1.3.2021   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 71/47


Komisijas paziņojums

Vadlīnijas Vienotās digitālās vārtejas regulas īstenošanai 2021.–2022. gada darba programma

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2021/C 71/02)

Ievads

Regulai (ES) 2018/1724 par vienotas digitālās vārtejas izveidi ir mērķis atvieglināt tiešsaistes piekļuvi informācijai, administratīvajām procedūrām un palīdzības pakalpojumiem, kas pilsoņiem un uzņēmumiem ir vajadzīgi, lai viņi varētu pārvietoties Savienības iekšienē un tirgoties, iedibināties un izvērst darbību citā dalībvalstī.

Regulas 31. panta 1. punktā ir paredzēts pieņemt gada darba programmu, kurā nosaka darbības, kas veicina regulas īstenošanu. Pirmā darba programma laikposmam no 2019. gada jūlija līdz 2020. gada decembrim tika publicēta Oficiālajā Vēstnesī2019. gada 31. jūlijā (OV C 257).

Cieša sadarbība ar dalībvalstīm šo divu gadu laikā ļāvusi īstenot lielāko daļu pirmajā darba programmā uzskaitīto uzdevumu, it īpaši – nodrošināt vārtejas laicīgu iedarbināšanu 2020. gada decembrī par spīti Covid izraisītajai krīzei. Šī krīze vēl vairāk izgaismoja vajadzību pēc vairāk digitalizētas un lietotājam draudzīgākas publiskās pārvaldes.

Šajā otrajā darba programmā ir noteikts grafiks turpmākiem pasākumiem, kuru mērķis ir juridiskos termiņos 2022. un 2023. gadā īstenot SDG prasības un uzturēt un uzlabot jau sāktos SDG pakalpojumus. Tā kā vairākām darbībām par izpildes termiņu ir noteikts 2022. gada decembris, šī otrā darba programma aptver laikposmu no 2021. gada janvāra līdz 2022. gada decembrim. No 2021. gada darbību centrā būs:

vārtejas uzraudzība un kvalitātes uzlabošana,

popularizēšana,

gatavošanās īstenošanai pašvaldībās līdz 2022. gadam,

gatavošanās 2023. gada termiņa ievērošanai attiecībā uz procedūru digitalizāciju un pārrobežu pieejamību un vienreizējas iesniegšanas sistēmu.

Šo darba programmu 2020. gada 6. oktobrī apsprieda vārtejas koordinācijas grupā, kā paredzēts regulas 31. panta 2. punktā. Darba programmas īstenošanu uzraudzīs gan vārtejas koordinācijas grupas tiešsaistes sadarbības platformā, gan vārtejas koordinācijas grupas sanāksmēs.

Valstu koordinatori tiek aicināti izstrādāt valsts darba programmu, kurā būtu novērtēti līdz šim gūtie panākumi un iezīmēti pasākumi atlikušo nepilnību novēršanai. Tie tiek aicināti valsts darba programmu reizi gadā pārskatīt un iesniegt Komisijai un koordinācijas grupai.

Šajā Komisijas paziņojumā izmantotas šādas definīcijas:

“kompetentā iestāde” ir dalībvalsts iestāde vai struktūra, kas izveidota valsts vai reģiona valdības vai pašvaldības līmenī un pilda konkrētus pienākumus attiecībā uz informāciju, procedūrām, palīdzības un problēmu risināšanas pakalpojumiem, kuri ietverti Vārtejas regulā,

“valstu koordinatori” ir dalībvalstu pārstāvji, ko tās iecēlušas saskaņā ar Vārtejas regulas 28. pantu.

1.   Informācijas un pakalpojumu kvalitāte

1.1. mērķis. Informācijas pilnīguma un kvalitātes nodrošināšana

Atsauce: Regulas 4. un 5. pants par piekļuvi informācijai, 9. pants par informācijas par tiesībām, pienākumiem un noteikumiem kvalitāti, 10. pants par informācijas par procedūrām kvalitāti, 12. pants par tulkošanu, 19. pants

Konteksts

Vārteja pilsoņiem un uzņēmumiem dos pietiekami plašu informāciju, lai tie varētu izmantot savas tiesības, kas izriet no Savienības un valstu tiesību aktiem, pilnībā ievērojot piemērojamos noteikumus un pienākumus.

Regulas I pielikumā ir iekļauts to jomu saraksts, kurās Komisijai un dalībvalstīm bija jānodrošina, ka visa informācija, kas attiecas uz pilsoņiem un uzņēmumiem, vismaz no 2020. gada 12. decembra tiek sniegta tiešsaistē, izņemot informāciju, ko sniedz pašvaldības, kuru rīcībā ir laiks līdz 2022. gadam. Portāls “Tava Eiropa” veltīts ES mēroga tiesībām un pienākumiem. Tajā iekļauta arī informācija par īstenošanu un noteikumiem valstīs, kuru sniedz dalībvalstu iestādes par dažiem I pielikumā nosauktajiem tematiem. Tādu informāciju no “Tavas Eiropas” pakāpeniski ņem ārā un aizstāj ar 1) saitēm uz lapām valstu vietnēs, par kurām paziņojušas dalībvalstis, un 2) vārtejas meklētājrīku.

2020. gadā Komisija sāka piedāvāt dalībvalstīm arī tulkošanas pakalpojumus. Budžeta šaurības dēļ šā pakalpojuma izmantošanas prioritāte līdz 2020. gada beigām tika piešķirta pamatinformācijai visās I pielikumā uzskaitītajās jomās.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Pārbaudīt I pielikuma aptvertās informācijas pilnīgumu un kvalitāti un novērst problēmas

Komisija

Valstu koordinatori

Katra gada 1. un 3. cet.

Komisijas norādījumu par I pielikuma īstenošanu pārskatīšana divreiz gadā

Komisija

Valstu koordinatori

2022. g. 4. cet.

Nodrošināt, ka informācija pašvaldību līmenī ir pieejama tiešsaistē un pienācīgā kvalitātē un vietnes ir darītas zināmas EK

Kompetentās iestādes

Valstu koordinatori

2021. g. 1.–2. cet.

Izmēģināt fakultatīvu pieeju, kas atvieglina specifisku valsts produktu prasību apzināšanu, atlasot dalībvalstis, kuras to vēlas.

Īstenot pasākumus, kas uzlabo rezultātus produktu prasību jomā (ieskaitot nepieciešamo IT izstrādi)

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2021. g. 4. cet.

Īstenot pasākumus, kas uzlabo rezultātus nodokļu jomā (ieskaitot nepieciešamo IT izstrādi)

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

1.2. mērķis. Dublēšanās novēršana

Atsauce: Regulas 17. un 55. apsvērums, 19. panta 6. punkts un 30. pants

Konteksts

Regulā dalībvalstis un Komisija tiek aicinātas nodrošināt vienotu informācijas avotu, kas vajadzīgs vārtejai, un pēc iespējas visos gadījumos novērst daļēju vai pilnīgu dublēšanos. Nolūks ir novērst neskaidrību lietotājiem, kuriem nākas dažādos portālos sastapt līdzīgu, bet ne identisku informāciju par vienu un to pašu tematu. Ja informācijas avots būs vienots, to būs vieglāk atjaunināt un tiks samazināts pretrunīgas informācijas sniegšanas risks.

Vārtejai atbilstīga ir tikai tā informācija, kura attiecas vienīgi uz pilsoņiem un uzņēmumiem un kurā ir izskaidrotas tiem piemērojamās tiesības un pienākumi. Tajā nebūtu jāiejauc cits saturs, piemēram, informācija par topošu politiku, kas domāta tādai auditorijai kā eksperti un ierēdņi.

Komisija šo principu piemēro savām vietnēm un strādā, lai portālā “Tava Eiropa” integrētu un mitinātu visu ES līmeņa informāciju, kas pilsoņus un uzņēmumus informē par viņu tiesībām un pienākumiem vienotajā tirgū. Vienīgie izņēmumi būs gadījumi, kur radīt īpašu vietni liek ES tiesību norma. Turpretim saturs, kas apraksta politiku un procesus, mitināms Komisijas korporatīvajā vietnē un atsevišķajās atbildīgo ģenerāldirektorātu vietnēs.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 4. cet.

Ekskluzīvi integrēt visu ES līmeņa informāciju portālā “Tava Eiropa”, izņemot gadījumus, kad tiesību akti to neļauj.

Izstrādāt integrētu pieeju starp portālu “Tava Eiropa” un citiem ES portāliem, kas veido vārteju, lai nodrošinātu netraucētu navigāciju un izvairītos no dublēšanās

Komisija

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Skaidri nošķirt informāciju par piemērojamiem noteikumiem attiecībā uz pilsoņiem un uzņēmumiem, kas izklāstīta portālā “Tava Eiropa”, no informācijas par topošo politiku, kas ietverta Komisijas korporatīvajā vietnē un atsevišķu ĢD vietnēs

Komisija

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Samazināt dublēšanos specifiskās jomās, ieskaitot VDAR, uzņēmumu digitalizācija, finansējums uzņēmējdarbībai, produktu prasības, nodokļi, imports/eksports

Komisija

2021. g. 1. cet. – 2021. g. 4. cet.

Izstrādāt integrētu pieeju valstu līmenī, lai novērstu informācijas dublēšanos par konkrētām tēmām dažādos valstu portālos

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2022. g. 1. cet. – 2021. g. 4. cet.

Uzraudzīt dublēšanos Komisijas un dalībvalstu vietnēs un izpētīt iespējamos risinājumus labākai satura izplatīšanai

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2.   IT izstrāde, procedūru digitalizācija, datu vākšana

2.1. mērķis. Procedūru digitalizēšana

Atsauce: Regulas 6. pants par procedūrām, kas pilnībā jāpiedāvā tiešsaistē.

Konteksts

Vārteja nodrošinās lietotājiem ērtu piekļuvi valstu administratīvajām procedūrām. Šajā nolūkā regulā visām dalībvalstīm ir noteikta prasība nodrošināt, ka lietotāji var piekļūt jebkurai no II pielikumā uzskaitītajām procedūrām un to pilnīgi izpildīt tiešsaistē. Tas nozīmē, ka lietotājam jābūt iespējai visas darbības veikt elektroniski, no attāluma un tiešsaistes pakalpojumā. Regulā ir arī sniegts neizsmeļošs saraksts ar konkrētiem kritērijiem, kas jāievēro.

Lai gan procedūru digitalizācijas galīgais termiņš ir 2023. gada decembris, dalībvalstīm būtu jāintensificē darbs ar šo projektu jau tagad un jāmeklē iespējas izpildīt prasības krietnu laiku pirms termiņa, realizējot savas e-pārvaldes programmas – kā dažas jau pasākušas Covid krīzes laikā.

Šo mērķi dalībvalstīm sasniegt palīdzēs ES programmas, piemēram, Atveseļošanas un noturības mehānisms, “Apvārsnis Eiropa”, programma “Digitālā Eiropa” un ERAF. Kompetentās iestādes tiek aicinātas sazināties ar savu valstu koordinatoriem, kas atbild par savas dalībvalsts finansiālajām programmām.

2020. gadā Komisija izdeva paskaidrojumu par II pielikuma procedūrām, un šis temats arī turpmāk tiks apspriests koordinācijas grupas sanāksmēs.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1.–2. cet.

Ar koordinācijas grupu dalīties informācijā par veikumu II pielikuma procedūru digitalizācijā

Kompetentās iestādes

Valstu koordinatori

2021. g. 2. cet.– 2022. g. 4. cet.

Novērst minētā uzdevuma sakarā konstatētos trūkumus

Kompetentās iestādes

Valstu koordinatori

p. m. 2023. gada 4. cet.

Visām II pielikuma procedūrām pilnībā jābūt tiešsaistē

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2.2. mērķis. Tiešsaistes procedūru pieejamība pārrobežu lietotājiem

Atsauce: Regulas 13. pants par tiešsaistes procedūru pārrobežu pieejamību

Konteksts

Regulā ir paredzēts, ka procedūras, kas jau ir tiešsaistē, ir (tiek darītas) pilnībā pieejamas pārrobežu lietotājiem. Tas nozīmē: ja procedūra ir pieejama kādas konkrētas dalībvalsts valstspiederīgajam, visiem tās posmiem ir jābūt pieejamiem arī lietotājiem no citām dalībvalstīm vai lietotājiem no tās pašas dalībvalsts, kas dzīvo citā dalībvalstī vai iepriekš dzīvojuši, strādājuši, studējuši vai veikuši uzņēmējdarbību citā dalībvalstī.

Vajadzības gadījumā dalībvalstis var izmantot alternatīvu, tehniskā ziņā atsevišķu tehnisku risinājumu pārrobežu lietotājiem, taču šādās situācijās būtu jāpievērš īpaša uzmanība, lai nodrošinātu, ka procedūrai ir tāds pats iznākums un tā nav apgrūtinošāka kā procedūra, ko piedāvā valsts lietotājiem.

Īpaša uzmanība jāpievērš šķēršļiem, ar ko saskaras pārrobežu lietotāji, piemēram, veidlapu ailēm, kurās jānorāda iekšzemes tālruņa numurs, valsts kods tālruņa numuram vai valsts pasta indekss, nodevu maksājumiem, kuri veicami vienīgi sistēmās, kas nav (plaši) pieejamas pārrobežu lietotājiem, kā arī tam, ka nav sniegti detalizēti skaidrojumi pārrobežu lietotājiem saprotamā valodā, lietotājam nav iespēju iesniegt elektroniskus pierādījumus un netiek akceptēti citās dalībvalstīs izdoti elektroniskie identifikācijas līdzekļi.

Dažās jomās (piemēram, Pakalpojumu direktīva, Direktīva par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu, publisko iepirkumu direktīvas) nediskriminējoša procedūru pieejamība pārrobežu lietotājiem jau ir juridiska prasība papildus nediskriminācijas principam, kas nostiprināts Līgumā par Eiropas Savienības darbību.

2020. gadā Komisija izdeva paskaidrojumu par procedūru pārrobežu pieejamību, un šis temats arī turpmāk tiks apspriests koordinācijas grupas sanāksmēs.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1.–2. cet.

Ar koordinācijas grupu dalīties informācijā par virzību uz tiešsaistes procedūru pilnīgu pārrobežu pieejamību

Kompetentās iestādes

Valstu koordinatori

2021. g. 2. cet.– 2022. g. 4. cet.

Novērst atlikušos šķēršļus

Kompetentās iestādes

Valstu koordinatori

p. m. 2023. g. 4. cet.

Panākt, ka tiešsaistes procedūras ir pieejamas pārrobežu lietotājiem nediskriminējošā veidā

 

2.3. mērķis. Veicināt ES līmeņa IT rīku izstrādi un nodrošināt EK un valstu IT rīku sadarbspēju

Atsauce: Regulas 8., 15., 18., 19. un 21. pants par atbildību par vārtejas atbalsta IKT lietotnēm.

Konteksts

Regulā paredzēts vārtejas darbību nodrošināt ar tehniskiem rīkiem, kuru vidū: meklētājprogramma un kopīgs palīdzības pakalpojumu meklētājs, kas galalietotājus novirza uz informāciju, procedūrām un palīdzības pakalpojumiem; rīks lietotāju atsauksmēm par šķēršļiem vienotajā tirgū; rīks izmantošanas statistikas datu vākšanai; vadības panelis kā saskarne publiskajām iestādēm.

2020. gada jūlijā Komisija pieņēma īstenošanas aktu par lietotāju atsauksmēm un statistiku (Komisijas Īstenošanas regula (ES) 2020/1121) un 2020. gadā nodrošināja visu šo rīku pieejamību. Valstu iestādēm bija jānodrošina atbilstība īstenošanas aktam, jāsniedz rīku darbībai nepieciešamā informācija un ar dažiem no tiem jāizveido saites savas valsts vietnēs. Tika sniegtas vadlīnijas par saišu ievietošanu valstu vietnēs.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1.–2. cet.

Pārraudzīt atsauksmju un statistikas datu vākšanu

Uzraudzīt, vai valstu lapās, kas ietilpst vārtejā, tiek pievienotas saites ar:

vienoto lietotāju atsauksmju rīku lapās, kurās nav valsts līmeņa atsauksmju rīka,

palīdzības pakalpojumu meklētājrīku,

vienotā tirgus šķēršļu novēršanas rīku

Komisija

Valstu koordinatori

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Uz lietotāju atsauksmju un savāktās statistikas pamata saglabāt un tālāk uzlabot SDG IT rīkus

Komisija

2021. g. 1.–3. cet.

Izpētīt pieprasījumu un iespējas izstrādāt vienotus IT rīkus automātiskai statistikas vākšanai un nosūtīšanai, ko veic pašvaldības, un atbalstīt procedūru digitalizāciju

Komisija

Valstu koordinatori

2022. g. 2. cet.

Atkarībā no šīs analīzes izstrādāt rīkus

Komisija

p. m. 2023. g. 4. cet.

Īstenot IMI darbplūsmu administratīvai sadarbībai (15. pants)

 

2.4. mērķis. Vienreizēja iesniegšana

Atsauce: Regulas 14. pants

Konteksts

Komisija sadarbībā ar dalībvalstīm izveidos tehnisku sistēmu, lai apmainītos ar apliecinājumiem par tiešsaistes procedūrām, kas uzskaitītas regulas II pielikumā, un procedūrām, kas paredzētas Pakalpojumu direktīvā (1), Direktīvā par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu (2) un divās publiskā iepirkuma direktīvās (2014/24/ES un 2014/25/ES).

2019. un 2020. gadā Komisija izstrādāja sistēmas arhitektūru un sadarbojās ar dalībvalstīm, izmantojot vairākas darba paketes par tehniskiem un operatīviem risinājumiem. Komisija arī veica pētījumus un izmēģinājuma projektus, lai atbalstītu šo darbu.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1. cet.

Darba pakešu radīto nodevumu galīgais pārskats

Koordinācijas grupa

2021. g. 1. cet.

Ierosināt īstenošanas akta projektu, kurā tiktu izklāstītas tehniskās sistēmas tehniskās un darbības specifikācijas

Komisija

2021. g. 1. cet.

Īstenošanas akta priekšdarbi

Koordinācijas grupa

2021. g. 2. cet.

Sniegt atzinumu par īstenošanas akta projektu un par galvenajiem un ģeneriskajiem pakalpojumiem, kas tiek izstrādāti

Komiteja

2021. g. 2. cet.

Pieņemt īstenošanas aktu

Komisija

2022. g. 1. cet.

Publicēt labāk detalizētas tehniskās specifikācijas un pārvaldes satvaru, kas papildinātu īstenošanas aktu, balstoties uz atsevišķo darba pakešu ieguldījumu, pēc apspriešanās ar koordinācijas grupu

Komisija

2022. g. 1. cet.

Īstenot tehniskās sistēmas pārvaldes sistēmu

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

No 2021. g. 3. cet.

Izstrādāt tehniskās sistēmas galvenos komponentus un tehniskos iespējotājus un ieviest ES līmenī nepieciešamos operatīvos pasākumus

Komisija

No 2021. g. 3. cet.

Izstrādāt un koriģēt tehniskās sistēmas valsts daļu, ieskaitot autentiskus informācijas avotus, e-pārvaldes starpniekus/starpniecības platformas un e-pārvaldes portālus, kā arī nepieciešamo operatīvo kārtību valsts līmenī

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

p. m. 2023. g. 1. cet.

Testēšana un laišana darbā

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

p. m. 2023. g. 4. cet.

Tehniskā sistēma vienreizējai iesniegšanai ir ieviesta un gatava lietošanai

 

2.5. mērķis. Ziņojums par vārtejas un vienotā tirgus darbību

Atsauce: Regulas 19., 24., 25., 26., 27. un 36. pants.

Konteksts

Regulā dalībvalstīm un Komisijai ir paredzēts analizēt un izmeklēt problēmas, kuras lietotāji dara zināmas ar vienotā tirgus šķēršļu (SMO) rīku un, kad iespējams, ar piemērotiem līdzekļiem tās risināt.

Regulā Komisijai paredzēts arī publicēt tiešsaistes kopsavilkuma pārskatus par problēmām, kas aprakstītas ar SMO rīku iesniegtajos vārtejas lietotāju ziņojumos, kā arī izceltas apkopotajās lietotāju atsauksmēs un statistikā.

Bez tam regulā noteikts, ka Komisijai līdz 2022. gada 12. decembrim ir jāpārskata regulas piemērošana un jāsagatavo ziņojuma projekts, kur vārtejas un iekšējā tirgus darbība izvērtēta, balstoties uz apkopotajiem statistikas datiem, lietotāju atsauksmēm un ziņojumiem par šķēršļiem vienotajā tirgū.

Regulā ir paredzēti vairāki rīki, kas Komisijai palīdzēs apkopot attiecīgo informāciju, kas saistīta ar publisko pakalpojumu digitalizāciju ES. Kopsavilkuma pārskati par problēmām un pusgada ziņojumi palīdzēs Komisijai lēmumus iekšējā tirgus jautājumos pieņemt labi informētai, tāpat kā citi rīki (t. i., statistiskais pārskats uz uzlabotajā vienotā tirgus rezultātu apkopojumā publicēto rādītāju pamata, gada snieguma ziņojums par vienoto tirgu u. c.). Tie arī palīdzēs dalībvalstīm pienācīgi apzināt un risināt paziņotās problēmas.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

Turpmākie pasākumi ar statistiku un lietotāju atsauksmēm

2021. g. 1. cet.– 2022. g. 4. cet.

Turpmākie pasākumi ar atsauksmēm un statistiku

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

Komisija

Turpmākie pasākumi ar SMO rīka atsauksmēm

2021. g. 3.–4. cet.

Palīdzības dienestu savākto atsauksmju integrēšana SMO rīkā

Komisija

Vārtejas datu kopu publicēšana atvērto datu veidā

2021. g. 4. cet.

Statistikas datu publicēšana

Komisija

2021. g. 4. cet.

Saišu repozitorija datu publicēšana

Komisija

Kopsavilkuma pārskati tiešsaistē

2021. g. 4. cet.

Pēc apspriešanās ar koordinācijas grupu publicēt kopsavilkuma pārskatus

Komisija

Ziņojums par vārteju un vienoto tirgu

2022. g. 2. cet.

Apspriest devumu Komisijas iesniegtajā ziņojuma projektā.

Koordinācijas grupa

2022. g. 4. cet.

Iesniegt to Parlamentam un Padomei

Komisija

Vienotā tirgus rezultātu apkopojuma rādītāji

2021. g. 1. cet.

Nodrošināt SDG rādītājus publicēšanai 2021. gada vienotā tirgus rezultātu apkopojumā

Komisija

Koordinācijas grupa

2021. g. 1. cet.

Noteikt SDG rādītāju kopumu vienotā tirgus rezultātu apkopojumam 2022. un nākamajos gados

Komisija

Koordinācijas grupa

3.   Palīdzības pakalpojumi

3.1. mērķis Nodrošināt informācijas par palīdzības pakalpojumiem un to kvalitāti pieejamību

Atsauce: Regulas 7., 11. un 16. pants

Konteksts

Izmantojot palīdzības pakalpojumu meklētāju, kas sāka darboties 2020. gadā, vārteja piedāvā lietotājiem vieglu piekļuvi plašam palīdzības pakalpojumu klāstam, informē viņus par to, ko viņi var sagaidīt no pakalpojuma, un virza viņus uz vispiemērotāko.

Papildus III pielikumā uzskaitītajiem pakalpojumiem arī citi palīdzības dienesti izlēma pievienoties vārtejai no tās palaišanas brīža: “Europe Direct”, Eiropas Patērētāju centri un IĪT palīdzības dienests.

Komisija šajā procesā atbalstīja palīdzības dienestus, nodrošinot kontrolsarakstu un aktuālā stāvokļa novērtējumu 2019. gadā.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Ar savākto lietotāju atsauksmju un statistikas palīdzību uzraudzīt sniegto informāciju par palīdzības pakalpojumiem un to kvalitāti un veikt turpmākus pasākumus.

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

3.2. mērķis. Tīkla paplašināšana

Atsauce: Regulas 7. pants

Konteksts

Papildus III pielikumā uzskaitītajiem palīdzības pakalpojumiem Komisija un valstu koordinatori var iekļaut citus palīdzības pakalpojumus, ja tie atbilst regulā paredzētajiem nosacījumiem.

Ja nepieciešams apmierināt lietotāju vajadzības, valstu koordinatori var ierosināt Komisijai iekļaut arī privātu vai daļēji privātu palīdzības dienestu sniegtus pakalpojumus, ja tie atbilst vārtejas kvalitātes prasībām.

2019. un 2020. gadā prioritāte tika piešķirta tādu palīdzības pakalpojumu iekļaušanai, kurus finansē vai līdzfinansē un/vai pārvalda Komisija. Rezultātā tika iekļauti “Europe Direct”, Eiropas Patērētāju centri un IĪT palīdzības dienests.

Arī 2021. gadā prioritāte būs tam, lai sagatavotos citu Komisijas finansētu vai līdzfinansētu un/vai pārvaldītu pakalpojumu iekļaušanai. Līdztekus valstu koordinatoriem būs iespēja izvēlēties valsts līmeņa palīdzības pakalpojumus, kad būs pārbaudīts, vai tie atbilst vārtejas kvalitātes prasībām un papildina vārtejā jau esošos pakalpojumus.

No 2022. gada valstu koordinatoriem būs iespēja ierosināt Komisijai izvēlēties privātus vai daļēji privātus palīdzības pakalpojumus.

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1. cet.

Sniegt praktiskas ziņas par palīdzības pakalpojumu iekļaušanas procedūru

Komisija

4.   Popularizēšana

4.1. mērķis. Vārtejas popularizēšana

Atsauce: Regulas 22. un 23. pants par popularizēšanu, nosaukumu, logotipu un kvalitātes zīmi

Konteksts

Vārteja tika atklāta 2020. gada 12. decembrī.

2020. gadā kopā ar dalībvalstīm tika sagatavots informācijas plāns vārtejas reklamēšanai. Tajā paredzēts 2021. gadā izvērst kampaņu ES un valstu līmenī, kā arī koordinēt vārtejas un tajā ietilpstošo vietņu popularizēšanas darbības. Kampaņā ietilpst digitāls ceļvedis pa visu Eiropu ar informatīviem tiešsaistes seansiem valstu valodās. Mērķi ir šādi:

Iedibināt “Tava Eiropa” kā zīmolu pilsoņu un uzņēmumu vidū

Uzlabot vārtejas atrodamību

Informēt eiropiešus par ES un valstu tiesībām un noteikumiem vienotajā tirgū

Viņus aktīvi iesaistīt šo tiesību pieprasīšanā un ziņošanā par problēmām, ar kurām viņi saskaras

Mudināt lietotājus sūtīt atsauksmes par publiskajiem pakalpojumiem

Kā un kad?

Kad

Ko

Kas

2021. g. 1. cet.

Rīkot atklāšanas pasākumus

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2021. g. 1.–2. cet.

Veikt turpmāku popularizēšanu

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2021. g. 4. cet.

Izvērtēt kampaņas panākumus

Komisija

2021. g. 4. cet.– 2022. g. 1. cet.

Pārskatīt informēšanas plānu

Komisija

Valstu koordinatori

2022. g. 1.–4. cet.

Īstenot pārskatīto informēšanas plānu

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

“Tavas Eiropas” meklētājrīka un valstu meklētājrīkos plašākai sabiedrībai pieejamo vietņu tālāka optimalizācija

Komisija

Valstu koordinatori

Kompetentās iestādes

2021. g. 1. cet. – 2022. g. 4. cet.

Vēl popularizēt vārteju valsts un vietējo kompetento iestāžu vidū

Valstu koordinatori

Komisija


(1)  Direktīva 2005/36/EK.

(2)  Direktīva 2006/123/EK.