14.11.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 431/26


Apstiprināšanas pieteikuma publikācija attiecībā uz produkta specifikācijas grozījumu, kas nav maznozīmīgs, saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2022/C 431/08)

Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešos pēc publicēšanas dienas pret šo grozījuma pieteikumu izteikt iebildumus atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS ATTIECĪBĀ UZ PRODUKTA SPECIFIKĀCIJAS GROZĪJUMU, KAS NAV MAZNOZĪMĪGS, AIZSARGĀTA CILMES VIETAS NOSAUKUMA/AIZSARGĀTAS ĢEOGRĀFISKĀS IZCELSMES NORĀDES GADĪJUMĀ

Grozījuma apstiprināšanas pieteikums saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta pirmo daļu

“Emmental français est-central”

ES Nr.: PGI-FR-9180-AM01 – 16.4.2021

ACVN ( ) AĢIN (X)

1.   Pieteikuma iesniedzēja grupa un tās likumīgās intereses

Syndicat des Fabricants et Affineurs d’Emmental Traditionnel (SFAET)

26 rue Proudhon – 25000 Besançon

Tālr. +33 381834613

E-pasts: emmentalgrandcru.labelrouge@gmail.com

Grupu veido visi piena ražotāji un pārstrādātāji, kas izmanto aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norādi “Emmental français est-central”. Tādējādi tai ir tiesības ierosināt specifikācijas grozījumus.

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Francija

3.   Produkta specifikācijas punkts, uz kuru attiecas grozījums vai grozījumi

Produkta nosaukums

Produkta apraksts

Ģeogrāfiskais apgabals

Izcelsmes apliecinājums

Ražošanas metode

Saikne

Marķējums

Cits: dalībvalsts kompetentās iestādes un pieteikuma iesniedzēja grupas kontaktinformācijas atjaunināšana, atsauču uz kontroles struktūrām atjaunināšana, valsts prasību atjaunināšana (galvenie pārbaudāmie punkti).

4.   Grozījuma vai grozījumu veids

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu.

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, kuru nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu, ja vienots dokuments (vai tā ekvivalents) attiecībā uz produktu nav publicēts.

5.   Grozījums vai grozījumi

5.1.    Produkta apraksts

Attiecībā uz rīvētā siera noformējumu pievieno šādu tekstu: “maisiņā rīvētā siera pavedieni ir vizuāli labi atdalīti un nav aglomerēti”. Šis teikums ir iekļauts pašreiz spēkā esošajā specifikācijā, taču nodaļā par pierādījumiem, ka produkta izcelsme ir ģeogrāfiskajā apgabalā, kas ir nepiemērota vieta produkta apraksta elementam.

Vienotajā dokumentā groza arī punktu, kas attiecas uz dažādiem noformējuma veidiem, un to pārceļ uz 3.5. punktu

5.2.    Ģeogrāfiskais apgabals

Ģeogrāfisko apgabalu, kas pašreiz spēkā esošajā specifikācijā ietver 13 departamentus, ierobežo līdz 6 departamentiem: Doubs, Haute-Marne, Haute-Saône, Jura, Territoire de Belfort un Vosges. Departamenti Ain, Côte d'Or, Haute-Savoie, Isère, Rhône, Saône-et-Loire un Savoie vairs nav ģeogrāfiskā apgabala daļa.

Šis ģeogrāfiskā apgabala ierobežojums ļauj stiprināt saikni ar AĢIN teritoriju. Tādējādi ierobežoto ģeogrāfisko apgabalu raksturo viendabīgāki klimatiskie apstākļi.

Kopš 2006. gada visi pilnvarotie uzņēmēji, kas nodarbojas ar piena ražošanu, “Emmental français est-central” ražošanu un nogatavināšanu, atrodas ierobežotajā ģeogrāfiskajā apgabalā, kā noteikts specifikācijas grozījumu projektā.

Šis grozījums ir ieviests arī vienotajā dokumentā.

5.3.    Izcelsmes apliecinājums

Nodaļas sākumā pievieno teikumu “Ikvienam uzņēmējam, kas vēlas pilnībā vai daļēji tikt iekļautam specifikācijās, ir jāpaziņo par sevi grupai, lai saņemtu atļauju, kas jāsaņem pirms ražošanas uzsākšanas.”, lai atgādinātu par katra uzņēmēja pienākumu paziņot par sevi pirms ražošanas uzsākšanas un lai kontroles struktūras to varētu kontrolēt. Šis papildinājums neattiecas uz vienoto dokumentu.

5.4.    Ražošanas metode

5.4.1   Piena ražošana. Slaucamo govju ganāmpulka ēdināšana

5.4.1.1.   Aizliegtā barība

Pašreiz spēkā esošajā specifikācijā slaucamo govju ganāmpulkam (slaucamām un grūsnām govīm) ir aizliegts izēdināt noteiktu barību. Pievieno aizliegumu izmantot tādu barību, kas satur izejvielas, piedevas un pārstrādes palīglīdzekļus, kuri atvasināti no ģenētiski modificētiem organismiem (ĢMO). Ģenētiski modificētu organismu izejvielu un piedevu klātbūtne piena lopu barībā rada tiešu vai netiešu risku patērētāju veselībai un videi.

Iekļauj arī aizliegumu attiecībā uz “palmu un palmu kodolu produktiem jebkādā formā”, jo šie produkti tiek uzskatīti par nepiemērotiem, ņemot vērā ar tiem saistītās pretrunas.

Turklāt, lai novērstu jebkādas redakcionālas neskaidrības, precizē, ka uzskaitītie barības produkti ir aizliegti gan pamatbarībā, gan papildbarībā.

Visas šīs izmaiņas ir iekļautas arī vienotā dokumenta 3.3. punktā.

5.4.1.2.   Pamatbarība

Pašreiz spēkā esošajā specifikācijā ir noteikts, ka slaucamo govju ganāmpulka pamatbarība ir zāle un siens. Dzīvnieki jāaudzē saskaņā ar tradicionālajiem cikliem, pārmaiņus tos ganot ganībās un turot kūtī.

Pievieno piebildi, ka pamatbarībā papildus zālei, sienam un atālam ir iekļauta arī visa rupjā lopbarība, ko izdala zaļā vai savītušā veidā. Tajā ietilpst arī bumbuļu dārzeņi un bietes. Tomēr šī izdalītā barība nedrīkst būt aizliegto barības veidu sarakstā.

Šis grozījums arī ir iekļauts vienotā dokumenta 3.3. punktā.

Precizē, ka ar zāli un sienu nodrošinātās kopējās devas 50 % attiecību jāsaprot minimālais sausnas daudzums no pamatbarības nodrošinātās kopējās devas.

Šis grozījums arī ir iekļauts vienotā dokumenta 3.3. punktā.

Pievieno arī norādi, ka 100 % lopbarības, ko izmanto kā pamatbarību slaucamajām govīm, nāk no AĢIN ģeogrāfiskā apgabala. Viens no galvenajiem specifikācijas grozīšanas pieprasījuma mērķiem ir stiprināt produkta saikni ar teritoriju. Organoleptiskās īpašības ietekmē piena mikroflora. Šīs mikrofloras bioloģiskā daudzveidība pati par sevi ir atkarīga no zālāju un dzīvniekiem izdalītās lopbarības rakstura. Pienam, kas iegūts ģeogrāfiskā apgabala zālāju apvidos, ir raksturīgs augstāks olbaltumvielu saturs nekā vidēji tam, ko iegūst visā Francijā. Šī specifiskā īpašība pastiprinās, ja specifikācijā ir aizliegts izmantot jebkādu lopbarību, kas iegūta ārpus ģeogrāfiskā apgabala.

Šis grozījums ir ietverts vienotā dokumenta 3.3. punktā.

Jēdzienu “novietne” var interpretēt dažādi. Specifikācijā to aizstāj ar jēdzienu “lopkopības ēka”.

5.4.1.3.   Ganības

Saskaņā ar pašreiz spēkā esošo specifikāciju minimālais ganību periods ir 5 mēneši. Šo prasību pagarina līdz 6 mēnešiem. Turklāt norāda, ka ganību periodā katrā saimniecībā uz vienu slaucamu govi ir vismaz 30 āri svaiga zālāja platības, no kuriem vismaz 20 āri ir pieejami no slaukšanas vietas un tiek izmantoti ganībām.

Patiešām, obligāta noganīšana un zālāju reģenerācija ir viens no galvenajiem specifikācijas elementiem. Zālājiem ir raksturīga liela botāniskā un mikrobioloģiskā daudzveidība. Tradicionālo ganīšanas un siena pļaušanas ciklu saglabāšana veicina šo zālāju bioloģisko daudzveidību.

Šie grozījumi ir ietverti vienotā dokumenta 3.3. punktā.

5.4.1.4.   Barības izdalīšana silēs

Spēkā esošajā specifikācijā pievieno noteikumu (precizējot, ka tad, ja vienā kūtī (vienā ēkā) atrodas dzīvnieki, kas nav slaucamās govis, un tie tiek baroti ar barību, kas nav atļauta slaucamajām govīm, šie dzīvnieki jātur atsevišķā kūts aizgaldā).

Patiešām, specifikācijā ir aizliegts izmantot dažādas izejvielas slaucamo govju ganāmpulka ēdināšanai, kas nozīmē, ka slaucamo govju ganāmpulks, jo īpaši lopkopības ēkās, ir nodalīts no citiem saimniecībās esošajiem ganāmpulkiem. Ar šo noteikumu jo īpaši tiek novērsts tas, ka slaucamo govju ganāmpulkam izdalītā barība tiek piesārņota ar aizliegtām izejvielām, tostarp fermentētiem produktiem, un tiek atvieglota kontrole.

Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

5.4.1.5.   Barības izdalīšanas kārtība

Specifikācijā noteikts, ka slaucamajām govīm (tai skaitā grūsnajām govīm) paredzētā sausā rupjā lopbarība (siens, atāls) pirms izdalīšanas un izdalīšanas laikā nedrīkst būt mitra. Ja slaucamās govis baro ar bumbuļu dārzeņiem vai bietēm, to atlikumi jāiznīcina ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc izdalīšanas.

Šis precizējums arī ir ietverts vienotā dokumenta 3.3. punktā.

5.4.1.6.   Papildbarība

Norāda, ka, izņemot biešu melasi un vināzi, papildbarību izdala dehidrētā vai inertā veidā.

Šajā nodaļā uzskaitītas izejvielas un piedevas, ko atļauts izmantot piena liellopu papildbarībā. Klasifikāciju maina, lai tā atbilstu spēkā esošās Eiropas regulas (Regula (ES) Nr. 68/2013) nomenklatūrai. Attiecīgi groza sadaļu virsrakstus.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “1. Labības graudi — to produkti un blakusprodukti” aizstāj ar šādu virsrakstu “1. Labības graudi un no tiem iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru. Šobrīd atļauto izejvielu sarakstā pievieno sorgo. Sorgo ir alternatīva kukurūzai, un tam nav kontrindikāciju piena lopu barošanai.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “2. Eļļas augu sēklas vai augļi, to produkti un blakusprodukti” pārdēvē par “2. Eļļas augu sēklas vai augļi un no tiem iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru. Palmas sēklu, eļļas vai raušu veidā svītro no pašlaik atļauto izejvielu saraksta.

Ir norādīts, ka visas atļautās izejvielas var būt eļļas un tauku veidā.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “3. Pākšaugi” pārdēvē par “3. Pākšaugi un no tiem iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “4. Cukura ražošanas produkti” pārdēvē par “4. Bumbuļu dārzeņi, sakņaugi un no tiem iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru. Pašlaik atļauto izejvielu sarakstam pievieno:

šķidrā biešu vināze;

dehidrēts biešu mīkstums (jau atļauts pašreiz spēkā esošās specifikācijas sadaļā “6. Dehidrēta lopbarība”) un bumbuļu dārzeņi;

kartupeļu olbaltumvielas.

Kartupeļu olbaltumvielas jau ir atļautas citā pašreiz spēkā esošās specifikācijas sadaļā.

Izejviela “cukurniedres” tagad ir iekļauta sadaļā “7. Citi augi, aļģes un no tiem iegūtie produkti”.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “5. Dehidrēta lopbarība” pārdēvē par “6. Lopbarība, rupjā lopbarība un no tās iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru. Pašlaik atļauto izejvielu sarakstā ir iekļautas dehidrēti zālaugi un pākšaugi. Zālaugu un pākšaugu sienu jau ir atļauts izbarot slaucamo govju ganāmpulkam saskaņā ar pašreiz spēkā esošo specifikāciju. Atļauja attiecas arī uz šīm pašām lopbarības sugām dehidrētā veidā vai kā no tiem iegūtiem produktiem olbaltumvielu koncentrātu veidā.

Iepriekšējo sadaļas virsrakstu “6. Citi augi, to produkti un to blakusprodukti” pārdēvē par “7. Citi augi, aļģes un no tiem iegūtie produkti” saskaņā ar spēkā esošo nomenklatūru.

Pašreiz spēkā esošās specifikācijas 7. sadaļu un atļauto piedevu tabulu aizstāj ar trim jaunām sadaļām, lai tās saskaņotu ar spēkā esošo Eiropas nomenklatūru. Šīs trīs kategorijas ir šādas:

11. kategorija. Minerālvielas un no tām iegūtie produkti;

12. kategorija. Mikroorganismu fermentācijas blakusprodukti — skatīt 13. grozījumu attiecībā uz vināzēm;

piedevas un pārstrādes palīglīdzekļi (skatīt Regulā (EK) Nr. 1831/2003 un Regulā (ES) 2019/962 atļauto piedevu vienkāršotu sarakstu).

Šie grozījumi nemaina produkta īpašības un tāpēc vienoto dokumentu neietekmē.

5.4.1.7.   Slaucamo govju barošanas protokoli

Barošanas protokolus atjaunina, ņemot vērā iepriekš aprakstītos grozījumus:

no 5 uz 6 mēnešiem pagarina minimālo ganību periodu;

frāzi “zāle un/vai siens un/vai atāls” aizstāj ar terminu “pamatbarība”.

Frāzi “dzīvnieku labas veselības uzturēšanai” svītro kā nevajadzīgu.

Šis grozījums, kas nemaina produkta īpašības, neietekmē vienoto dokumentu.

5.4.2.   Siera ražotnes. Piena uzglabāšana un savākšana

Teikumus “Jānodrošina siera ražotņu savāktā piena izsekojamība. Siera ražotnes katru dienu veic ierakstus piena savākšanas žurnālā.” svītro, jo tie nav iederīgi nodaļā “Iegūšanas metode”.

Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

5.4.3.   Siera ražotnes. Ražošanas ķēde

Teikumu “Ražotnēm jāatrodas 3. punktā norādītajā ģeogrāfiskajā apgabalā.” svītro, jo tajā atkārtota prasība, kas minēta nodaļā par ģeogrāfiskā apgabala robežu noteikšanu.

Teikumu “Ražošanai izmantotajam pienam jābūt no apstiprinātām saimniecībām, kas atbilst specifikācijai.” svītro, jo tajā atkārtota prasība, kas minēta nodaļā par pierādījumiem, ka produkta izcelsme ir attiecīgajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

Rindkopu “Lai “Emmental français est-central” ražošanas izsekojamība būtu vienmēr kontrolējama, ir jānodrošina, lai būtu zināma izmantotā piena izcelsme un produkta uzraudzība visos tā ražošanas posmos. Sistēmai jānodrošina arī saražoto sieru turpmāka identifikācija.” svītro no nodaļas “Iegūšanas metode” un pārceļ uz nodaļu par pierādījumiem, ka produkta izcelsme ir ģeogrāfiskajā apgabalā, kas šķiet piemērotāka.

Šie grozījumi neietekmē vienoto dokumentu.

5.4.4.   Siera ražotnes. Ražošana

Veic precizējumu, lai apstiprinātu, ka jebkādi konservanti, izņemot sāli, ir aizliegti.

Pievieno piebildi, ka neviena no sastāvdaļām un pārstrādes palīgvielām nedrīkst būt iegūta no ģenētiski modificētiem organismiem. Šādas izmaiņas ir pamatotas ar vēl nepabeigtu patērētāju un vides risku novērtējumu.

Maksimālo biezpiena temperatūras uzturēšanas ilgumu (90 minūtes) svītro, jo tam nav ne tehnoloģiskas, ne kvalitātes nozīmes.

Rindkopu “Visas prasības, kas attiecas uz piena savākšanas, pieņemšanas, uzglabāšanas nosacījumiem siera ražotnē un ražošanu, kontrolē un uzrauga par ražošanu atbildīgajā persona. Visas ražošanas uzskaites lapas glabā 3 gadus.” svītro no nodaļas “Iegūšanas metode” un pārceļ uz nodaļu par pierādījumiem, ka produkta izcelsme ir ģeogrāfiskajā apgabalā, kas šķiet piemērotāka.

Šie grozījumi neietekmē vienoto dokumentu.

5.4.5.   Nogatavināšanas cehi. Sieru nogatavināšanas ilgums

Teikumu “Nogatavināšanas cehi atrodas 3. punktā noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.” svītro, jo tajā atkārtota prasība, kas minēta nodaļā par ģeogrāfiskā apgabala robežu noteikšanu.

Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

5.5.    Saikne

Nodaļa “Elementi, kas pamato saikni ar ģeogrāfisko apgabalu” ir pilnībā pārstrādāta, lai labāk izceltu šo saikni sintētiskākā veidā.

Pievieno ievadteikumu: “Saikne ar “Emmental français est-central” izcelsmi ir saistīta ar tā īpašo kvalitāti.”

Atsauci uz Alpu kalnu reģionu svītro, jo šis reģions vairs neietilpst noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

Produkta specifikā ietilpst elementi, kas uzskaitīti nodaļā “Produkta apraksts”.

Šī pārstrādātā versija, kas nemaina saikni, attiecas arī uz vienoto dokumentu.

5.6.    Marķējums

Saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 1151/2012 pievieno norādi, ka produkta nosaukumam un Eiropas simbolam jāatrodas vienā redzamības laukā. Tāpēc ar teikumu: “Papildus obligātajai informācijai, kas paredzēta noteikumos par pārtikas produktu marķēšanu un noformēšanu, marķējumā tajā pašā redzamības laukā iekļauj produkta reģistrēto nosaukumu un Eiropas Savienības AĢIN simbolu.” aizstāj teikumu “Nosaukums “Emmental français est-central” un Eiropas AĢIN logotips ir obligāti patērētājam paredzētā siera marķējumā.”

Šo precizējumu ietver vienotajā dokumentā.

5.7.    Cits

Atjaunina dalībvalsts kompetentās iestādes kontaktinformāciju, kā arī pieteikuma iesniedzēju grupas kontaktinformāciju. Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

Kontroles struktūras:

Piemērojot valsts līmenī spēkā esošos norādījumus, kuru mērķis ir saskaņot specifikāciju izstrādi, svītro sertifikācijas iestādes nosaukumu un kontaktinformāciju.

Tagad šajā sadaļā norāda Francijas kompetento iestāžu kontaktinformāciju: Institut national de l’origine et de la qualité [Nacionālais izcelsmes un kvalitātes institūts] (INAO) un Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes [Konkurences, patērētāju lietu un krāpšanas novēršanas ģenerāldirektorāts] (DGCCRF).

Sertifikācijas iestādes nosaukums un kontaktinformācija tagad ir pieejama INAO tīmekļa vietnē un Eiropas Komisijas datubāzē.

Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

Sadaļā “Valsts prasības” galveno pārbaudāmo punktu tabulu papildina ar jaunajiem pienākumiem attiecībā uz ganībām. Šis grozījums neietekmē vienoto dokumentu.

VIENOTAIS DOKUMENTS

“Emmental français est-central”

ES Nr.: PGI-FR-9180-AM01 – 16.4.2021

ACVN ( ) AĢIN (X)

1.   Nosaukums vai nosaukumi

“Emmental français est-central”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Francija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.3. grupa. Siers

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Produkts ir govs svaigpiena siers ar presētu termiski apstrādātu un sālītu masu un ķiršu līdz valriekstu lieluma acīm; siera sausnas tauku saturs ir vismaz 45 % jeb vismaz 62 g uz 100 g siera. Siera masa ir elastīga un kūstoša. Siera rituļa miza ir cieta un sausa, tās krāsa no zeltaini dzeltenas līdz gaišbrūnai. Sieru nogatavina vismaz 12 nedēļas, skaitot no tā pagatavošanas dienas līdz izvešanai no pagraba.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Ganāmpulka pamatbarībā ietilpst zāle, siens un atāls, kā arī visa rupjā lopbarība, kas nav aizliegtās barības sarakstā.

Vismaz 50 % no kopējās barības devas sausnas nodrošina pamatbarība, arī ganību periodā.

Govis jālaiž ganībās vismaz 6 mēnešus, lai saglabātu saikni ar ģeogrāfiskā apgabala pļavām.

Slaucamo govju pamatbarība 100 % apmērā ir no ģeogrāfiskā apgabala.

Ganību periodā katrā saimniecībā ir vismaz 30 āri svaigu zālāju platību uz vienu slaucamo govi, no kuriem vismaz 20 āri ir pieejami no slaukšanas vietas un tiek izmantoti ganībām.

Piena lopu ganāmpulka blīvums saimniecībā nedrīkst pārsniegt 1,6 piena lopu ganāmpulka vienības uz vienu hektāru piena ganāmpulkam atvēlētās lopbarības platības, ieskaitot pašpatēriņa labības platības.

Nav pieļaujams izēdināt fermentētus produktus, lai novērstu inficēšanos ar sviestskābo rūgšanu izraisītāju mikroorganismu celmiem, kas varētu negatīvi ietekmēt siera kvalitātes īpašības.

Slaucamajām govīm paredzētā sausā rupjā lopbarība pirms izdalīšanas un izdalīšanas laikā nedrīkst būt mitra.

Ja slaucamās govis baro ar bumbuļu dārzeņiem vai bietēm, to atlikumi jāiznīcina ne vēlāk kā 24 stundu laikā pēc izdalīšanas.

Papildbarības iekļaušana slaucamajām govīm izdalītajā kopējā barības devā nedrīkst pārsniegt 50 % no kopējās barības devas sausnas daudzuma.

Dzīvnieku barībā (pamatbarībā un papildbarībā) visu gadu ir aizliegts lietot šādas vielas:

fermentētu skābbarību un lopbarību iesaiņotās ķīpās, radot anaerobus apstākļus;

produktus, kas nelabvēlīgi ietekmē piena smaržu;

šķidrās sūkalas;

izspaidas, augļus, drabiņas un nedehidrētu mīkstumu;

palmu un palmu kodolu produktus jebkādā formā;

siena konservantus, izņemot nātrija hlorīdu;

produktus, kas satur izejvielas, piedevas un pārstrādes palīglīdzekļus, kuri iegūti no ģenētiski modificētiem organismiem.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Piena ražošana, pārstrāde sierā un siera nogatavināšana noris ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u.c. īpašie noteikumi

Sieru piedāvā šādu veidu noformējumā:

veselos rituļos (60–130 kg, 0,70–1 m diametrā; minimālais sānu augstums — 14 centimetri) vai ķīļveida gabalos (¼ rituļa, ⅛ rituļa u.c.), taisnstūrveida gabalos un garenās šķēlēs vai

porcijās un gabaliņos, vai

sīkās porcijās, vai

rīvētu (maisiņā rīvētā siera pavedieni ir vizuāli labi atdalīti un nav aglomerēti).

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Papildus obligātajai informācijai, kas paredzēta noteikumos par pārtikas produktu marķēšanu un noformēšanu, marķējumā tajā pašā vizuālajā laukā iekļauj produkta reģistrēto nosaukumu un Eiropas Savienības AĢIN simbolu.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Ģeogrāfiskajā apgabalā ietilpst šādi departamenti: Doubs, Haute-Marne, Haute-Saône, Jura, Territoire de Belfort, Vosges.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Saikne ar “Emmental français est-central” izcelsmi ir saistīta ar tā īpašo kvalitāti.

“Emmental français est-central” tradicionālais ražošanas apgabals atrodas starp divām kalnu grēdām (Vogēzi un Jura), veidojot tā saukto Centrālās Austrumfrancijas reģionu.

Šiem kalnu masīviem raksturīgas garas un skarbas ziemas, siltas un relatīvi sausas vasaras, kā arī ievērojams nokrišņu daudzums ar lielu skaitu nokrišņiem bagātu dienu. Šis klimats ir sevišķi labvēlīgs zāles un augstas kvalitātes siena (liels proteīnu saturs un labvēlīgs taukskābju sastāvs) ražošanai.

Francijas austrumu un centrālās daļas pļavām ir raksturīga liela botāniskā un mikrobioloģiskā daudzveidība.

Šī daudzveidība saglabājas, pateicoties piensaimnieku agronomiskajai praksei, jo īpaši tam, ka tiek ievēroti tradicionālie ganīšanas un siena pļaušanas cikli.

Reģionā valdošie skarbie ģeogrāfiskie un klimatiskie apstākļi ir bijuši par iemeslu slaucamo govju audzēšanas aizsākumiem, lietderīgi izmantojot zālājus un pļavu lopbarības augus.

Viduslaikos šis gatavošanas paņēmiens — siera veidošana lielos rituļos — deva iespēju vasarā iegūto lielo piena daudzumu uzglabāt ziemai.

Tā kā siera ražošana šādā veidā prasīja ievērojamus daudzumus piena (līdz pat 900 litriem vienam siera ritulim), ražotāji pakāpeniski apvienojās kooperatīvos, kuros tie iegūto pienu salēja kopīgās tvertnēs. Centrālā Austrumfrancija ir “fruitières” (siernīcu), tas ir, kooperatīvo sierotavu, reģions.

Siera ražotnes vēl mūsdienās pilnībā ietilpst reģiona ainaviskajā mantojumā, jo tās cieši saistītas ar šo zemi un veicina saimnieciskās un sociālās darbības saglabāšanos Centrālās Austrumfrancijas lauku pašvaldību apvidos.

“Emmental français est-central” ir govs svaigpiena siers ar presētu termiski apstrādātu masu un ķiršu līdz valriekstu lieluma acīm. Siera masa ir elastīga un kūstoša. Siera rituļa miza ir cieta un sausa, tās krāsa ir no zeltaini dzeltenas līdz gaišbrūnai. Sieru nogatavina vismaz 12 nedēļas, skaitot no tā pagatavošanas dienas līdz izvešanai no pagraba. Tie ir lieli rituļi (60–130 kg, 0,70–1 m diametrā; minimālais sānu augstums — 14 centimetri).

Šīs īpašības tiek novērtētas galīgajā atlasē, ko veic nogatavinātāji saskaņā ar tradicionālo zinātību.

“Emmental français est-central” specifiskuma pamatā ir slaucamo govju ganāmpulka barošana un obligātā turēšana ganībās (vismaz 6 mēnešus); tas veido ciešu “Emmental français est-central” saikni ar Centrālās Austrumfrancijas reģiona dažādajām teritorijām.

Pamatbarību slaucamās govis saņem tikai ražošanas reģionā: vasarā tā ir zāle, bet ziemā — siens un rupjā lopbarība. Tādējādi govju barošana ar vietējo barību, ko galvenokārt iegūst, ievērojot tradicionālos ganīšanas un siena pļaušanas ciklus, veicina pļavu bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, kā arī piena mikrobioloģisko daudzveidību.

Pļavu flora un jo īpaši piena mikroflora ietekmē “Emmental français est-central” organoleptiskās īpašības; turklāt šo sieru obligāti pagatavo no svaigpiena. Piemēram, pienam no pļavu apgabaliem austrumu un centrālajā daļā ir raksturīgs augsts olbaltumvielu saturs, kas ir būtisks, lai to varētu izmantot siera ražošanai.

Savukārt aizliegums izmantot fermentētus barības līdzekļus (skābbarību, plastmasas plēvēs ietītas apaļus siena saiņus u.c.) un papildbarību uz smaržīgu augu bāzes (krustziežu dzimtas u.c. augi) palīdz izvairīties no sviestskābās fermentācijas procesiem un piena, pēcāk siera skābuma, kā arī izvairīties no patērētājam nepatīkamu smaržu vai smaku klātbūtnes.

Tādējādi sviestskābes fermentācijas trūkums, ko nosaka piena kvalitāte, un samazinātā lipolīze, ko nosaka savāktā piena uzglabāšanas apstākļi, ir faktori, kas ļauj ilgāk nogatavināt un labāk uzglabāt produktu.

Šie piesardzības pasākumi ir būtiski, lai ļautu sieru ilgstoši (vismaz 12 nedēļas pretstatā 6 nedēļām parastajam Francijas ementāles sieram) nogatavināt pagrabos saskaņā ar tradīciju, no svaigpiena iegūtajiem rituļiem pārveidojoties par lielizmēra siera rituļiem ar termiski apstrādātu presētu masu.

Nogatavināšanas process sastāv no trim posmiem, ieskaitot starpposmu siltā pagrabā, kura laikā veidojas masai raksturīgās atveres: labi atdalītas, sfēriskas līdz ovālas formas, vienmērīgi sadalītas, regulāras un vienkāršas, ķiršogu līdz valrieksta lielumā.

Spēcīgāka proteolīze, ko izraisa ilgais nogatavināšanas periods, izskaidro tipiskās garšas uztveri: tā ir izteikta un augļaina.

Nogatavināšanas procesa beigās nogatavinātājs veic siera atlasi pēc dažādiem kritērijiem, kas attiecas uz AĢIN “Emmental français est-central” organoleptiskajām īpašībām, piemēram, caurumiem, masu, garšu un smaržu.

Tādējādi 12 nedēļu ilgā nogatavināšana līdztekus izmantotā piena raksturīgajām īpašībām ir būtiskākais faktors, kas ietekmē “Emmental français est-central” īpašības kopumā. Trīs nogatavināšanas posmu zinātība, kas saistīta ar to, ka nogatavinātāji šā posma beigās rūpīgi izvēlas rituļus, veicina produkta tipiskās īpašības, kuras galvenokārt var aprakstīt šādi: cieta, sausa miza zeltaini gaišdzeltenā līdz gaiši brūnā krāsā, elastīga, kūstoša masa un caurumi, kas var būt ķiršogu līdz valriekstu lielumā.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-17d4b020-03b3-42af-88ee-d9124b73b41b


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.