EIROPAS KOMISIJA
Brisel?, 10.7.2015
COM(2015) 334 final
2015/0147(NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem
EEZ Apvienotajā komitejā attiecībā uz grozījumu EEZ līguma II pielikumā (Tehniskie noteikumi, standarti, testēšana un sertifikācija) un XX pielikumā (Vide)
(Degvielas kvalitātes direktīva)
PASKAIDROJUMA RAKSTS
1.PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS
Lai nodrošinātu iekšējā tirgus vajadzīgo juridisko noteiktību un viendabīgumu, EEZ Apvienotajai komitejai EEZ līgumā ir jāiekļauj visi attiecīgie ES tiesību akti iespējami drīzāk pēc to pieņemšanas.
2.APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI
EEZ Apvienotās komitejas lēmuma projekta (pievienots Padomes lēmuma priekšlikumam) mērķis ir grozīt EEZ līguma II pielikumu (Tehniskie noteikumi, standarti, testēšana un sertifikācija) un XX pielikumu (Vide), lai EEZ līgumā iekļautu Direktīvu 2009/30/EK attiecībā uz benzīna, dīzeļdegvielas un gāzeļļas specifikācijām, un ar ko ievieš mehānismu siltumnīcefekta gāzu emisijas kontrolei un samazināšanai, groza Padomes Direktīvu 1999/32/EK attiecībā uz tās degvielas specifikācijām, kuru lieto iekšējo ūdensceļu kuģos, un atceļ Direktīvu 93/12/EEK.
Tā kā EEZ EBTA valstis lūdz pielāgojumus, kas atkāpjas no ES acquis un ievieš izmaiņas, kas ir vairāk nekā tikai tehniski grozījumi, kā paredzēts Padomes Regulas (EK) Nr. 2894/94 1. panta 3. punktā, attiecīgo ES nostāju pieņem Padome.
EBTA puse sniedz šādu skaidrojumu par lūgtajiem pielāgojumiem:
2. panta 5. punkts:
2. panta 5. punktā definētas “dalībvalstis, kur vasarās ir zema apkārtējā temperatūra” Direktīvas 98/70/EK vajadzībām. Islande un Norvēģija būtu jāiekļauj minētajā grupā. Tādēļ a) pielāgojumā ir noteikta to iekļaušana saskaņā ar 2. panta 5. punktu.
3. panta 4. punkts:
Islandē ir izstrādāta jauna procedūra atjaunojamā metanola ražošanai. Atjaunojamā metanola pievienošana benzīnam rada iespēju aizstāt fosilo kurināmo un dekarbonizēt transporta degvielu Islandē. Direktīva 98/70/EK, kurā grozījumi izdarīti ar Direktīvu 2009/30/EK, pieļauj, ka metanola saturs benzīnā ir 3 tilpuma %.
Benzīna sajaukšana ar spirtu rada augstāku tvaika spiedienu degvielā. Direktīvā 2009/30/EK šāds noteikums paredzēts attiecībā uz etanolu, paredzot atkāpi no maksimālā tvaika spiediena limita. Šī atkāpe atbalsta biodegvielas tirgus attīstību. Līdzīga atkāpe attiecībā uz benzīnu, kurā metanola saturs ir 3 tilpuma %, ir nepieciešama, lai vasaras mēnešos ļautu Islandes tirgū laist benzīnu, kas sajaukts ar atjaunojamo metanolu.
Saskaņā ar Komisijas dienestu darba dokumentu, kas pievienots Direktīvas 2009/30/EK priekšlikumam, “[..] Direktīvā 98/70 ir noteikts maksimālais tvaika spiediena limits benzīnam vasaras periodā, lai kontrolētu gaistošo organisko savienojumu (GOS) emisijas. GOS emisijas rada satraukumu, jo 1) tās ir prekursors ozona izveidē, kas kaitē videi un cilvēku veselībai; un 2) daži ogļūdeņraži, piemēram, benzols rada īpašu risku veselībai”.
Nemetāna gaistošo organisko savienojumu ("NMGOS") emisiju daudzums Islandē ir samazinājies; emisiju apjoms 2009. gadā bija par 58 % zemāks nekā 1990. gadā. Islandē vasaras periodā netiek pārsniegtas ozona mērķvērtības ar mērķi aizsargāt cilvēku veselību (maksimālā dienas 8 stundu vidējā vērtība 120 µg/m³), kas noteiktas Direktīvā 2002/3/EK un ko īsteno ar Islandes regulu Nr. 745/2003. Piejaucot metanolu benzīnam, metanols tiek pievienots degvielas GOS emisijām. POCP indekss (fotoķīmiskais ozona radīšanas potenciāls) metanolam (20,5) ir zemāks nekā benzīnam (61), un tas var mazināt augstāka tvaika spiediena radīto ietekmi uz ozona veidošanos.
Attiecībā uz veselības apdraudējumiem kritisks pārskats par zinātniski recenzētām publikācijām par ieelpotu metanola tvaiku toksicitāti nesniedza pierādījumus, uz kuru pamata varētu secināt, ka saskare ar nelielu daudzumu metanola tvaiku radītu nelabvēlīgu ietekmi uz veselību. Vidējā temperatūra Islandē trīs vasaras mēnešos ir zemāka par 11°C. Salīdzinot vidējo vasaras temperatūru Eiropas pilsētās un apstiprinātās benzīna iztvaikošanas kategorijas, redzams, ka benzīnu ar tvaika spiedienu virs 80 kPa izmanto Eiropas pilsētās mēnešos, kad vidējā temperatūra pārsniedz 12°C.
Tāpēc Apvienotās komitejas lēmuma projektā (“AKL”) paredzētajā pielāgojumā ir noteikts, ka Islande vasaras periodā drīkst atļaut laist tirgū benzīnu, kas satur etanolu vai metanolu ar maksimālo tvaika spiedienu 70 kPa, ar nosacījumu, ka izmantotais etanols ir biodegviela vai ka siltumnīcefekta gāzu emisiju ietaupījums, ko panāk, izmantojot metanolu, atbilst kritērijiem, kas noteikti 7.b panta 2. punktā.
7.b panta 6. punkts:
Šis noteikums attiecas uz ES kopējās lauksaimniecības politikas (“KLP”) konkrētu daļu. Tā kā KLP nav EEZ līguma daļa, AKL projektā iekļauts pielāgojuma teksts par 7.b panta 6. punkta nepiemērošanu.
7.a līdz 7.e panta piemērošana attiecībā uz Lihtenšteinu:
Lihtenšteinā nav piegādātāju, kas definēti direktīvas 2. panta 8. punktā. Saskaņā ar Šveices 1996. gada 21. jūnija Likumu par nodokli minerāleļļām, kas ir piemērojams Lihtenšteinai saskaņā ar Lihtenšteinas–Šveices muitas savienību, importētājam vai degvielas glabātavu īpašniekam ir pienākums maksāt ievedmuitas nodokļus par degvielu. Lihtenšteinā nepastāv tiešs benzīna un dīzeļdegvielas imports. Tā kā nevienam piegādātājam nevar piešķirt 7.a līdz 7.e pantā paredzētos pienākumus, šie panti nevar attiekties uz Lihtenšteinu un AKL projektā ir iekļauts attiecīgs pielāgojuma teksts.
3.PRIEKŠLIKUMA JURIDISKIE ASPEKTI
Padomes Regulas (EK) Nr. 2894/94 par EEZ līguma īstenošanas kārtību 1. panta 3. punktā ir paredzēts, ka Padome pēc Komisijas priekšlikuma šādiem lēmumiem izstrādā Eiropas Savienības nostāju.
Komisija iesniedz EEZ Apvienotās komitejas lēmuma projektu, kas Padomei jāpieņem kā Savienības nostāja. Komisija cer pēc iespējas drīz iesniegt EEZ Apvienotajai komitejai minēto nostāju.
2015/0147 (NLE)
Priekšlikums
PADOMES LĒMUMS
par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāieņem
EEZ Apvienotajā komitejā attiecībā uz grozījumu EEZ līguma II pielikumā (Tehniskie noteikumi, standarti, testēšana un sertifikācija) un XX pielikumā (Vide)
(Degvielas kvalitātes direktīva)
EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,
ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 114. pantu, 192. panta 1. punktu un 218. panta 9. punktu,
ņemot vērā Padomes 1994. gada 28. novembra Regulu (EK) Nr. 2894/94 par Eiropas Ekonomikas zonas līguma īstenošanas kārtību un jo īpaši tās 1. panta 3. punktu,
ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,
tā kā:
(1)Līgums par Eiropas Ekonomikas zonu (“EEZ līgums”) stājās spēkā 1994. gada 1. janvārī.
(2)Saskaņā ar EEZ līguma 98. pantu EEZ Apvienotā komiteja var pieņemt lēmumu grozīt inter alia EEZ līguma II pielikumu (Tehniskie noteikumi, standarti, testēšana un sertifikācija) un XX pielikumu (Vide).
(3)EEZ līgumā jāiekļauj Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2009/30/EK.
(4)Tādēļ attiecīgi būtu jāgroza EEZ līguma II pielikums un XX pielikums.
(5)Savienības nostājas EEZ Apvienotajā komitejā pamatā vajadzētu būt pievienotajam lēmuma projektam,
IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.
1. pants
Nostājas, kas Savienības vārdā jāieņem EEZ Apvienotajā komitejā par ierosināto grozījumu EEZ līguma II pielikumā (Tehniskie noteikumi, standarti, testēšana un sertifikācija) un XX pielikumā (Vide), pamatā ir EEZ Apvienotās komitejas lēmuma projekts, kas pievienots šim lēmumam.
2. pants
Šis lēmums stājas spēkā tā pieņemšanas dienā.
Briselē,
Padomes vārdā –
priekšsēdētājs