepriekšējām investīcijām. Horvātijas sniegtā informācija par izmaksām lielākoties ir pietiekami detalizēta un pamatota. Horvātija iesniedza aplēses un pieņēmumus par izmaksām, izmantojot standarta tabulas veidni, kas bija paredzēta tam, lai apkopotu svarīgāko informāciju un pierādījumus par izmaksām, tostarp izmaksu aprēķinu pamatā esošo metodiku. Horvātija iesniedza arī papildu dokumentus un materiālus, kas bija paredzēti tam, lai precizētu izmaksu aplēses un sniegtu izmaksu datus un etalonrādītājus par līdzīgām investīcijām, kuras veiktas pagātnē vai citās valstīs attiecībā uz lielāko daļu jauno pasākumu. Šie dokumenti cita starpā ir apraksti un skaidrojumi par galvenajiem faktoriem un izmaiņām grozīto pasākumu izmaksās un to samērīgumu.

(88)ANP aplēsto kopējo izmaksu summa atbilst paredzēto reformu un investīciju raksturam un veidam. Tādēļ izmaksu aplēses par visiem ANP paredzētajiem pasākumiem tiek uzskatītas par ticamām lielā vai vidējā mērā. Horvātija ir sniegusi pietiekamu informāciju un pierādījumus par to, ka aplēsto kopējo izmaksu summa netiek segta no esošā vai plānotā Savienības finansējuma. Visbeidzot, ANP aplēstās kopējās izmaksas atbilst izmaksu lietderības principam un ir samērīgas ar paredzamo ietekmi uz valsts ekonomiku un sociālo ietekmi.

Savienības finanšu interešu aizsardzība

(89)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta j) apakšpunktā un V pielikuma 2.10. kritērijā, grozītajā atveseļošanas un noturības plānā, kas ietver REPowerEU nodaļu, ierosinātie pasākumi pienācīgi (reitings “A”) ļaus novērst, atklāt un izbeigt korupciju, krāpšanu un interešu konfliktus minētajā regulā paredzēto līdzekļu izmantošanā, un ir gaidāms, ka pasākumi pārliecinoši novērsīs dubultu finansēšanu no minētās regulas un citām Savienības programmām. Minētais neskar to citu instrumentu un rīku piemērošanu, kuru mērķis ir veicināt un nodrošināt atbilstību Savienības tiesību aktiem, tostarp korupcijas, krāpšanas un interešu konfliktu novēršanai, atklāšanai un izbeigšanai un Savienības budžeta aizsardzībai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES, Euratom) 2020/2092 7 .

(90) Sākotnējā novērtējumā tika secināts, ka kontroles un revīzijas kārtība, ko Horvātija ierosinājusi saskaņā ar ANM regulas V pielikuma 2.10. kritēriju, ir atbilstīga (reitings “A”) ar nosacījumu, ka laikus tiks izpildīti četri atskaites punkti, kuri attiecas uz repozitorija sistēmu atveseļošanas un noturības plāna īstenošanas uzraudzībai, Finanšu ministrijas Makroekonomiskās analīzes direktorāta, kas darbojas kā koordinējošā struktūra, juridisko pilnvaru pieņemšanu un aģentūru, kura veic ES programmu īstenošanas sistēmas revīziju un darbojas kā revīzijas iestāde, kā arī uz uzraudzības un kontroles sistēmu un procedūru atjaunināšanu. Aģentūras, kas veic Eiropas Savienības programmu īstenošanas sistēmas revīziju (ARPA), statūti ir pielāgoti, lai tos saskaņotu ar Regulu (ES) 2021/241, un tajos ir noteiktas juridiskās pilnvaras revīziju veikšanai NANP tvēruma ietvaros.

(91) Kopš sākotnējā novērtējuma, kas tika veikts par ierosināto revīzijas un kontroles sistēmu, Komisijai ir bijusi piekļuve informācijai par to dažādo kontroles procedūru faktisko īstenošanu, kuras paredzētas krāpšanas, korupcijas un interešu konfliktu novēršanai, atklāšanai un labošanai. Minētais ietver tās revīzijas par Savienības finanšu interešu aizsardzību sākotnējos konstatējumus, kuru Komisija veica Horvātijā. Horvātijas iestādes veica atbilstošus pasākumus, lai ņemtu vērā šajā ziņojumā izteiktos ieteikumus, tostarp pilnībā atjauninot noteikumus, ar kuriem nodrošina Savienības finanšu interešu aizsardzību.

(92)Ņemot vērā šo informāciju, Komisija uzskata, ka Horvātijas atveseļošanas un noturības plāna iekšējās kontroles sistēma kopumā ir adekvāta. Horvātijas grozītajā atveseļošanas un noturības plānā aprakstītās iekšējās kontroles sistēmas pamatā ir stabili procesi un struktūras, un tajā ir skaidri noteikti dalībnieki un to uzdevumi un pienākumi iekšējās kontroles uzdevumu izpildē. Attiecībā uz katru komponentu un apakškomponentu ir iecelta kompetentā iestāde ministrijas un centrālās valdības līmenī, kuras uzdevums ir reformu un investīciju īstenošana. Iekšējās kontroles sistēma un citi grozītajā Horvātijas atveseļošanas un noturības plānā paredzētie attiecīgie pasākumi, tostarp pārbaudes mehānismi, datu vākšana un uzglabāšana un attiecīgo dalībnieku pienākumi ir adekvāti, tos vērtējot pēc spējas novērst, atklāt un izbeigt korupciju, krāpšanu un interešu konfliktus Regulā (ES) 2021/241 paredzēto līdzekļu izmantošanā un novērst dubultu finansēšanu no minētās regulas un citām Savienības programmām.

ANP saskanīgums

(93)Kā paredzēts Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punkta k) apakšpunktā un V pielikuma 2.11. kritērijā, grozītajā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, lielā mērā (reitings “A”) ir iekļauti saskanīgi reformu un publisko investīciju projektu īstenošanas pasākumi.

(94)Horvātijas sākotnējais atveseļošanas un noturības plāns ietver piecus saskaņotus komponentus, vienu iniciatīvu un REPowerEU nodaļu, un tie visi palīdz sasniegt ANM vispārīgos un konkrētos mērķus. Katrs komponents balstās uz saskanīgiem reformu un investīciju kopumiem, kuros iekļauti pasākumi, kas pastiprina vai papildina cits citu.

(95)Plašais pasākumu klāsts atbalsta kopīgos mērķus, proti, stimulēt Horvātijas ekonomikas atveseļošanu un stiprināt ekonomikas noturību pret turpmākiem satricinājumiem. Plānā ir ietvertas svarīgas reformas, kuru mērķis ir uzlabot ūdens resursu un atkritumu apsaimniekošanu, izglītību un atjaunīgo energoresursu izmantošanu un vēl vairāk atbalstīt zaļo un digitālo pārkārtošanos, nodrošinot ilgtspējīgu un iekļaujošu izaugsmi.

(96)Grozītajā atveseļošanas un noturības plānā ir ietvertas izmaiņas visos piecos esošajos komponentos un 6.1. iniciatīvā, vienlaikus ieviešot REPowerEU nodaļas ietvaros papildu reformas un investīcijas. Pārskatītais plāns nemaina minēto piecu komponentu un vienas iniciatīvas papildināmību un turpina īstenot konsekventus un saskaņotus mērķus. Paplašinātie un no jauna ieviestie pasākumi, kas ietverti REPowerEU nodaļā, nodrošina jaunu papildināmību attiecībā uz enerģētikas pārkārtošanas un dekarbonizācijas centieniem, papildinot vai pastiprinot esošos pasākumus tīras enerģijas, ilgtspējīgas mobilitātes un ēku renovācijas jomā.

Apspriešanās process

(97)Grozītā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, sagatavošanas laikā Horvātija rīkoja apspriešanos, galvenokārt izmantojot rakstisku atsauksmju procedūru par atsevišķiem ANP komponentiem. Ieinteresētajām personām (ministriju, organizāciju un apvienību pārstāvjiem kapitāla tirgu, enerģētikas un transporta jomā) bija iespēja iesniegt projektu priekšlikumus par pārskatīto ANP un REPowerEU nodaļu. Atbildīgās valsts struktūras ņēma vērā apspriešanās laikā saņemtās atsauksmes un saskaņoja jaunās REPowerEU nodaļas saturu.

(98)Horvātijas ikgadējā pasākumā par atveseļošanas un noturības plāna īstenošanu ieinteresētās personas, vietējās iestādes, sociālie partneri un sabiedrība ir tikuši regulāri informēti par progresu plāna īstenošanā. Grozītajā plānā ir paredzētas turpmākas apspriedes ar sociālajiem partneriem vai attiecīgajām ieinteresētajām personām par tā īstenošanu, jo īpaši pirms attiecīgo tiesību aktu pieņemšanas par galvenajām reformām. Lai nodrošinātu attiecīgo dalībnieku līdzatbildību, ir būtiski grozītajā atveseļošanas un noturības plānā, kas ietver REPowerEU nodaļu, paredzēto investīciju un reformu īstenošanā iesaistīt visas attiecīgās vietējās iestādes un ieinteresētās personas, tostarp sociālos partnerus.

Pozitīvs novērtējums

(99)Pēc tam, kad Komisija ir pozitīvi novērtējusi grozīto ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, un konstatējusi, ka plāns apmierinoši atbilst Regulā (ES) 2021/241 noteiktajiem novērtēšanas kritērijiem, saskaņā ar minētās regulas 20. panta 2. punktu un V pielikumu būtu jānorāda reformas un investīciju projekti, kuri nepieciešami grozītā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, īstenošanai, kādi ir attiecīgie atskaites punkti, mērķrādītāji un citi rādītāji un kādu summu neatmaksājamā finansiālā atbalsta un aizdevuma atbalsta veidā Savienība dara pieejamu, lai īstenotu grozīto ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu.

Finanšu iemaksa

(100)Horvātijas grozītā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, aplēstās kopējās izmaksas ir 10 040 701 600 EUR. Tā kā grozītā ANP aplēsto kopējo izmaksu summa ir lielāka nekā Horvātijai pieejamā atjauninātā maksimālā finanšu iemaksa, finanšu iemaksai, kas aprēķināta saskaņā ar 11. pantu un iedalīta Horvātijas grozītajam ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, vajadzētu būt vienādai ar grozītā ANP aplēsto kopējo izmaksu summu. Šī summa ir 5 510 316 213 EUR.

(101)Horvātija 2023. gada 31. augustā saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.a panta 5. punktu iesniedza pieprasījumu piešķirt minētās regulas 21.a panta 1. punktā minētos ieņēmumus, kas sadalīti starp dalībvalstīm, pamatojoties uz Regulas (ES) 2021/241 IVa pielikumā izklāstītajā metodikā noteiktajiem rādītājiem. REPowerEU nodaļā iekļauto pasākumu aplēstās kopējās izmaksas, kas minētas 21.c panta 3. punkta b)–f) apakšpunktā, ir 2 366 650 094 EUR. Tā kā šī summa ir lielāka nekā Horvātijai pieejamā piešķīruma daļa, Horvātijai pieejamajam papildu neatmaksājamajam finansiālajam atbalstam vajadzētu būt lielākam nekā minētajām aplēstajām kopējām izmaksām. Šī summa ir 269 037 883 EUR.

(102)Turklāt saskaņā ar Regulas (ES) 2021/1755 8 4.a pantu Horvātija 2023. gada 1. martā iesniedza pamatotu pieprasījumu visus tās atlikušos provizoriskos piešķīrumus 7 190 532 EUR apmērā no Brexit korekcijas rezerves resursiem pārvietot uz mehānismu. Minētā summa būtu jādara pieejama REPowerEU nodaļā ietverto reformu un investīciju atbalstam kā papildu neatmaksājams finansiāls atbalsts.

(103)Horvātijai pieejamā kopējā finanšu iemaksa ir 5 786 544 628 EUR.

Aizdevums

(104)Turklāt, lai atbalstītu papildu reformas un investīcijas, Horvātija ir pieprasījusi kopējo aizdevuma atbalstu 4 254 156 972 EUR apmērā, jo īpaši 2 649 421 679 EUR, lai atbalstītu REPowerEU nodaļā iekļautās reformas un investīcijas, un 1 604 735 293 EUR citu ANP ietverto reformu un investīciju atbalstam. Horvātijas pieprasītā aizdevuma maksimālais apjoms pārsniedz 6,8 % no tās 2019. gada nacionālā kopienākuma faktiskajās cenās. Atveseļošanas un noturības plānā, tostarp REPowerEU nodaļā, aplēsto kopējo izmaksu summa pārsniedz Horvātijai pieejamo finanšu iemaksu, maksimālo finanšu iemaksu neatmaksājamam finansiālajam atbalstam, ieņēmumus no emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/87/EK 9 un no Brexit korekcijas rezerves, kopā ņemot. Horvātija pieprasīja papildu aizdevuma atbalstu, lai kompensētu neatmaksājamās finanšu iemaksas lejupvērsto korekciju par 785 114 933 EUR. Ar aizdevuma papildu summu būtu jāatbalsta vērienīgāki mērķi ūdens resursu apsaimniekošanas, transporta un izglītības nozarē.

REPowerEU priekšfinansējums

(105)Horvātija ir pieprasījusi šādu finansējumu REPowerEU nodaļas īstenošanai: pārvietojums 7 190 532 EUR apmērā no provizoriskā piešķīruma no Brexit korekcijas rezerves resursiem un 269 037 883 EUR apmērā no ieņēmumiem no emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2003/87/EK, aizdevums 2 649 421 679 EUR apmērā.

(106)Attiecībā uz minētajām summām Horvātija, ievērojot Regulas (ES) 2021/241 21.d pantu, 2023. gada 17. oktobrī pieprasīja priekšfinansējumu 585 130 019 EUR apmērā, kas ir 20 % no pieprasītā finansējuma. Ņemot vērā pieejamos resursus, minētais priekšfinansējums būtu jādara pieejams Horvātijai pēc tam, kad ir stājušies spēkā nolīgumi, kas jānoslēdz starp Komisiju un Horvātiju saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 23. panta 1. punktu (“finansēšanas nolīgums”) un saskaņā ar minētās regulas 15. panta 2. punktu (“aizdevuma nolīgums”).

(107)Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Padomes 2023. gada 28. jūlija Īstenošanas lēmums ST 10687/21 par Horvātijas ANP novērtējuma apstiprināšanu. Minētā īstenošanas lēmuma pielikums skaidrības labad pilnībā būtu jāaizstāj,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Īstenošanas lēmumu (ES) 10687/21 groza šādi:

1) Īstenošanas lēmuma 1. pantu aizstāj ar šādu:

1. pants

ANP novērtējuma apstiprināšana

Ar šo, pamatojoties uz Regulas (ES) 2021/241 19. panta 3. punktā sniegtajiem kritērijiem, tiek apstiprināts grozītā Horvātijas ANP novērtējums. ANP iekļautās reformas un investīciju projekti, ANP uzraudzības un īstenošanas kārtība un grafiks, tostarp attiecīgie atskaites punkti un mērķrādītāji, kā arī ar aizdevuma izmaksu saistītie papildu atskaites punkti un mērķrādītāji, un citi attiecīgie rādītāji, kas attiecas uz paredzēto atskaites punktu un mērķrādītāju izpildi, un kārtība, kādā Komisijai nodrošina pilnīgu piekļuvi attiecīgajiem pamatojošajiem datiem, ir sniegti šā lēmuma pielikumā.”;

2) Īstenošanas lēmuma 2. panta 1. un 2. punktu aizstāj ar šādiem:

“1. Savienība Horvātijai neatmaksājama atbalsta veidā dara pieejamu finanšu iemaksu, kuras summa ir 5 786 544 628 EUR 10 . Minētā iemaksa ietver šādus elementus:

(a)tiek darīti pieejami 4 631 762 551 EUR, par kuriem juridiskas saistības jāuzņemas līdz 2022. gada 31. decembrim;

(b)tiek darīti pieejami 878 553 662 EUR, par kuriem juridiskas saistības jāuzņemas no 2023. gada 1. janvāra līdz 2023. gada 31. decembrim;

(c)tiek darīti pieejami 269 037 883 EUR 11 saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.a panta 6. punktu, kas paredzēti vienīgi minētās regulas 21.c pantā minētajiem pasākumiem, izņemot 21.c panta 3. punkta a) apakšpunktā minētos pasākumus;

(d)tiek darīti pieejami 7 190 532 EUR, kas pārvietoti no Brexit korekcijas rezerves uz mehānismu.

2. 55 245 683 EUR tiek darīti pieejami kā priekšfinansējums saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.d pantu. Minēto priekšfinansējumu Komisija var izmaksāt ne vairāk kā divos maksājumos.

Priekšfinansējumu un daļas Komisija var izmaksāt vienā vai vairākos maksājumos. Maksājuma lielums ir atkarīgs no finansējuma pieejamības.”;

3) iekļauj šādu 2.a pantu:

“2.a pants
Aizdevuma atbalsts

1. Savienība Horvātijai dara pieejamu aizdevumu, kura maksimālā summa ir 4 254 156 972 EUR.

2. Šā panta 1. punktā minēto aizdevuma atbalstu Komisija Horvātijai izmaksā pa daļām saskaņā ar šā lēmuma pielikumu.

3. 529 884 336 EUR tiek darīti pieejami kā priekšfinansējums saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 21.d pantu. Minēto priekšfinansējumu Komisija var izmaksāt ne vairāk kā divos maksājumos.

Priekšfinansējumu un daļas Komisija var izmaksāt vienā vai vairākos maksājumos. Maksājuma lielums ir atkarīgs no finansējuma pieejamības.

4. Šā panta 2. punktā minēto priekšfinansējumu dara pieejamu ar nosacījumu, ka ir stājies spēkā finansēšanas nolīgums, un saskaņā ar tā noteikumiem. Priekšfinansējumu dzēš, proporcionāli atskaitot no daļu maksājumiem.

5. Daļas izmaksā saskaņā ar aizdevuma nolīgumu ar nosacījumu, ka ir pieejams finansējums un Komisija saskaņā ar Regulas (ES) 2021/241 24. pantu ir pieņēmusi lēmumu par to, ka Horvātija ir apmierinoši sasniegusi papildu atskaites punktus un mērķrādītājus, kas attiecas uz aizdevumu un bija noteikti saistībā ar grozītā ANP, kas ietver REPowerEU nodaļu, īstenošanu. Lai Horvātija varētu pretendēt uz maksājumu, tā papildu atskaites punktus un mērķrādītājus sasniedz ne vēlāk kā 2026. gada 31. augustā.”;

4) pielikumu aizstāj ar šā lēmuma pielikuma tekstu.

2. pants
Adresāts

Šis lēmums ir adresēts Horvātijas Republikai.

Briselē,

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

(1)    OV L 57, 18.2.2021., 17. lpp.
(2)    ST 10687/21, ST 10687/21 ADD 1.
(3)    Šī summa atbilst finanšu piešķīrumam pēc tam, kad atskaitīta Regulā (ES) 2021/241 noteiktā Horvātijas izdevumu proporcionālā daļa, kas aprēķināta saskaņā ar minētās regulas 11. pantā noteikto metodiku.
(4)    Šī summa atbilst finanšu piešķīrumam pēc tam, kad atskaitīta Regulā (ES) 2021/241 noteiktā Horvātijas izdevumu proporcionālā daļa, kas aprēķināta saskaņā ar minētās regulas 11. pantā noteikto metodiku.
(5)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/852 (2020. gada 18. jūnijs) par regulējuma izveidi ilgtspējīgu ieguldījumu veicināšanai un ar kuru groza Regulu (ES) 2019/2088 (OV L 198, 22.6.2020., 13. lpp.).
(6)    Paziņojums “Plāns REPowerEU”, COM(2022) 230 final, (18.5.2022.).
(7)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) 2020/2092 (2020. gada 16. decembris) par vispārēju nosacītības režīmu Savienības budžeta aizsardzībai (OV L 433 I, 22.12.2020., 1. lpp.).
(8)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/1755 (2021. gada 6. oktobris), ar ko izveido Brexit korekcijas rezervi (OV L 357, 8.10.2021., 1. lpp.).
(9)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/87/EK (2003. gada 13. oktobris), ar kuru nosaka sistēmu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas kvotu tirdzniecībai Kopienā un groza Padomes Direktīvu 96/61/EK (OV L 275, 25.10.2003., 32.–46. lpp.).
(10)    Šī summa atbilst finanšu piešķīrumam pēc tam, kad atskaitīta Regulas (ES) 2021/241 6. panta 2. punktā noteiktā Horvātijas izdevumu proporcionālā daļa, kas aprēķināta saskaņā ar minētās regulas 11. pantā noteikto metodiku.
(11)    Šī summa atbilst finanšu piešķīrumam pēc tam, kad atskaitīta Regulas (ES) 2021/241 6. panta 2. punktā noteiktā Horvātijas izdevumu proporcionālā daļa, kas aprēķināta saskaņā ar minētās regulas 11. pantā noteikto metodiku.