Briselē, 24.11.2023

COM(2023) 739 final

2023/0422(NLE)

Priekšlikums

PADOMES REGULA,

ar ko attiecībā uz tiakloprīda maksimālajiem atlieku līmeņiem noteiktos produktos vai uz tiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Regula (EK) Nr. 396/2005 saskaņā ar Regulā (EK) Nr. 178/2002 noteiktajiem vispārējiem principiem jo īpaši noteic, ka ir jānodrošina patērētāju augsta līmeņa aizsardzība un saskaņoti Savienības noteikumi par pesticīdu atlieku maksimālajiem līmeņiem (MAL) augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā vai uz tās. Tā atzīst, ka ārpus Savienības ražotai pārtikai un barībai augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas sakarā var likumīgi piemērot citādu lauksaimniecības praksi, kuras rezultātā dažkārt var rasties tādas pesticīdu atliekas, kas atšķiras no atliekām, kuras rodas no Savienībā likumīgiem lietojumiem. Tāpēc tā paredz iespēju pieteikties uz MAL noteikšanu importētiem produktiem (t.i., uz importa pielaidēm), šajā nolūkā iesniedzot visaptverošu zinātnisko dokumentāciju, kurā ņemti vērā lietojumi un no tiem izrietošie dati par atliekām un kuru ir novērtējušas dalībvalstis un Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA). Nosakot MAL, ņem vērā atbilstīgu labu lauksaimniecības praksi, kā arī MAL, ko starptautiskajā līmenī noteikusi Pārtikas kodeksa komisija.

Attiecībā uz darbīgo vielu tiakloprīdu EFSA secinājumos par salīdzinošo izvērtēšanu 1 tika apzinātas jomas, kas rada būtiskas bažas saistībā ar gruntsūdeņu kontamināciju ar tiakloprīda metabolītiem attiecībā uz vienu vai vairākiem reprezentatīviem lietojumiem, kas atbilst Regulas (EK) Nr. 1107/2009 4. pantā noteiktajiem apstiprināšanas kritērijiem. Tāpēc vielas apstiprinājums ar Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2020/23 2 netika atjaunots. Turklāt tiakloprīds saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 ir klasificēts arī kā 1.B kategorijas reproduktīvajai sistēmai toksiska viela.

Dalībvalstīm līdz 2020. gada 3. augustam bija jāatsauc tādu augu aizsardzības līdzekļu atļaujas, kas kā darbīgo vielu satur tiakloprīdu. Maksimālais pagarinājuma periods, ko dalībvalsts var piešķirt saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 1107/2009 46. pantu, beidzās 2021. gada 3. februārī.

Saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 14. panta 1. punkta a) apakšpunktu un saistībā ar tās 17. pantu pēc tiakloprīda neatjaunošanas Komisija izstrādāja regulu, lai pazeminātu tā MAL līdz kvantitatīvās noteikšanas robežai (LOQ). Tomēr ir iespējami daži izņēmumi attiecībā uz noteiktām importa pielaidēm un Codex MAL (CXLs), it īpaši ja EFSA tos nesen ir pārskatījusi un atzinusi par drošiem3. Minētie MAL tika saglabāti saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 3. panta 2. punkta g) apakšpunktu un 14. panta 2. punkta a), c) un e) apakšpunktu.

Komisija dalībvalstīm ierosināja regulas projektu, kas tika rūpīgi apspriests Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgās komitejas sanāksmēs 2023. gada 13. un 14. februārī, 2023. gada 10. un 11. maijā un 2023. gada 18. un 19. septembrī.

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Izmantotā pieeja saskan ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 noteikumiem.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Atbilstoši EFSA pieņemtajam labvēlīgajam pamatotajam atzinumam un uz Regulas (EK) Nr. 396/2005 14. panta 1. punkta a) apakšpunkta un 49. panta 2. punkta pamata tika sagatavots Komisijas regulas projekts, kas tika nosūtīts uz SCoPAFF (sk. 1. nodaļu). Saskaņā ar minētās regulas 45. panta 4. punktu regulatīvā kontroles procedūra tiek piemērota atbilstīgi Padomes Lēmuma 1999/468 5.a pantam.

Juridiskā instrumenta izvēle

Iepriekš minētais Komisijas regulas projekts, ar ko ierosina pārskatīt tiakloprīda MAL, 2023. gada 18.-19. septembrī atzinuma sagatavošanai tika iesniegts Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgajā komitejā. Komiteja par Komisijas regulas projektu atzinumu nav sniegusi, jo netika sasniegts kvalificēts balsu vairākums nedz par, nedz pret ierosinātajiem pasākumiem.

Tāpēc saskaņā ar Padomes Lēmuma 1999/468/EK 5.a pantu saistībā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 45. panta 4. punktu Komisija Padomei un Parlamentam iesniedz projektu Padomes regulai par pasākumiem, kas īstenojami. Padome viena mēneša laikā no pasākuma ierosināšanas pieņem lēmumu ar kvalificētu balsu vairākumu. Ja Padome ar kvalificēts balsu vairākumu pret pasākumu iebilst, pasākums netiek pieņemts. Ja Padome pasākumu paredz pieņemt, tā šo pasākumu nekavējoties iesniedz Eiropas Parlamentam. Ja Padome atzinumu nav pieņēmusi, šī regula tiek sūtīta Komisijai, kura to nekavējoties iesniedz rūpīgai pārbaudei Eiropas Parlamentā. Ja Parlaments pret pasākumu neiebilst, pasākumu pieņem Komisija. Ja Parlaments pret pasākumu iebilst, Komisija pasākumu nepieņem.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Regulas (EK) Nr. 396/2005 kontekstā šai īstenošanas regulai nav paredzēti ne ex post novērtējumi, ne apspriešanās ar ieinteresētajām personām, ne ietekmes novērtējums.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Šai regulai nav ietekmes uz budžetu.

5.CITI ELEMENTI

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

Šīs regulas mērķis ir pēc tiakloprīda apstiprinājuma neatjaunošanas samazināt visus spēkā esošos tiakloprīda MAL līdz NR, izņemot dažus MAL, kuru pamatā ir lietojumi trešās valstīs. Tiakloprīda MAL papaijās un tējā atbilst importa pielaidēm, ko EFSA 2023. gadā apstiprināja kā drošas patērētājiem 3 . Tiakloprīda MAL koku riekstos, cidonijās, mespilos, lokvās/Japānas mespilos, aprikozēs, (saldajos) ķiršos, plūmēs, zemenēs, kazenēs, ziemeļu kaulenēs, citos sīkaugļos un ogās, kivi, kartupeļos, tomātos, baklažānos, melonēs, arbūzos, rīsos, kviešos, dzīvnieku (cūku, liellopu, aitu, zirgu, mājputnu un citu lauksaimniecības dzīvnieku) izcelsmes produktos no audiem (muskuļiem, aknām, nierēm un ēdamiem subproduktiem), pienā un olās atbilst CXL, ko uzskatīja par drošu patērētājiem3.

2023/0422 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES REGULA,

ar ko attiecībā uz tiakloprīda maksimālajiem atlieku līmeņiem noteiktos produktos vai uz tiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 396/2005 (2005. gada 23. februāris), ar ko paredz maksimāli pieļaujamos pesticīdu atlieku līmeņus augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā un ar ko groza Padomes Direktīvu 91/414/EEK 4 , un jo īpaši tās 14. panta 1. punkta a) apakšpunktu un 49. panta 2. punktu,

tā kā:

(1)Tiakloprīda maksimālie atlieku līmeņi (“MAL”) ir noteikti Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumā.

(2)Saskaņā ar Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2020/23 5 darbīgās vielas tiakloprīda apstiprinājums netika atjaunots, ņemot vērā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (“Iestāde”) konstatētās kritiskās bažas saistībā ar gruntsūdeņu kontamināciju ar tiakloprīda metabolītiem 6 . Turklāt tiakloprīds saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 7 ir klasificēts arī kā 1.B kategorijas reproduktīvajai sistēmai toksiska viela 8 . 

(3)Visas atļaujas augu aizsardzības līdzekļiem, kas satur darbīgo vielu tiakloprīdu, ir atsauktas sakarā ar risku cilvēku veselībai, ko rada tiakloprīda lietošana un gruntsūdeņu kontamināciju. Tāpēc ir lietderīgi svītrot spēkā esošos MAL, kuru pamatā ir laba lauksaimniecības prakse, kas saistīta ar minētajām atļaujām, un kuri šai vielai noteikti Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumā saskaņā ar minētās regulas 17. pantu saistībā ar tās 14. panta 1. punkta a) apakšpunktu.

(4)Komisija saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 43. pantu lūdza Iestādi sniegt pamatotu atzinumu, kurā novērtēts risks, ko pašreizējie MAL, kuru pamatā ir importa pielaides un Codex MAL (CXL) attiecībā uz tiakloprīdu, varētu radīt patērētājiem, ņemot vērā jaunākos pieejamos patēriņa datus un to, vai ir vai nav pieejami apstiprinošie dati, kas vajadzīgi, lai novērstu datu trūkumu, kas konstatēts MAL pārskatīšanā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 9  12. pantu.

(5)Iestāde secināja, ka tiakloprīda atliekām noteiktie MAL papaijās un tējā ir atvasināti no importa pielaidēm, kas ir pamatotas ar datiem un tiek uzskatītas par patērētājiem drošām 10 . Tāpēc šie MAL būtu jāsaglabā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 3. panta 2. punkta g) apakšpunktu.

(6)Attiecībā uz tiakloprīda atliekām koku riekstos, cidonijās, mespilos, lokvās/Japānas mespilos, aprikozēs, (saldajos) ķiršos, plūmēs, zemenēs, kazenēs, ziemeļu kaulenēs, citos sīkaugļos un ogās, kivi, kartupeļos, tomātos, baklažānos, melonēs, arbūzos, rīsos, kviešos, dzīvnieku (cūku, liellopu, aitu, zirgu, mājputnu un citu lauksaimniecības dzīvnieku) izcelsmes produktos no audiem (muskuļiem, aknām, nierēm un ēdamiem subproduktiem), pienā un olās spēkā esošie MAL atbilst CXL vērtībām, un Iestāde secināja, ka tie ir uzskatāmi par patērētājiem drošiem7; tāpēc tie būtu arī jāsaglabā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 14. panta 2. punkta e) apakšpunkta principiem.

(7)Attiecībā uz avenēm, gurķiem, tumšzaļajiem kabačiem, rapšu sēklām/kanolas sēklām, sinepju sēklām un kokvilnas sēklām ir lietderīgi spēkā esošos MAL pazemināt līdz attiecīgajām CXL vērtībām, par kurām Iestāde secinājusi, ka tās ir drošas patērētājiem7; tāpēc šie MAL arī būtu jāsamazina. Iestāde izvērtēja apstiprinošos datus, kas iesniegti, lai novērstu datu trūkumu, kurš konstatēts MAL pārskatīšanā saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 12. pantu, un secināja, ka datu prasības ir izpildītas vai vairs nav vajadzīgas7. Tāpēc, lai novērstu šaubas, būtu jāsvītro attiecīgās zemsvītras piezīmes, kurās norādīts, ka trūkst informācijas par atlieku noteikšanas izmēģinājumiem, par metabolismu kultūraugos, kuru sēklas kodinātas, un par analīzes metodēm attiecībā uz dažādām precēm.

(8)Iestāde konstatēja risku cilvēka veselībai saistībā ar MAL persikos un dārzeņpiparos/paprikā7. Tāpēc ir lietderīgi MAL attiecībā uz minētajiem produktiem pazemināt līdz produktspecifiskajām NR.

(9)Attiecībā uz tiakloprīda atliekām, kuru pamatā ir laba lauksaimniecības prakse, kas vairs nav atļauta ES, ir lietderīgi attiecīgos MAL, kas noteikti Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumā, samazināt līdz produktspecifiskajai noteikšanas robežai (“NR”) saskaņā ar Regulas (EK) Nr. 396/2005 14. panta 1. punkta a) apakšpunktu saistībā ar minētās regulas 17. pantu.

(10)Komisija par vajadzību koriģēt noteiktas NR apspriedās ar Eiropas Savienības tiakloprīda atlieku noteikšanas references laboratorijām. Šīs laboratorijas ierosināja produktspecifiskas NR, kas ir analītiski sasniedzamas visiem produktiem.

(11)Par jaunajiem MAL notika apspriedes ar Savienības tirdzniecības partneriem Pasaules tirdzniecības organizācijā, un to komentāri ir ņemti vērā. Konkrētāk, MAL cūku, liellopu, aitu, kazu, zirgu un citu lauksaimniecības dzīvnieku taukos tika saskaņoti ar muskuļu MAL, attiecībā uz kuriem tika ieviestas attiecīgās CXL vērtības, lai atspoguļotu muskuļu un tauku īpatsvaru “tādu zīdītāju gaļā, kuri nav jūras zīdītāji”.

(12)Tāpēc būtu attiecīgi jāgroza Regula (EK) Nr. 396/2005.

(13)Lai produktus varētu normāli tirgot, pārstrādāt un patērēt, šī regula nebūtu jāpiemēro produktiem, kas Savienībā ražoti vai tajā importēti pirms jauno MAL piemērošanas sākuma un kas ļauj saglabāt augstu patērētāju aizsardzības līmeni. Tas attiecas uz visiem produktiem, izņemot persikus un dārzeņpiparus/papriku.

(14)Pirms mainīto MAL piemērošanas būtu jāparedz pietiekami ilgs laiks, lai dalībvalstis, trešās valstis un pārtikas apritē iesaistītie uzņēmēji varētu sagatavoties no MAL izmaiņām izrietošo jauno prasību izpildei.

(15)Augu, dzīvnieku, pārtikas aprites un dzīvnieku barības pastāvīgā komiteja tās priekšsēdētāja noteiktajā termiņā atzinumu nav sniegusi. Tāpēc šajā regulā paredzētie pasākumi būtu jāpieņem Padomei,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu groza saskaņā ar šīs regulas pielikumu.

2. pants

Regulu (EK) Nr. 396/2005 tās redakcijā pirms grozījumiem, kas izdarīti ar šo regulu, turpina piemērot produktiem, kas Savienībā ražoti vai tajā importēti pirms [Publikāciju birojam: lūgums ievietot datumu, kas ir 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā], izņemot persikus un dārzeņpiparus/papriku.

3. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

To piemēro no [Publikāciju birojam: lūgums ievietot datumu, kas ir 6 mēnešus pēc šīs regulas stāšanās spēkā].

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē,

   Padomes vārdā —

priekšsēdētājs

(1)    EFSA Journal (2019). Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance thiacloprid. EFSA Journal 2019;17(3):5595. doi: 10.2903/j.efsa.2019.5595.
(2)    OV L 8, 14.1.2020., 8. lpp.
(3)    European Food Safety Authority Statement on the short-term (acute) dietary risk assessment and evaluation of confirmatory data for certain maximum residue levels (MRLs) for thiacloprid. EFSA Journal 2023;21(3):7888.
(4)    OV L 70, 16.3.2005., 1. lpp.
(5)    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/23 (2020. gada 13. janvāris) par darbīgās vielas tiakloprīda apstiprinājuma neatjaunošanu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1107/2009 par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū un ar ko groza Komisijas Īstenošanas regulas (ES) Nr. 540/2011 pielikumu (OV L 8, 14.1.2020., 8. lpp.).
(6)    European Food Safety Authority Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance thiacloprid. EFSA Journal 2019;17(3):5595.
(7)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1272/2008 (2008. gada 16. decembris) par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu un ar ko groza un atceļ Direktīvas 67/548/EEK un 1999/45/EK un groza Regulu (EK) Nr. 1907/2006 (OV L 353, 31.12.2008., 1. lpp.).
(8)    Komisijas Regula (ES) 2017/776 (2017. gada 4. maijs), ar ko, pielāgojot zinātnes un tehnikas attīstībai, groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1272/2008 par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu (OV L 116, 5.5.2017., 1. lpp.).
(9)    Komisijas Regula (ES) 2015/1200 (2015. gada 22. jūlijs), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II un III pielikumu groza attiecībā uz amidosulfurona, fenheksamīda, krezoksīmmetila, tiakloprīda un trifloksistrobīna maksimālajiem atlieku līmeņiem konkrētos produktos vai uz tiem (OV L 195, 23.7.2015., 1. lpp.).
(10)    European Food Safety Authority Statement on the short-term (acute) dietary risk assessment and evaluation of confirmatory data for certain maximum residue levels (MRLs) for thiacloprid. EFSA Journal 2023;21(3):7888.

Briselē, 24.11.2023

COM(2023) 739 final

PIELIKUMS

dokumentam

Priekšlikums PADOMES REGULA,

ar ko attiecībā uz tiakloprīda maksimālajiem atlieku līmeņiem noteiktos produktos vai uz tiem groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu





PIELIKUMS

Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu groza šādi:

1)sleju par tiakloprīdu aizstāj ar šādu:

Pesticīdu atliekas un maksimālie atlieku līmeņi (mg/kg)

Kods 

Produktu grupas un atsevišķu produktu piemēri, 
uz ko attiecas MAL (a)

Tiakloprīds

0100000

SVAIGI VAI SALDĒTI AUGĻI; KOKU RIEKSTI

 

0110000

Citrusaugļi

0,01*

0110010

Greipfrūti

 

0110020

Apelsīni

 

0110030

Citroni

 

0110040

Laimi

 

0110050

Mandarīni

 

0110990

Citi (2)

 

0120000

Koku rieksti

0,02*

0120010

Mandeles

 

0120020

Brazīlijas rieksti

 

0120030

Indijas rieksti

 

0120040

Kastaņi

 

0120050

Kokosrieksti

 

0120060

Lazdu rieksti

 

0120070

Makadāmijas rieksti

 

0120080

Pekanrieksti

 

0120090

Pīniju rieksti

 

0120100

Pistācijas

 

0120110

Valrieksti

 

0120990

Citi (2)

 

0130000

Sēkleņi

 

0130010

Āboli

0,01*

0130020

Bumbieri

0,01*

0130030

Cidonijas

0,7

0130040

Mespili

0,7

0130050

Lokvas/Japānas mespili

0,7

0130990

Citi (2)

0,01*

0140000

Kauleņi

 

0140010

Aprikozes

0,5

0140020

Ķirši (saldie)

0,5

0140030

Persiki

0,01*

0140040

Plūmes

0,5

0140990

Citi (2)

0,01*

0150000

Ogas un sīkie augļi

 

0151000

a) vīnogas

0,01*

0151010

Galda vīnogas

 

0151020

Vīna vīnogas

 

0152000

b) zemenes

1

0153000

c) ogas uz dzinumiem

1

0153010

Kazenes

 

0153020

Ziemeļu kaulenes

 

0153030

Avenes (sarkanās un dzeltenās)

 

0153990

Citi (2)

 

0154000

d) citi sīkie augļi un ogas

1

0154010

Zilenes

 

0154020

Dzērvenes

 

0154030

Jāņogas (baltās un sarkanās) un upenes

 

0154040

Ērkšķogas (dzeltenās, sarkanās un zaļās)

 

0154050

Mežrožu paaugļi

 

0154060

Zīdkoka ogas (baltās un melnās)

 

0154070

Vilkābeles ogas

 

0154080

Plūškoka ogas

 

0154990

Citi (2)

 

0160000

Dažādi augļi

 

0161000

a) ar ēdamu mizu

0,01*

0161010

Dateles

 

0161020

Vīģes

 

0161030

Galda olīvas

 

0161040

Kumkvati

 

0161050

Karambolas

 

0161060

Hurmas

 

0161070

Javas salas plūmes

 

0161990

Citi (2)

 

0162000

b) mazi, ar neēdamu mizu

 

0162010

Kivi augļi (dzelteni, sarkani un zaļi)

0,2

0162020

Ličī

0,01*

0162030

Pasifloru augļi

0,01*

0162040

Opuncijas

0,01*

0162050

Hrizofilas

0,01*

0162060

Amerikas hurmas

0,01*

0162990

Citi (2)

0,01*

0163000

c) lieli, ar neēdamu mizu

 

0163010

Avokado

0,01*

0163020

Banāni

0,01*

0163030

Mango

0,01*

0163040

Papaijas

0,5

0163050

Granātāboli

0,01*

0163060

Čerimojas

0,01*

0163070

Gvajaves

0,01*

0163080

Ananasi

0,01*

0163090

Maizeskoka augļi

0,01*

0163100

Duriāni

0,01*

0163110

Guanabanas

0,01*

0163990

Citi (2)

0,01*

0200000

SVAIGI VAI SALDĒTI DĀRZEŅI

 

0210000

Sakņu un bumbuļu dārzeņi

 

0211000

a) kartupeļi

0,02

0212000

b) tropiskie sakņu un bumbuļu dārzeņi

0,01*

0212010

Manioki

 

0212020

Batātes

 

0212030

Jamsi

 

0212040

Marantas

 

0212990

Citi (2)

 

0213000

c) citi sakņu un bumbuļu dārzeņi, izņemot cukurbietes

0,01*

0213010

Galda bietes

 

0213020

Burkāni

 

0213030

Sakņu selerijas

 

0213040

Mārrutki

 

0213050

Topinambūri

 

0213060

Pastinaki

 

0213070

Sakņu pētersīļi

 

0213080

Redīsi

 

0213090

Puravlapu plostbārži

 

0213100

Kāļi

 

0213110

Rāceņi

 

0213990

Citi (2)

 

0220000

Sīpolu dārzeņi

0,01*

0220010

Ķiploki

 

0220020

Sīpoli

 

0220030

Šalotes

 

0220040

Lielie loksīpoli un Velsas sīpoli

 

0220990

Citi (2)

 

0230000

Augļu dārzeņi

 

0231000

a) nakteņu dzimtas augi un malvu dzimtas augi

 

0231010

Tomāti

0,5

0231020

Dārzeņpipari/paprika

0,01*

0231030

Baklažāni

0,7

0231040

Okra/“Dāmu pirkstiņi”

0,01*

0231990

Citi (2)

0,01*

0232000

b) ķirbjaugi ar ēdamu mizu

 

0232010

Gurķi

0,3

0232020

Pipargurķīši

0,01*

0232030

Tumšzaļie kabači

0,3

0232990

Citi (2)

0,01*

0233000

c) ķirbjaugi ar neēdamu mizu

 

0233010

Melones

0,2

0233020

Ķirbji

0,01*

0233030

Arbūzi

0,2

0233990

Citi (2)

0,01*

0234000

d) cukurkukurūza

0,01*

0239000

e) citi augļu dārzeņi

0,01*

0240000

Krustziežu dārzeņi (izņemot krustziežu dzimtas augu saknes un jaunās lapiņas)

0,01*

0241000

a) ziedoši krustziežu dzimtas dārzeņi

 

0241010

Brokoļi

 

0241020

Ziedkāposti

 

0241990

Citi (2)

 

0242000

b) galviņu krustzieži

 

0242010

Briseles kāposti

 

0242020

Galviņkāposti

 

0242990

Citi (2)

 

0243000

c) lapu krustzieži

 

0243010

Ķīnas kāposti

 

0243020

Lapu kāposti

 

0243990

Citi (2)

 

0244000

d) kolrābji

 

0250000

Lapu dārzeņi, garšaugi un ēdami ziedi

0,01*

0251000

a) salāti un salātveidīgie

 

0251010

Salātu baldriņi

 

0251020

Salāti

 

0251030

Platlapu cigoriņi/endīvijas

 

0251040

Kressalāti un citi dīgsti un dzinumi

 

0251050

Barbarejas

 

0251060

Sējas pazvērītes/rukolas salāti

 

0251070

Brūnās sinepes

 

0251080

Augu (tostarp Brassica ģints sugu) jaunās lapiņas

 

0251990

Citi (2)

 

0252000

b) spināti un tiem līdzīgu augu lapas

 

0252010

Spināti

 

0252020

Anakampseras

 

0252030

Mangoldi/lapu bietes

 

0252990

Citi (2)

 

0253000

c) vīnogulāju lapas

 

0254000

d) ūdenskreses

 

0255000

e) lapu cigoriņi

 

0256000

f) garšaugi un ēdami ziedi

 

0256010

Kārvele

 

0256020

Maurloki

 

0256030

Lapu selerijas

 

0256040

Pētersīļi

 

0256050

Salvija

 

0256060

Rozmarīns

 

0256070

Timiāns

 

0256080

Baziliks un ēdamie ziedi

 

0256090

Lauru lapas

 

0256100

Estragons

 

0256990

Citi (2)

 

0260000

Pākšaugi

0,01*

0260010

Pupas (ar pākstīm)

 

0260020

Pupas (bez pākstīm)

 

0260030

Zirņi (ar pākstīm)

 

0260040

Zirņi (bez pākstīm)

 

0260050

Lēcas

 

0260990

Citi (2)

 

0270000

Stublāju dārzeņi

0,01*

0270010

Sparģeļi

 

0270020

Lapu artišoki

 

0270030

Selerijas

 

0270040

Fenheļi

 

0270050

Artišoki

 

0270060

Puravi

 

0270070

Rabarberi

 

0270080

Bambusa dzinumi

 

0270090

Palmu serdes

 

0270990

Citi (2)

 

0280000

Sēnes, sūnas un ķērpji

0,01*

0280010

Kultivētās sēnes

 

0280020

Savvaļas sēnes

 

0280990

Sūnas un ķērpji

 

0290000

Aļģes un prokarioti

0,01*

0300000

PĀKŠAUGI

0,01*

0300010

Pupas

 

0300020

Lēcas

 

0300030

Zirņi

 

0300040

Lupīnas

 

0300990

Citi (2)

 

0400000

EĻĻAS AUGU SĒKLAS UN AUGĻI

 

0401000

Eļļas augu sēklas

 

0401010

Linsēklas

0,02*

0401020

Zemesrieksti

0,02*

0401030

Magoņu sēklas

0,02*

0401040

Sezama sēklas

0,02*

0401050

Saulespuķu sēklas

0,02*

0401060

Rapšu sēklas

0,5

0401070

Sojas pupas

0,02*

0401080

Sinepju sēklas

0,5

0401090

Kokvilnas sēklas

0,02*

0401100

Ķirbju sēklas

0,02*

0401110

Saflora sēklas

0,02*

0401120

Gurķenes sēklas

0,02*

0401130

Sējas idras sēklas

0,02*

0401140

Kaņepju sēklas

0,02*

0401150

Rīcinauga sēklas

0,02*

0401990

Citi (2)

0,02*

0402000

Eļļas augu augļi

0,02*

0402010

Olīvas eļļas ražošanai

 

0402020

Eļļas palmas kodoli

 

0402030

Eļļas palmas augļi

 

0402040

Kapoki

 

0402990

Citi (2)

 

0500000

GRAUDAUGI

 

0500010

Mieži

0,01*

0500020

Griķi un citi pseidograudaugi

0,01*

0500030

Kukurūza

0,01*

0500040

Prosa

0,01*

0500050

Auzas

0,01*

0500060

Rīsi

0,02

0500070

Rudzi

0,01*

0500080

Sorgo

0,01*

0500090

Kvieši

0,1

0500990

Citi (2)

0,01*

0600000

TĒJAS, KAFIJA, ZĀĻU TĒJAS, KAKAO UN CERATONIJAS

 

0610000

Tējas

10

0620000

Kafijas pupiņas

0,05*

0630000

Zāļu tējas no

0,05*

0631000

a) ziediem

 

0631010

Kumelīte

 

0631020

Hibisks

 

0631030

Roze

 

0631040

Jasmīns

 

0631050

Liepa

 

0631990

Citi (2)

 

0632000

b) lapām un garšaugiem

 

0632010

Zemenes

 

0632020

Roibosa krūms

 

0632030

Mate

 

0632990

Citi (2)

 

0633000

c) saknēm

 

0633010

Baldriāns

 

0633020

Žeņšeņs

 

0633990

Citi (2)

 

0639000

d) jebkurām citām auga daļām

 

0640000

Kakao pupiņas

0,05*

0650000

Ceratonija/ceratonijas augļi

0,05*

0700000

APIŅI

0,05*

0800000

GARŠVIELAS

 

0810000

Sēklas

0,05*

0810010

Anīsa sēklas

 

0810020

Sējas melnsēklītes

 

0810030

Selerija

 

0810040

Koriandrs

 

0810050

Ķimenes

 

0810060

Dilles

 

0810070

Fenhelis

 

0810080

Grieķu sieramoliņa sēklas

 

0810090

Muskatrieksts

 

0810990

Citi (2)

 

0820000

Augļi

0,05*

0820010

Jamaikas pipari

 

0820020

Sičuānas pipari

 

0820030

Pļavas ķimenes

 

0820040

Kardamons

 

0820050

Kadiķogas

 

0820060

Pipari (baltie, melnie un zaļie)

 

0820070

Vaniļa

 

0820080

Tamarinda augļi

 

0820990

Citi (2)

 

0830000

Mizas

0,05*

0830010

Kanēlis

 

0830990

Citi (2)

 

0840000

Saknes vai sakneņi

 

0840010

Lakricas sakne

0,05*

0840020

Ingvers (10)

 

0840030

Kurkuma

0,05*

0840040

Mārrutki (11)

 

0840990

Citi (2)

0,05*

0850000

Pumpuri

0,05*

0850010

Krustnagliņas

 

0850020

Kaperi

 

0850990

Citi (2)

 

0860000

Ziedu drīksnas

0,05*

0860010

Safrāns

 

0860990

Citi (2)

 

0870000

Sēklsedzes

0,05*

0870010

Muskatrieksta miza

 

0870990

Citi (2)

 

0900000

AUGI CUKURA RAŽOŠANAI

0,01*

0900010

Cukurbiešu saknes

 

0900020

Cukurniedres

 

0900030

Cigoriņu saknes

 

0900990

Citi (2)

 

1000000

DZĪVNIEKU IZCELSMES PRODUKTI – SAUSZEMES DZĪVNIEKI

 

1010000

Audi

 

1011000

a) cūku

 

1011010

Muskuļi

0,1

1011020

Taukaudi

0,07

1011030

Aknas

0,5

1011040

Nieres

0,5

1011050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1011990

Citi (2)

0,01*

1012000

b) liellopu

 

1012010

Muskuļi

0,1

1012020

Taukaudi

0,07

1012030

Aknas

0,5

1012040

Nieres

0,5

1012050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1012990

Citi (2)

0,01*

1013000

c) aitu

 

1013010

Muskuļi

0,1

1013020

Taukaudi

0,07

1013030

Aknas

0,5

1013040

Nieres

0,5

1013050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1013990

Citi (2)

0,01*

1014000

d) kazu

 

1014010

Muskuļi

0,1

1014020

Taukaudi

0,07

1014030

Aknas

0,5

1014040

Nieres

0,5

1014050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1014990

Citi (2)

0,01*

1015000

e) zirgu

 

1015010

Muskuļi

0,1

1015020

Taukaudi

0,07

1015030

Aknas

0,5

1015040

Nieres

0,5

1015050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1015990

Citi (2)

0,01*

1016000

f) mājputnu

 

1016010

Muskuļi

0,02

1016020

Taukaudi

0,01*

1016030

Aknas

0,02

1016040

Nieres

0,02

1016050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,02

1016990

Citi (2)

0,01*

1017000

g) citu lauksaimniecības dzīvnieku

 

1017010

Muskuļi

0,1

1017020

Taukaudi

0,07

1017030

Aknas

0,5

1017040

Nieres

0,5

1017050

Pārtikai izmantojami subprodukti (kas nav aknas un nieres)

0,5

1017990

Citi (2)

0,01*

1020000

Piens

0,05

1020010

Liellopi

 

1020020

Aitas

 

1020030

Kazas

 

1020040

Zirgi

 

1020990

Citi (2)

 

1030000

Putnu olas

0,02*

1030010

Vistas

 

1030020

Pīles

 

1030030

Zosis

 

1030040

Paipalas

 

1030990

Citi (2)

 

1040000

Medus un pārējie biškopības produkti (7)

0,05*

1050000

Abinieki un rāpuļi

0,01*

1060000

Sauszemes bezmugurkaulnieki

0,01*

1070000

Sauszemes savvaļas mugurkaulnieki

0,01*

1100000

DZĪVNIEKU IZCELSMES PRODUKTI — ZIVIS, ZIVJU PRODUKTI UN CITI JŪRAS UN SALDŪDENS PĀRTIKAS PRODUKTI (8)

 

1200000

KULTŪRAUGI VAI KULTŪRAUGU DAĻAS, KO IZMANTO VIENĪGI DZĪVNIEKU BARĪBAI (8)

 

1300000

APSTRĀDĀTI PĀRTIKAS PRODUKTI (9)

 

(*) Norāda zemāko analītiskās noteikšanas robežu.

a) Pilnīgu to augu un dzīvnieku izcelsmes produktu sarakstu, kuriem piemēro MAL, skatīt I pielikumā.