Briselē, 12.3.2020

COM(2020) 97 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

PAR EIB ĀRĒJĀM DARBĪBĀM AR ES BUDŽETA GARANTIJU 2018. GADĀ


1.IEVADS

Eiropas Investīciju bankas (EIB) ārējo aizdevumu pilnvaras (turpmāk tekstā “ĀAP”) ir svarīgs instruments, ar kuru Eiropas Savienība atbalsta ieguldījumus partnervalstīs. Šā instrumenta pamatā ir garantija no ES budžeta resursiem, ko Eiropas Komisija sniedz EIB, lai EIB spētu palielināt tādus savus aizdevumus ārpus ES, ar kuriem tiek atbalstīta ES politika. ES garantija attiecas uz definētiem gadījumiem, kad aizņēmēji neatmaksā no EIB saņemto finansējumu. Tādējādi ES garantija palielina EIB spēju uzņemties ieguldījumu risku. ĀAP juridiskais pamats ir Lēmums Nr. 466/2014/ES (“Lēmums par ĀAP”) 1 , kurā jaunākie grozījumi veikti 2018. gadā 2 . Ja EIB pieprasa ES garantiju, maksājumi tiek veikti no Garantiju fonda ārējai darbībai 3 .

ĀAP atbalsta EIB darbību pirmspievienošanās valstīs, austrumu un dienvidu kaimiņreģiona valstīs, Āzijā, Latīņamerikā un Dienvidāfrikā, un kopā atbalstu ir tiesīgas saņemt 64 valstis. Pašreizējā ĀAP periodā (2014–2020) no ES budžeta tiek garantēta EIB finansēšanas darījumu summa līdz 32,3 miljardiem EUR, apņemoties segt pirmos 65 % no zaudējumiem, kuri var rasties garantētajā portfelī. Lēmumā par ĀAP ir noteikts garantijas maksimālais apjoms dažādiem ģeogrāfiskajiem reģioniem un apakšreģioniem.

Komisija nesen publicēja visaptverošu novērtējumu par ārējo aizdevumu pilnvaru īstenošanu laikposmā no 2014. gada vidus līdz 2018. gada beigām 4 .

Šajā gada ziņojumā ir sniegts pamata pārskats par tām EIB darbībām 2018. gadā, kas veiktas saskaņā ar ES garantiju 5 . Lai sniegtu pilnīgāku priekšstatu par EIB darbību minētajos reģionos, uz kuriem attiecas ĀAP, šajā ziņojumā ir ietverts arī kopsavilkums par EIB darījumiem, kas veikti, neizmantojot ES garantiju (t. i., uzņemoties pašu risku) 6 .

2.GALVENIE REZULTĀTI

Reģionos, uz kuriem attiecas ārējo aizdevumu pilnvaras, EIB 2018. gadā parakstīja finansēšanas darījumus par kopējo summu 5,8 miljardi EUR 7 . No minētās kopsummas EIB darījumus par vairāk nekā 4,46 miljardiem EUR sedz ES garantija (t. i., uz tiem attiecas ĀAP), proti, tas attiecas uz gandrīz 50 aizdevuma līgumiem. Pārējie darījumi tiek finansēti no EIB pašu riska mehānismiem.

Salīdzinājumā ar 2017. gadu, kad saskaņā ar ĀAP parakstīto darījumu apjoms bija tikai 3,2 miljardi EUR, 2018. gadā apjomi ir ievērojami lielāki. Savukārt EIB pašu riska darījumi ārējo aizdevumu pilnvaru valstīs samazinājās no 2,3 miljardiem EUR 2017. gadā uz 1,4 miljardiem EUR 2018. gadā 8 .

Šā ziņojuma 1. grafikā ir attēlotas ĀAP ietvaros un no pašu riska mehānismiem izsniegto aizdevumu apjoma izmaiņas 2016.–2018. gadā (parakstītais apjoms, atskaitot atcelto apjomu). Visā šajā laikposmā šajos reģionos ES garantija bija attiecināta vidēji uz 64 % no EIB finansējuma 9 .

1. grafiks. ĀAP reģionos izsniegto EIB aizdevumu apjoma izmaiņas pa gadiem

Saskaņā ar Lēmumu par ĀAP ES garantijas būtība atšķiras atkarībā no konkrētā EIB finansēšanas darījuma:

·vispārēja garantija, kas aptver gan darbības risku, gan politisko risku, tiek nodrošināta finansēšanas darījumiem ar publiskā sektora darījumu partneriem (parasti infrastruktūras attīstībai), kā arī EIB aizdevumiem bankām vai uzņēmumiem, kuri izmanto valsts garantiju, un finansēšanas darījumiem saskaņā ar ekonomikas noturības iniciatīvas privātajām pilnvarām, kuras izveidotas pēc ĀAP vidusposma pārskata 2018. gadā. 10 ES vispārējā garantija bija attiecināta uz 4,2 miljardiem EUR jeb gandrīz 95 % no finansēšanas darījumiem, kas parakstīti saskaņā ar ĀAP 2018. gadā;

·politiskā riska garantija ar ierobežotāku segumu tiek nodrošināta citiem privātā sektora darījumiem 11 . 2018. gadā tā aptvēra finansēšanas darījumus, kuru apjoms bija 242 miljoni EUR.

Kopējais izmaksu līmenis saskaņā ar ĀAP 2014.–2020. gadam sasniedza 33 % no parakstīto līgumu neto summas 2018. gada beigās (5,8 miljardi EUR), un tas ir pieaugums, salīdzinot ar 18 % 2016. gadā un 25 % 2017. gadā. Jo īpaši infrastruktūras projektu gadījumā EIB finansējuma izmaksas tiek veiktas pakāpeniski un vairākos gados 12 .

3.FINANSĒŠANAS DARĪJUMI

3.1.PĀRSKATS PAR JAUNAJIEM EIB FINANSĒŠANAS DARĪJUMIEM PĒC TO MĒRĶA

 

Katrs darījums saskaņā ar ĀAP veicina to, lai tiktu sasniegts kāds no diviem “vertikālajiem” mērķiem: a) vietējā privātā sektora attīstība vai b) sociālās un ekonomiskās infrastruktūras attīstīšana. Turklāt tie paši darījumi var arī veicināt (daļēji vai pilnībā) “horizontālo” mērķu sasniegšanu — attiecībā uz rīcību klimata politikas jomā, reģionālo integrāciju un ilgtermiņa ekonomikas noturību 13 .

Kopējais EIB ieguldījumu apjoms, kas parakstīts saskaņā ar ĀAP 2018. gadā, bija 4,46 miljardi EUR. Divas trešdaļas no šiem ieguldījumiem (3 miljardi EUR) veicinās sociālās un ekonomikas infrastruktūras attīstīšanu. Ar atlikušo trešdaļu no šiem ieguldījumiem tiks atbalstīta vietējā privātā sektora attīstība, galvenokārt uzlabojot MVU piekļuvi finansējumam.

 

No tā paša kopīgā apjoma, kas parakstīts saskaņā ar ĀAP 2018. gadā, ieguldījums saistībā ar “horizontālo” mērķu sasniegšanu būs šāds: rīcībai klimata politikas jomā — 35 %, reģionālās integrācijas atbalstam — 17 %, ilgtermiņa ekonomikas noturībai — 19 % (sk. 2. grafiku).

2. grafiks. Ieguldījums ĀAP mērķu sasniegšanā (miljardos EUR) 

 

Piezīme. Viens projekts var sniegt ieguldījumu vairāku ĀAP mērķu sasniegšanā. Rīcības klimata politikas jomā, reģionālās integrācijas un ilgtermiņa ekonomikas noturības mērķi ir transversāli (horizontāli) mērķi, kas attiecas uz visiem projektiem un tādējādi pārklājas ar pārējiem diviem mērķiem. Kopējo parakstīto līgumu apjomu gadā iegūst, saskaitot parakstīto līgumu apjomu vietējā privātā sektora attīstības jomā un ekonomikas un sociālās infrastruktūras jomā 14 .

Vietējā privātā sektora attīstība, jo īpaši atbalsts MVU

To EIB 2018. gadā parakstīto darījumu apjoms, kas sniedz atbalstu vietējā privātā sektora attīstībai, ir 1,72 miljardi EUR, un no tiem 1,46 miljardi EUR tika piešķirti ĀAP ietvaros. Lielākā daļa no šā finansējuma tika nodrošināta vietējiem finanšu starpniekiem (galvenokārt bankām) paredzētu kredītlīniju veidā tālākai aizdošanai MVU un uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu. Četru no šīm kredītlīnijām mērķis ir sasniegt otrā līmeņa bankas, proti, Armēnijā, Libānā, Melnkalnē un Dienvidāfrikā. EIB arī parakstīja vienu jaunu kredītlīniju mikrofinansēšanai Jordānijā, uzņemoties pašu risku.

Turklāt EIB arī veica ieguldījumu privātā kapitāla fondos, piemērojot pašu riska mehānismus, sevišķi Zaļās izaugsmes fondā Vidusjūras dienvidu reģionā un EcoEnterprises fondā Latīņamerikā. Visbeidzot, EIB arī sniedza aizdevumu triju rūpniecisko zonu attīstībai Libānā un aizdevumus Ukrainas uzņēmumam, kas darbojas lauksaimniecības jomā un no biomasas iegūtas elektroenerģijas izstrādes jomā.

Sociālās un ekonomikas infrastruktūras attīstība

To finansēšanas darījumu apjoms, kuri veicina sociālās un ekonomiskās infrastruktūras attīstīšanu ĀAP reģionos, bija 4,12 miljardi EUR no EIB parakstītā apjoma 2018. gadā, un no tā gandrīz 3 miljardi EUR tika nodrošināti saskaņā ar ES garantiju. Galvenās aptvertās nozares bija enerģētika, transports un ūdensapgāde/kanalizācija.

Jauni infrastruktūras ieguldījumi saskaņā ar ĀAP ietver Ukrainas elektroenerģijas pārvades infrastruktūras modernizāciju, tuneļa būvniecību zem Bosfora jūras šauruma, ceļa koridora izveidi Bosnijā un Hercegovinā, dzelzceļa transportlīdzekļu parka modernizāciju Bangladešā, metro tīkla labošanu Buenosairesā vai notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvniecību Ēģiptē.

Izmantojot pašu riska mehānismus, EIB 2018. gadā parakstīja finansējumu, piemēram, saules enerģijas izmantošanas attīstībai Meksikā, pilsētas transportam Bengalūru un Bogotā, vai ūdensapgādes un notekūdeņu novadīšanas infrastruktūrai Panamā un Uzbekistānā.

Klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās tām

Par kopējo summu 2,5 miljardi EUR no 2018. gadā ĀAP reģionos parakstītajiem aizdevuma līgumiem, tiks atbalstīta klimata pārmaiņu mazināšana un pielāgošanās tām, un no tiem gandrīz 1,6 miljardi EUR ir nodrošināti saskaņā ar ES garantiju 15 . 2018. gada beigās kopējā to aizdevumu proporcija, kuri attiecās uz rīcību klimata politikas jomā, pašreizējā ĀAP periodā bija vairāk nekā 35 % no neto parakstītajiem līgumiem, pārsniedzot 25 % mērķvērtību, kas noteikta Lēmumā par ĀAP.

Lielāko ieguldījumu ar rīcību klimata politikas jomā saistītā mērķa sasniegšanā nodrošinās zemāku oglekļa dioksīda emisiju transports un ieguldījumi atjaunojamo energoresursu enerģijā. Attiecībā uz pielāgošanos klimata pārmaiņām joprojām tiek piešķirti mazāk nekā 10 % no EIB ar klimatu saistītā finansējuma ĀAP reģionos.

Reģionālā integrācija

EIB 2018. gadā parakstīja 12 jaunus projektus, kas veicina reģionālās integrācijas transversālā mērķa sasniegšanu. Lielākais no tiem ir Transanatolijas dabasgāzes cauruļvada projekts. Ar citiem darījumiem, kas iekļauti šajā kategorijā, tiks finansēti transporta ceļi (piem., Nišas–Dimitrovgradas dzelzceļš Serbijā) vai gaisa satiksmes kontroles sistēmu modernizācija Serbijā un Kosovā.

Ekonomikas noturības iniciatīva

EIB uzsāka ekonomikas noturības iniciatīvu 2016. gadā kā daļu no Eiropas atbildes pasākumiem, reaģējot uz problēmām saistībā ar migrāciju un bēgļiem 16 . 2018. gadā veiktā ĀAP vidusposma pārskata kontekstā Lēmumā par ĀAP tika iekļauts papildu mērķis — ilgtermiņa ekonomikas noturība. Turklāt bija paredzēti līdzekļi 1,4 miljardu EUR apmērā publiskā sektora ieguldījumiem, kas veicina noturības mērķa sasniegšanu, un tika izveidotas īpašas “ekonomikas noturības iniciatīvas privātās pilnvaras” 2,3 miljardu EUR apmērā, lai nodrošinātu privātā sektora ieguldījumus, ar kuriem tiek atbalstīta ilgtermiņa ekonomikas noturība. Ekonomikas noturības iniciatīvas privātās pilnvaras ir īpašas, jo tās nodrošina EIB vispārējās garantijas segumu, ļaujot īstenot augstāka riska finanšu darījumus 17 .

Līdz 2018. gada beigām EIB apstiprināja darījumus 4,1 miljarda EUR apmērā, kas paredzēti, lai reaģētu uz šo jauno ĀAP mērķi. Vairāk nekā puse no tiem ir kredītlīnijas (galvenokārt aizdošanai MVU), aptuveni 12 % ir paredzēti ieguldījumiem ūdensapgādes vai kanalizācijas jomā, aptuveni 11 % ir ieguldījumi transporta jomā.

3.2.PĀRSKATS PAR EIB FINANSĒJUMU PĒC REĢIONA UN NOZARES

Tālāk 1. tabulā ir dots pārskats par EIB 2018. gada finansējuma apjomu reģionos, uz kuriem attiecas ĀAP, tostarp reģioniem, kuriem piešķirts finansējums ar ES garantiju, un reģioniem, kuriem finansējums piešķirts saskaņā ar pašu riska mehānismiem.

1. tabula. 2018. gadā parakstītie EIB finansēšanas darījumi ĀAP reģionos (no kuriem atskaitīti atceltie darījumi)

Reģions

(miljonos EUR)

Darījumi ar ES garantiju

EIB pašu riska mehānismi vai trešo personu finansējums

Kopā

Vispārējā garantija

Politiskā riska garantija

Kopā ĀAP

Pirmspievienošanās valstis

1182

60

1242

230

1472

Vidusjūras reģions

1944

20

1964

60

2024

Austrumu kaimiņreģions, Krievija

470

162

632

--

632

Āzija

205

--

205

600

805

Vidusāzija

--

--

--

200

200

Latīņamerika

347

--

347

292

639

Dienvidāfrika

70

--

70

--

70

Kopā

4218

242

4460

1382

5842

2018. gadā EIB parakstīja aizdevumus ĀAP reģionos 5,8 miljardu EUR apmērā no darījumu apjoma ārpus ES — 7,7 miljardiem EUR (ietverot arī ĀKK valstis, aizjūras zemes un teritorijas, kā arī EBTA valstis). Aptuveni 4,1 miljards EUR ir parakstīto darījumu apjoms pirmspievienošanās valstīs un kaimiņreģionos (gan dienvidu, gan austrumu kaimiņreģionā). Savukārt 1,7 miljardi EUR tika parakstīti Āzijā, Vidusāzijā, Latīņamerikā un Dienvidāfrikā 18 .

Salīdzinājumā ar 2017. gadu kopējais EIB finansējuma apjoms ĀAP reģionos 2018. gadā nedaudz palielinājās, galvenokārt pateicoties lielākam darījumu apjomam Rietumbalkānu valstīs.

2. tabula. Neto parakstītie līgumi gadā un kopējie neto parakstītie līgumi salīdzinājumā ar ĀAP garantijas maksimālo apjomu 2014.–2020. gadā (Lēmums 466/2014/ES, kas grozīts ar Lēmumu (ES) 2018/412)

Reģions/gads

(miljonos EUR)

2014 (2. puse)

2015

2016

2017

2018

Kopā

2014 (2. puse) – 2018

Garantijas maksimālais apjoms

Izmantošanas rādītājs

Pirmspievienošanās valstis

200

906

582

170

1242

3100

7635

41 %

Vidusjūras reģions

379

726

1299

1168

1789*

5973

11 170

53 %

Ekonomikas noturības iniciatīvas privātās pilnvaras**

612

325

937

2300

41 %

Austrumu kaimiņreģions, Krievija

975

1401

1493

657

632

5158

6650

78 %

Āzija

45

433

45

118

205

846

1165

73 %

Vidusāzija

70

70

20

22

182

224

81 %

Latīņamerika

219

468

319

371

347

1725

2694

64 %

Dienvidāfrika

150

50

70

270

462

58 %

Kopā

1888

4154

3758

3168

4610*

17 578

32 300

54 %

* Ieskaitot divus darījumus dienvidu kaimiņreģionā, kuru kopējais apjoms ir 150 miljoni EUR un kuri 2018. gadā tika pārcelti no iepriekšējām pilnvarām uz ĀAP 2014.–2020. gadam.

** Ekonomikas noturības iniciatīvas privātās pilnvaras attiecas uz Rietumbalkānu un Vidusjūras reģionu.

2018. gada beigās kopējais saskaņā ar ĀAP parakstīto līgumu apjoms, atskaitot atceltos darījumus, 2014.–2018. gadā sasniedza aptuveni 17,6 miljardus EUR. Kopējais ĀAP izmantošanas rādītājs attiecībā uz neto parakstītajiem līgumiem bija 54 % no kopējā garantijas maksimālā apjoma.

Mazākais ES garantijas izmantojuma līmenis ir pirmspievienošanās reģionā. Tas galvenokārt ir skaidrojams ar EIB darījumu apjoma samazināšanos Turcijā, ņemot vērā politiskās un ekonomikas situācijas attīstību kopš 2016. gada. Augstākais izmantojuma līmenis (vismaz parakstīto līgumu ziņā) ir reģistrēts Vidusāzijā un Austrumu kaimiņreģionā.

Līdz 2018. gada beigām EIB jau bija izmantojusi 41 % no ekonomikas noturības iniciatīvas privātajām pilnvarām, kas noteiktas ar grozījumu Lēmumu (ES) 2018/412.

Attiecībā uz ĀAP darījumu sadalījumu pa nozarēm 2018. gadā — pirmajā vietā atkal ir kredītlīnijas vietējām bankām, kas darbojas kā starpnieki privātā sektora attīstības finansēšanai (33 %). Tomēr lielākā daļa ĀAP darījumu ir infrastruktūras ieguldījumi galvenokārt transporta, enerģētikas un ūdensapgādes/kanalizācijas nozarē.



3. tabula. 2018. gadā parakstīto EIB finansēšanas darījumu sadalījums pa nozarēm ĀAP reģionos atbilstoši ES garantijai

Nozare/reģions

(miljonos EUR)

Pirmspievienošanās valstis

Vidusjūras reģions (dienvidu kaimiņreģions)

Austrumu kaimiņreģions un Krievija

Āzija*

Latīņamerika

Dienvidāfrika

Kopā

Īpatsvars kopējā

Kredītlīnijas

260

970

155

--

--

70

1455

33 %

Transports

746

40

132

130

102

--

1150

26 %

Enerģētika

236

387

167

--

46

--

836

19 %

Ūdensapgāde, kanalizācija

--

438

84

75

139

--

736

17 %

Rūpniecība

--

56

--

--

--

56

1 %

Pilsētvides attīstība

--

77

--

--

24

--

101

2 %

Saliktā infrastruktūra

--

52

--

--

--

--

52

1 %

Lauksaimniecība, zivsaimniecība, mežsaimniecība

--

--

38

--

--

--

38

1 %

Cietie atkritumi

--

--

--

--

36

--

36

1 %

Kopā

1242

1964

632

205

347

70

4460

100 %

* Āzijā nav ietverts Vidusāzijas apakšreģions, kurā 2018. gadā netika parakstīti darījumi saskaņā ar ĀAP.

3.3.EIB DARĪJUMU PAREDZAMIE REZULTĀTI

Ņemot vērā to, ka vairums EIB darījumu saskaņā ar ĀAP attiecas uz infrastruktūras ieguldījumu finansēšanu, kuru pabeigšanai parasti ir nepieciešami vairāki gadi, dati par faktiskajiem rezultātiem un ietekmi, kas panākta ar ES budžeta garantijas atbalstu, parasti kļūst pieejami ar ievērojamu laika starpību.

EIB novērtē tās finanšu darījumu paredzamo ietekmi, izmantojot rezultātu novērtēšanas sistēmu (RNS), kas ieviesta 2012. gadā. Novērtējuma posmā tiek apzināti rezultātu rādītāji ar pamatrādītājiem un mērķiem, kas prognozē sagaidāmos rezultātus ekonomikas, sociālajā un vides jomā. Sasniegumus attiecībā uz šiem snieguma kritērijiem uzrauga visā projekta laikā, un par tiem ziņo divos posmos: kad projekts tiek pabeigts un trīs gadus pēc tam, kad projekts ir pabeigts (“pēc pabeigšanas”), attiecībā uz tiešajiem darījumiem; ieguldījumu perioda beigās un privātā kapitāla fondu darbības beigās; posmā, kad beidzas piešķiršanas periods finanšu starpnieku aizdevumiem.

RNS ietvaros EIB vērtē projektus atbilstoši trim “pīlāriem”:

I.1. pīlārā vērtē gaidāmo ieguldījumu ES un partnervalstu prioritāšu īstenošanā un atbilstību EIB pilnvaru mērķiem. Tas palīdz izprast EIB intervences loģiku, ņemot vērā projekta gaidāmo ietekmi;

II.2. pīlārā vērtē darījuma kvalitāti un pamatotību, balstoties uz gaidāmajiem iznākumiem un rezultātiem;

III.3. pīlārā vērtē EIB gaidāmo finanšu un nefinanšu ieguldījumu (pievienoto vērtību) attiecīgajā projektā salīdzinājumā ar tirgus alternatīvu. Tas palīdz novērtēt intervences loģiku investīciju līmenī, kuras EIB veica attiecīgajā projektā.

Šajā iedaļā saskaņā ar RNS ir sniegts ziņojums par EIB sagaidāmajiem rezultātiem attiecībā uz 62 projektiem, kuriem pirmais finansēšanas līgums tika parakstīts 2018. gadā saskaņā ar ĀAP un EIB pašu riska mehānismiem. Kopējais EIB apstiprinātais finansējuma apjoms šiem projektiem ir 7,2 miljardi EUR.

2018. gadā EIB piešķīra 59 no 62 jaunajiem projektiem 1. pīlārā vismaz vērtējumu “nozīmīgs”, un tas parāda, ka EIB uzskata, ka šie projekti atbilst ĀAP mērķiem, kā arī ievērojami veicina valstu attīstības mērķu izpildi un sniedz mērenu ieguldījumu ES mērķu izpildē vai otrādi. Savukārt 39 projektiem EIB piešķīra vērtējumu “augstas nozīmības”, jo tie ievērojami veicina gan ES prioritāšu īstenošanu, gan valstu attīstības mērķu sasniegšanu.

EIB 2. pīlāra vērtējuma pamatā galvenokārt ir projekta pamatotība, kā arī finansiālā un ekonomiskā ilgtspēja. EIB 2. pīlārā 5 jaunus projektus, kas parakstīti 2018. gadā, novērtēja kā “izcilus” un 46 projektus kā “labus”, un to vidējā iekšējā peļņas norma — infrastruktūras projektu gadījumā — bija 10–15 %. Savukārt 11 projektiem EIB piešķīra “apmierinošu” vērtējumu, nereti tāpēc, ka tie tika īstenoti augsta riska vidē, vai arī virzītāju trūkumu dēļ.

3. grafiks. EIB RNS vērtējumu sadalījums pa pīlāriem attiecībā uz 2018. gadā parakstītajiem jaunajiem darījumiem ĀAP reģionos

EIB 3. pīlārā attiecībā uz gaidāmo finanšu un nefinanšu ieguldījumu piešķīra 58 projektiem vērtējumu “augstas nozīmības” vai “nozīmīgs” projekts — īpaši saistībā ar sniegtā finansējuma ilgumu, kas pārsniedz vietējos tirgos pieejamo.

Palielinoties EIB rezultātu novērtēšanas sistēmas izmantošanas laikam, pakāpeniski kļūst pieejami arī dati par dažu tādu darījumu faktiski sasniegtajiem rezultātiem, kuru gadījumā paredzamais iznākums bija noteikts, izmantojot RNS, pēc tās ieviešanas 2012. gadā. EIB ir sniegusi informāciju par 2018. gadā sasniegtajiem faktiskajiem rezultātiem attiecībā uz deviņām kredītlīnijām — sešām Turcijā un pa vienai Gruzijā, Libānā un Ukrainā. Minēto kredītlīniju ietvaros partnerbankas piešķīra 1,52 miljardus EUR, kopumā izsniedzot 5740 aizdevumus, no kuriem 5504 aizdevumi tika izsniegti MVU un 232 — uzņēmumiem ar vidēji lielu kapitālu. Šie aizdevumi palīdzēja nodrošināt 235 000 darbvietu uzņēmumos, kas ir galīgie atbalsta saņēmēji, no kuriem aptuveni 40 % bija uzņēmumi ar vidēji lielu kapitālu. Galīgajiem saņēmējiem piešķirto aizdevumu vidējais periods (svērts pēc aizdevuma lieluma) bija 4,4 gadi. Uzņēmumos, kas ir galīgie atbalsta saņēmēji, vidēji bija nodarbināts 41 darbinieks.

3.4.ES GARANTIJAS PIEPRASĪJUMI

2018. gadā EIB iesniedza jaunus ES garantijas pieprasījumus kavēto maksājumu dēļ — par aizdevumiem Sīrijas valstij. Laikposmā no 2012. līdz 2018. gadam EIB kopumā iesniedza pieprasījumus par 421,2 miljoniem EUR, no kuriem pieprasījumi par 55,6 miljoniem EUR tika iesniegti 2018. gadā, savukārt atlikusī pamatsumma, kas, iespējams, tiks pieprasīta, 2018. gada beigās bija 211,5 miljoni EUR 19 . Līdz šim mēģinājumi atgūt kavētos maksājumus nav bijuši veiksmīgi. EIB ir iesniegusi prasības attiecīgajās tiesās, lai saglabātu ES prasības attiecībā uz summām, kuras Sīrijai ir jāmaksā.

4.EIB SADARBĪBA AR CITIEM PARTNERIEM

4.1.SADARBĪBA AR KOMISIJU 

EIB un Komisijas sadarbība jautājumos par ĀAP notiek abu šo iestāžu plašākas partnerības kontekstā, tostarp sadarbībā ar Eiropas Stratēģisko investīciju fondu (Eiropas Savienībā), kā arī ES finansējumu apvienošanas mehānismiem, kas atbalsta attīstības finanšu iestāžu darbības ārpus ES, un Eiropas Fondu ilgtspējīgai attīstībai (EFIA).

EIB turpināja izmantot ES finansējuma apvienošanas mehānismus, t. i., koncesiju finansējumu no ES budžeta resursiem, kas atbalsta EIB finansētu projektu sagatavošanu un īstenošanu. 2018. gadā tika apstiprinātas 24 jaunas dotācijas, kas pilnībā vai daļēji ir finansētas no ES budžeta par kopējo summu 193 miljoni EUR, lai EIB varētu īstenot projektus ĀAP reģionos. No šiem līdzekļiem tehniskajai palīdzībai tika piešķirti 43 miljoni EUR, ieguldījumu dotācijām — 105 miljoni EUR, riska kapitālam — 40 miljoni EUR un procentu likmes subsīdijām — 5 miljoni EUR.

EIB ir arī viens no īstenošanas partneriem attiecībā uz jauno ES garantiju, kas tiek nodrošināta ar EFIA starpniecību. Tomēr ĀAP un EFIA attiecas uz visai atšķirīgiem produktu veidiem, aizņēmējiem un ģeogrāfiskajiem reģioniem. Piemēram, EFIA neaptver Rietumbalkānu valstis, savukārt ĀAP neaptver lielu daļu Āfrikas. Turklāt lēmumu pieņemšanas process par ES garantijām, kas sniegtas EFIA ietvaros, atšķiras no iepriekšējas septiņu gadu garantijas, kas tiek nodrošināta EIB attiecībā uz ĀAP.

2018. gada jūnijā Komisija ierosināja pārskatīt ES budžeta garantiju sniegšanu ieguldījumiem ārpus ES Kaimiņattiecību, attīstības sadarbības un starptautiskās sadarbības instrumenta (NDICI) kontekstā pēc 2020. gada 20 . Pieeja, kas ierosināta pēc 2020. gada, balstās uz “atvērtās arhitektūras” jēdzienu, saskaņā ar kuru EIB arī turpmāk būtu svarīgs partneris ieguldījumu finansēšanā ilgtspējīgas attīstības atbalstam ārpus ES, bet ES garantijas varētu saņemt arī vairākas citas finanšu iestādes 21 . NDICI paredz stingrāku politisko vadību no ES puses un ciešāku koordināciju ar finanšu iestādēm, kas veic īstenošanas partneru funkciju. Pēc tam, kad Eiropas Parlaments un Padomes uzsāka NDICI priekšlikuma izskatīšanu, tika sāktas turpmākas tehniskas diskusijas starp Komisiju un EIB, palīdzot noteikt iespējas tādu garantiju izstrādei pēc 2020. gada, kuras ES varētu sniegt EIB.

4.2. SADARBĪBA AR EIROPAS OMBUDU

Saprašanās memorandā, ko EIB un Eiropas Ombuds parakstīja 2008. gadā, ir noteikts pamats EIB sūdzību izskatīšanas mehānisma abiem posmiem. Vispirms sūdzības tiek izskatītas, izmantojot EIB iekšējo mehānismu (EIB sūdzību izskatīšanas mehānisms), pirms to iespējamās nodošanas izskatīšanai Ombudam. EIB atjaunināja savu politiku attiecībā uz sūdzību izskatīšanas mehānismu 2018. gada novembrī 22 .

2018. gadā Ombuds nesniedza nevienu paziņojumu par sūdzībām un nepabeidza izskatīt nevienu sūdzību par EIB darbībām ĀAP reģionos.

EIB sūdzību izskatīšanas mehānisma iekšējā posma ietvaros tādu jauno sūdzību skaits, kas saistītas ar projektiem un reģistrētas ĀAP reģionos, palielinājās no 14 sūdzībām 2017. gadā līdz 19 sūdzībām 2018. gadā. No tām 12 sūdzības bija saistītas ar vides un sociālajiem jautājumiem, 5 sūdzības — ar projekta virzītāju veikto iepirkumu un 2 sūdzības — ar EIB iepirkumu (konsultāciju pakalpojumi). 2018. gadā EIB sūdzību izskatīšanas mehānisma ietvaros tika pabeigta 17 lietu izskatīšana ĀAP reģionos: 4 lietas Bosnijā un Hercegovinā, 1 lieta Ēģiptē, 4 lietas Gruzijā, 1 lieta Jordānijā, 1 lieta Marokā un 6 lietas Serbijā. Ar EIB sūdzību izskatīšanas mehānismu starpniecību izskatīto sūdzību iznākumi bija šādi: “apsūdzības nav pamatotas” (11), “mierizlīgums” (1), “apsūdzības ir pamatotas” (2) un “jomas, kurās ieteicams veikt uzlabojumus” (3).

4.3. SADARBĪBA AR STARPTAUTISKAJĀM FINANŠU IESTĀDĒM

EIB sadarbība ar citām starptautiskajām finanšu iestādēm (SFI) un Eiropas Savienības attīstības finanšu iestādēm ir daudzveidīga — sākot no dialoga par institucionāliem un tematiskiem jautājumiem līdz darījumu līdzfinansēšanai un attiecīgā tehniskā darba dalīšanai.

2018. gadā EIB un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) kopīgi līdzfinansēja 13 projektus ārpus ES, kas ir līdz šim augstākais gada rādītājs. Septiņi projekti tika līdzfinansēti sadarbībā ar AFD grupu (Francija), un divi projekti — sadarbībā ar KfW grupu (Vācija). Turklāt seši projekti tika līdzfinansēti sadarbībā ar Pasaules Bankas grupā ietilpstošo Starptautisko Rekonstrukcijas un attīstības banku (IBRD), tostarp TANAP cauruļvada projekts un Bogotas ilgtspējīga transporta projekts. Bogotas ilgtspējīga transporta projektam un trim citiem projektiem tika piešķirts arī Amerikas Attīstības bankas (IDB) līdzfinansējums. Turklāt 2018. gadā arī tika veikts nozīmīgs līdzfinansējums sadarbībā ar Japānas Starptautiskās sadarbības aģentūru attiecībā uz Bosfora tuneļa B daļas darījumu Turcijā.

EIB, AFD un KfW turpināja ciešu sadarbību arī savstarpējās paļāvības iniciatīvas (Mutual Reliance Initiative — MRI) kontekstā. MRI, kas tika izveidota 2013. gadā, uzlabo un atvieglo līdzfinansējuma atbalsta nodrošināšanu saņēmējiem, izmantojot to, ka viens no trim partneriem uzņemas galvenā finansētāja lomu attiecībā uz dažiem ar projektu saistītiem uzdevumiem, piemēram, attiecībā uz padziļinātas izpētes veikšanu par projekta daļām vai attiecībā uz iepirkuma uzraudzību. MRI partneru pārvaldības un lēmumu pieņemšanas struktūras ir izskatījušas dokumentus, kurus sagatavojusi cita iestāde un kurus tās izmanto savu lēmumu pieņemšanā. Kopumā 2018. gada beigās 37 projekti ĀAP reģionos, attiecībā uz kuriem EIB parakstīja līgumus saskaņā ar pašreizējām ĀAP (kopš 2014. gada vidus), tika līdzfinansēti sadarbībā ar AFD grupu un/vai KfW grupu, savukārt uz 10 no minētajiem projektiem attiecās savstarpējās paļāvības iniciatīva.

4. grafiks. SFI un attīstības finanšu iestāžu līdzfinansējums 2018. gadā parakstītajos EIB projektos

Piezīme. Citu SFI un attīstības finanšu iestāžu paredzamā līdzfinansējuma summas ir tikai norādošas, pamatojoties uz projekta izstrādes sākumposmā veiktajām aplēsēm.

(1)      Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmums Nr. 466/2014/ES (2014. gada 16. aprīlis), ar ko Eiropas Investīciju bankai piešķir ES garantiju zaudējumiem saistībā ar aizdevumiem un aizdevumu garantijām projektiem ārpus Savienības (OV L 135, 8.5.2014., 1. lpp.).
(2)      Eiropas Parlamenta un Padomes grozījumu Lēmums (ES) 2018/412 (2018. gada 14. marts), OV L 76, 19.3.2018., 30. lpp.
(3)      Padomes Regula (EK, Euratom) Nr. 480/2009 (2009. gada 25. maijs), ar ko izveido Garantiju fondu ārējai darbībai (Kodificēta versija) (OV L 145, 10.6.2009., 10. lpp.), kurā jaunākie grozījumi veikti ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/409 (2018. gada 14. marts).
(4)      SWD(2019) 333 final un saistītie dokumenti, pieejami vietnē https://ec.europa.eu/info/commission-staff-evaluation-european-investment-banks-external-lending-mandate-2014-18_en .
(5)      Šis ziņojums ir sagatavots saskaņā ar Lēmuma par ĀAP 11. pantā noteiktajām prasībām.
(6)      Pašlaik EIB ir četri pašu riska mehānismi (PRM) ĀAP reģionos, proti, pirmspievienošanās mehānisms, kaimiņreģiona valstu finansēšanas mehānisms, mehānisms, kas attiecas uz rīcību vides un klimata politikas jomā, un stratēģisko projektu mehānisms. Divi pēdējie minētie mehānismi attiecas arī uz Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstīm un ES dalībvalstu aizjūras zemēm un teritorijām.
(7)      Turklāt 2018. gadā saskaņā ar ĀAP 2014.–2020. gadam tika pārcelti divi darījumi, kas parakstīti 2005.–2006. gadā un kuru kopējais apjoms ir 150 miljoni EUR. Minētie divi darījumi nav iekļauti šajā gada ziņojumā sniegtajos pārskatos par 2018. gadā parakstītajiem līgumiem, taču tie ir ņemti vērā pārskatā par kopējo ĀAP izmantošanas rādītāju (2. tabula 3.2. iedaļā).
(8)      EIB pašu riska darījumu apjoma samazinājums ĀAP reģionos 2018. gadā galvenokārt ir saistīts ar EIB darbību tempa palēnināšanos Turcijā un ar projektiem attiecībā uz rīcību klimata politikas jomā Āzijā, Vidusāzijā un Latīņamerikā, kuru skaits bija lielāks, bet apjoms mazāks.
(9)      Atšķirības no apjomiem, kas publicēti iepriekšējos ziņojumos, ir radušās līgumu atcelšanas dēļ. Grafikā nav iekļauti minētie divi darījumi, kuri no iepriekšējiem līgumiem 2018. gadā tika pārcelti saskaņā ar ĀAP 2014.–2020. gadam.
(10)      ES vispārējā garantija ļauj EIB piešķirt atbrīvojumu no riska prēmijas, kas tai citādi būtu jāiekļauj savā procentu likmē. Līdz ar to partnervalstis vai to iestādes/uzņēmumi var aizņemties no EIB ar ievērojami zemākām izmaksām. Detalizētu analīzi sk. SWD(2019) 333, 10., 11., 21. un 33.–37. lpp.
(11) Politiskā riska garantija attiecas uz maksājumu neveikšanu šādu iemeslu dēļ: valūtas nepārvešana, īpašuma ekspropriācija, karš vai pilsoņu nemieri vai tiesiskuma neievērošana, pārkāpjot līgumu. Tā nesamazina EIB riska cenas.
(12)      Sīkāku analīzi attiecībā uz izmaksām sk. nesenajā Komisijas dienestu novērtējumā, SWD(2019) 333, 28., 29. un 30. lpp.
(13)      Lēmuma par ĀAP 3. pants.
(14)

     Darījumi, kuru apjoms ir 847 miljoni EUR un kuri veicina ilgtermiņa ekonomikas noturības mērķa sasniegšanu, ietver arī vairākus darījumus, kurus EIB parakstīja pirms pašreizējā ĀAP garantijas nolīguma noslēgšanas starp Komisiju un EIB 2018. gada oktobrī. To iekļaušana ilgtermiņa ekonomikas noturības mērķa kategorijā tika apstiprināta ar Komisijas 2019. gada 17. aprīļa Lēmumu C(2019) 2901 final. Nesen publicētajā ārējo aizdevumu pilnvaru novērtējumā (SWD(2019) 333) šie “pārejas darījumi” netika iekļauti statistiskajos aprēķinos. Ar šo aprēķinu atšķirību izskaidrojams, kāpēc novērtējuma 27. lpp. ir norādīts, ka tikai “10 % no 2018. gadā parakstītajiem līgumiem saskaņā ar ĀAP veicināja ilgtermiņa ekonomikas noturības mērķa sasniegšanu”, savukārt šā gada ziņojuma 2. grafikā ir norādīts, ka noturības mērķa sasniegšanu atbalsta 19 % no ieguldījumu apjoma, kas parakstīts saskaņā ar ĀAP attiecīgajā gadā.

(15)

Daudzos gadījumos ar klimata pārmaiņām saistītā mērķa sasniegšanu veicina tikai kāda daļa no projekta, tādējādi tikai par daļu no šā projekta aizdevuma kopsummas tiek ziņots kā par tādu, kas veicina šā mērķa sasniegšanu.

(16)   https://www.eib.org/en/projects/initiatives/resilience-initiative/index.htm  
(17)      EIB atlīdzina ES par budžeta garantiju saskaņā ar ekonomikas noturības iniciatīvas privātajām pilnvarām, nododot ES ar risku saistītos ieņēmumus no šiem darījumiem.
(18)      Turklāt, kā minēts iepriekš, 2018. gadā divi darījumi, kuru kopējais apjoms ir 150 miljoni EUR un kas tika parakstīti 2005.–2006. gadā dienvidu kaimiņreģionā, tika pārcelti saskaņā ar ĀAP 2014.–2020. gadam. Šie divi darījumi nav iekļauti 1. tabulā (2018. gadā parakstīto darījumu pārskats), bet ir ņemti vērā 2. tabulā (ĀAP garantijas maksimālā apjoma izmantojums).
(19) Summas ir norādītas EUR attiecībā uz situāciju 2018. gada 31. decembrī tikai informatīviem mērķiem. Daži no garantijas pieprasījumiem attiecas uz maksājamajām summām citās valūtās.
(20)      Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes Regulai (2018. gada 14. jūnijs), ar ko izveido Kaimiņattiecību, attīstības sadarbības un starptautiskās sadarbības instrumentu (COM(2018) 460 final).
(21)      Sk. arī Komisijas 2018. gada 12. septembra paziņojumu “Ceļā uz efektīvāku finanšu arhitektūru ieguldījumiem ārpus Eiropas Savienības” (COM(2018) 644 final).
(22)       http://www.eib.org/en/infocentre/publications/all/complaints-mechanism-policy.htm