Briselē, 10.11.2023

COM(2023) 701 final

2023/0395(NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Enerģētikas kopienas Ministru padomē (Vīne, Austrija, 2023. gada 14. decembris)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.Priekšlikuma priekšmets

Šis priekšlikums attiecas uz lēmumu, ar ko nosaka nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Enerģētikas kopienas Ministru padomē saistībā ar vairākiem aktiem, kurus šajā struktūrā paredzēts pieņemt 2023. gada 14. decembrī. Pirms minētās sanāksmes 2023. gada 13. decembrī notiks Enerģētikas kopienas Pastāvīgās augsta līmeņa grupas tikšanās, lai apspriestu un apstiprinātu jautājumus, ko paredzēts pieņemt Ministru padomē. Informācijas nolūkā tas ietver arī tādus šo divu struktūru darba kārtībā iekļautus jautājumus, uz kuriem neattiecas LESD 218. panta 9. punkts.

2.Priekšlikuma konteksts

2.1.Enerģētikas kopienas līgums

Enerģētikas kopienas līguma 1 (EKL) mērķis ir izveidot stabilu regulatīvo un tirgus satvaru un vienotu regulatīvo telpu tīkla enerģijas tirdzniecībai, pusēm, kas nav ES dalībvalstis, īstenojot ES enerģētikas acquis daļas, par kurām ir panākta vienošanās. Enerģētikas kopienas līgums stājās spēkā 2006. gada 1. jūlijā. Eiropas Savienība ir EKL puse 2 . EKL deviņas puses, kas nav ES dalībvalstis, tiek apzīmētas kā “Līgumslēdzējas puses”.

2.2.Ministru padome un Enerģētikas kopienas Pastāvīgā augsta līmeņa grupa

Ministru padome nodrošina, ka tiek sasniegti EKL nospraustie mērķi. Tajā ir pa vienam pārstāvim no katras Līgumslēdzējas puses un divi Eiropas Savienības pārstāvji. Saskaņā ar EKL 47. pantu tā sniedz vispārējas politikas pamatnostādnes, veic pasākumus (lēmumi vai ieteikumi) un pieņem procedūras aktus. Katrai pusei ir viena balss, taču Ministru padome atkarībā no izskatāmā jautājuma piemēro atšķirīgus balsošanas noteikumus. ES ir viena no desmit pusēm, un tai attiecīgos gadījumos ir viena balss atkarībā no izskatāmā jautājuma. Saskaņā ar EKL 78. pantu Ministru padome drīkst rīkoties tikai tad, ja ir pārstāvētas divas trešdaļas pušu. Atturēšanos balsojumā neuzskata par nodotajām balsīm.

Visu pušu vienprātīgs balsojums attiecas uz paredzētajiem aktiem, kas uzskaitīti 2.3. iedaļas 1. punktā (EKL 97. pants) un 2.3. iedaļas 2. punktā (EKL 100. panta i) punkts un 100. panta iii) punkts).

Divu trešdaļu nodoto balsu vairākums, tostarp Eiropas Savienības pozitīvs balsojums, ir piemērojams paredzētajam aktam saskaņā ar 2.3. iedaļas 3. punktu (EKL 66., 83. un 87. pants).

Paredzētajam aktam saskaņā ar 2.3. iedaļas 4. punktu (EKL 91. panta 1. punkta a) apakšpunkts) ir piemērojams vienkāršs balsu vairākums. Attiecībā uz 2.4. iedaļā minēto paredzēto aktu Ministru padome pieņem lēmumu ar vienkāršu nodoto balsu vairākumu (EKL 81. pants) vai vienprātīgi.

Pastāvīgā augsta līmeņa grupa (PALG) ir Ministru padomes palīgstruktūra. Saskaņā ar EKL 53. panta a) punktu PALG sagatavo Ministru padomes darbu, tostarp tās darba kārtību un tiesību aktus, kas jāpieņem Ministru padomei. Tajā ir pa vienam pārstāvim no katras Līgumslēdzējas puses un divi Eiropas Savienības pārstāvji. ES ir viena balss. Saskaņā ar EKL 78. pantu PALG drīkst rīkoties tikai tad, ja ir pārstāvētas divas trešdaļas pušu. Atturēšanos balsojumā neuzskata par nodotajām balsīm.

2.3.Paredzētie Ministru padomes akti

Šis priekšlikums lēmumam saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu attiecas uz nostāju, kas Savienības vārdā jāpieņem attiecībā uz šādiem paredzētajiem Ministru padomes aktiem, kas izklāstīti ierosinātā Padomes lēmuma 1. pielikumā:

(1)Lēmums 2023/.../MC-EnC, ar ko groza Lēmumu 2023/.../MC-EnC saskaņā ar EKL 97. pantu par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma termiņa pagarināšanu.

(2)Lēmums 2023/.../MC-EnC, ar ko groza Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma 2. panta 2. punktu.

(3)Procedūras akts 2023/.../MC-EnC par Enerģētikas kopienas Gāzes foruma mītnesvietu.

(4)Lēmumi saskaņā ar EKL 91. panta 1. punkta a) apakšpunktu, ar kuriem konstatē EKL pārkāpumus šādos gadījumos:

(a)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Ziemeļmaķedonijas Republikas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-7/21;

(b)Lēmums 2023/…/ MC-EnC par Kosovas* 3 nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-8/21;

(c)Lēmums 2023/.../MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-9/21;

(d)Lēmums 2023/.../MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-10/23;

(e)Lēmums 2023/…/ MC-EnC par Kosovas* nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-11/23;

(f)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Moldovas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-12/23;

(g)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Melnkalnes nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-15/21.

2.4.Citi darba kārtības jautājumi

Pilnīguma labad jāpiemin, ka papildus 2.3. iedaļā izklāstītajiem paredzētajiem aktiem Ministru padomes darba kārtībā būs punkts, par kuru saskaņā ar EKL 80. pantu balsos tikai Līgumslēdzējas puses:

(a)Lēmums 2023/6183/MC-EnC, ar ko groza Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma I pielikumu, lai pielāgotu Enerģētikas kopienai un pieņemtu tajā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/869 par Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnēm. 

Turklāt Ministru padome:

(b)pieņems gada ziņojumu par Enerģētikas kopienas darbību, ko tai saskaņā ar EKL 67. pantu iesniedz Enerģētikas kopienas sekretariāts.

Komisija plāno atbalstīt minēto punktu pieņemšanu.

3.Savienības vārdā ieņemamā nostāja

3.1. Lēmums 2023/.../MC-EnC par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma termiņa pagarināšanu

Līgums tika parakstīts 2005. gada 25. oktobrī un stājās spēkā 2006. gada 1. jūlijā, sākotnēji uz 10 gadiem. Ministru padome 2013. gadā jau pagarināja tā termiņu uz desmit gadiem (līdz 2026. gadam).

Tiek ierosināts, ka Ministru padome pagarina Līguma termiņu vēl par 10 gadiem (līdz 2036. gadam) saskaņā ar EKL 97. pantu.

Enerģētikas kopiena turpina nodrošināt efektīvu satvaru reģionālajai sadarbībai enerģētikas jomā un joprojām atbilst tās izveidošanas mērķim, proti, veicināt enerģijas tirgu integrāciju starp Eiropas Savienību un Līgumslēdzējām pusēm. Nesen ir nostiprināts šādas integrācijas tiesiskais regulējums, jo īpaši pieņemot elektroenerģijas nozares integrācijas paketi, kā arī dekarbonizācijas ceļvedi un tīras enerģijas paketi. Saistībām, ko līgumslēdzējas puses uzņēmušās saskaņā ar šo satvaru, ir vajadzīgs ilgs īstenošanas periods, kas ilgs krietni ilgāk, nekā līdz 2026. gadam.

Tāpēc nostājai, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomē, vajadzētu būt apstiprināt projektu lēmumam par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma termiņa pagarināšanu.

3.2.Lēmums 2023/.../MC-EnC, ar ko groza Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma 2. panta 2. punktu

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 347/2013 (2013. gada 17. aprīlis), ar ko nosaka Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnes 4 , tika pielāgota un pieņemta Enerģētikas kopienā ar Ministru padomes 2015. gada 16. oktobra Lēmumu 2015/09/MC-EnC. Eiropas Savienība 2022. gada 30. maijā pieņēma Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/869 par Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnēm un ar ko atceļ Regulu (ES) 347/2013 5 , kurā atzīta atjaunīgā un mazoglekļa ūdeņraža paredzamā pieaugošā loma, tostarp saistībā ar infrastruktūru. Tā arī atzīts, ka ir jāattīsta oglekļa dioksīda infrastruktūra, lai samazinātu atlikušās, bet nenovēršamās šīs gāzes emisijas, ja nav pamatotu alternatīvu.

Saskaņā ar EKL 100. panta i) punktu un 100. panta iii) punktu un lai pielāgotu Enerģētikas kopienai un pieņemtu tajā Regulu (ES) 2022/869, EKL 2. panta 2. punktā noteiktais “tīkla enerģijas” tvērums būtu jāpaplašina, iekļaujot ūdeņraža un oglekļa dioksīda nozares.

Tāpēc nostājai, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomē, vajadzētu būt apstiprināt projektu lēmumam par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma tvēruma paplašināšanu.

3.3.Procedūras akts 2023/.../MC-EnC par Enerģētikas kopienas Gāzes foruma mītnesvietu

Saskaņā ar 2007. gada 17. oktobra Procedūras aktu 2007/03/2/PHLG/EnC par Gāzes foruma mītnesvietu Gāzes foruma sanāksmju vieta ir Slovēnija, un tas jāizveido sadarbībā ar Slovēnijas kompetentajām iestādēm.

Ministru padome 2022. gada 15. decembrī atzina Ukrainas nozīmīgo lomu Eiropas enerģētiskajā drošībā, kā arī tās gāzes tirgu un sistēmu, tostarp dekarbonizētu gāzu un ūdeņraža, turpmākas integrācijas Eiropas Savienībā nozīmīgo lomu.

Slovēnijas iestādes pauda solidaritāti ar Ukrainu un piedāvāja no 2023. gada nodot tiesības uz Gāzes foruma atrašanās vietu.

Ierosinātajā procedūras aktā ir paredzēts, ka apstākļus, kas ļauj sākt Gāzes foruma sanāksmes organizēt Ukrainā, savlaicīgi pirms attiecīgās Gāzes foruma sanāksmes paredzētā datuma novērtē Enerģētikas kopienas sekretariāts sadarbībā ar prezidentvalsti un prezidentvalsts vietnieci. Līdz brīdim, kad apstākļi gāzes forumu ļauj rīkot Ukrainā, tas notiek Vīnē, Austrijā.

Tāpēc nostājai, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomē, vajadzētu būt apstiprināt procedūras aktu par Enerģētikas kopienas Gāzes foruma mītnesvietu.

3.4.Lēmumi saskaņā ar EKL 91. panta 1. punkta a) apakšpunktu, ar kuriem konstatē EKL pārkāpumus šādos gadījumos:

Saskaņā ar EKL 91. panta 1. punkta a) apakšpunktu Ministru padome ar vienkāršu balsu vairākumu drīkst lemt, ka puse nav izpildījusi ar Līguma II sadaļu saistītus pienākumus attiecībā uz Enerģētikas kopienas struktūru pieņemta akta transponēšanu un/vai īstenošanu. Strīdu izšķiršanas kārtība ir noteikta EKL satvarā radušos strīdu izšķiršanas reglamenta 6 III sadaļas 1. nodaļā un IV sadaļas 1. nodaļā.

(1)Lietas, kas saistītas ar Direktīvā 2001/80/EK noteiktā pienākuma neizpildi:

Ministru padomē pieņemšanai tiek iesniegti četri lēmumi, kas saistīti ar Direktīvas 2001/80/EK īstenošanu un trim Līgumslēdzējām pusēm:

(a)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Ziemeļmaķedonijas Republikas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-7/21;

(b)Lēmums 2023/…/ MC-EnC par Kosovas* nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-8/21;

(c)Lēmums 2023/.../MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-9/21 un

(d)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Melnkalnes nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-15/21.

Attiecībā uz pirmajām trim lietām Ministru padome 2013. gada 24. oktobrī pieņēma Lēmumu 2013/05/MC-EnC par to, kā īstenot Direktīvu 2001/80/EK par ierobežojumiem attiecībā uz dažu piesārņojošo vielu emisiju gaisā no lielām sadedzināšanas iekārtām (Direktīva 2001/80/EK). Lēmums 2013/05/MC-EnC Līgumslēdzējām pusēm sniedza iespēju izstrādāt un īstenot nacionālos emisiju samazināšanas plānus (NESP) kā instrumentu, lai samazinātu Direktīvas 2001/80/EK aptverto piesārņojošo vielu (sēra dioksīda, slāpekļa oksīdu un putekļu) gada kopējās emisijas no esošajām iekārtām. Lēmums Enerģētikas kopienā stājās spēkā 2018. gada 1. janvārī.

Enerģētikas kopienas sekretariāts (EKS) 2021. gada 16. martā nosūtīja Ziemeļmaķedonijas Republikai, Kosovai* un Bosnijai un Hercegovinai adresētas vēstules par procedūras sākšanu saskaņā ar Strīdu izšķiršanas reglamenta 12. panta 2. punktu, lai novērstu sistemātisko un pastāvīgo maksimāli pieļaujamo emisiju neatbilstību, kas NESP paredzētas 2018. un 2019. pārskata gadam un to, ka nav piemērotas efektīvas un atturošas sankcijas, lai nodrošinātu atbilstību turpmākajos gados.

EKS 2022. gada 21. februārī Ziemeļmaķedonijas Republikai, Kosovai* un Bosnijai un Hercegovinai iesniedza argumentētus atzinumus, kuros tā secināja, ka minētās valstis nav ievērojušas EKL 12. un 16. pantu saistībā ar Direktīvas 2001/80/EK 4. panta 3. punktu, 4. panta 6. punktu un 16. pantu. Šīs Līgumslēdzējas puses nebija ievērojušas NESP 2018. un 2019. pārskata gadam noteiktās maksimāli pieļaujamās emisijas (sēra dioksīds un putekļi to attiecīgajās lielajās sadedzināšanas iekārtās).

Tāpēc 2023. gada 13. jūlijā EKS iesniedza pamatotus pieprasījumus Ministru padomei pret Ziemeļmaķedonijas Republiku lietā ECS-7/21, Kosovu* lietā ECS-8/21 un Bosniju un Hercegovinu lietā ECS-9/21.

Attiecībā uz ceturto lietu Ministru padome 2013. gada 24. oktobrī pieņēma Lēmumu 2013/06/MC-EnC par Direktīvas 2010/75/ES par rūpnieciskajām emisijām III nodaļas V pielikuma un 72. panta 3. punkta 4. apakšpunkta īstenošanu (Lēmums 2013/06/MC-EnC).

Ministru padome 2016. gada 14. oktobrī pieņēma Lēmumu 2016/19/MC-EnC par atļauju sarakstā iekļautas iekārtas atbrīvot no Direktīvā 2001/80/EK noteikto emisiju robežvērtību ievērošanas, tādējādi papildinot direktīvas 4. panta 4. punktā paredzētos izņēmuma noteikumus. Šis izņēmums paredz laikā ierobežotu īstenošanas alternatīvu, lai nodrošinātu atbilstību direktīvas noteikumiem. TPP Pljevlja Melnkalnē, kas ir vienīgā lielā sadedzināšanas iekārta, kura darbojas attiecīgajā Līgumslēdzējā pusē, tika iekļauta ar Lēmumu 2016/19/MC-EnC izveidotajā sarakstā.

EKS 2021. gada 20. aprīlī nosūtīja Melnkalnei vēstuli par procedūras sākšanu, provizoriski secinot, ka Melnkalne nav ievērojusi direktīvas noteikumus par ierobežota darbmūža izņēmumu, saskaņā ar kuru iekārta, uz kuru attiecas 4. panta 4. punkts, var turpināt darboties tikai tad, ja pēc 2018. gada 1. janvāra tā nedarbojas vairāk kā 20 000 ekspluatācijas stundu. Pamatojoties uz Lēmuma 2013/06/MC-EnC noteikumiem, iekārta varētu darboties arī turpmāk, ja tā atbilstu Rūpniecisko emisiju direktīvā noteiktajiem stingrākajiem emisiju standartiem. Attiecībā uz TPP Pljevlja EKS apgalvo, ka neviens no šiem kritērijiem nav izpildīts. Pēc izņēmuma perioda beigām 2020. pārskata gada laikā TPP Pljevlja nebija ne pārtraukusi ekspluatāciju, ne turpinājusi darbību, ievērojot emisiju robežvērtības, kas piemērojamas jaunai iekārtai saskaņā ar Direktīvu 2010/75/ES.

EKS uzskatā Melnkalne nav ievērojusi EKL 12. un 16. pantu saistībā ar Direktīvas 2001/80/EK 4. panta 4. punktu. Šajā sakarā EKS 2023. gada 9. februārī iesniedza argumentētu atzinumu pret Melnkalni par to, ka TPP Plevlja gadījumā tā nav izpildījusi ierobežotā darbmūža izņēmuma prasības. Turklāt 2023. gada 13. jūlijā EKS Ministru padomei iesniedza argumentētu pieprasījumu lietā ECS-15/21, jo šis pārkāpums turpinājās.

Enerģētikas kopienas Padomdevēja komiteja nevienā no minētajiem četriem gadījumiem vēl nav sniegusi atzinumu.

Nostājai, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomē, vajadzētu būt lēmumu projektu apstiprināšanai ar nosacījumu, ka Enerģētikas kopienas Padomdevēja komiteja laikus, t. i., pirms Ministru padomes sanāksmes, sniedz atzinumu, kas apstiprina EKS konstatējumus.

(2)Lietas, kas saistītas ar Direktīvā 2004/35/EK noteiktā pienākuma neizpildi

Ministru padomē pieņemšanai tiek iesniegti trīs lēmumi, kas saistīti ar Direktīvas 2004/35/EK īstenošanu un trim Līgumslēdzējām pusēm:

(a)Lēmums 2023/.../MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-10/23;

(b)Lēmums 2023/…/ MC-EnC par Kosovas* nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-11/23 un

(c)Lēmums 2023/…/MC-EnC par Moldovas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-12/23.

Eiropas Savienība 2004. gada aprīlī pieņēma Direktīvu 2004/35/EK par atbildību vides jomā attiecībā uz videi nodarītā kaitējuma novēršanu un atlīdzināšanu (Direktīva 2004/35/EK), kas tika pielāgota Enerģētikas kopienai un tajā pieņemta ar Ministru padomes 2016. gada 14. oktobra Lēmumu 2016/14/MC-EnC. Saskaņā ar minēto lēmumu Līgumslēdzējām pusēm bija pienākums transponēt un īstenot Direktīvu 2004/35/EK un paziņot par to EKS līdz 2021. gada 1. janvārim.

Ņemot vērā EKS izklāstītos faktus, Bosnija un Hercegovina, Kosova* un Moldovas Republika nav pieņēmušas un piemērojušas normatīvos un administratīvos aktus, kas vajadzīgi, lai izpildītu Direktīvas 2004/35/EK prasības, nav izpildījušas EKL 6., 12. un 89. panta prasības, kā arī Ministru padomes Lēmuma 2016/14/MC-EnC 3. panta 1. punktu un 3. panta 2. punkta prasības.

Saskaņā ar Procedūras akta 2015/04/MC-EnC 11. panta 3. punktu 2023. gada 13. jūlijā EKS Ministru padomei tieši iesniedza argumentētu pieprasījumu pret Bosniju un Hercegovinu, Kosovu* un Moldovas Republiku, neveicot iepriekšēju procedūru.

Enerģētikas kopienas Padomdevēja komiteja vēl nav sniegusi atzinumu.

Nostājai, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomē, vajadzētu būt lēmumu projektu apstiprināšanai ar nosacījumu, ka Enerģētikas kopienas Padomdevēja komiteja laikus, t. i., pirms Ministru padomes sanāksmes, sniedz atzinumu, kas apstiprina EKS konstatējumus.

4.Juridiskais pamats

4.1.Procesuālais juridiskais pamats

4.1.1.Principi

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 218. panta 9. punkts nosaka: “Padome pēc Komisijas vai Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos priekšlikuma pieņem lēmumu, ar ko pārtrauc kāda nolīguma piemērošanu, kā arī nosaka nostāju, kas Savienības vārdā jāapstiprina kādā ar nolīgumu izveidotā struktūrā, ja šāda struktūra ir tiesīga pieņemt lēmumus ar juridiskām sekām, izņemot lēmumus, kas papildina vai groza attiecīgajā nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu”.

Jēdziens “lēmumi ar juridiskām sekām” aptver aktus, kuri izraisa juridiskas sekas saskaņā ar starptautisko tiesību normām, kas reglamentē attiecīgo struktūru. Tas aptver arī instrumentus, kam nav saistoša spēka saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, bet kas “var būtiski ietekmēt Savienības likumdevēja pieņemtā tiesiskā regulējuma saturu” 7 .

4.1.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

Ministru padome ir struktūra, kas izveidota ar nolīgumu, proti, ar Enerģētikas kopienas līgumu.

Akti, kurus Ministru padome ir tiesīga pieņemt, ir akti ar juridiskām sekām. Atbilstoši EKL 76. pantam, saskaņā ar kuru lēmums ir juridiski saistošs tiem, kam tas adresēts, paredzētie akti būs saistoši saskaņā ar starptautiskajām tiesībām.

Paredzētie akti nepapildina un negroza nolīgumā noteikto iestāžu sistēmu.

Tādēļ ierosinātā lēmuma procesuālais juridiskais pamats ir LESD 218. panta 9. punkts.

4.2.Materiālais juridiskais pamats

4.2.1.Principi

Saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu pieņemama lēmuma materiālais juridiskais pamats galvenokārt ir atkarīgs no mērķa un satura, kāds ir paredzētajam aktam, par kuru Savienības vārdā jāieņem nostāja. Ja paredzētajam aktam ir divi mērķi vai divi komponenti, no kuriem viens ir klasificējams kā galvenais, bet otrs ir pakārtots, lēmums saskaņā ar LESD 218. panta 9. punktu jābalsta uz viena materiālā juridiskā pamata, proti, tā, kas nepieciešams galvenajam vai dominējošajam mērķim vai komponentam.

4.2.2.Piemērošana konkrētajā gadījumā

Paredzēto aktu galvenais mērķis un saturs attiecas uz enerģētiku. Tādēļ ierosinātā lēmuma materiālais juridiskais pamats ir LESD 194. panta 1. punkts.

4.3.Secinājums

Ierosinātā lēmuma juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 194. panta 1. punktam saistībā ar LESD 218. panta 9. punktu.

2023/0395 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Enerģētikas kopienas Ministru padomē (Vīne, Austrija, 2023. gada 14. decembris)

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 194. panta 1. punktu, ko lasa saistībā ar tā 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Enerģētikas kopienas līgumu (“Līgums”) Savienība noslēdza ar Padomes 2006. gada 29. maija Lēmumu 2006/500/EK 8 , un tas stājās spēkā 2006. gada 1. jūlijā.

(2)Atbilstīgi Līguma 47. un 76. pantam Ministru padome drīkst pieņemt pasākumus lēmuma vai ieteikuma formā.

(3)Ministru padomei 21. sesijā 2023. gada 14. decembrī ir jāpieņem virkne šā lēmuma pielikumā uzskaitīto aktu, uz kuriem attiecas LESD 218. panta 9. punkts un par kuriem Savienības pārstāvjiem ir jābalso.

(4)Paredzēto aktu mērķis ir veicināt Līguma mērķu sasniegšanu.

(5)Ir lietderīgi noteikt nostāju, kas Savienības vārdā attiecībā uz pielikumā uzskaitītajiem aktiem jāieņem Ministru padomē, jo paredzētie akti Savienībai radīs juridiskas sekas,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1.Nostāja, kas Savienības vārdā jāieņem Ministru padomes 21. sesijā 2023. gada 14. decembrī Vīnē (Austrija) attiecībā uz jautājumiem, kas ietilpst LESD 218. panta 9. punkta piemērošanas jomā, ir apstiprināt šā lēmuma pielikumā izklāstīto aktu pieņemšanu.

2.Nelielām izmaiņām šā lēmuma pielikumā izklāstītajos aktos (ņemot vērā Enerģētikas kopienas Līgumslēdzēju pušu komentārus pirms Ministru padomes sanāksmes vai tās laikā) Komisija drīkst piekrist bez jauna Padomes lēmuma.

2. pants

Šis lēmums ir adresēts Komisijai.

Briselē,

   Padomes vārdā –

   priekšsēdētājs

(1)    OV L198, 20.7.2006., 18. lpp.
(2)    OV L198, 20.7.2006., 15. lpp.
(3)    Kosova(*) – šis nosaukums neskar nostājas par statusu un atbilst ANO DP Rezolūcijai 1244/1999 un Starptautiskās Tiesas atzinumam par Kosovas neatkarības deklarāciju.
(4)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 347/2013 (2013. gada 17. aprīlis), ar ko nosaka Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnes un atceļ Lēmumu Nr. 1364/2006/EK, groza Regulu (EK) Nr. 713/2009, Regulu (EK) Nr. 714/2009 un Regulu (EK) Nr. 715/2009 (OV L 115, 25.4.2013., 39. lpp.).
(5)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/869 par Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnēm un ar ko groza Regulas (EK) Nr. 715/2009, (ES) 2019/942 un (ES) 2019/943 un Direktīvas 2009/73/EK un (ES) 2019/944 un atceļ Regulu (ES) Nr. 347/2013 (OV L 152, 3.6.2022., 45. lpp.).
(6)    Procedūras akts 2008/01/MC-EnC par līguma satvarā radušos strīdu izšķiršanas reglamentu, kas grozīts ar 2015. gada 16. oktobra Procedūras aktu 2015/04/MC-EnC, ar ko groza 2008. gada 27. jūnija Procedūras aktu 2008/01/MC-EnC par līguma satvarā radušos strīdu izšķiršanas reglamentu.
(7)    Tiesas spriedums, 2014. gada 7. oktobris, Vācija/Padome, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61.–64. punkts.
(8)    OV L198, 20.7.2006., 15. lpp.

Briselē, 10.11.2023

COM(2023) 701 final

PIELIKUMS

dokumentam

Priekšlikums Padomes Lēmumam

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem Enerģētikas kopienas Ministru padomē (Vīne, Austrija, 2023. gada 14. decembris)


PIELIKUMS

LĒMUMS 01/2023/MC-EnC PAR ENERĢĒTIKAS KOPIENAS DIBINĀŠANAS LĪGUMA TERMIŅA PAGARINĀŠANU

Eiropas Savienības vārdā ieņemamā nostāja ir apstiprināt projektu Ministru padomes lēmumam par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma (EKL) termiņa pagarināšanu uz 10 gadiem saskaņā ar šā pielikuma 1. papildinājumu.

LĒMUMS .../2023/MC-EnC, AR KO GROZA ENERĢĒTIKAS KOPIENAS DIBINĀŠANAS LĪGUMA 2. PANTA 2. PUNKTU

Eiropas Savienības vārdā ieņemamā nostāja ir apstiprināt projektu Ministru padomes lēmumam saskaņā ar Komisijas 2023. gada 20. septembra Lēmumu par priekšlikumu Enerģētikas kopienas Ministru padomes lēmumam, ar ko groza Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma 2. panta 2. punktu, un Enerģētikas kopienas Ministru padomes lēmumam, ar ko groza Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma I pielikumu, lai pielāgotu Enerģētikas kopienai un pieņemtu tajā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2022/869 par Eiropas energoinfrastruktūras pamatnostādnēm, I pielikums [C(2023)6183 final].

PROCEDŪRAS AKTS .../2023/MC-EnC PAR ENERĢĒTIKAS KOPIENAS GĀZES FORUMA MĪTNESVIETU

Eiropas Savienības vārdā ieņemamā nostāja ir apstiprināt projektu Ministru padomes lēmumam par Enerģētikas kopienas Gāzes foruma mītnesvietu saskaņā ar šā pielikuma 2. papildinājumu.

LĒMUMI SASKAŅĀ AR ENERĢĒTIKAS KOPIENAS DIBINĀŠANAS LĪGUMA 91. PANTA 1. PUNKTA A) APAKŠPUNKTU, AR KO KONSTATĒ MINĒTĀ LĪGUMA PĀRKĀPUMU ŠĀDOS GADĪJUMOS

Eiropas Savienības vārdā ieņemamā nostāja ir apstiprināt projektus Ministru padomes lēmumiem saskaņā ar EKL 91. panta 1. punkta a) apakšpunktu ar nosacījumu, ka Enerģētikas kopienas Padomdevēja komiteja iepriekš savlaicīgi sniedz atzinumu, kas apstiprina Enerģētikas kopienas sekretariāta konstatējumus par pārkāpumiem:

(a)Lēmums …/2023/MC-EnC par Ziemeļmaķedonijas Republikas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-7/21;

(b)Lēmums …/2023/MC-EnC par Kosovas* 1 nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-8/21;

(c)Lēmums …/2023/MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-9/21;

(d)Lēmums …/2023/MC-EnC par Melnkalnes nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-15/21;

(e)Lēmums …/2023/MC-EnC par Bosnijas un Hercegovinas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-10/23;

(f)Lēmums …/2023/MC-EnC par Kosovas* nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-11/23;

(g)Lēmums …/2023/MC-EnC par Moldovas Republikas nespēju nodrošināt atbilstību Enerģētikas kopienas līgumam lietā ECS-12/23.

PIELIKUMA 1. PAPILDINĀJUMS

ENERĢĒTIKAS KOPIENAS MINISTRU PADOMES LĒMUMS 01/2023/MC-EnC par Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma termiņa pagarināšanu

ENERĢĒTIKAS KOPIENAS MINISTRU PADOME,

ņemot vērā Enerģētikas kopienas dibināšanas līgumu (Līgums) un jo īpaši tā 97. pantu,

tā kā Līgums tika parakstīts 2005. gada 25. oktobrī un stājās spēkā 2006. gada 1. jūlijā,

tā kā saskaņā ar tā 97. pantu Līgums sākotnēji tika noslēgts uz 10 gadiem no spēkā stāšanās dienas un tā termiņa pagarināšanai vajadzīgs Ministru padomes lēmums,

tā kā ar Ministru padomes 2013. gada 24. oktobra Lēmumu 1/2013/MC-Enc līgums jau tika pagarināts uz 10 gadiem,

tā kā Enerģētikas kopiena turpina nodrošināt efektīvu satvaru reģionālajai sadarbībai enerģētikas jomā, ko būtiski uzlaboja tas, ka Ministru padome 2022. gada decembrī pieņēma elektroenerģijas nozares integrācijas paketi,

tā kā Enerģētikas kopiena, jo īpaši pieņemot dekarbonizācijas ceļvedi un tīras enerģijas paketi, ir kļuvusi par stabilu satvaru Līgumslēdzēju pušu enerģētikas pārkārtošanas un klimatrīcības veicināšanai un atbalstam,

tā kā saistības, ko uzņēmušās Enerģētikas kopienas puses, ilgs ievērojami ilgāk, nekā līdz 2026. gadam,

PIEŅEM ŠO LĒMUMU.

1. pants

Enerģētikas kopienas dibināšanas līguma termiņa pagarināšana

Līguma termiņu pagarina par 10 gadiem līdz 2036. gada 30. jūnijam.

2. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.

[vieta] ......                            Ministru padomes vārdā —

priekšsēdētājs

PIELIKUMA 2. PAPILDINĀJUMS

PROCEDŪRAS AKTS .../2023/MC-EnC PAR ENERĢĒTIKAS KOPIENAS GĀZES FORUMA MĪTNESVIETU

Enerģētikas kopienas Ministru padome,

ņemot vērā Enerģētikas kopienas dibināšanas līgumu un jo īpaši tā 66., 82. un 87. pantu,

ņemot vērā Enerģētikas kopienas Ministru padomes 2007. gada 29. jūnija secinājumus, kuros noteikts, ka Enerģētikas kopienas Gāzes foruma sanāksmes notiks Mariborā (Slovēnija), un uzdots Pastāvīgajai augsta līmeņa grupai pieņemt procedūras aktu, kurā noteikti praktiskie pasākumi to organizēšanai,

saskaņā ar 1. pantu 2007. gada 17. oktobra Procedūras aktā 2007/03/2/PHLG-EnC par Gāzes foruma mītnesvietu Enerģētikas kopienas sekretariātam saistībā ar foruma organizēšanas praktiskajiem pasākumiem bija jāsadarbojas ar Slovēnijas kompetentajām iestādēm, vienlaikus apspriežoties ar prezidentvalsti un prezidentvalsts vietnieci,

tā kā Ministru padome, atzīstot Ukrainas nozīmīgo lomu Eiropas enerģētiskajā drošībā, jo īpaši tās gāzes tirgus un sistēmu, tostarp dekarbonizētu gāzu un ūdeņraža, turpmākas integrācijas nozīmīgo lomu, 2022. gada 15. decembrī secināja, ka ir vēlams, lai Enerģētikas kopienas Gāzes foruma sanāksmes no 2023. gada vai tiklīdz apstākļi to ļaus notiktu Ukrainā, šajā nolūkā Ministru padome aicināja sekretariātu un Eiropas Komisiju veikt vajadzīgos pasākumus,

ņemot vērā Slovēnijas iestāžu pausto solidaritāti ar Ukrainu un to piedāvājumu Ukrainas labā atteikties no Gāzes foruma atrašanās vietas,

ņemot vērā to, ka Gāzes foruma sanāksmes Ukrainā sāks notikt, tiklīdz apstākļi to atļaus, bet līdz tam notiks Vīnē,

pēc Enerģētikas kopienas sekretariāta priekšlikuma,

IR PIEŅĒMUSI ŠO PROCEDŪRAS AKTU.

1. PANTS

(1)Enerģētikas kopienas Gāzes forumu rīko Ukrainā, tiklīdz apstākļi to ļaus. Savlaicīgi pirms attiecīgās Gāzes foruma sanāksmes paredzētā datuma apstākļus novērtē Enerģētikas kopienas sekretariāts sadarbībā ar prezidentvalsti un prezidentvalsts vietnieci.

(2)Līdz brīdim, kad apstākļi gāzes forumu ļauj rīkot Ukrainā, tas notiek Vīnē, Austrijā.

2. PANTS

Enerģētikas kopienas sekretariāts sadarbībā ar attiecīgajām Ukrainas iestādēm un apspriežoties ar prezidentvalsti un prezidentvalsts vietnieci veic pasākumus, kas vajadzīgi Gāzes foruma praktiskai norisei.

3. PANTS

Uzņēmēja puse nodrošinās, ka sanāksmēs var piedalīties visu Līgumslēdzēju pušu pārstāvji.

4. PANTS

Šis procedūras akts stājas spēkā tās pieņemšanas dienā.

Vīnē, XXX

Ministru padomes vārdā —

-----------

Prezidentvalsts

(1)    Kosova(*) – šis nosaukums neskar nostājas par statusu un atbilst ANO DP Rezolūcijai 1244/1999 un Starptautiskās Tiesas atzinumam par Kosovas neatkarības deklarāciju.