21.4.2023   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 140/55


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums regulai par bioloģiskas lolojumdzīvnieku barības marķēšanu”

(COM(2022) 659 final – 2022/0390 (COD))

(2023/C 140/09)

Ziņotājs:

Arnaud SCHWARTZ

Atzinuma pieprasījums

Eiropas Savienības Padome, 8.12.2022.

Juridiskais pamats

Līguma par Eiropas Savienības darbību 43. panta 2. punkts

Atbildīgā specializētā nodaļa

Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa

Pieņemts specializētās nodaļas sanāksmē

10.1.2023.

Pieņemts plenārsesijā

24.1.2023.

Plenārsesija Nr.

575

Balsojuma rezultāts

(par/pret/atturas)

187/0/4

1.   Secinājumi un ieteikumi

1.1.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) atzinīgi vērtē priekšlikumu regulai par bioloģiskas lolojumdzīvnieku barības marķēšanu un aicina to ātri pieņemt, lai nodrošinātu nepārtrauktību ar prasībām, kas bija spēkā pirms jaunās regulas par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu ieviešanas (1).

1.2.

EESK uzskata, ka lolojumdzīvnieku barības nozarei ir zināma nozīme Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanā un ka šie jaunie marķēšanas pasākumi ļaus nozarei attīstīties un tikt novērtētai, gan pārdodot produktus patērētājiem, kas pievērš uzmanību pirkumu bioloģiskajai izcelsmei, gan dodot iespēju radīt pievienoto vērtību bioloģiskajiem blakusproduktiem. Tādā veidā nozare spēs, kaut arī pieticīgā veidā, dot ieguldījumu, lai sasniegtu mērķi līdz 2030. gadam 25 % no ES lauksaimniecības zemes atvēlēt bioloģiskajai lauksaimniecībai, kā noteikts stratēģijā “No lauka līdz galdam”, Biodaudzveidības stratēģijā un ES bioloģiskās ražošanas attīstības rīcības plānā.

1.3.

EESK mudina Komisiju un ES iestādes informēt par šo jauno regulu un tās mērķiem, lai vēl vairāk palielinātu patērētāju pieprasījumu pēc bioloģiskajiem produktiem un uzticēšanos tiem.

1.4.

Tā kā lolojumdzīvnieku barību ir paredzēts pārdot patērētājiem, EESK iesaka iesaistīt nozari un apspriesties ar to likumdošanas darbā par pārtikas produktu ilgtspēju, piemēram, darbā pie ilgtspējīgu pārtikas produktu marķēšanas, produktu ekoloģiskajiem raksturlielumiem un ilgtspējīga iepakojuma (2).

2.   Vispārīga informācija

2.1.

Ar jauno ES regulu par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu (3), kas stājās spēkā 2022. gada 1. janvārī, ir noteiktas stingras marķēšanas prasības bioloģiskajai pārtikai, mājdzīvnieku barībai un lolojumdzīvnieku barībai. Tā kā iepriekš lolojumdzīvnieku barību, it īpaši kaķu un suņu barību saskaņā ar valsts noteikumiem vai privātajiem standartiem varēja marķēt kā bioloģisku arī tad, ja ne visas lauksaimnieciskās sastāvdaļas tajā bija bioloģiskas, kopš 2022. gada 1. janvāra šāda veida marķēšana vairs nav iespējama.

2.2.

Tāpēc Eiropas Komisija 2022. gada 28. novembrī publicēja priekšlikumu regulai par bioloģiskas lolojumdzīvnieku barības marķēšanu (4) ar mērķi ieviest īpašus marķēšanas noteikumus lolojumdzīvnieku barībai. Mērķis ir ļaut lolojumdzīvnieku barību, it īpaši kaķu un suņu barību marķēt ar Eiropas Savienības bioloģiskās lauksaimniecības logotipu, ja tā atbilst stingriem kritērijiem, ko noteicis ES likumdevējs.

2.3.

Ierosinātie marķēšanas noteikumi attiecībā uz lolojumdzīvnieku bioloģisko barību atspoguļo pārtikai piemērojamos marķēšanas noteikumus: lai lolojumdzīvnieku barību varētu marķēt par bioloģisku un uz tās likt Eiropas Savienības bioloģiskās ražošanas logotipu, vismaz 95 % lauksaimnieciskās izcelsmes sastāvdaļu pēc svara vajadzēs būt bioloģiskām (ja bioloģiskas būs mazāk nekā 95 % lauksaimnieciskas izcelsmes sastāvdaļu, atsauci uz bioloģiskumu drīkstēs sastāvdaļu sarakstā izmantot tikai pie bioloģiskajām sastāvdaļām un ar norādi par bioloģisko sastāvdaļu kopējo procentuālo daļu no lauksaimnieciskas izcelsmes sastāvdaļu kopējā daudzuma).

3.   Vispārīgas piezīmes

3.1.

EESK atkārtoti pauž atbalstu rīcības plānam ES bioloģiskās ražošanas attīstībai (5) un atzīst bioloģiskās lauksaimniecības nozīmi Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanā; īpaši pauž gandarījumu par pasākumiem, kuru mērķis ir vēl vairāk palielināt patērētāju pieprasījumu pēc bioloģiskajiem produktiem un uzticēšanos tiem.

3.2.

Šajā kontekstā EESK atzīst, ka šis regulas priekšlikums ir jāpieņem pēc iespējas ātrāk, lai varētu izmantot ES bioloģiskās ražošanas logotipu lolojumdzīvnieku barībai, kas nesatur 100 % bioloģisko sastāvdaļu (taču vismaz 95 % no masas), jo tas atbilst realitātei uz vietas attiecībā uz dažiem produktiem. Tomēr EESK aicina nākotnē paredzēt, ka šāda veida normatīvie akti tiks īstenoti vienlaikus ar pamatdokumenta stāšanos spēkā, lai novērstu juridiskās nepilnības, kas nelabvēlīgi ietekmē gan ražotājus, gan patērētājus/pircējus.

3.3.

EESK atbalsta ierosinātos marķēšanas noteikumus attiecībā uz bioloģisko barību lolojumdzīvniekiem, ņemot vērā vajadzīgo augsto (95 % no svara) bioloģisko produktu līmeni un līdzību ar noteikumiem, ko piemēro bioloģiskajai pārtikai, jo tas veicina vienotu Eiropas Savienības logotipa izmantošanu un labāku saprotamību patērētājiem, kuriem paredzēti abi produktu veidi.

3.4.

EESK norāda: neraugoties uz bioloģisko produktu nelielo īpatsvaru šajā nozarē, lolojumdzīvnieku barības nozare strauji aug (gada pieaugums ir 3,1 %, un 46 % ES mājsaimniecību pieder vismaz viens lolojumdzīvnieks (6)). Saskaņā ar pašas nozares sniegto informāciju lolojumdzīvnieku “humanizācijas” tendence noved pie tā, ka daudzi lolojumdzīvnieku īpašnieki meklē pārtiku, kas atspoguļo viņu pašu garšas preferences, kā rezultātā tiek pirkti augstākās kvalitātes produkti, tostarp bioloģiskie produkti (7). Tāpēc EESK atzinīgi vērtē šos jaunos marķēšanas pasākumus, kas varēs stimulēt bioloģiskas lolojumdzīvnieku barības tirgu, gan pārdodot produktus patērētājiem, kas pievērš uzmanību pirkumu bioloģiskajai izcelsmei, gan dodot iespēju radīt pievienoto vērtību bioloģiskajiem blakusproduktiem.

3.5.

Tāpēc EESK uzskata, ka šie jaunie marķēšanas pasākumi, kaut arī pieticīgā veidā, var dot ieguldījumu, lai sasniegtu mērķi līdz 2030. gadam 25 % no ES lauksaimniecības zemes atvēlēt bioloģiskajai lauksaimniecībai, kā noteikts stratēģijā “No lauka līdz galdam”, Biodaudzveidības stratēģijā un ES bioloģiskās ražošanas attīstības rīcības plānā.

3.6.

EESK atzinīgi vērtē to, ka attiecībā uz lolojumdzīvnieku barībā izmantotajām izejvielām ir piemēroti pasākumi, kas paredz obligātu informēšanu par pārtikas izcelsmi, izmantojot norādi “ES lauksaimniecība”, “Lauksaimniecība ārpus ES”, “ES lauksaimniecība/Lauksaimniecība ārpus ES” vai “Lauksaimniecība + valsts nosaukums” vai “Lauksaimniecība + valsts un reģiona nosaukums”.

3.7.

EESK mudina Komisiju un ES iestādes informēt par šo jauno regulu un tās mērķiem, lai vēl vairāk palielinātu patērētāju pieprasījumu pēc bioloģiskajiem produktiem un uzticēšanos tiem.

3.8.

Visbeidzot, EESK uzskata, ka šiem marķēšanas pasākumiem būtu jārada iespēja uzsākt vai pat paplašināt dialogu ar lolojumdzīvnieku barības ražotājiem, lai nodrošinātu, ka nozare ievēro ilgtspējīgu pārtikas sistēmu principus, un lai palielinātu lolojumdzīvnieku barības ražotāju ieguldījumu Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanā.

Briselē, 2023. gada 24. janvārī

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētāja

Christa SCHWENG


(1)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (OV L 150, 14.6.2018., 1. lpp.).

(2)  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Ceļā uz ilgtspējīgas pārtikas marķējuma sistēmu, kas patērētājiem dotu iespēju izvēlēties ilgtspējīgu pārtiku” (pašiniciatīvas atzinums) (OV C 75, 28.2.2023., 97. lpp.).

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (OV L 150, 14.6.2018., 1. lpp.).

(4)  Priekšlikums regulai par bioloģiskas lolojumdzīvnieku barības marķēšanu (COM/2022/659 final).

(5)  Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai par rīcības plānu, kā attīstīt bioloģisko ražošanu” (COM(2021) 141 final) (OV C 517, 22.12.2021., 114. lpp.).

(6)  Avots: FEDIAF (Eiropas lolojumdzīvnieku barības ražotāju federācija) – https://europeanpetfood.org/about/statistics/.

(7)  Avots: FEDIAF (Eiropas lolojumdzīvnieku barības ražotāju federācija) – https://europeanpetfood.org/pet-food-facts/pet-food-trends/.