52014DC0458

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI par Nolīguma starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam īstenošanas kopīgo pārskatīšanu /* COM/2014/0458 final - 2014/ () */


KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

par Nolīguma starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam īstenošanas kopīgo pārskatīšanu

Nolīgums starp Eiropas Savienību un Austrāliju par gaisa pārvadātāju veikto pasažieru datu reģistra (PDR) datu apstrādi un pārsūtīšanu Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam stājās spēkā 2012. gada 1. jūnijā.

Nolīgumā noteikts, ka pirmo kopīgo pārskatīšanu veic vienu gadu pēc tā stāšanās spēkā un pēc tam regulāri saskaņā ar kopīgu vienošanos. Kopīgā pārskatīšana tika veikta 2013. gada 29. un 30. augustā Kanberā. Tajā galvenā uzmanība bija vērsta uz nolīguma īstenošanu, īpaši uz datu maskēšanu, kā arī uz ES pilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju PDR datu nosūtīšanu trešo valstu iestādēm, kā noteikts nolīguma attiecīgajos pantos un saskaņā ar ES un Austrālijas kopīgo deklarāciju par nolīgumu.

Kopīgās pārskatīšanas pamatā bija metodoloģija, ko izmantoja iepriekšējās kopīgajās pārskatīšanās saistībā ar PDR kopā ar ASV (2005.g. un 2013.g.) un Kanādu (2008.g.). Saskaņā ar šo metodoloģiju pirmajā posmā Eiropas Komisija pirms kopīgās pārskatīšanas nosūtīja Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam anketu. Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests pirms kopīgās pārskatīšanas sniedza rakstiskas atbildes uz anketas jautājumiem. Otrajā posmā ES grupa apmeklēja Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienesta Pasažieru analīzes nodaļu. Trešajā posmā notika sanāksme, kurā piedalījās pārstāvji no Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienesta, Austrālijas Ārlietu un tirdzniecības departamenta, Austrālijas Informācijas komisāra biroja, kā arī Austrālijas Privātuma lietu komisārs un ES grupa, sīkāk apspriežot nolīguma īstenošanu.

Pirms kopīgās pārskatīšanas Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests sniedza ES grupai sīki izstrādātu dokumentāciju par to, kā tas veic PDR datu apstrādi, tai skaitā par PDR kontroles sistēmu, kurā ietverta automatizēto sistēmu pilnīga uzskaite un manuālās pārbaudes PDR datu apstrādei, kā arī citu iekšējo darbības dokumentāciju, PDR ietekmes uz privātumu novērtējumu un Austrālijas Privātuma lietu komisāra jaunākos revīzijas ziņojumus.

ES grupa secināja, ka Austrālija ir īstenojusi nolīgumu pilnīgā saskaņā ar tajā paredzētajiem nosacījumiem. Austrālijas iestādes ievēro to pienākumus atbilstoši nolīgumā ietvertajām datu aizsardzības garantijām un apstrādā PDR datus atbilstoši nolīgumā paredzētajiem nosacījumiem. Austrālijas iestādes neapstrādā PDR datos ietvertus konfidenciālus datus, kas iegūti saskaņā ar nolīgumu, un tās aktīvi mēģina aizvien vairāk uzlabot konfidenciālu datu automatizētu noteikšanu un dzēšanu. Veids, kādā Austrālijas iestādes ļoti mērķtiecīgi novērtē PDR datus attiecībā uz riska rādītājiem, samazina piekļuvi personas datiem. PDR datu apstrāde saskaņā ar nolīgumu tiek pakļauta augsta līmeņa neatkarīgai pārraudzībai, ko veic Austrālijas Informācijas komisāra birojs.

Austrālija ir jāuzteic par veidu, kādā tā piemēro PNRGOV “push” metodi. Lai gan tas ir ārpus nolīguma darbības jomas, ir atzinīgi jāvērtē fakts, ka Austrālija ir paplašinājusi “push” metodes piemērošanu, attiecinot to uz visām aviokompānijām, uz kurām neattiecas nolīgums. Turklāt Austrālija ir "pioniere" PNRGOV standarta ziņojumapmaiņas formāta izstrādē un veicināšanā pasaules mērogā, savās saistībās ar atsevišķām aviokompānijām, kā arī Pasaules Muitas organizācijas (PMO), Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) un Starptautiskās Gaisa transporta asociācijas (IATA) ietvaros mēģinot panākt PDR datu nosūtīšanas standartizēšanu pasaulē.

Abas nolīguma puses plāno apvienot nākamo nolīguma kopīgo pārskatīšanu ar nolīguma kopīgo izvērtēšanu 2016. gada vidū.

Attiecībā uz jautājumiem, kam jāpievēršas turpmāk, vairāk uzmanības jāpievērš sadarbībai tiesībaizsardzības iestāžu jomā, pamatojoties uz apmaiņu ar analītisko informāciju, kas iegūta no PDR datiem. Austrālija tiek aicināta padziļināt savus centienus nodrošināt savstarpīgumu un proaktīvi koplietot analītisko informāciju, kas izriet no PDR datiem, ar ES dalībvalstīm un attiecīgā gadījumā ar Eiropolu un Eurojust. Vienlaikus šādas informācijas saņēmējiem ES būtu jāsniedz pienācīga atgriezeniskā informācija Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam par informācijas izmantošanu un gūtajiem rezultātiem. Austrālija tiek aicināta arī izveidot ziņošanas mehānismu, kas ļaus Austrālijai informēt ES dalībvalstis, ja PDR dati, kas saņemti saskaņā ar nolīgumu, vai analītiskā informācija, kurā šādi dati ietverti, tiks paziņoti trešajām valstīm. Turklāt Austrālijai būtu jāturpina nodrošināt, ka nolīgumā paredzētās garantijas tiek paplašinātas, attiecinot tās arī uz datiem, kas ekstrahēti no PDR, kurus dara zināmus citām Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienesta iestādēm vai citām Austrālijas valsts iestādēm.

Neskarot 24. panta 4. punktu par nolīguma kopīgu izvērtēšanu četrus gadus pēc tā stāšanās spēkā, sākotnējais novērtējums attiecībā uz jautājumu par to, vai PDR sasniedz mērķi atbalstīt cīņu pret terorismu un citiem smagiem starptautiskiem noziegumiem, liecina, ka PDR datu apstrāde sniedz Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam iespēju veikt efektīvu riska izvērtējumu attiecībā uz visiem pasažieriem 72 stundas pirms viņu izceļošanas. Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests apstrādā PDR datus, lai novērtētu informāciju par pasažieriem, ņemot vērā mērķtiecīgus noteikumus, kuros var būt iekļauti vairāki riska rādītāji. Ja novērtējums, izmantojot riska rādītājus, norāda uz ceļotāju ar potenciāli augstu risku, PDR datus kopā ar citu tiesībaizsardzības iestāžu informāciju tālāk apstrādā analītiķis, lai noteiktu, vai ceļotājs rada augstu risku; tas tiek darīts nolūkā palīdzēt identificēt tos ceļotājus, attiecībā uz kuriem ceļojuma galapunktā nepieciešama rīcība. Agrīna to pasažieru identificēšana, kuri var radīt augstu risku, ļauj Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienestam sagatavot nepieciešamo atbildes reakciju, pasažieriem ierodoties galapunktā, un mērķtiecīgāk sagatavot rīcību, vienlaikus nodrošinot leģitīmu ceļotāju ceļošanu un traucējot tos pēc iespējas mazāk. Saskaņā ar Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienesta sacīto, PDR datu analīze kopā ar citu informāciju ir kritiski svarīga, lai Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests spētu identificēt ceļotājus ar augstu risku pirms viņu ierašanās, ņemot vērā cīņu pret terorismu, narkotiku tirdzniecību, identitātes viltošanu, cilvēku tirdzniecību un citiem smagiem starptautiskiem noziegumiem. Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests sniedza piemērus PDR izmantošanai.

Šim ziņojumam pievienotajā kopīgās pārskatīšanas ziņojumā ir trīs nodaļas. 1. nodaļā ir sniegts pārskats par pārskatīšanas kontekstu, mērķi un procesuālajiem aspektiem. 2. nodaļā ir izklāstīti kopīgās pārskatīšanas galvenie secinājumi. Šo nodaļu papildina A pielikums, kurā iekļauta anketa un Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienesta sniegtās atbildes. Visbeidzot, 3. nodaļā sniegti vispārīgie secinājumi, kas izriet no pārskatīšanas. B pielikumā iekļauts pārskatīšanu veikušo ES un Austrālijas grupu dalībnieku saraksts. C pielikumā iekļauti piemēri, ko sniedza Austrālijas Muitas un robežapsardzes dienests par PDR datu izmantošanu Austrālijā.