52013PC0134

Priekšlikums PADOMES LĒMUMS par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāpieņem Stokholmas Konvencijas par noturīgiem organiskiem piesārņotājiem Pušu Sestajā konferencē attiecībā uz priekšlikumu par grozījumiem A un B pielikumā /* COM/2013/0134 final - 2013/0075 (NLE) */


PASKAIDROJUMA RAKSTS

1.           PRIEKŠLIKUMA KONTEKSTS

Stokholmas Konvencija par noturīgajiem organiskajiem piesārņotajiem (NOP)[1] tika pieņemta 2001. gada maijā ANO Vides programmas (UNEP) satvarā. Eiropas Savienība un tās dalībvalstis[2] ir šīs Konvencijas Puses[3], un Konvencijas noteikumi ES tiesību aktos ir tikuši iestrādāti ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr. 850/2004 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem, ar ko groza Direktīvu 79/117/EEK[4] (turpmāk NOP regula).

Stokholmas Konvencijas vispārējais mērķis ir cilvēka veselības un vides aizsardzība pret NOP. Tajā ir īpaša norāde uz 1992. gada Riodežaneiro Deklarācijas par vidi un attīstību 15. principā izklāstīto piesardzības pieeju. Šis princips ir iestrādāts Konvencijas 8. pantā, kurā paredzēti noteikumi par papildu ķīmisko vielu iekļaušanu Konvencijas pielikumos.

Pušu Sestajā konferencē 2013. gada maijā būtu jāpieņem lēmums par to, lai Stokholmas Konvencijas A pielikumā, kurā uzskaitītas vielas, kuru izmantošana un ražošana jāpārtrauc, iekļautu jaunu vielu – heksabromciklododekānu (HBCDD)[5] –, ko 2008. gadā ierosināja Norvēģija. Vienlaikus būtu jāpieņem lēmums par to, lai svītrotu vairākus perfluoroktānsulfoskābes (PFOS) un tās atvasinājumu ražošanas, laišanas tirgū un izmantošanas specifiskos izņēmumus un pieļaujamos izmantošanas mērķus.

            HBCDD un ES tiesību akti

HBCDD tiek izmantots tikai kā antipirēna piedeva putu polistirolā (EPS), ekstrudētā polistirolā (XPS), triecienizturīgajā polistirolā (HIPS), kā arī polimēru dispersijā tekstilijām.

HBCDD ir noturīga, bioakumulatīva un toksiska (PBT) viela. Tāpēc tā noteikta kā īpaši bīstama viela (SVHC) saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Regulu (EK) Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH)[6]. 2011. gadā HBCDD tika iekļauts[7] REACH XIV pielikumā, un tādējādi uz to attiecas minētajā regulā noteiktā atļaujas saņemšanas procedūra. Tāpēc, ja kāda persona pēc 2015. gada 21. augusta (t. s. rieta datuma) vēlas laist tirgū un/vai izmantot HBCDD, šai personai līdz 2014. gada 21. februārim jāiesniedz Eiropas Ķīmisko vielu aģentūrai (ECHA) pieteikums, lai saņemtu atļauju attiecīgam lietojumam. Pēc 2015. gada 21. augusta HBCDD laišana tirgū un izmantošana būs aizliegta, ja vien kādai konkrētai personai nav piešķirta atļauja īpašam lietojumam.

Pēc 2015. gada 21. augusta HBCDD saturošu EPS, XPS, HIPS un tekstiliju ražotāji ES drīkstēs šādus materiālus ražot tikai tad, ja būs saņēmuši atļauju. Uz HBCDD saturošām importētām precēm REACH paredzētā atļauja neattiecas.

Lai nodrošinātu, ka īstenošana ES atbilst tās starptautiskajām saistībām, Stokholmas Konvencijas A, B un/vai C pielikumā[8] uzskaitītās vielas būs jāiekļauj arī NOP regulā.

            PFOS un ES tiesību akti

Konvencijas Pušu Ceturtajā konferencē, kas risinājās no 2009. gada 4. līdz 8. maijam, tika panākta vienošanās cita starpā Konvencijas B pielikumā iekļaut PFOS un tās atvasinājumus, paredzot vairākus specifiskus izņēmumus un pieļaujamos izmantošanas mērķus. ES īstenošanas tiesību akti ir ierobežojošāki nekā Stokholmas Konvencija, jo tajos nav ietverti izņēmumi un pieļaujamie izmantošanas mērķi, kas ES tika aizliegti jau ar REACH. Tas tika darīts, lai ievērotu visaptverošo principu nepazemināt vides aizsardzības līmeni ES.

            Procedūra jaunu NOP vielu iekļaušanai un Konvencijas pielikumu grozīšanai

Saskaņā ar Konvencijas 8. pantu Puses var iesniegt sekretariātam priekšlikumus par vielu iekļaušanu A, B un/vai C pielikumā. Priekšlikumus izskata Noturīgo organisko piesārņotāju izvērtēšanas komiteja (NOP IK).

Ja izvērtēšanā secina, ka attiecīgajai vielai tās pārneses dēļ vidē lielā attālumā var būt būtiski kaitīga iedarbība uz cilvēka veselību un/vai vidi, un tāpēc vajadzīga globāla mēroga rīcība, priekšlikumu pieņem un sagatavo risku pārvaldības novērtējumu, kurā ietilpst iespējamo kontroles pasākumu analīze. Pamatojoties uz minēto novērtējumu, NOP IK pieņem ieteikumu Pušu konferencei (PK) par attiecīgās vielas iekļaušanu A, B un/vai C pielikumā. Galīgo lēmumu par iekļaušanu pieņem PK.

Eiropas Savienībā A, B un/vai C pielikuma grozījumi stājas spēkā vienu gadu pēc tam, kad par to pieņemšanu Pušu konferencē paziņo depozitārijs.

            NOP IK ieteikumi

Savā astotajā sanāksmē 2012. gada oktobrī NOP IK pieņēma lēmumu ieteikt HBCDD iekļaut Konvencijas A pielikumā ar specifiskiem izņēmumiem attiecībā uz EPS un XPS ražošanu un izmantošanu būvniecībā. NOP IK ieteikums pamatojas uz to, ka HBCDD ir pieejamas alternatīvas. Tomēr ir apšaubāms, ka tās pietiekamā daudzumā būs pieejamas jau drīz un ka īsā laikā būs iespējams pielāgot būvniecībai paredzētā EXP un EPS ražošanas sistēmu, jo īpaši dažās attīstības valstīs.

NOP IK savā lēmumā atzīmē arī to, ka HBCDD saturošu ražojumu un izstrādājumu apglabāšana to ekspluatācijas beigās radīs ilgtermiņa emisijas vidē un ka, ja HBCDD tiks iekļauts Konvencijas A pielikumā, atkritumu apsaimniekošanas pasākumi saskaņā ar Konvencijas 6. panta 1. punkta d) apakšpunktu nodrošinātu, ka HBCDD saturoši ražojumi un izstrādājumi tiek apglabāti tādā veidā, ka tajos esošie noturīgie organiskie piesārņotāji tiek iznīcināti vai apglabāti citā videi nekaitīgā veidā.

Saskaņā ar Konvencijas 8. panta 9. punktu NOP IK ir pieņēmusi lēmumu iesniegt minēto ieteikumu izskatīšanai Pušu konferencē, kas notiks 2013. gada maijā.

NOP IK pieņēma arī vairākus ieteikumus par alternatīvām PFOS izmantošanai atklātos lietojumos. Savos ieteikumos NOP IK uzskata, ka ir kļuvusi pieejama informācija par drošāku PFOS alternatīvu komerciālu pieejamību un to efektivitāti, un aicina puses pārtraukt PFOS izmantošanu šādām vajadzībām: ugunsdzēsības putas; insekticīdi ievazātu sarkano ugunsskudru un termītu apkarošanai; dekoratīvā metalizācija; paklāji; āda un apģērbi; tekstilijas un tapsēšana. Turklāt NOP IK aicina puses izmantot PFOS tikai noslēgtās sistēmās, ja to izmanto metalizēšanai (cietajai).

            NOP IK ieteikumi un ES tiesību akti

Ja Pušu sanāksmē 2013. gada maijā NOP IK ieteikums tiks pieņemts, tas nozīmēs, ka starptautiskā līmenī tiek aizliegts ražot, laist tirgū un izmantot HBCDD, izņemot ar būvniecību saistītos EPS un XPS lietojumos. Šis specifiskais izņēmums būs spēkā piecus gadus un, ja nepieciešams, to varēs pagarināt vēl par pieciem gadiem.

Ja HBCDD tiks iekļauts Konvencijas A pielikumā, būs jāgroza NOP regula. Saskaņā ar minētās regulas 14. panta 1. punktu gadījumos, kad vielas iekļauj Konvencijā, izmaiņas regulas pielikumos var izdarīt saskaņā ar parastajām komiteju procedūrām, kas noteiktas Lēmuma 1999/468/EK[9] 5.a pantā, ņemot vērā Regulas (ES) Nr. 182/2011[10] 10. un 11. pantu. HBCDD iekļaušanai Konvencijā vajadzētu notikt tā, lai tam sekojošo NOP regulas grozījumu varētu piemērot, tiklīdz ir pabeigta HBCDD izmantošanas atļaujas piešķiršanas procedūra saskaņā ar REACH. Tas var nozīmēt, ka Konvencijas Pusēm jāļauj atlikt attiecīgā NOP lēmuma transponēšanu līdz 2016. gada februārim.

Konvencijā paredzētajam, laikā ierobežotajam izņēmumam ir līdzīgs mērķis kā REACH paredzētajai atļaujas piešķiršanas procedūrai. Abi minētie pasākumi nozīmē, ka uzņēmējiem pakāpeniski jāpārtrauc problemātisko vielu ražošana un izmantošana, bet vienlaikus tam tiek paredzēts saprātīgs termiņš. Attiecībā uz HBCDD abu instrumentu īstenošanas laiks sakritīs, tādējādi tiem būs līdzīga ietekme uz lielāko daļu[11] ES tirgus. Tie HBCDD ražotāji, tirgotāji un lietotāji, kuru darbība saistīta ar EPS un XPS lietojumu būvniecībā, uz ko attiecas izņēmums, varēs iesniegt pieteikumus un saņemt izmantošanas atļaujas saskaņā ar REACH. Tiem ražotājiem, tirgotājiem un lietotājiem, kuru darbība saistīta ar HBCDD izmantošanu HIPS, tekstilijās un ar būvniecību nesaistītu EPS un XPS lietojumu, ir jāpāriet uz alternatīvu materiālu izmantošanu. Tomēr saistībā ar alternatīvu pieejamību, attiecīgo tirgu nelielo izmēru un – tekstiliju gadījumā – pamatojoties uz pašreizējām tirgus tendencēm, proti, HBCDD izmantošanas ievērojamu samazināšanos pēdējos gados, ir maz ticams, ka attiecīgie uzņēmēji iesniegs pieteikumus atļauju saņemšanai. Tāpēc pat tad, ja HBCDD netiks iekļauts Konvencijā, sagaidāms, ka šāda veida lietojumi ES pakāpeniski tiks pārtraukti un saskaņā ar REACH faktiski aizliegti pēc 2015. gada 21. augusta.

Lai gan abu pasākumu ietekme uz ES tirgu kopumā ir līdzīga, HBCDD iekļaušana Konvencijā un īstenošana ES tiesību aktā sniegs ievērojamu pievienoto vērtību. HBCDD ir noturīgs organiskais piesārņotājs, kura pārnese vidē var notikt lielos attālumos. Tāpēc ar REACH atļaujas piešķiršanas procedūru var nepietikt, lai aizsargātu ES iedzīvotājus un vidi pret negatīvu HBCDD ietekmi, jo tas neietekmēs HBCDD ražošanu un izmantošanu trešās valstīs. Šā iemesla dēļ ir vajadzīga rīcība pasaules mērogā. Turklāt HBCDD iekļaušana Konvencijā izlīdzinās konkurences apstākļus starp tā lietotājiem ES un trešās valstīs. ES lietotājiem saskaņā ar REACH ir jāiegulda līdzekļi, lai pārietu uz alternatīviem risinājumiem un/vai sagatavotu pieteikumus atļauju saņemšana, bet trešo valstu lietotājiem patlaban šādu pienākumu nav, jo uz importētām precēm REACH atļauju saņemšana neattiecas. Ja HBCDD tiks iekļauts Konvencijā ar noteiktu izņēmuma laiku, trešo valstu uzņēmējiem būs jāsāk ieguldīt pārejā uz alternatīvām tieši tāpat, kā REACH atļaujas saņemšanas process to liek darīt ES lietotājiem.

Kad NOP IK ieteikumu par HBCDD būs pieņēmusi PK, tas ES tiesību aktos būtu jāīsteno tā, lai REACH un NOP regula papildinātu viena otru, nevis būtu pretrunā. Tas nozīmē, ka izņēmumi saistībā ar lietojumu būvniecībā, tos īstenojot ar NOP regulu, būs tikpat ierobežoti kā tie, kuriem atļauja saņemta saskaņā ar REACH. Šāda pieeja atbildīs vispārīgajam principam nepazemināt vides aizsardzību ES. Tas arī aizsargās to uzņēmēju ieguldījumus, kuri saņēmuši atļaujas atbilstoši REACH. Izņēmumam saskaņā ar NOP regulu vajadzēs būt ierobežotam laikā. Tas nozīmē, ka, ja vien to nepagarina, izņēmums zaudēs spēku 5 gadus pēc stāšanās spēkā (2021. gada februāris). Tomēr, ja, neraugoties uz nozares sniegto informāciju, HBCDD aizstāšanai būs nepieciešams ilgāks laiks, ES var ierosināt pagarināt Konvencijā noteiktā izņēmuma spēkā esamību vēl par 5 gadiem (2026. gada februāris).

Attiecībā uz PFOS un tās atvasinājumiem NOP IK lēmumā uzskaitīto specifisko izņēmumu svītrošanai nebūs ietekmes uz ES likumdošanu tāpēc, ka attiecīgie izņēmumi vai nu netika īstenoti NOP regulās, vai arī to termiņš jau ir beidzies. Vienīgais izņēmums še ir patlaban saskaņā ar NOP regulu noteiktais izņēmums PFOS lietošanai metalizācijā (cietajā) nenoslēgtās sistēmās, kur to izmanto par slapināšanas līdzekli vadāmās galvanizācijas sistēmās. Tomēr šis izņēmums saskaņā ar NOP regulu ir spēkā tikai līdz 2015. gada 26. augustam.

            ES nostāja

Ņemot vērā iepriekš minēto, Stokholmas Konvencijas Pušu Sestajā konferencē Eiropas Savienībai būtu jāatbalsta HBCDD iekļaušana Konvencijas A pielikumā (izņemot tā ražošanu un izmantošanu būvniecībā lietojamam EPS un XPS). Konvencijas Pusēm vajadzētu atļaut atlikt HBCDD iekļaušanas transponēšanu līdz 2016. gada februārim. Turklāt Eiropas Savienībai vajadzētu atbalstīt attiecīgo PFOS un tās atvasinājumu specifisko izņēmumu un pieļaujamo izmantošanas mērķu svītrošanu, izņemot attiecībā uz izņēmumu to izmantošanai par slapināšanas līdzekli vadāmās galvanizācijas sistēmās. Šis izņēmums būtu jāsaglabā līdz tā termiņa beigām 2015. gadā. Izņēmuma termiņu pēc tam nevajadzētu pagarināt.

2.           APSPRIEŠANĀS AR IEINTERESĒTAJĀM PERSONĀM UN IETEKMES NOVĒRTĒJUMU REZULTĀTI

Attiecīgos riskus un sociālekonomiskos apsvērumus saistībā ar HBCDD izmantošanu ES un pasaulē 2008. gadā pētīja ECHA un laikposmā no 2009. līdz 2012. gadam – NOP IK. Abi pētījumi ietvēra apspriešanos ar ieinteresētajām personām.

            Apspriešanās

Kad tika saņemts ieteikums HBCDD iekļaušanai REACH XIV pielikumā, ECHA sagatavoja pamatojuma dokumentu[12], kas atbalstīja ieteikumu. Minētais pamatojuma dokuments bija balstīts uz šādu dokumentu: Data on Manufacture, Import, Export, Uses and Releases of HBCDD as well as Information on Potential Alternatives to its Use[13] (Dati par HBCDD ražošanu, importu, eksportu, lietošanu un noplūdēm, kā arī informācija par iespējamām alternatīvām tā lietošanai). Abi dokumenti tika nodoti publiskai apspriešanai.

Abos minētajos dokumentos izklāstītā informācija par ražošanu, importu un eksportu, lietošanu un noplūdēm pamatojas uz riska novērtējuma ziņojumu, kā arī papildu datiem, ko 2008. gada oktobrī sniegusi HBCDD rūpniecisko lietotāju grupa. Šajos papildu datos ir ietverts datu kopsavilkums par HBCDD kopējo pārdošanas un patēriņa apjomu visā ES katram gadam laikposmā no 2003. līdz 2007. gadam. Informācija par iespējamām alternatīvām HBCDD ir iegūta no plaša avotu klāsta, tostarp nozares un regulatoru pārskatiem, kas veikti nolūkā noteikt iespējamās aizstājējvielas/paņēmienus.

Savā septītajā sanāksmē NOP IK pieņēma riska pārvaldības novērtējumu (RPN) HBCDD[14]. Par šo RPN notika apspriešanās ar ieinteresētajām personām, tostarp nozares pārstāvjiem, un laikposmā no 2010. līdz 2012. gadam NOP IK uzaicināja ad hoc HBCDD darba grupu, kas sagatavoja RPN, savākt papildu informāciju par HBCDD. NOP IK vienojās pārskatīt papildu informāciju un astotajā sanāksmē apspriest, vai norādīt Konvencijas pielikumu un iespējamus izņēmumus, kas PK jāapsver, iekļaujot HBCDD. Informāciju iesniedza divdesmit sešas Puses un valstu novērotāji[15]. Turklāt informāciju iesniedza arī septiņi nevalstiski novērotāji[16].

            Apspriešanas rezultāti

Ar HBCDD iekļaušanu Konvencijā saskaņā ar NOP IK ieteikumu un tam sekojošo īstenošanu ES, izmantojot NOP regulu, tiks aizliegta HBCDD ražošana, laišana tirgū un izmantošana HIPS, tekstilijās, kā arī ar būvniecību nesaistītos EPS un XPS lietojumos.

            HIPS

Saskaņā ar ECHA publicētajiem dokumentiem HIPS ar HBCDD galvenokārt izmanto video un audio aprīkojumā, elektrolīniju sadales kārbās, būvniecības nozarē un ledusskapju oderējumā. Dažādos avotos aplēstais HBCDD saturs liesmas slāpējošos HIPS ir 1–7 % (pēc masas), un ES riska novērtējuma ziņojumā ņemts vērā reālistisks sliktākais variants, proti, ka HIPS sastāvā ir 7 % HBCDD. Eiropā dažos pēdējos gados izmantošanas apjoms nav mainījies, un tiek lēsts, ka tas ir 210 tonnas gadā (1,81 % no HBCDD kopējā izmantojuma ES).

HBCDD plaši neizmanto HIPS, un ir pamatoti pieņemt, ka šim lietojumam ir pieejami alternatīvi antipirēni. Kā HBCDD alternatīvas HIPS var izmantot šādas ķīmiskas vielas: etilēnbis(tetrabromftalimīdu) (EBTPI) (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots); dekabromdifeniletānu (DBDPE) (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots; DBDPE plaši izmanto HIPS un tekstilijās, un tā iedarbība ir labāka nekā HBCDD, bet cena aptuveni tāda pati kā HBCDD); trifenilfosfātu (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots); bisfenola A bis (bifenilfosfātu) (BDP) (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots); difenilkrezilfosfātu (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots).

Citas ķīmiskās vielas, ko HIPS var izmantot HBCDD vietā, ir dažādi bromēti antipirēni, ko izmanto kopā ar antimona trioksīdu (ATO). Tās ir: tri(bromneopentil)fosfāts; tetrabrombifenols A-Bis(2,3-dibrompropilēteris) (TBBPA‑DBPE); 2,4,6-tri(2,4,6-tribromfenoksi)-1,3,5 triazīns; etān-1,2-bis(pentabromfenils) un etilēnbis(tetrabromftalimīds).

Tirgū ir pieejami arī alternatīvi materiāli HIPS. Konkrētāk, elektroizstrādājumos HIPS var aizstāt ar dažādiem alternatīviem materiāliem, tostarp polikarbonāta / akrilnitrila butadiēna stirola (PC/ABS), polistirola / polifenilēna ētera (PS/PPE) un polifenilēna ētera / triecienizturīga polistirola (PPE/HIPS) maisījumiem bez antipirēniem, vai izmantojot nehalogenētus fosfora antipirēnus.

            Tekstilijas

Saskaņā ar ECHA publicētajiem dokumentiem HBCDD tekstilijās izmanto, lai ievērotu Lielbritānijas un Vācijas DIN antipirēnu standartus, un galvenokārt tas tiek izmantots mīkstajās mēbelēs, transportlīdzekļu sēdekļos, drapērijās, gultu matraču audumos, interjera un automobiļu tekstilijās. Aplēsts, ka iespējamā HBCDD koncentrācija galaproduktā ir 10-15 %. Pēc ievērojama šādas lietošanas samazinājuma dažu pēdējo gadu laikā tiek lēsts, ka tekstilpārklājumos patlaban tiek izmantotas aptuveni 210 tonnas HBCDD gadā (1,81 % no HBCDD kopējā patēriņa ES).

Tika pieņemts, ka salīdzinoši nelielais tekstilpārklājumos izmantotais HBCDD daudzums un tā izmantošanas lielais samazinājums dažos pēdējos gados saistīts ar to, ka ir pieejamas līdzvērtīgi efektīvas alternatīvas. No antipirēnu izmantošanu tekstilijās var izvairīties, ja pats materiāls ir neuzliesmojošs vai ir ar zemu uzliesmojamību. Tāpēc kā barjermateriālus mēbelēs var izmantot dažus dabiskus materiālus, piemēram, vilnu. Citi materiāli ar antipirēnām īpašībām ir pavedieni ar fosfora piedevu, poliestera šķiedra un aramīdi. Turklāt ir pieejamas vairākas ķīmiskas vielas, ko var izmantot kā HBCDD aizvietojošas alternatīvas tekstilijās.

Attiecībā uz tekstiliju aizmugures pārklājumu HBCDD ķīmiskās alternatīvas ir, piemēram, dekabromdifeniletāns (DBDPE) (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots); etilēna bis(tetrabromftalimīds) (tehniski iespējams, komerciāli pieejams un plaši izmantots); hlorētie parafīni (tehniski iespējami, komerciāli pieejami un plaši izmantoti) un amonija polifisfāti (tehniski iespējami, komerciāli pieejami un plaši izmantoti). Tomēr būtu jāatzīmē, ka, izņemot amonija polifosfātus, šīs ir halogenētas un noturīgas vielas, kuras vēlāk, iespējams, pašas klasificēs kā NOP. Turklāt īsās ķēdes hlorētie parafīni (SCCP) jau ir aizliegti[17] saskaņā ar NOP regulu.

Attiecībā uz tekstilijām ugunsdrošību var panākt arī, izmantojot intumescences sistēmas. Intumescence ir putu apdeguma veidošanās, kas darbojas kā siltumizolators. Intumescences sistēmu parasti veido oglekļa avots, no kura veidojas apdegums, skābi veidojošs savienojums un savienojums, kas sadalās, veidojot gāzes, kas liek apdegumam uzpūsties.

            Ar būvniecību nesaistīti EPS un XPS lietojumi

Saskaņā ar 2011. gada ziņojumu par HBCDD patēriņa EPS un XPS novērtējumu saistībā ar valstu ugunsdrošības noteikumiem[18] ES 70 % no EPS izmanto būvniecībā, 25 % iepakojumā (rūpnieciskajā un pārtikas) un 5% citām vajadzībām. Kopumā tiek uzskatīts, ka iepakojuma materiālos HBCDD nav. Galvenais HBCDD saturošu EPS lietojums, kas nav saistīts ar būvniecību, ir tā izmantošana automobiļu bērnu sēdekļos, lai izpildītu FMVSS 302 standarta prasības. Šķiet, ka ES nav nekāda ar būvniecību nesaistīta HBCDD saturošu XPS lietojuma.

Divus gadus ilgajā apspriešanas periodā no valdībām un nozares nav saņemti pieprasījumi par specifisku izņēmumu noteikšanu ar būvniecību nesaistītai EPS un XPS izmantošanai. Tāpēc tiek pieņemts, ka vai nu ir alternatīvas ķīmiskas vielas, ko izmanto šādām citām vajadzībām, vai arī alternatīvi materiāli.

            EPS un XPS lietojums būvniecībā

Eiropas Savienībā HBCDD galvenokārt izmanto EPS un XPS ražošanai. HBCDD saturošu EPS galvenokārt izmanto būvniecībā. Šķiet, ka HBCDD saturošs XPS tiek izmantots tikai būvniecības lietojumiem.

Patlaban ir pieejams piemērots antipirēns HBCDD aizstāšanai vairumā būvniecībā izmantojamo XPS un EPS, tomēr tā daudzums nav pietiekams, jo būtu nepieciešami daudz augstāki nehalogēnu antipirēnu līmeņi (EPS un XPS satur attiecīgi 0,7 % un 2,5 % HBCDD). 2011. gada martā Great Lakes Solutions paziņoja par EPS un XPS piemērota stirola un butadiēna antipirēna augstas molekulmasas bromēta kopolimēra (polimēriskais FR) ražošanas apjoma palielināšanu. Tomēr sagaidāms, ka paies vairāki gadi, pirms nozare pilnībā pāries uz šo tehnoloģiju. Saskaņā ar nozares apdraudējuma novērtējumu, tas ir noturīgs, bet ne bioakumulatīvs vai toksisks kopolimērs.

Saskaņā ar NOP IK astotās sanāksmes laikā sniegto informāciju, patlaban polimēriskā FR izmēģinājuma daudzums tiek nodots testēšanai pakārtotajiem lietotājiem. Rūpnīcas mēroga ražošanas izmēģinājumi ir norisinājušies sekmīgi, un Great Lakes Solutions-Chemtura Corporation polimēriskajam FR vajadzētu kļūt komerciāli pieejamam 2012. gadā. ICL-Industrial Products nesen paziņoja par mērķi uzsākt komerciālu ražošanu līdz 2014. gadam (10 000 milj. t). No Albemarle (ASV) šī ķīmiskā viela būs komerciāli pieejama 2014. gadā. Tādējādi pietiekamai jaudai HBCDD aizstāšanai vajadzētu tikt sasniegtai 3‑5 gadu laikā.

Ņemot vērā minēto attīstību, būtu atbalstāms laikā ierobežots izņēmums attiecībā uz HBCDD saturošu EPS un XPS lietojumu būvniecībā, lai nodrošinātu nozarei pietiekamu laiku pārejai uz alternatīvām.

3.           PRIEKŠLIKUMA JURIDISKIE ASPEKTI

Priekšlikums ir par Padomes lēmumu, pamatojoties uz LESD 192. panta 1. punktu un 218. panta 9. punktu, kurā nosaka, kāda nostāja ES vārdā ieņemama Stokholmas Konvencijas par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem Pušu 6. konferencē attiecībā uz priekšlikumu grozīt A un B pielikumu.

LESD 218. panta 9. punkts ir piemērots juridiskais pamats, jo akts, ko paredzēts pieņemt Pušu 6. konferencē, ir lēmums, ar kuru groza Stokholmas Konvenciju, kam ir juridiskas sekas.

2013/0075 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES LĒMUMS

par nostāju, kas Eiropas Savienības vārdā jāpieņem Stokholmas Konvencijas par noturīgiem organiskiem piesārņotājiem Pušu Sestajā konferencē attiecībā uz priekšlikumu par grozījumiem A un B pielikumā

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 192. panta 1. punktu saistībā ar 218. panta 9. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

tā kā:

(1)       Pamatojoties uz Padomes 2004. gada 14. oktobra Lēmumu 2006/507/EK par to, kā Eiropas Kopienas vārdā noslēdz Stokholmas Konvenciju par noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem[19], Eiropas Savienība 2004. gada 16. novembrī ratificēja Stokholmas Konvenciju par noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem („Konvencija”).

(2)       Eiropas Savienība ir iestrādājusi Konvencijā paredzētos pienākumus Eiropas Savienības tiesību aktos, izmantojot Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa Regulu (EK) Nr. 850/2004 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem, ar ko groza Direktīvu 79/117/EEK[20] („NOP regula”).

(3)       Eiropas Savienība stingri uzsver nepieciešamību pakāpeniski papildināt Konvencijas A, B un/vai C pielikumu, tajos iekļaujot jaunas vielas, kas atbilstoši kritērijiem ir noturīgi organiskie piesārņotāji (NOP), ņemot vērā piesardzības principu, lai sasniegtu Konvencijas mērķi un izpildītu Johannesburgas 2002. gada samitā panākto visu valstu valdību apņemšanos par ķīmisko vielu kaitīgās iedarbības iespējami pilnīgu samazināšanu līdz 2020.gadam.

(4)       Saskaņā ar Konvencijas 22. pantu, Pušu konferencē (PK) var tikt pieņemti lēmumi par Konvencijas A, B un C pielikuma grozīšanu. Minētie lēmumi stājas spēkā vienu gadu pēc tam, kad par grozīšanu ir paziņojis depozitārijs, izņemot tajās valstīs, kuras izvēlējušās nepiedalīties.

(5)       Pēc pieteikuma saņemšanas no Norvēģijas 2008. gadā par heksabromciklododekāna (HBCDD)[21] iekļaušanu saskaņā ar Konvenciju izveidotā Noturīgo organisko piesārņotāju izvērtēšanas komiteja (NOP IK) ir pabeigusi darbu pie HBCDD. NOP IK ir konstatējusi, ka HBCDD atbilst Konvencijas kritērijiem tā iekļaušanai A pielikumā. Gaidāmajā Konvencijas Pušu konferencē plānots pieņemt lēmumu par HBCDD iekļaušanu Konvencijas A pielikumā.

(6)       2011. gadā HBCDD tika iekļauts[22] XIV pielikumā Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Regulā (EK) Nr. 1907/2006 par ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH)[23]. Tāpēc uz HBCDD attiecas minētajā regulā noteiktā atļauju saņemšanas procedūra. HBCDD laišana tirgū un izmantošana tiks aizliegta, ja vien konkrētai personai netiek piešķirta atļauja īpašam lietojumam. Tā kā HBCDD pārnese vidē var notikt lielos attālumos, ES iedzīvotājiem no šīs vielas lietošanas pakāpeniskas pārtraukšanas visā pasaulē būs lielāks ieguvums, nekā no tās lietošanas pakāpeniskas pārtraukšanas saskaņā ar REACH.

(7)       Lai saskaņotu iekļaušanu NOP regulā ar attiecīgo termiņu REACH XIV pielikumā, vajadzētu atļaut Konvencijas Pusēm PK lēmumu par HBCDD iekļaušanu transponēt līdz 2016. gada februārim.

(8)       NOP IK iesaka iekļaut HBCDD Konvencijā, nosakot konkrētu, laikā ierobežotu izņēmumu tā ražošanai un izmantošanai būvniecībai paredzētā EPS un XPS. Eiropas Savienībā HBCDD galvenokārt izmanto tieši šādām vajadzībām. ES ir vajadzīgi trīs līdz pieci gadi, lai būtu iespējams ES teritorijā aizstāt HBCDD. Tāpēc ES Konvencijas Pušu 6. konferences laikā būtu jāatbalsta ierosinātais specifiskais izņēmums.

(9)       NOP IK atzīmē, ka, ja HBCDD tiktu iekļauts A pielikumā, atkritumu apsaimniekošanas pasākumi saskaņā ar Konvencijas 6. panta 1. punkta d) apakšpunktu nodrošinātu, ka HBCDD saturoši ražojumi un izstrādājumi tiek apglabāti tādā veidā, ka tajos esošie noturīgie organiskie piesārņotāji tiek iznīcināti vai apglabāti citā videi nekaitīgā veidā.

(10)     Patlaban HBCDD saturoši atkritumi, jo īpaši būvniecībā izmantotais EPS un XPS, tiek pārstrādāti vairākās valstīs, kas ir Konvencijas Puses. Šīs Puses var ierosināt noteikt izņēmumu, lai uz laiku varētu turpināt HBCDD saturošu atkritumu pārstrādi analoģiski klauzulai, kas 4. PK laikā tika iekļauta A pielikuma IV daļā un ļauj noteiktos un precīzi definētos apstākļos pārstrādāt atkritumus, kas satur tetrabromdifenilēteri un pentabromdifenilēteri.

(11)     2010. gadā NOP regulas I pielikumā tika iekļauta[24] perfluoroktānsulfoskābe (PFOS) un tās atvasinājumi.

(12)     NOP IK aicina puses pārtraukt PFOS izmantošanu ugunsdzēsības putās; insekticīdos ievazātu sarkano ugunsskudru un termītu apkarošanai; dekoratīvajā metalizācijā; paklājos; ādā un apģērbos; tekstilijās un tapsēšanā. NOP IK arī aicina puses pārtraukt PFOS izmantošanu metalizācijai (cietajai), kas patlaban ir atļauta kā specifisks izņēmums, un ierobežot PFOS izmantošanu noslēgtās sistēmās, kas patlaban saskaņā ar Konvenciju ir atļauta kā pieļaujams izmantošanas mērķis.

(13)     PFOS un tās atvasinājumi NOP regulas I pielikumā tika iekļauti tikai ar nelielu izņēmumu skaitu, kas paredzēti Konvencijā. Ņemot vērā NOP IK lēmumu, attiecīgie PFOS un to atvasinājumu specifiskie izņēmumi un pieļaujamie izmantošanas mērķi būtu jāsvītro, izņemot izņēmumu, kas attiecas uz to izmantošanu par slapināšanas līdzekli vadītās galvanizācijas sistēmās. Šis izņēmums būtu jāsaglabā līdz tā termiņa beigām 2015. gadā. Izņēmuma termiņu pēc tam nevajadzētu pagarināt.

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

1          Eiropas Savienībai Stokholmas Konvencijas Pušu Sestajā konferencē jāieņem šāda nostāja:

-           atbalstīt heksabromciklododekāna (HBCDD)[25] iekļaušanu Konvencijas A pielikumā ar laikā ierobežotu izņēmumu attiecībā uz HBCDD ražošanu un izmantošanu būvniecības lietojumos;

-           atbalstīt, ka Konvencijas B pielikumā tiek svītroti šādi izņēmumi un pieļaujamie izmantošanas mērķi perfluoroktānsulfoskābei (PFOS) un tās atvasinājumiem: ugunsdzēsības putas; insekticīdi ievazātu sarkano ugunsskudru un termītu apkarošanai; dekoratīvā metalizācija; paklāji; āda un apģērbi; tekstilijas un tapsēšana,

saskaņā ar Noturīgo organisko piesārņotāju izvērtēšanas komitejas ieteikumiem[26].

Savienības pārstāvji Stokholmas Konvencijas Pušu Sestajā konferencē bez Padomes papildu lēmuma drīkst piekrist nelielām atkāpēm no Noturīgo organisko piesārņotāju izvērtēšanas komitejas ieteikumiem.

2          Vajadzētu atļaut Konvencijas Pusēm atlikt HBCDD iekļaušanas Konvencijas A pielikumā transponēšanu līdz 2016. gada februārim.

3          Ja tiek ierosināts A pielikumā iekļaut klauzulu par HBCDD saturošu atkritumu pagaidu pārstrādi konkrētos, precīzi definētos apstākļos, Eiropas Savienība šādu grozījumu drīkst atbalstīt.

2. pants

Pēc tā pieņemšanas Stokholmas Konvencijas Pušu konferences lēmumu publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē,

                                                                       Padomes vārdā –

                                                                       priekšsēdētājs

[1]               http://www.pops.int/documents/convtext/convtext_en.pdf.

[2]               Divas ES dalībvalstis to vēl nav ratificējušas (Itālija un Malta).

[3]               OV L 209, 31.7.2006., 1. lpp.

[4]               OV L 158, 30.4.2004., 7. lpp.

[5]               Heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 25637-99-4), 1,2,5,6,9,10-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 3194-55-6) un tā galvenie diastereoizomēri: alfa-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-50-6); beta-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-51-7) un gamma-heksabromciklododekāns (CAS Nr: 134237-52-8).

[6]               OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.

[7]               Komisijas 2011. gada 17. februāra Regula (ES) Nr. 143/2011, ar ko groza XIV pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu (REACH), L 44, 18.2.2011., 2. lpp.

[8]               Tas pats attiecas uz vielām, kuras papildus iekļautas ANO-ECE Protokola par NOP I, II un/vai III pielikumā.

[9]               Padomes 1999. gada 28. jūnija Lēmums 1999/468/EK, ar ko nosaka Komisijai piešķirto ieviešanas pilnvaru īstenošanas kārtību, OV L 184, 17.7.1999., 23. lpp.

[10]             Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 16. februāra Regula (ES) Nr. 182/2011, ar ko nosaka normas un vispārīgus principus par dalībvalstu kontroles mehānismiem, kuri attiecas uz Komisijas īstenošanas pilnvaru izmantošanu, OV L 55, 28.2.2011., 13. lpp.

[11]             2008. gadā HBCDD izmantošana EPS un XPS veidoja 96,3 % no HBCDD kopējā lietojuma ES. Saskaņā ar 2011. gadā veikto novērtējumu par HBCDD patēriņu EPS un XPS saistībā ar valstu ugunsdrošības noteikumiem (sk. http://www.klif.no/publikasjoner/2819/ta2819.pdf) Eiropā 70 % no EPS izmanto būvniecībā, 25 % iepakojumā un 5 % citām vajadzībām. Kopumā tiek uzskatīts, ka iepakojuma materiālos HBCDD nav. Tādējādi HBCDD saturošs EPS galvenokārt tiek izmantots būvniecības lietojumiem. Tiek uzskatīts, ka HBCDD saturošs XPS tiek izmantots tikai būvniecības lietojumiem.

[12]             http://echa.europa.eu/documents/10162/42ddec00-863a-4cff-abd2-6d4b39abe114.

[13]             http://echa.europa.eu/documents/10162/eb5129cf-38e3-4a25-a0f7-b02df8ca4532.

[14]             UNEP/POPS/POPRC.7/19/Add.1, pieejams: http://chm.pops.int/Convention/POPsReviewCommittee/POPRCMeetings/POPRC7/POPRC7Documents/tabid/2267/language/en-US/Default.aspx.

[15]             Amerikas Savienotās Valstis, Argentīna, Azerbaidžāna, Brazīlija, Bulgārija, Gvatemala, Indonēzija, Īrija, Itālija, Izraēla, Kambodža, Kamerūna, Kanāda, Ķīna, Kiribati, Latvija, Mali, Meksika, Mjanma, Monako, Nīderlande, Norvēģija, Polija, Rumānija, Taizeme un Vācija.

[16]             Great Lakes Solutions, Green Chemicals Srl, International POPs Elimination Network IPEN, PS Foam Industry, Extruded Polystyrene Foam Association, un kopīgi nozares asociācijas EXIBA (Cefic sektora grupa) un EPS (PlasticsEurope), kā arī kādreizējs NOP IK loceklis.

[17]             Komisijas 2012. gada 19. jūnija Regula (ES) Nr. 519/2012, ar ko groza I pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 850/2004 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem, OV L 159, 20.6.2012., 1. lpp.

[18]             http://www.klif.no/publikasjoner/2819/ta2819.pdf.

[19]             OV L 209, 31.7.2006., 1. lpp.

[20]             OV L 158, 30.4.2004., 7. lpp.

[21]             Heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 25637-99-4), 1,2,5,6,9,10-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 3194-55-6) un tā galvenie diastereoizomēri: alfa-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-50-6); beta-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-51-7) un gamma-heksabromciklododekāns (CAS Nr: 134237-52-8).

[22]             Komisijas 2011. gada 17. februāra Regula (ES) Nr. 143/2011, ar ko groza XIV pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 1907/2006, kas attiecas uz ķimikāliju reģistrēšanu, vērtēšanu, licencēšanu un ierobežošanu ( REACH), L 44, 18.2.2011., 2. lpp.

[23]             OV L 396, 30.12.2006., 1. lpp.

[24]             Komisijas 2010. gada 24. augusta Regula (ES) Nr. 757/2010, ar ko groza I un III pielikumu Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā (EK) Nr. 850/2004 par noturīgiem organiskajiem piesārņotājiem, OV L 223, 25.8.2010., 29. lpp.

[25]             Heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 25637-99-4), 1,2,5,6,9,10-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 3194-55-6) un tā galvenie diastereoizomēri: alfa-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-50-6); beta-heksabromciklododekāns (CAS Nr.: 134237-51-7) un gamma-heksabromciklododekāns (CAS Nr: 134237-52-8).

[26]             Lēmumi POPRC-8/3: heksabromciklododekāns un POPRC-8/8: perfluoroktānsulfoskābe, tās sāļi, perfluoroktānsulfonilfluorīds un ar tām saistītas ķīmiskas vielas atklātos pielietojumos (daļa no POPRC-8/16), pieejami http://chm.pops.int/Convention/POPsReviewCommittee/LatestMeeting/POPRC8/MeetingDocuments/tabid/2801/Default.aspx