Briselē, 19.2.2019

COM(2019) 85 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

par to, kā tiek īstenotas deleģēto aktu pieņemšanas pilnvaras, kas Komisijai piešķirtas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 22. oktobra Regulu (ES) Nr. 1143/2014 par invazīvu svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās profilaksi un pārvaldību


1.Konteksts

Regulā (ES) Nr. 1143/2014 par invazīvām svešzemju sugām 1 (turpmāk “Invazīvo svešzemju sugu regula”) ir noteikts satvars, kas pievēršas invazīvo svešzemju sugu ietekmei uz bioloģisko daudzveidību un saistītajiem ekosistēmu pakalpojumiem un dod Komisijai pilnvaras ar īstenošanas aktiem pieņemt, atjaunināt un pārskatīt sarakstu, kurā uzskaitītas invazīvās svešzemju sugas, kas rada bažas Savienībai. Šajā uzdevumā Komisijai palīdz dalībvalstu pārstāvju komiteja (Invazīvo svešzemju sugu komiteja).

Pirms apsvērt kādas sugas iekļaušanu to invazīvo svešzemju sugu sarakstā, kas rada bažas Savienībai, par konkrēto sugu jāsagatavo rūpīgs riska novērtējums, kurš pamatots ar pārliecinošiem zinātniskajiem pierādījumiem un kurā ir iekļauti visi Invazīvo svešzemju sugu regulas 5. panta 1. punktā uzskaitītie elementi.

Invazīvo svešzemju sugu regulas 5. panta 1. punktā ir uzskatīti visi elementi, kas vajadzīgi, lai varētu sagatavot lēmumu pieņemšanā noderīgu riska novērtējumu. Invazīvo svešzemju sugu regulā ir atzīts, ka varētu būt lietderīgi šos elementus izstrādāt sīkāk, tostarp sniegt riska novērtējuma metodiku. Turklāt zinātniskā prakse riska novērtējuma jomā var mainīties, un šādi jauninājumi būtu jāiekļauj riska novērtējumu sagatavošanā Invazīvo svešzemju sugu regulas vajadzībām.

Invazīvo svešzemju sugu regulas 5. panta 3. punkts pilnvaro Komisiju pieņemt deleģētos aktus, kuros sīkāk noteikts, kādi pierādījumu veidi ir pieņemami attiecībā uz invazīvo svešzemju sugu spēju izveidot dzīvotspējīgu populāciju un izplatīties vidē un kuros sīki aprakstīti riska novērtējuma elementi. Aprakstā būtu jāizklāsta metodika, kas jāizmanto riska novērtējumos, ņemot vērā attiecīgos valsts un starptautiskos standartus.

2.Juridiskais pamats

Sagatavot šo ziņojumu ir prasīts Invazīvo svešzemju sugu regulas 29. panta 2. punktā. Saskaņā ar šo noteikumu 5. panta 3. punktā minēto pilnvaru deleģējumu Komisijai piešķir uz piecu gadu laikposmu no 2015. gada 1. janvāra. Ne vēlāk kā deviņus mēnešus pirms minētā piecu gadu laikposma beigām Komisijai par šo pilnvaru deleģējumu ir jāsagatavo ziņojums. Turklāt saskaņā ar 29. panta 2. punktu pilnvaru deleģējums tiek automātiski pagarināts uz tāda paša ilguma laikposmiem, ja vien Eiropas Parlaments vai Padome pret šādu pagarinājumu neiebilst vēlākais trīs mēnešus pirms katra laikposma beigām.

3.Deleģējuma īstenošana

Komisija pilnvarojumu īstenoja 2018. gadā. Komisija 2018. gada 30. aprīlī pieņēma Komisijas Deleģēto regulu (ES) 2018/968 2 (turpmāk “deleģētā regula”), kas tika publicēta Oficiālajā Vēstnesī 2018. gada 10. jūlijā pēc Eiropas Parlamenta un Padomes pārbaudes perioda beigām. Tā stājās spēkā 2018. gada 30. jūlijā.



Šī deleģētā regula ir izstrādāta, par pamatu izmantojot vairākus pētījumus un labāko pieejamo zinātnisko literatūru. Turklāt tās sagatavošanā cieši iesaistījās Zinātniskais forums 3 , kas ir ar Invazīvo svešzemju sugu regulu izveidota ekspertu grupa, kuras uzdevums ir sniegt zinātniskas konsultācijas par regulas īstenošanu, un deleģētās regulas projekts tika nodots sabiedriskajai apspriešanai.

Juridiskais pamats deleģētās regulas pieņemšanai ir dots Invazīvo svešzemju sugu regulas 5. panta 3. punktā. Konkrēti, regulas 5. panta 3. punktā Komisija ir pilnvarota:

a) sīkāk norādīt, kādi pierādījumu veidi ir pieņemami 4. panta 3. punkta b) apakšpunkta vajadzībām;

b) sniegt sīku aprakstu par to, kā piemērojams 5. panta 1. punkta a) līdz h) apakšpunkts;

c) izklāstīt riska novērtējuma sagatavošanā piemērojamo metodiku, ņemot vērā attiecīgos nacionālos un starptautiskos standartus,un nepieciešamību par prioritāti izvirzīt rīcību pret invazīvām svešzemju sugām, kas var izraisīt vai ir saistītas ar būtisku kaitīgu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību vai attiecīgajiem ekosistēmu pakalpojumiem, kā arī uz cilvēku veselību vai ekonomiku, uzskatot šādu kaitīgu ietekmi par pastiprinošu faktoru.

Deleģētās regulas 1. pantā ir paredzēts, ka pielikumā sniegts detalizēts apraksts, kā piemērojami kopīgie elementi, kas jāņem vērā riska novērtējumā; savukārt 2. pants nosaka metodiku, kurā arī norādīts, kādu veidu pierādījumi būtu izmantojami riska novērtējumā, tostarp, kur pierādījumi attiecas uz Invazīvo svešzemju sugu regulas 4. panta 3. punkta b) apakšpunktu.

Visbeidzot, deleģētās regulas pielikumā ir sniegts detalizēts apraksts par to, kā piemērojams Invazīvo svešzemju sugu regulas 5. panta 1. punkta a) līdz h) apakšpunkts jeb elementi, kas jāņem vērā riska novērtējuma sagatavošanā.

4.Secinājums

Komisija savas deleģētās pilnvaras ir īstenojusi savlaicīgi un pareizi.

Komisija uzskata, ka visi pilnvaru deleģējumi būtu jāsaglabā, jo nākotnē var būt vajadzīgas papildu specifikācijas.

Komisija aicina Eiropas Parlamentu un Padomi ņemt vērā šo ziņojumu.

___________________________

(1)

 Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 22. oktobra Regula (ES) Nr. 1143/2014 par invazīvu svešzemju sugu introdukcijas un izplatīšanās profilaksi un pārvaldību, OV L 317, 4.11.2014., 35. lpp.

(2)

Komisijas 2018. gada 30. aprīļa Deleģētā regula (ES) 2018/968, ar ko attiecībā uz invazīvo svešzemju sugu riska novērtējumiem papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1143/2014, OV L 174, 10.7.2018., 5. lpp.

(3)

 Reģistrēta Komisijas Ekspertu grupu un citu līdzīgu struktūru reģistrā ar kodu E03276.