10.8.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 232/17


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 50. panta 2. punkta a) apakšpunktu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (ES) Nr. 1151/2012 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu kvalitātes shēmām

2013/C 232/06

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51. pantam.

VIENOTS DOKUMENTS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību  (2)

“ANGLESEY SEA SALT”/“HALEN MÔN”

EK Nr.: UK-PDO-0005-01068-11.12.2012

AĢIN ( ) ACVN ( X )

1.   Nosaukums

“Anglesey Sea Salt”/“Halen Môn”

2.   Dalībvalsts vai trešā valsts

Apvienotā Karaliste

3.   Lauksaimniecības produkta vai pārtikas produkta apraksts

3.1.   Produkta veids

1.8. grupa.

Citi Līguma I pielikumā minētie produkti (garšvielas u. c.)

3.2.   Produkta apraksts, uz kuru attiecas nosaukums (1)

Ar nosaukumu “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” apzīmē sāls pārslas, ko ievāc Menai šaurumā Englsi, Ziemeļvelsā. Tās ir balti kristāliskas, plakanas, mīkstas pārslas, kas satur vairāk nekā 30 mikroelementu, bet nesatur nekādas piedevas. Šķirošanā atlasa sāls pārslas, kuru diametrs nepārsniedz 2 cm. Pateicoties minerālvielu saturam, “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” izskats, tekstūra, garša un konsistence ievērojami atšķiras no cita veida sāls. Sālim ir koncentrēta, sāļa garša, un tas ir kraukšķīgs: šādas īpašības sālim piešķir kalcijs un magnijs, kas tajā paliek pēc unikālā skalošanas procesa, kurš piešķir sālim “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” raksturīgo baltumu un tīro garšu bez jebkāda rūgtuma, ko var radīt pārmērīgs kalcija daudzums.

Sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” unikālās īpašības nosaka tā izejvielas – tīrs jūras ūdens – un sāls kristalizēšanas un skalošanas paņēmieni. Sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” ir jūras sāls, kas nesatur nekādas piedevas, bet sastāv no šādiem dabiski sastopamiem mikroelementiem un minerāliem.

Sastāvs:

nātrija hlorīds

vairāk nekā 90 % pēc masas,

ūdens

mazāk par 4 %,

svins

mazāk par 2 mg/kg,

alva

mazāk par 200 mg/kg,

arsēns

mazāk par 0,5 mg/kg,

dzīvsudrabs

mazāk par 0,1 mg/kg,

kadmijs

mazāk par 0,5 mg/kg,

varš

mazāk par 2 mg/kg,

cinks

mikroskopisks daudzums,

magnijs

vismaz 0,2 %,

jods

mazāk par 0,1 mg/kg,

kalcijs

0,08 %–0,15 %.

Tiek ražotas triju veidu sāls pārslas: rupjas, smalkas un maltas.

3.3.   Izejvielas (tikai pārstrādātiem produktiem)

3.4.   Dzīvnieku barība (tikai dzīvnieku izcelsmes produktiem)

3.5.   Īpaši ražošanas posmi, kas jāveic noteiktajā ģeogrāfiskajā apgabalā

Visi ražošanas un sagatavošanas procesi notiek attiecīgajā ģeogrāfiskajā apgabalā un kontrolētos apstākļos, lai nodrošinātu nemainīgu galaprodukta kvalitāti, tostarp:

jūras ūdens sūknēšana un filtrēšana,

sālsūdens koncentrēšana,

kristalizēšana,

sāls kristālu ievākšana,

skalošana.

3.6.   Īpaši noteikumi griešanai, rīvēšanai, iepakošanai u. c.

3.7.   Īpaši noteikumi marķēšanai

4.   Precīza ģeogrāfiskā apgabala definīcija

Englsi sala Ziemeļvelsā. Menai šaurums ir ūdens josla, kas atdala Englsi salu no Velsas kontinentālās daļas. Menai šaurums stiepjas no Fort Belan kontinentālās daļas dienvidrietumu galā (SH 115 610440) un Abermenai punkta Englsi pusē (Lielbritānijas kartogrāfijas dienesta karte 115, SH615 443) līdz līnijai starp molu, kas iesniedzas šaurumā Englsi pusē (koordinātu punkts 580740), un Bangor molu kontinentālajā pusē (koordinātu punkts 582736). Teritorija ir Kernārfonas ostas pārvaldes (Caernarfon Harbour Trust) jurisdikcijā.

5.   Saikne ar ģeogrāfisko apgabalu

5.1.   Ģeogrāfiskā apgabala specifika

Vēsturiski pirmās liecības par sāls iegūšanu Englsi salā nāk jau no romiešu laikiem. Sālsrūpniecība uzplaukumu sasniedza 18. gadsimta sākumā. Salas ziemeļos, Holihedā, ir saglabājušās agrākās sāls ražotnes drupas, kas atrodas Sāls salā (velsiešu valodā – Ynys Halen), kuru ar galveno salu savieno ceļš. Sāls sala savu nosaukumu ieguvusi no sāls ražotnes, kurā pārstrādāja jūras ūdeni, lai iegūtu jūras sāli. Ražotni slēdza 18. gadsimtā, jo sālsūdeni sāka “uzlabot” ar akmens sāli, bet to uzskatīja par sāls viltošanu.

Menai šaurumu apskalo Golfa straumes tīrie ūdeņi, un tā krastos neatrodas nedz lielas pilsētas, nedz lieli rūpniecības uzņēmumi. Bez tam ievērojamā plūdmaiņas amplitūda, kuras rezultātā šaurumā divreiz dienā paisuma laikā notiek ūdens apmaiņa, nodrošina mikroelementu sabalansētību, kas ik dienas atsvaidzina jūras ūdeni un piešķir sālim “Anglesey sea salt/Halen Môn” raksturīgo garšu un izskatu.

Golfa straume plūst no Atlantijas okeāna un apskalo Lielbritānijas rietumkrastu. Pie rietumkrasta jūra ir siltāka nekā pie austrumkrasta, proti, vasarā ūdens virsmas temperatūra sasniedz 15 °C, bet dziļumā – 12 °C. Jūras ūdens vidējais sāļums apvidū ir 34,25–35/1 000, bet var sasniegt pat 36/1 000. Produkta unikalitāti zināmā mērā nosaka ļoti lielā plūdmaiņu amplitūda (vairāk nekā 9,5 m), kas nozīmē, ka divreiz dienā paisuma laikā šaurumā notiek ūdens apmaiņa. Šis netipiskais divtik ilgais paisums, kas notiek, kad Golfa straume apskalo salu, palīdz nodrošināt sabalansētu mikroelementu sastāvu un katru dienu šaurumā ienes jaunus ūdeņus.

Turklāt smilšu sēklis un akmeņu sēklis kalpo kā ūdeņu priekšfiltrs, jo moluski augšanas sezonā patērē jūras ūdenī esošo kalciju. Izejvielu kvalitāte tieši ietekmē jūras sāls kvalitāti; ir pierādīts, ka sezonālas atšķirības ietekmē sāls garšu un tekstūru.

5.2.   Produkta specifika

Sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” unikālās īpašības nosaka tā izejvielas – tīrs jūras ūdens – un sāls kristalizēšanas un skalošanas paņēmieni.

Sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” ir jūras sāls, kas nesatur nekādas piedevas, bet sastāv no dabiski sastopamiem mikroelementiem un minerāliem. Pateicoties šim minerālvielu saturam, “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” izskats, tekstūra, garša un konsistence ievērojami atšķiras no cita veida sāls. Sāls pārslas ir lielas, kraukšķīgas, plakanas, tās nav graudainas. Sālim ir koncentrēta sāļa garša, un tas ir kraukšķīgs. Unikālais skalošanas process piešķir sālim “Anglesey sea salt/Halen Môn” koši baltu krāsu un tīru garšu bez jebkāda rūgtuma, ko var radīt pārmērīgs kalcija saturs. Skalošana notiek, izmantojot koncentrētu sālsūdeni no tā paša vietējā jūras ūdens, lai novērstu kristālu izšķīšanu un nodrošinātu, ka saglabājas pareizais minerālu saturs un līdz ar to sāls garša un izskats.

Darba gaitu sākumā katrs sāls meistars saņem “mācību pasi”, kurā ietverta virkne uzdevumu, kas jāizpilda, lai apgūtu visas sāls iegūšanas procesā nepieciešamās prasmes.

Katru procesa posmu veic, izmantojot “Standarta operāciju procedūras”, kurās sīki izklāstītas veicamās darbības un noteikti sāls kvalitātes standarti.

Sāls meistari tiek apmācīti, kā skalot sāli, līdz tiek sasniegts pareizais kristālu izmērs, garša un izskats. To panāk ar apmācību darba vietā, kā arī salīdzinot galaproduktu ar sāls fotogrāfijām, kas izstādītas sāls ievākšanas vietā un ataino vēlamo sāls pārslas izmēru un formu; kristālus, kas neatbilst šim stingrajam standartam, veido no jauna.

Garšu nosaka, salīdzinot ar neskalotu sāli, kam piemīt asa un rūgta garša, turpretī galaproduktam raksturīga maiga garša un sabalansēts minerālvielu saturs.

5.3.   Saikne starp ģeogrāfisko apgabalu un produkta kvalitāti vai īpašībām (ACVN) vai produkta īpašo kvalitāti, reputāciju vai citām īpašībām (AĢIN)

Sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” īpašības nosaka klimatiskie apstākļi, lielā plūdmaiņu amplitūda un tas, ka apkaimē nenorisinās kuģniecība un nav lielu rūpniecības uzņēmumu.

Ļoti lielā plūdmaiņu amplitūda (vairāk nekā 9,5 m) nozīmē, ka divreiz dienā paisuma laikā Menai šaurumā notiek ūdens apmaiņa. Šis netipiskais, divtik ilgais paisums, kas notiek, kad Golfa straume apskalo salu, palīdz nodrošināt sabalansētu mikroelementu sastāvu un katru dienu šaurumā ienes jaunus ūdeņus. Tas izpaužas arī galaproduktā, par ko liecina sāls “Anglesey sea salt/Halen Môn” izteiktā garša, tāpēc ēdienam jāpieliek mazāks sāls daudzums, lai sasniegtu vēlamo rezultātu. Tekstūru un garšu iespaido arī unikālā minerālvielu sabalansētība. Šefpavārs Henrijs Heriss no agrākā “Fifth Floor Harvey Nichols” restorāna apgalvoja, ka tas “garšo kā vistīrākais okeāns”.

Sāls “Anglesey Sea salt/Halen Môn” pārtikas nozarē ir plaši pazīstams un cienīts gan Apvienotajā Karalistē, gan aiz tās robežām. Tas ir augstākās kvalitātes produkts, ko izmanto daudzi slaveni pavāri un kulināri, un bieži vien ēdienkartēs tas norādīts atsevišķi kā ēdiena sastāvdaļa. Daudzi plaši pazīstami sabiedriskās ēdināšanas un lauksaimniecības produktu uzņēmumi neslēpj, ka dod priekšroku šim sālim.

Daži komentāri, kuros atzītas sāls “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” un paša reģiona labās īpašības.

“Sāls “Anglesey sea salt/Halen Môn” ir nepārspēts: tam raksturīga tīra garša, teicama konsistence un kārdinošs kraukšķīgums.”

Chris Chown

Īpašnieks un pavārs, Plas Bodegroes, Pwllheli, Velsa

“Es izmantoju “Anglesey sea salt/Halen Môn”, jo tas saskan ar manu kulinārijas filozofiju: ja sastāvdaļas ir labas, nav vajadzīgas lielas pūles, lai pagatavotu izcilas maltītes. “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” uzlabo ikviena ēdiena garšu.”

Jane Milton

Pārtikas eksperte, blogotāja un pavāre

“ “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” tiek iegūts ar lielu rūpību, izmantojot inovatīvu sistēmu, kas ļauj saglabāt visus mikroelementus un minerālus, kuri sastopami Menai šauruma svaigajā un mutuļojošā jūras ūdenī. “Anglesey Sea Salt/Halen Môn” kompleksā minerālu struktūra atdzīvina un atspirdzina garšas kārpiņas, tādēļ ēdiens garšo sevišķi labi.”

Colin Pressdee

Ēdienu apskatniece

“Anglesey Sea Salt/Halen Môn trauslās pārslas atstāj gardu pēcgaršu līdzīgi kā tīrais Englsi jūras ūdens, no kura tas iegūts, un ikvienam ēdienam piešķir kārdinošu garšu. Pārsteidzošas izjūtas!”

Simon Majumdar

Rakstnieks, ēdienu apskatnieks un ekrāna personība

Atsauce uz specifikācijas publikāciju

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 (3) 5. panta 7. punkts)

http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/anglesey-sea-salt-pdo-spec-20120905.pdf


(1)  OV L 343, 14.12.2012., 1. lpp.

(2)  Aizstāta ar Regulu (ES) Nr. 1151/2012.

(3)  Skat. 2. atsauci.