52011PC0296

PADOMES REGULA ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 975/98 (1998. gada 3. maijs) par apgrozībai paredzēto eiro monētu nominālvērtībām un tehniskajiem datiem Priekšlikums PADOMES REGULA ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 975/98 (1998. gada 3. maijs) par apgrozībai paredzēto eiro monētu nominālvērtībām un tehniskajiem datiem /* COM/2011/0296 galīgā redakcija - NLE 2011/0128 */


2011/0128 (NLE)

Priekšlikums

PADOMES REGULA

ar ko groza Padomes Regulu (EK) Nr. 975/98 (1998. gada 3. maijs) par apgrozībai paredzēto eiro monētu nominālvērtībām un tehniskajiem datiem

EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 128. panta 2. punktu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta atzinumu,

ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas atzinumu,

tā kā:

(1) Komisijas 2008. gada 19. decembra Ieteikums 2009/23/EK par kopīgām pamatnostādnēm attiecībā uz apgrozībai paredzēto euro monētu emisiju un to valsts pusēm[1], kuru Padome apstiprināja 2009. gada 10. februāra secinājumos, nosaka kopējus principus dizainparaugiem, ko lieto apgrozībai paredzēto euro monētu valsts pusē, kā arī savstarpējas informēšanas un dizainparaugu apstiprināšanas principus.

(2) Tā kā euro monētas ir apgrozībā visā euro zonā, to valsts dizainparauga pazīmes ir kopīgas ieinteresētības jautājums. Lai nodrošinātu tām labu apgrozību un rūpējoties par juridisku noteiktību un pārredzamību, ir piemēroti piešķirt juridiski saistošu formu tiem Ieteikuma 2009/23/EK noteikumiem, kas attiecas uz apgrozībai paredzētu euro monētu nominācijām un tehniskajām specifikācijām, iekļaujot tos spēkā esošajā Padomes Regulā (EK) 975/98 par apgrozībai paredzēto euro monētu nominālvērtībām un tehniskajiem datiem[2].

(3) Euro monētām ir kopīga „Eiropas puse” un atšķirīga valsts puse. Euro monētu kopīgajā Eiropas pusē ir norādīts gan vienotās valūtas nosaukums, gan monētas nominālvērtība. Valsts pusē nebūtu jāatkārto ne vienotās valūtas nosaukums, ne monētas denominācija.

(4) Euro monētas valsts pusē jābūt skaidrai norādei par emisijas dalībvalsti, lai monētas lietotāji bez grūtībām varētu identificēt emisijas dalībvalsti.

(5) Euro monētu valsts puses dizainparaugus izvēlas katra iesaistītā dalībvalsts, nepārkāpjot robežas, ko nosaka šī regula, un ņemot vērā faktu, ka euro monētas ir apgrozībā ne tikai to emisijas dalībvalstī, bet visā euro zonā. Lai nodrošinātu, ka arī valsts pusē monēta ir uzreiz atpazīstama kā euro, dizainparaugu vajadzētu pilnībā aptvert 12 Eiropas Savienības karoga zvaigznēm.

(6) Lai atvieglotu apgrozībā esošo euro monētu atpazīstamību un nodrošinātu piemērotu nepārtrauktību monētu emisijai, valsts puses dizainparaugi principā nebūtu jāmaina, izņemot gadījumus, kad mainās uz monētas norādītais valsts vadītājs.

(7) Dalībvalstīm tomēr būtu atļaujams emitēt piemiņas euro monētas, lai pieminētu kādu īpašu valsts vai Eiropas nozīmes elementu, savukārt uz visu iesaistīto dalībvalstu kopīgi emitētajām monētām būtu jāattēlo tikai tādi elementi, kuriem ir īpaša nozīme Eiropas mērogā. Šādam nolūkam vispiemērotākā denominācija ir 2 euro monēta, galvenokārt monētas lielā diametra un tās tehnisko parametru dēļ, kas piedāvā pienācīgu aizsardzību pret viltošanu.

(8) Emisijas dalībvalstīm būtu citai citu jāinformē par jaunajām valsts pusēm pietiekamu laiku pirms plānotās emisijas dienas. Šajā nolūkā emisijas dalībvalstīm jāiesniedz Komisijai savi euro monētu dizainparaugu projekti, lai tā verificētu to atbilstību šai regulai.

(9) Tāpēc attiecīgi jāgroza Regula (EK) Nr. 975/98,

IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

1. pants

Regulā (EK) Nr. 975/98 iekļauj šādus 1. a–1. h pantus:

„ 1.a pants

Apgrozībai paredzēto euro monētu tipi

1. Apgrozībai paredzētās euro monētas ir parastās vai piemiņas monētas.

2. Apgrozībai paredzētajām euro monētām ir kopīga „Eiropas puse” un atšķirīga valsts puse.

1.b pants

Valūtas nosaukuma un denominācijas neesība valsts pusē

1. Apgrozībai paredzēto euro monētu valsts pusē neatkārto monētas denomināciju vai kādu tās daļu. Uz tās neatkārtojas vienotās valūtas vai kādas tās apakškategorijas nosaukums, izņemot gadījumus, kad šāds atkārtojums izriet no atšķirīga alfabēta.

2. Uzrakstā uz 2 euro monētu apmales tomēr var iekļaut norādi par denomināciju, izmantojot tikai skaitli „2” vai terminu „euro”, vai abus iepriekšminētos.

1.c pants

Emisijas dalībvalsts identifikācija valsts pusē

Visu denomināciju apgrozībai paredzēto euro monētu valsts pusē ir norāde par emisijas dalībvalsti, proti, dalībvalsts nosaukums vai tā saīsinājums.

1.d pants

Valsts pušu dizainparaugi

1. Apgrozībai paredzēto euro monētu valsts pusē ir atveidotas divpadsmit Eiropas Savienības karoga zvaigznes, kuras pilnībā ietver valsts dizainparaugu, tostarp gada zīmi un emisijas dalībvalsts nosaukuma norādi. Divpadsmit zvaigznes ir attēlotas tādā pašā veidā kā Eiropas Savienības karogā.

2. Dizainparaugu izvēlas, ņemot vērā, ka euro monētas ir apgrozībā visās iesaistītajās dalībvalstīs, kā noteikts Regulas (EK) Nr. 974/98[3] 1. pantā.

1.e pants

Izmaiņas apgrozībai paredzēto parasto euro monētu valsts pusēs

1. Neskarot 1.f pantu, apgrozībai paredzēto euro vai centu denominācijas monētu valsts pušu dizainparaugi nemainās, izņemot gadījumus, ja mainās uz monētas attēlotais vai minētais valsts vadītājs. Tomēr emisijas dalībvalstīm ļauj ik pēc piecpadsmit gadiem atjaunināt euro monētu dizainparaugu, uz kura attēlots valsts vadītājs, lai ņemtu vērā izmaiņas viņa izskatā. Emisijas dalībvalsts atjaunina euro monētu valsts pusi tādā veidā, lai pilnībā izpildītu šīs regulas prasības pirms 1.h pantā minētā pārejas perioda beigām.

2. Ja valsts vadītāja vakance ir brīva uz pagaidu laiku vai šādus pienākumus pilda pagaidu vadītājs, šādā gadījumā nav jāpiešķir tiesības mainīt apgrozībai paredzēto parasto euro monētu valsts puses dizainparaugu.

1.f pants

Apgrozībai paredzētās piemiņas euro monētas

1. Apgrozībai paredzēto piemiņas euro monētu dizainparaugā, kas atšķiras no apgrozībai paredzēto parasto euro monētu dizainparauga, atveido tikai tādus elementus, kuri ir svarīgi valsts vai Eiropas mērogā. Visu iesaistīto dalībvalstu kopīgi emitētajās piemiņas euro monētās attēlo tikai tādus elementus, kuriem ir īpaša nozīme Eiropas mērogā.

2. Uzraksts uz apgrozībai paredzēto piemiņas euro monētu ārējās apmales ir tāds pats kā uzraksts uz apgrozībai paredzēto parasto euro monētu apmales.

3. Apgrozībai paredzētu piemiņas euro monētu nominālvērtība var būt tikai 2 euro.

1.g pants

Informēšanas procedūra par valsts puses izmaiņām un informācijas publicēšana

1. Dalībvalstis savstarpēji informē cita citu par apgrozībai paredzētu euro monētu jaunu valsts pušu dizainparaugu projektiem, ieskaitot uzrakstu uz monētu apmales un emisijas apjomu, pirms tās pieņem galīgo lēmumu par dizainparaugiem.

2. Informācijas nolūkā, kā minēts 1. punktā, emisijas dalībvalsts iesniedz Komisijai jaunos euro monētu dizainparaugu projektus vismaz sešus mēnešus pirms plānotās emisijas dienas. Komisija pārbauda atbilstību šīs regulas noteikumiem nekavējoties un ne vēlāk kā desmit darbdienu laikā.

3. Ja Komisija uzskata, ka šīs regulas noteikumi ir ievēroti, tā nekavējoties dara to zināmu emisijas dalībvalstij. Tā nekavējoties arī dara zināmu šo vērtējumu pārējām dalībvalstīm ar Ekonomikas un finanšu komitejas attiecīgās apakškomitejas starpniecību. Ja kāda dalībvalsts uzskata, ka dizainparaugs ir nepiemērots, ņemot vērā, ka euro monētas ir apgrozībā visās iesaistītajās dalībvalstīs, tā informē Komisiju piecu darbdienu laikā. Komisija pēc tam nekavējoties pieņem galīgo lēmumu par dizainparauga apstiprināšanu vai noraidīšanu.

4. Ja Komisija uzskata, ka šīs regulas noteikumi nav ievēroti, tā nekavējoties informē emisijas dalībvalsti, kas iesniedz jaunu dizainparaugu.

5. Visu informāciju saistībā ar jauno euro monētu valsts dizainparaugiem Komisija publicē Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

1.h pants

Pārejas posma noteikumi

1.b, 1.c un 1.d pants, kā arī 1.f panta 2. punkts:

a) neattiecas uz apgrozībai paredzētām euro monētām, kas emitētas pirms Padomes Regulas Nr. …[šīs grozošās regulas numurs jāieraksta pēc tās pieņemšanas],

b) pārejas periodā, kas beidzas desmit gadus pēc Padomes Regulas Nr. …[šīs grozošās regulas numurs jāieraksta pēc tās pieņemšanas] stāšanās spēkā, neattiecas uz dizainparaugiem, kurus jau likumīgi izmanto uz apgrozībai paredzētām euro monētām minētās regulas spēkā stāšanās dienā.".

2. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs saskaņā ar Līgumiem.

Briselē,

                                                                       Padomes vārdā —

                                                                       priekšsēdētājs

[1]               OV L 9, 14.1.2009., 52. lpp.

[2]               OV L 139, 11.5.1998., 6. lpp.

[3]               OV L 139, 11.5.1998., 1. lpp.