Briselē, 8.5.2020

COM(2020) 199 final

2020/0083(NLE)

Priekšlikums

PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA,

ar ko Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026 groza attiecībā uz piemērošanas datumiem sakarā ar Covid-19 krīzes sākšanos



PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Priekšlikuma pamatojums un mērķi

Padome 2019. gada 21. novembrī pieņēma Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026 1 , ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) Nr. 282/2011 2 attiecībā uz preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu, ko veicina elektroniskas saskarnes, un uz īpašiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē.

Tika noteikts, ka lielākās daļas tiesību aktu kopuma par PVN modernizāciju uzņēmumu pārrobežu e-komercijas darījumiem ar patērētājiem (B2C) (“PVN e-komercijas pakete”), tajā skaitā īstenošanas noteikumu, piemērošanas datums ir 2021. gada 1. janvāris.

Komisija 2020. gada 14. februārī iepazīstināja ar pašreizējo stāvokli attiecībā uz dalībvalstu gatavību, un lielākā daļa dalībvalstu apstiprināja, ka tās spēs piemērot noteikumus noteiktajā termiņā. Divas dalībvalstis pauda bažas un lūdza atlikt piemērošanu uz vienu gadu vai ilgāk. Komisija piedāvāja palīdzību tām dalībvalstīm, kuras saskaras ar grūtībām, lai palīdzētu tām pārvarēt šos šķēršļus, un joprojām bija pārliecināta, ka dalībvalstis būs gatavas līdz 2021. gada 1. janvārim.

Tomēr, ņemot vērā neparedzēto Covid-19 krīzes sākšanos un tās lielo ietekmi, dalībvalstīm bija jānovirza prioritātes un jāpārdala resursi no PVN e-komercijas paketes īstenošanas uz šīs pandēmijas apkarošanu. Tāpēc citas dalībvalstis vairs nevar garantēt, ka līdz 2021. gada 1. janvārim varēs pabeigt sagatavošanas darbu, lai piemērotu jaunos noteikumus. Pastāv nopietns risks, ka IT sistēma valsts līmenī, kas nepieciešama PVN e-komercijas paketes īstenošanai, aizkavēsies un tādējādi apdraud vairāku dalībvalstu gatavību piemērot jaunos noteikumus no 2021. gada 1. janvāra. Līdzīgas bažas pauda galvenie ekonomikas dalībnieki, jo īpaši pasta un kurjerpasta operatori, kuri mudināja Komisiju atlikt PVN e-komercijas paketes piemērošanas datumu par 6 mēnešiem sakarā ar Covid-19 krīzi.

Komisija 2020. gada 24. aprīlī rīkoja sanāksmi ar dalībvalstīm, lai novērtētu to gatavību piemērot jaunos noteikumus no 2021. gada 1. janvāra. Lielākā daļa dalībvalstu joprojām apstiprināja gatavību tos piemērot laikus, bet uzsvēra, ka noteikumi par PVN e-komercijas paketes darbību ir balstīti uz principu, ka visām dalībvalstīm būtu jāspēj tie piemērot pareizi, un tāpēc tās būtu gatavas atbalstīt atlikšanu, kas nepārsniedz 6 mēnešus.

Šā priekšlikuma mērķis ir par sešiem mēnešiem atlikt Īstenošanas regulā (ES) 2019/2026 izklāstīto PVN e-komercijas paketes īstenošanas noteikumu piemērošanas datumus, kas bija paredzēts 2021. gada 1. janvārī. Tādējādi jaunais piemērošanas datums ir 2021. gada 1. jūlijs. Atlikšana par sešiem mēnešiem tiek ierosināta, jo kavējumam vajadzētu būt pēc iespējas neilgam, lai līdz minimumam samazinātu papildu budžeta zaudējumus dalībvalstīm.

Atbilstība spēkā esošajiem noteikumiem konkrētajā politikas jomā

Šā priekšlikuma vispārīgais mērķis ir iekšējā tirgus sekmīga darbība, ES saimnieciskās darbības konkurētspēja un nepieciešamība nodrošināt faktisku nodokļu uzlikšanu digitālajai ekonomikai. PVN e-komercijas pakete ir saskaņā ar nākotnē PVN jomā piemērojamo galamērķa principu, kā noteikts nesenajā PVN rīcības plānā, kas saņēmis Padomes atbalstu 3 .

Papildus PVN rīcības plānam šī PVN e-komercijas pakete ir noteikta par galveno iniciatīvu Digitālā vienotā tirgus stratēģijā 4 (DVT stratēģija), kā arī Vienotā tirgus stratēģijā 5 un E-pārvaldes rīcības plānā 6 .

2.JURIDISKAIS PAMATS, SUBSIDIARITĀTE UN PROPORCIONALITĀTE

Juridiskais pamats

Priekšlikums ir balstīts uz 397. pantu Direktīvā 2006/112/EK 7 par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (“PVN direktīva”). Šajā pantā ir noteikts, ka Padome pēc Komisijas priekšlikuma ar vienprātīgu lēmumu pieņem vajadzīgos pasākumus, lai īstenotu PVN direktīvu. 

Subsidiaritāte (neekskluzīvas kompetences gadījumā)

Ar šo priekšlikumu tiek mainīts datums, no kura sāk piemērot PVN e-komercijas paketes īstenošanas noteikumus, ko Padome pieņēma 2019. gada novembrī, ciktāl tika noteikts, ka minētais datums ir 2021. gada 1. janvāris. Tas ir cieši saistīts ar priekšlikumu atlikt PVN e-komercijas paketes, tajā skaitā visu attiecīgo tiesību aktu, piemērošanas datumu. Šis priekšlikums ir sagatavots, reaģējot uz Covid-19 krīzes sākšanos, kas dalībvalstīm rada problēmas valsts līmenī, lai risinātu pašreizējo ārkārtas situāciju, un kas dažām no tām rada grūtības garantēt sagatavošanas darba pabeigšanu, lai jaunos noteikumus piemērotu no 2021. gada 1. janvāra. Noteikumi par PVN e-komercijas paketes darbību ir balstīti uz principu, ka visām dalībvalstīm būtu jāspēj tie pareizi piemērot.

PVN direktīvas īstenošanai vajadzīgos pasākumus pēc Komisijas priekšlikuma pieņem Padome ar vienprātīgu lēmumu. Tādēļ ir nepieciešams Komisijas priekšlikums, lai mainītu jau pieņemto īstenošanas pasākumu piemērošanas datumu, ko nevar panākt ar vienpusēju rīcību valsts līmenī.

Tādēļ šis priekšlikums atbilst subsidiaritātes principam.

Proporcionalitāte

Priekšlikums ir saskaņā ar proporcionalitātes principu, proti, tas paredz tikai tos pasākumus, kas ir nepieciešami Līgumu mērķu — un jo īpaši, netraucētas vienotā tirgus darbības — sasniegšanai. Tāpat kā attiecībā uz subsidiaritātes pārbaudi, dalībvalstīm nav iespējams risināt jautājumus bez priekšlikuma grozīt Padomes īstenošanas regulas piemērošanas datumu.

Juridiskā instrumenta izvēle

Ar šo priekšlikumu groza Padomes Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026. Vienīgais izdarītais grozījums ir piemērošanas datuma atlikšana.

3.EX POST IZVĒRTĒJUMU, APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Šis priekšlikums atspoguļo dažu dalībvalstu, pasta un kurjerpasta operatoru paustās un Komisijai adresētās nopietnās bažas par nespēju līdz 2021. gada 1. janvārim pabeigt PVN e-komercijas paketes sagatavošanas darbus valsts līmenī jauno noteikumu piemērošanai sakarā ar pašreizējo Covid-19 krīzi.

Komisija 2020. gada 24. aprīlī rīkoja sanāksmi ar dalībvalstīm, lai novērtētu to gatavību piemērot jaunos noteikumus no 2021. gada 1. janvāra. Lielākā daļa dalībvalstu joprojām apstiprināja gatavību tos piemērot laikus, bet uzsvēra, ka noteikumi par PVN e-komercijas paketes darbību ir balstīti uz principu, ka visām dalībvalstīm būtu jāspēj tie piemērot pareizi, un tāpēc tās būtu gatavas atbalstīt atlikšanu, kas nepārsniedz 6 mēnešus.

Ietekmes novērtējums

Ietekmes novērtējums tika veikts priekšlikumam, kura rezultātā tika pieņemta PVN e-komercijas direktīva 8 , kas ir pamatā īstenošanas noteikumiem, kuri izklāstīti Īstenošanas regulā (ES) 282/2011, kas grozīta ar Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026. Ar šo priekšlikumu groza tikai šo grozījumu piemērošanas datumu sakarā ar Covid-19 krīzi.

Normatīvā atbilstība un vienkāršošana

Šā priekšlikuma galvenais mērķis ir par sešiem mēnešiem atlikt PVN e-komercijas paketes piemērošanas datumu sakarā ar Covid-19 krīzes sākšanos.

Ar priekšlikumu netiek mainīta īstenošanas noteikumu būtība, bet tikai tiek atlikts to piemērošanas datums.

4.IETEKME UZ BUDŽETU

Šis priekšlikums ir daļa no projekta atlikt PVN e-komercijas paketes piemērošanas datumu.

Jau pieņemtās PVN e-komercijas paketes ietekme uz budžetu kopumā ir sīki izklāstīta Padomes Direktīvas 2017/2455 priekšlikuma paskaidrojuma rakstā, dokuments COM(2016)757 final 9 .

Ja PVN e-komercijas pakete netiks sekmīgi īstenota, dalībvalstu budžeta zaudējumi tiek lēsti aptuveni 5–7 miljardu EUR apmērā gadā. Tādējādi 6 mēnešu kavēšanās radītu zaudējumus aptuveni 2,5–3,5 miljardu EUR apmērā. Tomēr, ja dalībvalstis un uzņēmumi nav gatavi piemērot jaunos PVN e-komercijas noteikumus, risks, ka sistēma nedarbosies pienācīgi, varētu radīt gandrīz tādus pašus zaudējumus.

5.CITI ELEMENTI

Īstenošanas plāni un uzraudzīšanas, izvērtēšanas un ziņošanas kārtība

Īstenošanu pārraudzīs Administratīvās sadarbības pastāvīgā komiteja (SCAC), ko atbalsta tās IT apakškomiteja, Informācijas tehnoloģiju pastāvīgā komiteja (SCIT).

Detalizēts konkrētu priekšlikuma noteikumu skaidrojums

Šis priekšlikums attiecas tikai uz datumu, no kura sāk piemērot jau pieņemtos PVN e-komercijas paketes īstenošanas noteikumus, kas izklāstīti Īstenošanas regulā (ES) 2019/2026. Šo jauno noteikumu piemērošanas datumu, kas sākotnēji noteikts 2021. gada 1. janvārī, atliek par sešiem mēnešiem. Tas nozīmē, ka noteikumus piemēro no 2021. gada 1. jūlija, nevis no 2021. gada 1. janvāra. Nodokļa maksātāja reģistrācija, lai izmantotu kādu no jaunajiem režīmiem, ir iespējama trīs mēnešus pirms piemērošanas datuma, t. i., no 2021. gada 1. aprīļa. PVN deklarāciju labojumu pašreizējo mehānismu turpinās piemērot PVN deklarācijām līdz 2021. gada otrajam ceturksnim un ieskaitot to.

Šā priekšlikuma iemesls ir Covid-19 krīzes sākšanās, kas liek dalībvalstīm nekavējoties reaģēt un steidzami pieņemt pasākumus valsts līmenī, lai mazinātu tās ietekmi uz uzņēmumiem un iedzīvotājiem kopumā. Sakarā ar šiem nepieredzētiem ārkārtas apstākļiem vairākas dalībvalstis nevar garantēt sagatavošanas darba pabeigšanu, lai no 2021. gada 1. janvāra piemērotu jaunos PVN e-komercijas paketes noteikumus.

2020/0083 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES ĪSTENOŠANAS REGULA,

ar ko Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026 groza attiecībā uz piemērošanas datumiem sakarā ar Covid-19 krīzes sākšanos


EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Padomes Direktīvu 2006/112/EK (2006. gada 28. novembris) par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu 10 un jo īpaši tās 397. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)Padomes Īstenošanas regulā (ES) Nr. 282/2011 11 ir paredzēti sīki izstrādāti noteikumi par īpašajiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz konkrētus pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas.

(2)Ar Padomes Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026 12 minētie noteikumi tiek grozīti atbilstīgi spēkā esošo īpašo režīmu darbības jomas paplašināšanai un jauna režīma ieviešanai saistībā ar tiesību aktu kopumu par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) modernizāciju uzņēmumu pārrobežu e-komercijas darījumiem ar patērētājiem (B2C). Minētie grozījumi jāpiemēro no 2021. gada 1. janvāra.

(3)Pasaules Veselības organizācija (PVO) 2020. gada 30. janvārī paziņoja, ka Covid-19 uzliesmojums ir starptautiska mēroga ārkārtas situācija sabiedrības veselības jomā. 2020. gada 11. martā PVO pasludināja Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Covid-19 ir izraisījis inficēšanos visās dalībvalstīs. Ņemot vērā gadījumu skaita satraucošo pieaugumu un to, ka trūkst efektīvu līdzekļu, kas nekavējoties pieejami Covid-19 uzliesmojuma novēršanai, daudzas dalībvalstis ir izsludinājušas valsts ārkārtas stāvokli.

(4)Covid-19 krīzes sākšanās ir negaidīta un nepieredzēta ārkārtas situācija, kas nopietni skar visas dalībvalstis un liek tām nekavējoties rīkoties valsts līmenī, lai prioritārā kārtā novērstu pašreizējo krīzi, pārdalot resursus citiem jautājumiem. Sakarā ar šo krīzi vairākas dalībvalstis saskaras ar grūtībām pabeigt tādu IT sistēmu izstrādi, kas vajadzīgas Īstenošanas regulā (ES) 2019/2026 paredzēto noteikumu piemērošanai, un piemērot tos no 2021. gada 1. janvāra. Tādēļ vairākas dalībvalstis, kā arī pasta un kurjerpasta operatori ir lūguši atlikt Īstenošanas regulas (ES) 2019/2026 piemērošanas datumus.

(5)Ņemot vērā problēmas, ar kurām dalībvalstis saskaras, risinot Covid-19 krīzi, un jauno noteikumu pamatā esošo principu, ka visām dalībvalstīm ir jāatjaunina savas IT sistēmas, lai varētu piemērot Īstenošanas regulā (ES) 2019/2026 paredzētos noteikumus, tādējādi nodrošinot informācijas un maksājumu apkopošanu un nosūtīšanu mainītajos režīmos, šīs regulas piemērošanas datumi ir jāatliek par sešiem mēnešiem. Atlikšana par sešiem mēnešiem ir atbilstīga, jo aizkavēšanai vajadzētu būt pēc iespējas īsākai, lai līdz minimumam samazinātu papildu budžeta zaudējumus dalībvalstīm.

(6)Tāpēc Īstenošanas regula (ES) 2019/2026 būtu attiecīgi jāgroza,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Īstenošanas regulu (ES) 2019/2026 groza šādi:

(1)regulas 1. panta 5) punktā, ar ko aizstāj Īstenošanas regulas (ES) Nr. 282/2011 XI nodaļas 2. iedaļu, 61. panta 1. punktu aizstāj ar šādu:

1.Kad PVN deklarācija ir iesniegta, vienīgais veids, kā veic izmaiņas tajā ietvertajos skaitļos, kas attiecas uz periodiem līdz otrajam deklarācijas pārskata periodam 2021. gadā un ieskaitot to, ir izdarot grozījumus šajā deklarācijā, nevis izdarot pielāgojumus nākamajā deklarācijā.

Kad PVN deklarācija ir iesniegta, vienīgais veids, kā veic izmaiņas tajā ietvertajos skaitļos, kas attiecas uz periodiem no trešā deklarācijas pārskata perioda 2021. gadā, ir izdarot pielāgojumus nākamajā deklarācijā.”;

(2)regulas 2. pantā otro un trešo daļu aizstāj ar šādām:

“To piemēro no 2021. gada 1. jūlija.

Tomēr dalībvalstis ļauj nodokļa maksātājiem un starpniekiem, kuri rīkojas to interesēs, no 2021. gada 1. aprīļa iesniegt informāciju, kas nepieciešama, lai veiktu reģistrāciju īpašajiem režīmiem, saskaņā ar Direktīvas 2006/112/EK 360., 369.c vai 369.o pantu.”.

2. pants

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Briselē,

   Padomes vārdā –

   priekšsēdētājs

(1)    Padomes Īstenošanas regula (ES) 2019/2026 (2019. gada 21. novembris), ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) Nr. 282/2011 attiecībā uz preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu, ko veicina elektroniskas saskarnes, un uz īpašiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē (OV L 313, 4.12.2019., 14. lpp.).
(2)    Padomes Īstenošanas regula (ES) Nr. 282/2011 (2011. gada 15. marts), ar ko nosaka īstenošanas pasākumus Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (OV L 77, 23.3.2011., 1. lpp.).
(3)     http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan/  
(4)    COM(2015) 192 final.
(5)    COM(2015) 550 final.
(6)    COM(2016) 179 final.
(7)    OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.
(8)    KOMISIJAS DIENESTU DARBA DOKUMENTS “IETEKMES NOVĒRTĒJUMS”, kas pievienots dokumentam “Priekšlikumi Padomes direktīvai, Padomes īstenošanas regulai un Padomes regulai par PVN modernizāciju uzņēmumu pārrobežu e-komercijas darījumiem ar patērētājiem (B2C)”, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=SWD:2016:0379:FIN
(9)    Priekšlikums PADOMES DIREKTĪVA, ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK un Direktīvu 2009/132/EK attiecībā uz konkrētām pievienotās vērtības nodokļa saistībām pakalpojumu sniegšanā un preču tālpārdošanā,COM/2016/0757 final - 2016/0370 (CNS), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1586260266830&uri=CELEX:52016PC0757
(10)    OV L 347, 11.12.2006., 1. lpp.
(11)    Padomes Īstenošanas regula (ES) Nr. 282/2011 (2011. gada 15. marts), ar ko nosaka īstenošanas pasākumus Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (OV L 77, 23.3.2011., 1. lpp.).
(12)    Padomes Īstenošanas regula (ES) 2019/2026 (2019. gada 21. novembris), ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) Nr. 282/2011 attiecībā uz preču piegādi vai pakalpojumu sniegšanu, ko veicina elektroniskas saskarnes, un uz īpašiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē (OV L 313, 4.12.2019., 14. lpp.).