Briselē, 13.9.2022

COM(2022) 412 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Pārskats par kopsavilkuma ziņojumu par to, kā darbojas Regula (ES) Nr. 649/2012 par bīstamo ķīmisko vielu eksportu un importu

{SWD(2022) 218 final}


Izmantotie saīsinājumi

BR        Biocīdu regula

CLP regula    Klasificēšanas, marķēšanas un iepakošanas regula

DNA        Izraudzītā valsts iestāde

ECHA        Eiropas Ķimikāliju aģentūra

ePIC        Regulas (ES) Nr. 649/2012 piemērošanai izmantotā lietotne

ES        Eiropas Savienība

FRA        Galīgā reglamentējošā darbība

NEA        Nacionālā izpildes panākšanas iestāde

ESAO        Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija

PIC         Iepriekš norunāta piekrišana

PPPR        Augu aizsardzības līdzekļu regula

REACH regula    Ķimikāliju reģistrēšanas, vērtēšanas, licencēšanas un ierobežošanas regula

RIN        Atsauces identifikācijas numurs

SDS        Drošības datu lapa



1.Ievads

1.1.PIC regula

Ar Regulu (ES) Nr. 649/2012 1 (“PIC regula”) īsteno Roterdamas Konvenciju par procedūru, saskaņā ar kuru starptautiskajā tirdzniecībā dodama iepriekš norunāta piekrišana (“PIC procedūra”) attiecībā uz dažām bīstamām ķīmiskām vielām un pesticīdiem. Regulas mērķis ir veicināt atbildības dalīšanu un sadarbību bīstamo ķimikāliju starptautiskajā apritē un aizsargāt cilvēku veselību un vidi no iespējama kaitējuma, atvieglojot informācijas apmaiņu par bīstamu ķimikāliju īpašībām, Savienībā paredzot lēmumu pieņemšanas procesu par ķimikāliju importu un eksportu un izplatot lēmumus konvencijas pusēm un citām valstīm.

PIC regulu piemēro ķimikālijām, kas uzskaitītas Roterdamas konvencijas III pielikumā, un rūpnieciskajām ķimikālijām (ko izmanto profesionāļi un patērētāji) un pesticīdiem (arī biocīdiem), kuri veselības vai vides apsvērumu dēļ ar Savienības tiesību aktiem ir aizliegti vai stingri ierobežoti. Regulā noteiktās prasības ir stingrākas par konvencijas prasībām, jo tā attiecas uz eksportu uz visām valstīm un tajā importējošās valsts piekrišana ir prasīta daudz plašākam ķimikāliju lokam nekā prasa konvencija. Turklāt eksporta prasības attiecas arī uz dažiem maisījumiem, kas satur uzskaitītās ķimikālijas.

Saskaņā ar PIC regulu uz eksportu attiecas dažādas prasības, kas atkarīgas no tā, kurā I pielikuma daļā ķīmiskās vielas iekļautas: par I pielikuma 1. daļā uzskaitītajām ķimikālijām ir jāsniedz paziņojums par eksportu importējošajai valstij; par I pielikuma 2. un 3. daļā uzskaitītajām ķimikālijām ir jāsniedz paziņojums par eksportu un jāsaņem importējošās valsts nepārprotama piekrišana, ja vien uz tām neattiecas konvencijā paredzētā PIC procedūra un tās netiek eksportētas uz konvencijas pusi, kas ir devusi pozitīvu atbildi par importu. Šie pienākumi attiecas arī uz maisījumiem, kuri satur regulas I pielikumā uzskatītās vielas tādā koncentrācijā, kādā kļūst piemērojami Klasificēšanas, marķēšanas un iepakošanas (CLP) regulā (Regula (EK) Nr. 1272/2008) 2 noteiktie marķēšanas pienākumi, un arī uz dažiem izstrādājumiem.

PIC regula arī uzliek Komisijai pienākumu informēt Konvencijas sekretariātu par galīgām reglamentējošām darbībām (FRA) attiecībā uz ķimikālijām, kas Savienībā kādā konvencijas lietojuma kategorijā (rūpnieciskas ķimikālijas vai pesticīdi) ir aizliegtas vai stingri ierobežotas un kas ir uzskaitītas PIC regulas I pielikuma 2. daļā. Šo procesu sauc par FRA paziņojuma sniegšanu, un tas ir pamats ķimikāliju iekļaušanai konvencijas III pielikumā.

Attiecībā uz ķimikālijām, kas uzskaitītas I pielikuma 3. daļā (kura atbilst konvencijas III pielikumam), Komisija Savienības vārdā, pamatojoties uz pilnvarām, kas tai piešķirtas ar PIC regulu, sagatavo lēmumu par importu, kurā norāda, vai un kādos apstākļos konkrēto ķimikāliju var importēt Savienībā. To nosūta Konvencijas sekretariātam.

1.2.Ziņošanas kārtība

PIC regulas 22. pantā ir noteikts, ka Komisijai reizi trijos gados ir jāziņo par darbībām, ko tā veikusi saskaņā ar regulu, un ir jāsagatavo kopsavilkuma ziņojums par PIC regulas sniegumu, iekļaujot tajā:

·dalībvalstu saskaņā ar 22. panta 1. punktu iesniegto informāciju par to, kā darbojas šajā regulā paredzētās procedūras, ieskaitot muitas kontroles, pārkāpumu, sankciju un korektīvo darbību procedūras;

·Eiropas Ķimikāliju aģentūras (ECHA) saskaņā ar 22. panta 1. punktu iesniegto informāciju par to, kā darbojas PIC regulas procedūras.

Šis ziņojums ir otrais ziņojums, kas sagatavots saskaņā ar PIC regulu, un aptver laikposmu no 2017. līdz 2019. gadam. Tiešsaistes ziņošanas anketa dalībvalstīm tika darīta pieejama 2021. gada 9. jūnijā, un tās aizpildīšanas termiņš bija 2021. gada 27. augusts. Visi ziņojumi tika iesniegti līdz 2021. gada novembra vidum. Aģentūra 2020. gada augustā publicēja ziņojumu par PIC regulas darbību 3 laikposmā no 2017. līdz 2019. gadam. Šis ziņojums ir pārskats par kopsavilkuma ziņojumu, kurā aplūkota PIC regulas īstenošana laikposmā no 2017. līdz 2019. gadam.

2.PIC regulas pārvaldība

2.1.Komisija, ECHA un izraudzītās valstu iestādes uzskata, ka to darbības PIC regulas īstenošanā tiek koordinētas iedarbīgi

Valsts līmenī katra dalībvalsts izraugās valsts iestādi (DNA), kas veic PIC regulā paredzētās administratīvās funkcijas. Tāpat kā iepriekšējā pārskata periodā, dalībvalstis uzskatīja, ka koordinācija starp DNA un Komisiju un starp DNA un ECHA bijusi apmierinoša. Vairākas DNA augsti novērtēja Komisijas un ECHA sniegto atbalstu, norādot, ka atbalsts tika sniegts ātri un kvalitatīvi. Arī ECHA vērtējumā kopdarbs ar DNA bijis tikpat rezultatīvs, arī domstarpību risināšanas gadījumos. Tāpat arī Komisijas ieskatā sadarbība ar DNA ir bijusi rezultatīva, un tā par īpaši noderīgām atzinusi DNA sanāksmes, kuras notiek divas reizes gadā un kurās apspriež ar PIC saistītos jautājumus.

ECHA uzskatīja, ka sadarbība ar Komisiju ir apmierinoša, tomēr norādīja uz vairākām jomām, kurās vajadzīgi uzlabojumi. Arī Komisijas ieskatā sadarbība ar ECHA bijusi apmierinoša, un tā norādīja, ka regulāri notiek informācijas apmaiņa par zinātniskiem, tehniskiem un juridiskiem jautājumiem, kas rodas īstenošanas gaitā, un to praktisko īstenošanu.

2.2.Pastāvīgais PIC darbību skaita pieaugums rada problēmas pietiekama resursu līmeņa saglabāšanā

Resursi, ko Eiropas Komisija un ECHA atvēlēja PIC regulas īstenošanai, salīdzinājumā ar iepriekšējo pārskata periodu saglabājās diezgan stabili, lai gan abas iestādes ziņoja par nelielu pieaugumu. ECHA darba slodze pārskata periodā atbilda prognozētajai darba slodzei. Apstrādāto paziņojumu par eksportu skaits turpināja augt, kā prognozēts, — par 10 % gadā.

Paziņojumu par eksportu skaita palielināšanās dēļ ir palielinājies ECHA veicamo apstrādes uzdevumu skaits un vajadzība sniegt atbalstu ieinteresētajām personām. ECHA atbalsta sniegšana Komisijai, ES un trešo valstu DNA pārskata periodā aizņēma aptuveni 30–40 % darbinieku laika. Tā kā resursu apjoms nepalielinās proporcionāli darba slodzei, ECHA savā ziņojumā uzsver nepieciešamību nodrošināt pietiekamus cilvēkresursus un finanšu resursus, lai īstenotu PIC regulu un turpinātu uzlabot īstenošanas praksi, procesus un rīkus.

Saskaņā ar PIC regulu izraudzītās valstu iestādes ziņoja, ka PIC regulas īstenošanai atvēlēto resursu apjoms ir no 0,1 līdz 2 pilnslodzes ekvivalentiem (FTE). Ciktāl iespējams salīdzināt resursus, var secināt, ka daudzās DNA resursi ir saglabājušies diezgan stabili, un aptuveni astoņas ir ziņojušas par samazinājumu. Tai pašā laikā daudzās dalībvalstīs ir palielinājusies darba slodze, kas saistīta ar paziņojumu par eksportu apstrādi (sk. 4.2. iedaļu). Mazāk dalībvalstu nekā iepriekšējā pārskata periodā (15, nevis 18) norādīja, ka tām pietiek resursu izpildes panākšanai.

3.PIC regulas I pielikuma atjauninājumi

Saskaņā ar 23. pantu Komisijai I pielikumā iekļautais ķimikāliju saraksts būtu jāpārskata vismaz vienreiz gadā, pamatojoties uz izmaiņām ES tiesību aktos, galvenokārt REACH regulā 4 , BR 5 un PPPR 6 , kā arī konvencijas izmaiņām. PIC regulas pielikumus groza ar Komisijas pieņemtiem deleģētajiem aktiem.

Pārskata periodā I pielikuma 1. daļā tika iekļauta 31 viela, bet 2. daļā — 7 vielas. No tām 23 vielas iekļāva tāpēc, ka tās neapstiprināja par augu aizsardzības līdzekļiem saskaņā ar PPPR, bet 5 — pēc to iekļaušanas REACH regulas XVII pielikumā (1. tabula). I pielikuma 3. daļā pēc iekļaušanas konvencijas III pielikumā iekļāva sešas vielas. Tās, izņemot īsās ķēdes hlorparafīnus, jau bija iekļautas PIC regulas I pielikuma 1. un 2. daļā.

1. tabula. Pārskata periodā I pielikumā iekļautās vielas

Deleģētais akts

Ķīmiskā viela

CAS numurs

I pielikuma grozījums

Iekļaušanas pamats

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2018/172 (2017. gada 28. novembris), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 649/2012 I un V pielikumu

3-decēn-2-ons

10519-33-2

1. un 2. daļa

PPPR

5-terc-butil-2,4,6-trinitro-m-ksilols

81-15-2

1. un 2. daļa

REACH regula

Benzilbutilftalāts

85-68-7

1. un 2. daļa

REACH regula

Karbendazīms

10605-21-7

1. daļa

PPPR

Cibutrīns

28159-98-0

1. un 2. daļa

BR

Diizobutilftalāts

84-69-5

1. un 2. daļa

REACH regula

Diarsēna pentoksīds

1303-28-2

1. un 2. daļa

REACH regula

Tiofanātmetils

149979-41-9

1. un 2. daļa

PPPR

Triklozāns

3380-34-5

1. un 2. daļa

BR

Triflumurons

64628-44-0

1. daļa

BR

Tris(2-hloretil)fosfāts

115-96-8

1. un 2. daļa

REACH regula

Metamidofoss

10265-92-6

1. un 3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/330 (2018. gada 11. decembris), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 649/2012 I un V pielikumu

Amitrols

61-82-5

1. un 2. daļa

PPPR

Beta-cipermetrīns

65731-84-2

1. un 2. daļa

PPPR

Karbofurāns

1563-66-2

1. un 3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

DPX KE 459 (flupirsulfuronmetils)

150315-10-9

144740-54-5

1. un 2. daļa

PPPR

Fipronils

120068-37-3

1. un 2. daļa

PPPR

Iprodions

36734-19-7

1. un 2. daļa

PPPR

Izoproturons

34123-59-6

1. un 2. daļa

PPPR

Linurons

330-55-2

1. un 2. daļa

PPPR

Manebs

12427-38-2

1. un 2. daļa

PPPR

Ortosulfamurons

213464-77-8

1. un 2. daļa

PPPR

Pikoksistrobīns

117428-22-5

1. un 2. daļa

PPPR

Īsās ķēdes hlorparafīni

85535-84-8

3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Triasulfurons

82097-50-5

1. un 2. daļa

PPPR

Trihlorfons

52-68-6

1. un 3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/1701 (2019. gada 23. jūlijis), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 649/2012 I un V pielikumu

2-naftiloksietiķskābe

120-23-0

2. daļa

PPPR

Acetohlors

34256-82-1

1. un 2. daļa

PPPR

Asulāms

3337-71-1

2302-17-2

1. un 2. daļa

PPPR

Hlorpikrīns

76-06-2

1. un 2. daļa

PPPR

Difenilamīns

122-39-4

2. daļa

PPPR

Flufenoksurons

101463-69-8

1. un 2. daļa

PPPR

Naleds

300-76-5

1. un 2. daļa

PPPR

Propanils

709-98-8

2. daļa

PPPR

Propargīts

2312-35-8

1. un 2. daļa

PPPR

Alahlors

15972-60-8

3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Aldikarbs

116-06-3

3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Endosulfāns

115-29-7

3. daļa

Roterdamas konvencijas III pielikums

Saskaņā ar PIC regulas 11. pantu Komisijai rakstiski jāinformē Konvencijas sekretariāts par I pielikuma 2. daļā uzskaitītajām ķimikālijām, par kurām ir jāsniedz PIC paziņojums. Pārskata periodā Sekretariātam tika iesniegti 10 FRA paziņojumi par:

·acetohloru (2017); 

·amitrolu (2019);

·beta-cipermetrīnu (2019); 

·cibutrīnu (2019);

·flupirsulfuronmetilu (2019);

·iprodionu (2019);

·izoproturonu (2019);

·ortosulfamuronu (2019);

·pikoksistrobīnu (2019);

·triasulfuronu (2019).

4.PIC regulas darbība

4.1.Izpratnes veicināšanas pasākumi un atbalsts, ko DNA un ECHA sniedz eksportētājiem, ir uzlabojuši prasību ievērošanu

Izpratnes veicināšanas un informēšanas pasākumus, kas bija paredzēti eksportētājiem un importētājiem, veica 27 dalībvalstis. Visbiežāk veiktais pasākums bija informācijas sniegšana tiešsaistē (izmantojot īpašu tīmekļlapu vai sniedzot atsauces uz ECHA tīmekļlapām par PIC). 11 dalībvalstis arī sniedz palīdzības dienesta pakalpojumus, izmantojot jau pastāvošu palīdzības dienestu (piemēram, REACH, CLP, BR), un 6 dalībvalstīs darbojas nacionālais PIC palīdzības dienests; 10 dalībvalstis norādīja, ka tām ir īpaša e-pasta adrese informācijas prasību izpildei. Gandrīz visas dalībvalstis apgalvoja, ka šie pasākumi eksportētājiem un importētājiem ir palīdzējuši izpildīt PIC regulas prasības. Dažas DNA minēja, ka ir palielinājies paziņojumu par eksportu skaits un ir uzlabojusies to kvalitāte, ir palielinājies to uzņēmumu skaits, kas ir reģistrēti ePIC lietotnē vai to izmanto, un ir uzlabojusies 10. pantā noteikto ziņošanas pienākumu izpilde.

Aģentūrai eksportētājiem un importētājiem ir jāsniedz palīdzība, kā arī tehniski un zinātniski norādījumi un rīki (6. panta 1. punkts). ECHA sniedza informāciju un atbalstu eksportētājiem un importētājiem savā tīmekļa vietnē, iknedēļas e-jaunumos, ECHA informatīvajā biļetenā, sociālajos medijos, iekšējā ziņojumapmaiņā ePIC lietotnē un izmantojot ECHA palīdzības dienestu. ECHA publicēja četrus vadlīniju dokumentus (īsos dokumentus), lai palīdzētu uzņēmumiem saistībā ar īpašā atsauces identifikācijas numura (RIN) pieprasījumiem, atbrīvojumiem, ziņošanu un paziņojumu par eksportu 6. iedaļas (aizliegti un atļauti lietojumi) aizpildīšanu. ECHA arī sagatavojās paziņošanai par eksportu laikposmā pēc Brexit, publicējot vadlīniju dokumentu “ Kā paziņot par PIC eksportu uz Apvienoto Karalisti pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES ” un izveidojot manuālu paziņošanas procedūru (ko izmantos, līdz šādus paziņojumus varēs sniegt ePIC lietotnē).

4.2.DNA un ECHA apstrādāto paziņojumu par eksportu skaits kopš 2014. gada ir pastāvīgi palielinājies, un apstrādāto paziņojumu sadalījums pa dalībvalstīm nav vienmērīgs

Paziņojums par eksportu ir instruments, ko valstis izmanto, lai apmainītos ar informāciju par aizliegtām vai stingri ierobežotām ķimikālijām. Visiem ES bāzētajiem eksportētājiem ir jāiesniedz paziņojums par eksportu savas valsts DNA, ja viņi plāno eksportēt PIC regulas I pielikuma 1. daļā uzskaitītas ķimikālijas. Kad DNA šo paziņojumu ir pārbaudījusi un pieņēmusi, to pārsūta Eiropas Ķimikāliju aģentūrai, kas arī pārbauda paziņojuma atbilstību un pārsūta to importējošās valsts DNA. Ja netiek saņemts saņemšanas apstiprinājums, ECHA paziņojumu nosūta atkārtoti. Visa procedūra tiek īstenota, izmantojot ePIC, un eksportētājiem ir jāizmanto sistēmā pieejamā paziņojuma veidne. Dažos eksporta gadījumos, kas ir atbrīvoti no PIC regulas piemērošanas vai no prasības iesniegt paziņojumu par eksportu, eksportētājiem no savas valsts DNA ir jāpieprasa īpašs RIN, kas jānorāda muitas deklarācijā, lai atvieglotu muitošanu.

Kopš 2014. gada paziņojumu par eksportu un īpašā RIN pieprasījumu skaits ir pastāvīgi palielinājies (1. attēls). ECHA ziņoja, ka paziņojumu par eksportu skaits ir pieaudzis no 8455 paziņojumiem 2017. gadā līdz 10 009 paziņojumiem 2019. gadā 7 . Aģentūra uzskata, ka šis palielinājums atspoguļo atbilstības uzlabošanos un to, ka I pielikumā ir iekļautas jaunas vielas.

1. attēls.    Kopējais DNA pieņemto un aģentūrai pārsūtīto paziņojumu par eksportu skaits un kopējais DNA pieņemto īpašā RIN pieprasījumu skaits gadā kopš 2014. gada 8

Tāpat kā iepriekšējā pārskata periodā, apstrādāto paziņojumu par eksportu un īpašā RIN pieprasījumu skaits dalībvalstīs ievērojami atšķīrās (2. attēls). Visvairāk paziņojumu par eksportu bija Vācijā (8645 paziņojumi) un Francijā (6855 paziņojumi), kam sekoja Itālija (2453), Spānija (2383) un Apvienotā Karaliste (2207). Šajā pārskata periodā 20 dalībvalstis apstrādāja vairāk paziņojumu par eksportu nekā iepriekšējā pārskata periodā un 9 dalībvalstīs paziņojumu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējo pārskata periodu bija vairāk nekā dubultojies. Runājot par īpašā RIN pieprasījumiem, situācija ir līdzīga — 11 dalībvalstis nesaņēma nevienu šādu pieprasījumu, savukārt visvairāk šādu pieprasījumu akceptēja Vācija, Beļģija un Francija. Šajā pārskata periodā 13 dalībvalstis apstrādāja vairāk īpašā RIN pieprasījumu nekā iepriekšējā pārskata periodā. Četras dalībvalstis (Grieķija, Kipra, Luksemburga un Malta) neapstrādāja nevienu paziņojumu par eksportu.

2. attēls.    Pārskata periodā DNA pieņemto paziņojumu par eksportu un īpašā RIN pieprasījumu kopskaits

4.3.Paziņojuma par eksportu veidlapas nepareiza aizpildīšana joprojām rada daudz atkārtotas iesniegšanas pieprasījumu

Pārskata periodā dalībvalstis un ECHA pieprasīja, lai eksportētāji atkārtoti iesniegtu attiecīgi 5889 un 2758 paziņojumus par eksportu. Galvenās problēmas bija neskaidri vai nepareizi aizpildīta paziņojuma par eksportu 6.2. iedaļa par aizliegtiem un atļautiem lietojumiem un 3.3. iedaļa par paredzētajiem lietojumiem. Vēl viens iemesls, kāpēc tika pieprasīta atkārtota iesniegšana, bija tas, ka importētāja sniegtā kontaktinformācija bija nepareiza vai nepietiekama. DNA un ECHA kā problēmu min arī SDS iesniegšanu nepiemērotā valodā.

4.4.Ziņošana saskaņā ar 10. pantu kopumā bija sekmīga, lai gan DNA ziņošanas kvalitāti vēl varētu uzlabot

Regulas 10. pantā ir noteikts, ka eksportētājiem un importētājiem katra gada pirmajā ceturksnī ir jāinformē DNA par to, cik daudz PIC regulas I pielikumā uzskaitīto ķimikāliju iepriekšējā gadā ir eksportētas uz trešām valstīm vai importētas no tām. Eksportētājiem ir jānorāda DNA arī katra importētāja nosaukums un adrese. Savukārt DNA šī informācija katru gadu jānodod Eiropas Ķimikāliju aģentūrai, kas pēc tam minētos datus agregē ES līmenī un dara tos publiski pieejamus savā datubāzē 9 .

Eiropas Ķimikāliju aģentūras un valstu izraudzīto iestāžu sniegtā informācija liecināja, ka 10. pantā paredzētais ziņošanas process darbojas sekmīgi. Salīdzinājumā ar iepriekšējo pārskata periodu bija mazāk dalībvalstu (septiņas), kuras norādīja, ka eksportētāji kavējas ar informācijas iesniegšanu par eksportēto ķimikāliju daudzumu, taču šie kavējumi neliedza DNA pabeigt ziņošanu. ECHA ir norādījusi, ka no DNA saņemtie ziņojumi ir uzlabojušies, jo mazāk DNA ziņoja tādus datus, kas ir ārpus paredzētā ziņošanas tvēruma. Tomēr dažos DNA iesniegtajos datos bija kļūdas, kas izrietēja no industrijas sniegtajām ziņām, un bija nepieciešams, lai DNA veiktu labojumus, atkal agregētu datus un atkal iesniegtu ziņojumus. Šā iemesla dēļ ECHA vispārējā ziņojuma sagatavošana nav bijusi efektīva, tāpēc ECHA iesaka DNA rūpīgāk pārbaudīt agregētos datus pirms to iesniegšanas.

4.5.ES lēmumi par importu pieņemti attiecībā uz četrām vielām, kas uzskaitītas Roterdamas konvencijas III pielikumā

Saskaņā ar konvencijas 10. pantu pusēm jāpieņem lēmums par importu attiecībā uz katru jauno ķīmisko vielu, kas iekļauta III pielikumā, un tas jāiesniedz Sekretariātam. Saskaņā ar PIC regulas 13. pantu Savienības lēmumu par importu pieņem ar Komisijas īstenošanas aktu, ko sagatavo Komisijas dienesti un saskaņā ar konsultāciju procedūru iesniedz REACH komitejai atzinuma saņemšanai. Pārskata periodā Komisija 2018. gadā pieņēma vienu īstenošanas lēmumu, ar kuru tika pieņemti jauni lēmumi par četru vielu importu un grozīts viens lēmums par importu (2. tabula).

2. tabula. Pārskata periodā pieņemtie Savienības lēmumi par importu

Īstenošanas akts

Ķimikālijas

Lēmuma būtība/statuss

Lēmums par importu

Lēmuma pamatojums

Komisijas 2018. gada 10. oktobra īstenošanas lēmums

Karbofurāns

1563-66-2

Jauns lēmums

Galīgs

Importēt nav atļauts

Trihlorfons

52-68-6

Jauns lēmums

Galīgs

Importēt nav atļauts

Īsās ķēdes hlorparafīni

85535-84-8

Jauns lēmums

Galīgs

Atļauts importēt tikai ar norādītajiem nosacījumiem

Tributilalvas savienojumi

56-35-9; 1983-10-4; 2155-70-6; 4342-36-3; 1461-22-9; 24124-25-2; 85409-17-2

Jauns lēmums

Galīgs

Atļauts importēt tikai ar norādītajiem nosacījumiem

Etilēnoksīds

75-21-8

Grozījumi

Galīgs

Atļauts importēt tikai ar norādītajiem nosacījumiem

4.6.Joprojām problēmas sagādā tas, ka trešās valstis reti atbild uz nepārprotamas piekrišanas pieprasījumiem, taču daudzas problēmas, pateicoties labajai koordinācijai starp ECHA un DNA, ir rezultatīvi atrisinātas

Regulas 14. pantā noteikts, ka eksportēt I pielikuma 2. vai 3. daļā uzskaitītās ķimikālijas drīkst tikai tad, ja saņemta importējošās valsts piekrišana. Tomēr eksportētāja valsts DNA, izskatot katru gadījumu atsevišķi un apspriežoties ar Komisiju, var nolemt atteikties no prasības par nepārprotamu piekrišanu, ja ķīmisko vielu, par kuru ir jāiesniedz PIC paziņojums, eksportē uz ESAO valsti (14. panta 6. punkts) vai ja 60 dienu laikā netiek saņemta atbilde no importējošās valsts un izpildās konkrēti nosacījumi (14. panta 7. punkts).

19 dalībvalstis veica eksportu saskaņā ar 14. pantā paredzēto nepārprotamas piekrišanas procedūru. Laikposmā no 2017. līdz 2019. gadam DNA apstrādāja kopumā 5058 nepārprotamas piekrišanas pieprasījumus, salīdzinot ar 3362 pieprasījumiem iepriekšējā pārskata periodā. 15 dalībvalstīs (no 19) pieprasījumu skaits bija lielāks nekā iepriekšējā pārskata periodā.

Tāpat kā iepriekš, galvenā problēma, par ko ziņoja DNA, bija tā, ka importējošās valstis atbildi uz piekrišanas pieprasījumiem sniedza novēloti (t. i., pēc 60 dienu nogaidīšanas perioda) vai atbildi nesniedza vispār. Šajā pārskata periodā atbilžu īpatsvars saglabājās diezgan mazs. No 5058 nepārprotamas piekrišanas pieprasījumiem atbildes vai nu pēc sākotnējā pieprasījuma, vai arī pēc pirmā vai otrā atgādinājuma tika saņemtas 54 % gadījumu, un šis atbilžu īpatsvars ir aptuveni tāds pats kā iepriekš. DNA arī norādīja, ka sniegtā atbilde ne vienmēr bija skaidra vai bija grūti saprotama un ka ar atsevišķām valstīm sazināties bija īpaši grūti.

ECHA uzskatīja, ka šis process norit raiti un ka sadarbība ar DNA ir rezultatīva. ECHA arī uzskatīja, ka, neraugoties uz mazo atbilžu īpatsvaru, process ir palīdzējis saskaņot datus un samazināt pārrakstīšanās kļūdas procedūrā.

Par to, vai vajadzētu atteikties no prasības par nepārprotamu piekrišanu, vajadzēja lemt tikai dažām dalībvalstīm (astoņām — saistībā ar eksportu uz ESAO valsti un 13 — tāpēc, ka nebija atbildes no importējošās kompetentās iestādes), un DNA sniegtā informācija liecināja, ka īstenošanas problēmu bija maz. 15 dalībvalstis saskārās ar gadījumiem, kad vielas tika atļauts eksportēt, kamēr vēl nebija atbildes uz jaunu nepārprotamas piekrišanas pieprasījumu (14. panta 8. punkts). ECHA norādīja, ka 14. panta 8. punktu joprojām ir grūti īstenot. Tomēr problemātisko gadījumu skaits (t. i., kad ECHA un DNA nevar vienoties par interpretāciju) ir būtiski samazinājies pēc tam, kad tas tika apspriests DNA sanāksmē un tika attiecīgi uzlabota ar to saistītā ePIC funkcionalitāte.

4.7.Dažas dalībvalstis ziņoja par to, ka netiek ievērotas prasības par informāciju, kas jāpievieno eksportētajām ķimikālijām

Regulas 17. pantā noteikts, ka eksportētās ķimikālijas ir jāiepako un jāmarķē saskaņā ar attiecīgajiem Savienības noteikumiem, ja vien importējošā valsts neprasa rīkoties citādi. Katram importētājam kopā ar ķīmisko vielu ir jānosūta drošības datu lapa, kas atbilst REACH regulas II pielikuma prasībām. Tikai sešas dalībvalstis ziņoja par eksportētajām ķimikālijām pievienojamās informācijas neatbilstību iepakojuma prasībām, kas noteiktas CLP regulā, un prasībām, kas saistītas ar SDS.

4.8.Visās dalībvalstīs ir izveidotas kontroles un izpildes panākšanas sistēmas, bet trešdaļai dalībvalstu nav izpildes panākšanas stratēģijas

Saskaņā ar PIC regulas 18. pantu dalībvalstīm ir jāizraugās iestādes, piemēram, muitas dienesti, kas kontrolēs I pielikumā uzskaitīto ķimikāliju importu un eksportu. Minētās iestādes ir izraudzījušās visas dalībvalstis. Muitas dienesti PIC regulas īstenošanā ir iesaistīti visās dalībvalstīs, izņemot Maltu (un Apvienoto Karalisti — pārskata periodā pirms 2020. gada 1. janvāra). Sešās valstīs muitas pārvalde ir vienīgā NEA.

15 dalībvalstis (iepriekšējā pārskata periodā — 18) norādīja, ka NEA rīcībā ir pietiekami resursi, lai tās varētu izpildīt savus pienākumus saskaņā ar PIC regulu. Dalībvalstis, kas uzsvēra resursu problēmas nacionālajās izpildes panākšanas iestādēs, parasti norādīja uz cilvēkresursu trūkumu. 17 dalībvalstis ziņoja, ka tām ir stratēģija PIC regulas izpildes panākšanai, un 16 dalībvalstis ir ieviesušas regulāras mācības inspektoriem.

4.9.Pārskata periodā ir konstatēts maz pārkāpumu

To dalībvalstu skaits, kuras ziņoja par oficiālās kontroles darbībām, ir diezgan līdzīgs skaitam iepriekšējā pārskata periodā un joprojām ir diezgan mazs, ņemot vērā to, ka 24 dalībvalstis ziņoja par tirdzniecības darbībām. Ja vien dalībvalstis to nav norādījušas savā ziņojumā, nevar secināt, vai tā iemesls ir savākto datu nepietiekamība vai izpildes panākšanas darbību trūkums. 10 dalībvalstis ziņoja par eksporta muitas kontrolēm, kas bija saistītas ar PIC regulu; iepriekšējā pārskata periodā par tām ziņoja 13 dalībvalstis. 11 dalībvalstis ziņoja par inspektoru veiktām kontrolēm. Attiecībā uz importu 4 dalībvalstis ziņoja par muitas kontrolēm un 10 ziņoja par inspektoru veiktām kontrolēm.

Pārskata periodā kopumā tika veiktas 9132 eksporta kontroles salīdzinājumā ar 6474 kontrolēm laikposmā no 2014. līdz 2016. gadam (3. tabula). Importa jomā ir veiktas 1463 kontroles salīdzinājumā ar 1941 kontroli 2014.–2016. gadā, un samazinājuma galvenais iemesls ir tāds, ka samazinājās importa muitas kontrole. Tāpat kā iepriekš, lielākā daļa kontroļu ir muitas kontroles. Veikto kontroļu skaits dažādās dalībvalstīs ir ļoti atšķirīgs, un, iespējams, to ietekmē PIC ķimikāliju eksporta un importa gadījumu skaits valstī, inspicēšanas stratēģija vai veikto kontroļu veids (piem., reaģējoša kontrole vai regulāra uzraudzība).

Attiecībā uz veikto izpildes panākšanas darbību veidiem jāsecina, ka dokumentu pārbaudes tiek veiktas aptuveni divās trešdaļās dalībvalstu (19), savukārt mazāk nekā puse ziņoja, ka tiek veiktas proaktīvas inspekcijas vai pārbaudes uz vietas (3. attēls).

3. tabula.    Kopējais to eksporta un importa oficiālo kontroļu skaits, kurās tika pārbaudīta vai panākta atbilstība PIC regulai pārskata periodā

Muitas veiktās kontroles

Inspektoru veiktās kontroles

Citu struktūru veiktās kontroles

Oficiālās eksporta kontroles

8599

526

7

Oficiālās importa kontroles

237

1193

33

3. attēls. Dalībvalstīs veiktās izpildes panākšanas darbības

Konstatēto pārkāpumu skaits (138) ir diezgan mazs salīdzinājumā ar veikto kontroļu skaitu. Piecas dalībvalstis ziņoja par pārkāpumiem, kas konstatēti muitas kontrolēs, un sešas dalībvalstis ziņoja par pārkāpumiem, kas konstatēti inspektoru veiktās kontrolēs. Lielākā daļa muitas konstatēto pārkāpumu bija saistīti ar to, ka nebija RIN (13 pārkāpumi) un nebija pienācīgi aizpildīta vienotā administratīvā dokumenta 44. aile (12 pārkāpumi). Sankcijas tika piemērotas 3 dalībvalstīs 29 pārkāpumu gadījumos.

4.10.Pārskata periodā forums īstenoja pirmo pilotprojektu, kas bija veltīts PIC regulas izpildes panākšanai

Ieviešanas informācijas apmaiņas forums (“forums”) ir to iestāžu tīkls, kas atbild par REACH, CLP, PIC un NOP regulu izpildes panākšanu. 2017./2018. gadā forums īstenoja pilotprojektu par atbilstības PIC regulai kontroli, galveno uzmanību pievēršot paziņojumiem par eksportu (8., 14. un 15. pants) un informācijai, kas jāpievieno eksportētajām ķimikālijām (17. pants), un tajā piedalījās 13 dalībvalstis. Dalībvalstis pabeidza 296 inspekcijas, kas ietvēra gan pārbaudes uz vietas, gan attālinātas dokumentu pārbaudes 10 . 2019. gadā forums sagatavoja “Praktisko izpildes panākšanas rokasgrāmatu par PIC pienākumu kontroli” (Practical enforcement guide for the control of PIC obligations), kurā aprakstīta PIC regulas 8., 14., 15. un 17. panta izpildes panākšanas labā prakse, kas izstrādāta pilotprojekta laikā.

Dalībvalstis ar foruma veiktajām darbībām kopumā ir apmierinātas. Vairākas DNA uzsvēra pilotprojekta sniegtos ieguvumus un ierosināja, ka nākotnē būtu jāīsteno citi pilotprojekti.

4.11.Vairākas DNA un ECHA ir piedalījušās tehniskās palīdzības pasākumos

Saskaņā ar 21. pantu Komisijai, DNA un ECHA ir kopā jāsekmē tehniskās palīdzības sniegšana, jo īpaši, lai palīdzētu jaunattīstības valstīm un pārejas ekonomikas valstīm īstenot konvenciju un attīstīt infrastruktūru, spējas un speciālās zināšanas, kas nepieciešamas, lai pareizi pārvaldītu ķimikālijas visā to aprites ciklā.

Piecas dalībvalstis piedalījās sadarbības pasākumos, un četras — projektos vai starptautiskās darbībās, kas saistītas ar spēju veidošanu ķimikāliju pārvaldības jomā. DNA darbības ietvēra tehniskas informācijas sniegšanu darbsemināros, mācībās, trešo valstu ekspertu delegāciju apmeklējumos utt., sadarbības projektus un atbalstu DNA izveidei vai uzturēšanai. ECHA piedalījās vairākos mācību pasākumos, ko organizēja Roterdamas konvencijas pārstāvji, Komisija vai DNA. ECHA arī sniedza atbalstu pirmspievienošanās valstīm un kandidātvalstīm, lai palielinātu to spējas ķīmisko vielu pārvaldības jomā, izmantojot ES Pirmspievienošanās palīdzības instrumentu (IPA).

4.12.ePIC lietotāji pārsvarā atzinuši, ka šis IT rīks ir viegli lietojams un palīdz viņiem darbā

Kā prasīts PIC regulā, īstenošanas atvieglošanai ECHA ir izstrādājusi un uztur IT rīku (ePIC). Pārskata periodā ePIC sistēmai tika pievienotas vairākas jaunas funkcijas, lai uzlabotu rīka darbību un lietderību. Šo rīku izmanto visas relevantās iestādes, arī izpildes panākšanas iestādes un muita, kā arī eksportētāji un importētāji. Lietotāju skaits no industrijas, DNA un NEA kopš iepriekšējā pārskata perioda ir palielinājies.

Kopumā DNA atzina, ka ePIC rīks ir viegli lietojams, un tās nesaskārās ar būtiskām problēmām tā lietošanā. DNA viedoklis par ePIC rīku kopš iepriekšējā pārskata perioda ir uzlabojies, un vairāk DNA ir guvušas pieredzi tā lietošanā. Arī ECHA un DNA saņemtās atsauksmes no industrijas lietotājiem kopumā bija pozitīvas, tāpat kā muitas dienestu un izpildes panākšanas iestāžu atsauksmes.

4.13.Informācija un dati par PIC regulas īstenošanu ir publiski pieejami

Saskaņā ar PIC regulu Eiropas Ķimikāliju aģentūrai būtu jādara publiski pieejami šādi dati:

·I pielikumā iekļauto ķimikāliju saraksts (7. pants);

·atjaunināts to ķimikāliju saraksts, uz kurām attiecas paziņojums par eksportu, un importētājas puses un citas valstis par katru kalendāro gadu (8. pants);

·ziņojumi par to eksportēto un importēto ķimikāliju faktisko daudzumu, uz kurām attiecas PIC regula (10. pants);

·lēmumi par importu (13. pants);

·nekonfidenciāli dati par nepārprotamu piekrišanu, kas saņemta no trešām valstīm (14. pants).

Šī informācija ir pieejama ECHA  tīmekļa lapā, kas veltīta PIC regulai , un tīmekļa lapā, kas veltīta ķimikālijām, uz kurām attiecas PIC , un kur ir pieejama datubāze, kurā var meklēt ķimikālijas, uz ko attiecas PIC, nekonfidenciālus datus par ES paziņojumiem par eksportu, paziņojumiem par eksportu un nepārprotamu piekrišanu, kas saņemta no trešām valstīm, un DNA kontaktinformāciju. Ziņojumi par eksportēto un importēto PIC ķimikāliju faktisko daudzumu (saskaņā ar 10. pantu) ir pieejami lapā “ Gada ziņojumi par PIC eksportu un importu ”. Pārskata periodā ECHA 2017. gadā publicēja pirmo ziņojumu par PIC regulas darbību (saskaņā ar 22. pantu) un 2018. gadā — otro ziņojumu par informācijas apmaiņu (saskaņā ar 20. pantu).

5.Secinājumi

Ar PIC regulu Savienībā īsteno Roterdamas konvenciju, un tai ir tādi paši mērķi. Tomēr PIC regulas prasības ir stingrākas par konvencijas prasībām, lai nodrošinātu augstāku aizsardzības līmeni, jo īpaši jaunattīstības valstīm un pārejas ekonomikas valstīm.

Šis ziņojums rāda, ka ar PIC regulu izveidotās procedūras darbojās labi un ka to īstenošana noritēja labi, jo īpaši pateicoties iedarbīgai koordinācijai un sadarbībai starp DNA, ECHA un Komisiju gan ES iekšējā, gan starptautiskajā darbā, kas bija pamats tās mērķu sasniegšanai.

Eksporta paziņošanas procedūra nodrošināja importējošajām valstīm svarīgu informāciju par daudzām ķimikālijām un to eksportu. Tas, ka 2019. gadā bija 10 000 paziņojumu par eksportu un ir vērojama pastāvīga augšupejoša tendence, skaidri demonstrē informācijas apmaiņas apmēru un tā potenciālu vēl vairāk palielināties. Ņemot vērā vajadzību saglabāt apstrādes un atbalsta kapacitāti, kā arī nodrošināt labu ECHA izstrādātās un uzturētās IT lietotnes ePIC darbību, ar augošo darba slodzi varēs tikt galā tikai tad, ja būs pietiekami personāla resursi.

Tā kā nepārprotamas piekrišanas procedūra dažu ķimikāliju eksportam tiek piemērota kā standarta procedūra, kas ir vairāk, nekā prasīts konvencijā, pārskata periodā importējošajām valstīm tika nosūtīts liels skaits (5058) nepārprotamas piekrišanas pieprasījumu. Daudzām importējošajām valstīm bija grūti tikt galā ar šiem pieprasījumiem, par ko liecina tas, ka uz 46 % pieprasījumu tā arī netika sniegta atbilde.

PIC regulas piemērošanas jomā ietilpstošo ķimikāliju eksportētāji pārsvarā apzinājās savus pienākumus un spēja tos izpildīt. Nepieciešamības gadījumā DNA un ECHA sniedza vajadzīgo palīdzību, un tas bija viens no iemesliem, kāpēc pārkāpumu bijis maz. Šajā pārskata periodā tika ziņots par 9132 eksporta kontrolēm un 1463 importa kontrolēm, tika konstatēti 138 pārkāpumi un par 29 no tiem tika piemērotas sankcijas.

Kopumā dalībvalstis savus pienākumus izpildīja, lai gan lielā darba slodze, kas katra gada beigās radās paziņojumu par eksportu lielā skaita dēļ, dažām dalībvalstīm bija izaicinājums un dažkārt noveda pie termiņu kavējumiem. ECHA devums regulas īstenošanā pilnībā atbilda PIC regulas prasībām un kalpoja par pamatu attiecīgo procedūru sekmīgajai darbībai. Arī Komisija ir izpildījusi savus PIC regulā noteiktos pienākumus. Pārskata periodā tika pieņemtas trīs Komisijas deleģētās regulas, ar ko grozīja I pielikumu, kā arī viens Komisijas īstenošanas lēmums, ar ko pieņēma Savienības lēmumus par importu. Papildus tam Komisija koordinēja Savienības devumu starptautiskajā darbā un pārstāvēja Savienību konvencijas pasākumos.

(1) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 649/2012 (2012. gada 4. jūlijs) par bīstamo ķīmisko vielu eksportu un importu, OV L 201, 27.7.2012., 60.–106. lpp.
(2) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1272/2008 (2008. gada 16. decembris) par vielu un maisījumu klasificēšanu, marķēšanu un iepakošanu un ar ko groza un atceļ Direktīvas 67/548/EEK un 1999/45/EK un groza Regulu (EK) Nr. 1907/2006, OV L 353, 31.12.2008., 1.–1355. lpp.
(3)  ECHA (2020) Report on the operation of the Prior Informed Consent (PIC) Regulation. ECHA-20-R-10-EN.
(4) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1907/2006 (2006. gada 18. decembris), kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH) un ar kuru izveido Eiropas Ķimikāliju aģentūru, groza Direktīvu 1999/45/EK un atceļ Padomes Regulu (EEK) Nr. 793/93 un Komisijas Regulu (EK) Nr. 1488/94, kā arī Padomes Direktīvu 76/769/EEK un Komisijas Direktīvu 91/155/EEK, Direktīvu 93/67/EEK, Direktīvu 93/105/EK un Direktīvu 2000/21/EK, OV L 396, 30.12.2006., 1.–854. lpp.
(5) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 528/2012 (2012. gada 22. maijs) par biocīdu piedāvāšanu tirgū un lietošanu, OV L 167, 27.6.2012., 1.–123. lpp.
(6) Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1107/2009 (2009. gada 21. oktobris) par augu aizsardzības līdzekļu laišanu tirgū, ar ko atceļ Padomes Direktīvas 79/117/EEK un 91/414/EEK, OV L 309, 24.11.2009., 1.–50. lpp.
(7) Skaitļi, kas norādīti attiecībā uz ECHA, ietver paziņojumus, kas iesniegti pirmo reizi, paziņojumus, kas iesniegti atkārtoti, un paziņojumus, kas ir noraidīti.
(8) Aptvertais 2014. gada laikposms ir 1. marts līdz 31. decembris (jo PIC regulu sāka piemērot 2014. gada 1. martā).
(9)  ECHA, gada ziņojumi par PIC eksportu un importu: https://echa.europa.eu/lv/regulations/prior-informed-consent/annual-reporting-on-pic-exports-and-imports .
(10)  ECHA (2018) Final report of the Forum pilot project on the control of PIC.