12.2.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 53/10


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

(2016/C 53/07)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

PINTADE DE L’ARDECHE

ES Nr.: FR-PGI-0005-01297 – 29.12.2014.

ACVN ( ) AĢIN ( X )

1.   Nosaukums:

Pintade de l’Ardèche

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Francija

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.1. grupa. Svaiga gaļa (un subprodukti)

3.2.   Apraksts par produktu, uz kuru attiecas 1. punktā minētais nosaukums

Pintade de l’Ardèche ir pērļvista, kas pieder pie vistveidīgo putnu kārtas un ir audzēta zem klajas debess.

Produkts Pintade de l’Ardèche iegūts, audzēšanā izmantojot izturīgus, lēnaudzīgus priekštečus. Šo putnu kaušanas vecums ir vismaz 94 dienas.

Pintade de l’Ardèche pērļvistām ir pelēkas kājas un pelēks apspalvojums.

Organoleptiskās īpašības Gaļa stingra, maz taukaina, garša stipra un krāsa tumša.

Noformējums:

veselus pārdod vienīgi A klases liemeņus,

saskaņā ar tradīciju liemeņus, ko pārdod veselus, noformē kopā ar kājām, kas ieliektas putna liemeņa priekšdaļā zem krūšukaula ķīļa,

ja liemeni sadala, tad gabaliem, kas iegūti, sadalot liemeni vienīgi ar rokām, jāatbilst A klases liemeņu noformēšanas kritērijiem.

Noformējuma veidi:

daļēji izķidāts (liemeņa minimālais svars – 1,1 kg),

gatavs cepšanai (izķidāta liemeņa (bez ķidām, ar kājām) minimālais svars – 0,880 kg),

sadalīts.

Šo gaļu piedāvā svaigu vai sasaldētu.

3.3.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem) un izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

Pintade de l’Ardèche pērļvistas, sākot vēlākais ar 56. dzīves dienu, audzē zem klajas debess ar brīvu pieeju pastaigu vietām kokiem apaugušās platībās, ko klāj dabiski oļi.

Šo mājputnu barību 100 % apmērā veido augi, minerālvielas un vitamīni. Barībā ietilpst vismaz divu veidu labība. Barības līdzekļu kopējais tauku saturs nepārsniedz 6 %.

Labības īpatsvars Pintade de l’Ardèche pērļvistu barībā:

sākumposmā no 1. līdz 28. dienai ieskaitot – vismaz 50 % labības,

nobarošanas posmā no 29. dienas ieskaitot līdz nokaušanai – vidējais procentuālais svērtais labības un labības produktu daudzums nobarošanas posmā ir vismaz 80 %. Šajā posmā ietilpst “augšanas” un “nobeiguma” periods.

No labības iegūto produktu īpatsvars nepārsniedz 15 % no labības un labības produktu kopējā daudzuma.

Izēdināmajā barībā nav nekādu medikamentu, tostarp kokcidiostatu. Atļauti ir vienīgi zarnu mikrofloras regulēšanas līdzekļi.

3.4.   Konkrēti ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Pintade de l’Ardèche pērļvistu audzēšana noris noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā. Audzēšanas posms atbilst periodam no dienas vecu cāļu ievietošanas audzētavā līdz putnu izņemšanai, lai tos nogādātu lopkautuvē.

3.5.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta griešanas, rīvēšanas, iepakošanas u. c. īpašie noteikumi

Attālums no audzēšanas vietas līdz lopkautuvei ir mazāks par 100 km jeb – pārvadāšanas ilguma ziņā no audzēšanas vietas līdz lopkautuvei – trīs stundas. Ja liemeņus sadala, tad to dara vienīgi ar rokām. Mājputnu liemeņus, ko pārdod veselus, piedāvā kopā ar kājām.

3.6.   Ar reģistrēto nosaukumu apzīmētā produkta marķēšanas īpašie noteikumi

Marķējumā līdztekus obligātajām norādēm, kas paredzētas tiesību aktos par mājputnu marķēšanu, ietilpst:

nosaukums – Pintade de l’Ardèche,

Eiropas Savienības AĢIN simbols,

lopkautuves identifikācija vai nu ar īpašu marķējumu (EEK zīmogs), vai norādot to uz svara/cenas etiķetes, ko piestiprina pie produkta blakus informatīvajam marķējumam.

4.   Ģeogrāfiskā apgabala īsa definīcija

Pintade de l’Ardèche ražošanas ģeogrāfiskais apgabals izvietots Ardešas (Ardèche) kalnu masīvā (Vivarē (Vivarais) kalni) Centrālā Masīva centrālajā austrumu daļā. Ģeogrāfisko apgabalu veido šādu kantonu teritorija:

Ardèche departamentā (07) –

visu pašvaldību teritorija šādos kantonos: Annonay, Annonay Nord, Annonay Sud, Antraigues-sur-Volane, Burzet, Le Cheylard, Chomerac, Coucouron, Lamastre, Montpezat-sous-Bauzon, Privas, Rochemaure, Saint-Agrève, Saint-Félicien, Saint-Martin-de-Valamas, Saint-Péray, Saint-Pierreville, Satillieu, Serrières, Tournon-sur-Rhône, Vals-les-Bains, Vernoux-en-Vivarais, La Voulte-sur-Rhône; Aubenas kantonā: Aubenas, Mercuer un Saint-Didier-sous-Aubenas pašvaldības teritorija; Thueyts kantonā: Astet, Barnas, Chirols, Lalevade-d’Ardèche, Mayres, Meyras, Pont-de-Labeaume, Prades un Thueyts pašvaldības teritorija; Villeneuve-de-Berg kantonā: Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineis-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron un Saint-Pons pašvaldības teritorija;

Loire departamentā (42) –

visu pašvaldību teritorija šādos kantonos: Bourg-Argental, Pélussin, Saint-Chamond, Saint-Chamond Sud, Saint-Genest-Malifaux;

La Grand-Croix kantonā: Doizieux, Farnay, La Grand-Croix, L’Horme, Lorette, Saint-Paul-en-Jarez un La Terrasse-sur-Dorlay pašvaldības teritorija; Rive-de-Gier kantonā: Châteauneuf, Pavezin, Rive-de-Gier Sainte-Croix-en-Jarez pašvaldības teritorija;

Haute-Loire departamentā (43) –

visu pašvaldību teritorija šādos kantonos: Aurec-sur-Loire, Fay-sur-Lignon, Le-Monastier-sur-Gazeille, Monistrol-sur-Loire, Montfaucon-en-Velay, Le-Puy-en-Velay Est, Le-Puy-en-Velay Sud-Est, Saint-Didier-en-Velay, Saint-Julien-Chapteuil, Sainte-Sigolène, Tence, Yssingeaux pašvaldības teritorija;

Bas-en-Basset kantonā: Bas-en-Basset un Malvalette pašvaldības teritorija; Le-Puy-en-Velay Nord kantonā: les communes de Chaspinhac, Malrevers un Le Monteil pašvaldības teritorija; Retournac kantonā: la commune de Retournac pašvaldības teritorija; Saint-Paulien kantonā: les communes de Lavoûte-sur-Loire un Saint-Vincent pašvaldības teritorija; Solignac-sur-Loire kantonā: les communes de Le Brignon, Cussac-sur-Loire un Solignac-sur-Loire pašvaldības teritorija; Vorey kantonā: les communes de Beaulieu, Chamalières-sur-Loire, Mézères, Rosières un Vorey pašvaldības teritorija.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

Ģeogrāfiskā apgabala specifika

Pintade de l’Ardèche ģeogrāfiskais apgabals ir Vivarē kalnu masīvs – atsevišķs kalnu apvidus, kurā ietilpst galvenokārt Ardešas departaments, bet kurā iesniedzas arī Augšluāras austrumdaļa un Luāras dienviddaļa. Viena no šā apgabala raksturīgajām īpašībām ir tā, ka to veido vienīgi tādu pašvaldību teritorija, kura atrodas kalnu un piekalnes apvidū, kam raksturīgi noteikti trūkumi saistībā ar augstumu virs jūras līmeņa, nogāzēm un/vai klimatu, kuru dēļ stipri vien tiek ierobežotas zemju izmantošanas iespējas – tajās tad attīstās ekstensīvās lauksaimniecības nodarbes.

Ģeogrāfiskajā apgabalā valda klimats, kam piemīt gan vidēji augstu kalnu, gan kontinentāla klimata iezīmes ar lielām temperatūras svārstībām, ļoti īsiem pārejas gadalaikiem un vējainu vidi.

Turklāt raksturīga ģeogrāfiskā apgabala iezīme ir arī augsnes, kuras veidojušās uz senu vulkānisku iežu, granīta un slānekļa cilmiežiem. Šo klinšu iežu kopīga iezīme ir tā, ka tie ir cieti, taču viegli sairst, tādējādi radot ļoti daudz sīku oļu, kas klāj mājputnu pastaigu platības.

Vietējā putnkopība aizsākās 1960. gadā Ardešas ziemeļos, taču par īstu nozari tā izvērtās pagājušā gadsimta 80. gados, kad lauksaimnieki 1985. gadā nodibināja “Ardešas Mājputnu aizsardzības arodbiedrību”.

No āra platībās audzētiem mājputniem iegūtās Pintade de l’Ardèche produkcijas attīstība, norisēja dabas vidē, kas maz labvēlīga lauksaimniecības kultūru attīstībai vai intensīvai lopkopībai, kontekstā, kam raksturīgas ģimeņu mēroga jauktas zemkopības un lopkopības saimniecības (lopkopība, augļkoku audzēšana, sarkanaugļu ogu un lēcu audzēšana), kurām ir neliels vai vidējs apjoms (vidēji 35 ha), un kur pieejamās zemes nav plašas.

Lai saglabātu pērļvistu audzēšanas tradicionālo raksturu, lopkopji ir specializējušies ekstensīvā ražošanā un dzīvnieku turēšanā zem klajas debess. Šādos apstākļos dzīvnieku biezība ir ierobežota vienlaikus gan kūtīs, gan ganību platībās. Pērļvistu ēdināšanas pamatā ir liels labības īpatsvars, un tas atbilst Ardešas lopkopju tradicionālajai praksei – viņi mēdza barības devu, ko dzīvnieki ieguva, noganot āra platības, papildināt ar labību, ko saimniecība izaudzēja uz nedaudzajiem kultivējamajiem zemesgabaliem.

Turklāt mājputni var brīvi pārvietoties pa āru, un tas sekmē viņu vajadzību apmierināšanu – tiem vajadzīgas fiziskas kustības – un sniedz tiem papildbarību (zāli, kukaiņus). Lai ļautu mājputniem lietderīgi izmantot ganību platības, kurās vienlaikus ir sarežģīts reljefs un kuras ir pakļautas vietējo laikapstākļu maiņai, vietējie lopkopji nolēma iestādīt vairākus koku (vismaz 30 vietējo sugu koku uz 400 m2 putnu kūts platības), tādējādi veicinot gan pērļvistu pastaigas un kustēšanos, gan pasargājot tos no saules un vēja.

Lopkopji izvēlējās arī dabas apstākļiem pielāgojušos priekštečus, kas nav nervozi, ir izturīgi un kustīgi, pielāgoti ganību platību raksturīgajām īpašībām. Turklāt no šādiem priekštečiem iegūti īpatņi ir lēnaudzīgi, un tas ļauj kaut pērļvistas lielākā vecumā nekā vidēji (tuvu dzimumbriedumam).

Ierobežotais pārvadāšanas laiks līdz lopkautuvei ļauj novērst dzīvniekiem stresu.

Produkta specifika

Pintade de l’Ardèche ir zem klajas debess audzētu mājputnu produkts.

Organoleptiskās testēšanas rezultātā noskaidrojās, ka produktam Pintade de l’Ardèche salīdzinājumā ar citiem līdzīgiem tirgū pieejamiem pērļvistu produktiem ir šādas īpašības:

šo pērļvistu gaļa ir stingrāka gan balto muskuļaudu (fileji), gan sarkano muskuļaudu (ciskas) ziņā,

gaļa ir mazāk taukaina, un tās garša ir stiprāka, bet krāsa tumšāka.

Izcirtņi iegūti, sadalot liemeni vienīgi ar rokām. Ja Pintade de l’Ardèche pārdod nesadalītu, tad to raksturīgi noformē kopā ar kājām, kas ieliektas priekšpusē zem krūšukaula ķīļa.

Saikne

Produkta Pintade de l’Ardèche saiknes ar ģeogrāfisko apgabalu pamatā ir gan tā reputācija, gan lopkopības amatprasme.

Lai saglabātu putnkopības tradicionālo raksturu, lopkopji ir specializējušies ekstensīvā ražošanā un dzīvnieku audzēšanā zemnieku saimniecības apstākļos zem klajas debess (dzīvnieku biezība ierobežota, kaušana vēlīna, turēšana ganību platībās).

Lēnaudzīgu priekšteču izmantošana, tādas barības izvēle, kuru galvenokārt veido labība, un dzīvnieku turēšana sarežģīta reljefa apstākļos, kur bagātīgi pieejami dabiskie oļi un šķembas [gritt], ļauj izaudzēt putnus, kuru gaļa izceļas ar atzītām garšas īpašībām, it īpaši attiecībā uz gaļas stingrumu un stipro garšu. Lielais labības īpatsvars barībā ir svarīgs faktors, lai nogulsnētos intramuskulārie tauki un tātad veidotos gaļas garšas īpašības.

Šo ganību platību sarežģītais reljefs veicina virsējo muskuļu attīstību, īpaši cisku apvidū, kā arī atbrīvošanos no taukiem, tādējādi darot Pintade de l’Ardèche gaļu samērā liesu.

Pintade de l’Ardèche kaušana lielākā vecumā salīdzinājumā ar mājputnu vidējo kaušanas vecumu ļauj iegūt krāsu niansēm bagātāku gaļu ar stiprāku garšu.

Stresa mazināšana dzīvniekiem pirms kaušanas pasargā liemeņu galīgo kvalitāti, kuru turklāt garantē arī to sadalīšana ar rokām vai tradicionālā noformēšana nesadalot.

Pintade de l’Ardèche reputācijas pamatā vienlaikus ir gan mājputnu tradicionālais turēšanas veids, gan to gaļas organoleptiskās īpašības. Šī reputācija nostiprinājās pagājušā gadsimta 90. gados ar nozares attīstību (aptuveni simts putnkopju, vairāk nekā 150 putnu kūšu), kā arī pārdošanas apjoma pieaugums gan visā Francijas dienvidaustrumu daļā, gan plašākā ģeogrāfiskajā mērogā. Produkta reputāciju pierāda arī daudzu godalgu saņemšana. Vairākas medaļas produktam piešķirtas vispārējā lauksaimniecības izstādē: 1993. gadā zelta medaļa, 1994. gadā bronzas medaļa, 1996. gadā bronzas medaļa, 1997. gadā bronzas medaļa. Pintade de l’Ardèche ceļ galdā ievērojami šefpavāri, tos piedāvā Ardešas ēdienkartēs, kā arī tūrismam veltītos raidījumos vai tūristu ceļvežos saistībā ar gardu ēdienu receptēm: “Pannā apcepts Ardešas pērļvistas filejs bez ādas, pildīts ar kastaņiem”, “Ardešas pērļvista ar Norvēģijas omāriem un jūras gliemenēm” u. c. Šādus panākumus vairoja putnkopju iesaiste pārdošanas vietās rīkotos pasākumos, kur viņi skaidroja savus ražošanas paņēmienus un ar saviem produktiem saistītās receptes.

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(šīs regulas 6. panta 1. punkta otrā daļa)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCPintadedelArdeche.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.