9.12.2015   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 409/216


ZIŅOJUMS

par Eiropas Jūras drošības aģentūras 2014. finanšu gada pārskatiem ar Aģentūras atbildi

(2015/C 409/24)

IEVADS

1.

Eiropas Jūras drošības aģentūru (turpmāk tekstā – “Aģentūra”, arī “EMSA”), kura atrodas Lisabonā, izveidoja ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (EK) Nr. 1406/2002 (1). Aģentūras uzdevums ir nodrošināt augsta līmeņa kuģošanas drošību un novērst kuģu radīto piesārņojumu, sniegt tehnisko palīdzību Komisijai un dalībvalstīm, pārraudzīt attiecīgo Savienības tiesību aktu īstenošanu un novērtēt to efektivitāti (2).

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJU PAMATOJOŠĀ INFORMĀCIJA

2.

Palātas izmantotā revīzijas pieeja ietver analītiskas revīzijas procedūras, darījumu tiešas pārbaudes un Aģentūras pārraudzības un kontroles sistēmu galveno kontroles mehānismu novērtēšanu. To papildina citu revidentu darbā gūtie pierādījumi un vadības apliecinājumu analīze.

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA

3.

Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 287. pantu Palāta revidēja:

a)

Aģentūras gada pārskatus, kuri ietver finanšu pārskatus (3) un budžeta izpildes pārskatus (4) par 2014. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu; un

b)

šiem pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību.

Vadības atbildība

4.

Vadība ir atbildīga par Aģentūras gada pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī par pakārtoto darījumu likumību un pareizību (5).

a)

Vadības atbildība saistībā ar Aģentūras gada pārskatiem ietver tādas iekšējās kontroles sistēmas izveidi, ieviešanu un uzturēšanu, kas ļauj sagatavot un patiesi izklāstīt finanšu pārskatus, kuros krāpšanas vai kļūdas dēļ nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas; izraudzīties un izmantot piemērotas grāmatvedības metodes, pamatojoties uz grāmatvedības noteikumiem, ko pieņēmis Komisijas grāmatvedis (6); veikt konkrētajiem apstākļiem atbilstošas grāmatvedības aplēses. Izpilddirektors apstiprina Aģentūras gada pārskatus pēc tam, kad Aģentūras grāmatvedis tos ir sagatavojis, izmantojot visu pieejamo informāciju, un tiem pievienojis paskaidrojumu, kurā cita starpā ir apliecinājis pamatotu pārliecību par to, ka pārskati visos būtiskajos aspektos sniedz skaidru un patiesu priekšstatu par Aģentūras finanšu stāvokli.

b)

Vadības atbildība saistībā ar pakārtoto darījumu likumību un pareizību un atbilstību pareizas finanšu pārvaldības principam nozīmē izveidot, ieviest un uzturēt efektīvu un lietderīgu iekšējās kontroles sistēmu, ietverot pienācīgu pārraudzību un piemērotus pasākumus pārkāpumu un krāpšanas novēršanai, kā arī, ja vajadzīgs, tiesvedību nepareizi izmaksāto vai izlietoto līdzekļu atgūšanai.

Revidenta atbildība

5.

Palātas pienākums ir, pamatojoties uz savu revīziju, Eiropas Parlamentam un Padomei (7) sagatavot deklarāciju par gada pārskatu ticamību un tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Palāta veic revīziju saskaņā ar Starptautiskās Grāmatvežu federācijas (IFAC) starptautiskajiem revīzijas standartiem un ētikas kodeksiem un INTOSAI starptautiskajiem augstāko revīzijas iestāžu standartiem. Šie standarti uzliek Palātai pienākumu plānot un veikt revīziju tā, lai gūtu pamatotu pārliecību, ka Aģentūras gada pārskatos nav sniegtas būtiski nepareizas ziņas un ka tiem pakārtotie darījumi ir likumīgi un pareizi.

6.

Revīzija ietver procedūras, ar kurām iegūst revīzijas pierādījumus par pārskatos minētajām summām un sniegto informāciju un par tiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību. Izraudzītās procedūras ir atkarīgas no revidenta profesionālā sprieduma, kurš balstās uz novērtējumu par risku, ka krāpšanas vai kļūdas dēļ pārskatos ir sniegtas būtiski nepareizas ziņas vai ka saistībā ar pakārtotajiem darījumiem ir būtiski pārkāpts Eiropas Savienības juridiskais regulējums. Novērtējot minēto risku, revidents ņem vērā iekšējās kontroles mehānismus, kuri attiecas uz pārskatu sagatavošanu un patiesu izklāstu, kā arī pārraudzības un kontroles sistēmas, kas ieviestas pakārtoto darījumu likumības un pareizības nodrošināšanai, un pēc tam izstrādā konkrētajiem apstākļiem atbilstošas revīzijas procedūras. Revīzijā novērtē arī izmantoto grāmatvedības metožu piemērotību un aplēšu pamatotību, kā arī pārskatu vispārējo izklāstu. Sagatavojot šo ziņojumu un ticamības deklarāciju, Palāta ņēma vērā neatkarīga ārējā revidenta veikto revīzijas darbu saistībā ar Aģentūras pārskatiem, kā paredzēts ES Finanšu regulas (8) 208. panta 4. punktā.

7.

Palāta uzskata, ka revīzijas pierādījumi ir pietiekami un atbilstoši, lai pamatotu tās ticamības deklarāciju.

Atzinums par pārskatu ticamību

8.

Palāta uzskata, ka Aģentūras gada pārskati visos būtiskajos aspektos patiesi atspoguļo Aģentūras finanšu stāvokli 2014. gada 31. decembrī, kā arī darbības rezultātus un naudas plūsmas minētajā datumā noslēgtajā gadā, kā to nosaka Aģentūras finanšu noteikumi un Komisijas grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi.

Atzinums par pārskatiem pakārtoto darījumu likumību un pareizību

9.

Palāta uzskata, ka 2014. gada 31. decembrī slēgtā gada pārskatiem pakārtotie darījumi visos būtiskajos aspektos ir likumīgi un pareizi.

IEPRIEKŠĒJOS GADOS FORMULĒTO KOMENTĀRU PĒCPĀRBAUDE

10.

Pārskats par koriģējošiem pasākumiem, kas veikti saistībā ar Palātas komentāriem, kuri formulēti iepriekšējos gados, ir izklāstīts I pielikumā.

Šo ziņojumu 2015. gada 8. septembra sēdē Luksemburgā pieņēma Revīzijas palātas IV apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Milan Martin CVIKL.

Revīzijas palātas vārdā –

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OV L 208, 5.8.2002., 1. lpp.

(2)  Aģentūras kompetence un darbības ir apkopotas II pielikumā, kas pievienots šim ziņojumam informācijai.

(3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, finanšu darbības rezultātu pārskats, naudas plūsmas tabula, pārskats par neto aktīvu pārmaiņām un kopsavilkums par svarīgākajām grāmatvedības metodēm un citi paskaidrojumi.

(4)  Tajos ietilpst budžeta izlietojuma pārskats un budžeta izlietojuma pārskata pielikums.

(5)  Komisijas Deleģētā regula (ES) Nr. 1271/2013 (OV L 328, 7.12.2013., 42. lpp.), 39. un 50. pants.

(6)  Komisijas grāmatveža pieņemtie grāmatvedības noteikumi balstās uz Starptautiskās Grāmatvežu federācijas pieņemtajiem starptautiskajiem publiskā sektora grāmatvedības standartiem (IPSAS) vai, ja nepieciešams, uz Starptautisko grāmatvedības standartu padomes izdotajiem starptautiskajiem grāmatvedības standartiem (IAS)/starptautiskajiem finanšu pārskatu sagatavošanas standartiem (IFRS).

(7)  Regula (ES) Nr. 1271/2013, 107. pants.

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES, Euratom) Nr. 966/2012 (OV L 298, 26.10.2012., 1. lpp.).


I PIELIKUMS

Iepriekšējos gados formulēto komentāru pēcpārbaude

Gads

Palātas komentārs

Koriģējošā pasākuma statuss

(Ieviests/ieviešana ir sākta/ieviešana nav sākta/neattiecas)

2011

Palāta konstatēja, ka nepieciešams uzlabot Aģentūras aktīvu pārvaldību. Nav paskaidrotas atšķirības starp iegrāmatoto gada un uzkrāto nolietojumu. Nav uzticamas tās grāmatvedības procedūras un informācija par izmaksām, kas attiecas uz iekšēji radītiem nemateriālajiem aktīviem. Trūkst pierādījumu par administratīvā aprīkojuma krājumu inventarizāciju prasītajā termiņā.

Ieviests attiecībā uz krājumu inventarizāciju

Ieviešana ir sākta attiecībā uz iekšēji radītiem nemateriālajiem aktīviem

2012

Grāmatvedības procedūras un informācija par izmaksām attiecībā uz iekšēji radītiem nemateriālajiem aktīviem nav pilnībā uzticamas.

Ieviešana ir sākta


II PIELIKUMS

Eiropas Jūras drošības aģentūra (Lisabona)

Kompetence un darbības

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

(Līguma par Eiropas Savienības darbību 100. pants)

Kopējā transporta politika

“Eiropas Parlaments un Padome saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru var pieņemt attiecīgus noteikumus par jūras transportu un gaisa transportu”.

Aģentūras kompetence

(Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1406/2002, kurā grozījumi izdarīti ar Regulu (EK) Nr. 1644/2003 un Regulu (EK) Nr. 724/2004, kā arī Regula (ES) Nr. 100/2013)

Mērķi

Eiropas Jūras drošības aģentūru ir izveidota, lai visā Savienībā nodrošinātu augstu, vienveidīgu un efektīvu kuģošanas drošības līmeni, jūras drošību un kuģu izraisītā piesārņojuma novēršanu un pasākumus reaģēšanai uz piesārņojumu.

Aģentūra dalībvalstīm un Komisijai sniedz vajadzīgo tehnisko un zinātnisko palīdzību, kā arī augsti kvalificētu speciālistu palīdzību, lai palīdzētu tām:

pienācīgi piemērot Savienības tiesību aktus attiecībā uz kuģošanas drošību un kuģu izraisītā piesārņojuma novēršanu,

uzraudzīt tiesību aktu īstenošanu,

novērtēt veikto pasākumu efektivitāti.

Pēc pieprasījuma Aģentūra sniedz arī operatīvos līdzekļus un tehnisko un zinātnisko palīdzību, lai palīdzētu dalībvalstīm un Komisijai reaģēt uz kuģu izraisīto jūras piesārņojumu Eiropas Savienībā.

Uzdevumi

Jaunākie grozījumi ir pilnveidojuši Aģentūras pilnvaras, un ļauj EMSA ar tās pamatuzdevumiem labāk palīdzēt Komisijai un dalībvalstīm, kā arī paplašina tās resursu pielietojumu, lai palīdzētu ES dalībvalstīm reaģēt gan uz kuģu izraisīto piesārņojumu, gan uz jūras piesārņojumu, ko izraisa naftas un gāzes ieguves iekārtas. Turklāt papildu uzdevumi ir ieviesti tā, lai ļautu Aģentūrai izmantot tās pieredzi un līdzekļus citām ES darbībām, kas saistītas ar Savienības jūras transporta politiku.

Aģentūras uzdevumi iedalāmi četrās galvenajās jomās, kas atbilst izveides regulai un citiem attiecīgajiem ES tiesību aktiem. Pirmkārt, Aģentūra palīdz Komisijai uzraudzīt, kā tiek ieviesti ES tiesību akti, tostarp tādās jomās kā kuģu apsekošana un sertifikācija, kuģu aprīkojuma sertifikācija, kuģu drošums, jūrnieku mācības un ostas valsts kontrole.

Otrkārt, Aģentūra izstrādā un vada ar jūru saistītas informācijas instrumentus ES līmenī. Nozīmīgi piemēri ir SafeSeaNet kuģu satiksmes uzraudzības sistēma, ar kuru ir iespējams visā ES izsekot kuģiem un to kravām, kā arī negadījumiem un starpgadījumiem, ES LRIT kooperatīvais datu centrs, ar kuru nodrošina zem ES dalībvalstu karoga peldošo kuģu identifikāciju un sekošanu visā pasaulē, un THETIS – informācijas sistēma jaunā ostas valsts kontroles režīma atbalstam.

Līdztekus iepriekš minētajam piekrastes valstīm EMSA ir izveidojusi ātrās reaģēšanas sistēmu jūras piesārņojuma atklāšanai un novēršanai. Tajā ietilpst Eiropas dežūrējošo kuģu tīkls (šie kuģi paredzēti ātrai reaģēšanai naftas produktu noplūdes gadījumā) un Eiropas satelītdienests naftas produktu noplūdes uzraudzībai (CleanSeaNet) – abu tīklu mērķis ir izveidot efektīvu sistēmu, kas aizsargātu ES krastus un ūdeņus no kuģu izraisītā piesārņojuma.

Visbeidzot, Aģentūra konsultē Komisiju par tehniskiem un zinātniskiem jautājumiem, kas attiecas uz kuģošanas drošību un kuģu izraisītā piesārņojuma novēršanu, pastāvīgi vērtējot ieviesto pasākumu efektivitāti un atjauninot tiesību aktus un izstrādājot jaunus. Tā arī atbalsta dalībvalstis un atvieglo sadarbību starp tām un izplata informāciju par labāko praksi.

Pārvaldība

Administratīvā padome

Sastāvs

Viens pārstāvis no katras dalībvalsts, četri pārstāvji no Komisijas un četri attiecīgo nozaru pārstāvji bez balsstiesībām.

Uzdevumi

Pieņemt personāla politikas daudzgadu plānu, gada budžetu, darba programmu, gada pārskatu un izvērstu plānu Aģentūras gatavībai reaģēt uz piesārņojumu un novērst to.

Pārraudzīt izpilddirektora darbu.

Izpilddirektors

Ieceļ Administratīvā padome. Komisija var ierosināt vienu vai vairākus kandidātus.

Ārējā revīzija

Eiropas Revīzijas palāta

Iekšējā revīzija

Eiropas Komisijas Iekšējās revīzijas dienests (IRD)

Aģentūras iekšējās revīzijas darbinieki.

Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

Aģentūrai pieejamie resursi 2014. gadā (2013. g.)

Galīgais budžets

Saistību apropriācijas (C1)

52,4 (57,8) miljoni EUR

Maksājumu apropriācijas (C1)

52,7 (54,0) miljoni EUR

Budžeta grozījumi, ko publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, attiecas uz dažādiem līdzekļu avotiem, no kuriem C1 ir gandrīz vienīgais finansējuma avots. Skaidrības un pārredzamības labad te minētas tikai galvenās un tātad attiecīgās C1 budžeta apropriācijas. Skaitliskā informācija atspoguļo galīgās summas (grozītais budžets).

Darbinieku skaits 2014. gada 31. decembrī

Štata darbinieki

210 (213) amata vietas štatu sarakstā, no tām aizpildītas 198 (203)

Līgumdarbinieki

Budžetā plānotais amata vietu skaits: 30 (29), no tām aizpildītas 27 (25). Aģentūra arī pieņēma darbā piecus no projekta finansētus papildu līgumdarbiniekus.

Norīkotie valstu eksperti

Budžetā plānotais amata vietu skaits: 18 (15), no tām aizpildītas 15 (14).

NB! Attiecībā uz amata vietām štatu sarakstā EMSA ir ņēmusi vērā 207 amata vietu mērķi, kas jāsasniedz līdz 2015. gada 1. janvārim, nevis 2014. gada štatu sarakstā apstiprināto amata vietu skaitu (210).

Produkti un pakalpojumi 2014. gadā (2013. g.)

61 (53) darbsemināri un citi pasākumi (darbsemināros piedalījās 1  689 (1  424) dalībnieki).

45 (35) dažādi mācību kursi, tajos apmācīts 812 (861) valstu speciālisti.

64 (74) inspekcijas un apmeklējumi.

SSN visu gadu bija pieejams par 99,74 % (99,43 %).

CleanSeaNet sistēmā pasūtīts un izanalizēts 2  521 (2  547) satelītattēls.

ES LRIT datu centrs visu gadu bija pieejams par 99,53 %.

Noslēgti līgumi par 17 (16) piesārņojuma novēršanas kuģiem.

71 (69) treniņš un 26 (21) mācības ar piesārņojuma novēršanas kuģiem, (12 (10) praktiskas mācības un 14 (11) paziņošanas pasākumi.

EMSA kuģošanas drošības dienesti darbojušies nepārtraukti.

THETIS visu gadu bija pieejams par 99,64 % (99,61 %).

Avots: Pielikumu ir sagatavojusi Aģentūra.


AĢENTŪRAS ATBILDE

Aģentūra ņem vērā Palātas ziņojumu.