52011DC0186

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI Kopīgās programmas Eurostars starpposma novērtējums /* COM/2011/0186 galīgā redakcija */


[pic] | EIROPAS KOMISIJA |

Briselē, 8.4.2011

COM(2011) 186 galīgā redakcija

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Kopīgās programmas Eurostars starpposma novērtējums

KOMISIJAS ZIŅOJUMS EIROPAS PARLAMENTAM UN PADOMEI

Kopīgās programmas Eurostars starpposma novērtējums

KONTEKSTS

Kopīgās programmas Eurostars mērķis ir atbalstīt pētniecībā un tehnoloģiju izstrādē iesaistītus MVU, līdzfinansējot uz tirgu orientētus pētniecības projektus un nodrošinot vajadzīgo juridisko un organizatorisko bāzi. Programma balstās uz plašu Eiropas mēroga sadarbību starp dalībvalstīm saistībā ar lietišķo pētniecību un inovācijām jebkurā tehnoloģiju jomā vai rūpniecības nozarē. To visas[1] ES dalībvalstis un Septītās pamatprogrammas[2] 6 asociētās valstis īsteno Eureka (Eiropas starpvaldību organizācija, kas ir atbildīga par atbalstu pētniecības un izstrādes pasākumiem ar augstu komercializācijas potenciālu[3]) satvarā.

Pieņemot Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija lēmumu, ES nolēma piedalīties Eurostars finansēšanā[4], 2008.–2013. gadā ieguldot tajā līdz 100 miljoniem euro[5], kas nepārsniedz vienu trešdaļu no dalībvalstu un pārējo iesaistīto valstu faktiskajiem ieguldījumiem. Eureka sekretariāts ir atbildīgs par programmas īstenošanu un ES finanšu ieguldījuma saņemšanu, sadali un uzraudzību.

Iepriekšminētā lēmuma (turpmāk “ Eurostars lēmums”) pamatā ir LESD 185. pants (bijušais EK līguma 169. pants), kurā paredzēta iespēja koordinēt valstu pētniecības programmu zinātnes, pārvaldības un finanšu aspektus, īstenojot daudzgadu pamatprogrammu un izmantojot brīvprātīgu integrācijas procesu starp dalībvalstīm.

Eurostars lēmumā Parlaments un Padome jo īpaši uzsver MVU nozīmi Eiropas izaugsmē un konkurētspējā, nepieciešamību dalībvalstīm un Komisijai veicināt valstu un Eiropas mēroga MVU atbalsta programmu efektivitāti un papildināmību[6], to, cik svarīgi ir veicināt inovācijas rūpniecībā (tostarp saikni ar Eureka iniciatīvu, īpaši attiecībā uz MVU) un koordinēt valstu programmas Eiropas Pētniecības telpas (EPT) izveidei.

Komisija nesen pieņemtajā paziņojumā par pamatiniciatīvu “Inovācijas savienība”[7], kas tika pieņemts jaunās ES izaugsmes stratēģijas “Eiropa 2020”[8] kontekstā, apstiprināja MVU nozīmi, jo īpaši to MVU svarīgumu, kuriem ir liels izaugsmes potenciāls un kuri spēj rezultātus pārvērst jaunās ražojumos un pakalpojumos. Tie ir Eiropas ekonomikas pamats un dod lielu ieguldījumu tās konkurētspējā un izaugsmē. Tika pausta skaidra apņemšanās izstrādāt ES pētniecības un inovācijas programmas, nodrošinot MVU vienkāršu piekļuvi un aktīvāku iesaistīšanos. Lai sasniegtu šo mērķi, Komisija atsaucās arī uz nepieciešamību turpmāk izmantot partnerības ar dalībvalstu aģentūrām, īpaši izmantojot iniciatīvas Eureka-Eurostars īstenošanā gūto pieredzi.

Eiropadome ir izteikusi aicinājumu racionalizēt ES pētniecības un inovācijas finansēšanas instrumentus, arī tos, kas paredzēti MVU[9]. Patlaban Eiropas atbalsts MVU ir ļoti sadrumstalots, un Eiropas Komisija pārdomā vispārējo pieeju. Atzīstot MVU nozīmi inovācijas veicināšanā Eiropas Savienībā, Eiropadome ir aicinājusi Komisiju izpētīt iespējas īstenot Mazo uzņēmumu inovācijas pētniecības shēmu, veicot vispārēju izvērtējumu, kā vislabāk apmierināt strauji augošu novatorisku uzņēmumu vajadzības, izmantojot uz tirgu balstītu pieeju.

Budžeta pārskatā[10] ir ierosināta visu ES pētniecības un inovācijas instrumentu vienota darbība pētniecības un inovācijas finansējuma kopējā stratēģiskā satvarā[11]. Eiropadome ir atbalstījusi šo koncepciju ar mērķi uzlabot pētniecības un inovācijas finansējuma efektivitāti valstu un ES līmenī, nodrošinot saskaņotu finansējumu visā inovāciju sistēmā un instrumentu racionalizāciju, ko var panākt ar iespējamas dublēšanās novēršanu.

Eurostars lēmumā ir noteikta prasība divus gadus pēc programmas sākšanas veikt starpposma novērtējumu. Šo novērtējumu veica neatkarīgu ekspertu grupa (turpmāk “grupa”), kuru vadīja Laperrouze kundze, bijusī Eiropas Parlamenta locekle un Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas ( ITRE ) komitejas priekšsēdētāja vietniece.

Izmantojot plašu dokumentu klāstu, problēmsituācijas analīzi, valstu ziņojumus un intervijas ar MVU un ieinteresētajām personām, starpposma ziņojumā (turpmāk “ziņojums”) sniegta programmas Eurostars galveno (darbības un stratēģisko) aspektu analīze un ieteikumi gan tuvākai, gan tālākai nākotnei. Grupa jo īpaši ir aplūkojusi panākumus Eurostars galveno mērķu sasniegšanā — atbalstīt pētniecībā un izstrādē iesaistītos MVU un saskaņot un sinhronizēt valstu pētniecības un inovācijas programmas.

Šajā ziņojumā sniegts Komisijas viedoklis par galvenajiem ekspertu ieteikumiem.

NEATKARīGāS EKSPERTU GRUPAS STARPPOSMA ZIņOJUMS UN KOMISIJAS PIEZīMES

Saskaņā ar Eurostars lēmuma 13. panta 2. punktu starpposma ziņojumā jāizvērtē panākumi Eurostars lēmuma I pielikumā izvirzīto mērķu sasniegšanā ; jāiekļauj ieteikumi par vispiemērotākajiem veidiem zinātnes, pārvaldības un finanšu integrācijas turpmākai veicināšanai, jāizvērtē pētniecībā un attīstībā iesaistīto MVU piekļuves iespējas kopīgajai programmai Eurostars un jāizvērtē tās īstenošanas kvalitāte un efektivitāte.

Grupas ziņojums aptvēra visus šos aspektus un sniedza ievērojamu daudzumu faktu, komentāru un ieteikumu. Komisija visu ziņojumu[12] uzskata par 13. panta 2. punktā paredzētā starpposma novērtēšanas procesa neatņemamu daļu. Tāpēc turpmākajos punktos Komisija aplūkos tikai pašus svarīgākos konstatējumus/ieteikumus turpmākai rīcībai un orientēs uz tiem savas piezīmes.

Eurostars panākumi izvirzīto mērķu sasniegšanā

Eurostars nepieciešamība

Grupa uzskata, ka mērķgrupa — pētniecībā un izstrādē iesaistītie Eiropas MVU — atbilstīgi Eurostars lēmuma I pielikumā izvirzītajam galvenajam mērķim tiek sasniegta un ka no pieprasījuma viedokļa tā ir ilgtspējīga mērķgrupa. Acīmredzot, programmas specifika atbilst pētniecībā un izstrādē iesaistīto MVU faktiskajām vajadzībām un ir piesaistījusi lielu skaitu pieteikumu, kuru rezultātā programmas prasībām atbilstošo projektu skaits pārsniedz sākotnēji atvēlētos budžeta līdzekļus. Tā kā atvērtā inovāciju pieeja strauji kļūst par vispārēju praksi un pētniecības un izstrādes nozīme ir atzīta par nozīmīgu faktoru, kas ietekmē MVU darbību, grupa uzskata, ka MVU vēlēsies pastiprināt starptautisko sadarbību pētniecībā un izstrādē. Tāpēc grupa iesaka, ka programma Eurostars jāturpina arī pēc 2013. gada un nākamajā programmas Eurostars kārtā Eiropas Komisija, izmantojot elastīguma klauzulas, ir jāsagatavo priekšlikums palielināt programmas budžetu, tādējādi reaģējot uz augošo pieprasījumu.

Komisija atzinīgi vērtē MVU lielo interesi par Eurostars . Ir svarīgi redzēt, vai šāds intereses līmenis saglabāsies un vai Eurostars valstis spēs uz to attiecīgi reaģēt. Turklāt pašlaik vairākums MVU, kas piedalās programmā, jau ir iesaistījušies starptautiskā pētniecībā, kā tas izklāstīts 2.3. nodaļā. Rodas jautājums, vai tie veido paredzēto mērķgrupu. Apspriežot turpmākos Eurostars budžeta piešķīrumus, jāņem vērā programmas turpmākā attīstība un attiecīgi pētniecības un inovācijas finansējuma turpmākais kopējais stratēģiskais satvars un Eiropadomes 2011. gada 4. februāra secinājumi.

Eurostars sociāli ekonomiskā ietekme

Programma Eurostars ir salīdzinoši jauna, tāpēc līdz šim ir pabeigti tikai daži projekti. Grupa ir nonākusi pie atziņas, ka ir ļoti grūti novērtēt kvalitatīvo ietekmi projekta papildināmības izteiksmē (nosakot ieguldījuma, rezultātu un rīcības papildināmību) apstākļos, kuros trūkst konkrētu datu, jo vairākums no tiem tiks apkopoti projekta beigās.

Lai varētu precīzi novērtēt papildināmību, jāizmanto piemērotas metodes, kam vajadzīgi konkrēti dati, kurus grupa norādījusi savos ieteikumos un kuri jāapkopo Eureka sekretariātam un valstu finansēšanas struktūrām.

Komisija atzinīgi vērtē ieteikumus par ietekmes rādītājiem un par nepieciešamajiem datiem, kuri ļautu labāk novērtēt Eurostars radīto projekta ietekmi. Tā rosina Eureka sekretariātu izstrādāt šos rādītājus un vākt šos datus, tomēr neuzliekot pārāk lielu ziņošanas slogu MVU. Komisija ņems tos vērā nobeiguma novērtējumā, ko saskaņā ar Eurostars lēmumu veiks 2013. gadā. Tajā brīdī būs svarīgi nonākt pie visaptverošas izpratnes par Eurostars ietekmi uz programmā iesaistīto MVU uzņēmējdarbību.

Programmas prasībām atbilstošu projektu finansēšana

Attiecībā uz Eurostars resursiem laikposmam līdz 2013. gadam grupa norādīja, ka finansējums, kas pieejams katram uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus, nav pietiekams visiem projektiem, kuri ir izturējuši atlasi. Grupa iesaka Eiropas Komisijai un dalībvalstīm nodrošināt pietiekamu finansējumu, lai būtu iespējams finansēt lielāku daļu projektu, kas atbilst Eurostars projektu atlases kritērijiem.

Komisija piekrīt šim ieteikumam attiecībā uz to, ka tādējādi labākos projektus varētu finansēt no “kopējā katla” jeb fonda. Kā minēts Eurostars lēmumā, “finansējumu no Kopienas ieguldījuma un valstu piešķirtajiem līdzekļiem izraudzītajiem Eurostars projektiem piešķir, ievērojot projektu sarindojumu prioritārā secībā”. Ņemot vērā to, kā darbojas pašreizējais (necentralizētais) finansēšanas modelis, šķiet maz ticams, ka budžeta palielinājums līdzvērtīgi palielinās finansēto projektu skaitu. To iespējams sasniegt vienīgi tādā gadījumā, ja Eurostars valstis nodrošina pietiekamu finansējumu visiem projektiem, kas atrodas sarindojuma augšgalā. Turklāt Komisija norāda, ka pašreizējie dati par valstu finansēšanas struktūru faktiski piešķirto finansējumu rāda, ka līdz šim ir izmantota tikai neliela budžeta daļa. Jāņem vērā arī pašreizējās finanšu krīzes ietekme uz finansējuma pieejamību daudzās dalībvalstīs.

Tāpēc Komisija ierosina apsvērt alternatīvus risinājumus, piemēram, saskaņā ar grupas ierosinājumu sašaurināt projekta novērtēšanas kritērijus vai pārdalīt budžetu no turpmākiem uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus uz pašreizējiem uzaicinājumiem, paredzot iespēju gadu no gada pārnest neiztērēto budžetu.

Zinātnes, pārvaldības un finanšu aspektu ciešāka integrācija

Grupa ir paziņojusi, ka konceptuāli programmā Eurostars ir sasniegts labs valstu programmu integrācijas līmenis visos trīs (zinātnes, pārvaldības un finanšu) aspektos, atbilstīgi lēmumam izveidojot galvenās struktūras un procedūras.

Tomēr ir nepieciešami turpmāki uzlabojumi, lai īstenošanas procesā sasniegtu vēlamo integrācijas pakāpi, jo īpaši šādās jomās: valstu finansējuma likmju un finansēšanas noteikumu saskaņošana, līguma noslēgšanai nepieciešamā laika sinhronizācija un saīsināšana, kā arī ziņošanas prakses saskaņošana. Šie aspekti, ciešāk saistīti ar Eurostars īstenošanas/darbības aspektiem, ir aplūkoti 2.4. punktā.

Grupa iesaka risināt šos svarīgos jautājumus, izstrādājot ceļvedi ar izmērāmiem atskaites punktiem, lai veicinātu integrācijas procesa uzraudzību un īstenošanu, un izveidojot pastāvīgu darba grupu apmaiņai ar labas prakses piemēriem.

Komisija piekrīt grupas ieteikumiem attiecībā uz integrācijas procesa turpmāku paātrināšanu. Komisija aicina Eurostars valstis ņemt vērā kopīgās programmas Eurostars integrācijas mērķi, saskaņojot un vienkāršojot finansējuma piešķiršanas noteikumus un vienādojot finansējuma piešķiršanas un izmaksāšanas praksi.

Turklāt grupa ir noteikusi un komentējusi turpmākās “uzlabojuma jomas” (sk. turpmāk tekstā), kuras Komisija uzskata par būtiskām, lai ilgtermiņā izdotos pilnībā īstenot programmas ieceres, jo tās ieņem centrālo vietu Eurostars struktūrā.

Atbilstība Eurostars noteikumiem: vienoti atbilstības kritēriji un parakstīti divpusēji nolīgumi

Nekomentējot atsevišķas valstis, grupa norāda, ka Eurostars atbilstības kritēriji būtu vienādi jāpiemēro visās programmas dalībvalstīs. Nevienai valstij nedrīkst ļaut piemērot atbilstības kritērijus, kas pārsniedz Eurostars atbilstības kritērijus. Grupa iesaka visām valstu finansēšanas struktūrām noslēgt divpusēju nolīgumu ar Eureka sekretariātu[13] .

Komisija pilnībā atbalsta šo ieteikumu attiecībā uz Eureka sekretariātu un Eurostars valstīm. Atlikušo divpusējo nolīgumu parakstīšanas procesa pabeigšana ir prioritārs jautājums. Ir jānodrošina, lai Eurostars atbilstības kritēriji projektiem, kas piedalās programmā, ir nepieciešams un pietiekams priekšnosacījums, lai iesniegtais projekts varētu saņemt finansējumu jebkurā programmā iesaistītajā valstī. Atbilstība Eurostars noteikumiem ir būtisks nosacījums, lai pilnībā izmantotu programmas augsto potenciālu, stiprinātu tās ilgtermiņa uzticamību un veicinātu integrācijas procesu. Lai finansējumu saņemtu izraudzītie projekti, kuri prioritārā secībā sarindoti kopējā sarakstā, Eurostars lēmumā paredzēts, ka tiem ir jāatbilst vispārējo kritēriju kopumam un vispārējo noteikumu kopumam. Komisija uzsver nepieciešamību pilnībā ievērot šo apņemšanos, lai programma ilgtermiņā būtu sekmīga.

“Virtuāls kopējais fonds”

Sākotnēji Eurostars programmas finansēšanai izmantoja “virtuāla kopējā fonda” modeli, kas nozīmē, ka valstis un reģioni maksā par saviem dalībniekiem, piemērojot spēkā esošos valstu noteikumus un “taisnīgas atdeves” principu. Tomēr saskaņā ar deleģēšanas nolīgumu sekretariātam vidējā termiņā ir jāiesaka konkrēti pasākumi virzībai uz “reālu kopējo fondu”, kas būtu daļa no finanšu integrācijas procesa.

Grupa uzskata, ka virtuāls kopējais fonds ir bijis piemērots Eurostars darbību finansējuma organizēšanas princips. Tomēr tā norāda, ka gadījumā, ja vienai dalībvalstij beidzas piešķirtais budžets, tas var negatīvi ietekmēt visus turpmākos projektus ar dalībniekiem, kuriem nepieciešams finansējums no šīs valsts.

Grupa iesaka programmai Eurostars arī turpmāk izmantot “virtuāla kopējā fonda” principu. Tomēr tiek ieteikts, lai kopīgā programma Eurostars izmēģina šādu pieeju: 10 % no kopējā atvēlētā finansējuma novirzot reālajam kopējam fondam, ko varētu izmantot to augsti ierindoto projektu finansēšanai, kuriem pastāv risks nesaņemt finansējumu valstī radušos sarežģījumu dēļ.

Komisija atzīst “virtuāla kopējā fonda” priekšrocības šajā programmas Eurostars posmā. Tomēr pastāv bažas, ka turpmāka “virtuāla kopējā fonda” kā finansēšanas modeļa izmantošana varētu radīt nelīdzsvarotu finansējuma sadalījumu starp Eurostars valstīm atkarībā no valsts finansējuma pieejamības, lai gan programmai jānodrošina “vienlīdzīgas iespējas” MVU visās valstīs un pilnībā jāpaļaujas uz izcilības principu.

Kā jau skaidri norādīts, saskaņā ar LESD 185. pantu (bijušais EK līguma 169. pants), pieņemot kopīgo Baltijas jūras pētniecības un attīstības programmu ( BONUS ), “reāls kopējais fonds” nav pašmērķis, bet gan viens no veidiem, kā garantēt izcilību un dalībvalstu finansiālu līdzdalību visās iniciatīvās, kas saistītas ar pārrobežu finansējumu un sadarbību, kura ir ļoti svarīga Eiropas pētniecības telpas izveides veicināšanai.

Tādēļ Komisija piekrīt ieteikumam izmēģināt šādu daļēji “reāla kopējā fonda” pieeju, un tas jāpaveic līdz 2013. gadam. Komisija aicina Eureka sekretariātu ierosināt citus attiecīgus pasākumus šajā nolūkā. Tas ir saskaņā ar principu, ka jebkurai 185. panta iniciatīvai ir nepieciešama pilnīga — gan finansiāla, gan politiska — dalībvalsts iesaistīšanās, un tas ir sine qua non nosacījums Eiropas finansējuma saņemšanai.

Pētniecībā un izstrādē iesaistīto MVU iespējas piekļūt programmai Eurostars

Pamatojoties uz visaptverošu analīzi, kurā izmantota Eurostars reģistrēto uzņēmumu apsekojuma[14] un Kopienas inovācijas apsekojuma[15] dati, grupa secinājusi, ka programma Eurostars dalībniekiem ir viegli pieejama un tās noteikumi ir viegli saprotami, pieteikšanās izmaksas ir samērīgas un pieejamie rīki ir ērti izmantojami.

Šķiet, ka programma piesaista galvenokārt tos MVU, kas jau ir iesaistījušies starptautiskā sadarbībā. Lai gan programmai ir liels potenciāls veicināt starptautisko sadarbību pētniecības un izstrādes jomā uz iepriekšējās pieredzes pamata, ir maz pierādījumu par jauniem kontaktiem, un tas nozīmē, ka ietekme uz jaunu partnerību veidošanu ir neliela.

Grupa iesaka, ka Eureka sekretariātam un Eureka valstu programmu koordinatoriem būtu jāmeklē iespēja palielināt to MVU sasniedzamību, kuriem līdz 2013. gadam nav bijuši iepriekšēji starptautiski sakari.

Komisija piekrīt šim ieteikumam, ņemot vērā to, ka ir paredzēts, ka Eurostars papildina esošo instrumentu piedāvātās iespējas MVU veikt starptautiskus pētījumus un ka pārredzamības princips ir galvenais, lai programma tiktu sekmīgi īstenota, un tas pilnībā jāievēro.

Tā aicina Eureka sekretariātu un Eurostars valstis risināt šo problēmu un rast veidus, kā piesaistīt jaunus MVU, padarot programmu pieejamāku un pārredzamāku. Turpmāk galvenais uzsvars būtu liekams arī uz to, lai tiktu piesaistīti MVU ar nepieciešamo profilu, nevis lielāks skaits MVU.

Komisija strādās, lai veicinātu mijiedarbību un sinerģiju ar citām ES iniciatīvām, kas atbalsta kontaktu dibināšanu starp potenciālajiem priekšlikumu iesniedzējiem, tostarp MVU, kas iepriekš nav iesaistījušies starptautiskā pētniecībā.

Eurostars īstenošanas kvalitāte un efektivitāte

Saskaņā ar netiešas centralizētas pārvaldības režīmu Eureka sekretariāts, kas darbojas kā īpaši izveidotā īstenošanas struktūra, ir pilnīgi atbildīgs par Eurostars pārvaldību un darbības/finansiālo izpildi. Analizējot dažādus programmas īstenošanas pasākumus (uzaicinājumus, vērtēšanu, finansēšanu, projektu pārvaldību, uzraudzību), grupa ir secinājusi, ka process rit diezgan raiti. Tomēr ir identificētas arī dažas jomas, kurās veicami uzlabojumi, galvenokārt saistībā ar novērtēšanas procesu: grupa ir konstatējusi acīmredzamus sarežģījumus, pirmkārt, valstu finansējuma piešķiršanā projektiem, otrkārt, līgumslēgšanas sarunās starp izraudzītajiem pieteikuma iesniedzējiem un valstu finansēšanas struktūrām.

Centralizēts novērtēšanas process

Novērtēšana ir divu posmu procedūra: pirmajā posmā priekšlikumus novērtē tehniskie eksperti, bet otrajā — neatkarīga vērtēšanas komisija, kura veic arī priekšlikumu vispārējo sarindošanu prioritārā secībā.

Attiecībā uz tehniskajiem ekspertiem grupa iesaka Eureka sekretariātam veikt nepieciešamās darbības, lai līdz 2013. gada beigām palielinātu šo ekspertu skaitu, tajā pašā laikā saglabājot augsta līmeņa lietpratību un panākot labāku tehniskās un tirgus lietpratības līdzsvaru visā kopā, kā arī līdzsvarotu ekspertu ģeogrāfisko sadalījumu programmā iesaistītajās valstīs .

Attiecībā uz neatkarīgo vērtēšanas komisiju grupa iesaka neatkarīgās vērtēšanas komisijas locekļiem atvēlēt vairāk laika iesniegto un prioritārā secībā sarindojamo priekšlikumu pamatīgākai analīzei un projektu iesniedzējiem un tehniskajiem ekspertiem nodrošināt sistemātisku atgriezenisko saiti.

Kā ziņojumā pareizi norādīts, Eurostars panākumi ir atkarīgi no visa novērtēšanas procesa ticamības. Šajā ziņā jo īpaši nozīmīgi ir trīs novērtēšanas procesa aspekti: objektivitāte, kvalitāte un savlaicīgums.

Komisija pilnībā piekrīt šiem ieteikumiem. Jo īpaši ekspertiem ir jābūt nepieciešamajām zināšanām novērtēt arī projektu sociāli ekonomisko ietekmi, kas ir viena no Eurostars projektam raksturīgajām iezīmēm.

Komisija atgādina, ka visa procesa pārredzamība ir galvenais princips, kas ir Eurostars lēmuma pamatā. Tādēļ tā pilnībā piekrīt grupas ieteikumam uzlabot atgriezeniskās saites kvalitāti no novērtējumiem līdz pieteikumu iesniedzējiem.

Komisija rosina Eureka sekretariātu veikt nepieciešamās darbības novērtējuma kvalitātes uzlabošanai, sākot no ekspertu nolīgšanas un atlases, izmantojot, piemēram, lietotājam draudzīgu saiti uz pieteikšanās rīku Eurostars publiskajā tīmekļa vietnē, lai varētu kļūt par ekspertu, un mobilizējot Eureka valstu programmu koordinatorus šo uzdevumu veikšanai.

Decentralizēts finansējums — laiks līdz līguma noslēgšanai

Otrs darbības ieteikumu kopums, kas jāīsteno līdz 2013. gadam, attiecas uz finansēšanas procesu, kur galvenie darītāji ir valsts līmenī. Grupa ir secinājusi, ka īstenošanas process dažādās valstīs ievērojami atšķiras. Eurostars ir svarīgi sasniegt augsta līmeņa saskaņu starp valstīm, lai darbības rezultāti būtu viendabīgi un uzlabotos programmas vispārējā efektivitāte. Tiklīdz priekšlikums tiek izvēlēts finansējuma piešķiršanai, sākas sarunu process starp katru pieteikuma iesniedzēju un tā valsts finansēšanas struktūru. Grupa secinājusi, ka šis posms ir pats sarežģītākais.

Grupa uzskata, ka laika samazināšanai līdz līguma noslēgšanai (tas ir laiks no izsludinātā uzaicinājuma priekšlikumu iesniegšanas pēdējās dienas līdz dotāciju nolīguma parakstīšanai) joprojām jābūt vienai no galvenajām prioritātēm visām Eurostars programmā iesaistītajām personām, un dalībvalstis tiek aicinātas veikt nepieciešamos pasākumus.

Grupa iesaka arī iespējamās darbības, kā saīsināt laiku līdz līguma noslēgšanai: vajadzīgs agrīnāks finanšu novērtējums valsts līmenī; sekretariātam jāuzrauga un jāapspriež situācija ar “lēnākajām” valstīm; jāparedz kopīgi un stingrāki termiņi konsorcija un dotāciju nolīguma parakstīšanai.

Komisija piekrīt šiem ieteikumiem un rosina Eurostars valstis cik iespējams uzlabot procesus valstu pārvaldes iestādēs. Eiropas Komisijas un Eureka sekretariāta noslēgtajā deleģēšanas nolīgumā[16] bija paredzēts mērķis līdz programmas vidusposmam panākt, ka individuālos dotāciju nolīgumus ar projekta dalībniekiem paraksta ne vēlāk kā 6 mēnešus pēc izsludinātā uzaicinājuma priekšlikumu iesniegšanas pēdējās dienas. Komisija pilnīgi piekrīt grupas viedoklim un aicina sekretariātu turpināt centienus uzraudzīt laiku līdz līguma noslēgšanai un identificēt labākās prakses piemērus.

SECINāJUMI

Pirmajos darbības gados Eurostars ir parādījusi labu potenciālu kā programma, kas interesē pētniecībā un izstrādē iesaistītus MVU un veicina to inovācijas. Tādēļ Komisija turpinās atbalstīt pašreizējo programmu līdz 2013. gadam, kā tika plānots.

Programmas darbība tika sākta 2008. gadā, bet tās darbības rādītāji ir jāuzlabo. Šajā sakarībā būtisks pasākums veiksmīgai tās darbībai ir ievērojami saīsināt laiku, kas nepieciešams līdz līguma noslēgšanai.

Raugoties plašākā mērogā, ir jāuzlabo valstu dalības programmu integrācijas process. Tādējādi Eureka sekretariātam un Eurostars valstīm ir jāpastiprina pūliņi, lai paātrinātu valstu noteikumu saskaņošanu, pilnībā ņemot vērā kopējos Eurostars atbilstības un novērtēšanas kritērijus un procedūras.

Visbeidzot, Komisija aktīvi iesaistīsies diskusijās par iespējamo pašreizējās Eurostars programmas turpinājumu nākamā plānošanas perioda kontekstā, neskarot ES pētniecības un inovācijas finansējumam piemērojamā vienotā stratēģiskā satvara un ES daudzgadu finanšu satvara sagatavošanu, ņemot vērā pamatiniciatīvas “Inovācijas sabiedrība” un Eiropadomes 2011. gada 4. februāra secinājumu plašāko politisko kontekstu.

[1] Eurostars sākotnēji apvienoja 26 dalībvalstis. Kopš Malta 2010. gada oktobrī pievienojās Eurostars , organizācijā piedalās visas ES dalībvalstis.

[2] Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 18. decembra Lēmums Nr. 1982/2006/EK par Eiropas Kopienas Septīto pamatprogrammu pētniecībai, tehnoloģijas attīstībai un demonstrējumu pasākumiem (2007.–2013. gads) (OV L 412, 30.12.2006., 1. lpp.). Asociētās valstis ir Horvātija, Īslande, Izraēla, Norvēģija, Šveice un Turcija.

[3] EUREKA tika nodibināta 17 valstu ministru un Eiropas Kopienu Komisijas locekļu konferencē Parīzē 1985. gada 17. jūlijā.

[4] Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 9. jūlija Lēmums Nr. 743/2008/EK par Kopienas dalību vairāku dalībvalstu īstenotā pētniecības un attīstības programmā, kuras mērķis ir atbalstīt pētniecībā un attīstībā iesaistītus mazos un vidējos uzņēmumus (OV L 201, 30.7.2008., 58. lpp.).

[5] ES ieguldījums nāk no 7. pamatprogrammas budžeta, kas piešķirts īpašās programmas “Spējas” daļā “Pētniecība MVU vajadzībām”.

[6] Padomes secinājumi, 2004. gada 25.–26. novembris.

[7] Komisijas paziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionu komitejai “Stratēģijas “Eiropa 2020” pamatiniciatīva “Inovācijas savienība”” (6.10.2010., COM(2010) 546 galīgā redakcija).

[8] Komisijas paziņojums ““Eiropa 2020”. Stratēģija gudrai, ilgtspējīgai un integrējošai izaugsmei” (3.3.2010., COM(2010) 2020 galīgā redakcija).

[9] Eiropadomes 2011. gada 4. februāra secinājumi.

[10] “ES budžeta pārskats”, COM(2010) 700.

[11] Zaļā grāmata “No problēmām uz iespējām: virzība uz vienotu stratēģisku satvaru ES pētniecības un inovāciju finansējumam”, COM(2011) 48.

[12] Ziņojums publicēts http://ec.europa.eu/research/evaluations/index_en.cfm?pg=fp7-evidence sadaļā “Other FP7 Panel Evaluations”.

[13] Vēl nav noslēgti septiņi divpusējie nolīgumi.

[14] Eureka sekretariāts 2010. gada maijā sāka Eurostars reģistrēto uzņēmumu apsekojumu, kurā tika apsekoti 3182 respondenti no 1. uzaicinājuma līdz 3. uzaicinājumam. Atbildēja 442 reģistrētie uzņēmumi. Ekspertu grupai bija pieejami šā apsekojuma rezultāti.

[15] Grupa izmantoja dažādas Kopienas inovācijas apsekojuma kārtas.

[16] Kopīgās programmas Eurostars deleģēšanas nolīgums (30-CE-0270684/00-14) starp Eiropas Komisiju un Eureka sekretariātu AISBL , 19.6.2009.