1.11.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 403/14


Grozījumu pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2016/C 403/09)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret grozījumu pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

APSTIPRINĀŠANAS PIETEIKUMS ATTIECĪBĀ UZ PRODUKTA SPECIFIKĀCIJAS GROZĪJUMU, KAS NAV MAZNOZĪMĪGS, AIZSARGĀTA CILMES VIETAS NOSAUKUMA/AIZSARGĀTAS ĢEOGRĀFISKĀS IZCELSMES NORĀDES GADĪJUMĀ

Grozījuma apstiprināšanas pieteikums saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta pirmo daļu

PISTACCHIO VERDE DI BRONTE

ES Nr.: PDO-IT-02144 – 7.6.2016.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

1.   Pieteikuma iesniedzēja grupa un tās likumīgās intereses

Consorzio Tutela Pistacchio Verde di Bronte D.O.P (Pistacchio Verde di Bronte D.O.P aizsardzības asociācija)

Adrese

:

Piazza Nunzio Azzia, 14

95034 Bronte (CT)

ITALIA

E-pasts

:

presidente@consorziopistacchioverde.it

Consorzio Tutela Pistacchio Verde di Bronte D.O.P ir tiesības iesniegt grozījuma pieteikumu atbilstīgi Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas 2013. gada 14. oktobra Dekrēta Nr. 12511 13. panta 1. punktam.

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Produkta specifikācijas punkts, kurā izdarīts(-i) grozījums(-i)

Produkta nosaukums

Produkta apraksts

Ģeogrāfiskais apgabals

Izcelsmes apliecinājums

Ražošanas metode

Saite

Marķējums

Cits [atjauninājumi]

4.   Grozījuma vai grozījumu veids

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, ko nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu.

Ar reģistrētu ACVN vai AĢIN apzīmēta produkta specifikācijas grozījums, ko nevar uzskatīt par maznozīmīgu saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 1151/2012 53. panta 2. punkta trešo daļu, ja vienots dokuments (vai tā ekvivalents) attiecībā uz produktu nav publicēts.

5.   Grozījums vai grozījumi

Produkta apraksts

6. pants. Produkta īpašības

1.

Šādus punktus produkta specifikācijas 6. pantā:

“dīgļlapu krāsa: intensīvi zaļa; hlorofila a un hlorofila b attiecība: no 1,3 līdz 1,5;”

“mitruma saturs: no 4 % līdz 6 %;”

“rieksta sastāvā ir daudz mononepiesātināto taukskābju (galvenokārt oleīnskābe (72 %), pēc tam linolskābe (15 %) un palmitīnskābe (10 %)).”

groza šādi:

“dīgļlapu krāsa: intensīvi zaļa; hlorofila a un hlorofila b attiecība: 1,3 vai lielāka;”

“mitruma saturs: 6 % vai zemāks;”

“rieksta sastāvā ir daudz mononepiesātināto taukskābju (galvenokārt palmitīnskābe – 10 % vai vairāk, linolskābe – 15 % vai vairāk, oleīnskābe – ne vairāk kā 72 %).”

Pistacchio Verde di Bronte būtiski atšķiras no citu veidu pistācijām, jo tā spēj saglabāt intensīvi zaļo krāsu, līdz rieksti ir pilnīgi nogatavojušies, un tas garantē maigu garšu (nevis “zaļu” vai fenolisku). Zaļo krāsu rada ne tikai augstā hlorofilu koncentrācija, bet galvenokārt izteiktais hlorofila a pārsvars pār hlorofilu b. Jo lielāka ir hlorofila a/b attiecība, jo augstāka ir di Bronte pistāciju kvalitāte (Bellomo, M. G., un B. Fallico, “Anthocyanins, chlorophylls and xanthophylls in pistachio nuts (Pistacia vera) of different geographic origin”. Journal of Food Composition and Analysis, 2007., 352.–359. lpp.). Tādēļ ir jāpalielina šīs attiecības maksimālā vērtība, lai nepieļautu produkta zudumus, kas nav pamatoti no kvalitātes viedokļa.

Mitruma daudzums pistācijās ir samazināts, lai labāk pasargātu produktu no pelējuma.

Taukskābju īpatsvaru ietekmē vairāki parametri, kas saistīti ar ģeogrāfisko platumu, augsnes sastāvu un klimata pārmaiņām, tāpēc no tehniskā viedokļa tiek uzskatīts, ka palmitīnskābes, linolskābes un oleīnskābes procentuālā daļa ir jāizsaka citādi. Attiecībā uz palmitīnskābi un linolskābi grozījumā ir ierosināta minimālā pieļaujamā vērtība (palmitīnskābe – 10 % vai vairāk, linolskābe – 15 % vai vairāk), bet oleīnskābei ir noteikta maksimālā vērtība (ne vairāk kā 72 %).

Ražošanas metode

5. pants. Zemes sagatavošana

2.

Frāzi:

“Jaunām audzēm zemes sagatavošana ietver attiecīgā apgabala izlīdzināšanu, lai veicinātu ūdens notecēšanu, kultivēšanas darbības un pamatmēslošanu.”

groza šādi:

“Jaunām audzēm, kur tas ir iespējams, zemes sagatavošana ietver attiecīgā apgabala izlīdzināšanu, lai veicinātu ūdens notecēšanu, kultivēšanas darbības un pamatmēslošanu.”

Grozījumā ir ņemtas vērā zemes īpašības jaunās audzēs, kur ne vienmēr ir iespējams sagatavot zemi, jo tā ir vulkāniska vai atrodas Etnas Nacionālajā parkā.

5. pants. Kultivēšanas noteikumi

3.

Rindkopu:

“īpatnējie klimata un augsnes apstākļi, kā arī ACVN Pistacchio Verde di Bronte ražošanas apgabalā izmantotā atvašu apgriešanas tehnika, kas aprakstīta 3. pantā, vairo dabiskās variācijas sugu jomā un palielina augu aizsardzību.”

groza šādi:

Pistacchio Verde di Bronte audzes drīkst veidot, izmantojot šādas sistēmas:

tradicionālo sistēmu saskaņā ar Sicīlijas reģiona un/vai starptautisko organizāciju labas lauksaimniecības prakses noteikumiem,

integrētās augu aizsardzības sistēmu saskaņā ar prasībām, kas noteiktas grozītajā un papildinātajā Regulā (EK) Nr. 1257/99,

bioloģiskās augu aizsardzības sistēmu saskaņā ar prasībām, kas noteiktas grozītajā un papildinātajā Regulā (EK) Nr. 834/2007.

Uzņēmējiem ir jāveic:

ikgadēja apgriešana,

nezāļu apkarošana,

atvašu apgriešana gadā, kad nav ražas, veicinot iespēju palielināt sugu variāciju un sekmēt augu aizsardzību,

darbības, ar kurām efektīvi cīnīties pret nelabvēlīgu ietekmi – gan abiotisku, gan biotisku.”

Grozītā rindkopa nodrošina lielāku precizitāti specifikā pieļauto audzēšanas noteikumu aprakstā un uzņēmēja veicamajās darbībās uz lauka.

4.

Pievieno šādu teikumu:

“Ir plānots, ka divu gadu čaulā esoša produkta maksimālā pieļaujamā raža būs 1 700 kg no hektāra.”

Čaulā esoša produkta maksimālā raža no hektāra ir iekļauta divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai mazinātu intensīvo lauksaimniecības praksi, kas, lai arī palielina produkcijas daudzumu, var negatīvi ietekmēt produkta kvalitāti. Otrkārt, lai nodrošinātu papildu kontroles elementu pār Pistacchio Verde di Bronte ražošanu labākai krāpniecības kontrolei.

5. pants. Ražas novākšana, uzglabāšana un pārstrāde

5.

Teikumu:

“Raža tiek novākta ar rokām, kratot kokus vai noplūcot augļus, izmantojot grozus, īpašu uzmanību pievēršot tam, lai augļi nenokrīt uz zemes.”

groza šādi:

“Raža tiek novākta, kratot kokus vai noplūcot augļus, izmantojot grozus, īpašu uzmanību pievēršot tam, lai augļi nenokrīt uz zemes.”

Grozījums ļauj novākt ražu, izmantojot mehāniskos darbarīkus, piemēram, motorizētos kratītājus un vibratorus, kas paātrina novākšanas procesu, neietekmējot produkta kvalitāti.

6.

Teikumu:

“Čaulā esošais produkts pēc tam ir nekavējoties jāizžāvē tiešā saules gaismā vai ar citu žāvēšanas sistēmu, uzturot produkta temperatūru robežās no 40 °C līdz 50 °C, līdz atlikušā mitruma saturs riekstā ir no 4 % līdz 6 %.”

groza šādi:

“Čaulā esošais produkts pēc tam ir nekavējoties jāizžāvē tiešā saules gaismā vai ar citu žāvēšanas sistēmu, uzturot produkta temperatūru līdz 50 °C, līdz maksimālais atlikušā mitruma saturs riekstā ir 6 %.”

Šī iespēja, kas ļauj žāvēt produktu arī temperatūrā, kas ir zemāka par 40 °C, palīdz labāk saglabāt pistāciju krāsu.

Vērtības izmaiņas ļauj labāk pasargāt produktu no pelējuma un tādējādi pagarināt produkta uzglabāšanas laiku.

7.

Teikumu:

“Izžāvētais produkts ir jāglabā džutas, papīra vai polietilēna iepakojumā sausās un ventilētās telpās, izvairoties no saskares ar grīdu un sienām.”

groza šādi:

“Izžāvētais produkts ir jāievieto jaunā iepakojumā saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem un jāuzglabā sausās un ventilētās telpās, izvairoties no saskares ar grīdu un sienām.”

Grozījums ir nepieciešams, lai atļautu izmantot no jebkāda materiāla izgatavotus iepakojumus, ko pieļauj spēkā esošie tiesību akti.

8.

Teikumu:

“Periodā no marta līdz oktobrim atkarībā no laikapstākļiem produkts tā dažādajās formās, t. i., čaulā, nolobīts vai nomizots, ir jāuzglabā temperatūrā no 13 °C līdz 17 °C vai noslēgtā iepakojumā vakuumā vai aizsargatmosfērā.”

groza šādi:

“Periodā no marta līdz oktobrim atkarībā no laikapstākļiem produkts tā dažādajās formās, t. i., čaulā, nolobīts vai nomizots, ir jāuzglabā 15 °C vai zemākā temperatūrā vai noslēgtā iepakojumā vakuumā vai aizsargatmosfērā.”

Mainot uzglabāšanas temperatūru, ir ņemta vērā temperatūra noliktavās. Proti, atļauja glabāt produktu 15 °C vai zemākā temperatūrā nozīmē, ka produktu var labāk saglabāt ilgāku periodu.

Marķējums

8. pants. Iepakošana un marķēšana

9.

Teikumu:

“Uz iepakojuma jābūt arī iepakotāja nosaukumam, uzņēmuma nosaukumam un adresei, kā arī to saimniecību nosaukumiem, no kurām augļi ir nākuši, ja tie ir zināmi, sākotnējam bruto svaram un ražošanas gadam.”

groza šādi:

“Uz iepakojuma jābūt arī iepakotāja nosaukumam, uzņēmuma nosaukumam un adresei, kā arī to saimniecību nosaukumiem, no kurām augļi ir nākuši, ja tie ir zināmi, sākotnējam neto svaram un ražošanas gadam.”

Rindkopa ir saskaņota ar Savienības noteikumiem attiecībā uz marķēšanu, kuros teikts, ka ir jānorāda pārtikas neto svars, nevis bruto svars.

Atjauninājumi

Atsauces uz Regulu (EK) Nr. 510/2006 ir aizstātas ar atsaucēm uz Regulu (ES) Nr. 1151/2012.

Ir mainīta izraudzītā kontroles iestāde, un turpmāk tā ir: Istituto Zooprofilattico Sperimentale della Sicilia “A. Mirri”, Via G. Marinuzzi 3, 90129 Palermo, tālr. +39 0916565328, fakss +39 0916565437, e-pasts: servizio certificazioni@izssicilia.it

VIENOTS DOKUMENTS

PISTACCHIO VERDE DI BRONTE

ES Nr.: PDO-IT-02144 – 7.6.2016.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

1.   Nosaukums

Pistacchio Verde di Bronte

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Itālija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.6. grupa. Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Ar ACVN Pistacchio Verde di Bronte apzīmē vienīgi čaulā esošus, lobītus vai mizotus augļus, kurus iegūst no Pistacia vera sugas “Napoletana” šķirnes, kas pazīstama arī ar nosaukumu “Bianca” jeb “Nostrale” un potēta uz Pistacia terebinthus sugas augu potcelmiem. Ir atļauts izmantot līdz 5 % šķirņu un/vai potcelma augu, kas nav P. terebinthus. Procentuālais īpatsvars attiecas uz visiem audzē esošajiem augiem. Jebkurā gadījumā netiek sertificēti produkti no citu šķirņu augiem, kas nepieder pie “Napoletana” šķirnes.

Kad ar ACVN Pistacchio Verde di Bronte apzīmētu produktu laiž apgrozībā, papildus vispārīgajiem kvalitātes standartiem tam ir jāpiemīt šādām fizikālajām un organoleptiskajām īpašībām: dīgļlapu krāsa: intensīvi zaļa; hlorofila a un hlorofila b attiecība: 1,3 vai lielāka; stipra, aromātiska garša bez pelējuma vai neraksturīgas garšas niansēm; mitruma saturs: 6 % vai zemāks; rieksta sastāvā ir daudz mononepiesātināto taukskābju (galvenokārt palmitīnskābe – 10 % vai vairāk, linolskābe – 15 % vai vairāk, oleīnskābe – ne vairāk kā 72 %).

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Pistacchio Verde di Bronte audzē, ievāc un pārstrādā 4. punktā minētajā ģeogrāfiskajā apgabalā.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Produktu divu gadu laikā pēc ievākšanas laiž apgrozībā dažāda veida jaunā iepakojumā saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Pistacchio Verde di Bronte var laist apgrozībā tikai tādā iepakojumā, uz kura ir aizsargātā cilmes vietas nosaukuma logotips.

Uz iepakojuma ir jābūt arī vārdiem Pistacchio Verde di Bronte ar skaidriem, neizdzēšamiem burtiem, lai to varētu atšķirt no citas marķējumā iekļautās informācijas.

Uz iepakojuma jābūt arī iepakotāja nosaukumam, uzņēmuma nosaukumam un adresei, kā arī to saimniecību nosaukumiem, no kurām augļi ir nākuši, ja tie ir zināmi, sākotnējam neto svaram un ražošanas gadam.

Produkta ievākšanas nedēļas norādīšana ir brīva izvēle. ACVN logotips ietver frāzi Denominazione d’Origine Protetta D.O.P. ar Etnas vulkāna attēlu apakšā un pistācijas rieksta attēlu ar frāzi Pistacchio Verde di Bronte apakšā.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Pistacchio Verde di Bronte aug Katānijas provinces Bronte, Adrano un Biancavilla pašvaldības teritorijā no 400 m līdz 900 m augstumā virs jūras līmeņa.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Ražošanas apgabalā ir vulkāniska augsne un mēreni sauss Vidusjūras subtropu klimats ar garām, sausām vasarām, nokrišņu koncentrāciju rudenī un ziemā un ievērojamām diennakts temperatūras svārstībām. Augsnes un klimata faktori apvienojumā ar terebinta koku (Pistacia terebinthus), ko šajā apgabalā ieviesa cilvēki, piešķir augļiem tādas specifiskas īpašības (apgabalam raksturīgo intensīvi zaļo krāsu, pagarināto formu, aromātisko garšu un augsto mononepiesātināto taukskābju koncentrāciju), kādas ir grūti iegūt citos ražošanas apgabalos Etnas masīvā. Šī īpašā augsnes, klimata un cilvēkfaktoru kombinācija piešķir ar ACVN Pistacchio Verde di Bronte apzīmētajam produktam specifiskas īpašības, kas dara to unikālu.

Pistacchio Verde di Bronte audzēšana Sicīlijā ir plaši izplatīta kopš arābu kundzības perioda (8. un 9. gadsimta). Kad barbaru iebrukumu rezultātā Romas impērija sabruka, Sicīliju iekaroja arābi (berberi no Tunisijas, musulmaņi, melnādainie iedzīvotāji no Sudānas), kas dēvēja Sicīliju par “Ēdenes dārzu”. Tieši arābi bija tie, kas līdz ar citroniem, apelsīniem, cukurniedrēm, kokvilnu, palmām, papirusu un baklažāniem sāka kultūrā audzēt pistācijas. Vēl šodien Pistacchio Verde di Bronte ir sastāvdaļa, kas sicīliešu desertiem un saldumiem – jo īpaši tiem, kas nāk no Katānijas apgabala, – piešķir to specifisko raksturu.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

Ministrija ir uzsākusi valsts iebildumu procedūru, ar ACVN Pistacchio Verde di Bronte apzīmētā produkta specifikācijas grozījuma priekšlikumu 2016. gada 8. martā publicējot Itālijas Republikas Oficiālā Vēstneša Nr. 56 numurā.

Produkta specifikācijas konsolidētais teksts pieejams tīmekļa vietnē: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

vai:

tieši atverot Lauksaimniecības, pārtikas un mežsaimniecības politikas ministrijas mājaslapu (www.politicheagricole.it) un uzklikšķinot uz Prodotti DOP e IGP (ekrāna augšējā labajā pusē), pēc tam uz Prodotti DOP, IGP e STG (ekrāna kreisajā pusē) un, visbeidzot, uz Disciplinari di produzione all’esame dell’UE.


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.