Briselē, 1.12.2016

COM(2016) 525 final

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Par Eiropas gada attīstībai (2015. gads)
īstenošanu, rezultātiem un vispārējo novērtējumu

{SWD(2016) 286 final}


KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM, PADOMEI, EIROPAS EKONOMIKAS UN SOCIĀLO LIETU KOMITEJAI UN REĢIONU KOMITEJAI

Par Eiropas gada attīstībai (2015. gads)
īstenošanu, rezultātiem un vispārējo novērtējumu

1.IEVADS

1.1.Konteksts — 2015. gads kā Eiropas gads attīstībai

Eiropas gads attīstībai (turpmāk — EYD 2015) bija pirmais Eiropas gads 1 , kas veltīts ārējām attiecībām. Šis gads norisinājās būtiskiem starptautiskiem politikas lēmumiem svarīgā brīdī, proti, tūkstošgades attīstības mērķus (TAM) aizstāja ar ilgtspējīgas attīstības mērķiem (IAM) saistībā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālās asamblejas 2015. gada septembrī pieņemto Ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam. Ievērojami panākumi tika gūti 2015. gada jūlijā, kad panāca vienošanos par Adisabebas rīcības programmu par pasaules mēroga satvaru ilgtspējīgas attīstības finansēšanai. Visbeidzot, 2015. gada decembrī ANO Klimata pārmaiņu konferencē Parīzē (COP21) 195 valstis pieņēma pirmo vispārējo un juridiski saistošo pasaules mēroga klimata nolīgumu.

Šādā situācijā Eiropas Savienība koordinēja inovatīvu komunikācijas kampaņu par attīstību, kuras mērķis bija šos pasaules mēroga lēmumus tuvināt Eiropas iedzīvotājiem un viņu ikdienai. Tika organizētas sagatavošanās konferences, lai kampaņa būtu maksimāli iekļaujoša. Visi partneri, tostarp dalībvalstis, ES iestādes, starptautiskas organizācijas, pilsoniskā sabiedrība un privātais sektors, vienojās, ka kampaņai ir jābūt daudzpusējam attīstības sadarbības pasākumam.

1.2.Mērķi un principi

Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumā Nr. 472/2014/ES par Eiropas gadu attīstībai (2015) 2 (turpmāk — “EYD2015 lēmums”) tika noteikti trīs mērķi:

a) informēt Savienības iedzīvotājus par Savienības un dalībvalstu attīstības sadarbības politiku un pasākumiem, uzsverot rezultātus, ko Savienība ir sasniegusi kā pasaules mēroga dalībniece, un par apņemšanos arī turpmāk uzņemties vadošo lomu attīstībā saskaņā ar jauno satvaru laikposmam pēc 2015. gada;

b) sekmēt Savienības iedzīvotāju un ieinteresēto personu tiešu iesaisti, kritisko domāšanu un aktīvu ieinteresētību attīstības sadarbībā, tostarp politikas formulēšanā un īstenošanā; un

c) veicināt informētību par ieguvumiem no Savienības attīstības sadarbības ne tikai Savienības attīstības palīdzības saņēmējiem, bet arī Savienības iedzīvotājiem un panākt plašāku izpratni par attīstības jomas politikas saskaņotību, kā arī starp Eiropas un jaunattīstības valstu iedzīvotājiem veicināt kopīgas atbildības, solidaritātes un iespēju sajūtu mainīgā un aizvien vairāk savstarpēji atkarīgā pasaulē.

1.3.EYD2015 resursi

Kampaņai kopā tika mobilizēti finanšu resursi EUR 10 579 345,11 apmērā 3 .

Iemaksas kampaņā iesaistīto Eiropas Savienības dalībvalstu darba programmās sasniedza EUR 5 268 613,31; Eiropas Ārkārtas palīdzības un attīstības NVO konfederācija (CONCORD) (Pilsoniskās sabiedrības alianse) saņēma EUR 938 639,50; EUR 170 258,55 tika ieguldīti komunikācijas kampaņas stratēģijas izstrādē 2014. gadā; EUR 3 451 833,75 tika piešķirti stratēģijas īstenošanai, EUR 500 000 — papildu palīgpersonāla pieņemšanai darbā uz laiku un EUR 250 000 tika izmantoti ārējam novērtējuma pētījumam.

1.4.Korporatīvā un partnerības pieeja

EYD2015 bija Eiropas Komisijas un citu ES iestāžu korporatīvās komunikācijas prioritāte. Tika izveidota iestāžu darba grupa 4 , lai tā palīdzētu EYD2015 sasniegt plašu auditoriju, savukārt dienestu darba grupa (Komisijā) nodrošināja saskaņotu saziņu, uzsvaru liekot uz attīstības politikas saskaņotību. Informācijas apmaiņā, EYD2015 materiālu izstrādē un publisko debašu organizēšanā ļoti svarīga nozīme bija darba grupu koordinācijas sanāksmēm.

Starp Komisiju un iesaistītajām dalībvalstīm izveidoja jaunu tīklu 5 . Briselē tika organizēti seši semināri, kuros kopā sanāca visas īstenošanā iesaistītās personas, lai izstrādātu metodes attīstības komunikācijas veicināšanai Eiropas līmenī. Visas iesaistītās personas ir paudušas ciešu apņemšanos uzturēt šo tīklu.

Kampaņas ietvaros nodibinātās ar iestādēm nesaistītās partnerības nodrošināja kampaņai daudzveidību un dinamiku. EYD2015 koalīcija ietvēra starptautiskas organizācijas, vietējās iestādes, pilsoniskās sabiedrības grupas, privāto sektoru, akadēmiķus un jaunatnes organizācijas.

1.5.Eirobarometra rezultāti attiecībā uz attīstību

Tika veikti divi Eirobarometra apsekojumi 6  — viens kampaņas sākumā un viens tās beigās. Mērķis bija novērtēt sabiedrības viedokli par attīstības tematiem un izsekot attieksmes pārmaiņām gada gaitā. Eirobarometra 2016. gada apsekojums par attīstību nepārprotami parādīja, ka ir pieaudzis to iedzīvotāju īpatsvars, kas atbalsta attīstību (no 85 % līdz 89 %), un apliecināja, ka Eiropas sabiedrība ir ieguvusi plašākas zināšanas par jaunajiem IAM, 36 % sabiedrības norādot, ka ir par tiem dzirdējuši vai lasījuši. Saistībā ar pašu EYD2015 no sākotnējiem 12 % iedzīvotāju, kas to atpazina 2015. gada janvārī, Eirobarometra apsekojums parādīja 50 % pieaugumu gada beigās.

2.ĪSTENOŠANA DECENTRALIZĒTĀ LĪMENĪ

EYD2015 lēmumā ir minēta nepieciešamība pēc plaša atbalsta attīstībai, jo “galvenā atbildība par iedzīvotāju informētības palielināšanu attīstības jautājumos ir dalībvalstīm” 7 . Tajā pašā laikā tika panākta vienprātība attiecībā uz daudzpusēju partnerību nozīmi, lai dalībvalstis spētu sasniegt Eiropas gada mērķus 8 .

2.1.Sadarbība ar ES dalībvalstīm

Sadarbība ar ES dalībvalstīm kļuva par kampaņas stūrakmeni, jo tika izveidots attīstības koordinatoru tīkls. Divdesmit piecas dalībvalstis īstenoja EYD2015 valsts darba programmu. EYD2015 ļāva koncentrēt uzmanību uz TAM rezultātiem un uz 2030. gada programmu par ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kā arī vairot ieinteresētību un iesaistīšanos attīstības jautājumos. Visās ES dalībvalstīs kopā notika aptuveni 3828 pasākumi, kuros iesaistījās kopā 1 923 240 dalībnieku.

Tika organizēti dažādi pasākumi, sākot no īpašām attīstības dienām, kultūras pasākumiem un televīzijas un radio programmām, līdz literāriem, fotoattēlu un video konkursiem, konferencēm un mācību pasākumiem. Eiropas Parlamenta informācijas biroji organizēja 35 pasākumus, seminārus un debates par attīstības pasākumiem dalībvalstīs, un daudzos gadījumos tajos piedalījās Eiropas Parlamenta deputāti.

Īpašu uzmanību pievērsa izglītojošam darbam ar jauniešiem. Komisija izstrādāja izglītojošu materiālu kopumu par attīstību, kas ietver skolotāju rokasgrāmatu, 12 nodarbību plānus un viktorīnu grāmatiņu 23 ES valodās 9 . Šos izglītojošos materiālus ar attiecīgo izglītības ministriju starpniecību izdalīja izglītības iestādēm, galvenokārt vidusskolām, bet arī universitātēm un skolotāju apvienībām. Daudzas dalībvalstis iecēla valstu vēstniekus, kuru popularitātei bija būtiska nozīme kampaņas auditorijas paplašināšanā.

Visās dalībvalstīs tika nodibinātas plašsaziņas līdzekļu un preses partnerības. Kopā kampaņu atbalstīja 45 šādas partnerības, un it sevišķi Īrijā, Spānijā un Austrijā tās parādīja labu piemēru tam, kā sasniegt jauniešu auditoriju.

Labas ziņas Eiropai — īpaša diena

Komisija cieši sadarbojās ar Dānijas nevalstisko organizāciju (NVO) World's Best News, atbalstot vairākas īpašas Eiropas attīstības dienas, ko atzīmēja 19 dalībvalstīs, lai izplatītu pozitīvu informāciju par ES attīstības sadarbību un partnervalstīs novēroto progresu 10 . 

Lai atzīmētu šo notikumu, tika izveidots īpašs laikraksts visās ES valodās ar kopējo drukas tirāžu 250 000 eksemplāru. Laikraksta izplatīšana ar brīvprātīgo starpniecību un lielākajā daļā gadījumu sadarbībā ar privātā sektora partneriem paplašināja gada pasākumu auditoriju. Eiropas attīstības dienas nereti organizēja saistībā ar starptautiskām dienām, piemēram, Pasaules dienu rīcībai ilgtspējīgas attīstības mērķu jomā, vai citiem valsts pasākumiem.

2.2.Sadarbība ar pilsonisko sabiedrību un programmu “Izglītības un izpratnes veicināšana attīstības jomā” (DEAR)

Eiropas Pilsoniskās sabiedrības alianse, ko vada CONCORD, izmantoja EYD2015 kā iespēju, lai veicinātu ES iedzīvotāju svarīgas diskusijas un aktīvu iesaistīšanos pasaules mēroga tiesiskuma jautājumos. Piecpadsmit mēnešu laikā 17 mazākiem projektiem CONCORD piešķīra otrā līmeņa dotācijas, un šie projekti tika īstenoti 20 Eiropas valstīs, vietējā, valsts, Eiropas un pasaules līmenī sasniedzot aptuveni 17 miljonus cilvēku. CONCORD 2015. gada beigās publicēja politikas ieteikumu brošūru 11 .

Pilsonisko sabiedrību vēl plašāk iesaistīja kampaņā, pieprasot DEAR saņēmējiem visās 28 dalībvalstīs savās 2015. gada programmās ņemt vērā EYD2015. Rezultātā tika organizētas fotoizstādes un fotokonkursi, filmu un mūzikas festivāli, rakstnieku konkursi, attīstības vasaras nometnes, izstādes, kultūras pasākumi un skolotāju forumi.

2.3.Starptautiskā līmenī — sadarbība ar starptautiskām organizācijām

Apvienoto Nāciju Organizācijai (ANO) un Pasaules Bankai kampaņā bija būtiska nozīme, jo tās palīdzēja uzturēt tīmekļa vietni un funkcionēja kā sociālo plašsaziņas līdzekļu līdzkuratori, kā arī vairoja informētību par kampaņu gan Savienībā, gan ārpus tās. ANO Reģionālais Eiropas informācijas centrs (UNRIC) attīstībai veltītajā gadā nodrošināja koordināciju, kas bija sevišķi vērtīga funkcija. Ar savām publikācijām, stāstiem un pasākumu paziņojumiem EYD2015 tīmekļa vietnē kampaņu papildināja 15 ANO aģentūras, kuras arī darbojās kā EYD2015 sociālo plašsaziņas līdzekļu līdzkuratori.

Starp daudzajiem kopīgi organizētajiem pasākumiem bija jauniešu tikšanās ar ANO ģenerālsekretāru Banu Kimūnu Bozar telpās Briselē, ANO diena Briseles Lielajā laukumā, Ciné-ONU filmu demonstrēšanas popularizēšana Briselē un konference par IAM saistībā ar Quinzaine de la Solidarité internationale Briselē. Pasaules Banka EYD2015 kampaņas ietvaros atbalstīja starptautiskas konferences par attīstības sadarbību Engage. Cooperate. Share Experience (“Iesaisties. Sadarbojies. Dalies pieredzē”) (Lietuva) un Advancing Women's Economic Empowerment via the Post 2015 Development Framework (“Sieviešu ekonomisko iespēju veicināšana saistībā ar attīstības satvaru laikposmam pēc 2015. gada”) (Polija).

2.4.Privātā sektora apņemšanās

Attīstībai veltītajā gadā tika nodibinātas 20 jaunas partnerības ar privāto sektoru.

Privātais sektors izmantoja EYD2015 vizuālos rīkus un materiālus saviem komunikācijas mērķiem, tostarp pasākumiem, žurnāliem un apkārtrakstiem, kurus izplatīja ar sadarbībā iesaistīto uzņēmumu/asociāciju tīklu starpniecību. Piemēram, EYD2015 informāciju saņēma 160 000 Eiropas uzņēmumu, kas ietilpst lauksaimniecības uzņēmumu asociācijā Cooperative Europe, un 10 000 uzņēmumu, kuri ir iesaistīti Corporate Social Responsibility Europe in Energy.

3.ĪSTENOŠANA CENTRALIZĒTĀ LĪMENĪ

Rīkojoties iekļautības un kopīgas līdzdalības garā, Eiropas Komisija sadarbībā ar citām ES iestādēm bija kampaņas norises galvenais koordinators.

3.1.Kampaņas materiāli

Tiešsaistē EYD2015 tīmekļa vietnē tika publicēts vispusīgs kampaņas materiālu kopums, un lielākā daļa materiālu ir iztulkoti 23 ES valodās. Materiāli ietvēra divus EYD2015 video, radio materiālu, 52 nedēļas stāstus, mēneša apkārtrakstu, mēneša tematiskās faktu lapas un infografikas, EYD2015 tematiskos reklāmkarogus, PowerPoint prezentācijas, EYD2015 — World's Best News laikraksta divus izdevumus, izglītojošu materiālu kopumu par EYD2015, pilnu vizuālās identitātes materiālu kopumu, fotoattēlu krātuvi, ritināmās veidnes, ierobežotu skaitu dāvanu un — pēc gada beigām — publikāciju cietos vākos ar visiem nedēļas stāstiem, kas tika izplatīta plašai auditorijai. Eiropas Parlaments izstrādāja savu īpašo EYD2015 kampaņas materiālu kopumu.

Lai nostiprinātu kampaņas vizuālo identitāti, ļoti svarīgi bija izstrādāt EYD2015 devīzes grafisko attēlojumu. Turklāt “tematisko mēnešu” 12 pieeja (ar vienu galveno tematu katram gada mēnesim) bija lietderīga, lai palīdzētu partneriem efektīvi izplatīt informāciju par sev īpaši svarīgu tematu, pasākumu vai jomu.

3.2.Uzmanības koncentrēšana uz jauniešiem

EYD2015 lēmumā jaunieši ir atzīti par galveno mērķa grupu. Daudzi Eiropas Komisijas, citu ES iestāžu un dalībvalstu organizētie pasākumi bija tieši vērsti uz jauniešiem. Starp viņiem bija 12 jaunie vadītāji no visas pasaules, kuri bija izraudzīti par runātājiem augsta līmeņa pasākumos Eiropas attīstības dienu ietvaros 2015. gada jūnijā. Tādā pašā garā maijā Bozar telpās Briselē tika organizētas interaktīvas debates starp jauniešu vēstniekiem un ANO ģenerālsekretāru Banu Kimūnu par programmu laikposmam pēc 2015. gada un par jauniešu nozīmi. Pasākums tika straumēts tīmeklī, un vairāk nekā 10 miljonu cilvēku Twitter publikācijās tika izmantots tēmturis #AskBanKimoon.

Pasaules vadošie domātāji apsprieda attīstības jautājumus saistībā ar Kapuscinski attīstības lekcijām, ko kopīgi organizēja Eiropas Komisija un ANO Attīstības programma (UNDP). Kampaņas laikā katrā dalībvalstī notika vismaz viena Kapuscinski attīstības lekcija, kurā piedalījās vadošās valstu universitātes un tādi runātāji kā Tomass Piketī, Džūlija Gilarde, Danijs Rodriks un Karls Bilts, kuri uzstājās ar aizraujošiem priekšlasījumiem.

Tika īstenota unikāla sadarbība ar populāru, jaunu emuārrakstītāju, rezultātā izstrādājot īpašu EYD2015 video. Šis video kļuva par visskatītāko Starptautiskās sadarbības un attīstības ģenerāldirektorāta (DEVCO ĢD) audiovizuālo materiālu, proti, YouTube tam bija 1 miljons skatījumu, Facebook uz kampaņu reaģēja pavisam 6 073 539 cilvēki un kinoteātros video noskatījās 335 389 skatītāju.

3.3.Galvenie pasākumi, plaša atpazīstamība un mērķu un darbību daudzveidība

Atklāšanas un noslēguma ceremonijās (attiecīgi Latvijā un Luksemburgā) piedalījās komisāru kolēģija un abu prezidentūru politiskie vadītāji. Lai analizētu nevienlīdzības situāciju Eiropā un ārpus tās, 2015. gada martā notika konference par dzimumu līdztiesību, kurā piedalījās speciālisti un ieinteresētās personas. 2015. gada 9. maijā EYD2015 bija galvenais Eiropas dienas temats, un vairāk nekā 30 000 iedzīvotāju apmeklēja atvērto durvju dienu ES iestādēs.

Arī ES iestādes popularizēja EYD2015 20 km skrējienā Briselē. Visa gada garumā uz Eiropas Parlamenta skywalk plaza bija izvietots EYD2015 logotips uz liela reklāmkaroga. Turklāt EYD2015 bija integrēts Eiropas Parlamenta Euroscola, kas Strasbūrā 2015. gada februārī uzņēma tūkstošiem 16–18 gadus vecu skolēnu. Eiropas Parlamenta viesfotogrāfu konkursa pamatā bija EYD2015 mēneša temati, un uzvarējušos fotoattēlus izstādīja izstādē Bronisław Geremek Agora Strasbūrā, 2015. gada novembrī. Tāpat fotoizstāde Family Meal no maija līdz novembrim bija aplūkojama Parlamentarium.

EYD2015 kampaņa piedalījās gada galvenajos starptautiskajos pasākumos, proti, COP21 konferences laikā Parīzē bija izveidots īpašs EYD2015 stends un tika organizēta īpaša Kapuscinski attīstības lekcija saistībā ar Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam pieņemšanu ANO Ģenerālajā asamblejā Ņujorkā.

Kampaņa piedalījās arī Milānas EXPO2015, kur EYD2015 vizuālie materiāli tika izvietoti ES paviljonā redzamā vietā blakus Expo uztura tematam (Planētas pabarošana — enerģija dzīvei).

EYD2015 bija arī aktīvi pārstāvēts ANO 70. gadadienas svinībās 2015. gada 25. oktobrī, — Briseles Lielajā laukumā bija izvietots liels stends, kas piesaistīja aptuveni 5000 apmeklētāju.

3.4.Sadarbība ar ES delegācijām — Attīstības gads stāstos

Kampaņas centrā bija stāsti. ES delegācijas sagatavoja vairāk nekā 150 stāstus, kas parādīja ES attīstības taustāmo ietekmi uz cilvēku dzīvi partnervalstīs. Stāsti bija veidoti vienkāršā valodā un saistoši, turklāt tos bija sagatavojušas konkrēto pieredzi guvušās personas, un tajos bija iekļauti svarīgākie fakti par ES attīstības palīdzības pozitīvo ietekmi. Labākos stāstus izraudzījās kampaņas “Nedēļas stāsts” publikācijai, ko tulkoja 23 valodās, publicēja tīmekļa vietnē un izplatīja sociālajos plašsaziņas līdzekļos. Lielākā daļa pārējo stāstu tika publicēta to oriģinālvalodā.

Ņemot vērā stāstu kvalitāti un saņemto pozitīvo atgriezenisko saiti, tika izdota īpaša publikācija, vienā grāmatā apkopojot visus “Nedēļas stāstus”. Grāmata “Attīstības gads stāstos” (EYD2015: a Year of Stories) 13 tika izplatīta noslēguma pasākumā Luksemburgā, kā arī to izplatīja Eiropas Komisijas pārstāvniecības, Europe Direct informācijas centri un ES delegācijas 23 valodās.

3.5.Inovatīva kampaņas tīmekļa vietne

EYD2015 tīmekļa vietne bija platforma, kas nodibināja jaunas attiecības starp ES un attīstības partneriem un nodrošināja patiesi interaktīvu komunikāciju. Šo tīmekļa vietni izveidoja un pārvaldīja Komisija, bet partnerorganizācijām bija neierobežotas iespējas rediģēt savu saturu. Vairāk nekā 200 akreditētu partneru varēja brīvi publicēt informāciju par sevi, pasākumus, stāstus un citu informāciju valodā pēc savas izvēles. Starp tiem bija 24 dalībvalstis, 30 starptautiskas organizācijas, 137 pilsoniskās sabiedrības / nevalstiskās / valsts organizācijas un 9 privātā sektora uzņēmumi.

Līdzkuratora funkcija saistībā ar sociālajiem plašsaziņas līdzekļiem

Sadarbība ar sociālajiem plašsaziņas līdzekļiem Facebook un Twitter 14 bija sekmīga EYD2015 ietvaros, kā arī bija ieguldījums turpmākās tiešsaistes kampaņās. Tika reģistrēts, ka EYD2015 tēmturis pieminēts vairāk nekā 330 000 reižu. Visvairāk uzmanības tēmturim #EYD2015 piesaistīja tas, ka 2015. gada oktobrī jaunieši pārņēma DEVCO ĢD sociālo plašsaziņas līdzekļu kontus.

Viena no sekmīgākajām darbībām bija līdzkuratora funkcija EYD2015 sociālo plašsaziņas līdzekļu kontiem, ko 2015. gadā katru nedēļu uzņēmās cits partneris; pieprasījums pēc līdzkuratora funkciju pārņemšanas pārsniedza gada nedēļu skaitu. Personas, kas īstenoja līdzkuratora funkciju, nāca no visām sabiedriskās dzīves jomām — sākot ar privātiem uzņēmumiem, līdz pat NVO. Līdzkuratora funkcijas īstenošanas rezultātā tika izstrādāts daudzveidīgs saturs, izmantojot esošos tīklus un dibinot jaunas partnerības.

3.6.Plašsaziņas līdzekļu darbs

Plašsaziņas līdzekļu uzmanības pievēršana attīstības sadarbībai bija nozīmīga kampaņas daļa. EYD2015 nodrošināja būtisku publicitāti kvalitatīvākajos plašsaziņas līdzekļos visā ES. Tika publicēts liels skaits rūpīgi izstrādātu rakstu, no kuriem dažos bija izmantota gada devīze. Kopumā EYD2015 tika minēts 3914 rakstos. DEVCO ĢD regulāri informēja žurnālistus par kampaņu, organizējot preses seminārus un konferences. Kampaņas ietvaros organizēja preses pārstāvju apmeklējumu Tanzānijā, lai pirms COP21 konferences pievērstu uzmanību klimata pārmaiņām.

4.EYD2015 MANTOJUMS UN TURPMĀKI PASĀKUMI

EYD2015 kampaņas rezultātā ir nodibinātas spēcīgākas partnerības attīstības komunikācijas jomā. Komisija arī turpmāk attīstības sadarbības tematu tuvinās Eiropas iedzīvotājiem.

4.1.EYD2015 mantojums

Eiropas Parlaments, Padome un Komisija īpašā ceremonijā Luksemburgā, trešdien, 2015. gada 9. decembrī, parakstīja kopīgu deklarāciju par Eiropas gadu attīstībai 15 . Kopīgā deklarācija ietver turpmāk uzskaitītos pamatelementus.

Balstīšanās uz partnerībām un jaunu ieinteresēto personu iesaistīšana no jomām ārpus attīstības kopienas

Ar dalībvalstīm, parlamentiem, reģioniem, pilsonisko sabiedrību, privāto sektoru, reģionālajām/vietējām iestādēm, akadēmiķiem un pētniecības/izglītības iestādēm izveidotās partnerības EYD2015 laikā ir apliecinājušas labu efektivitāti, panākot sinerģiju, vienprātību par kopīgām darbībām un gūtās pieredzes apmaiņu.

Pievēršanās jauniešiem

Tuvojoties 2030. gadam, centieniem izglītības nozarē arī turpmāk būs svarīga nozīme, lai nodrošinātu, ka visi izglītojamie apgūst zināšanas un prasmes, kas vajadzīgas, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību.

Cilvēkiem ir jābūt uzmanības centrā

Stāstu stāstīšanas pieeja bija viens no populārākajiem komunikācijas veidiem, ar kura palīdzību tika aprakstītas attīstības sadarbības pasaules mēroga problēmas un centieni, kuri ietekmē cilvēku ikdienu.

Mums ir jābūt interaktīviem

Balstoties uz plašo līdzdalību, ar kuras starpniecību izstrādāja Ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam, arī turpmāk būs ļoti svarīgi saglabāt mijiedarbību starp un ar ieinteresētajām personām.

Balstīšanās uz faktiem

Uz rezultātiem balstīta komunikācijas kampaņa būtiski veicinās Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam sekmes.

Jāsaglabā Eiropas gada attīstībai gars

EYD2015 devīze “Mūsu pasaule, mūsu cieņa, mūsu nākotne” var būt instruments informācijas sniegšanai saistībā ar programmu 2030. gadam.

4.2.Nobeigums

Komisija atzinīgi vērtē EYD2015 neatkarīgā novērtējuma 16 pozitīvos vispārējos konstatējumus, vienlaikus atzīstot, ka daži secinājumi ir jāaplūko, ņemot vērā datu apkopošanas ierobežojumus, ar kuriem saskārās iesaistītās personas, un to, ka novērtējums lielā mērā balstās uz tādu ieinteresēto personu, kas pašas īstenoja kampaņas pasākumus, apsekojumu, un tas nozīmē potenciālu pozitīvas neobjektivitātes risku.

Komisija atzinīgi vērtē novērtētāja secinājumus par to, ka mērķi un pasākumi ir atbilstīgi un papildinoši. EYD2015 apvienoja ES un dalībvalstu ieguldījumu, lai nodrošinātu atbilstīgi pielāgotu kampaņu, kas palīdzēja vairot informētību, zināšanas un izpratni plašākā sabiedrībā un it sevišķi jauniešu vidū. Plašais mērķu un mērķa grupu kopums palīdzēja dalībvalstīm un citiem partneriem labāk pielāgot informāciju savām prioritātēm un interesēm, lai gan skaidrāka komunikācija par konkrētiem politikas aspektiem dažos gadījumos būtu palīdzējusi novērst Eiropas dimensijas mazināšanu. Komisija ar gandarījumu atzīmē, ka stāstu stāstīšanas pieeja komunikāciju par attīstību padarīja aktuālāku dažādām auditorijas grupām un ka kampaņas pasākumi, tostarp tie, kuros bija iesaistītas starptautiskas organizācijas, bija papildinoši valsts un Eiropas līmenī.

Komisija pieņem savstarpēji saistītos secinājumus par efektivitāti un ietekmi. Lai gan starp kampaņu un to iedzīvotāju īpatsvara pieaugumu, kas atbalsta attīstību, ko parāda 2016. gada Eirobarometra apsekojums, nevar noteikt tiešu cēloņsakarību, ņemot vērā aktivitātes apmēru un liecības par jaunām sasniegtajām auditorijām, ir pamatoti pieņemt, ka EYD2015 palīdzēja uzlabot sabiedrības un politisko atbalstu attīstības sadarbībai. Tiešsaistes un sociālo plašsaziņas līdzekļu stratēģijai it sevišķi izdevās parādīt ES kā pasaules mēroga dalībnieci un informēt iedzīvotājus par ES un tās dalībvalstu attīstības pasākumiem. Komisija norāda, ka tīmekļa vietnes un sociālo plašsaziņas līdzekļu kontu atvēršana partneriem bija efektīvs partnerību veidošanas veids, ko varēja lietderīgi īstenot pat vēl agrāk. Novērtējumā ir arī uzsvērta kampaņas labā publicitāte presē un efektīvā koordinācija starp visiem svarīgākajiem dalībniekiem.

Runājot par EYD2015 pasākumu lietderību, saskaņotību un ES pievienoto vērtību, partnerību modeli uzskatīja par efektīvu veidu, kā sasniegt attīstības kopienu, it sevišķi plašāku sabiedrību un jauniešus, lai tādējādi nodrošinātu pastiprinošu efektu. Komisija norāda, ka daži partneri uzskatīja, ka uzraudzības un ziņojumu sniegšanas prasības ir apgrūtinošas. Komisija arī pieņem novērtētāja ierosinājumu, ka EYD2015 varēja paredzēt vairāk cilvēkresursu un finanšu resursu, un iesniedz šo ziņojumu, pamatojoties uz projektam pieejamajiem resursiem un ņemot vērā finanšu resursu un cilvēkresursu ierobežojumu plašāku kontekstu.

Runājot par EYD2015 pasākumu ilgtspēju, novērtējumā secināts, ka kampaņa ieinteresētajām personām sniedz iespēju izveidot jaunus līdzdalības veidus, it sevišķi ar stāstu stāstīšanu, izmantojot jaunus instrumentus, vai mācīšanos par komunicēšanu ar jaunām auditorijām. Ir ielikti pamati ilgtspējīgiem rezultātiem, tostarp ar kopīgo deklarāciju; būs jāpiestrādā pie tā, lai nodrošinātu, ka tiek saglabāta EYD2015 radītā motivācija un impulss un ka tiek nodrošināti vajadzīgie finanšu resursi un cilvēkresursi.

ANO Ilgtspējīgas attīstības programmas 2030. gadam jaunajam pasaules mēroga satvaram, tostarp IAM, būs vajadzīgas inovatīvas un iekļaujošas kampaņas. Turpmākās kampaņās varēs izmantot EYD2015 laikā gūto pieredzi, kā arī izveidotos un īstenotos sadarbības tīklus un labo praksi. Pateicoties EYD2015, ES ir būtiski uzlabojusi spēju komunicēt ar Eiropas iedzīvotājiem par attīstību.

(1)

Kopš 1983. gada Eiropas gadi ir tikuši veltīti konkrētiem tematiem ar mērķi veicināt debates un dialogu valstīs un starp tām.

(2)

  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32014D0472.  

(3)

Resursi bija noteikti šādos lēmumos: C/2013/8977, C/2013/9197, C/2014/5179, C/2015/4689.

(4)

Dalībnieki bija Eiropas Komisijas dienestu, Eiropas Ārējās darbības dienesta, Padomes, Eiropas Parlamenta, Eiropas Reģionu komitejas, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas un CONCORD pārstāvji.

(5)

Tika parakstītas 25 valstu darba programmas, taču visas ES dalībvalstis piedalījās kādā no regulārajiem semināriem.

(6)

Speciālais Eirobarometra izdevums Nr. 421 (2015. gads) The European Year for Development – Citizens' views on Development, Cooperation and aid (“Eiropas gads attīstībai — ES iedzīvotāju viedokļi par attīstību, sadarbību un palīdzību”): http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_421_en.pdf ; Speciālais Eirobarometra izdevums Nr. 441 (2016. gads) The European Year for Development – Citizens' views on Development, Cooperation and aid (“Eiropas gads attīstībai — ES iedzīvotāju viedokļi par attīstību, sadarbību un palīdzību”): http://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/sp441-devco-report-final_en.pdf.

(7)

Lēmums Nr. 472/2014/ES. Saite: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32014D0472.  

(8)

Turpat.

(9)

  https://europa.eu/eyd2015/en/content/teachers-corner.  

(10)

Piedalījās šādas ES dalībvalstis: Apvienotā Karaliste, Austrija, Bulgārija, Čehijas Republika, Francija, Itālija, Īrija, Latvija, Luksemburga, Malta, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Somija, Spānija, Ungārija un Vācija.

(11)

  http://concordeurope.org/wp-content/uploads/2015/12/Policy_RecommendationEYD2015_Civil_Society_Alliance-1.pdf?1d6b43.  

(12)

Bija šādi 12 tematiskie mēneši: Eiropa pasaulē (janvāris); izglītība (februāris); sievietes un meitenes (marts); veselība (aprīlis); miers un drošība (maijs); ilgtspējīga un ekoloģiska izaugsme, pienācīgas darbvietas un uzņēmējdarbība (jūnijs); bērni un jaunieši (jūlijs); humānā palīdzība (augusts); demogrāfija un migrācija (septembris); nodrošinātība ar pārtiku (oktobris); ilgtspējīga attīstība un klimata politika (novembris); cilvēktiesības un pārvaldība (decembris).

(13)

  http://ec.europa.eu/europeaid/year-stories-european-year-development-2015_en.  

(14)

  https://twitter.com/eyd2015.  

(15)

  http://ec.europa.eu/europeaid/sites/devco/files/declaration-eyd2015_en.pdf.

(16)

Skatīt Komisijas dienestu darba dokumentu Implementation, results and overall assessment of the European Year for Development 2015 (“Eiropas gada attīstībai (2015. gads) īstenošana, rezultāti un vispārējs novērtējums”) (SWD(2016)286).