10.6.2017   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 186/16


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2017/C 186/10)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

OSSOLANO

ES Nr.: PDO-IT-02093 – 24.11.2015.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

1.   Nosaukums

Ossolano

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.3. grupa. Siers

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Ar aizsargāto cilmes vietas nosaukumu (ACVN) Ossolano apzīmē vienīgi sieru, kas atbilst produkta specifikācijā noteiktajiem nosacījumiem un prasībām.

Siers Ossolano (ACVN) var būt ar papildu norādi d’Alpe (“pagatavots Alpu ganībās”).

Formas un izmēru ziņā siers Ossolano (ACVN) ir šāds:

forma cilindriska ar taisniem vai nedaudz izliektiem sāniem un plakanām vai gandrīz plakanām pusēm,

siera ritulis sver 6,0–7,0 kg; ritulis ar norādi d’Alpe sver 5,0–6,0 kg,

rituļa augstums 6,0–9,0 cm; diametrs 29,0–32,0 cm.

Sieram Ossolano (ACVN) ir šādas īpašības:

miza – gluda, vienāda, salmu krāsā, kas, sieru nogatavinot ilgāk, kļūst košāka,

siera masa – saturīga, elastīga, ar sīku un nevienmērīgu acojumu; krāsa mainīga – no bālas salmu krāsas līdz izteiktai salmu krāsai vai pat līdz koši dzeltenai,

garša – raksturīgi aromātiska, harmoniska un izsmalcināta, saistīta ar attiecīgajā sezonā augošajiem augiem; siera vecumam pieaugot, smarža un garša kļūst izteiktāka.

Pēc sastāva siera Ossolano (ACVN) sausnā:

ir vismaz 40 % tauku.

Siera Ossolano (ACVN) minimālais nogatavināšanas laiks ir 60 (sešdesmit) dienas, sākot no piena pārstrādes dienas.

Še iepriekš norādītais rituļa svars un izmēri atbilst sieram ar minimālo nogatavināšanas laiku.

Sieru Ossolano (ACVN) ražo no piena, kas iegūts un sarecināts Alpu ganībās, kuras noteiktajā apgabalā atrodas vismaz 1 400 metru virs jūras līmeņa.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Sieru Ossolano (ACVN) un Ossolano d’Alpe iegūst vienīgi no šādu šķirņu govju pilnpiena: Bruna, Frisona, Pezzata Rossa un to krustojumiem.

Sieru Ossolano (ACVN) ražo no govju pilnpiena, kas iegūts no diviem līdz četriem slaukumiem pēc kārtas ik gadu laikposmā no 1. janvāra līdz 31. decembrim. Sieru Ossolano d’Alpe (ACVN) ražo vienīgi no tāda govju pilnpiena, kas iegūts no viena līdz diviem slaukumiem pēc kārtas ik gadu laikposmā no 1. jūnija līdz 30. septembrim.

To govju barību, kuru piens paredzēts pārstrādei sierā Ossolano (ACVN), veido zāle un/vai lopbarība, kura iegūta noteiktajā apgabalā un kuras īpatsvars ir vismaz 60 % no gada kopējās barības sausnas; papildbarībai izmantojamo labības un pākšaugu koncentrātu un to pārstrādes blakusproduktu īpatsvars nedrīkst pārsniegt 40 % no gada kopējās barības sausnas.

Gatavojot sieru Ossolano d’Alpe (ACVN), izmanto tādu dzīvnieku pienu, kuru barību attiecīgajā ražošanas periodā veido zāle un/vai lopbarība, kura iegūta noteiktā apgabala ganību platībās un kuras īpatsvars ir vismaz 90 % no kopējās barības sausnas; papildbarībai izmantojamo labības un pākšaugu koncentrātu un to pārstrādes blakusproduktu īpatsvars nedrīkst pārsniegt 10 % no kopējās barības sausnas.

Abos gadījumos ir atļauta barības papildināšana ar vitamīniem un minerālvielām, ievērojot tiesību aktos noteiktos ierobežojumus.

Iepriekš minētie procentuālie apjomi norādīti piesardzības dēļ, ņemot vērā to, ka Ossolano ražo apgabalā, kurš pilnībā ir kalnu apvidus, kurā dažos gados sausās lopbarības ražošana var būt saistīta ar sevišķi lielām grūtībām un kurā barības koncentrātu ražošana nav iespējama.

Kaut arī ganīšana nav obligāta, dzīvnieki tiek sistemātiski laisti ganīties ieleju lejasdaļu pļavās laikposmā no aprīļa līdz oktobrim atbilstīgi laikapstākļiem. Ja piens iegūstams siera Ossolano d’Alpe ražošanai, ganības ir obligātas no 1. jūnija līdz 30. septembrim.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā noris visi ražošanas procesa posmi: audzēšana, slaukšana, piena sarecināšana un siera nogatavināšana.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Sieru Ossolano (ACVN) tirdzniecībā piedāvā veselos rituļos vai sagrieztu gabalos.

Veselu rituli laiž tirdzniecībā ne agrāk kā pēc siera minimālā nogatavināšanas termiņa beigām, nodrošinot to ar identifikācijas marķējumu, kuru veido:

uz rituļa sāniem uzdrukāts uzraksts Ossolano,

pie vienas no rituļa pusēm piestiprināta papīra etiķete,

uz rituļa sāniem iededzināts marķējums.

Gabalos sagrieztu sieru laiž tirdzniecībā ne agrāk kā pēc siera minimālā nogatavināšanas termiņa beigām ar nosacījumu, ka iespējams identificēt:

rituļa sānu gabalu, uz kura redzama daļa uzraksta Ossolano,

gabalu ar daļu no papīra etiķetes,

aizsargāto cilmes vietas nosaukumu Ossolano – uz pašlīmējošas etiķetes un/vai apdrukātas plēves, ko uz iesaiņojuma piestiprinājis apstiprināts siera griešanas uzņēmējs.

Siera sagriešana gabalos jāveic uzņēmumos, kuriem ir tiesību aktos noteiktās sanitārās atļaujas un kuri ir ierakstīti apstiprinātas pārbaudes struktūras kontroles sistēmā. Šādas darbības atļauts veikt arī ārpus apgabala, kas noteikts ar šo ACVN apzīmētā produkta ražošanai; tādā gadījumā kontroles darbības var veikt apstiprināta pārbaudes iestāde vai cita pārbaudes iestāde saskaņā ar deleģējumu, ko izdevusi apstiprinātā pārbaudes iestāde.

Ja ar siera Ossolano (ACVN) un Ossolano d’Alpe rituļiem veic iepakošanas darbības, kurās ietilpst mizas kasīšana un/vai noņemšana (siera rīvēšanai, sagriešanai kubiņos, šķēlēs utt.), kas sākotnējo marķējumu padara neredzamu, tām jānotiek vienīgi ražošanas apgabalā, kā noteikts 4. punktā, lai varētu garantēt izsekojamību.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Visus siera rituļus ražošanas procesā identificē ar marķējošu veidni un papīra etiķeti, ko piestiprina pie vienas no rituļa pusēm, un iededzinot marķējumu, tiklīdz ir pabeigta minimālā nogatavināšana. Sieram Ossolano (ACVN) papildu norādi d’Alpe atveido vienīgi uz papīra etiķetes.

Marķējošā veidne, ko izmanto sieram Ossolano (ACVN), aukstā veidā iespiež izcelsmes marķējumu rituļos to veidošanas procesā, un marķējumā ietilpst: nosaukums Ossolano, sierotavas identifikācijas numurs un iededzinātajam marķējumam paredzētā vieta.

Etiķeti veido trīs galvenās daļas:

ārējais gredzens, kurā ietilpst tiesību aktu prasībām atbilstīga informācija, atsauces uz sastāvdaļām, ražotāja uzņēmuma nosaukums,

etiķetes vidusdaļa, kurā ietilpst nosaukumu veidojošs logotips etiķetes centrā, kurš proporcionāli samazināts, vairākkārt atkārtots un izvietots gredzenveidā gar etiķetes ārmalu, Kopienas grafiskais simbols. Ganībās gatavotam sieram – norāde d’Alpe,

etiķetes lejasdaļā novietots ovāls, kuru personiski aizpilda ražotājs, nogatavinātājs, sagriezējs, iepakotājs.

Image

Etiķetes identificē šādi:

sieram Ossolano (ACVN) – ar pilni iekrāsotu zaļu etiķeti, kuras vidusdaļa ir gaišākā tonī, bet malas gaišzaļas;

Image

sieram Ossolano d’Alpe (ACVN) – ar pilni iekrāsotu brūnu etiķeti, kuras vidusdaļa ir gaišākā tonī, bet malas gaišbrūnas; norāde d’Alpe novietota pusaplī virs nosaukumu veidojošā centrālā logotipa virsdaļas.

Image

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Noteikto apgabalu identificē ar šādu Verbano Cusio Ossola provinces pašvaldību teritorijas uzskaites un administratīvajām robežām: Antrona Schieranco, Anzola d’Ossola, Baceno, Bannio Anzino, Beura Cardezza, Bognanco, Calasca Castiglione, Ceppo Morelli, Craveggia, Crevoladossola, Crodo, Domodossola, Druogno, Formazza, Macugnaga, Malesco, Masera, Mergozzo, Montecrestese, Montescheno, Ornavasso, Pallanzeno, Piedimulera, Pieve Vergonte, Premia, Premosello Chiovenda, Re, Santa Maria Maggiore, Seppiana, Toceno, Trasquera, Trontano, Vanzone con San Carlo, Varzo, Viganella, Villadossola, Villette un Vogogna.

Sieru Ossolano d’Alpe (ACVN) ražo no piena, kas iegūts un sarecināts Alpu ganībās, kuras noteiktajā apgabalā atrodas vismaz 1 400 m virs jūras līmeņa.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Teritoriju Pjemontas reģiona galējos ziemeļos starp Vallese kantonu un Ticino kantonu un starp Penninu Alpiem un Lepontijas Alpiem sauc par Val d’Ossola. Tā stiepjas no ziemeļiem uz dienvidiem 70 km garumā, bet tās platums ir aptuveni 35 km; dienvidos šī teritorija robežojas ar Lago Madžores ezeru, no kurienes dažu kilometru attālumā atrodas Monte Rosa grupas kalni, kas sasniedz 4 600 m augstumu virs jūras līmeņa, un daudzas citas virsotnes, kas pārsniedz 3 200 m augstumu.

Noteiktā apgabala raksturīga iezīme ir sarežģīts un nevienāds reljefs, kas nosaka to, ka lauksaimnieciskā ražošana sadrumstalota pa mazām lauku saimniecībām, kas tur 10 līdz lielākais 70 dzīvniekus laktācijas periodā, un kopīgai lietošanai pastāv mazas lauku siernīcas, kurās pārstrādā pienu un nogatavina sieru.

Viss Ossolano (ACVN) siera ražošanas apgabals ir pilnībā kalnains, ar stāvām nogāzēm, un zemi tajā ietekmējuši pedoģenēzes procesi, kuru rezultātā augsnēm raksturīgs zems skābekļa saturs, vāja caurlaidība un skāba reakcija (pH). Apgabala klimatiskajiem apstākļiem raksturīgs liels un pastāvīgs nokrišņu daudzums (salīdzinājumā ar valsts un reģiona vidējo līmeni); šāda iezīme apvienojumā ar īpašajām vietējām temperatūrām, kuras vidēji ir zemākas salīdzinājumā ar apkaimes apvidiem, rada gan apstākļus raksturīgu pļavu sugu augšanai, gan saglabā mikroklimatisku vidi, kas piemērota siera nogatavināšanai.

Ossolano (ACVN) sieram raksturīgas neatkārtojamas īpašības, kas saistītas ar ražošanas vidi un lopkopības un sierniecības tradīcijām, kuru pazīmes saskatāmas arī ainavā, piemēram, gan alpīnajās, gan ieleju lejasdaļu pļavās un ganībās ir raksturīga ļoti liela bioloģiskā dažādība, kas sastopama kalnu nogāzēs visā apgabalā.

Dzīvnieku ēdināšana, it īpaši lopbarības daļa barības devā, ietekmē iegūtā piena īpašības un rezultātā – saražotā siera īpašības (labi pazīstamas ir, piemēram, piena un pēcāk arī siera aromāta nianses, ko piešķir Ligusticum mutellina sugas augi (Alpu ligusti), kas apgabalā plaši pazīstami ar nosaukumu erba mottolina (“Mutela zāle”)).

Siers Ossolano ir Valdosolas (Val d’Ossola) lauksaimnieku kolektīvās zinātības (saper fare) izpausme, kopējas kvalifikācijas apguves rezultāts.

Sākotne produkta saiknei ar vietējo vēsturi un vietējām tradīcijām meklējama attiecībās starp vietējiem iedzīvotājiem un Vallisas (Walser) iedzīvotājiem, kas gadsimtu gaitā ieradās no kaimiņos esošās Šveices un apmetās uz dzīvi Val d’Ossola teritorijās, līdz kļuva par vienu no Pjemontas etniskajām minoritātēm (līdzās frankoprovansiešiem un valdiešiem).

Vallisas iedzīvotāji, kas apmetās uz dzīvi Valdosolas (Val d’Ossola) kalnu apvidos, attīstīja savus sierniecības tehniskos paņēmienus, kas atkarīgi arī no īpašajiem klimatiskajiem apstākļiem (bagātīgi nokrišņi un temperatūras, kas nekad nav pārāk augstas), kuros paredzēts ražošanas procesā iekļaut “pusvārīšanas” (semicottura) posmu, kas vajadzīgs labākai sūkalu notecināšanai.

Šāda darbība apvienojumā ar presēšanu ir raksturīga Ossolano (ACVN) siera ražošanai; tā veicina specifisku pienskābes baktēriju atlasi, kas stipri ietekmē sekojošo ražošanas posmu norisi – nobriešanu siernīcā un nogatavināšanu attiecīgajās nogatavināšanas telpās.

“Pusvārīšana”, presēšana un sekojošā vietējās piena recināšanas mikrofloras atlase piešķir sieram tipisku nevienādu acojumu ar sīkām acīm (kas mazākas par rīsu graudiem), kā arī raksturīgas konsistences siera masu, kas ir blīva un elastīga; šīs pazīmes Ossolano (ACVN) sieru atšķir no citas siera produkcijas, ko Pjemontas siernīcās ražo līdzīga lieluma rituļos, kam vidēji ir mīkstāka masa, bet acojums smalks, viendabīgs un izkliedēts.

Siera masa ir dažāda košuma dzeltenā krāsā – no izteikti dzeltenas līdz salmu dzeltenai; košāka krāsa ir cieši saistīta ar pavasarī un vasarā tipisko lopbarības komponenti dzīvnieku barības devā, kā arī siera nogatavināšanu, it īpaši tad, ja tā veikta dabiskā vidē.

Cits būtisks Ossolano (ACVN) siera raksturīgo organoleptisko īpašību nodrošinātājs elements ir nogatavināšanas posms, kura laikā vides temperatūra un mitrums veicina tās baktēriju mikrofloras aktivitāti, kas atlasīta posmos pirms piena pārstrādes sierā, tādējādi veicinot šā siera tipiskās smaržas un garšas nodrošināšanu.

Smarža ir izsmalcināta, taču stipra, ar ziedu niansēm, kas kļūst mazāk izteiktas un pāriet valriekstu un lazdu riekstu niansēs, kas tipiskas Alpu videi un ko pastiprina diacetils, kurš labi sajūtams un piešķir siera smaržai spēju ilgi saglabāties.

Garša līdz ar to ir izteikta un atbilst sīvākām aromāta niansēm; garša ir pilnīga, ar diacetila dominanti, kurš ilgi saglabājas mutē, savukārt siera baudīšanas beidzamā posmā garšai piemīt ienākušos un žāvētu augļu nianse, garša atgādina vaniļu un mežrozītes vai tādus alpīno ganību ziedus kā gundegas vai tādas meža ogas kā ērkšķogas un dzeltenās jāņogas.

Sieru pienācīgi sakošļājot un mutē sasildot, tiek izceltas garšas un smaržas īpašības, kuras piemīt tā saturīgajai un elastīgajai masai, kas kūstot pakāpeniski atbrīvo visu siera plašo aromāta nianšu klāstu, arī un it sevišķi garšas asākās nianses.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

Produkta specifikācijas konsolidētā redakcija ir pieejama šajā tīmekļa vietnē: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

vai

tieši atverot Lauksaimniecības un mežsaimniecības politikas ministrijas tīmekļa vietnes mājaslapu (www.politicheagricole.it), uzklikšķinot uz Prodotti DOP e IGP (ekrāna augšdaļas labajā pusē), tad uz Prodotti DOP, IGP e STG (ekrāna kreisajā malā) un, visbeidzot, uz Disciplinari di produzione all’esame dell’UE.


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.