Brisel?, 25.4.2016

JOIN(2016) 10 final

KOPĪGS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI


HONKONGAS ĪPAŠĀS PĀRVALDES APGABALS: 2015. GADA ZIŅOJUMS


KOPĪGS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Honkongas Īpašās Pārvaldes Apgabals: 2015. gada ziņojums

Kopsavilkums

Kopš Honkongas suverenitātes nodošanas Ķīnas Tautas Republikai (ĶTR) 1997. gadā Eiropas Savienība (ES) un tās dalībvalstis ir cieši sekojušas līdzi tam, kādas ir politiskās un ekonomiskās attīstības tendences Honkongas Īpašās Pārvaldes Apgabalā (ĪPA), ievērojot principu “viena valsts, divas sistēmas”. Saskaņā ar 1997. gadā Eiropas Parlamentam pausto apņemšanos katru gadu tiek izdots ziņojums par attīstības tendencēm Honkongā. Šis ir astoņpadsmitais šāda veida ziņojums, un tajā ir aptvertas norises 2015. gadā. ES ievēro “vienas Ķīnas” politiku, kā arī atbalsta principu “viena valsts, divas sistēmas” un tā īstenošanu.

2015. gads bijis politiskajiem izaicinājumiem bagāts gan Honkongas ĪPA, gan saistībā ar principa “viena valsts, divas sistēmas” ievērošanu. Leģislatīvā padome 18. jūnijā noraidīja valdības priekšlikumu no 2017. gada ieviest vispārējas vēlēšanas galvenās amatpersonas ievēlēšanai. Negatīvais balsojums noslēdza gandrīz 18 mēnešus ilgušo vēlēšanu reformu procesu, ko raksturoja polarizētas debates un 2014. gada nogalē notikušās masveida demonstrācijas, kurās tika prasīta lielāka demokrātija vēlēšanu sistēmā, nekā to pieļauj Ķīnas Nacionālā tautas kongresa Pastāvīgās komitejas 2014. gada augusta lēmums.

ES pauž nožēlu, ka vēlēšanu reformu procesa galvenie dalībnieki nav spējuši panākt kompromisu attiecībā uz reformu. ES ir ieinteresēta Honkongas nākotnē un saskaņā ar Pamatlikumu mudina Honkongas ĪPA un centrālās valdības iestādes ar konstruktīvām pārrunām atsākt vēlēšanu reformu un panākt vienošanos par demokrātisku, taisnīgu, atklātu un pārredzamu vēlēšanu sistēmu. Vispārējas vēlēšanas valdībai nodrošinātu lielāku sabiedrības atbalstu un leģitimitāti saistībā ar Honkongas ekonomikas mērķu sasniegšanu un tādu sociālo problēmu risināšanu kā sociālekonomisko un paaudžu grupu atšķirības Honkongas sabiedrībā.

Nopietnas bažas par principa “viena valsts, divas sistēmas” darbību radīja piecu tādu personu pazušana 2015. gada nogalē, kuras bija saistītas ar Honkongas izdevniecību un grāmatnīcu, par ko bija zināms, ka tajā izdod un pārdod materiālus, kuros tiek kritizēta centrālā valdība, pie tam divas no minētajām personām bija ES pilsoņi. Pazušanas apstākļi bija aizdomīgi; piektā persona, kura pazuda Honkongas ĪPA teritorijā, šķiet, tika nolaupīta.

ES uzskata, ka piecu grāmatu izdevēju lieta ir nopietnākā problēma saistībā ar Honkongas Pamatlikumu un principu “viena valsts, divas sistēmas” kopš Honkongas suverenitātes nodošanas ĶTR 1997. gadā. Šī lieta raisa nopietnas bažas par cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu un ĶTR krimināllikuma piemērošanu darbībām, kas atbilstoši Honkongas likumiem nav sodāmas. Šai lietai potenciāli būs ilgstoša ietekme uz Honkongas tiesiskumu, un tā var ietekmēt Honkongas kā starptautiska darījumu centra statusu. ES aicina centrālo valdību pilnībā ievērot Honkongas ĪPA konstitucionālo kārtību ĶTR ietvaros un atjaunot Honkongas iedzīvotāju un starptautiskās sabiedrības uzticību Pamatlikumam un principam “viena valsts, divas sistēmas”.

Citi ar principu “viena valsts, divas sistēmas” saistītie aspekti 2015. gadā Honkongā joprojām darbojās labi. Tiesu vara turpināja apliecināt savu neatkarību un konsekventi ievēroja atbilstīgos procesus. Tiesiskums joprojām bija valdības, ekonomikas dalībnieku un plašākas sabiedrības vadošais princips. Tika turpināta stingra pretkorupcijas darbība, kā apliecina atbilstošas procesuālās kārtības ievērošana kriminālvajāšanā pret bijušo galveno amatpersonu un pozitīvie rādītāji attiecībā uz labu pārvaldību. Vārda un informācijas brīvība tiek kopumā ievērota. Tomēr ir vērojama negatīva tendence preses brīvības un plurālisma jomā, jo tiek ievērota piesardzība un pašcenzūra, ziņojot par ĶTR iekšzemes un ārpolitikas notikumiem. Ir sagaidāms, ka minēto piecu izdevēju pazušana šo tendenci pastiprinās. Akadēmiskā brīvība joprojām tiek lielā mērā ievērota, tomēr universitāšu institucionālo neatkarību apdraud tas, ka to padomēs tiek ieceltas personas, kuras atbalsta valdību.

Brīvā tirgus ekonomikas sistēma turpināja efektīvi darboties, un Honkonga saglabāja konkurētspējīga starptautiska darījumu centra statusu, kā arī savu centrālo nozīmi pasaulē darījumdarbībā ar Ķīnas kontinentālo daļu. Tiesiskums, pārredzamais tiesiskais regulējums, ļoti zemi korupcijas un noziedzības rādītāji, kā arī efektīva publiskā pārvalde un neatkarīga tiesu vara ir faktori, kuri ir palīdzējuši saglabāt un veicināt ieguldījumiem labvēlīgu vidi, kas ir Honkongas panākumu pamatā. Honkongas konkurētspējas saglabāšanai ir būtiski atbalstīt šos faktorus, kā arī ieviest jaunus tiesību aktus autortiesību jomā, automatizētu informācijas apmaiņu nodokļu jomā un īstenot Konkurences dekrētu. Ir jāpastiprina rīcība klimata politikas jomā, lai atbilstoši COP21 rezultātiem sasniegtu mērķus, kas noteikti ekonomikai ar zemu oglekļa dioksīda emisiju līmeni.

Politikas attīstības tendences

2015. gada jūnijā tika noslēgta galvenās amatpersonas ievēlēšanas procedūras reforma, ko Honkongas ĪPA valdība uzsāka 2014. gadā. Reformas gaitā tika veiktas divas sabiedriskās apspriešanas, un Nacionālā tautas kongresa (NTK) Pastāvīgā komiteja pieņēma pamatlēmumu, turklāt reformu pavadīja plaši ielu protesti 79 dienu garumā Occupy kampaņas ietvaros. Saskaņā ar NKT Pastāvīgās komitejas noteikto satvaru ĪPA valdība iesniedza Leģislatīvajai padomei (LP) priekšlikumu par balsošanas sistēmu, kas paredz vispārējas vēlēšanas, kurās būtu līdz pat trim kandidātiem, kurus atlasījusi nomināciju komiteja.

Prodemokrātiskās grupas noraidīja šo priekšlikumu, norādot, ka tas piedāvā “neīstu demokrātiju”, jo īpaši tādēļ, ka nomināciju komiteja, kuras biedri lielākoties atbalsta valdību, izslēgtu demokrātiska kandidāta dalības iespēju. Sabiedriskās domas aptauju rezultāti bija atšķirīgi, tomēr nevienā brīdī tie neliecināja, ka sabiedrībā pastāvētu stingrs labvēlīgs viedoklis. Valdības mēģinājumi mobilizēt nepieciešamo prodemokrātisko LP biedru skaitu šā priekšlikuma atbalstam cieta neveiksmi. Tādējādi vētrainā 18. jūnija balsojumā valdības vēlēšanu reformas pakete tika noraidīta, prodemokrātisko biedru mazākumam to bloķējot.

ES pauž nožēlu, ka vēlēšanu reformu procesa galvenie dalībnieki nav spējuši panākt kompromisu attiecībā uz vēlēšanu metodes reformu saistībā ar galvenās amatpersonas vēlēšanām 2017. gadā. ES ir ieinteresēta Honkongas nākotnē un saskaņā ar Pamatlikumu cer, ka Honkonga ar konstruktīvām pārrunām spēs atsākt vēlēšanu reformu un panākt vienošanos par demokrātisku, taisnīgu, atklātu un pārredzamu vēlēšanu sistēmu. Vispārējas vēlēšanas valdībai nodrošinātu lielāku sabiedrības atbalstu un leģitimitāti saistībā ar tās centieniem sasniegt Honkongas ekonomikas mērķus un risināt tādas sociālās problēmas kā sociālekonomiskās un paaudžu grupu atšķirības Honkongas sabiedrībā.

Honkongas politiskais klimats joprojām bija ļoti polarizēts starp valdību atbalstošo un prodemokrātisko nometni. Attiecības starp izpildvaru un likumdevējiem 2015. gadā joprojām bija saspringtas, un opozīcijas likumdevēji organizēja nesadarbošanās kampaņu un izmantoja obstrukcionisma taktiku, lai aizkavētu valdības iniciatīvas. Jauna Inovāciju biroja izveides apstiprināšanai bija nepieciešami trīs gadi, savukārt autortiesību likuma grozījumu projekta pieņemšana tika atlikta uz 2016. gadu, un galu galā projekts netika pieņemts. Obstrukcionisms nopietni traucēja LP lēmumu pieņemšanas efektivitāti un Honkongas pārvaldību kopumā. Lai šo problēmu atrisinātu, būtu jāpārskata LP reglaments.

Novembrī noturētās apgabala padomes vēlēšanas neuzrādīja, ka vēlētāju izdarītās izvēles būtu būtiski mainījušās. Tomēr minētajās vēlēšanās parādījās vairāki jauni politiskie grupējumi, un vēlētāji, šķiet, deva priekšroku agrāk neredzētiem un gados jauniem kandidātiem, nevis tiem kandidātiem, kuri vēlēšanās piedalās ilgstoši. Viena no jaunajām partijām, Neo Democrats, ieguva 15 no 16 vietām, uz kurām tā pretendēja. Vēlētāju aktivitāte sasniedza rekordaugstu līmeni — 47 %. Apgabala padomes vēlēšanas tika īstenotas profesionāli un godīgi. Abas puses izteica dažus apgalvojumus par balsu pirkšanu, tomēr vēlēšanu komisija lēma, ka tie bija nepamatoti.

Attiecības starp Honkongu un kontinentālo Ķīnu

Occupy kustības un neizdevušās vēlēšanu reformas rezultātā attiecības starp Honkongu un kontinentālo Ķīnu šobrīd ir sarežģītas. Nozīmīga Honkongas sabiedrības daļa pauž nopietnas bažas par to, ka pakāpeniski samazinās Honkongas “augstā autonomijas pakāpe” Ķīnas Tautas Republikas sastāvā un mazāk tiek respektētas arī Honkongas vērtības un dzīvesveids saskaņā ar principu “viena valsts, divas sistēmas”. Satraukumu radīja 1. jūlijā pieņemtais Ķīnas jaunais Nacionālās drošības likums, kurā ietverta īpaša atsauce uz Honkongu, tā paaugstinot risku, ka to var izmantot, lai sodītu Honkongas iedzīvotājus par Honkongas teritorijā izdarītām darbībām, pat ja saskaņā ar Honkongas likumiem tās nav sodāmas.

Nopietnas bažas par principa “viena valsts, divas sistēmas” darbību radīja piecu tādu personu pazušana 2015. gada nogalē, kuras bija saistītas ar Honkongas izdevniecību un grāmatnīcu, kas pārdod izdevumus, kuros tiek kritizēta centrālā valdība, pie tam divas no minētajām personām bija ES pilsoņi. Četras no šīm personām pēdējo reizi tika redzētas kontinentālajā Ķīnā vai — vienā gadījumā — Taizemē, savukārt piektā persona pazuda Honkongas teritorijā un, šķiet, tika nolaupīta. Visas šīs personas vēlāk atradās kontinentālajā Ķīnā un apgalvoja, ka labprātīgi piedalās kādā oficiālā izmeklēšanā. Neraugoties uz Honkongas ĪPA augstāko amatpersonu, kā arī ES un citu starptautiskās sabiedrības pārstāvju atkārtotiem lūgumiem sniegt informāciju un paskaidrojumu, ĶTR varas iestādes nav sniegušas nekādu ticamu izskaidrojumu.

Minētā lieta ir saistīta ar smagiem cilvēktiesību un pamatbrīvību pārkāpumiem un vieš nopietnas bažas par tiesiskuma ievērošanu saskaņā ar principu “viena valsts, divas sistēmas” un par to, ka kontinentālās Ķīnas varas iestādes piemēro ĶTR likumus darbībām, ko Honkongas iedzīvotāji veic Honkongas teritorijā. ES aicina centrālo valdību pilnībā ievērot Honkongas ĪPA konstitucionālo kārtību ĶTR ietvaros un atjaunot Honkongas iedzīvotāju un starptautiskās sabiedrības uzticību Pamatlikumam un principa “viena valsts, divas sistēmas” piemērošanai.

Attiecību saspīlējums starp Honkongu un kontinentālo Ķīnu bija jūtams arī sabiedrības līmenī. Norisinājās protesti, un Honkongas ziemeļu daļās, netālu no robežas ar kontinentālo Ķīnu, kur paralēlā tirdzniecība izraisīja pirmās nepieciešamības preču trūkumu un radīja spiedienu uz sabiedrisko infrastruktūru un transportu, bija vērojami vardarbības uzliesmojumi, kas bija vērsti pret paralēlajiem tirgotājiem un tūristiem no kontinentālās Ķīnas. “Lokālisma” atbalstītāju grupas aizstāvēja politiskās un ekonomiskās izvēles, kas vairāk būtu vērstas uz vietējām Honkongas interesēm pretstatā darījumdarbības interesēm.

Tiesiskums un tiesu vara

Neraugoties uz bažām, ko radīja incidents ar pieciem pazudušajiem izdevējiem, citādi tiesiskums 2015. gadā tika ievērots, un tika saglabāti augsti standarti tiesiskuma jomā. Pasaules Ekonomikas forums savā 2015.–2016. gada ziņojumā par globālās ekonomikas konkurētspēju Honkongu ierindoja 4. vietā pasaulē tiesu varas neatkarības ziņā — ar 6,3 punktiem no 7 iespējamiem. Pasaules Banka projektā “Pasaules pārvaldes rādītāji” kategorijā “tiesiskums” 2014. gadā Honkongai piešķīra vērtējumu 93,8 %; Honkonga ir starp 10 % visaugstāk novērtēto valstu kopš 2003. gada.

Neliels skaits protestētāju, kas tika arestēti pēc 2014. gada Occupy kampaņas, tika notiesāti un atzīti par vainīgiem. Kampaņas vadītājiem, kuri arī tika arestēti, tika izvirzītas apsūdzības, un viņi tika atbrīvoti pret drošības naudu. Septiņus policijas darbiniekus apsūdzēja vardarbībā pret vienu demonstrantu; pašreiz noris tiesvedība. Pret pašu cietušo demonstrantu tika izvirzītas apsūdzības par uzbrukšanu un pretošanos policijas darbiniekam, tādējādi demonstrējot prokurora pedantisku objektivitāti. Vairākas puses ir kritizējušas šo tiesvedību gaitu. Tādēļ ir ļoti svarīgi, lai ar Occupy kampaņu saistītie tiesas procesi tiktu turpināti, pilnībā ievērojot tiesiskuma principus un atbilstīgo procesuālo kārtību.

Lai arī turpmāk nodrošinātu tiesu varas efektīvu darbību, ir jārisina tādi jautājumi kā sarežģījumi saistībā ar tiesnešu pieņemšanu darbā, tehniskā personāla trūkums tiesās un advokātu zemais atalgojums par juridiskās palīdzības sniegšanu, it sevišķi krimināllietās. Tiesu varas neatkarības saglabāšana un tiesiskuma pilnīga nodrošināšana ir ļoti svarīgi aspekti, lai uzturētu Honkongas demokrātijas sasniegumus, tās kā starptautiska darījumu centra statusu, kā arī tās kā jauna starptautiska arbitrāžas un mediācijas centra statusu.

Korupcijas apkarošana

Tika atzīts, ka korupcija tiek labi kontrolēta, un pretkorupcijas sistēma saglabāja savu stingrību un stabilitāti, lai gan Neatkarīgajai pretkorupcijas komisijai (ICAC) tika iesniegts rekordaugsts skaits sūdzību par korupciju — 2800 sūdzības 2015. gadā, t. i., par 18 % vairāk, salīdzinot ar 2014. gadu. Saistībā ar šo pieaugumu ir grūti izdarīt secinājumus, jo tā pamatā var būt gan lielāks pretkorupcijas aktivitāšu skaits, gan arī tas, ka ir palielinājusies sabiedrības informētība un gatavība iesniegt sūdzības.

Agrākajai galvenajai amatpersonai Donaldam Cangam (Donald Tsang) 5. oktobrī tika izsniegtas divas apsūdzības par amata pienākumu pārkāpumu; tādējādi viņš ir visaugstākā ranga ĪPA amatpersona, pret kuru jebkad ir sākts kriminālprocess. Šī lieta ir pārbaudījums ICAC un tiesu varas spējai veikt augsta līmeņa korupcijas lietu izmeklēšanu un iztiesāšanu neatkarīgi, objektīvi un neietekmējoties no politiskajiem apsvērumiem. Tika izmeklētas apsūdzības par pašreizējās galvenās amatpersonas nedeklarētām finanšu interesēm. Šo apsūdzību rezultātā vairāki likumdevēji ierosināja grozījumus Kukuļošanas novēršanas dekrētā, attiecinot to arī uz amatā esošu galveno amatpersonu; tomēr Leģislatīvā padome šo priekšlikumu noraidīja. Neraugoties uz to, vispārējais secinājums ir tāds, ka Honkonga var lepoties ar ļoti augstiem pārredzamības un pretkorupcijas pasākumu standartiem. Varas iestādes un politiskie un darījumdarbības līderi atzīst, ka pārredzamības mazināšanās negatīvi ietekmētu Honkongas kā starptautiskā darījumu centra nozīmi, arī attiecībā uz kontinentālās Ķīnas uzņēmumiem.

Vienlīdzīgas iespējas, tiesības un brīvības

Plašsaziņas līdzekļi, tostarp digitālie plašsaziņas līdzekļi, lielā mērā turpināja darboties brīvi un pauda dažādus viedokļus. Tomēr, kā norādīts Honkongas Žurnālistu asociācijas (HKJA) gada ziņojumā, arvien spēcīgāks kļuva iespaids, ka drukātie un elektroniskie plašsaziņas līdzekļi īsteno pašcenzūru, jo īpaši jautājumos, kas attiecas uz kontinentālo Ķīnu. Turklāt HKJA norādīja, ka vairākiem digitālajiem plašsaziņas līdzekļiem pastāvīgi tika liegta dalība valdības preses konferencēs, pamatojot to ar drukāta preses izdevuma neesamību, papildus tam, ka no valdības puses pieauga tendence aizstāt preses konferences ar vienpusējas komunikācijas formātiem. Pamatojoties uz 2014. gada tendencēm, 2015. gada preses brīvības indeksa vērtējumā “Žurnālisti bez robežām” Honkongas vērtējumu pazemināja par deviņām vietām līdz 70. vietai, atsaucoties uz pašcenzūru un aizvien lielāku centrālās valdības koordinācijas biroja ietekmi. Tika ziņots, ka ar kontinentālo Ķīnu cieši saistīti uzņēmumi atsauc savu reklāmu no plašsaziņas līdzekļiem, kas kritizē Pekinu.

Pēc tam, kad tika konstatēta audioierakstu noplūde no Honkongas universitātes slēgtajām sesijām, kurās tika izskatīti pretrunīgi vērtētie jautājumi saistībā ar iecelšanu amatā (sk. turpmāk), šī universitāte panāca tiesas lēmumu, ar ko plašsaziņas līdzekļiem aizliedz atspoguļot tās padomes konfidenciālo pārrunu saturu. Šis rīkojums radīja bažas par preses brīvību, jo, atbildot uz to, plašsaziņas līdzekļi atsauca savas publikācijas.

2015. gada decembrī Ķīnas e-komercijas gigants Alibaba Group iegādājās South China Morning Post (SCMP) - angļu valodā iznākošu laikrakstu ar gadsimtu ilgu vēsturi. Pēc grupas paziņojuma, ka tās mērķis ir sniegt objektīvu un “godīgu” informāciju par Ķīnu, žurnālistu asociācijas pauda bažas, ka tiks apdraudēta SCMP redakcionālā neatkarība.

Piecu tādu personu pazušana aizdomīgos apstākļos, kuras ir saistītas ar Honkongas izdevniecību, kas publicē literatūru, kurā tiek kritizētas kontinentālās Ķīnas iestādes, raisīja būtiskas bažas par vārda brīvības mazināšanos. Pēc tam tika ziņots, ka vairākas grāmatnīcas ir izņēmušas no pārdošanas izdevumus, kuros pausta kritika.

Vārda, plašsaziņas līdzekļu un informācijas brīvība ir Honkongas pamatvērtības saskaņā ar principu “viena valsts, divas sistēmas”, un tām ir būtiska loma saistībā ar Honkongas kā globāla darījumu centra nozīmi. ES aicina visas ieinteresētās personas saglabāt šīs vērtības.

Asas diskusijas 2015. gadā izsauca jautājumi par akadēmisko brīvību un augstākās izglītības iestāžu neatkarīgu pārvaldību. Tās izraisīja Honkongas universitātes padomes lēmums noraidīt kandidātu, kurš pretendēja uz rektora vietnieka amatu, jo viņam bija saistība ar opozīcijas grupām. Šis lēmums tika uztverts kā politiska iejaukšanās pēc ĪPA valdības netiešas norādes un izraisīja protestus pret ĪPA valdības tendenci iecelt universitāšu padomēs personas, kuras atbalsta valdību. Šāda prakse apdraud universitāšu pārvaldes neatkarību un ilgtermiņā var nodarīt kaitējumu akadēmiskajai brīvībai Honkongā. Šīs diskusijas rezultātā izskanēja aicinājumi likvidēt galvenās amatpersonas kā ex officio rektora posteni visās Honkongas universitātēs.

Honkongā joprojām nav visaptveroša likuma par diskriminācijas novēršanu. Vienlīdzīgu iespēju komisijas (EOC) organizētā sabiedriskā apspriešanā par šo jautājuma tika saņemti 100 000 respondentu iesniegumi. EOC sagatavos ziņojumu ar ieteikumiem par vienlīdzīgu iespēju veicināšanu lesbietēm, gejiem, biseksuāļiem, transpersonām un interseksuāļiem (LGBTI), ko varētu panākt, pieņemot tiesību aktus, kā arī veicot praktiskus pasākumus. Pašlaik tiek pārskatīti Honkongas tiesību akti par viendzimuma laulībām un laulībām ar transpersonu. Ik pa laikam tiek novērota diskriminācija seksuālās orientācijas dēļ.

Mājsaimniecībās nodarbinātajiem ārvalstu darba ņēmējiem, kuru skaits ir aptuveni 300 000, joprojām nav nodrošināta pienācīga darba tiesiskā un sociālā aizsardzība. Jo īpaši bažas vieš divi spēkā esoši tiesību akti attiecībā uz mājsaimniecībās nodarbinātajiem ārvalstu darba ņēmējiem, proti, prasība pastāvīgi dzīvot darba devēja mītnē un “divu nedēļu” noteikums, saskaņā ar kuru mājsaimniecībās nodarbinātajiem ārvalstu darba ņēmējiem pēc esošā darba līguma izbeigšanās ir jāatrod darbs divu nedēļu laikā vai arī viņiem draud deportācija. ANO Komiteja pret spīdzināšanu 2015. gada decembrī mudināja valdību atcelt “divu nedēļu” noteikumu un ļaut mājsaimniecībās nodarbinātajiem ārvalstu darba ņēmējiem dzīvot ārpus darba devēja mītnes. Pilsoniskās sabiedrības organizācijas aicina izveidot iekļaujošāku kārtību, tiesību aktos reglamentējot dienas darba laika ilgumu un/vai virsstundas. Honkongas valdība ir izstrādājusi regulējumu dažos jautājumos, tostarp nosakot minimālo pieļaujamo algu (kas 2015. gadā tika paaugstināta), vienu brīvdienu nedēļā un darbā iekārtošanas nodevas griestus, tomēr šo noteikumu izpilde joprojām ir apšaubāma.

Bažas turpina sagādāt cilvēku tirdzniecība, jo īpaši apstākļos, kad attiecībā uz to nav vienota likumdošanas un politikas satvara. ĪPA valdība šā jautājuma risināšanai ir izveidojusi darba grupu un sadarbojas ar ES un citiem starptautiskās sabiedrības pārstāvjiem.

Ekonomikas attīstības tendences

Vairāki pasaules mēroga ekonomikas apsekojumi 2015. gadā Honkongai joprojām sniedza augstu novērtējumu. Saskaņā ar UNCTAD 1 Honkonga ierindojās otrajā vietā pasaulē ārvalstu tiešo ieguldījumu (ĀTI) plūsmas ziņā, 2014. gadā reģistrējot ĀTI pieplūdumu 103 miljardu ASV dolāru apmērā, kas nozīmē gada pieaugumu par 39 %. Šajā vērtējumā Honkonga atpalika tikai no kontinentālās Ķīnas, apsteidzot tādas valstis kā ASV, Apvienotā Karaliste un Singapūra. Honkonga ierindojās otrajā vietā aiz ASV arī ĀTI aizplūdes ziņā (143 miljardi ASV dolāru), apsteidzot kontinentālo Ķīnu, Japānu un Vāciju. Honkonga arī saglabāja piekto pozīciju Pasaules Bankas 2016. gada ziņojumā “Doing Business”, tāpat kā 2015. gadā.

Honkongas ekonomikas izaugsme 2015. gadā bija mērena — par 2,4 % reālā izteiksmē. 2 Izaugsmi galvenokārt virzīja noturīgs iekšzemes patēriņš, ko atbalstīja pilnīga nodarbinātība un ieņēmumu pieaugums. Bezdarba līmenis visu gadu saglabājās 3,3 % apmērā vai pat zemāks. Patēriņa cenu inflācija 2015. gadā saglabājās 3 % apmērā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uzrādīja vājākus rezultātus, tam par iemeslu bija Ķīnas ekonomikas palēnināšanās un lēna izaugsme vairākos galvenajos eksporta tirgos, tostarp ES.

Tūrisma nozarē rezultāti bija viduvēji. Tendence tūristu skaitam palielināties mainījās 2015. gada otrajā pusē, kad tūristu skaits no Ķīnas samazinājās par 3 % (tūristi no Ķīnas veido vairāk nekā trīs ceturtdaļas no kopējā tūristu skaita). Kopš 2003. gadā īstenotās vīzu noteikumu atvieglošanas tūristiem no kontinentālās Ķīnas šī bija pirmā reize, kad ir vērojama tūristu skaita samazināšanās, un tam bija negatīva ietekme uz mazumtirdzniecības nozari. Augstas vērtības preču (juvelierizstrādājumi, pulksteņi un vērtīgas dāvanas) mazumtirdzniecības rādītāji 2015. gadā ievērojami samazinājās. Tūrisma un mazumtirdzniecības nozares vājā snieguma pamatā bija arī spēcīgs Honkongas dolārs un Pekinas bargie pasākumi pret sabiedriskā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu personīgā labuma gūšanai. Ķīnas Valsts padome aprīlī pieņēma lēmumu, ar kuru Šenžeņas iedzīvotāju braucieni uz Honkongu tiek ierobežoti līdz vienai reizei nedēļā, tādējādi cenšoties mazināt Honkongas iedzīvotāju pieaugošo neapmierinātību ar biežajiem kontinentālās Ķīnas iedzīvotāju iepirkšanās braucieniem un aizkavēt paralēlo tirgotāju centienus šķērsot robežu.

Finanšu nozare, kas ir viens no Honkongas svarīgākajiem balstiem, turpināja attīstīties. Honkonga 2015. gadā atguva savu pasaules līderes pozīciju sākotnējo publisko piedāvājumu (IPO) ziņā, kopumā piesaistot kapitālu 260 miljardu Honkongas dolāru apmērā 3 ; vairāk nekā 90 % no visiem IPO līdzekļiem piesaistīja kontinentālās Ķīnas uzņēmumi, savukārt pārējo — Honkongā bāzētas firmas. Lai gan centrālā valdība pēc 2015. gada jūnija ieviesa vairākus pretrunīgi vērtētus pasākumus akciju tirgu svārstīguma novēršanai, Honkonga apliecināja, ka tās birža ir drošākais un efektīvākais tirgus tirdzniecībai ar Ķīnas kapitālu. Turklāt Honkongai izdevās kļūt par lielāko renminbi (RMB) ārzonas centru 2015. gadā RMB noguldījumu 4 un tirdzniecības norēķinu jomā. Honkongas regulējošās iestādes un finanšu nozares pārstāvji bija pārliecināti, ka pilsētai izdosies saglabāt savu pozīciju darījumos ar RMB un stāties pretī izaicinājumiem, ko rada citu starptautisko finanšu centru pieaugošā konkurētspēja.

Runājot par pārvaldību, Bāzeles Banku uzraudzības komiteja savā pirmajā novērtējumā atzina, ka Honkongas uz risku balstīta kapitāla un likviditātes seguma sistēma atbilst Bāzeles III prasībām un Honkonga kopumā atbilst 12 no 13 novērtējuma komponentēm. Komponentē, kas ietver informācijas atklāšanu par banku kapitālu likviditāti reizi ceturksnī, komiteja atzina, ka Honkongas Monetārā iestāde (HKMA) “lielā mērā atbilst” prasībām.

Lai mazinātu ar banku nozari saistītos riskus, HKMA 27. februārī ieviesa jaunu pasākumu kārtu īpašumu hipotēku pārraudzībai. Lai gan situācija tirgū bija mierīga, jo īpaši 2015. gada nogalē, galvenā amatpersona paziņoja, ka valdība saglabās 2012. gadā ieviestos ekonomikas dzesēšanas pasākumus un turpinās palielināt zemes piedāvājumu, lai risinātu mājokļu nepietiekamības jautājumu. Gaidot ASV Federālo rezervju sistēmas noteikto procentu likmes kāpumu, mājokļa īpašumu cenu pieaugums trešajā kvartālā palēninājās, savukārt 2015. gada pēdējā kvartālā jau bija vērojams cenu kritums.

Honkonga joprojām ir Ķīnas kapitāla tirgus reformas izmēģinājuma vieta, kur tiek ieviestas jaunas politikas iniciatīvas. Par sasniegumu ir uzskatāms tas, ka tika savstarpēji atzīts fondu plāns starp kontinentālo Ķīnu un Honkongu. Honkongas Vērtspapīru un regulētā tirgū tirgotu nākotnes līgumu komisija un Ķīnas Vērtspapīru regulatoru komisija 22. maijā parakstīja Memorandu par kontinentālās Ķīnas un Honkongas regulatoru sadarbību savstarpējai fondu atzīšanai (MRF). Šis memorands ļauj pēc modernizētas drošības pārbaudes procedūras iziešanas izplatīt atbilstīgos kontinentālās Ķīnas un Honkongas fondus pretējās puses tirgos. Ar šīs sistēmas palīdzību Honkongas tirgū varētu ienākt aptuveni 850 Ķīnas fondi, savukārt Ķīnas tirgū — aptuveni 100 Honkongas fondi ar produktu pārdošanas apjomu pretējās puses tirgū līdz pat 300 miljardu RMB apmērā. Šis svarīgais notikums vēl vairāk atvēra Ķīnas kapitāla tirgus, kā arī nostiprināja Honkongas kā Āzijas aktīvu pārvaldības centra statusu. Ar nelielu nokavēšanos decembrī, piecus mēnešus pēc sistēmas ieviešanas, tika apstiprinātas pirmās divas fondu grupas — trīspadsmit kontinentālās Ķīnas fondi un trīs Honkongas fondi.

Šanhajas un Honkongas Stock Connect, kas uzsāka darbību 2014. gada novembrī, savu pirmo darbības gadu aizvadīja ārkārtējas tirgus nepastāvības apstākļos. Šai izmēģinājuma shēmai ir liela nozīme Ķīnas kapitāla tirgu atvēršanā, un tā kalpo par paraugu Ķīnas un citu finanšu centru akciju tirgu saiknes izveidei. Shēma sniedz investoriem no kontinentālās Ķīnas plašāku piekļuvi starptautiskajiem tirgiem, kā arī ļauj starptautiskajiem investoriem caur Honkongu iegādāties Ķīnas uzņēmumu priekšrocību akcijas. Tirdzniecība šīs shēmas ietvaros tās pirmajā darbības gadā noritēja lēnāk, nekā bija sagaidāms, tomēr daļēji tam par iemeslu bija Ķīnas akciju tirgu svārstības 2015. gada vasarā. Sākotnēji tika plānots 2015. gadā ieviest līdzīgu plānu ar Šenžeņu (Šenžeņas un Honkongas Stock Connect), tomēr šis plāns tika atlikts.

Honkonga kā procesa virzītāja saņem ieguvumus, tomēr tai pašā laikā tā ir pakļauta Ķīnas kapitāla tirgiem piemītošajiem riskiem — gan to svārstībām, gan valdības īstenotajai pārraudzībai. Honkongas varas iestāžu uzdevums ir pārvaldīt šos riskus, vienlaicīgi gūstot labumus, ko sniedz to priviliģētais stāvoklis. Ķīnai pakāpeniski liberalizējot tās kapitāla tirgus un modernizējot reglamentējošos noteikumus, Honkonga saskarsies ar Šanhajas un Šenžeņas tirgu pieaugošu konkurētspēju.

Stratēģiskā dimensija attiecībā uz ekonomikas integrāciju ar Ķīnu 2015. gadā kļuva arvien svarīgāka. Honkonga sevi pozicionē kā platformu, kas palīdz Ķīnai īstenot tās stratēģiju par “darbības uzsākšanu pasaules mērogā”. Tāpat tā aktīvi izzina savas iespējas Ķīnas prezidenta Sji Dzjiņpina (Xi Jinping) 2013. gadā prezentētajā nacionālajā stratēģijā “Viena josla, viens ceļš” 5 (OBOR). Honkongas valdības vīzija ir izveidot ĪPA par finanšu un aktīvu pārvaldīšanas, kā arī Āzijas infrastruktūru investīciju bankas (AIIB) strīdu izšķiršanas un arbitrāžas centru. Honkongas darījumdarbības nozare tika aicināta izmantot “OBOR” iniciatīvas sniegtās iespējas, saistībā ar kurām tiek sagaidīts, ka ilgtermiņā tās būs izaugsmes galvenais virzītājspēks. Honkonga ir paziņojusi, ka tā vēlas kā dalībnieks, kas nepārstāv valsti, noteiktā laikā pievienoties AIIB.

Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīguma (CEPA) ietvaros Honkongas valdība un Ķīnas Tirdzniecības ministrija 2015. gada 27. novembrī parakstīja jaunu nolīgumu par pakalpojumu tirdzniecību. Nolīgumam stājoties spēkā 2016. gada 1. jūnijā, Ķīna pilnībā vai daļēji atvērs savu tirgu Honkongas pakalpojumu sniegšanas industrijai 153 nozarēs no 160 PTO noteiktajām pakalpojumu tirdzniecības nozarēm. Šīs vienošanās rezultātā tiks panākta pakalpojumu tirdzniecības pamata liberalizācija pirms 12. piecgades plāna darbības beigām — atbilstoši Ķīnas 2011. gadā paustajām saistībām. Honkonga gūst ieguvumus arī no Ķīnas vislabvēlīgākajiem liberalizācijas pasākumiem saskaņā ar šā nolīguma “vislielākās labvēlības” nosacījumu. 6  CEPA pamatlīgums tika parakstīts 2003. gadā, un pēc tam laikā no 2004. līdz 2013. gadam tika parakstīti desmit tā pielikumi. CEPA ietvaros Guandunā 2014. gada decembrī tika parakstīts Guandunas nolīgums par Honkongas pakalpojumu tirdzniecības pamata liberalizāciju.

Ārējo attiecību jomā pagājušā gadā noritēja 2014. gadā uzsākto Honkongas un ASEAN brīvās tirdzniecības pārrunu piektā kārta. Papildus CEPA nolīgumam ar Ķīnu Honkonga ir noslēgusi vēl trīs brīvās tirdzniecības līgumus ar savām tirdzniecības partnerēm, proti, Jaunzēlandi, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociāciju un Čīli. Honkonga 2015. gadā uzsāka apspriešanos par brīvās tirdzniecības nolīgumu ar Makao.

Gan publiskā, gan privātā sektora darba kārtībā svarīgu vietu ieņēma konkurētspējas jautājums. Valdības un darījumdarbības nozares vadošie pārstāvji apsprieda Honkongas konkurētspējas uzlabošanas iespējas, un viena no galvenajām, pastāvīgi aktualizētajām tēmām bija “inovācija”. Inovāciju attīstības virzību vadīs 2015. gada novembrī izveidotais Inovāciju un tehnoloģiju birojs.

2015. gadā ieviesti vairāki reglamentējoši pasākumi ar nolūku nodrošināt konkurētspējīgu vidi darījumdarbības veikšanai un Honkongas reglamentējošos standartus saskaņot ar starptautisko praksi. Leģislatīvā padome 10. jūlijā pieņēma likumprojektu par Neatkarīgās apdrošināšanas iestādes — jaunas regulatīvās iestādes apdrošināšanas nozarē, ar kuru aizvieto apdrošināšanas komisāra biroju — izveidi. Jaunajai iestādei tiek piešķirtas plašākas pilnvaras patērētāju tiesību aizsardzības un apdrošināšanas starpnieku tiešas pārraudzības jomā. Šis solis iezīmē būtisku progresu un atbilst starptautiskajai praksei, saskaņā ar kuru finanšu nozares regulējošo iestāžu finansēm un darbībai ir jābūt neatkarīgām no valdības.

Pamatojoties uz ESAO 2014. gadā izsludināto standartu, Honkongas valdība ir izstrādājusi priekšlikumus finanšu konta informācijas automātiskas apmaiņas prasību piemērošanai Honkongā ar tiesību aktiem. Honkonga plāno grozījumu likumprojektu iesniegt Leģislatīvajā padomē 2016. gada sākumā nolūkā līdz 2018. gada beigām uzsākt informācijas apmaiņu. Taču Honkonga vēl nav izteikusi gatavību pievienoties ESAO/Eiropas Padomes Daudzpusējai konvencijai par savstarpēju administratīvo palīdzību nodokļu lietās, kā rezultātā tā nav arī pievienojusies saistītajam Daudzpusējam kompetento iestāžu nolīgumam par kopējās ziņošanas standartu (CRS-MCAA), kurā ņem dalību visas ES dalībvalstis. CRS-MCAA divpusējās aktivizēšanas procedūra ir samērā vienkārša, un nolīgums sniedz piemērotu tiesisko pamatu sadarbības faktiskai un efektīvai īstenošanai saskaņā ar ESAO standartu finanšu konta informācijas automātiskai apmaiņai starp visiem tās partneriem, tādējādi izvairoties no ilgstošām divpusējām pārrunām.

Valdība ir pabeigusi darbu pie 2012. gadā pieņemtā Honkongas Konkurences dekrēta īstenojošiem tiesību aktiem; tādējādi minētais dekrēts stājās spēkā 2015. gada 14. decembrī. Starp agrāk īstenotajiem pasākumiem var minēt Konkurences komisijas un Konkurences tiesas izveidi 2013. gadā. Honkongas konkurences dekrēta izstrādē tika ņemti vērā ES tiesību akti, ar kuriem reglamentē konkurenci. Pašreizējais tiesiskais regulējums neietver apvienošanās un pārņemšanas kontroli.

Honkonga tiecas modernizēt tiesību aktus autortiesību jomā, kas atpaliek no starptautiskajiem standartiem un satur nepilnības, kuras aizkavē cīņu pret interneta pirātismu. Pašreizējo tiesību aktu atjaunināšana ir jo īpaši svarīga, ja Honkonga vēlas kļūt par intelektuālā īpašuma centru. 2014. gada jūnijā Leģislatīvajā padomē tika iesniegts autortiesību likumprojekts (grozījumi) ar mērķi pabeigt likumdošanas procesu līdz 2015. gada beigām. Tomēr likumprojektu pieņemt neļāva sabiedrības protesti pret iespējamo ietekmi uz vārda un informācijas brīvību, kā arī obstrukcionisms pašā Leģislatīvajā padomē. Honkonga īsteno liela mēroga infrastruktūras projektus, lai risinātu ar pieprasījumu nākotnē saistītas problēmas. Vairāku šādu projektu, tostarp Honkongas-Guandžou ātrvilciena dzelzceļa savienojuma un Honkongas-Džuhajas-Makao tilta būvniecības, realizācija aizkavēsies, un to izmaksas pārsniegs plānoto budžetu; šis konstatējums ir izraisījis asas politiskās debates Leģislatīvajā padomē. Sabiedrības bažas par gaisa telpas pārvaldību un ietekmi uz apkārtējo vidi izraisīja arī Honkongas Starptautiskās lidostas trešā skrejceļa būvniecība. Šo būvniecību finansēs Lidostas pārvaldes iestāde, un saistībā ar to tiks ieviests pasažieru izlidošanas nodoklis.

Honkonga ir atjauninājusi savu nabadzības sliekšņa rādītāju. Nabadzīgo personu skaits ir 1 324 800, un nabadzības rādītājs ir 19,6 %. Sabiedrībai strauji novecojot, nabadzības izskaušana būs arvien lielāka problēma. Gada nogalē finanšu ministrs paziņoja, ka 2016. gada 1. janvārī tikšot izveidots “Nākotnes fonds” (sākotnējā dotācija — 219,7 miljardu Honkongas dolāru apmērā), ar kura palīdzību tiks finansēti nākotnē pieaugošie tēriņi. Tā iecerēta kā ilgtermiņa uzkrājumu shēma, un, izņemot ārkārtas situācijas, līdzekļu noņemšana netiks pieļauta agrāk par 2025. gadu.

Vides aizsardzības jomā klajā tika laists 2015. gada Energoresursu taupības plāns. Tā mērķis ir līdz 2025. gadam par 40 % samazināt energointensitāti, pievēršoties galvenokārt celtniecības nozarei. Vēl vērienīgāki mērķi emisiju samazināšanai enerģētikas nozarē ir uzstādīti piektajā bezmaksas emisiju kvotu sadales tehniskajā memorandā. Starp pozitīvām attīstības tendencēm vides aizsardzības jomā minami noteikumi par gaisa piesārņojuma kontroli (okeāna kuģi) (degviela piestātnēs), kuros tiek prasīts, lai okeāna kuģi izmantotu videi draudzīgāku kuģu degvielu. Tika uzsākta pieteikumu pieņemšana Honkongas valdības izveidotajam otrreizējas pārstrādes fondam 1 miljarda Honkongas dolāru apmērā, un paredzams, ka pirmās subsīdijas tiks piešķirtas 2016. gada martā. Par fonda izveidi tika paziņots 2014. gadā, un 2015. gada jūlijā Leģislatīvā padome to apstiprināja. Fonda mērķis ir palielināt pārstrādājamo atkritumu apjomu un uzlabot to kvalitāti, samazinot spiedienu uz Honkongas atkritumu poligoniem. Kas attiecas uz klimata pārmaiņām, novembrī, gatavojoties ārkārtīgi svarīgajām Parīzes pārrunām (COP21), tika sniegts Honkongas 2015. gada ziņojums par klimata pārmaiņām. Ziņojumā uzsvērts, ka klimata pārmaiņas ir liela problēma, taču tās risināšana sniedz arī iespēju uzlabot Honkongas piemērotību dzīvošanai.

ES un Honkongas divpusējās attiecības un sadarbība 2015. gadā

ES un Honkongas divpusējās attiecības 2015. gadā turpināja attīstīties. Tāpat kā iepriekšējos gados ES bija Honkongas otra lielākā tirdzniecības partnere, tūlīt pēc kontinentālās Ķīnas 7 , savukārt Honkonga bija ES 15. lielākā tirdzniecības partnere preču tirdzniecībā (apsteidzot daudz lielākus trešo valstu partnerus, piem., Indonēziju, Malaiziju, Dienvidāfriku, Taizemi un Vjetnamu) un ierindojās starp pirmajiem divdesmit tirdzniecības partneriem attiecībā uz pakalpojumu sniegšanu.

Bija vērojams divpusējās preču tirdzniecības starp ES un Honkongu pieaugums, tās apjoms 2015. gadā sasniedza 50 miljardus EUR, un ES tirdzniecības pārpalikums bija 21 miljards EUR. 8 Divpusējās pakalpojumu tirdzniecības apjoms 2014. gadā (saskaņā ar jaunāko pieejamo informāciju) sasniedza 21,5 miljardus EUR, un ES bija neliels tirdzniecības deficīts 0,1 miljarda EUR apmērā. Lielākā daļa Honkongā dibināto ārzemju uzņēmumu joprojām ir ES uzņēmumi — kopā 2029 uzņēmumi. 9 ES uzņēmumi ir galvenie dalībnieki Honkongas finanšu un darījumdarbības pakalpojumu jomā un aktīvi darbojas dažādās nozarēs, tostarp tirdzniecībā, loģistikā, būvniecībā un mazumtirdzniecībā.

ES un Honkongas savstarpējā ieguldījumu plūsma saglabājās pozitīva. ES saglabāja savu pozīciju kā Honkongas trešais lielākais ārvalstu tiešo ieguldījumu avots, atpaliekot tikai no Britu Virdžīnām un kontinentālās Ķīnas. Honkonga ir viens no divdesmit lielākajiem investoriem ES. ES ĀTI plūsma uz Honkongu 2014. gadā (jaunākā pieejamā informācija) sasniedza 5,8 miljardus EUR; Honkongas ĀTI plūsma uz ES sasniedza 2,1 miljardu EUR. 2014. gadā ES-28 valstīs Honkonga ieņem 13. vietu neto ĀTI plūsmas ziņā un 12. vietu iekšējo ĀTI ziņā. Gan ienākošā, gan izejošā plūsma 2014. gadā ir būtiski uzlabojusies, salīdzinot ar 2013. gadu. ES ĀTI kopējais apjoms Honkongā 2014. gada nogalē bija 106 miljardi EUR, savukārt Honkongas ĀTI kopējais apjoms ES šajā pašā laikā bija 71 miljards EUR.

ES ekonomikas dalībniekiem Honkonga kā platforma sadarbībai ar kontinentālo Ķīnu sniedz ļoti vērtīgas iespējas. Liels skaits Eiropas uzņēmumu ir reģistrēti kā “Honkongas pakalpojumu sniedzēji” saskaņā ar Honkongas un kontinentālās Ķīnas Ciešāku ekonomisko partnerattiecību nolīgumu (CEPA), un lielākā daļa ārvalstu kompāniju, kas izmanto CEPA sniegtās priekšrocības, ir tieši ES kompānijas. Ņemot vērā CEPA potenciālu, ES un Honkonga ir vienojušās strādāt, lai maksimālu palielinātu tā sniegtās iespējas ES uzņēmumiem un investoriem.

2015. gada 26. novembrī Honkongā norisinājās ES un Honkongas strukturētā dialoga devītā sanāksme. Abas puses apsprieda vairākus tematus un apzināja tālākas sadarbības jomas, jo īpaši saistībā ar intelektuālā īpašuma tirdzniecību un aizsardzību, finanšu pakalpojumiem, vides aizsardzību un klimata politiku, jaunatnes apmaiņu, kā arī pētniecību un inovācijām. Puses vienojās pastiprināt sadarbību ieguldījumu un tirdzniecības jomās un izpētīt, kādas ir iespējas uzsākt pārrunas par ieguldījumiem. Puses apmainījās ar viedokļiem regulējuma jomā, tostarp par pārtikas drošību un publiskajiem iepirkumiem, un vienojās turpināt sadarbību, lai veicinātu labāku izpratni par abu pušu apsvērumiem un prioritātēm, kā arī labāku piekļuvi tirgiem.

2015. gadā notika vairākas ES institūciju augsta līmeņa amatpersonu vizītes Honkongā. Eiropas komisāra Džonatana Hila (finanšu stabilitāte, finanšu pakalpojumi un kapitāla tirgu savienība) vizīte norisinājās novembrī. Viņš tikās ar finanšu ministru Džonu Csangu (John Tsang), kā arī ar daudzām citām Honkongas amatpersonām un Eiropas darījumdarbības kopienas pārstāvjiem. Honkongu 2015. gadā apmeklēja arī trīs Eiropas finanšu uzraudzības sistēmu veidojošo iestāžu (Eiropas Banku iestādes, Eiropas Vērtspapīru un tirgus iestādes un Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestādes) vadītāji . Arī ES Īpašais pārstāvis cilvēktiesību jautājumos Stavrs Lambrinidis un Eiropas Stabilizācijas mehānisma vadītājs Klauss Reglings novembrī apmeklēja Honkongu. Eiropas Pētniecības padomes priekšsēdētājs Žans Pjērs Burgiņons devās uz Honkongu decembrī. Gada laikā Honkongu apmeklēja arī virkne Eiropas Komisijas ģenerāldirektoru un citu augsta ranga amatpersonu.

Honkongas ĪPA pārvaldes galvenā sekretāre Kerija Lema (Carrie Lam) maijā devās uz Briseli, kur tikās ar diviem Eiropas komisāriem. Finanšu ministrs Džons Cangs (John Tsang) novembrī apmeklēja vairākas ES valstis. Izglītības ministrs Edijs Ngs Hak-kims (Eddie Ng Hak-kim), Finanšu pakalpojumu un Valsts kases ministrs profesors K. C. Čans (KC Chan) un Komercijas un ekonomikas attīstības ministrs Gregorijs So (Gregory So) arīdzan apmeklēja Briseli 2015. gadā un tikās ar saviem ES kolēģiem.

ES un Honkongas labā sadarbība muitas jomā 2015. gadā tika pacelta jaunā līmenī. Aprīlī puses parakstīja rīcības plānu tālākai muitas sadarbības attīstībai, lai risinātu jautājumu par starptautisko tirdzniecību piegādes ķēdē ar intelektuālā īpašuma tiesībām neatbilstīgām precēm. Rīcības plāna ietvaros oktobrī tika uzsākts sešu mēnešu pilotprojekts, lai pārbaudītu iepriekšminētās informācijas apmaiņu un analīzi, kā arī izstrādātu darbības mehānismus. Pilotprojektā galvenā uzmanība tiek pievērsta gaisa satiksmei, un tajā piedalās piecas ES lidostas (Londonas Hītrovas lidosta, Parīzes Šarla de Golla lidosta, Milānas Malpensas lidosta, Amsterdamas Šipholas lidosta un Ljēžas lidosta Bierset). Tāpat puses aprīlī vienojās turpināt darbu pie ES un Honkongas autorizētu ekonomikas dalībnieku savstarpējas atzīšanas. ES un Honkonga turpināja sadarbību Inteliģentu un drošu tirdzniecības kanālu (Smart and Secure Trade Lane) pilotprojekta kontekstā. Honkonga projektam pievienojās 2013. gadā; tā mērķis ir veicināt drošus tirdzniecības kanālus starp Eiropu un Āziju.

ES un Honkongai 2015. gads bija nozīmīgs pētniecības un inovāciju jomā. Honkongas Pētījumu dotāciju padome un Eiropas Komisija novembrī panāca revolucionāru vienošanos par tādas sadarbības shēmas izveidi pētniecības un inovāciju jomā, ar kuras palīdzību Honkongas pētniekiem būs pieejamas dotācijas ES Pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” ietvaros. Sadarbības shēmas sākotnējais budžets Honkongas pētniekiem ir 9 miljoni Honkongas dolāru, un šī shēma stiprinās ES un Honkongas pētniecības kopienu sadarbību abas puses interesējošās jomās ar mērķi sasniegt pasaules līmeņa zinātniskos un tehniskos rezultātus un radīt jaunas un inovatīvas tehnoloģijas.

ES starptautiskās programmas cīņai pret uzņēmumu nodokļu apiešanu ietvaros Komisija 2015. gada 17. jūnijā pirmo reizi publicēja to trešo valstu jurisdikciju sarakstu, kuras dalībvalstis nodokļu administrēšanas jomā ir atzinušas par neatbilstīgām vai sadarbībā neieinteresētām. Šīs programmas mērķis ir ieviest lielāku pārredzamību valstu sarakstu veidošanas procesos, kā arī aicināt trešās valstis sadarboties ar dalībvalstīm nodokļu administrēšanas labas pārvaldības jautājumos. Pilna saraksta konsolidētā versija tika publicēta tiešsaistē, savukārt visbiežāk minēto jurisdikciju saraksts tika pievienots Komisijas rīcības plānam attiecībā uz taisnīgu un efektīvu uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmu Eiropas Savienībā. Atbildot uz Honkongas (un citu jurisdikciju) paustajām bažām, Eiropas Komisija oktobrī tiešsaistē publicēja atjauninātu versiju. 10 Šajā versijā tika atspoguļots fakts, ka daudzas valstis/jurisdikcijas, tostarp arī Honkonga, bija aktīvi iesaistījušās ESAO starptautiskās pārredzamības un informācijas apmaiņas programmā un bija apņēmušās piemērot ESAO jauno, globālo automātiskas informācijas apmaiņas standartu. Tiešsaistē atjauninātajā versijā bija redzams, ka Honkongu (tobrīd) bija atzīmējušas astoņas dalībvalstis (sākotnēji tās bija desmit), tādējādi atspoguļojot izmaiņas dalībvalstu sniegtajā vērtējumā par trešo valstu labas pārvaldības standartiem, labojumus valstu sarakstos, kā arī Igaunijas lēmumu pilnībā izņemt savu sarakstu.

Honkonga ir parakstījusi 13 visaptverošas vienošanās par izvairīšanos no nodokļu dubultās uzlikšanas (CDTA) un divus Nodokļu informācijas apmaiņas nolīgumus ar ES dalībvalstīm. Pašreiz noris sarunas ar vēl trim valstīm.

ES darījumdarbības intereses Honkongā galvenokārt pārstāv Eiropas Tirdzniecības palāta (ETP). ETP ir “virspalāta”, kurā ietilpst 15 Eiropas palātas, kas atrodas Honkongā, un viena Makao. ETP darbojas ar piecas nozaru “darījumdarbības padomes” (Autotransporta, Zīmolu aizsardzības, Enerģētikas un vides, Finanšu pakalpojumu, Informācijas, komunikācijas un tehnoloģiju padome). Sadarbībā ar Eiropas Savienības biroju Honkongā ETP īsteno lielu skaitu pasākumu, lai sekmētu dialogu ar valdību un veicinātu ES darījumdarbību un rūpniecību. ETP turpināja darbu pie Eiropas Savienības darījumdarbības informācijas programmas (EUBIP) īstenošanas, lai stiprinātu ekonomikas partnerību un darījumdarbības sadarbību ar Honkongu un Makao un nodrošinātu ES darījumdarbības interešu spēcīgāku un koordinētāku pārstāvniecību Honkongā un Makao.

ES un dalībvalstu diplomātiskās pārstāvniecības Honkongā turpināja sadarboties, lai darītu redzamāku ES tēlu Honkongā. Šajā nolūkā Eiropas Savienības birojs Honkongā organizēja tikšanās starp ES pārstāvniecību vadītājiem, Honkongas valdības, Leģislatīvās padomes un tiesu varas augstākā ranga pārstāvjiem, kā arī citām svarīgām personām, tostarp no darījumdarbības vides.

ES un tās dalībvalstis 2015. gadā īpaši aktīvi izvērsa “klimata diplomātijas” darbību, gatavojoties Apvienoto Nāciju Organizācijas Vispārējai konvencijai par klimata pārmaiņām (UNFCCC COP 21 Paris), kas norisinājās decembrī. Sadarbībā ar Honkongas varas iestādēm, pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem un darījumdarbības organizācijām tika organizēti vairāki pasākumi, semināri un konferences. Vienlaikus galvenajos plašsaziņas līdzekļos un biļetenos tika publicēti viedokļi, kuros izcelts pasaules līmeņa darbību nozīmīgums klimata pārmaiņu jomā un Honkongas kā megapoles un finanšu centra potenciāli pozitīvā loma.

ES diplomātiskās pārstāvniecības un kultūras institūti sadarbojās ar vietējiem partneriem daudzu pasākumu ietvaros, kas paredzēja iedzīvotāju sadarbību. Galvenie pasākumi bija ES filmu festivāls, Eiropas augstākās izglītības paviljona dalība liela izglītības un apmācības gadatirgus ietvaros, ES valodu diena un skolu kalendāra sacensības. ES cer, ka uz šīs dinamikas pamata tā varēs turpināt darbu ar valdību, pilsonisko sabiedrību un uzņēmumiem, lai veicinātu informācijas apmaiņu par tiesībām un brīvībām.

ES Akadēmiskā programma Honkongai (ESAP), kas ir konsorcijs, kurā ietilpst Honkongas Baptistu universitāte, Honkongas Universitāte, Ķīnas Honkongas universitāte un Lingnanas Universitāte, turpināja ES un Honkongas attiecību nostiprināšanu, pateicoties akadēmiskajam darbam un tīklu veidošanai ar vietējiem, reģionālajiem un Eiropas partneriem. ESAP ietvaros 2015. gadā tika īstenoti vairāki pasākumi, kuros ESAP iepazīstināja ar Eiropas “viedo pilsētu” gadījumu pētījumiem, kā arī organizēja konferences un seminārus, tostarp par ES un Ķīnas savstarpējām attiecībām. ESAP organizēja “ES izspēli”, kas bija simulācija, kurā studenti iejutās ES dalībvalstu un valdību vadītāju lomā Eiropadomes sanāksmē.

---------------------------

(1)

1. Sal. Apvienoto Nāciju Organizācijas Konferences par tirdzniecību un attīstību (UNCTAD) 2015. gada ziņojums par ieguldījumiem visā pasaulē (WIR) (publicēts 2015. gada 24. jūnijā).

(2)

 Ja nav norādīts citādi, visi ekonomikas rādītāji attiecībā uz Honkongas ekonomiku ir oficiālie dati, ko publicē Honkongas Uzskaites un statistikas departaments.

(3)

Deloitte 2015. gada pārskats un Honkongas un kontinentālās Ķīnas IPO tirgu perspektīvas 2016. gadā, publicēts 2015. gada 21. decembrī.

(4)

Saskaņā ar Honkongas Monetārās iestādes (HKMA) datiem 2015. gada beigās kopējais RMB noguldījumu apjoms sasniedza 1010 miljardus RMB (tostarp klientu ieguldījumi RMB un neapmaksāti RMB noguldījuma sertifikāti).

(5)

Iniciatīvas “viena josla, viens ceļš” galvenās sastāvdaļas ir “Zīda ceļa ekonomiskā josla” un “21. gadsimta jūras zīda ceļš”; šī ir attīstības stratēģija un regulējums, kurā galvenā vērība pievērsta savienojamībai un sadarbībai starp valstīm, galvenokārt Eirāzijā. Programma lielākoties attiecas uz šo valstu infrastruktūras izveidi un uzlabošanu.

(6)

 Šīs vienošanās “vislielākās labvēlības” nosacījums precizē, ka jebkāds preferenču režīms, par kādu Ķīna ir vienojusies ar citām valstīm vai reģioniem, tiks attiecināts arī uz Honkongu, ja tā nosacījumi būs labvēlīgāki nekā CEPA ietvaros noteiktie nosacījumi.

(7)

 Reitinga pamatā ir Honkongas Uzskaites un statistikas departamenta sniegtie tirdzniecības statistikas dati.

(8)

 Avots: Eurostat: Comext datubāze.

(9)

Avots: 2015. gada pētījums par tiem uzņēmumiem Honkongā, kuri pārstāv ārpus Honkongas esošus mātesuzņēmumus, Honkongas Uzskaites un statistikas departaments.

(10)

 Eiropas Komisija pasākumu kopuma nodokļu apiešanas novēršanai ietvaros 2016. gada janvārī oficiāli atjaunināja ES sarakstu.