15.1.2016   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 13/1


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas rezolūcija par tematu “Pašreizējā bēgļu krīze”

(2016/C 013/01)

EESK aicina nekavējoties īstenot atbildīgu un kolektīvu Eiropas rīcību, lai risinātu bēgļu masveida ierašanās jautājumu

Nepieņemamajā situācijā, kādā patlaban nonākuši patvēruma meklētāji, vajadzīga stingra ES līmeņa stratēģija, kā sadarbībā ar dalībvalstīm, sociālajiem partneriem un citām iesaistītajām pusēm nekavējoties risināt dažādās problēmas, ar kurām saskaras bēgļi.

Samilzusī humanitārā krīze, kas sagādā ciešanas tik daudziem bēgļiem, raisījusi dziļas bažas mūsu Komitejā, jo pieaugušie un bērni diendienā riskē ar dzīvību, lai nokļūtu Eiropā. Pašreizējā nepieredzēti plašā bēgļu krīze vairākas dalībvalstis ir skārusi neproporcionāli smagi. Šai problemātiskajā situācijā Eiropas dalībvalstīm ir jāizrāda solidaritāte gan pret cilvēkiem, kuri bēg no kara, vajāšanas, konfliktiem un nabadzības, gan citai pret citu. Nodrošināt šiem cilvēkiem drošu ieceļošanu un viņus uzņemt ir visu dalībvalstu pienākums un daļa no mūsu Eiropas pamatvērtībām.

EESK pauž solidaritāti un dziļu nožēlu gan par cilvēku bojāeju, gan par skarbajiem bēgļu apstākļiem viņu ceļā uz drošību. Mēs aicinām pilsoniskās sabiedrības organizācijas, īpaši tās, kuras pārstāvētas EESK, darīt visu iespējamo, lai palīdzētu bēgļus uzņemt un integrēt. EESK pauž atzinību par vietējo administrācijas iestāžu, nevalstisko organizāciju un brīvprātīgo darbinieku apņēmību viscaur Eiropā aktīvi iesaistīties sabiedriskajās iniciatīvās, kuru mērķis ir sniegt palīdzību cilvēkiem, kam tā vajadzīga.

Šodien Eiropas Savienībai jārīkojas kā īstai Savienībai un jāpieņem vienoti patvēruma noteikumi, sākot ar Dublinas regulas pārskatīšanu. Valstu valdībām un politiķiem ir pienācis laiks sekot piemēram, kuru rāda iedzīvotāji, apvienības un daudzas pašvaldības, kas spējušas mobilizēties daudz vairāk un ātrāk nekā mūsu valdības vai ES iestādes. EESK izsaka nožēlu, ka šīs neatliekamās humanitārās krīzes laikā Padome vēl nav spējusi pieņemt vajadzīgo lēmumu. Tāpēc EESK aicina Eiropadomi līdz mēneša beigām sarīkot ārkārtas samitu, lai panāktu vienošanos par konkrētiem pasākumiem un darbiem, tostarp par taisnīgu kvotu sistēmu.

EESK ir ļoti nobažījusies par pašreizējo apdraudējumu Šengenas nolīgumam un pārvietošanās brīvībai – vienam no būtiskākajiem sasniegumiem, kas dod labumu ES pilsoņiem.

Ārkārtīgi svarīgi ir arī nekavējoties izstrādāt pasākumus, ar kuriem likvidēt pašreizējās bēgļu plūsmas pamatcēloņus. Šajos jautājumos Eiropas Savienībai ir jāsadarbojas ar izcelsmes un tranzīta valstīm, un EESK atzinīgi vērtē cilvēktiesībās balstīto Komisijas pieeju šādai sadarbībai. Visbeidzot, EESK uzsver, ka dialogā ar trešām valstīm ir jāiesaista pilsoniskā sabiedrība.