13.8.2019   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 271/86


Nosaukuma reģistrācijas pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2019/C 271/07)

Šī publikācija dod tiesības trīs mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

“ΚΡΙΤΣΑ” (KRITSA)

ES Nr.: PGI-GR-02317 – 6.7.2017.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Nosaukums vai nosaukumi

“Κριτσά” (Kritsa)

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Grieķija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.5. grupa. Eļļas un tauki (sviests, margarīns, eļļa u. c.)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Olīveļļu “Kritsa” ražo tikai no ‘Koroneiki’ šķirnes olīvām. Tās krāsa var būt no zaļas līdz zeltaini zaļai.

Fizikālķīmiskās īpašības:

skābums (oleīnskābes masas procentos): ≤ 0,5,

ekstinkcijas koeficients K270: ≤ 0,15,

ekstinkcijas koeficients K232: ≤ 1,90,

ekstinkcijas koeficienta izmaiņa Delta-Κ: ≤ 0.

Organoleptiskais novērtējums:

augļainums: ≥ 2,5,

defekti: 0,0.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Olīveļļu “Kritsa” ražo tikai no ‘Koroneiki’ šķirnes olīvām.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Olīvu audzēšana un visi neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas “Kritsa” ražošanas posmi jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Olīveļļa “Kritsa” ir zināma gan Grieķijā, gan starptautiski, un tās reputāciju nodrošina tās izcilā kvalitāte (zems skābuma rādītājs, zemi ekstinkcijas koeficienti) un tās augļainā garša. Šīs īpašības nelabvēlīgi ietekmē temperatūra, gaisma un skābeklis, kuru ietekmei eļļa visvairāk var tikt pakļauta, kad tā tiek pārvietota no glabāšanas tvertnes uz autocisternu un otrādi vai no vienas autocisternas uz otru vai kad tā atrodas autocisternā. Turklāt augsta temperatūra un skābekļa klātbūtne izraisa eļļai raksturīgā augļainuma strauju samazināšanos. Tāpēc olīveļļa “Kritsa” būtu jāglabā nerūsējošā tērauda tvertnēs noteiktajā apgabalā, lai nodrošinātu, ka nepasliktinās īpašības, uz kurām balstās tās reputācija. Olīveļļas “Kritsa” iepakošanu arī veic noteiktajā apgabalā, konkrētāk, tās ražošanas vietā. Tas nodrošina, ka netiek ietekmētas vai mainītas eļļas kvalitātes īpašības, atvieglo pārbaužu veikšanu un nodrošina izsekojamību.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Olīveļļu “Kritsa” ražo tikai Kricas pašvaldības apgabalā un blakus esošajās apdzīvotajās vietās Mesa, Exo Lakkonia un Kroustas Ajosnikolajas pašvaldības teritorijā. Papildus lielajam Kricas ciematam minētajā pašvaldības apgabalā ietilpst arī šādi ciemati: Ammoudara, Vathy, Theologos, Katharó, Kalyvos, Mardati, Rousa Limni un Tapes.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Olīveļļa “Kritsa” ir viena no populārākajām Krētas olīveļļām, kas arī kļuvusi plaši pazīstama ārpus Grieķijas. Tās reputāciju veido tikai tās kvalitāte un organoleptiskās un ķīmiskās īpašības, kuras savukārt ir saistītas ar ģeogrāfisko apgabalu, kā arī ar cilvēkfaktoru, kas būtiski ietekmē saražotās eļļas kvalitāti.

Minētā īpaši plašā atpazīstamība ir pamats pieteikumam reģistrēt olīveļļu “Kritsa” kā aizsargātu ģeogrāfiskās izcelsmes norādi (AĢIN).

Olīveļļa “Kritsa” tiek ražota salīdzinoši nelielā apgabalā, kur augsnes stāvoklis un klimatiskie apstākļi ir viscaur gandrīz vienādi, kas nozīmē, ka gatavajam produktam ir viendabīgas īpašības. Turklāt ‘Koroneiki’ ir vienīgā olīvu šķirne, kas tiek audzēta šajā apgabalā.

Attiecīgajā apgabalā ir mērens Vidusjūras klimats bez būtiskām temperatūras svārstībām. Pateicoties tam, ka attiecīgie zemesgabali nav noēnoti, un to reljefam, tie saņem daudz saulesgaismas – vairāk nekā 2 900 stundu gadā. Olīvu birzis stāda sausā kaļķakmens augsnē ar labu mitrumaiztures spēju. Māla satura dēļ augsne ir piemērota neapūdeņotām olīvu birzīm. Turklāt apstākļi nav īpaši labvēlīgi olīvu mušām, tāpēc to invāzija parasti ir ierobežota.

Lielākā daļa attiecīgajā apgabalā iegūto olīvu tiek spiestas vienkop, un to veic 48 stundu laikā pēc novākšanas, tādējādi samazinot bojāšanos pēc ražas novākšanas. Pateicoties ražotāju zinātībai, kas veidojusies daudzu gadu laikā, olīvu augļi tiek novākti piemērotākajā gatavības pakāpē, kad to krāsa mainās no dzeltenzaļas uz tumši purpursarkanu, – tas ietekmē ražotās eļļas organoleptiskās īpašības.

Tādējādi gan dabas faktori, gan cilvēkfaktori ir palīdzējuši veidoties olīveļļas “Kritsa” raksturīgajām īpašībām: vājajam skābumam, kas nepārsniedz 0,5, zemajām ekstinkcijas koeficienta vērtībām (K270: ≤ 0,15, K232: ≤ 1,90, Delta-K: ≤ 0) un augļainumam, kura vērtība pārsniedz 2,5.

Pateicoties gaismas pārpilnībai, sausajai kaļķakmens augsnei un pareizajam novākšanas laikam, saražotajā eļļā ir daudz aromātisko sastāvdaļu, kuras piešķir tai raksturīgo augļaino garšu. Zemās ekstinkcijas koeficienta vērtības (Κ270, Κ232 un Delta-K) ir saistītas ar augstumu virs jūras līmeņa, kā arī ar to, ka olīvas tiek spiestas uzreiz pēc to novākšanas.

Olīveļļa “Kritsa” ir daudzkārt minēta Norvēģijas, Slovēnijas un Japānas žurnālos, kuros īpaši uzsvērtas tās kvalitātes īpašības.

Olīveļļa “Kritsa” ir minēta arī ceļojumu un lauku tūrisma tīmekļvietnēs, kurās apmeklētājiem ir ieteikts iegādāties vietējo olīveļļu pirms došanās prom no Kricas ciemata.

Papildus ceļojumu tīmekļvietnēm olīveļļa “Kritsa” ir minēta arī plaši pazīstama Atēnu restorāna tīmekļvietnē – šajā restorānā ēdienu pagatavošanai izmanto tikai minēto eļļu. Olīveļļa “Kritsa” ir arī viena no pamatsastāvdaļām, ko izmanto slavenajā konditoru skolā Valrhona Francijā.

Produkta reputāciju un saikni ar vietējiem iedzīvotājiem un apkārtējo vidi apliecina tā piedāvāšana vietējos pasākumos un reklāma vietējos un valsts radio un televīzijas kanālos un presē.

Saikni starp olīveļļu “Kritsa” un vietējiem iedzīvotājiem un to vēsturi paskaidro rakstnieks un žurnālists Tom Mueller grāmatā Extra Virginity, the sublime and scandalous world of olive oil (“Extra Virginity: olīveļļas cēlā un skandalozā pasaule”) (2014).

Kā norādīts tiešsaistes avotā Olive Oil Times, olīveļļa “Kritsa” ir minēta arī starptautiskajā presē, konkrētāk, kanāla CNN vietnē un laikrakstā The Times.

Turklāt produkta reputāciju un to, ka Krica bija atzīta par nozīmīgu olīveļļas ražošanas apgabalu, apliecina 19. gadsimta ceļojumu apraksti.

Konkrētāk, izdevumā Bulletin de la Société de Géographie (1835) M. A. Fabreguettes min, ka “(..) Kricas ciematā (..) sastopama dažādas produkcijas – olīveļļas, mandeļu, ceratoniju, siera un citu produktu – bagātība (..)”, un izdevumā Kritika iti Topografia kai Odoiporika tis Nisou Kritis (1894) Ν. Kalomenopoulos raksta par “(..) auglīgo Kricas ieleju, kas ir neliels līdzenums, kuru šķērso neliela upe un kurā ir blīvi olīvkoku stādījumi (..)” un “Lakonijas ieleju (..), ko klāj olīvkoki un ķirši (..)”.

Kopš 2006. gada olīveļļa “Kritsa” kopumā ir ieguvusi 24 godalgas – 16 valsts mēroga konkursos un astoņos starptautiskos konkursos, galvenokārt vidēji un īpaši augļainu produktu kategorijās. Lielākais sasniegums ir zelta godalga vidēji augļainu produktu kategorijā Starptautiskās Olīvu padomes rīkotajā starptautiskajā konkursā Mario Solinas 2008. gadā. Citi nozīmīgi sasniegumi ir trešā vieta minētajā konkursā 2006. gadā, zelta godalga 2010. gadā rīkotajā konkursā Los Angeles Extra Virgin Olive Oil Competition un 2012. gadā Londonā rīkotajā konkursā Great Taste un sudraba godalga 2012. gadā Maskavā rīkotajā izstādē Prodexpo, 2013. gadā rīkotajā konkursā Olive Japan un 2013. gadā rīkotajā konkursā Cat Cora’s Kitchen. Grieķijā eļļa ir ieguvusi zelta godalgas šādos konkursos: 2007. gadā rīkotajā Grieķijas Neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas ražotāju konkursā, 2008. gadā rīkotajā Grieķijas Pirmajā neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas konkursā un 2008. un 2011. gadā rīkotajā konkursā Eleotechnia.

Ja runājam par pēdējiem gadiem, papildus minētajiem apbalvojumiem olīveļļa “Kritsa” ir ieguvusi bronzas godalgu neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas kategorijā 2017. gadā rīkotajā konkursā London International Quality Olive Oil Competition. Tajā pašā gadā tā ieguva arī bronzas medaļu par labāko garšu vidēji augļainu produktu kategorijā Grieķijas Piektajā neapstrādātas augstākā labuma olīveļļas konkursā. Par abiem minētajiem apbalvojumiem ziņoja Grieķijas tiešsaistes prese. Gan 2016., gan 2017. gadā Kricas lauksaimnieku kooperatīva olīveļļas spiestuve saņēma divas godalgas, ko piešķīra Krētas Olīvu audzētāju pašvaldību asociācija: sudraba godalgu “Mīnoja olīva” olīveļļas tirdzniecības labas prakses kategorijā un zelta godalgu “Mīnoja olīva” olīveļļas spiešanas labas prakses kategorijā.

Visbeidzot, apgabala vēsturisko saikni ar olīvām un olīveļļas ražošanu apliecina eļļas spiedes (vismaz divas) teritorijā, kur agrāk atradās senā pilsēta Lato, kuras drupas datētas ar dorisko periodu (5. un 4. gadsimtu pirms mūsu ēras). Šajā pilsētā, kura atrodas aptuveni trīs kilometru attālumā no Kricas ciemata, ir atrastas liecības par olīveļļas glabāšanu. Plašākā reģionā izvietotās senās olīveļļas spiestuves arī liecina par ciešu saikni starp olīvu audzēšanu un vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīvi, turklāt olīvas un olīveļļa ir plaši pieminētas ceļojumu aprakstos, kuri atrodami grāmatās, kas izdotas, sākot ar 19. gadsimtu.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prod_ladi_kritsa070119.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.