Briselē, 17.10.2023

COM(2023) 591 final

2023/0361(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko Regulas (EK) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 un (ES) Nr. 165/2014 groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā

(Dokuments attiecas uz EEZ)


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Paziņojumā “ES ilgtermiņa konkurētspēja: skatījums pēc 2030. gada” 1 Komisija uzsver, cik svarīga ir regulatīvā sistēma, kas nodrošina, ka izvirzītie mērķi tiek sasniegti ar minimālām izmaksām. Tāpēc tā ir apņēmusies ar jaunu sparu ķerties pie ziņošanas prasību racionalizēšanas un vienkāršošanas: galīgais mērķis ir, neapdraudot saistīto rīcībpolitikas mērķu sasniegšanu, ziņošanas slogu samazināt par 25 %.

Ziņošanas prasībām ir liela nozīme pareizas tiesību aktu izpildes panākšanas un pienācīgas pārraudzības nodrošināšanā. Ziņošanas prasību pildīšanas izmaksas lielā mērā kompensē to nestie ieguvumi, it īpaši attiecībā uz galveno rīcībpolitikas pasākumu izpildes nodrošināšanu un pārraudzību. Tomēr ziņošanas prasības, ņemot vērā arī organizatoriskās un tehnoloģiskās pārmaiņas, kuru dēļ sākotnējās ziņošanas prasības jāpielāgo, var uzlikt nesamērīgu slogu ieinteresētajām personām, sevišķi MVU un mikrouzņēmumiem. Uzkrājušās ziņošanas prasības ar laiku var izrādīties liekas, dublējošas vai novecojušas, to izpildes biežums un laiks — neefektīvs, bet informācijas vākšanas metodes — nepiemērotas.

Tāpēc ziņošanas pienākumu pilnveidošana un administratīvā sloga samazināšana ir prioritāra. Šajā kontekstā šā priekšlikuma mērķis ir vienkāršot transporta rīcībpolitikas jomas iniciatīvas, kuras jo īpaši attiecas uz autotransportu un aviāciju.

Ar priekšlikumu tiks atcelti vai pilnveidoti šādi īpaši ziņošanas pienākumi, kas noteikti publiskajām iestādēm.

·Ar priekšlikumu tiek atcelts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 80/2009 2 noteiktais pienākums datorizētu rezervēšanas sistēmu (DRS) piedāvātājiem ik pēc četriem gadiem un pēc Komisijas pieprasījuma iesniegt ziņojumus, kuros sīki izklāstīta īpašumtiesību struktūra un pārvaldības modeļi. Šis ziņošanas pienākums ir paredzēts, lai uzraudzītu, kā tiek piemērots minētās regulas 10. pants, kurā noteikti īpaši noteikumi vecākajiem pārvadātājiem, kas jo sevišķi paredzēti, lai novērstu šo pārvadātāju īstenotu diskrimināciju pret konkurējošām DRS un šiem pārvadātājiem piederošu DRS īstenotu diskrimināciju pret citu DRS vecākajiem pārvadātājiem. Šīs regulas 2020. gada izvērtējumā 3 secināts, ka šis noteikums šķiet lieks, jo aviosabiedrībām vairs nepieder DRS, un tāpēc revidenta ziņojuma iesniegšana vairs nav pamatota. Tomēr Komisijai būtu jāsaglabā pašreizējās pilnvaras pieprasīt šādus ziņojumus, lai varētu efektīvi nodrošināt 10. panta izpildi, ja kāda aviosabiedrība nākotnē piedalītos DRS. Svītrots arī noteikums, kas paredz, ka sistēmu piedāvātājiem pirms revidenta iecelšanas apstiprināšanas jāinformē Komisija par revidenta identitāti, un ļauj Komisijai pieprasīt revidenta aizstāšanu.

·Tiek svītrots Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 996/2010 4 noteiktais pienākums valsts līmenī publicēt drošības pārskatu. Šis pienākums kļuvis lieks tāpēc, ka Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra (EASA) tagad publicē ikgadējo drošības pārskatu.

·Tiek svītrots Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 165/2014 5 noteiktais dalībvalstu pienākums paziņot Komisijai to darbnīcu sarakstu, kurās drīkst veikt tahogrāfu uzstādīšanu, pārbaudes un remontu, un Komisijas pienākums šos sarakstus publicēt. Šo sarakstu trūkums bija tas, ka tie atspoguļoja tikai iesniegšanas brīdī aktuālo informāciju par apstiprinātajām darbnīcām. Tos aizstāj ar dalībvalstu pienākumu publicēt šo informāciju publiski pieejamā tīmekļvietnē un pastāvīgi to atjaunināt un Komisijas pienākumu publicēt šo tīmekļvietņu sarakstu.

 

Saskanība ar pašreizējiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Šis priekšlikums ir daļa no pirmās uz ziņošanas prasību racionalizēšanu vērsto pasākumu paketes. Tas ir solis pastāvīgā procesā, kurā pašreizējās ziņošanas prasības tiek vispusīgi aplūkotas, lai novērtētu, vai tās joprojām ir relevantas, un padarītu tās efektīvākas.

Ar šiem pasākumiem ieviestā racionalizēšana neietekmēs rīcībpolitikas jomas mērķu sasniegšanu, jo tie netraucē dalībvalstīm pildīt pamatpienākumus.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Saskaņā ar Normatīvās atbilstības un izpildes programmu (REFIT) Komisija nodrošina, ka tās tiesību akti atbilst paredzētajam mērķim, ir vērsti uz ieinteresēto personu vajadzībām un samazina slogus, bet savus mērķus sasniedz. Tāpēc šie priekšlikumi ir daļa no REFIT programmas un kā tādi mazina no ES tiesiskās vides izrietošo ziņošanas prasību sarežģītību.

Kaut arī dažas ziņošanas prasības ir neaizvietojamas, tām jābūt pēc iespējas efektīvākām — tādām, kas nepārklājas, neuzliek liekus slogus un ietver pēc iespējas vairāk digitālu un sadarbspējīgu risinājumu.

Šie priekšlikumi ziņošanas prasības racionalizē, tādējādi padarot tiesību aktu mērķu sasniegšanu efektīvāku un mazāk apgrūtinošu publiskajām iestādēm un uzņēmumiem.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Regulas (EK) Nr. 80/2009 juridiskais pamats ir Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 71. pants un 80. panta 2. punkts, tagad attiecīgi Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 91. pants un 100. panta 2. punkts, savukārt Regulas (ES) Nr. 165/2014 juridiskais pamats ir LESD 91. pants un Regulas (ES) Nr. 996/2010 juridiskais pamats ir LESD 100. panta 2. punkts. Tādēļ ierosinātās regulas juridiskajam pamatam vajadzētu būt LESD 91. pantam un 100. panta 2. punktam.

Subsidiaritāte

Attiecīgās ziņošanas prasības ir noteiktas ES tiesību aktos. Tāpēc to racionalizēšanu vislabāk veikt ES līmenī, lai nodrošinātu juridisko noteiktību un ziņošanas konsekvenci. Tas visā ES nodrošinās vienlīdzīgus nosacījumus uzņēmumiem un publiskās pārvaldes iestādēm, kas gūs labumu no ziņošanas prasību racionalizēšanas, kura izriet no šiem priekšlikumiem.

Proporcionalitāte

Ziņošanas prasību racionalizēšana tiesisko regulējumu vienkāršo, pastāvošajās prasībās izdarot ļoti nelielas izmaiņas, kas rīcībpolitikas plašākā mērķa būtību neietekmē. Tāpēc priekšlikums ir tikai par tām izmaiņām, kas vajadzīgas, lai nodrošinātu ziņošanas efektivitāti, un nemaina nevienu no attiecīgo tiesību aktu būtiskajiem elementiem.

Juridiskā instrumenta izvēle

Ar ierosināto regulu groza trīs regulas, kurām ir saderīgs juridiskais pamats, un grozījumi attiecas tikai uz ziņošanas prasībām. Tāpēc šie grozījumi ir piemēroti iekļaušanai vienā tiesību akta priekšlikumā.  

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Ex post izvērtējumi / spēkā esošo tiesību aktu atbilstības pārbaudes

Neattiecas.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Neattiecas.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Šie priekšlikumi radušies iekšējā pastāvošo ziņošanas pienākumu pārbaudes procesā un pamatojas uz pieredzi, kas gūta, īstenojot saistītos tiesību aktus. Tā kā tas ir kārtējais solis no ES tiesību aktiem izrietošo ziņošanas prasību nepārtrauktas novērtēšanas procesā, rūpīga slogu un arī ieinteresēto personu ietekmējuma pārbaude turpināsies.

Ietekmes novērtējums

Priekšlikums ir par ierobežotām un mērķorientētām tiesību aktu izmaiņām, kas izdarāmas, lai racionalizētu ziņošanas prasības. Šo izmaiņu nepieciešamību parādījusi tiesību aktu īstenošanā gūtā pieredze. Tām nav lielas rīcībpolitiskas ietekmes, taču tās vairo īstenošanas efektivitāti un lietderīgumu. To būtība ir mērķorientēta un nav nepieciešami nekādi īpaši rīcībpolitiski risinājumi, tāpēc ietekmes novērtējums nav vajadzīgs.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Šis ir REFIT priekšlikums, kura mērķis ir vienkāršot tiesību aktus un samazināt ieinteresēto personu, jo sevišķi publisko iestāžu, slogu.

Ar priekšlikumu grozīt Regulu (EK) Nr. 80/2009 DRS piedāvātāji tiks atbrīvoti no pienākuma ik pēc četriem gadiem iesniegt Komisijai revidenta ziņojumus, un tādējādi tiem vairs neradīsies ar šo pienākumu saistītās izmaksas. Joprojām ir spēkā pienākums iesniegt šādus ziņojumus, ja Komisija to pieprasa, tomēr šiem uzņēmumiem vairs nav pienākuma pirms revidenta iecelšanas informēt Komisiju par tā identitāti un Komisijai vairs nav iespējas pieprasīt revidenta aizstāšanu, un tādējādi šie apgrūtinošie un potenciāli dārgi izmaksājošie pienākumi vairs nav jāpilda.

Priekšlikums atcelt valstu pārvaldes iestāžu pienākumu sagatavot ikgadēju aviācijas jomas drošības pārskatu atbrīvo tās no administratīvā sloga.

Attiecībā uz Regulā (ES) Nr. 165/2014 paredzēto dalībvalstu pienākumu – ziņot par apstiprinātām darbnīcām, kurās drīkst veikt tahogrāfu uzstādīšanu, pārbaudes un remontu, un par minētajām darbnīcām izsniegtajām kartēm – jānorāda, ka ierosinātā sistēma ir racionālāka un efektīvāka, jo šādu darbnīcu saraksts tiks pastāvīgi atjaunināts un no tā gūs labumu gan izpildiestādes, gan pārvadātāji. Pašreizējā ziņošanas sistēma atspoguļo tikai iesniegšanas brīdī aktuālo informāciju par apstiprinātajām darbnīcām, jo īpaši par tām izsniegtajām kartēm. Tā kā darbnīcām izsniegtās kartes ir derīgas tikai vienu gadu, saraksti, ko dalībvalstis nosūtījušas Komisijai, nākamā gada laikā pakāpeniski noveco un nepilnu gadu vēlāk ir gandrīz pilnībā novecojuši. Publiski pieejamu atjauninātu sarakstu uzturēšana samazina īstenošanas un izpildes izmaksas gan autovadītājiem un pārvadātājiem, nodrošinot, ka tiem ir piekļuve apstiprinātajām darbnīcām un montieriem, jo īpaši citās dalībvalstīs, gan izpildiestādēm, kurām citādi šie saraksti būtu jāpārbauda izpildes nolūkos. Dalībvalstīs, kurās jau ir šāda tīmekļvietne, šis priekšlikums administratīvo slogu nemainīs.

   Pamattiesības

Neattiecas.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Neattiecas.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Neattiecas.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

1. pants, ar ko groza Regulu (EK) Nr. 80/2009

Regulas (EK) Nr. 80/2009 12. pantā pašlaik ir noteikts, ka DRS piedāvātājiem ik pēc četriem gadiem vai pēc Komisijas pieprasījuma jāiesniedz neatkarīga revidenta ziņojums, kurā sīki izklāstīta īpašumtiesību struktūra un pārvaldības modelis. Turklāt tiem ir jāinformē Komisija par revidenta identitāti, un Komisija var pieprasīt revidenta aizstāšanu. Saskaņā ar grozīto priekšlikumu sistēmu piedāvātājiem neatkarīga revidenta ziņojums būs jāiesniedz tikai pēc Komisijas pieprasījuma.

2. pants, ar ko groza Regulu (ES) Nr. 996/2010

Regulas (ES) Nr. 996/2010 4. panta 5. punktā pašlaik ir noteikts, ka dalībvalstīm katru gadu jāpublicē drošības pārskats. Ar priekšlikuma 2. pantu šis noteikums tiek svītrots, pamatojoties uz to, ka Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra (EASA) tagad publicē ikgadējo drošības pārskatu.

3. pants, ar ko groza Regulu (ES) Nr. 165/2014

Regulas (ES) Nr. 165/2014 24. panta 5. punktā pašlaik ir noteikts, ka dalībvalstīm reizi gadā jānosūta Komisijai apstiprināto darbnīcu un tām izsniegto karšu saraksts un ka Komisijai šie saraksti jāpublicē. Ar priekšlikuma 3. pantu šis punkts tiek aizstāts ar punktu, kurā dalībvalstīm prasīts apstiprināto darbnīcu un tām izsniegto karšu sarakstus publicēt publiski pieejamā tīmekļvietnē un pastāvīgi atjaunināt. Tajā arī noteikts, ka Komisijai savā tīmekļvietnē jāpublicē šādu valsts tīmekļvietņu saraksts.



2023/0361 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA,

ar ko Regulas (EK) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 un (ES) Nr. 165/2014 groza attiecībā uz dažām ziņošanas prasībām autotransporta un aviācijas jomā

(Dokuments attiecas uz EEZ)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 91. pantu un 100. panta 2. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 6 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 7 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Ziņošanas prasībām ir liela nozīme pienācīgas pārraudzības nodrošināšanā un pareizas tiesību aktu izpildes panākšanā. Lai nodrošinātu, ka minētās prasības atbilst paredzētajam mērķim, un lai mazinātu administratīvo slogu, ir svarīgi tās pilnveidot.

(2)Eiropas Parlamenta un Padomes Regulās (EK) Nr. 80/2009 8 , (ES) Nr. 996/2010 9 un (ES) Nr. 165/2014 10 ir ietvertas vairākas ziņošanas prasības autotransporta un aviācijas jomā, kuras tādēļ būtu jāvienkāršo saskaņā ar Komisijas paziņojumu “ES ilgtermiņa konkurētspēja: skatījums pēc 2030. gada” 11 .

(3)Konkrētāk, Regulas (EK) Nr. 80/2009 12. pantā ir noteikts, ka ikvienam datorizētu rezervēšanas sistēmu (“DRS”) piedāvātājam ik pēc četriem gadiem un papildus pēc Komisijas pieprasījuma ir jāiesniedz neatkarīga revidenta ziņojums, kurā sīki izklāstīta īpašumtiesību struktūra un pārvaldības modelis.

(4)Minētā revīzijas un ziņošanas pienākuma mērķis ir dot Komisijai iespēju uzraudzīt, kā tiek piemērots Regulas (EK) Nr. 80/2009 10. pants, ar ko nosaka īpašus noteikumus vecākajiem pārvadātājiem. Šie noteikumi jo sevišķi ir paredzēti, lai novērstu vecāko pārvadātāju īstenotu diskrimināciju pret konkurējošām DRS un šiem pārvadātājiem piederošu DRS īstenotu diskrimināciju pret citiem pārvadātājiem. Regulas (EK) Nr. 80/2009 izvērtēšanā, kas veikta 2020. gadā 12 , secināts, ka minētie noteikumi par vecākajiem pārvadātājiem varētu būt lieki, jo aviosabiedrībām vairs nepieder DRS un nav pierādījumu, ka tās mēģinātu DRS iegādāties, ja minēto noteikumu nebūtu. Tāpēc revidenta ziņojumu iesniegšana ik pēc četriem gadiem vairs nav pamatota. Tomēr Komisijai būtu jāsaglabā pilnvaras vajadzības gadījumā pieprasīt revidenta ziņojumus, lai varētu efektīvi piemērot noteikumus par vecākajiem pārvadātājiem.

(5)Regulas (ES) Nr. 996/2010 4. panta 5. punktā noteikts, ka valsts līmenī katru gadu jāpublicē drošības pārskats, kura mērķis ir informēt sabiedrību par vispārējo aviācijas drošības līmeni. Minētā pienākuma mērķis bija nodrošināt pārredzamību par aviācijas drošības vispārējo situāciju dalībvalstīs un jo īpaši par nelaimes gadījumu izmeklēšanas darbību ieguldījumu šajā ziņā, ņemot vērā šīs regulas kontekstu. Tomēr šis pienākums ir kļuvis lieks tāpēc, ka Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūra saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2018/1139 13  72. panta 7. punktu publicē ikgadējo drošības pārskatu, kas aptver visu Savienības aviācijas sistēmu, arī nelaimes gadījumu izmeklēšanu.

(6)Regulas (ES) Nr. 165/2014 24. panta 5. punktā noteikts, ka dalībvalstu kompetentajām iestādēm reizi gadā – ja iespējams, elektroniski – jānosūta Komisijai saraksti, kuros norādīti apstiprinātie montieri un darbnīcas, kas drīkst veikt tahogrāfu uzstādīšanu, pārbaudes, inspekcijas un remontus, un arī tiem izsniegtās kartes. Komisijai minētie saraksti jāpublicē savā tīmekļvietnē.

(7)Tas, ka darbnīcu kartes ir derīgas vienu gadu, apvienojumā ar to, ka dalībvalstu paziņojums Komisijai atspoguļo tikai iesniegšanas brīdī aktuālo informāciju par apstiprinātajām darbnīcām un tām izsniegtajām derīgajām kartēm, nozīmē, ka nākamā gada laikā aizvien lielāka daļa Komisijas tīmekļvietnē publicēto darbnīcu karšu kļūst nederīgas. Tāpēc būtu jāprasa dalībvalstīm minēto informāciju publicēt un pastāvīgi atjaunināt publiski pieejamā tīmekļvietnē. Komisijai būtu jāpublicē saraksts ar visu dalībvalstu tīmekļvietnēm, kurās šī informācija ir atrodama. Dažās dalībvalstīs šādas tīmekļvietnes jau ir. Tādējādi šis pienākums samazinātu administratīvo slogu gan Komisijai, gan dalībvalstīm un samazinātu izpildes izmaksas ieinteresētajām personām, nodrošinot aktuālāku un efektīvāku informācijas izplatīšanu.

(8)Tāpēc attiecīgi būtu jāgroza Regulas (EK) Nr. 80/2009, (ES) Nr. 996/2010 un (ES) Nr. 165/2014,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Grozījumi Regulā (EK) Nr. 80/2009

Regulas (EK) Nr. 80/2009 12. pantu aizstāj ar šādu:

12. pants

Komisija var pieprasīt jebkuram sistēmas piedāvātājam iesniegt neatkarīga revidenta ziņojumu, kurā sīki izklāstīta īpašumtiesību struktūra un pārvaldības modelis. Izmaksas saistībā ar revidenta ziņojumu sedz sistēmas piedāvātājs.”

2. pants

Grozījums Regulā (ES) Nr. 996/2010

Regulas (ES) Nr. 996/2010 4. panta 5. punktu svītro.

3. pants

Grozījums Regulā (ES) Nr. 165/2014

Regulas (ES) Nr. 165/2014 24. panta 5. punktu aizstāj ar šādu:

“5. Dalībvalstu kompetentās iestādes publiski pieejamā tīmekļvietnē publicē apstiprināto montieru un darbnīcu un tiem izsniegto karšu sarakstus un nodrošina, ka šie saraksti tiek pastāvīgi atjaunināti. Komisija savā tīmekļvietnē publicē šādu valsts tīmekļvietņu sarakstu.”

4. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā –    Padomes vārdā –

priekšsēdētāja    priekšsēdētājs

(1)    COM(2023)168.
(2)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 80/2009 (2009. gada 14. janvāris) par rīcības kodeksu datorizētām rezervēšanas sistēmām un par Padomes Regulas (EEK) Nr. 2299/89 atcelšanu (OV L 35, 4.2.2009., 47. lpp.).
(3)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(4)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 996/2010 (2010. gada 20. oktobris) par nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanu un novēršanu civilajā aviācijā un ar ko atceļ Direktīvu 94/56/EK (OV L 295, 12.11.2010., 35. lpp.).
(5)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 165/2014 (2014. gada 4. februāris) par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu (OV L 60, 28.2.2014., 1. lpp.).
(6)    OV C , , . lpp.
(7)    OV C , , . lpp.
(8)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 80/2009 (2009. gada 14. janvāris) par rīcības kodeksu datorizētām rezervēšanas sistēmām un par Padomes Regulas (EEK) Nr. 2299/89 atcelšanu (OV L 35, 4.2.2009., 47. lpp.).
(9)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 996/2010 (2010. gada 20. oktobris) par nelaimes gadījumu un incidentu izmeklēšanu un novēršanu civilajā aviācijā un ar ko atceļ Direktīvu 94/56/EK (OV L 295, 12.11.2010., 35. lpp.).
(10)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 165/2014 (2014. gada 4. februāris) par tahogrāfiem autotransportā, ar kuru atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 3821/85 par reģistrācijas kontrolierīcēm, ko izmanto autotransportā, un groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 561/2006, ar ko paredz dažu sociālās jomas tiesību aktu saskaņošanu saistībā ar autotransportu (OV L 60, 28.2.2014., 1. lpp.).
(11)    COM(2023)168.
(12)     https://ec.europa.eu/transparency/documents-register/detail?ref=SWD(2020)9&lang=en
(13)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/1139 (2018. gada 4. jūlijs) par kopīgiem noteikumiem civilās aviācijas jomā un ar ko izveido Eiropas Savienības Aviācijas drošības aģentūru, un ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 2111/2005, (EK) Nr. 1008/2008, (ES) Nr. 996/2010, (ES) Nr. 376/2014 un Direktīvas 2014/30/ES un 2014/53/ES un atceļ Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 552/2004 un (EK) Nr. 216/2008 un Padomes Regulu (EEK) Nr. 3922/91 (OV L 212, 22.8.2018., 1. lpp.).