Briselē, 4.5.2023

COM(2023) 189 final

2023/0134(COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko groza Direktīvu 1999/62/EK, Padomes Direktīvu 1999/37/EK un Direktīvu (ES) 2019/520 attiecībā uz CO2 emisiju klasi lielas noslodzes transportlīdzekļiem ar piekabēm


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/362 1 , ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 1999/62/EK 2 , risinājusi vairākas sociālekonomiskas un vides problēmas, to starpā ar klimata pārmaiņām saistītos jautājumus. Tas tika panākts, atļaujot diferencēt ceļu lietošanas maksu lielas noslodzes transportlīdzekļiem, kā arī mazas noslodzes transportlīdzekļiem atkarībā no to CO2 emisijām, lai mudinātu operatorus izmantot efektīvākus transportlīdzekļus. Direktīvas pieņemšanas laikā vēl nebija pieejams tiesiskais regulējums par to, kā sertificēt piekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām. Tādēļ piekabes nevarēja iekļaut ceļu lietošanas maksas diferenciācijā, kuras pamatā ir CO2 emisijas.

Rezultātā Direktīvas (ES) 2022/362 31. apsvērumā Komisija tika aicināta ceļu lietošanas maksas samazinājuma noteikšanā iekļaut piekabju un puspiekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām, tiklīdz ir pieejamas juridiski sertificētas vērtības attiecībā uz piekabju un puspiekabju ietekmi uz savienotu smago kravas transportlīdzekļu CO2 emisijām. Apsvērumā dotais nosacījums tika izpildīts, pieņemot Komisijas Īstenošanas regulu (ES) 2022/1362 3 .

Piekabēm ir ievērojams potenciāls samazināt smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijas, un uz pieprasījumu vērsts pasākums, kas samazina energoefektīvāku piekabju ekspluatācijas izmaksas, var stimulēt to ātrāku ieviešanu. Tādējādi šā priekšlikuma mērķis ir izstrādāt noteikumus, lai iekļautu piekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām ceļu lietošanas maksas noteikšanas shēmās, kas diferencē ceļu lietošanas maksu atkarībā no transportlīdzekļu CO2 emisijām.

Turklāt ar šo priekšlikumu tiek izmainīti esošie Direktīvas (ES) 2022/362 noteikumi par infrastruktūras lietošanas maksas un lietošanas maksas izmaiņām lielas noslodzes transportlīdzekļiem atkarībā no to CO2 emisijām, lai atspoguļotu jauno Regulas (ES) 2019/1242 struktūru, kas izriet no tās pārskatīšanas saskaņā ar priekšlikumu COM(2023) 88 final 4 .

Saskanība ar spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Šī iniciatīva papildina ar Direktīvu (ES) 2022/362 ieviestās autoceļu nodevas, kuru pamatā ir CO2 emisijas, kā noteikts minētās direktīvas 31. apsvērumā.

Saskanība ar citām Savienības politikas jomām

Šis priekšlikums papildina priekšlikumu COM(2023) 88 final Regulai, ar ko groza Regulu (ES) 2019/1242,kas paplašina tās darbības jomu, nosakot prasības piekabju ražotājiem attiecībā uz jauniem autoparkiem, un tādējādi attiecas uz kravu autopārvadājumu nozares piedāvājuma pusi. Šis priekšlikums attiecas uz nozares pieprasījuma pusi, motivējot pārvadātājus iegādāties efektīvākas piekabes. Šis priekšlikums arī atspoguļo Regulas (ES) 2019/1242 grozījumus, kas izdarīti Direktīvas (ES) 2022/362 noteikumos, atsaucoties uz minēto regulu.

Šis priekšlikums arī veicina plāna REPowerEU 5 mērķu sasniegšanu, uzlabojot energotaupību un efektivitāti autotransporta nozarē.

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Direktīvas 1999/62/EK juridiskais pamats ir Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 71. un 93. pants, kas tagad ir Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 91. un 113. pants.

Šis priekšlikums ietekmē direktīvas noteikumus, kas attiecas uz ceļu lietošanas maksu transportlīdzekļiem, un tā ir joma, kurā piemēro LESD 91. pantu.

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Saskaņā ar LESD 4. panta 2. punkta g) apakšpunktu transporta jomas regulēšana ir ES un dalībvalstu dalītā kompetencē. Tomēr esošo noteikumu pielāgošanu var veikt tikai pati ES. ES noteikumu attiecināmības paplašināšanu uz piekabēm pamato transportlīdzekļu sastāvu ietekme uz klimata pārmaiņām, jo šie transportlīdzekļi izmanto to pašu ceļu infrastruktūru un veicina CO2 emisijas.

Proporcionalitāte

Ierosinātie pasākumi tikai veicina izvirzīto mērķu sasniegšanu, jo īpaši principu “piesārņotājs maksā” un “lietotājs maksā” konsekventu piemērošanu, un nepārsniedz to, kas ir nepieciešams, lai sasniegtu Savienības mērķus samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas rentablā veidā, vienlaikus nodrošinot taisnīgumu un vidisko integritāti.

Juridiskā instrumenta izvēle

Tā kā grozāmais tiesību akts ir direktīva, grozošā akta statusam ir jābūt tādam pašam.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANOS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Spēkā esošo tiesību aktu ex post izvērtējumi/ atbilstības pārbaudes

Direktīvā (ES) 2022/362 risinātas dažādas problēmas, kas saistītas ar ceļu lietošanas maksu, ko iekasē par smagajiem kravas transportlīdzekļiem. Ieinteresēto personu atsauksmes izvērtējumā, kura rezultātā tika pieņemta minētā direktīva, norādīja uz nepieciešamību samazināt CO2 emisijas autoceļu nozarē.

Direktīvā (ES) 2022/362 uzdots diferencēt ceļu lietošanas maksu lielas noslodzes transportlīdzekļiem, paredzot iespēju dalībvalstīm diferencēt ceļu lietošanas maksu arī mazas noslodzes transportlīdzekļiem, atkarībā no to CO2 emisijām. Tā kā Direktīvas (ES) 2022/362 pieņemšanas laikā nebija tiesiskā regulējuma par to, kā sertificēt piekabju ietekmi uz transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām, minētajā direktīvā netika ņemta vērā piekabju ietekme uz ceļu lietošanas maksas diferencēšanu lielas noslodzes transportlīdzekļiem. Lai nodrošinātu pilnīgu regulatīvo konsekvenci, direktīvas 31. apsvērumā ir ierosināts grozījums, kas novērstu šo nepilnību, iekļaujot piekabju ietekmi ceļu lietošanas maksas diferencēšanā lielas noslodzes transportlīdzekļiem.

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Tika izmantotas mērķtiecīgas metodes, lai apspriestos ar konkrētām ieinteresētajām personām un speciālistiem. Notika deviņas intervijas ar dalībvalstu transporta ministriju pārstāvjiem, pārvadātājiem, par transportlīdzekļu atbilstību atbildīgo iestāžu pārstāvjiem, autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzējiem un ražotājiem, kā arī standartizācijas iestādēm.

·Kopsavilkums par saņemtajām atsauksmēm un rezultātu izmantošanu

Ieinteresētās personas uzskatīja, ka piekabju iekļaušana ceļu lietošanas maksas diferencēšanā atkarībā no to CO2 emisijām ir tehniski iespējama. Vienlaikus ieinteresētās personas norādīja uz iespējamiem, ar ieviešanu saistītiem sarežģījumiem, kā arī uz vienkāršošanas un uzlabošanas iespējām. Turpmāk ir aprakstīts, kā saņemtās atsauksmes tika ņemtas vērā priekšlikumā.

Priekšlikuma projektā, kas tika apspriests ar ieinteresētajām personām, bija paredzēts aprēķināt transportlīdzekļu sastāva kopējās CO2 emisijas, sareizinot mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisijas, kas izteiktas gramos uz tonnkilometru, ar tam pievienotās piekabes efektivitātes koeficientu. Pēc tam transportlīdzekļu sastāva CO2 emisiju klase tiktu noteikta saskaņā ar 7.ga panta 2. punktu. Tomēr dalībvalstis un autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzēji norādīja uz problēmām šajā procesā. Dalībvalstu transporta ministrijas uzsvēra, ka ir iespējamas neatbilstības ar Direktīvas (ES) 2022/362 īstenošanu. Konkrēti, lai šajās dalībvalstīs ieviestu diferenciāciju atkarībā no CO2 emisijām, transportlīdzekļa iekārtas 6 saglabā mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisiju klasi, un netiek prasīta CO2 emisiju saglabāšana, kas izteiktas gramos uz tonnkilometru. Autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzēji atzina, ka šāds aprēķins prasītu saglabāt transportlīdzekļa iekārtā efektivitātes koeficientu katrai piekabei, kas parasti tiek pievienota mehāniskajam transportlīdzeklim. Šī transportlīdzekļa vadītājam būtu no šo piekabju saraksta jāizvēlas konkrētā brauciena laikā izmantotā piekabe. Šāds saraksts varētu būt ļoti garš uzņēmumos ar lielu piekabju parku. Ņemot to vērā, autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzēji uzsvēra, ka ir svarīgi saglabāt transportlīdzekļa iekārtas saskarni vienkāršu, lai samazinātu nepareizas interpretācijas vai kļūdas risku transportlīdzekļu vadītājiem. Vienlaikus autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzēji informēja, ka jau pastāv transportlīdzekļa iekārtas ar līdzīgām funkcijām, piemēram, ar iespēju transportlīdzekļa vadītājam izvēlēties asu skaitu un transportlīdzekļu sastāva svaru. Līdzīgu novērojumu par vienkāršības lielo nozīmi un papildu sloga radīto risku minēja arī pārvadātāji.

Reaģējot uz iepriekš izklāstīto, šajā priekšlikumā ir iekļauts jauns direktīvas pielikums, kurā noteiktas trīs piekabju klases atkarībā no efektivitātes koeficienta robežvērtībām. Katrai piekabju klasei ir noteikts, kā atkarībā no mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisiju klases mainās transportlīdzekļu sastāva CO2 emisiju klase. Šāda izmaiņa padara šo priekšlikumu saskanīgāku ar pašlaik īstenojamo ceļu lietošanas maksu diferencēšanu atkarībā no CO2 emisijām, kas ieviesta ar Direktīvu (ES) 2022/362. Konkrēti, priekšlikuma projektā iekļautais aprēķins, kas tika apspriests ar ieinteresētajām personām, netiek prasīts, un līdz ar to nav prasības mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisijas gramos uz tonnkilometru saglabāt transportlīdzekļa iekārtās. Tāpat netiek prasīts, lai mehāniskā transportlīdzekļa iekārtās tiktu saglabāts efektivitātes koeficients katrai piekabei, kuru parasti izmanto kopā ar mehānisko transportlīdzekli. Līdz ar to transportlīdzekļu sastāva vadītājam nebūtu jāizvēlas vērtība no piekabju saraksta; tā vietā tiktu prasīts izvēlēties piekabes klasi, kā rezultātā vienkāršojas transportlīdzekļa iekārtas saskarne un jaunā funkcionalitāte.

Lai mazinātu nepareizas interpretācijas vai kļūdas risku vadītājiem, autoceļu nodevu iekasēšanas pakalpojumu sniedzēji arī ieteica piekabes parametrus paziņot mehāniskā transportlīdzekļa iekārtām elektroniski, izmantojot piekabēs iebūvēto svēršanas iekārtu. Šajā priekšlikumā minētais ierosinājums nav sīkāk analizēts divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, iebūvētas svēršanas iekārtas (ierīces) izmantošana ir viena no iespējām, kas dota Padomes Direktīvas Nr. 96/53/EK 7 10.d pantā, un neviena dalībvalsts šo iespēju pašlaik neizmanto, kas nozīmē, ka iebūvētas svēršanas iekārtas nav plaši izplatītas. Otrkārt, Eiropas standartizācijas organizācijas CEN un ETSI, ar kurām Komisija apspriedās, norādīja, ka, lai gan datu apmaiņa starp transportlīdzekļa iekārtām, kas saistītas ar autoceļu nodevu iekasēšanu, un iebūvētām svēršanas iekārtām tehniski ir iespējama, pašreizējie standarti to neregulē un to arī nenodrošina visas šādas pašlaik tirgū pieejamās ierīces.

Dalībvalstu transporta ministrijas pauda bažas par izpildes nodrošināšanu. Šajā aspektā ar priekšlikumu groza 7.j pantu, prasot, lai transportlīdzekļa vadītājs vai attiecīgā gadījumā pārvadātājs, vai Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmas (EETS) pakalpojumu sniedzējs iesniedz pierādījumus par piekabes raksturlielumiem izpildes uzraugiem. Ar aerodinamiskajām ierīcēm saistīts iespējamais sarežģījums ir tāds, ka šīs ierīces var salīdzinoši viegli noņemt no piekabes. Lai nodrošinātu to, ka piekabju efektivitāte ir tāda pati kā transportlīdzeklim ar tipa apstiprinājumu un neatšķiras tādēļ, ka aerodinamiskajās ierīcēs ir veiktas izmaiņas, piekabes priekšpusē tiks uzstādīts marķējums, kurā būs iekļauts konkrētajā piekabē uzstādīto aerodinamisko ierīču saraksts saskaņā ar Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2022/1362 V pielikuma 3. papildinājuma 1.8. un 1.9. punktu.

Ekspertu atzinumu pieprasīšana un izmantošana

Veicot ekonomiskās, sociālās un vidiskās ietekmes kvantitatīvo novērtējumu, turpmāk minētā ietekmes novērtējuma pamatā ir likta PRIMES un JRC DIONE modeļa analīze, kā arī ārpakalpojumu sniedzēja veiktā analīze.

Siltumnīcefekta gāzu emisiju monitoringa dati un citi jauno lielas noslodzes transportlīdzekļu parka parametri tika iegūti no dalībvalstu un ražotāju paziņotajiem ikgadējiem monitoringa datiem, kurus saskaņā ar Regulu (ES) 2018/956 apkopo Eiropas Vides aģentūra (EVA).

Ietekmes novērtējums

Iniciatīvu pamato ietekmes novērtējums, kas veikts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2019/1242 8 pārskatīšanai un pēc atkārtotas iesniegšanas 2022. gada 6. decembrī tas ir saņēmis pozitīvu atzinumu no Regulējuma kontroles padomes. Ietekmes novērtējumā tika secināts, ka piekabju energoefektivitātei ir liels uzlabojumu potenciāls un šādi pasākumi sniegtu izmaksu ziņā efektīvu ieguldījumu lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisiju samazināšanā. Ekonomiskā izteiksmē saimnieciskie neto ietaupījumi transportlīdzekļa darbmūža laikā no sabiedrības viedokļa iekļaujas robežās no gandrīz 11 500 EUR refrižeratora piekabei ar jūgstieni līdz vairāk nekā 42 500 EUR vidējai puspiekabei ar kastes formas virsbūvi.

Tādēļ šī pārskatīšana nodrošinās obligātu energoefektivitātes uzlabošanas mērķrādītāju attiecībā uz jauno piekabju parku, un šis ražotājiem adresētais pasākums ir vērsts uz piedāvājumu. Tāpat kā mehānisko transportlīdzekļu gadījumā, šādu uz piedāvājumu vērstu pasākumu stingri atbalstītu papildu pasākums, kas vērsts uz pieprasījumu. Samazinot ceļu lietošanas maksu un līdz ar to arī ekspluatācijas izmaksas transportlīdzekļu sastāviem, kuros izmanto energoefektīvākas piekabes, tiks ietekmēts šo transportlīdzekļu pieprasījums, jo tiks veicināta energoefektīvāku un līdz ar to arī dārgāku piekabju iegāde. Šī ietekme tika ņemta vērā arī izmaksu un ieguvumu analīzē, pārskatot tiesību aktus par lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 standartiem.

Ar šo tiesību aktu ierosinātie grozījumi Direktīvā 1999/62/EK ir cieši saistīti ar priekšlikumu Regulas (ES) 2019/1242 grozīšanai. Tomēr Direktīvu 1999/62/EK var grozīt tikai ar citu direktīvu, tāpēc ir vajadzīgi divi atsevišķi tiesību akti.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Ar šo priekšlikumu ieviestā ceļu lietošanas maksas diferencēšana attiecas tikai uz efektīvākām piekabēm. Tas nozīmē, ka autoceļu apsaimniekotājiem, autoceļu nodevu pakalpojumu sniedzējiem un šo nodevu iekasētājiem nav vajadzības reģistrēt attiecīgo informāciju par citām piekabēm. Piekabju klašu definīcijai ir jāvienkāršo ieviešana tiem uzņēmumiem, kuriem ir liels skaits piekabju.

Sagaidāms, ka šai iniciatīvai būs neliela pozitīva ietekme uz konkurētspēju, ko radīs maksas diferenciācija, jo tā nedaudz palielinās efektīvāku piekabju izmantošanu, sekmējot inovācijas.

Šajā iniciatīvā precizēti noteikumi, kas nosaka pienākumu mainīt infrastruktūras lietošanas maksu un lietošanas maksu atkarībā no mehānisko transportlīdzekļu CO2 emisijām.

Pamattiesības

Priekšlikumā ievērotas pamattiesības, un tas atbilst principiem, kas jo īpaši ir atzīti Eiropas Savienības Pamattiesību hartā.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Priekšlikums neietekmē Savienības budžetu.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un pārraudzības, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Priekšlikumā ir iekļautas specifiskas ziņošanas prasības dalībvalstīm saistībā ar infrastruktūras lietošanas maksas vai lietošanas maksas izmaiņām atkarībā no transportlīdzekļu vidiskā snieguma.

Skaidrojošie dokumenti

Ņemot vērā priekšlikuma darbības jomu, nešķiet pamatoti vai samērīgi pieprasīt skaidrojošus dokumentus.

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

(a)Priekšlikumā grozīt Direktīvu 1999/62/EK ir iekļauti šādi elementi:

1. panta 1. punkts: 2. pants. Definīcijas

Termina “bezemisiju transportlīdzeklis” definīcijas a) apakšpunktā atsauce uz bezemisiju lielas noslodzes transportlīdzekļa definīciju Regulā (ES) 2019/1242 ir grozīta, lai ierosinātajā jaunajā definīcijā atsauktos tikai uz bezemisiju lielas noslodzes mehāniskajiem transportlīdzekļiem, nevis uz piekabēm. Šis grozījums nodrošina, ka tiek saglabāta pašreizējās definīcijas jēga un ka lielas noslodzes transportlīdzekļu sastāvu klasificēšana CO2 emisiju 5. klasē saskaņā ar 7.ga panta 2. punktu balstās tikai uz mehāniskajiem transportlīdzekļiem.

Termina “mazemisiju transportlīdzeklis” definīcijā b) apakšpunkts ir grozīts, lai precizētu attiecīgās transportlīdzekļu grupas, atsaucoties uz tām, kuras aptver īstenošanas akti, kas pieņemti saskaņā ar 7.ga panta 7. punktu. Šis grozījums nodrošina, ka tiek saglabāta pašreizējās definīcijas jēga, un atspoguļo jauno ierosināto Regulas (ES) 2019/1242 struktūru. Patiešām, pamatojoties uz Komisijas paralēli iesniegto priekšlikumu, minētās regulas 2. panta 1. punktā vairs netiks definētas regulas aptvertās transportlīdzekļu apakšgrupas.

Termina “emisiju samazinājuma trajektorija” definīcija ir grozīta, lai:

saskaņotu terminoloģiju ar to terminoloģiju, kas izmantota ierosinātajā jaunajā Regulas (ES) 2019/1242 I pielikuma 5.1. punktā;

nodrošinātu tās piemērojamību pēc 2030. gada, pamatojoties uz CO2 emisiju samazināšanas mērķrādītājiem, kas tiks noteikti Regulā (ES) 2019/1242 (kad tā tiks grozīta saskaņā ar paralēlo Komisijas priekšlikumu);

nodrošinātu, ka atsauce uz apakšgrupas atsauces CO2 emisijām tiek piemērota tā, kā noteikts 38. punktā;

pēdējo iedaļu par iespējamām atsauces CO2 vērtību korekcijām pārvietotu uz 7.ga panta 1. punktu, nodrošinot vienādu piemērojamības laiku visām CO2 emisiju klasēm.

Šis grozījums nodrošina, ka tiek saglabāta pašreizējās definīcijas jēga, kā arī tās piemērojamību pēc 2030. gada.

Termina “transportlīdzekļu grupas atsauces CO2 emisijas” definīcija ir grozīta, lai definētu “atsauces CO2 emisijas”, kas attiecas gan uz transportlīdzekļu apakšgrupām, gan grupām, lai a) apakšpunktā precizētu, ka transportlīdzekļi, uz kuriem attiecas Regula (ES) 2019/1242, ir sagrupēti apakšgrupās, un lai precizētu attiecīgās transportlīdzekļu grupas b) apakšpunktā, atsaucoties uz tām, uz kuras aptver īstenošanas akti, kas pieņemti saskaņā ar 7.ga panta 7. punktu. Šis grozījums nodrošina, ka tiek saglabāta pašreizējās definīcijas jēga.

Terminu “piekabe” un “puspiekabe” definīcijas ir pievienotas, lai nodrošinātu juridisku skaidrību attiecībā uz šiem terminiem un lai konkrētāk precizētu attiecīgo noteikumu jomu.

1. panta 2. punkts: 7.ga pants. Maksas izmaiņa lielas noslodzes transportlīdzekļiem

7.ga panta 1. punkta otro un ceturto daļu attiecīgi groza un svītro, lai:

otrajā daļā atsauktos uz infrastruktūras lietošanas maksas un lietošanas maksas izmaiņu visām CO2 emisiju klasēm visās transportlīdzekļu apakšgrupās, uz kurām attiecas Regula (ES) 2019/1242, un tādēļ minētajā daļā iekļautu atsauci uz apakšgrupām, kuras regula aptvers, tiklīdz stāsies spēkā ierosinātie minētās regulas grozījumi, un uz kurām pašlaik ir atsauce ceturtajā daļā;

apvienotu pašreizējo ceturto daļu ar pašreizējo otro daļu;

saglabātu izmaiņas piemērojamības laiku transportlīdzekļu apakšgrupām, kuras pašlaik aptver Regula (ES) 2019/1242, skaidri atsaucoties uz šīm transportlīdzekļu apakšgrupām un norādot 2023. gada 13. maiju kā beigas divu gadu periodam pēc atsauces CO2 emisiju publicēšanas īstenošanas aktā, kas pieņemts saskaņā ar minētās regulas 11. panta 1. punktu, proti, Komisijas Īstenošanas lēmumā (ES) 2021/781 9 ;

saglabātu izmaiņas piemērojamības laiku transportlīdzekļu apakšgrupām, kuras aptvers Regula (ES) 2019/1242, tiklīdz stāsies spēkā minētās regulas grozījumi, kā noteikts pašreizējā ceturtajā daļā un trešās daļas pašreizējā otrajā teikumā;

nodrošinātu, ka atsauces CO2 vērtību iespējamo korekciju piemērojamības laiks saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 11. panta 2. punktu CO2 emisiju 2., 3. un 4. klasei ir vienāds, kā noteikts pašreizējā termina “emisiju samazinājuma trajektorija” definīcijā, ņemot vērā ierosinātās izmaiņas 11. panta 2. punktā.

1. punkta trešā daļa ir grozīta tā, lai:

precizētu attiecīgās transportlīdzekļu grupas, atsaucoties uz tām, kuras aptvers īstenošanas akti, kas pieņemti saskaņā ar 7.ga panta 7. punktu;

saglabātu atsauces CO2 emisiju piemērojamības laiku transportlīdzekļu apakšgrupām, kuras aptvers Regula (ES) 2019/1242, tiklīdz stāsies spēkā minētās regulas grozījumi;

precizētu to, ka pēc Regulas (ES) 2019/1242 darbības jomas paplašināšanas, attiecinot to uz citiem lielas noslodzes transportlīdzekļiem, izmaiņa attieksies uz visām CO2 emisijas klasēm.

7. punkts ir grozīts tā, lai saglabātu attiecīgās transportlīdzekļu apakšgrupas, nepārprotami atsaucoties uz transportlīdzekļu apakšgrupām, kuras pašlaik aptver Regula (ES) 2019/1242.

1. panta 3. punkts: 7.gc pants. Piekabju ietekme uz ceļu lietošanas maksas samazinājuma noteikšanu

Jaunajā 7.gc pantā ir precizētas detaļas, kā noteikt transportlīdzekļu sastāvu ceļu lietošanas maksu izmaiņu atkarībā no piekabju ietekmes uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām. Diferenciācijas pamatā ir piekabju efektivitātes koeficients, kā norādīts VIII pielikumā. Šim noteikumam jāstimulē efektīvāku piekabju izmantošana. Pantā noteikts pilnvarojums Komisijai noteikt piekabju efektivitātes robežvērtības un metodiku attiecībā uz vecākām piekabēm, kurām efektivitātes koeficients nav piešķirts.

1. panta 4. punkts: 7.j pants. Autoceļu nodevu un lietošanas maksas iekasēšana un maksāšana

2.a punkts ir grozīts, lai nodrošinātu, ka visi iespējamie maksas elementi tiek iekasēti un nomaksāti saskanīgā veidā.

1. panta 5. punkts: 9.d pants. Pilnvarojums Komisijai pieņemt deleģētos aktus

9.d pants ir grozīts, lai grozītu jauno VIII pielikumu, nosakot efektivitātes koeficienta robežvērtības vai pielāgojot tos zinātnes un tehnikas attīstībai.

1. panta 6. punkts: 11. pants. Ziņošana

Pašreizējais 2. punkta c) apakšpunkts ir grozīts, lai iekļautu tajā informāciju par 7.gc pantu. 

1. panta 7. punkts

Jaunais VIII pielikums ir saistīts ar ierosināto 7.gc pantu par ceļu lietošanas maksas izmaiņu noteikšanu transportlīdzekļu sastāviem.

(b)Priekšlikumā grozīt Direktīvu (ES) 2019/520 10 ir iekļauts šāds elements:

2. pants

I pielikums ir grozīts, pievienojot ar piekabēm saistītu informāciju, lai atvieglotu informācijas par ceļu lietošanas maksu nesamaksāšanu pārrobežu apmaiņu Savienībā.

(c)Priekšlikumā grozīt Padomes Direktīvu 1999/37/EK 11 ir iekļauts šāds elements:

3. pants

I pielikums ir grozīts, lai dotu dalībvalstij iespēju transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā pievienot piekabes efektivitātes koeficientu un norādīt piekabes klasi.

2023/0134 (COD)

Priekšlikums

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko groza Direktīvu 1999/62/EK, Padomes Direktīvu 1999/37/EK un Direktīvu (ES) 2019/520 attiecībā uz CO2 emisiju klasi lielas noslodzes transportlīdzekļiem ar piekabēm

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 91. panta 1. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu 12 ,

ņemot vērā Reģionu komitejas atzinumu 13 ,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru,

tā kā:

(1)Pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu (ES) 2022/362 14 , tika nostiprināti principi “piesārņotājs maksā” un “lietotājs maksā”, ieviešot obligātu maksu, kas atkarīga no CO2 emisijām, vai nu mainot infrastruktūras lietošanas maksu un lietošanas maksu atbilstoši transportlīdzekļu CO2 emisijām, vai piemērojot maksu par CO2 emisijām, kas sedz ārējās izmaksas. Patlaban ceļu lietošanas maksas transportlīdzekļu sastāviem, ko veido mehāniskais transportlīdzeklis un piekabe, mainās atkarībā no mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisijām un neatkarīgi no pievienotās piekabes raksturlielumiem, jo īpaši no tās ietekmes uz transportlīdzekļu sastāva CO2 emisijām.

(2)Lai gan piekabe pati nepatērē enerģiju, tai ir vajadzīga enerģija no velkošā mehāniskā transportlīdzekļa, kas to pārvieto. Piekabju energoefektivitātes optimizācija samazina tradicionālo transportlīdzekļu CO2 emisijas un palielina transportlīdzekļu autonomiju. Šāda piekabju optimizācija ir atkarīga no piekabju aerodinamikas rādītājiem, rites pretestības un svara uzlabojumiem. Energoefektivitātes potenciāls ir aptuveni 7,5 % piekabēm ar jūgstieni un 15 % puspiekabēm, salīdzinot ar 2020. gada atsauces piekabi. Tādēļ piekabēm var būt liela nozīme kravu autopārvadājumu nozares dekarbonizācijā. Taču efektīvāku piekabju ienākšanu tirgū apgrūtina tas, ka tām ir augstākas cenas un arī piekabju pircēji līdz šim nav varējuši salīdzināt dažādas piekabes pēc to energoefektivitātes. Tas ierobežo energoefektīvu piekabju pieejamību tirgū. Aerodinamiskās ierīces tirgū jau ir pieejamas, un nākotnē tās kļūs vēl pieejamākas, taču pašreizējā Savienības parkā tās netiek plaši izmantotas.

(3)Komisijas Īstenošanas regulā (ES) 2022/1362 15 ir noteiktas juridiski sertificētas vērtības attiecībā uz piekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām. Lai vēl vairāk samazinātu efektīvāku piekabju ekspluatācijas izmaksas, būtu jāizstrādā noteikumi, lai ceļu lietošanas maksas noteikšanas shēmās, kuru pamatā ir diferenciācija atkarībā no CO2, iekļautu piekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām. Tā kā mehāniskos transportlīdzekļus var savienot ar dažādām piekabēm, iekļaujot piekabes ceļu lietošanas maksas noteikšanas shēmās, pamatojoties uz diferenciāciju atkarībā no CO2, būtu jāņem vērā faktiski izmantotās piekabes.

(4)Maksas attiecināšanu uz piekabēm, pamatojoties uz CO2 emisijām, būtu jāpiemēro piekabēm, uz kurām attiecas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362. Piekabju veiktspēja var atšķirties atkarībā no to tehniskajiem parametriem. Lai izvērtētu piekabes veiktspēju energoefektivitātes aspektā, konkrētās piekabes veiktspēja pēc tās CO2 samazināšanas potenciāla tiek salīdzināta ar tādas atsauces piekabes veiktspēju, kurai ir līdzīga asu konfigurācija, maksimālā pieļaujamā asslodze un šasijas konfigurācija. Attiecība starp vērtību konkrētai piekabei un atsauces piekabei Īstenošanas regulā (ES) 2022/1362 ir definēta kā efektivitātes koeficients. Efektīvākām piekabēm efektivitātes koeficienta vērtība ir mazāka nekā 1.

(5)Efektivitātes koeficientu var aprēķināt, pamatojoties uz kilometriem, tonnkilometriem vai m3-kilometriem. Visām piekabēm, izņemot piekabes ar tilpuma orientāciju, būtu jāizmanto efektivitātes koeficients, kas balstīts uz tonnkilometriem. Piekabes ar tilpuma orientāciju ir tās, kas konstruētas galvenokārt apjomīgu preču pārvadāšanai. Efektivitātes koeficientu, kas balstīts uz tonnkilometriem, nevar izmantot piekabēm ar tilpuma orientāciju, jo šīm piekabēm ir lielāka rites pretestība un masa nekā tradicionālajām piekabēm. Tā vietā piekabēm ar tilpuma orientāciju būtu jāizmanto efektivitātes koeficients, kas balstīts uz m3-kilometriem.

(6)Transportlīdzekļa sastāva ar efektīvāku piekabi CO2 emisiju klasei vajadzētu būt augstākai nekā atsevišķa mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisiju klasei, tādējādi nodrošinot iespēju saņemt ceļu lietošanas maksas lielāku samazinājumu. Piekabes CO2 emisiju samazināšanas potenciāla ietekme uz transportlīdzekļu sastāva CO2 emisiju klasi būtu jāpamato, salīdzinot konkrētās piekabes efektivitātes koeficientu un šajā direktīvā minētajām efektivitātes koeficienta robežvērtībām. Puspiekabēm un citām piekabēm ir paredzētas atšķirīgas robežvērtības, jo to potenciāls izmaksu ziņā efektīvi samazināt CO2 emisijas ir atšķirīgs.

(7)Ja dalībvalsts piekabju ietekmi uz smago kravas transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisijām iekļauj ceļu lietošanas maksas noteikšanas shēmās savā teritorijā un nosaka specifiskas maksas transportlīdzekļu sastāviem, kas neiekļaujas maksimālajās masās un/vai gabarītos, kuri noteikti Padomes Direktīvā Nr. 96/53/EK 16 , šai dalībvalstij būtu jāļauj piemērot ceļu lietošanas maksas samazinājumu tādiem transportlīdzekļu sastāviem, kuros ir izmantota vismaz viena efektīvāka piekabe.

(8)Komisija būtu jāpilnvaro, pieņemot deleģētos aktus, grozīt Direktīvas 1999/62/EK VIII pielikumu, lai noteiktu vai koriģētu tajā noteiktās efektivitātes koeficienta robežvērtības un lai noteiktu metodiku to piekabju iedalīšanai piekabju klasēs, kurām ir veikts modernizācijas process, jo īpaši tām, kurām nebija noteikts efektivitātes koeficients saskaņā ar Īstenošanas regulu (ES) 2022/1362. Efektivitātes koeficienta robežvērtības būtu jānosaka, tiklīdz ir apkopoti dati par piekabju efektivitāti vismaz par vienu gadu saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/956 17 . Efektivitātes koeficienta robežvērtību pamatā vajadzētu būt piekabju parka vidējai efektivitātei laikā, kad tiek publicētas šādu transportlīdzekļu atsauces CO2 emisijas, un potenciālu, ka šīm piekabēm jārada efektivitātes uzlabojumi. Pēc tam tie būtu jākoriģē, lai atspoguļotu tehnikas attīstību un jauno tehnoloģiju, piemēram, piekabju ar dzenošām asīm, arvien plašāku izplatību. Nosakot metodiku modernizētām piekabēm, būtu jāapsver iespēja uzstādīt tādas iekārtas, kas uzlabo piekabju enerģijas patēriņu, piemēram, aerodinamiskās ierīces, par kurām var pārliecināties periodiskajā tehniskajā apskatē un kas būtu jānorāda tehniskās apskates sertifikātā, kas minēts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2014/45/ES 18 .

(9)Lai nodrošinātu, ka vadītāji pareizi deklarē mehāniskajam transportlīdzeklim pievienotās piekabes veiktspēju, kad viņi izmanto maksas samazinājumu, kas atkarīgs no CO2 emisijām, ir nepieciešams, lai izpildes uzraugiem pēc pieprasījuma tiktu sniegti pierādījumi par transportlīdzekļu sastāva emisijas klasi, t. i., arī pierādījumi, kas apliecina piekabes veiktspēju. Ja šādi pierādījumi netiek sniegti, dalībvalstij vajadzētu būt tiesībām piemērot maksu, pamatojoties tikai uz mehāniskā transportlīdzekļa emisiju klasi.

(10)Lai nodrošinātu, ka ceļu lietošanas maksas izmaiņa atkarībā no CO2 emisijām tiek piemērota saskanīgi, ir jāgroza Padomes Direktīva 1999/37/EK 19 , prasot, lai piekabju efektivitātes koeficients tiktu norādīts to reģistrācijas apliecībā, ja tas ir pieejams atbilstības sertifikātā vai transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā. Ir svarīgi nodrošināt, ka dati par piekabju efektivitāti ir pieejami informācijas apmaiņai starp dalībvalstīm, kā noteikts Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā (ES) 2019/520 20 .

(11)Turklāt ir lietderīgi grozīt Direktīvu 1999/62/EK, lai atspoguļotu jauno struktūru, kāda ir Regulai (ES) 2019/1242, kurā grozījumi izdarīti ar [pievienot atsauci, kad tā būs zināma]. Nepieciešamo izmaiņu mērķis ir saglabāt bezemisiju transportlīdzekļa, mazemisiju transportlīdzekļa, atsauces CO2 emisiju un emisiju samazinājuma trajektorijas definīciju pašreizējo nozīmi, un tām vajadzētu atjaunināt pēdējā termina definīciju, lai saskaņotu tās piemērojamību ar iepriekš minēto regulu pēc 2030. gada. Šīm izmaiņām būtu jāsaglabā arī pienākums variēt infrastruktūras lietošanas maksu un lietošanas maksu, kā arī laiks, no kura šis pienākums ir spēkā. Attiecībā uz tām transportlīdzekļu apakšgrupām, kuras regula jau aptver, šajās izmaiņās jo īpaši būtu jāprecizē tas, ka šo pienākumu piemēro no 2023. gada 13. maija, proti, divus gadus pēc datuma, kad ir publicēts Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2021/781 21 , kurā norādītas atsauces CO2 emisijas šīm transportlīdzekļu apakšgrupām. Lai nodrošinātu šo izmaiņu savlaicīgu pieņemšanu attiecībā uz Regulas (ES) 2019/1242 grozījumu spēkā stāšanās datumu, būtu jānosaka viena gada termiņš transponēšanai valsts tiesību aktos.

(12)Tādēļ Direktīvas 1999/62/EK, 1999/37/EK un (ES) 2019/520 būtu attiecīgi jāgroza,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO DIREKTĪVU.

1. pants

Grozījumi Direktīvā 1999/62/EK

Direktīvu 1999/62/EK groza šādi:    

(1)direktīvas 2. panta 1. punktu groza šādi:

(a)29. apakšpunkta a) punktu aizstāj ar šādu:

“a) lielas noslodzes mehāniskais transportlīdzeklis, kā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2019/1242(*) 3. panta 11. punkta a) un b) apakšpunktā; vai”;

(b)30. apakšpunkta b) punktu aizstāj ar šādu:

“b) lielas noslodzes transportlīdzeklis no transportlīdzekļu grupas, uz kuru attiecas īstenošanas akts, kas pieņemts saskaņā ar 7.ga panta 7. punktu, ar CO2 emisijām, kuras ir par 50 % mazākas nekā atsauces CO2 emisijas tā attiecīgajā transportlīdzekļu grupā, un kurš nav bezemisiju transportlīdzeklis;”;

(c)37. apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“37)    “emisiju samazinājuma trajektorija” transportlīdzekļu apakšgrupai (sg) un gada pārskata periodam (Y), proti, ETsg,Y, ir ikgadējā CO2 emisiju samazinājuma koeficienta (RETsg,Y) reizinājums ar atsauces CO2 emisijām (rCO2sg) apakšgrupā (sg), proti, ETsg,Y = RETsg,Y x rCO2sg; RETsg,Y nosaka saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 I pielikuma 5.1. punktu;”;

(d)38. apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“38)    “atsauces CO2 emisijas” ir:

a) transportlīdzekļu apakšgrupām, uz kurām attiecas Regula (ES) 2019/1242, — apmērs, kas aprēķināts saskaņā ar formulu minētās regulas I pielikuma 3. punktā;

b) transportlīdzekļu grupai, uz kuru attiecas īstenošanas akts, kas pieņemts saskaņā ar 7.ga panta 7. punktu, — tajā norādītās atsauces CO2 emisijas, kas atbilst visu minētās transportlīdzekļu grupas transportlīdzekļu CO2 emisiju vidējai vērtībai, par kuru ir paziņots saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/956( 6 ) attiecībā uz pirmo pārskata periodu, kurš sāksies pēc dienas, kad saskaņā ar Regulas (ES) 2017/2400 24. pantu ir aizliegts reģistrēt, pārdot vai sākt ekspluatēt tādus transportlīdzekļus minētajā transportlīdzekļu grupā, kas neatbilst Regulas (ES) 2017/2400 9. pantā minētajiem pienākumiem;”;

(e)pievieno šādus apakšpunktus:

“42)    “piekabe” ir piekabe, kā definēts Regulas (ES) 2018/858 3. panta 17. punktā un uz ko attiecas Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362**;

43)     “puspiekabe” ir piekabe, kas atbilst puspiekabes definīcijai Regulas (ES) 2018/858 3. panta 33. punktā un uz ko attiecas Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362.”

* Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2019/1242 (2019. gada 20. jūnijs) par CO2 emisiju standartu noteikšanu jauniem lielas noslodzes transportlīdzekļiem un ar kuru groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 595/2009 un (ES) 2018/956 un Padomes Direktīvu 96/53/EK (OV L 198, 25.7.2019., 202. lpp.).

** Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362 (2022. gada 1. augusts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 595/2009 īsteno attiecībā uz lielas noslodzes piekabju veiktspēju saistībā ar to ietekmi uz mehānisko transportlīdzekļu CO2 emisijām, degvielas patēriņu, enerģijas patēriņu un bezemisiju sniedzamību un ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) 2020/683 (OV L 205, 5.8.2022., 145. lpp.).”;

(2)direktīvas 7.ga pantu groza šādi:

(a)1. punkta otro, trešo un ceturto daļu aizstāj ar šādām:

“Dalībvalstis piemēro minēto diferenciāciju transportlīdzekļu apakšgrupām, uz kurām attiecas Regula (ES) 2019/1242, pamatojoties uz atsauces CO2 emisijām, kas publicētas saskaņā ar minētās regulas 11. panta 1. punktu. Tomēr transportlīdzekļu apakšgrupām 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD un 10-LH dalībvalstis piemēro šo diferenciāciju vēlākais 2023. gada 13. maijā. Ja atsauces CO2 emisijas tiek koriģētas saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 11. panta 2. punktu, šīs atsauces CO2 emisijas piemēro no nākamā pārskata perioda sākuma.

Atkāpjoties no otrās daļas, attiecībā uz CO2 emisiju 1., 4. un 5. klasi, kas minēta šā panta 2. punktā, diferenciācija attiecas uz transportlīdzekļu grupām, kurām piemēro īstenošanas aktus, kas pieņemti saskaņā ar 7. punktu, vēlākais divus gadus pēc attiecīgo īstenošanas aktu pieņemšanas. Diferenciācija ir atkarīga no tajos norādītajām atsauces CO2 emisijām, un to piemēro līdz brīdim, kad saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 11. panta 1. punktu tiek publicētas attiecīgo transportlīdzekļu apakšgrupu atsauces CO2 emisijas. Kopš atsauces CO2 emisiju publicēšanas saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 11. panta 1. punktu dalībvalstis piemēro šīs atsauces CO2 emisijas, nevis tās, kas norādītas saskaņā ar 7. punktu, un diferenciāciju attiecīgajās transportlīdzekļu apakšgrupās piemēro visām emisiju klasēm.”;

(b)7. punkta pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“Komisija pieņem īstenošanas aktus, lai precizētu atsauces CO2 emisijas transportlīdzekļu grupām, kas nav apakšgrupas 4-UD, 4-RD, 4-LH, 5-RD, 5-LH, 9-RD, 9-LH, 10-RD un 10-LH.”;

(3)direktīvā iekļauj šādu pantu:

7.gc pants

1. Līdz 2030. gada 30. jūnijam, piemērojot 7.ga pantu, dalībvalstis var ņemt vērā piekabju ietekmi uz CO2 emisijām, ko rada to savienošana ar mehānisko transportlīdzekli. No 2030. gada 1. jūlija tās ņem vērā šo ietekmi.

Ja dalībvalsts piemēro pirmo daļu, 7.ga panta 2. punktā minēto transportlīdzekļu sastāva CO2 emisiju klasi ietekmē velkamās piekabes klase saskaņā ar VIII pielikumu.

2. Ja dalībvalsts piemēro pirmo daļu un saskaņā ar 9. panta 1. punkta a) apakšpunktu nosaka specifiskas maksas transportlīdzekļu sastāviem, kas neiekļaujas maksimālajās masās un/vai gabarītos, kas noteikti Padomes Direktīvas 96/53/EK* I pielikumā, saskaņā ar minētās direktīvas 4. panta 4. punktu tā var piemērot ceļu lietošanas maksas samazinājumu tādiem transportlīdzekļu sastāviem, kuros ir vismaz viena piekabe, kurai piekabes klase ir piešķirta saskaņā ar šīs direktīvas VIII pielikumu.

Ceļu lietošanas maksas samazinājuma apmērs var atbilst samazinājumam, kas piešķirts transportlīdzekļu sastāviem, kuri iekļaujas maksimālajās masās un/vai gabarītos.

3. Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētu aktu saskaņā ar 9.d pantu, lai grozītu VIII pielikumu, nosakot tajā iekļautās efektivitātes koeficienta robežvērtības vai pielāgojot tos tehnikas attīstībai. Pirmo noteikšanu veic, pamatojoties uz piekabju parka vidējo efektivitāti, kad tiek publicētas transportlīdzekļu atsauces CO2 emisijas, un pamatojoties uz potenciālu, ka šīm piekabēm jārada efektivitātes uzlabojumi, ņemot vērā puspiekabju un citu piekabju atšķirīgo potenciālu.

Attiecībā uz piekabju 1. un 2. klasi, kā norādīts VIII pielikuma tabulā, Komisija pieņem deleģētu aktu, ar ko nosaka efektivitātes koeficienta robežvērtības, vēlākais vienu gadu pēc tam, kad ir publicētas piekabju atsauces CO2 emisijas saskaņā ar Regulas (ES) 2019/1242 11. panta 1. punktu.

Attiecībā uz piekabju 3. klasi, kā norādīts VIII pielikuma tabulā, ko piemēro piekabēm, kuras ir aprīkotas ar ierīci, kas aktīvi atbalsta to piedziņu, un kurām nav iekšdedzes motora vai kurām ir iekšdedzes motors, kas emitē mazāk nekā 5 g CO2/kWh, Komisija pieņem deleģētu aktu, ar ko nosaka efektivitātes koeficienta robežvērtības, pēc tam, kad ir pieejamas juridiski sertificētas vērtības attiecībā uz šīm piekabēm.

Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētu aktu saskaņā ar 9.d pantu, lai grozītu VIII pielikumu, nosakot metodiku, kā piekabes, kas ir modernizētas, uzstādot tajās aprīkojumu, kas uzlabo to energoefektivitāti, iedalīt attiecīgā piekabju klasē, jo īpaši tās piekabes, kas ir reģistrētas, pārdotas vai kuras sāk ekspluatēt pirms Īstenošanas regulas (ES) 2022/1362 piemērošanas dienas.

4. Lai reģistrētu 3. punkta ceturtajā daļā minēto aprīkojumu, dalībvalstis izmanto Direktīvas 2014/45/ES** II pielikuma 10. pozīciju (“Cita informācija”).

____________________

* Padomes Direktīva 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajā satiksmē, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo svaru starptautiskajā satiksmē (ОV L 235, 17.9.1996., 59. lpp.).

** Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/45/ES (2014. gada 3. aprīlis) par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un par Direktīvas 2009/40/EK atcelšanu (OV L 127, 29.4.2014., 51. lpp.).”;

(4)direktīvas 7.j panta 2.a punkta pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“Ja vadītājs vai attiecīgā gadījumā pārvadātājs, vai Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmas (EETS) pakalpojumu sniedzējs 7.g panta 2. punkta, 7.ga panta un 7.gb panta nolūkos nevar sniegt pierādījumus par transportlīdzekļa emisiju klasi, dalībvalstis var piemērot maksimālās iekasējamās autoceļu nodevas vai lietošanas maksas. Ja vadītājs vai attiecīgā gadījumā pārvadātājs, vai Eiropas ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmas (EETS) pakalpojumu sniedzējs 7.gc panta nolūkos nevar sniegt pierādījumus par transportlīdzekļu sastāva emisiju klasi, dalībvalstis var piemērot autoceļu nodevas vai lietošanas maksas atkarībā no mehāniskā transportlīdzekļa emisiju klases.”;

(5)direktīvas 9.d panta pirmo daļu aizstāj ar šādu:

“Komisija ir pilnvarota pieņemt deleģētos aktus saskaņā ar 9.e pantu, lai grozītu šo direktīvu attiecībā uz 0. pielikumu, IIIa pielikuma formulām 4.1. un 4.2. punktā, IIIb un IIIc pielikuma tabulās norādītajiem apjomiem, lai tos pielāgotu zinātnes un tehnikas attīstībai, un efektivitātes koeficienta robežvērtībām, kas norādītas VIII pielikuma tabulā, lai tās noteiktu vai pielāgotu tehnikas attīstībai.”;

(6)direktīvas 11. panta 2. punkta c) apakšpunktu aizstāj ar šādu:

“c) infrastruktūras lietošanas maksas vai lietošanas maksas diferenciāciju atkarībā no transportlīdzekļu vidiskā snieguma saskaņā ar 7.g, 7.ga, 7.gb vai 7.gc pantu;”;

(7)šīs direktīvas pielikuma tekstu pievieno kā VIII pielikumu.

2. pants

Grozījums Direktīvā (ES) 2019/520

Direktīvas (ES) 2019/520 I pielikumā I daļu aizstāj ar šādu:

“I daļa. Dati par transportlīdzekļiem

Pozīcija

O/F(1) 

Piezīmes

Reģistrācijas numurs

O

 

Šasijas numurs / transportlīdzekļa identifikācijas numurs (VIN)

O

 

Reģistrācijas dalībvalsts

O

 

Marka

O

(D.1(2)) piemēram, Ford, Opel vai Renault

Transportlīdzekļa modelis

O

(D.3) piemēram, Focus, Astra vai Megane

ES kategorijas kods

O

(J) piemēram, mopēdi, motocikli un vieglie pasažieru automobiļi

Euro emisiju klase

O

Piemēram, Euro 4, Euro 6

CO2 emisiju klase

F

Attiecas uz lielas noslodzes transportlīdzekļiem

Reklasifikācijas datums

F

Attiecas uz lielas noslodzes transportlīdzekļiem

CO2 uz g/tkm

F

Attiecas uz lielas noslodzes transportlīdzekļiem

Tilpuma orientācija Jā/ nē

F

Attiecas uz piekabēm

Efektivitātes koeficients — pamatojoties uz tonnkilometriem (-) ...

F

Attiecas uz piekabēm

Efektivitātes koeficients — pamatojoties uz m3-kilometriem (-) ...

F

Attiecas uz piekabēm

Transportlīdzekļa tehniski pieļaujamā maksimālā masa

O

 

(1)

O = obligāts, ja pieejams valsts reģistrā; F = fakultatīvs.

(2)

Saskaņotais Savienības kods, sk. Direktīvu 1999/37/EK.

3. pants

Grozījums Direktīvā 1999/37/EK

Direktīvas 1999/37/EK I pielikuma V punktā (“izplūdes gāzu emisija”) pievieno šādus apakšpunktus:

“V.11) efektivitātes koeficients:

piekabēm bez tilpuma orientācijas efektivitātes koeficients — tonnkilometros, ja norādīts 49.11.2. pozīcijā atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683* VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.11.2. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā;

piekabēm ar tilpuma orientāciju efektivitātes koeficients — m3-kilometros, ja norādīts 49.11.3. pozīcijā atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683 VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.11.3. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā;

tilpuma orientācija ir norādīta 49.10. pozīcijā lielas noslodzes piekabju atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683 VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.10. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā;

V.12) piekabes klase, kas noteikta saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 1999/62/EK 7.gc pantu;

___________________

* Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/683 (2020. gada 15. aprīlis), ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/858 attiecībā uz administratīvajām prasībām par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju, kā arī tādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanu un tirgus uzraudzību (OV L 163, 26.5.2020., 1. lpp.).”.

4. pants

1.Normatīvie un administratīvie akti, kas vajadzīgi, lai izpildītu šīs direktīvas prasības, dalībvalstīs stājas spēkā vēlākais līdz [viens gads no šīs direktīvas spēkā stāšanās dienas]. Dalībvalstis tūlīt dara zināmus Komisijai minēto noteikumu tekstus.

Kad dalībvalstis pieņem minētos noteikumus, tajos ietver atsauci uz šo direktīvu vai arī šādu atsauci pievieno to oficiālajai publikācijai. Dalībvalstis nosaka, kā šāda atsauce izdarāma.

2.Dalībvalstis dara Komisijai zināmus to tiesību aktu galvenos noteikumus, ko tās pieņem jomā, uz kuru attiecas šī direktīva.

5. pants

Šī direktīva stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

6. pants

Šī direktīva ir adresēta dalībvalstīm.

Briselē,

Eiropas Parlamenta vārdā —    Padomes vārdā —

priekšsēdētājs    priekšsēdētājs

(1)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/362 (2022. gada 24. februāris), ar ko groza Direktīvas 1999/62/EK, 1999/37/EK un (ES) 2019/520 attiecībā uz dažu infrastruktūru lietošanas maksas noteikšanu transportlīdzekļiem (OV L 69, 4.3.2022., 1. lpp.).
(2)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 1999/62/EK (1999. gada 17. jūnijs) par dažu infrastruktūru lietošanas maksas noteikšanu smagajiem kravas transportlīdzekļiem (OV L 187, 20.7.1999., 42. lpp.).
(3)    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362 (2022. gada 1. augusts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 595/2009 īsteno attiecībā uz lielas noslodzes piekabju veiktspēju saistībā ar to ietekmi uz mehānisko transportlīdzekļu CO2 emisijām, degvielas patēriņu, enerģijas patēriņu un bezemisiju sniedzamību un ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) 2020/683 (OV L 205, 5.8.2022., 145. lpp.).
(4)    Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA, ar ko Regulu (ES) 2019/1242 groza attiecībā uz CO2 emisiju standartu pastiprināšanu jauniem lielas noslodzes transportlīdzekļiem un ziņošanas pienākumu integrēšanu un ar ko atceļ Regulu (ES) 2018/956. Sk. turpmāk iedaļu “Saskanība ar citām Savienības politikas jomām”.
(5)    Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Eiropadomei, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Plāns REPowerEU” (COM(2022) 230 final).
(6)    Transportlīdzekļa iekārtas Direktīvas (ES) 2019/520 2. panta 11. punktā ir definētas šādi: ““transportlīdzekļa iekārtas (OBE)” ir pilnīgs nodevu iekasēšanas pakalpojuma ietvaros lietojams aparatūras un programmatūras komponentu komplekts, kas ir uzstādīts vai tiek pārvadāts transportlīdzeklī nolūkā vākt, saglabāt, apstrādāt un attāli saņemt un pārraidīt datus kā atsevišķa ierīce vai transportlīdzeklī integrēta ierīce;”.
(7)    Padomes Direktīva Nr. 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajā satiksmē, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo svaru starptautiskajā satiksmē (ОV L 235, 17.9.1996., 59. lpp.).
(8)    Komisijas dienestu darba dokuments Ietekmes novērtējums, kas pievienots priekšlikumam par Eiropas Parlamenta un Padomes regulu, ar ko Regulu (ES) 2019/1242 groza attiecībā uz CO2 emisiju standartu pastiprināšanu jauniem lielas noslodzes transportlīdzekļiem un ziņošanas pienākumu integrēšanu un ar ko atceļ Regulu (ES) 2018/956, SWD(2023) 88 final.
(9)    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2021/781 (2021. gada 10. maijs) par to, lai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1242 publicētu sarakstu, kurā par 2019. gada pārskata periodu katram ražotājam norādītas noteiktas CO2 emisiju vērtības, kā arī norādītas visu Savienībā reģistrēto jauno lielas noslodzes transportlīdzekļu vidējās īpatnējās CO2 emisijas un atsauces CO2 emisijas (OV L 167, 12.5.2021., 47. lpp.).
(10)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/520 (2019. gada 19. marts) par ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmu savstarpēju izmantojamību un informācijas par ceļu lietošanas maksu nesamaksāšanu pārrobežu apmaiņas veicināšanu Savienībā (OV L 91, 29.3.2019., 45. lpp.).
(11)    Padomes Direktīva 1999/37/EK (1999. gada 29. aprīlis) par transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentiem (OV L 138, 1.6.1999., 57. lpp.).
(12)    OV C [...], [...], [...]. lpp.
(13)    OV C [...], [...], [...]. lpp.
(14)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2022/362 (2022. gada 24. februāris), ar ko groza Direktīvas 1999/62/EK, 1999/37/EK un (ES) 2019/520 attiecībā uz dažu infrastruktūru lietošanas maksas noteikšanu transportlīdzekļiem (OV L 69, 4.3.2022., 1. lpp.).
(15)    Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2022/1362 (2022. gada 1. augusts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 595/2009 īsteno attiecībā uz lielas noslodzes piekabju veiktspēju saistībā ar to ietekmi uz mehānisko transportlīdzekļu CO2 emisijām, degvielas patēriņu, enerģijas patēriņu un bezemisiju sniedzamību un ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) 2020/683 (OV L 205, 5.8.2022., 145. lpp.).
(16)    Padomes Direktīva Nr. 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajā satiksmē, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo svaru starptautiskajā satiksmē (ОV L 235, 17.9.1996., 59. lpp.).
(17)    Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/956 (2018. gada 28. jūnijs) par jaunu lielas noslodzes transportlīdzekļu CO2 emisiju un degvielas patēriņa monitoringu un ziņošanu (OV L 173, 9.7.2018., 1. lpp.).
(18)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2014/45/ES (2014. gada 3. aprīlis) par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju periodiskajām tehniskajām apskatēm un par Direktīvas 2009/40/EK atcelšanu (OV L 127, 29.4.2014., 51. lpp.).
(19)    Padomes Direktīva 1999/37/EK (1999. gada 29. aprīlis) par transportlīdzekļu reģistrācijas dokumentiem (OV L 138, 1.6.1999., 57. lpp.).
(20)    Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2019/520 (2019. gada 19. marts) par ceļu lietotāju nodevu elektroniskās iekasēšanas sistēmu savstarpēju izmantojamību un informācijas par ceļu lietošanas maksu nesamaksāšanu pārrobežu apmaiņas veicināšanu Savienībā (OV L 91, 29.3.2019., 45. lpp.).
(21)    Komisijas Īstenošanas lēmums (ES) 2021/781 (2021. gada 10. maijs) par to, lai saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/1242 publicētu sarakstu, kurā par 2019. gada pārskata periodu katram ražotājam norādītas noteiktas CO2 emisiju vērtības, kā arī norādītas visu Savienībā reģistrēto jauno lielas noslodzes transportlīdzekļu vidējās īpatnējās CO2 emisijas un atsauces CO2 emisijas (OV L 167, 12.5.2021., 47. lpp.).

Briselē, 4.5.2023

COM(2023) 189 final

PIELIKUMS

dokumentam

Priekšlikums EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA,

ar ko groza Direktīvu 1999/62/EK, Padomes Direktīvu 1999/37/EK un Direktīvu (ES) 2019/520 attiecībā uz CO2 emisiju klasi lielas noslodzes transportlīdzekļiem ar piekabēm


PIELIKUMS

“VIII PIELIKUMS

PIEKABJU KLASIFIKĀCIJAS KRITĒRIJI

Šajā pielikumā ir noteikti diferenciācijas kritēriji, pēc kuriem transportlīdzekļu sastāvu CO2 emisiju klases diferencē saskaņā ar 7.gc pantu.

Velkamā transportlīdzekļa tips

Efektivitātes koeficients

Mehāniskā transportlīdzekļa CO2 emisiju klase saskaņā ar 7.ga pantu, neņemot vērā piekabes ietekmi

CO2 emisiju klase, kas piešķirta transportlīdzekļu sastāvam, ņemot vērā piekabes ietekmi

Piekabes klase

Mazāk par

Ne mazāk par

Puspiekabe

ST1

ST2

1.

2.

1.

2.

3.

Piekabe, izņemot puspiekabi

T1

T2

1.

2.

2.

3.

Puspiekabe

ST2

ST3

1. vai 2.

3.

2.

Piekabe, izņemot puspiekabi

T2

T3

Puspiekabe

ST3

ST4

1. vai 2., vai 3.

4.

3.

Piekabe, izņemot puspiekabi

T3

T4

1 Piekabes efektivitātes koeficients:

1) piekabēm bez tilpuma orientācijas efektivitātes koeficients ir izteikts tonnkilometros, ja norādīts 49.11.2. pozīcijā atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683*1 VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.11.2. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā;

2) piekabēm ar tilpuma orientāciju efektivitātes koeficients ir izteikts m3-kilometros, ja norādīts 49.11.3. pozīcijā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683 VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.11.3. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā.

Transportlīdzekļa tilpuma orientācija ir norādīta 49.10. pozīcijā atbilstības sertifikātā, kas noteikts Komisijas Īstenošanas regulas (ES) 2020/683 VIII pielikuma papildinājumā, vai 49.10. pozīcijā transportlīdzekļa individuālā apstiprinājuma sertifikātā, kas noteikts minētās regulas III pielikuma 1. papildinājumā.

*1 Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/683 (2020. gada 15. aprīlis), ar ko īsteno Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/858 attiecībā uz administratīvajām prasībām par mehānisko transportlīdzekļu un to piekabju, kā arī tādiem transportlīdzekļiem paredzētu sistēmu, sastāvdaļu un atsevišķu tehnisku vienību apstiprināšanu un tirgus uzraudzību (OV L 163, 26.5.2020., 1. lpp.).

”.