17.12.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 422/25


ZIŅOJUMS

par ENIAC kopuzņēmuma finanšu gada pārskatiem laikposmā no 2014. gada 1. janvāra līdz 2014. gada 26. jūnijam ar Kopuzņēmuma atbildi

(2015/C 422/04)

SATURS

 

Punkts

Lappuse

Ievads

1.-4.

26

Ticamības deklarāciju pamatojošā informācija

5.

26

Ticamības deklarācija

6.-16.

26

Atzinums par pārskatu ticamību

11.

27

Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

12.-14.

28

Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

15.

28

Komentāri par budžeta un finanšu pārvaldību

17.-18.

28

Budžeta izpilde

17.

28

Priekšlikumu konkursi

18.

28

Citi jautājumi

19.

29

Tiesiskais regulējums

19.

29

IEVADS

1.

Eiropas kopuzņēmumu kopīgu tehnoloģiju ierosmju īstenošanai nanoelektronikas jomā (turpmāk – “ENIAC kopuzņēmums”), kurš atrodas Briselē, izveidoja 2007. gada decembrī (1) uz 10 gadiem, un kopš 2010. gada tas strādā neatkarīgi. ENIAC kopuzņēmumu 2014. gada 27. jūnijā apvienoja ar Artemis kopuzņēmumu (2), lai izveidotu kopuzņēmumu “Elektroniskie komponenti un sistēmas Eiropas vadošās lomas nostiprināšanai” (ECSEL kopuzņēmums) (3). ECSEL kopuzņēmums sāka darbu 2014. gada 27. jūnijā un darbosies 10 gadus. Ņemot vērā minēto apvienošanos, šis ziņojums attiecas uz ENIAC kopuzņēmuma finanšu periodu laikposmā no 2014. gada 1. janvāra līdz 26. jūnijam.

2.

Kopuzņēmuma galvenais mērķis bija sagatavot un īstenot pētniecības programmu, lai izstrādātu galvenās prasmes nanoelektronikā dažādās lietojumu jomās ar mērķi stiprināt Eiropas konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību un dot iespēju veidot jaunus tirgus un jaunus lietojumu veidus sabiedrībā (4).

3.

ENIAC kopuzņēmuma dibinātāji bija Eiropas Savienība, ko pārstāv Komisija, dažas dalībvalstis – Beļģija, Vācija, Igaunija, Īrija, Grieķija, Spānija, Francija, Itālija, Nīderlande, Polija, Portugāle, Zviedrija un Apvienotā Karaliste – un Eiropas Nanoelektronikas pasākumu asociācija (AENEAS). Par ENIAC kopuzņēmuma dalībniekiem varēja kļūt citas dalībvalstis un asociētās valstis, kā arī jebkura cita valsts vai jebkura cita juridiska persona, kas spēj dot būtisku finanšu ieguldījumu ENIAC kopuzņēmuma mērķu sasniegšanā.

4.

ES maksimālais ieguldījums ENIAC kopuzņēmumā darbības un pētniecības pasākumu izmaksu segšanai bija 450 miljoni EUR, kurus finansē no Septītās pamatprogrammas budžeta (5). Asociācijai AENEAS bija jāveic maksimāli 30 miljonu EUR liels ieguldījums Kopuzņēmuma darbības izdevumu segšanai. ENIAC dalībvalstīm bija jāveic ieguldījumi natūrā darbības izdevumu segšanai (veicinot projektu īstenošanu) un jānodrošina finanšu ieguldījums, kas ir vismaz 1,8 reizes lielāks nekā ES ieguldījums. Arī pētniecības organizācijām, kas piedalās projektos, bija jāveic ieguldījumi natūrā, kuriem jābūt vismaz tikpat lieliem kā Komisijas un dalībvalstu ieguldījumiem kopā.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

5.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskas revīzijas procedūras, darījumu pārbaudes Kopuzņēmuma līmenī un pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi (atbilstīgos gadījumos) un vadības apliecinājumu analīze.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

6.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

a)

ENIAC kopuzņēmuma gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (6) un ziņojumus par budžeta izpildi (7) par laikposmu no 2014. gada 1. janvāra līdz 26. jūnijam; un

b)

šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Vadības atbildība

7.

Saskaņā ar Komisijas Deleģētās regulas (ES) Nr. 110/2014 (8) 16. un 22. pantu vadība ir atbildīga par Kopuzņēmuma gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

a)

Vadības atbildība saistībā ar Kopuzņēmuma gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļautu sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas grāmatvedis (9); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Direktors apstiprina Kopuzņēmuma gada pārskatus pēc tam, kad Kopuzņēmuma grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Kopuzņēmuma finanšu stāvokli.

b)

Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

Revidenta atbildība

8.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (10) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Kopuzņēmuma gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

9.

Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kas ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu.

10.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

Atzinums par pārskatu ticamību

11.

Palāta uzskata, ka Kopuzņēmuma gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Kopuzņēmuma finanšu stāvokli laikposmā no 2014. gada 1. janvāra līdz 26. jūnijam, kā arī tā darbības rezultātus un naudas plūsmas 2014. gada 26. jūnijā noslēgtajā periodā, kā to nosaka Kopuzņēmuma finanšu noteikumi un Komisijas grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

Pamatojums atzinumam ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

12.

Kopuzņēmuma ex post revīzijas stratēģija (11), ko pieņēma ar Valdes lēmumu 2010. gada 18. novembrī, ir svarīgs rīks (12) pakārtoto darījumu likumības un pareizības novērtēšanai. 2014. gada maksājumi, kas veikti saskaņā ar izmaksu apliecinājumiem, kurus izsniegušas dalībvalstu finansēšanas iestādes, bija 14,2 miljoni EUR, kas ir 79 % no kopējiem maksājumiem.

13.

Kaut arī projektu izmaksu deklarāciju revīzija bija deleģēta dalībvalstu finansēšanas iestādēm, ar šīm iestādēm parakstītajos administratīvajos nolīgumos nebija iekļauti praktiskie pasākumi ex post revīziju veikšanai.

14.

Kopuzņēmums saņēma no dalībvalstu finansēšanas iestādēm revīzijas ziņojumus, kuri aptver aptuveni 76 % izmaksu (2015. gada aprīļa dati), kas saistītas ar pabeigtajiem projektiem. Taču Kopuzņēmums nenovērtēja šo revīziju kvalitāti (13). Palāta novērtēja revīzijas stratēģiju, tostarp triju dalībvalstu finansēšanas iestāžu revīzijas ziņojumus, un atzina, ka šo iestāžu izmantotā metodoloģija Kopuzņēmumam neļāva aprēķināt ne ticamu svērto kļūdu īpatsvaru, ne atlikušo kļūdu īpatsvaru. Tāpēc nav iespējams secināt, vai ex post revīzijas darbojas efektīvi un vai šis svarīgais kontroles mehānisms sniedz pietiekamu pārliecību par pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Atzinums ar iebildēm par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

15.

Palāta uzskata, ka, izņemot ietekmi, ko varētu radīt jautājumi, kuri aprakstīti atzinumu ar iebildēm pamatojošajos punktos (12.–14. punkts), 2014. gada 26. jūnijā slēgtā finanšu gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

16.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

Budžeta izpilde

17.

Sākotnējā 2014. gada budžetā bija ietvertas tikai saistību apropriācijas darbības izdevumiem 2,3 miljonu EUR apmērā. Budžetā nav paredzētas saistību apropriācijas pamatdarbībām, ņemot vērā plānu 2014. gadā ENIAC apvienot ar Artemis, lai izveidotu ECSEL, kurš būs atbildīgs par 2014. gada konkursu. Administratīvo saistību apropriāciju izlietojuma līmenis bija 43 %. Galvenais iemesls budžeta izpildes zemajam rādītājam ir fakts, ka apvienošanās notika jūnijā, bet budžets bija pieņemts visam gadam.

Priekšlikumu konkursi

18.

Apvienošanās laikā bija uzņemtas saistības par visu summu, kas paredzēta priekšlikumu konkursiem.

CITI JAUTĀJUMI

Tiesiskais regulējums

19.

Jauno Finanšu regulu, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam (14), pieņēma 2012. gada 25. oktobrī, un tā stājās spēkā 2013. gada 1. janvārī (15). Taču jaunās Finanšu regulas 209. pantā minētā finanšu paraugregula publiskā un privātā sektora partnerības struktūrām (16) stājās spēkā tikai 2014. gada 8. februārī. Tā kā ir notikusi apvienošanās ECSEL kopuzņēmumā, Kopuzņēmuma finanšu noteikumi nav grozīti.

Šo ziņojumu 2015. gada 20. oktobra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

Revīzijas palātas vārdā –

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 72/2008, ar ko izveido ENIAC kopuzņēmumu (OV L 30, 4.2.2008., 21. lpp.).

(2)  Artemis kopuzņēmumam, ko izveidoja ar Padomes 2007. gada 20. decembra Regulu (EK) Nr. 74/2008 (OV L 30, 4.2.2008., 52. lpp.), ir jāformulē un jāīsteno pētniecības programma iegulto datorsistēmu galveno tehnoloģiju attīstībai.

(3)  ECSEL kopuzņēmumu izveidoja ar Padomes 2014. gada 6. maija Regulu (ES) Nr. 561/2014 (OV L 169, 7.6.2014., 152. lpp.).

(4)  Kopuzņēmuma kompetence, darbības un pieejamie resursi ir apkopoti pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

(5)  Septītā pamatprogramma, kuru pieņēma ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu Nr. 1982/2006/EK (OV L 412, 30.12.2006., 1. lpp.), apvieno visas ES pētniecības iniciatīvas, un tai ir nozīmīga loma izaugsmes, konkurētspējas un nodarbinātības mērķu sasniegšanā. Turklāt Septītā pamatprogramma ir viens no Eiropas pētniecības telpas pamatelementiem.

(6)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, finanšu darbības rezultātu pārskats, naudas plūsmas tabula, pārskats par neto aktīvu pārmaiņām un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

(7)  Tajos ietilpst ziņojumi par budžeta izpildi un kopsavilkums par budžeta principiem, kā arī citi paskaidrojumi.

(8)  OV L 38, 7.2.2014., 2. lpp.

(9)  Komisijas grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

(10)  Deleģētā regula (ES) Nr. 110/2014, 47. pants.

(11)  Kopuzņēmuma ex post revīzijas stratēģijā ir teikts, ka Kopuzņēmums “centīsies iegūt pietiekami daudz informācijas saistībā ar ENIAC dalībvalstīs piemēroto ex post revīzijas procedūru, lai novērtētu valstu procedūru piemērotību pietiekamas pārliecības sniegšanai par to projektu darījumu likumību un pareizību, kas saistīti ar ENIAC kopuzņēmumu”.

(12)  Regulas (EK) Nr. 72/2008 12. pantā ir noteikts, ka tas “nodrošina to, ka tā dalībnieku finanšu intereses ir pienācīgi aizsargātas, veicot vai pasūtot atbilstīgas iekšējas vai ārējas kontroles”, un “ka tiek veiktas ENIAC kopuzņēmuma publiskā finansējuma saņēmēju pārbaudes uz vietas un finanšu revīzijas. Šīs pārbaudes un revīzijas veic vai nu tieši ENIAC kopuzņēmums, vai ENIAC dalībvalstis tā vārdā.”

(13)  Saskaņā ar ENIAC Valdes pieņemto ex post revīzijas stratēģiju Kopuzņēmumam vismaz reizi gadā ir jāizvērtē, vai no ENIAC dalībvalstīm saņemtā informācija sniedz pietiekamu pārliecību par veikto darījumu likumību un pareizību.

(14)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 par finanšu noteikumiem, ko piemēro Savienības vispārējam budžetam, un par Padomes Regulas (EK, Euratom) Nr. 1605/2002 atcelšanu (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).

(15)  Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012, 214. pants ar tajā minētajiem izņēmumiem.

(16)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 110/2014.


PIELIKUMS

ENIAC kopuzņēmums (Brisele)

Kompetence un darbības

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

(Līguma par Eiropas Savienības darbību 187. un 188. pants)

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmums Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem paredz Kopienas ieguldījumu, lai izveidotu ilgtermiņa valsts un privātu partnerību kopīgu tehnoloģiju ierosmju veidā, kuras var īstenot ar kopuzņēmumu starpniecību Līguma 187. panta nozīmē.

Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 72/2008, ar ko izveido ENIAC kopuzņēmumu.

Kopuzņēmuma kompetence

(Padomes Regula (EK) Nr. 72/2008)

Mērķi

ENIAC kopuzņēmums palīdz īstenot Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem (2007.–2013. g.) un īpašās programmas “Sadarbība” tēmu “Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas”, ar kuru īsteno Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu (2007.–2013. g.) pētniecībai, tehnoloģiju attīstībai un demonstrējumu pasākumiem. Tas jo īpaši:

sagatavo un īsteno pētniecības programmu, lai izstrādātu nanoelektronikas pamattehnoloģijas dažādās lietojumu jomās ar mērķi nostiprināt Eiropas konkurētspēju un ilgtspējīgu attīstību un veicināt jaunu tirgu rašanos un jaunus lietojumu veidus sabiedrībā,

atbalsta pētniecības programmas īstenošanai vajadzīgos pasākumus, jo īpaši – piešķirot finansējumu dalībniekiem projektos, kuri konkursa kārtībā atlasīti uzaicinājumos iesniegt priekšlikumus,

veicina publiskā un privātā sektora partnerības ar nolūku mobilizēt un apvienot Kopienas, valsts un privātos centienus, palielinot kopējās pētniecības un izstrādes investīcijas nanoelektronikas jomā un veicinot publiskā un privātā sektora sadarbību,

nodrošina nanoelektronikas jomā uzsāktās KTI efektivitāti un ilgtspējību,

panāk nanoelektronikas jomā Eiropā ieguldīto pētniecības un izstrādes centienu sinerģiju un koordināciju, tostarp pakāpeniski integrējot ENIAC kopuzņēmumā tādus ar šo jomu saistītus pasākumus, kas pašlaik tiek īstenoti ar starpvaldību pētniecības un izstrādes sistēmu (EUREKA) palīdzību.

Pārvaldība

Valde ir Kopuzņēmuma pārvaldes struktūrvienība. Darbiniekus vada izpilddirektors. Nozari pārstāv Rūpniecības un pētniecības komiteja un kā kopuzņēmuma dibinātāja – asociācija AENEAS. Komisija, pārstāvot Savienību, dalībvalstis un asociētās valstis, veido Publisko iestāžu padomi.

Kopuzņēmumam pieejamie resursi 2014. gadā

Budžets

2 3 56  000,00 EUR saistībām

7 6 5 00  250,00 EUR maksājumiem

Darbinieku skaits 2014. gada 26. jūnijā

15 amata vietas štatu sarakstā (7 pagaidu darbinieki un 8 līgumdarbinieki), no tām bija aizpildītas 15 amata vietas, kas paredzētas pamatdarbībām (6 darbinieki), administrācijai (5 darbinieki) un dažādiem uzdevumiem (4 darbinieki).

Darbības un pakalpojumi 2014. gadā

Sk. ENIAC kopuzņēmuma 2014. gada darbības pārskatu – www.ecsel.eu

Avots: ENIAC kopuzņēmuma sniegtā informācija.


KOPUZŅĒMUMA ATBILDE

13.

KU ENIAC ir vienojies ar dalībvalstu finansēšanas iestādēm Padomes Regulas (EK) Nr. 72/2008 (1) noteiktajos ietvaros par to, ka dalībvalstu finansēšanas iestādes ir atbildīgas par kopējo izmaksu noteikšanu, pamatojoties uz to dotāciju nolīgumiem “atbilstīgi to valsts noteikumiem, jo īpaši attiecībā uz atbilstības kritērijiem un citām vajadzīgām finanšu un juridiskajām prasībām”. Ar šo regulu kopuzņēmumam netiek izvirzīta prasība izveidot noteikumus dalībvalstu finansēšanas iestādēm, kā arī tā nepilnvaro kopuzņēmumu veikt pārbaudes un revīzijas dalībvalstu finansēšanas iestādēs. Šie trūkumi tika atzīti un novērsti ar Padomes Regulu (ES) Nr. 561/2014, ar ko izveido kopuzņēmumu ECSEL un ar ko pilnvaro kopuzņēmumu piešķirt ES dotācijas, stingri ievērojot pamatprogrammas “Apvārsnis 2020” noteiktās procedūras.

14.

KU ENIAC apstiprina, ka tā veiktajos dalībvalstu nodrošināšanas sistēmu paplašinātos novērtējumos tika konstatēts, ka šīs sistēmas var nodrošināt pietiekamu aizsardzību KU dalībnieku finanšu interesēm; tomēr, kā to atzīmējusi ERP, dalībvalstu metodoloģijas neļauj aprēķināt nedz svērto kļūdu īpatsvaru, nedz paliekošo kļūdu īpatsvaru kopuzņēmumu Artemis un ENIAC uzsāktajiem projektiem. Tomēr šis tehnisks trūkums nevar būt par iemeslu ERP negatīvajam atzinumam, bet, saprotams, ir šķērslis darījumu likumības un pareizības apstiprināšanai, neformulējot atrunu.


(1)  Padomes Regula (EK) Nr. 72/2008 (2007. gada 20. decembris), ar ko izveido kopuzņēmumu ENIAC.