Briselē, 21.2.2017

COM(2017) 84 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS PADOMEI

par tādas finansiālās palīdzības īstenošanu, ko aizjūras zemēm un teritorijām nodrošina saskaņā ar 11. Eiropas Attīstības fondu


Ievads

Ar Lēmumu par aizjūras asociāciju 1 (LAA) izveido tiesisko regulējumu attiecībām starp aizjūras zemēm un teritorijām 2 (AZT), dalībvalstīm, ar kurām tās ir saistītas, un Eiropas Savienību. Saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienības darbību 3 (LESD), Lēmuma par aizjūras asociāciju mērķis ir atbalstīt AZT ilgtspējīgu attīstību un popularizēt Savienības vērtības plašākā pasaulē.

Finansiālu atbalstu AZT nodrošina galvenokārt no Eiropas Attīstības fonda (EAF); 2014.–2020. gada plānošanas periodā 4 no 11. EAF tika piešķirti EUR 364,5 miljoni.

Šajā ziņojumā ir izklāstīts sasniegtais saistībā ar 11. EAF piešķiro līdzekļu AZT izmantošanu 2016. gadā atbilstoši LAA 91. pantam.

11. EAF un AZT programmas finanšu līdzekļi

Pamatojoties uz Lēmuma par aizjūras asociāciju 2. pielikumu, 11. EAF finanšu līdzekļi, kas pieejami AZT, ir sadalīti šādos piešķīrumos:

EUR 229,5 miljoni teritoriāliem (divpusējiem) piešķīrumiem;

EUR 100 miljoni reģionālajai sadarbībai un integrācijai;

EUR 21,5 miljoni, lai finansētu humāno un ārkārtas palīdzību vai atbalstu eksporta ieņēmumu svārstību gadījumā;

EUR 5 miljoni, lai finansētu procentu subsīdijas un tehnisko palīdzību, izmantojot EIB AZT ieguldījumu mehānismu;

EUR 8,5 miljoni pētījumiem un tehniskajai palīdzībai atbilstoši LAA 81. pantam.

Atbilstoši LAA noteiktajiem kritērijiem sešpadsmit AZT ir uzskatāmas par tiesīgām saņemt teritoriālu piešķīrumu no 11. EAF 5 . Jānorāda, ka Grenlandi finansē tieši no ES vispārējā budžeta, pamatojoties uz Lēmumu par Grenlandi 6 .

Reģionālo programmu mērķis ir veicināt sadarbību starp viena reģiona AZT, kurām ir līdzīgs problēmu un prioritāšu kopums. Darbības, ko finansē no reģionālā piešķīruma, atbalsta vispusīgu reģionālo programmu, kā arī problēmu novēršanai paredzētu projektu izstrādi un īstenošanu. Aktīvi tiek veicinātas partnerības ar citiem finansējuma avotiem, tostarp citiem Eiropas Savienības finanšu instrumentiem, sadarbojoties ar kaimiņos esošajām AZT un/vai trešām valstīm, kā arī ES tālākajiem reģioniem.

11. EAF un AZT programmas plānošanas process

LAA 7 ir noteikts plānošanas process, kas ir īpašs attiecībā uz AZT. Atšķirībā no Āfrikas, Karību jūras reģiona un Klusā okeāna valstu grupas (ĀKK) valstīm plānošanas pamatā ir nevis valstu indikatīvās programmas, bet viena posma process – plānošanas dokumenta izstrāde, kam ir divi komponenti: a) ES reaģēšanas stratēģija (A daļa) un b) rīcības dokuments (B daļa). 

Lai apstiprinātu katru AZT plānošanas dokumentu, kas attiecas gan uz stratēģisko ievirzi, gan programmu sīku izstrādi, tiek pieņemts tikai viens oficiāls Komisijas lēmums. Tas nozīmē, ka plānošanas dokumentu nevar apstiprināt, pirms ir izstrādāta un oficiāli apstiprināta stratēģija un rīcības dokuments. Budžeta atbalsts teritoriālajiem piešķīrumiem AZT ir vēlamākā īstenošanas kārtība.

AZT ir primāri atbildīgas par plānošanas dokumentu izstrādi, tostarp prioritātēm, kas ir to stratēģiju pamatā, un par vajadzīgo apspriešanos vietējā līmenī. Pēc AZT pieprasījuma saskaņā ar LAA 81. pantu AZT plānošanas procesa vajadzībām tika darīta pieejama tehniskā palīdzība.

AZT ir sniegtas īpašas norādes attiecībā uz dažādiem plānošanas procesa aspektiem 2014.–2020. gada periodā:

ir sagatavoti īpaši AZT paredzēti sīki izstrādāti plānošanas norādījumi, ko valstis un teritorijas izmantoja kā ceļvedi. Šajos norādījumos iekļauta gan ievirze, gan konkrēti šabloni dažādiem plānošanas dokumenta izstrādes posmiem.

ES budžeta atbalsta norādījumi (10. pielikums) ietver īpašas, elastīgākas norādes par budžeta atbalsta darbību apstiprināšanu un vadīšanu AZT.

Lai sekmētu sadarbību starp AZT, ĀKK/kaimiņvalstīm un tālākajiem reģioniem, ir sagatavots ievadpaziņojums nolūkā veicināt kopīgus projektus, ko finansē no EAF un Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF).

Notikusī apspriešanās

Starp AZT un Eiropas Komisiju (gan vadības, gan delegāciju līmenī) jau kopš plānošanas sākuma notika plašas apspriešanās.

AZT plānošanas process sākās ar 12. AZT un ES forumu, kas notika 2013. gada decembrī, pēc tam, kad bija pieņemts Lēmums par aizjūras asociāciju un attiecīgais finanšu regulējums. Eiropas Komisija informēja AZT un dalībvalstis, ar kurām tās ir saistītas, par indikatīvajiem finanšu piešķīrumiem un plānošanas norādījumiem un sāka apspriešanās procesu, lai vienotos par iespējamām sadarbības nozarēm.

Kopš tā laika Eiropas Komisija ir aktīvi atbalstījusi AZT visā plānošanas procesā, finansējot un/vai veicinot konkrētu semināru, darbsemināru un konferenču organizēšanu, lai rastu iespēju apsvērt kopīgās prioritātes un mērķus.

Pamatojoties uz paveikto pēc divām reģionālajām AZT konferencēm: Klusā okeāna AZT (2014. gada novembrī) un Karību jūras reģiona AZT (2015. gada februārī), kas veicināja reģionālo sadarbību ar ārpus AZT dalībniekiem šajā apgabalā un deva iespēju AZT turpināt koncentrācijas nozaru (un apakšnozaru) identifikāciju attiecībā uz divām reģionālajām programmām (Klusā okeāna reģionālajā programmā – klimata pārmaiņas un bioloģiskā daudzveidība un Karību jūras reģionālajā programmā – ilgtspējīga enerģija un jūras bioloģiskā daudzveidība), 2016. gadā tika organizēti vairāki citi semināri un sanāksmes nolūkā veicināt dialogu starp dažādajām iesaistītajām pusēm un sekmēt plānošanas procesu.

Divas reģionālās sanāksmes Karību jūras reģiona AZT ietvaros notika attiecīgi 2016. gada februārī un septembrī, un tās sekmēja Karību jūras reģionālo programmu identifikācijas posma virzību; 2017. gada sākumā ir paredzēta trešā apspriešanās sanāksme, lai šo formulēšanu pabeigtu. Turklāt 2016. gada februārī notika 11. EAF tematiskās programmas darbseminārs, un AZT bija iespēja panākt vispārēju vienprātību par galvenajām prioritārajām jomām attiecībā uz divām koncentrācijas nozarēm (ilgtspējīgas enerģijas un klimata pārmaiņu, tostarp katastrofu riska mazināšanas jomā).

Starp Klusā okeāna AZT arī notika plašas apspriešanās, kas ļāva ne vien veicināt plānošanu, bet arī apsvērt turpmāku progresu attiecībā uz reģionālo integrāciju un sadarbību ar kaimiņos esošajām ĀKK valstīm. Šajā sakarā notiek apspriedes nolūkā labāk analizēt un noteikt iespējamās sinerģijas starp AZT un ĀKK reģionālajām programmām Klusā okeāna reģionā.

Turklāt asociācijas, kas izveidota saskaņā ar LAA, dialogos tika sekmēta stratēģisko prioritāšu apsvēršana. Tehniskā līmenī 2016. gadā notika četras trīspusējās sanāksmes, kurās piedalījās Komisija, AZT pārstāvji un dalībvalstis, ar kurām tās ir saistītas, nodrošinot iespēju dialogam starp Komisijas un AZT un dalībvalstu pārstāvjiem.

Turklāt 2016. gada jūnijā tika izveidota partnerības darba grupa (PWP) vides un klimata pārmaiņu jautājumos un tā pievērsās tematiskā piešķīruma ilgtspējīgas enerģētikas komponentam, atkārtoti apstiprinot AZT ciešu iesaisti šajā jomā. Minētā PWP tika organizēta pamatojoties uz un saskaņā ar 2. ilgtspējīgas enerģētikas samitu, kurā piedalījās AZT enerģētikas ministri, nodrošinot augsta līmeņa politisku atbalstu.

Politikas līmenī 14. AZT un ES forums,  kas notika 2016. gada februārī – turpinot 2015. gada 13. AZT un ES forumā iesākto – deva iespēju no jauna apliecināt savstarpējo apņemšanos abpusēji svarīgās tēmās, piemēram, attiecībā uz klimata pārmaiņām, AZT investīciju un izaugsmes iespējām un nepieciešamību rast kopīgas pieejas risinājumu meklēšanā, tādējādi tieši iekļaujoties tematiskajās un reģionālajās programmās.

Jo īpaši, parakstot kopīgo deklarāciju starp Eiropas Savienību un divdesmit divām aizjūras zemēm un teritorijām par pastiprinātu sadarbību ilgtspējīgas enerģijas jomā 8 , nostiprināja saikni starp aizjūras zemju un teritoriju enerģētikas politikas saistībām un atbalstu, ko Eiropas Savienība varētu sniegt, izmantojot 11. Eiropas Attīstības fondā pieejamos resursus, un atkārtoti pauda AZT ciešu apņemšanos veicināt ilgtspējīgu enerģiju saskaņā ar pasaules mēroga vienošanos klimata pārmaiņu jomā, kas panākta COP 21 ietvaros. Šī sadarbība tika atkārtoti apstiprināta 2. AZT enerģētikas ministru samitā 2016. gada jūnijā.

Visbeidzot, trīspusējas tikšanās starp Komisiju, AZT teritoriālajiem / reģionālajiem kredītrīkotājiem un dalībvalstīm, ar kurām AZT ir saistītas, kas notika līdztekus 14. AZT un ES forumam, sniedza iespēju apspriest un risināt iespējamās problēmas, kas saistītas ar finanšu resursu plānošanu un īstenošanu, un konkrēti plānot turpmākos pasākumus ar atsevišķām AZT un reģionālā līmenī.

Situācija 2016. gadā

2015. gadā tika izveidota programmu stratēģiskā orientācija un attiecībā uz visām programmām tika ierosinātas koncentrācijas nozares. Pamatojoties uz to, 2016. gadā ir gūti ievērojami panākumi attiecībā uz programmu identifikāciju un formulēšanu.

Šajā sakarā ir vērts atcerēties, ka piedāvātās teritoriālo piešķīrumu koncentrācijas nozares ir sagrupētas svarīgākajos tematos, kas vispārīgi ietver:

vides jautājumus, klimata pārmaiņas, atjaunojamos energoresursus un katastrofu riska mazināšanu (5 no 16 AZT; 21 % no kopējā 11. EAF indikatīvā teritoriālā piešķīruma);

sociālo attīstību (jaunieši) vai nodarbinātību / profesionālo iekļaušanu un izglītību / profesionālo izglītību (5 no 16 AZT; 33 % no 11. EAF indikatīvā teritoriālā piešķīruma);

ilgtspējīgu tūrismu (3 no 16 AZT; 26 % no 11. EAF indikatīvā teritoriālā piešķīruma);

savienojamību un pieejamību/ digitālo attīstību (3 no 16 AZT; 20 % no 11. EAF indikatīvā teritoriālā piešķīruma).

Reģionālajās programmās attiecīgie priekšlikumi koncentrācijas nozarēs ir šādi:

Karību jūras reģions – ilgtspējīga enerģija un jūras bioloģiskā daudzveidība;

Klusais okeāns – vide un dabas resursu ilgtspējīga apsaimniekošana. Apakšnozares: a) klimata pārmaiņas un b) bioloģiskā daudzveidība;

Indijas okeāna valstu reģions – sauszemes un jūras ekosistēmas uzraudzība, pārvaldība un saglabāšana;

Tematiskā programma (visās AZT) – dabas resursu ilgtspējīga izmantošana. Apakšnozares: a) klimata pārmaiņas, tostarp katastrofu riska mazināšana, un b) ilgtspējīga enerģija.

Šīs prioritātes atbilst ilgtspējīgas attīstības mērķim, tādējādi ir vērstas uz trīs attīstības pīlāriem – ekonomikas attīstību, sociālo attīstību un vides aizsardzību –, kas izklāstīti Lēmuma par aizjūras asociāciju mērķos.

Lielākā daļa AZT attiecībā uz teritoriālajiem piešķīrumiem kā īstenošanas kārtību ierosināja izmantot budžeta atbalstu, bet dažos gadījumos ir vērojama pozitīva novirze no iepriekš izmantotās projektu īstenošanas kārtības, proti, Bonaires, Kirasao, Francijas Polinēzijas, Sabas, Sintēstatiusas un Volisas un Futunas Salu gadījumā. Šajā sakarā Komisija ir atbalstījusi budžeta atbalsta programmas, uzturot pastāvīgu dialogu, un ir arī sniegusi ad hoc atbalstu, sniedzot tehnisku palīdzību (TP), kad tas ir bijis vajadzīgs (t. i., nolūkā novērtēt budžeta atbalsta atbilstību, vai iekļāva piešķīrumu tehniskajai palīdzībai 11. EAF programmās, lai nodrošinātu spēju veidošanu un palīdzētu vietējām pārvaldes iestādēm īstenot 11. EAF).

Lai plānošanas procesā atbalstītu valstu un reģionālos kredītrīkotājus, 2016. gadā saskaņā ar LAA 81. pantu tika pilnībā mobilizēta tehniskā palīdzība. 2016. gada beigās TP līgumu, AZT nozaru stratēģijas noteikšanas vai AZT atbilstību budžeta atbalstam pētījumu kopējā vērtība sasniedza EUR 2,71 miljonu.

Teritoriālajā līmenī attiecībā uz desmit no sešpadsmit programmām ir izveidota konsolidēta stratēģija un pabeigts identifikācijas posms (proti, Angilja, Folklenda salas, Franču Polinēzija, Jaunkaledonija, Pitkērna, Saba, Sintestatiusa, Senpjēra un Mikelona, Tērksas un Kaikosas salas, kā arī Volisa un Futunas salas), savukārt attiecībā uz sešām programmām ir veiksmīgi pabeigts formulēšanas posms (Angilja, Saba, Sintestatiusa, Senpjēra un Mikelona, Tērksas un Kaikosas salas, kā arī Jaunkaledonija).

No šīm sešām programmām četras tika oficiāli apstiprinātas: i) Komisijas lēmums par 11. EAF plānošanas dokumentu Senpjērai un Mikelonai tika pieņemts 2016. gada septembrī, bet ii) Komisijas lēmums par plānošanas dokumentu Sabai, Sintestatiusai un Tērksas un Kaikosas salām tika pieņemts 2016. gada decembrī.

2016. gada 13. oktobrī Briselē komisārs Mimica un prezidents Artano parakstīja plānošanas dokumentu Senpjērai un Mikelonai. Sekojošā Eiropas Komisijas vizīte Senpjērā un Mikelonā 2016. gada oktobrī kļuva par platformu politikas dialogam un veicināja dokumentācijas sagatavošanu, lai no EUR 7 miljonu kopsummas izmaksātu pirmo daļu, ko īstenoja 2016. gada decembrī.

Reģionālajā līmenī turpinās Karību jūras un Klusā okeāna salu valstu reģionālo programmu identifikācijas posms.

Pamatojoties uz 2016. gadā panākto progresu, 2017. gads ES un AZT partnerībai būs svarīgs gads, ņemot vērā to, ka abas puses ir apņēmušās gada pirmajā pusē pieņemt vairākas citas 11. EAF programmas.

Eiropas Investīciju banka (EIB)

Saskaņā ar AZT ieguldījumu mehānismu 9   procentu subsīdiju un tehniskās palīdzības finansējumam (EUR 5 miljoni no 11. EAF finansējuma AZT), ko pārvalda EIB, EUR 600 000 tika izmantoti procentu likmes subsīdijai darbībai Taiti (Franču Polinēzija).

LAA arī paredzēts EIB papildu finansējums (līdz EUR 100 miljoniem 2014.–2020. gada laikposmā) no pašu resursiem. 

Saskaņā ar AZT pašu resursu finansējumu 10 EIB 2015. gadā noslēdza aizdevuma līgumu ar Jaunkaledoniju, kas paredz ieguldījumu aizdevumu EUR 20 miljonu apmērā jaunas slimnīcas būvniecībai, kura būs galvenā slimnīca visā teritorijā un aizstās četras esošās slimnīcas. Projektu īsteno ciešā sadarbībā ar Francijas Attīstības aģentūru (Agence Française de Developpement). Pēc tam, kad visas dalībvalstis pabeidza garantiju līguma ratifikācijas procesu, aizdevums tika pilnībā izmaksāts 2016. gada 1. septembrī.

Nākotnes perspektīva

2017. gadā būs svarīgi saglabāt stimulu, lai AZT efektīvi pabeigtu to teritoriālās plānošanas procesu, kā arī ātri un efektīvi pievērstos reģionālo sadalījumu plānošanai, cita starpā īstenojot uzlabotu koordināciju.

Nākamais gads būs arī ārkārtīgi svarīgs, lai turpmāk apsvērtu ES attīstības sadarbību ar AZT, ņemot vērā 11. EAF darbības novērtējuma rezultātus, kas gaidāmi 2017. gada sākumā.

(1)

 Padomes Lēmums 2013/755/ES par aizjūras zemju un teritoriju asociāciju ar Eiropas Savienību.

(2)

ES aizjūras zemes un teritorijas ir Grenlande, Jaunkaledonija un piederīgās teritorijas, Francijas Polinēzija, Francijas Dienvidjūru un Antarktikas Zemes, Volisa un Futunas Salas, Senpjēra un Mikelona, Senbartelmī Kopiena, Aruba, Bonaire, Kirasao, Saba, Sintēstatiusa, Sentmartēna, Angilja, Kaimanu Salas, Folklenda (Malvinu) Salas, Dienviddžordžija un Dienvidsendviču Salas, Montserrata, Pitkērna, Svētās Helēnas sala un piederīgās teritorijas (Svētās Helēnas, Debesbraukšanas un Tristana da Kuņas Salas), Britu Antarktiskā Teritorija, Britu Indijas Okeāna Teritorija, Tērksas un Kaikosas Salas, Britu Virdžīnu Salas, Bermudu Salas.

(3)

 Līguma par Eiropas Savienības darbību ceturtā daļa (C 326/47, 26.10.2012.).

(4)

L210/1. 6.8.2013. – Padomē sanākušo Eiropas Savienības dalībvalstu valdību pārstāvju iekšējais nolīgums par Eiropas Savienības palīdzības finansēšanu atbilstīgi daudzgadu finanšu shēmai laikposmam no 2014. gada līdz 2020. gadam saskaņā ar ĀKK un ES Partnerattiecību nolīgumu un par finansiālas palīdzības piešķiršanu aizjūras zemēm un teritorijām, kurām piemēro Līguma par Eiropas Savienības darbību ceturto daļu

(5)

 Šā ziņojuma 1. pielikumā ir indikatīvu individuālo teritoriālo un reģionālo piešķīrumu saraksts.

(6)

Ar Padomes Lēmumu 2014/137/ES par attiecībām starp Eiropas Savienību, no vienas puses, un Grenlandi un Dānijas Karalisti, no otras puses, piešķir EUR 217,8 miljonus laikposmā no 2014. gada līdz 2020. gadam sadarbībai starp Savienību un Grenlandi savstarpējo interešu jomā.

(7)

Lēmuma par aizjūras asociāciju ceturtā daļa.

(8)

Eiropas Savienības un aizjūras zemju un teritoriju – Grenlandes, Jaunkaledonijas un piederīgo teritoriju, Francijas Polinēzijas, Francijas Dienvidjūras un Antarktikas Zemju, Volisa un Futunas salu, Majotas, Senpjēras un Mikelonas, Arubas, Nīderlandes Antiļu, Angiljas, Kaimanu salu, Folklenda salu, Dienviddžordžijas un Dienvidsendviču salu, Montserratas, Pitkērnas, Svētās Helēnas salas un piederīgo teritoriju, Britu Antarktikas teritorijas, Britu Indijas okeāna teritorijas, Tērksas un Kaikosas salu, Britu Virdžīnu salu, Bermudu salu – kopīgs paziņojums par pastiprinātu sadarbību ilgtspējīgas enerģijas jomā.

(9)

Izveidots saskaņā ar Lēmuma 2001/822/EK II.C pielikumu ar EAF līdzekļiem, lai atbalstītu komerciāli stabilus uzņēmumus.

(10)

Atjaunojamās enerģijas un IKT nozarēs izveidots projektu plānojums par kopējo summu apmēram EUR 60 miljoni.


Briselē, 21.2.2017

COM(2017) 84 final

PIELIKUMS

dokumentam

KOMISIJAS ZIŅOJUMS PADOMEI

par tādas finansiālās palīdzības īstenošanu, ko aizjūras zemēm un teritorijām nodrošina saskaņā ar 11. Eiropas Attīstības fondu


Pielikums

1)2016. gadā pieņemtie Komisijas lēmumi

AZT

(miljoni EUR)

Koncentrācijas nozare

Pieņemtie Komisijas lēmumi

Senpjēra un Mikelona

26,35

Ilgtspējīgs tūrisms un savienojamība jūras satiksmē

C(2016) 5993, 27.09.2016.

Saba

3,55

Atjaunojamie energoresursi

C(2016) 8490, 20.12. 2016.

Sintēstatiusa

2,45

Enerģija

C(2016) 8493, 20.12. 2016.

Tērksas un Kaikosas Salas

14,60

Izglītība

C(2016) 8291, 13.12.2016.

Kopā

46,95

2)Komisijas lēmumi, kurus plānots pieņemt – indikatīvo piešķīrumu sadalījums un ierosinātās koncentrācijas nozares attiecībā uz 11. EAF teritoriālajiem piešķīrumiem

a)11. EAF indikatīvie teritoriālie piešķīrumi

AZT

(miljoni EUR)

Piedāvātās koncentrācijas nozares

Angilja

14,05

Izglītība

Aruba

13,05

Izglītība

Bonaire

3,95

Sociālā attīstība – jaunieši

Kirasao

16,95

Atjaunojamie energoresursi

Folklenda (Malvinu) Salas

5,90

Savienojamība un pieejamība

Francijas Polinēzija

29,95

Tūrisms

Montserrata

18,40

Ilgtspējīga enerģija

Jaunkaledonija

29,80

Nodarbinātība un profesionālā iekļaušana

Pitkērna

2,40

Tūrisms

Svētās Helēnas sala un piederīgās teritorijas

21,50

Savienojamība un pieejamība

Sentmartēna

7,00

Ūdens un sanitārija

Volisa un Futunas Salas

19,60

Digitālā attīstība

Kopā

182,55

b)11. EAF indikatīvie reģionālie piešķīrumi

Reģions

(miljoni EUR)

Piedāvātās koncentrācijas nozares

Karību jūras reģions

40,00

Ilgtspējīga enerģija un jūras bioloģiskā daudzveidība

Klusā okeāna valstu reģions

36,00

Klimata pārmaiņas un bioloģiskā daudzveidība

Indijas okeāna valstu reģions

4,00

Sauszemes un jūras ekosistēmas uzraudzība, pārvaldība un saglabāšana

Tematiskā programma (visās AZT)

16,00 – 18,00

Klimata pārmaiņas, tostarp katastrofu riska mazināšana, un ilgtspējīga enerģija

AZT asociācijas (AZTA) atbalsta pasākumi

2 – 4,00

Tehniskā palīdzība AZTA

Kopā

100,00

3)11. EAF Tehniskās sadarbības instruments

Tehniskās sadarbības instruments (TCF)

(miljoni EUR)

Piezīmes

Kopā

8,50

TCF instrumentam 2015.–2016. gadā paredzēti EUR 3 miljoni (TCF I)

(līdz 2016. gada beigām līgumi noslēgti par EUR 2,71 miljoniem)

LAA ir noteiktas kopējās piešķirtās summas teritoriālajām un reģionālajām programmām, kā arī tehniskajai palīdzībai.

Īpašo teritoriālo piešķīrumu indikatīvajā sadalījumā ir ņemts vērā iedzīvotāju skaits, iekšzemes kopprodukta līmenis, līdzšinējais EAF piešķīrumu līmenis un ierobežojumi ģeogrāfiskās nošķirtības dēļ, kā noteikts LAA 9. pantā. 

Īpašo reģionālo piešķīrumu indikatīvais sadalījums liecina, ka ir vajadzīga kritiskā masa, lai nodrošinātu ietekmi, un ir jāveicina sadarbība starp AZT, tālākajiem reģioniem, kā arī trešām valstīm, kā uzsvērts LAA.