15.11.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 433/64


Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2022/C 433/24)

Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas pret šo pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTAIS DOKUMENTS

“Antakya Künefesi”

ES Nr.: PGI-TR-02451 – 14.3.2019

ACVN ( ) AĢIN (X)

1.   Nosaukums vai nosaukumi [ACVN vai AĢIN]

“Antakya Künefesi”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Turcijas Republika

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

2.3. grupa. Maize, mīklas izstrādājumi, kūkas, konditorejas izstrādājumi, cepumi un citi maizes un konditorejas izstrādājumi

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

“Antakya Künefesi” ir viens no nedaudzajiem sieru saturošajiem desertiem Turcijā. Tā ražošanā izmanto “künefelik kadayıf” (viegli apceptu, pavedienveidīgu “künefe” mīklu), svaigu sieru “Antakya künefelik” (“künefe” mīklai paredzētu sieru), sviestu un sīrupu. Gatavojot “Antakya Künefesi”, sieru kam pievienots sviests, cep uz plakanas cepamās plāts starp divām “künefelik kadayıf” kārtām. Pirms patēriņa produktu apziež ar sīrupu pēc garšas. Cepamās plāts izmērs ir atkarīgs no patērējamo porciju skaita. Produktu “Antakya Künefesi” bauda karstu. Paredzēts, ka ēšanas laikā siers izstiepjas, veidojot šķiedras.

“Antakya Künefesi” ir diska formas deserts, kura augstums ir 1–2 cm. Deserta diametrs atkarīgs no paredzēto porciju skaita. Parasti tas ir no 10 cm līdz 50 cm. Cepšanas laikā augšējais un apakšējais slānis, kas sastāv no “künefelik kadayıf” un sviesta maisījuma, Maijāra reakcijas rezultātā kļūst brūns un veido kraukšķīgu garozu. Vienlaikus, vidū esošais siers “Antakya künefelik” kļūst mīksts un krēmīgs. Pēc sīrupa pievienošanas produkts iegūst saldu garšu. “Antakya Künefesi” pasniedz karstu un tūlīt pēc sīrupa pievienošanas. Neapstrādātā veidā (neceptu) to var sasaldēt un uzglabāt –18 °C temperatūrā, lai tādējādi to pārvadātu un izplatītu.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Siera “Antakya künefelik” ražošanā izmantotajam pienam jābūt no Hatajas ila. Siera “Antakya künefelik” raksturīgo garšu nosaka piens, kas iegūts no govīm, kuras ganās Hatajas reģionu ganībās ar bagātīgu floru.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

“Künefelik kadayıf”, siera “Antakya künefelik” un produkta “Antakya Künefesi” ražošanai jānotiek 4. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Uz “Antakya Künefesi” iepakojumiem salasāmā un neizdzēšamā veidā jāuzraksta vai jāuzdrukā šāda informācija:

uzņēmējsabiedrības nosaukums un [juridiskā] adrese, saīsinātais nosaukums un adrese vai reģistrēta preču zīme,

partijas numurs,

preces nosaukums: “Antakya Künefesi”,

neto svars,

necepta produkta glabāšanas laiks (viena nedēļa dzesēšanas temperatūrā vai seši mēneši –18 °C temperatūrā),

produkts jācep un jāpatērē karsts, tūlīt pēc sīrupa pievienošanas,

šāds logotips:

Image 1

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

“Antakya Künefesi” ražošanas reģions ir Hatajas (Hatay) ils un tā apgabali (Antakya, Altınözü, Kumlu, Belen, İskenderun, Arsuz, Kırıkhan, Payas, Dörtyol, Hassa, Erzin, Samandağ, Yayladağ, Defne, Reyhanlı). Hataja ir apdzīvota vieta Turcijas dienvidu galējā punktā. To ieskauj Vidusjūra rietumos, Sīrija dienvidos un austrumos, kā arī šādas pašvaldības: Adana (Adana) ziemeļrietumos, Osmanije (Osmaniye) ziemeļos un Gaziantepa (Gaziantep) ziemeļaustrumos.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Saiknes starp produktu “Antakya Künefesi” un tā ģeogrāfisko apgabalu pamatā ir “künefelik kadayıf”, siera “Antakya künefelik” un produkta “Antakya Künefesi” reputācija, recepte un ražošanas prasmes. Recepti un ražošanas prasmes meistari ir nodevuši mācekļiem no paaudzes paaudzē. Lai saglabātu produkta kvalitāti, jāņem vērā vairāki būtiski aspekti. Piemēram, “Künefelik kadayıf” biezuma un konsistences pielāgošanai, kas notiek ātras cepšanas laikā uz rotējošas cepšanas plāts, ir vajadzīgas zināmas prasmes. Turklāt siera “Antakya künefelik” krēmīgo konsistenci nosaka tā ražošanas process. Šo prasmju apgūšanai māceklim jāiegūst liela pieredze sava meistara uzraudzībā. Divām sastāvdaļām – “künefelik kadayıf” un sieram “Antakya künefelik” – jābūt ražotām noteiktajā apgabalā.

Siera “Antakya künefelik” raksturīgo garšu nosaka piens, kas iegūts no govīm, kuras ganās Hatajas reģionu ganībās ar bagātīgu floru. No aptuveni 2 000 tur augošajiem augiem 300 tiek klasificēti kā endēmiski. Iespējams, ka tieši šo reģionu endēmiskie augi, it īpaši zātars (mazais mārsils), nosaka siera “künefelik” tipisko garšu. Šīs dabas bagātības saglabāšanai un izrādīšanai Hatajas gubernators 2017. gadā ierīkoja endēmisko un aromātisko augu muzeju.

“Antakya Künefesi” ražošanā izmantotais siers ir ļoti īpašs, jo tiek gatavots vienīgi šim nolūkam un tāpēc pazīstams kā “künefelik” siers. Papildus elastīgajai konsistencei sieram “Antakya künefelik” ir arī tādas raksturīgas iezīmes kā govs svaigpiena izmantošana ražošanā un tā dēvētā “cāļu krūtiņas” struktūra ar pH 4,9–5,2. Temperatūrā, kas pārsniedz 65 °C, siers kļūst krēmīgs. Siera raksturīgā un funkcionālā īpašība ir tāda, ka tas karstuma ietekmē desertā “Antakya Künefe” kūst, saglabājot savu tipisko šķiedrveidīgo struktūru.

Islāma literatūras dokumenti, kas datēti ar 18. gadsimtu, liecina, ka šā produkta ražošana (izmantojot tikai apzīmējumu “künefe”) Antakjā (Antakya) tolaik tika uzskatīta par neatkarīgu profesiju (Gül, 2008.117). Dokumentos, kas datēti no 18. līdz 20. gadsimtam, ir ietverta plaša informācija par “künefe”, tā tirgus cenu, ražošanas klasifikāciju kā atsevišķu arodu, ražošanā izmantotajām sastāvdaļām un rīkiem, kā arī tā kultūras mantojumu. Islāma literatūras dokumentu reģistrā Nr. 50 (Antakja, 1898–1901) līdztekus citām Antakjā parasti izmantojamām precēm, piemēram, apģērbiem un mājsaimniecības precēm, ir uzskaitītas, piemēram, cepamās plātes, ko izmanto šā produkta ražošanā.

Pirmo reizi informācija par kādas šā produkta ražotnes izveidi Künefeciler laukumā 20. gs. 30. gados ir minēta H. Boyacı grāmatā “No Antakjas līdz Hatajai, 1870–1976”. Apraksts vēsta, ka laikā no 1935. līdz 1960. gadam Antakjas iedzīvotāji varējuši iegādāties produktu “Antakya Künefesi”, ko divi brāļi tirgojuši vietā ar nosaukumu Köprübaşı. Tumšās ādas krāsas dēļ viņi ieguvuši iesauku “arābi”. Arī Hacı Arab bija labi pazīstams “künefe” meistars laikā no 1940. līdz 1950. gadam, kad tirgoja šo produktu iepirkumu ielā ar nosaukumu Uzun Çarşı, veikalā Nr. 153, kur tagad atrodas maiznīca. (Nakim B., 2012.)

Laikraksta slejā, kas datēta ar 1973. gada 27. septembri, Süleyman Okay, kas pazīstams ar segvārdu Abbuş Usta, sniedz detalizētu aprakstu par produktu “Antakya Künefesi” ar siera pildījumu. (Okay, 2009)

Hatajas tūrisma ceļvedī “Hatay Tourism Guide”, ko 1971. gadā publicēja Kemal Karaömeroğlu, minēts, ka pie tipiskiem Antakjas ēdieniem pieder maltās gaļas bumbiņas, zuši, maltās gaļas un bulgura burgeri un desertā – “künefe” (sk. 29.–31. lpp.). Republikas 50. gadadienā 1973. gadā Hataja ila gadagrāmatā tika nodēvēta par “Antakya Künefesi”. Produkts “Antakya Künefesi” ir minēts 1976. gadā İnayet İnsel publicētā izdevuma “Ekonomiskā un sociālā tūrisma darbības Antakjā” 129. lappusē.

Lai atzīmētu Hatajas ila pievienošanos Turcijas Republikai, Hatajas metropoles pašvaldības administrācija ik gadu organizē Antakjas festivālu, kas tradicionāli ietver garākā “Antayka Künefesi” gatavošanu. Deserts katru gadu tiek pagarināts par vienu metru. 2019. gadā “Antakya Künefesi” garums sasniedza 81 metru.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.