Briselē, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS

EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS CENTRĀLAJAI BANKAI

par programmas euro aizsardzībai pret viltošanu “Perikls IV” īstenošanu un rezultātiem 2022. gadā


KOMISIJAS ZIŅOJUMS

EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS CENTRĀLAJAI BANKAI

par programmas euro aizsardzībai pret viltošanu “Perikls IV” īstenošanu un rezultātiem 2022. gadā

1.Vispārīga informācija

Programma “Perikls IV” (turpmāk “programma”) ir apmaiņas, atbalsta un mācību programma euro aizsardzībai pret viltošanu. Ar to aizstāj programmu “Perikls 2020”, kas darbojās laikposmā no 2013. gada līdz 2020. gadam, un programmu “Perikls”, kas darbojās laikposmā no 2002. gada līdz 2013. gadam. Programma tika izveidota ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 20. maija Regulu (ES) 2021/840 1 . Ar Padomes 2021. gada 21. septembra Regulu (ES) 2021/1696 tās piemērošana tika attiecināta arī uz neiesaistītajām dalībvalstīm 2 . Regulā (ES) 2021/840 ir noteikts, ka programma būs spēkā līdz 2027. gada 31. decembrim. Regulas 12. panta 3. punktā Komisijai ir noteikta prasība katru gadu sniegt Eiropas Parlamentam un Padomei informāciju par programmas rezultātiem. Ar šo gada ziņojumu minētā prasība tiek izpildīta attiecībā uz 2022. gadu. Ziņojumā ir sniegta informācija par programmas “Perikls IV” saistībām un īstenošanu 2022. gadā, kā arī par to pasākumu īstenošanu 2022. gadā, kam līdzekļi piešķirti iepriekšējos gados un iepriekšējā perioda programmas ietvaros.

2.Saistības saskaņā ar 2022. gada darba programmu

Programmas īstenošanai 2022. gadā atvēlētais gada budžets bija 850 169 EUR, un to finansēja no Eiropas Savienības 2022. gada vispārējā budžeta 06.030100 budžeta pozīcijas. 2022. gadā tika piesaistīti kopumā 828 141,12 EUR, kas ir 97,41 % no kopējā budžeta. Programmu īsteno ar līdzfinansētiem pasākumiem (dotācijas), ko rīko dalībvalstu kompetentās iestādes, un ar “Komisijas pasākumiem”, ko tieši rīko Komisija. Kopējā saistību summa ietver arī saistības 27 350 EUR apmērā, lai segtu ikgadējās izmaksas par rīka “E-dotācijas” izmantošanu, kas ir pilnībā elektroniska (bezpapīra) dotāciju pārvaldības sistēma.

Programmas īstenošanā atspoguļojas dalībvalstu un Komisijas apņemšanās aizsargāt euro pret viltošanu. Pateicoties diskusijām Ekspertu grupas euro viltošanas jautājumos (ECEG) sanāksmēs par daudzgadu stratēģiju, 2022. gadā bija iespējams piesaistīt 97,41 % no kopējiem budžeta līdzekļiem. Programmas laikā bija paredzēts finansēt kopumā astoņus projektus 3 . Atbildot uz dalībvalstu kompetento iestāžu iesniegtajiem pieteikumiem, kopumā tika sekmīgi piešķirtas piecas dotācijas. Turklāt tika finansēti trīs Komisijas pasākumi.

Viens no Komisijas pasākumiem tika īstenots 2022. gadā, bet pārējie divi Komisijas pasākumi un visas dotācijas tiks īstenotas 2023. gadā un pēc tam.

I un II diagramma. Finansēto pasākumu veids un pasākumu skaits sadalījumā pa dalībvalstīm (pasākumi, kam līdzekļi piešķirti 2022. gadā, sk. I pielikumu) 

 

Vērts atzīmēt, ka Itālija un Spānija, kas ir euro viltošanas visvairāk skartās dalībvalstis, arī šajā gadā saņēma programmas “Perikls” dotācijas. Turklāt arī Horvātija 2022. gadā programmas ietvaros saņēma dotācijas, un tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā tās pievienošanos eurozonai 2023. gada 1. janvārī. Pateicoties dalībvalstu centieniem, tiek sekmēta euro aizsardzība, kas nāk par labu visām pārējām dalībvalstīm.

2022. gadā līdzekļi tika piešķirti šādiem pasākumiem: trim darbinieku apmaiņām, divām tehniskajām mācībām, diviem semināriem un vienam pētījumam. Paredzēts, ka pasākumi notiek gan ES, gan ārpus tās atkarībā no konkrētajām vajadzībām saistībā ar euro aizsardzību pret viltošanu. Kopš programmas sākuma ir nostiprināta tās reģionālā pieeja, īstenojot pasākumus, kuros iesaistīti tie pasaules reģioni, kas ir īpaši svarīgi cīņā pret viltošanu.

3.Pasākumu īstenošana 2022. gadā 4

Pārskats

Šajā iedaļā ir analizēta visu programmas “Perikls” finansēto pasākumu īstenošana 2022. kalendārajā gadā. Tādējādi tajā ir ietverta gan to pasākumu īstenošana, kam līdzekļi piešķirti no 2021. un 2022. gada “Perikls IV” budžetiem (piecas dotācijas un viens Komisijas pasākums), gan arī to pasākumu īstenošana, kam līdzekļi piešķirti no iepriekšējiem programmas “Perikls 2020” budžetiem (sešas dotācijas). Šādi tiek izcelta programmas nepārtrauktība attiecībā uz tās koncepciju un atspoguļota programmas “Perikls” efektivitāte saistībā ar euro aizsardzību pret viltošanu, veicot katru gadu īstenojamus pasākumus.

2022. gadā tika īstenoti 12 programmas “Perikls” finansēti pasākumi, tostarp:

·dalībvalstis pilnībā īstenoja astoņus dotāciju pasākumus: šos pasākumus īstenoja attiecīgi Spānija (trīs pasākumi), Portugāle (divi pasākumi), Nīderlande, Vācija un Itālija (viens pasākums katrā);

·dalībvalstis daļēji īstenoja trīs dotāciju pasākumus: šie pasākumi (t. i., darbinieku apmaiņas un semināri) notiek vairākos posmos, pārsniedzot viena kalendārā gada robežas, un attiecīgi Itālija, Rumānija un Horvātija tos ir īstenojušas daļēji;

·pilnībā tika īstenots viens Komisijas iepirktais pasākums.

Iepriekš minētie pasākumi ietver piecas darbinieku apmaiņas, četras konferences un trīs tehniskās mācības (sk. arī iepriekš 2. iedaļu). Iepriekšminētajos pasākumos piedalījās aptuveni 599 eksperti.

III un IV diagramma. Dalībnieku izcelsme un dalībnieku darbavieta (2022. gadā īstenotie pasākumi, sk. II pielikumu) 5

 

Dalībnieki ir no 51 valsts. Lielākā daļa apmācāmo (78 %) ir dalībnieki no Eiropas: 65 % ir no eurozonas dalībvalstīm, savukārt 13 % ir no dalībvalstīm ārpus eurozonas un 6 % ir no Eiropas valstīm ārpus ES; 11 % apmācāmo ir no Latīņamerikas. Visbeidzot, 3 % dalībnieku pārstāv Eiropas iestādes, 1 % ir no Āfrikas un Tuvajiem Austrumiem un 1 % – no citiem reģioniem.

Attiecībā uz dalībnieku darbvietu jānorāda, ka 53 % no visiem dalībniekiem pārstāv policijas spēkus. Tik liela pārstāvība vērojama tāpēc, ka policijas iestādes ir pirmās, kas dodas cīņā pret euro viltošanu, un policijas darbinieki ietver gan izmeklētājus, gan tehnisko personālu. 47 % no dalībnieku kopējā skaita veido citas dalībnieku kategorijas, un eksperti no valstu centrālajām bankām veido 33 %, tādējādi veidojot lielāko dalībnieku grupu. Tāpat kā 2021. gadā, vairāki pasākumi 2022. gadā bija vērsti uz centrālo banku līdzdalību. Vērā ņemama ir arī tiesu iestāžu (5 %), Eiropas iestāžu (3 %), monētu kaltuvju (2 %) un muitas (<1 %) pārstāvju dalība, kas atspoguļo dalībnieku plašo profesionālo pieredzi. Visbeidzot, pateicoties Komisijas pasākuma “Platformas 1210 ceturtā sanāksme” īstenošanai, jau sesto gadu piedalījās daudz pārstāvju no monētu apstrādes iekārtu (MAI) nozares (2 %), un tas vēlreiz apliecina, ka privātais sektors ir būtiska ieinteresētā puse cīņā pret viltošanu. Tādējādi var secināt, ka programmas īstenošanā tiek ievērota programmas starptautiskā un daudzdisciplīnu dimensija, kā prasīts Regulā (ES) Nr. 331/2014, un ir augsts diversifikācijas līmenis.

Būtiskākie notikumi saistībā ar īstenošanu 2022. gadā

Ar programmu 2022. gadā ir izdevies uzturēt un vēl vairāk stiprināt reģionu starptautisko sadarbību Dienvidaustrumeiropā un Latīņamerikā:

·2022. gadā tika īstenoti vairāki programmas “Perikls” pasākumi, kas bija vērsti uz to, lai sekmētu un uzturētu ciešu sadarbību starp kompetentajām valstu iestādēm Dienvidaustrumeiropā. Tas ietvēra darbinieku apmaiņu, ko organizēja Itālijas Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), Guardia di Finanza (GDF) un Rumānijas policija (GIRP), kā arī personāla apmaiņu, ko organizēja Horvātijas Valsts Banka; darbinieku apmaiņas galvenais mērķis bija apmainīties ar zināšanām, pieredzi un paraugpraksi par procedūrām, lai atbalstītu Horvātijas un Bulgārijas iestāžu pievienošanos eurozonai.

·Spānijas Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) 2022. gadā Limā (Peru) organizēja mācību kursu “Training course on money counterfeiting for experts from Latin American countries” (par naudas viltošanu Latīņamerikas valstu ekspertiem), kuros piedalījās 17 Latīņamerikas valstu iestādes, veicinot pasākumus, kas paredzēti, lai aizsargātu euro pret viltošanu Latīņamerikas valstīs, kurās varētu pastāvēt šāds risks. Ar šo pasākumu tika atbalstīta valūtas viltošanas novēršanai paredzēto valstu centrālo biroju (VCB) izveide un darbība iesaistītajās valstīs. Pamatojoties uz iepriekš notikušajām tāda paša veida mācībām, Argentīna izveidoja šādu VCB.

Programmas īstenošanu 2022. gadā raksturo arī vairāki pasākumi, kas vērsti uz aktuālām norisēm cīņā pret naudas viltošanu:

·vairāki pasākumi bija vērsti uz interneta/tumšā tīkla draudiem euro viltošanas jomā, īpaši norādot uz tā iespējamo izmantošanu kā izplatīšanas platformu. Vācijas Federālās Kriminālpolicijas dienests (Bundeskriminalamt jeb BKA) īstenoja trīs darbseminārus ar nosaukumu COPE, kuros tika vairotas zināšanas un ieviestas izmeklēšanas metodes, kas nepieciešamas ar internetu/tumšo tīklu saistītai naudas viltošanas izmeklēšanai, un nodrošināja paraugprakses apmaiņu, izmantojot gadījumu izpēti, kurā dalībnieki veica dažādus digitālās naudas viltošanas izmeklēšanas posmus. Turklāt Nīderlandes policijas un Portugāles Valsts Bankas rīkotajās konferencēs viens no galvenajiem apskatītajiem jautājumiem bija arī viltojumu izplatīšana tumšajā tīklā/internetā.

·Vēl viena prioritāte, uz ko attiecas vairāki pasākumi, ir cīņa pret augstas kvalitātes viltojumu klasēm, Regulas (ES) Nr. 1210/2010 īstenošana un rīkošanās ar apgrozībai nederīgām euro monētām. Pasākumi ar šo mērķi ietvēra Spānijas Valsts Bankas rīkoto apmācību tehniskajiem ekspertiem par viltotu monētu analīzi, kā arī “1210 platformas” 4. sanāksmi, kas tika organizēta kā Komisijas pasākums un kurā piedalījās ieinteresētās personas no monētu apstrādes iekārtu nozares un monētu valstu analīzes centriem.

4.Kvantitatīvo un kvalitatīvo rādītāju uzraudzība

Regulas (ES) 2021/840 12. panta 2. punktā noteikts, ka šajā ziņojumā būtu jāņem vērā programmas “Perikls IV” kvantitatīvie un kvalitatīvie rādītāji. Ikgadējie dati par šiem rādītājiem ir šādi:

1.atklāto viltoto euro skaits 2022. gadā (banknotes: 376 000 / monētas: 297 998). Šā rādītāja mērķis ir kontrolēt atklāto viltoto euro (banknotes un monētas) skaitu ± 5 % robežās salīdzinājumā ar vidējo rādītāju 2014.–2020. gadā (671 000/174 112). Viltoto banknošu skaits ir mazāks, un monētu skaits ir lielāks, nekā gaidīts. Tomēr jāatzīmē, ka saikne starp programmu un šiem rādītājiem ir tikai netieša, jo rādītāju izstrādē liela nozīme ir dažādiem ārējiem faktoriem. Šie ārējie faktori ietver policijas izmeklēšanas gaitu, viltotās produkcijas apjomu un Covid-19 pandēmijas ietekmi uz skaidras naudas apriti.

2.Likvidēto nelikumīgo ražotņu skaits 2022. gadā (10). Attiecībā uz likvidētajām nelikumīgajām ražotnēm mērķis ir kontrolēt to skaitu, proti, vidēji ± 10 % salīdzinājumā ar 2019. gadu (22). 2022. gadā likvidēto nelikumīgo ražotņu skaits ir mazāks, nekā gaidīts. Kā paskaidrots pie 1. rādītāja, ka saikne starp programmu un šo rādītāju ir tikai netieša, jo rādītāju izstrādē liela nozīme ir dažādiem ārējiem faktoriem.

3.To unikālo kompetento iestāžu skaits, kuras lūdz atbalstu no programmas 2022. gadā (6). Ar šo rādītāju mēra kompetento valsts iestāžu interesi par programmu. Starpposma mērķis 2024. gadam ir 12, un 2027. gada mērķrādītājs ir 24. Tas, ka unikālo pieteikuma iesniedzēju skaits otrajā gadā sasniedza 50 % no starpposma mērķa 2024. gadam, atbilst gaidītajam.

4.Programmas finansētajos pasākumos iesaistīto dalībnieku apmierinātības līmenis 2021. gadā (100 %). Ar šo rādītāju mēra apmācību kvalitāti no dalībnieku viedokļa. Mērķis ir 75 %. Pozitīvo atsauksmju īpatsvars ir ievērojami lielāks par mērķrādītāju.

5.Iepriekšējo posmu programmas “Perikls” pasākumos iesaistīto dalībnieku atsauksmes par programmas ietekmi uz viņu aktivitātēm, kuru mērķis ir aizsargāt euro pret viltošanu 2022. gadā (97,51 %). Ar šo rādītāju mēra programmas pasākumu ilgtspēju. Mērķis ir 75 %. Pozitīvo atsauksmju īpatsvars ir ievērojami lielāks par mērķrādītāju.

5.Secinājumi un turpmākā virzība

Programma “Perikls IV”, tāpat kā iepriekšējā posma programma, joprojām ir svarīgs un efektīvs rīks cīņā pret viltošanu. Programma ir pamats pētījumu atbalstīšanai, sadarbības turpināšanai un pilnveidošanai, kā arī paraugprakses apmaiņai starp visiem cīņā pret euro viltošanu iesaistītajiem dalībniekiem. To apstiprina arī tas, ka 2022. gadā tika piešķirti 97,41 % no visiem budžeta līdzekļiem, atspoguļojot dalībvalstu interesi par programmu.

Komisija pastāvīgi informē Ekspertu grupas euro viltošanas jautājumos (ECEG) ekspertus par programmas ietvaros atbalstīto pasākumu rezultātiem. 2021. gadā notika trīs ECEG sanāksmes. Programma ir ļoti labi saskaņota ar citām attiecīgām Savienības līmeņa programmām un pasākumiem un tos lielā mērā papildina, jo ir veltīta tikai konkrēta organizētās noziedzības veida, proti, euro viltošanas, novēršanai un apkarošanai. Šī papildināmība ir skaidri redzama attiecībā uz Kaimiņattiecību politikas un paplašināšanās sarunu ĢD Tehniskās palīdzības un informācijas apmaiņas (TAIEX) instrumentu, ko visbiežāk izmanto pievienošanās sarunu atbalstam, un Migrācijas un iekšlietu ĢD “Iekšējās drošības fonds – policija” 6 , kas attiecas uz noziedzības novēršanu un apkarošanu kopumā. Kopš naudas viltošana EMPACT operatīvajā rīcības plānā 7 tiek uzskatīta par vienu no prioritātēm, Komisija cieši koordinē pasākumus ar EMPACT vadību, lai maksimāli palielinātu papildināmību starp abiem finansējuma avotiem.

Pamatojoties uz programmas īstenošanas rezultātiem un ECEG apspriesto jauno apdraudējumu pastāvīgo analīzi, 2023. gadam ir noteiktas šādas prioritātes 8 :

·atbalstīt pasākumus, kuru mērķis ir uzlabot sadarbību starp tām dalībvalstīm, ko īpaši skar viltojumu ražošana un izplatīšana;

·uzlabot sadarbību ar to trešo valstu iestādēm, attiecībā uz kurām ir aizdomas vai pierādījumi par to, ka tajās notiek viltotu euro ražošana;

·uzturēt efektīvu sistēmu euro aizsardzībai Dienvidaustrumeiropā;

·aktuālas norises:

oviltojumu un augstas kvalitātes komponentu izplatīšana tumšajā tīklā un tādu neīstas naudas produktu kā “movie money” un “prop copy” piedāvājums tiešsaistē (tostarp pārveidota dizaina banknotes),

oatbalsts valstu centrālo biroju (VCB) izveidei/pastiprināšanai,

oeuro monētas: cīņa pret augstas kvalitātes viltojumu klasēm, Regulas (ES) Nr. 1210/2010 īstenošana un rīkošanās ar apgrozībai nederīgām euro monētām.

(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/840 (2021. gada 20. maijs), ar ko izveido apmaiņas, atbalsta un mācību programmu euro aizsardzībai pret viltošanu laikposmam no 2021. līdz 2027. gadam (programma “Perikls IV”) un ar ko atceļ Regulu (ES) Nr. 331/2014.
(2) Padomes Regula (ES) 2021/1696 (2021. gada 21. septembris), ar kuru Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/840, ar ko izveido apmaiņas, atbalsta un mācību programmu euro aizsardzībai pret viltošanu laikposmam no 2021. līdz 2027. gadam (programma “Perikls IV”), piemērošanu attiecina arī uz neiesaistītajām dalībvalstīm.
(3)  Visaptverošs pārskats par programmas “Perikls” pasākumiem, kam līdzekļi piešķirti 2022. gadā, ir sniegts I pielikumā.
(4) Visaptverošs pārskats par programmas “Perikls” 2022. gadā īstenotajiem pasākumiem ir sniegts II pielikumā.
(5) Visi dati attiecas gan uz pasākumiem, ko finansē no programmas “Perikls IV”, gan uz pasākumiem, ko finansē no programmas “Perikls 2020”.
(6)

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 513/2014 (2014. gada 16. aprīlis), ar ko kā daļu no Iekšējās drošības fonda izveido finansiālā atbalsta instrumentu policijas sadarbībai, noziedzības novēršanai un apkarošanai un krīžu pārvarēšanai un atceļ Padomes Lēmumu 2007/125/TI (OV L 150, 20.5.2014., 93. lpp.).

(7)  EMPACT (Eiropas daudzdisciplīnu platforma pret noziedzības draudiem) ir ES dalībvalstu īstenota drošības iniciatīva, kuras mērķis ir apzināt, noteikt par prioritāti un novērst draudus, ko rada organizēta un smaga starptautiska noziedzība. 2021. gadā EMPACT kļuva par pastāvīgu instrumentu, kā noteikts Padomes secinājumos par ES politikas cikla organizētas un smagas starptautiskas noziedzības jomā pastāvīgu turpināšanu. Bulgārija ieņem vadošo lomu saistībā ar EMPACT prioritāti, kas aptver “Intelektuālā īpašuma noziegumi, preču un valūtu viltošana”.
(8)

Programmas 2022. gada prioritātes ir būtiska daļa no gada darba programmas, kas pievienota KOMISIJAS 2022. gada 28. janvāra LĒMUMAM par programmas “Perikls IV” finansēšanu un 2022. gada darba programmas pieņemšanu (C(2022) 406 final).


Briselē, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS CENTRĀLAJAI BANKAI

par programmas euro aizsardzībai pret viltošanu “Perikls IV” īstenošanu un rezultātiem 2022. gadā















I pielikums. Pārskats par pasākumiem, kuriem 2022. gadā piešķirti līdzekļi

Organizators 1

Pasākuma nosaukums

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

Semināri

Horvātijas Valsts Banka

HR

“Balkānu euro aizsardzības tīkla” piektā konference (BNEP)

Roviņa, Red Island

St. Andrew Island (HR)

2023. gada 15.–18. maijs

93 558,66

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Eiropas Komisijas

Ekonomikas un finanšu lietu ĢD

“Platformas 1210” ceturtā sanāksme

Madride (ES)

2022. gada 4.–5. oktobris 

116 564,57

Pasākuma galvenais mērķis: labāku rezultātu gūšana euro monētu autentiskuma noteikšanā un viltotu euro monētu klasificēšanā.

Tehniskās mācības

 BIBE

Spānija

2023. gada mācību kurss Latīņamerikas valstu ekspertiem par valūtas viltošanas apkarošanu (Bogota, 2023. gada kurss)

Bogota (CO)

2022. gada 21.–24. novembris 

197 188,70

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Eiropas Komisijas

Ekonomikas un finanšu lietu ĢD

Mācības par euro aizsardzību pret viltošanu

Kišiņeva (MD)

2023. gada 21.–22. marts.

91 622,19

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Darbinieku apmaiņa

CC AFM

Itālija

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz naudas viltošanas izmeklēšanas metodēm (SEITACC-2)

Roma, Itālija

Mācību kursi un apmeklējumi iesaistītajās valstīs 2022. gadā

103 773,67

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Spānijas Valsts Banka

Spānija

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz procedūrām, zināšanām un pieredzi, lai uzlabotu iekšējās darba metodes Vācijas un Spānijas VAC/NKC

(Darbinieku apmaiņa DE-ES)

Madride, Spānija

(2023. gada aprīlis)

Mainca, Vācija

(2023. gada maijs)

103 773,67

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Horvātijas Valsts Banka

HR

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz procedūrām, zināšanām un pieredzi, lai atbalstītu Horvātijas un Bulgārijas iestāžu pievienošanos eurozonai

(SEEC — Darbinieku apmaiņa, euro viltošana)

Lisabona, Portugāle

(2022. gada novembris)

Madride, Spānija

(2022. gada septembris)

Zagreba, Horvātija

(2023. gada februāris – marts)

29 355,46

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Pētījums

Eiropas Komisijas

Ekonomikas un finanšu lietu ĢD

Pētījums par neīstas naudas produktiem “movie money” un “prop copy” un pārveidota dizaina banknotēm

Brisele

199 815

Pasākuma galvenais mērķis: Pilnībā apzināt neīstas naudas produktu (“movie money” un “prop copy”) un citu pārveidota dizaina banknošu ražošanu, izplatīšanu un laišanu apgrozībā ES un starptautiskā kontekstā.

Rīks “E-dotācijas”

Eiropas Komisijas

Ekonomikas un finanšu lietu ĢD

E-dotācijas: gada maksa par e-dotācijām

Brisele

27 350

Rīka “E-dotācijas” izmantošana ietver gada maksu par tā izmantošanu, kas veicina tās e-dotāciju platformas ilgtspēju un tehniskā atbalsta komandas darbu, kura ir atbildīga par izmaiņu pieprasījumiem un mitina infrastruktūru.

(1)

     Organizatoru pilnie nosaukumi ir norādīti Padomes Regulas (EK) Nr. 1338/2001 2. panta b) punktā minēto kompetento valstu iestāžu sarakstā (OV C 264, 12.8.2015., 2.–29. lpp.). 


Briselē, 2.8.2023

COM(2023) 468 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI UN EIROPAS CENTRĀLAJAI BANKAI

par programmas euro aizsardzībai pret viltošanu "Perikls IV" īstenošanu un rezultātiem 2022. gadā










II pielikums. Pārskats par pasākumiem, kuriem 2019.–2022. gadā piešķirti līdzekļi

a)Programmas “Perikls IV” pasākumi (DFS 2021.–2027. gadam), kam līdzekļi piešķirti 2021. gadā un kas īstenoti 2022. gadā

Organizators 1

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

Federālais Kriminālpolicijas dienests

Vācija

COPE (viltota nauda — OSINTPOST — informācijas pieprasīšana) — interneta/tumšā tīkla izmeklēšana — euro aizsardzība

Ēstriha-Vinkele (DE):

2022. gada 2.–5. maijs

Zēona (DE):

2022. gada 9.–12. augusts

Vīne (AT):

2022. gada 6.-9. septembris

197 012

Tehniskās mācības

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Portugāles Valsts Banka

Euro aizsardzība — cīņa pret euro banknošu viltošanu un ar to saistīto krāpšanu (zināšanas par euro)

Lisabona (PT)

2022. gada 26.–28. oktobris 

58 901,85

Seminārs

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa. 

CC AFM

Itālija

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz naudas viltošanas izmeklēšanas metodēm (SEITACC)

Roma (IT)

Mācību kursi un apmeklējumi iesaistītajās valstīs

2022. gada aprīlis – decembris

75 508,70

Darbinieku apmaiņa

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

 BIBE

Spānija

Mācību kurss Latīņamerikas valstu ekspertiem par naudas viltošanu (Curso Lima) 2022. gadā

Lima (PE)

2022. gada 22.–25. novembris 

216 884,55

Tehniskās mācības

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

b)Programmas “Perikls IV” pasākumi (DFS 2021.–2027. gadam), kuriem līdzekļi piešķirti 2021. gadā un kuri īstenojami 2023. gadā

Organizators1

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

Spānijas Valsts Banka

Spānija

Mācību pasākums tehniskajiem ekspertiem par viltotu monētu analīzi (MP - monētas)

Madride (ES)

2023. gada 24.–25. maijs

42 019,70

Tehniskās mācības

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

c)Programmas “Perikls IV” pasākumi (DFS 2021.–2027. gadam), kam līdzekļi piešķirti 2022. gadā un kas daļēji īstenoti 2022. gadā un ir jāpabeidz 2023. gadā

Organizators1

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

Horvātijas Valsts Banka

HR

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz procedūrām, zināšanām un pieredzi, lai atbalstītu Horvātijas un Bulgārijas iestāžu pievienošanos eurozonai

(SEEC — Darbinieku apmaiņa, euro viltošana)

Personāla apmaiņa Portugālē

2022. gada novembris

29 355,46

Personāla apmaiņa Horvātijā

2023. gada februāris – marts

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

d)Programmas “Perikls 2020” pasākumi (DFS 2014.–2020. gadam), kam līdzekļi piešķirti 2019./2020. gadā un kas pabeigti 2022. gadā

Organizators

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

Portugāles Valsts Banka

Portugāle

Zināšanas par euro un cīņa pret viltošanu

Lisabona (PT)

2022. gada 20.–24. jūnijs

69 353,65

Seminārs

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Spānijas Valsts Banka

ES

Mācību pasākums tehniskajiem ekspertiem par viltotu monētu analīzi

Madride (ES)

2022. gada 25.–26. maijs

41 243,69

Tehniskās mācības

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Spānijas Valsts Banka

ES

Darbinieku apmaiņa attiecībā uz procedūrām, zināšanām un pieredzi, lai uzlabotu iekšējās darba metodes Francijas un Spānijas valsts analīzes centros

Parīze (FR)

2022. gada marts

Madride (ES)

2022. gada jūlijs

30 629,05

Darbinieku apmaiņa

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Nīderlandes Valsts policija

Izpratne par vērtību dokumentu viltošanu, euro un viltošanas apkarošanu

Roterdama (NL)

158 353,48

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

e)Programmas “Perikls 2020” pasākumi (DFS 2014.–2020. gadam), kam līdzekļi piešķirti 2019./2020. gadā, kas daļēji īstenoti 2022. gadā un ir jāpabeidz 2023. gadā

Organizators1

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

GDF

IT

Euro viltošanas apkarošana, rīkojot seminārus un darbinieku apmaiņu starp tiesībaizsardzības iestādēm un valstu centrālajām bankām – seminārs un darbinieku apmaiņa

Braucieni uz iesaistītajām valstīm

2022. gadā

51 807,80

Roma/Neapole (IT)

2023. gada 20.–24. marts

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

 GIRP

RO

ASPASIA — Septiņu jūru konference (“Seven Seas Conference”) un darbinieku apmaiņa starp Dienvidaustrumeiropas valstīm un ES valstīm, kas atrodas ārpus euro zonas. Dalībvalstis – seminārs un izpētes vizītes

Braucieni uz iesaistītajām valstīm

2022. gadā

112 179,14

Bukareste (RO)

2023. gada 27. februāris – 2. marts

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

f)Programmas “Perikls 2020” pasākumi (DFS 2014.–2020. gadam), kam līdzekļi piešķirti 2019./2020. gadā un kas jāpabeidz 2023. gadā

Organizators1

Pasākuma nosaukums un darbības veids

Vieta un datums

Komisijas ieguldījums

(piešķirtā summa EUR)

UCIFM

IT

Tiesiskais un darbības regulējums attiecībā uz viltotu naudu Eiropā un Ķīnā – seminārs

Roma (IT):

Datums vēl jānosaka

116 995,20

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

Parīzes Monētu kaltuve, FR

“Nanoguard 3”, paaugstinātas drošības monētu izstrāde un industrializācija –

Pētījums

Pētījums, kurā iesaistītas monētu kaltuves Austrijā, Francijā un Vācijā

2021. gada janvāris – 2022. gada marts

209 250

Pasākuma galvenais mērķis: sadarbības stiprināšana un zinātības apmaiņa.

(1)

     Organizatoru pilnie nosaukumi ir norādīti Padomes Regulas (EK) Nr. 1338/2001 2. panta b) punktā minēto kompetento valstu iestāžu sarakstā (OV C 264, 12.8.2015., 2.–29. lpp.).