52014PC0226

Priekšlikums PADOMES LĒMUMS, ar ko nosaka Reģionu komitejas sastāvu /* COM/2014/0226 final - 2014/0128 (NLE) */


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.           PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 305. pantā ir noteikts, ka Reģionu komitejas (turpmāk "Komiteja") locekļu skaits nepārsniedz 350.

Līdz Lisabonas līguma spēkā stāšanās dienai Komitejas sastāvs tika noteikts Līgumos. Tāpēc LESD 305. panta otrajā daļā ir noteikts, ka Padome vienprātīgi pēc Komisijas priekšlikuma pieņem lēmumu, nosakot Komitejas sastāvu.

Ar Protokola par pārejas noteikumiem (36. protokols) 8. pantu tiek saglabāts tāds Komitejas sastāvs, kāds bija iepriekš noteikts ar EK līguma 263. pantu "Kamēr nav stājies spēkā Līgumā par Eiropas Savienības darbību 305. punktā minētais lēmums". No 2013. gada 1. jūlija Komitejas sastāvs tika pielāgots ar Akta par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem 24. panta 1. punktu. Akta 24. panta 2. punktā ir noteikts, ka Komiteju uz laiku paplašina līdz 353 locekļiem, ņemot vērā Horvātijas pievienošanos, laikposmam no pievienošanās dienas līdz tā amata pilnvaru termiņa beigām, kura laikā Horvātija pievienojas Savienībai, vai līdz LESD 305. panta otrajā daļā minētā lēmuma spēkā stāšanās dienai atkarībā no tā, kurš termiņš ir agrāk".

Komitejas pašreizējais pilnvaru laiks beigsies 2015. gada 31. janvārī. Tāpēc ir nepieciešams, lai Padome pieņemtu lēmumu par Komitejas sastāvu pirms tā uzsāks Reģionu komitejas atjaunošanas procedūru laika posmam no 2015. līdz 2020. gadam.

Ir jāatgādina, ka LESD 300. panta 5. punktā ir noteikts, ka noteikumus, kas reglamentē padomdevēju struktūru sastāvu, "Padome regulāri pārskata, ņemot vērā ekonomiskās, sociālās un demogrāfiskās pārmaiņas Savienībā.  Padome, pamatojoties uz Komisijas ierosinājumu, šajā nolūkā pieņem lēmumus".

2.           APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM REZULTĀTI

Reģionu komiteja 2010. gada 6. oktobrī pieņēma ieteikumus Eiropas Komisijai un Padomei par Eiropas Savienības Reģionu komitejas turpmāko sastāvu[1]. Tiek ieteikta pastāvīga sistēma, ko īsteno "ar vienkārša vietu skaita pārdales modeļa palīdzību. Sākot ar mazākajām delegācijām, delegācijas atsakās no vienas vietas, līdz atbrīvojas pēc attiecīgās paplašināšanās kārtas vajadzīgais vietu skaits. Nākamajā paplašināšanās kārtā atteikšanās no vietām jāsāk ar delegāciju, kas sarakstā ir nākamā pēc kārtas. Samazinot vietu skaitu, jānodrošina, lai katrai delegācijai būtu vismaz piecas vietas. Tādējādi tiktu nodrošināta delegāciju savstarpējā proporcionalitāte, plurālisms un solidaritāte".

Komiteja arī "uzskata, ka saskaņā ar minētajiem principiem būtu jānosaka minimālais locekļu skaits, proti, 5 locekļi dalībvalstij ar vismazāko iedzīvotāju skaitu un maksimālais locekļu skaits, proti, 24 locekļi dalībvalstij ar vislielāko iedzīvotāju skaitu".

Komisija apsvēra arī vairākus viedokļus, ko tai izteica dalībvalstis, kuras vēlējās noteikt augstāku vietu skaitu dalībvalstīm ar vislielāko iedzīvotāju skaitu, kā arī uzskatus, kas dokumentēti 2002.–2003. gada Eiropas Konvencijas protokolos un iesniegumos.

Turklāt pēc Starpvaldību konferences, kurā tika pieņemts Lisabonas līguma teksts, nav bijušas tādas ekonomiska, sociāla un demogrāfiska rakstura izmaiņas, kas pamatotu nozīmīgas izmaiņas Komitejas sastāvā. Tāpēc šā priekšlikuma joma skar tikai Komitejas locekļu skaita noteikšanu katrai dalībvalstij.

3.           PRIEKŠLIKUMA JURIDISKIE ASPEKTI

3.1.        Juridiskais pamats

Priekšlikuma pamatā ir LESD 305. panta otrā daļa, kurā paredzēts, ka Padome vienprātīgi pieņem lēmumu, nosakot Komitejas sastāvu.

3.2.        Priekšlikuma skaidrojums

Pēc Horvātijas pievienošanās nav iespējams saglabāt pašreizējo Komitejas sastāvu pilnībā līdz pašreizējo Komitejas locekļu pilnvaru laika beigām, jo tiktu pārsniegts Līgumā noteiktais maksimālais komitejas locekļu skaits.

Līgumos nav paredzēti noteikumi Ekonomikas un sociālo lietu komitejas vai Reģionu komitejas sastāva noteikšanai maksimālā locekļu skaita (350) ietvaros. Pretēji tam, Līguma par Eiropas Savienības darbību 14. panta 2. punktā ir noteikti kritēriji Eiropas Parlamenta sastāvam. Parlamentu veido tieši ievēlēti Savienības pilsoņu pārstāvji, savukārt Komiteju veido reģionālo un vietējo struktūru pārstāvji (LESD 300. panta 3. punkts). Tādējādi galvenajam apsvērumam vajadzētu būt reģionu un vietējo struktūru uzklausīšanai Komitejā, nevis tiešas saiknes noteikšanai ar dalībvalstu iedzīvotāju skaitu.

Komisija uzskata, ka pēc iespējas ir jāsaglabā pašreizējais vietu skaita iedalījums Komitejas sastāvā, jo tas ir panākts vairāku starpvaldību konferenču darba rezultātā.

Tāpēc tiek ierosināts veikt pēc iespējas mazākas izmaiņas, samazināt maksimāli par vienu vietu katrai dalībvalstij piešķirto vietu skaitu un, ievērojot prasību par minimālo vietu skaitu 5 vietas dalībvalstij (pašreizējais vietu skaits Maltai) nolūkā dot iespēju katras dalībvalsts locekļiem iesaistīties visos Komitejas pasākumos, vispirms piemērot šos samazinājumus valstīm ar vismazāko iedzīvotāju skaitu (Luksemburga, Kipra un Igaunija).

Komisija šo priekšlikumu pieņem vienlaicīgi ar priekšlikumu par Ekonomikas un sociālo lietu komitejas sastāvu. Abās komitejās ir jāsaglabā paralēlisma princips vietu skaita piešķiršanā dalībvalstīm.

Komisija uzskata, ka nebūtu piemēroti izstrādāt metodi, ar kuru tiktu iepriekš noteikts vietu sadalījums gadījumiem, kad jauna dalībvalsts pievienojas Savienībai, jo Līgumā ir paredzēta regulāra pārskatīšana un nav sniegti kritēriji, uz kuriem varētu balstīt pastāvīgu metodi.

3.3.        Stāšanās spēkā

Tiek ierosināts, ka Padome atliek šā lēmuma stāšanos spēkā līdz dienai pēc Komitejas pašreizējā pilnvaru laika beigām. Ja spēkā stāšanās netiks atlikta, no Akta par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem 24. panta 2. punkta izrietētu, ka vietu skaita pagaidu palielinājums līdz 353 vairs nebūtu likumīgs no spēkā stāšanās dienas.

2014/0128 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS,

ar ko nosaka Reģionu komitejas sastāvu

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 305. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)       Līguma 300. panta 3. punktā paredzēts, ka Reģionu komiteju veido tādu reģionālo un vietējo struktūru pārstāvji, kurām ir vai nu reģionālas, vai vietējas vēlētas varas pilnvaras, vai arī kuras ir politiski atbildīgi kādam vēlētam forumam.

(2)       Līguma par Eiropas Savienības darbību 305. pantā ir paredzēts, ka Padome nosaka Reģionu komitejas sastāvu. Locekļu skaits nedrīkst pārsniegt 350.

(3)       Reģionu komiteja 2010. gada 6. oktobrī pieņēma ieteikumus Eiropas Komisijai un Padomei par Eiropas Savienības Reģionu komitejas turpmāko sastāvu[2].

(4)       Komitejas sastāvā pēc iespējas ir jāsaglabā pašreizējais vietu skaita iedalījums, jo tas ir panākts vairāku starpvaldību konferenču darba rezultātā.

(5)       Lai Reģionu komitejas sastāvs varētu atbilst Akta par Horvātijas Republikas pievienošanās nosacījumiem 24. pantam līdz pašreizējo locekļu pilnvaru laika beigu datumam, šā lēmumu stāšanās spēkā būtu jāatliek līdz minētajam datumam,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Reģionu komitejas locekļu skaits ir šāds:

Beļģija                                                                         12

Bulgārija                                                                      12

Čehija                                                                          12

Dānija                                                                          9

Vācija                                                                          24

Igaunija                                                                       6

Īrija                                                                              9

Grieķija                                                                       12

Spānija                                                                        21

Francija                                                                       24

Horvātija                                                                     9

Itālija                                                                           24

Kipra                                                                           5

Latvija                                                                         7

Lietuva                                                                        9

Luksemburga                                                              5

Ungārija                                                                      12

Malta                                                                           5

Nīderlande                                                                  12

Austrija                                                                       12

Polija                                                                           21

Portugāle                                                                     12

Rumānija                                                                     15

Slovēnija                                                                     7

Slovākija                                                                     9

Somija                                                                         9

Zviedrija                                                                      12

Apvienotā Karaliste                                                    24.

2. pants

Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc dienas, kurā beidzas Reģionu komitejas pašreizējo locekļu pilnvaru laiks.

Briselē,

                                                                       Padomes vārdā —

                                                                       priekšsēdētājs

[1]               Reģionu komiteja, R/CdR 137/2010 fin, Ieteikumi Eiropas Komisijai un Padomei par Eiropas Savienības Reģionu komitejas turpmāko sastāvu, 2010. gada 6. oktobris.

[2]               CdR 137/2010 fin