31.5.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

CE 153/171


Otrdiena, 2011. gada 15. novembris
Kodolpētniecības un mācību pasākumiem paredzētā Eiropas Atomenerģijas kopienas pamatprogramma (netiešās darbības) *

P7_TA(2011)0483

Eiropas Parlamenta 2011. gada 15. novembra normatīvā rezolūcija par priekšlikumu Padomes lēmumam par īpašo programmu, kas izpildāma ar netiešajām darbībām un ar ko īsteno Eiropas Atomenerģijas kopienas pamatprogrammu kodolpētniecības un mācību pasākumiem (2012–2013) (COM(2011)0073 – C7-0075/2011 – 2011/0043(NLE))

2013/C 153 E/30

(Apspriešanās)

Eiropas Parlaments,

ņemot vērā Komisijas priekšlikumu Padomei (COM(2011)0073),

ņemot vērā Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma 7. pantu, saskaņā ar kuru Padome ar to ir apspriedusies (C7-0075/2011),

ņemot vērā Reglamenta 55. pantu,

ņemot vērā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejas ziņojumu (A7-0358/2011),

1.

apstiprina grozīto Komisijas priekšlikumu;

2.

aicina Komisiju attiecīgi grozīt savu priekšlikumu saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 293. panta 2. punktu un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līguma 106.a pantu;

3.

aicina Padomi informēt Parlamentu, ja tā ir paredzējusi izmaiņas Parlamenta apstiprinātajā tekstā;

4.

prasa Padomei vēlreiz ar to apspriesties, ja tā ir paredzējusi būtiski grozīt Komisijas priekšlikumu;

5.

uzdod priekšsēdētājam nosūtīt šo nostāju Padomei un Komisijai.

KOMISIJAS IEROSINĀTAIS TEKSTS

GROZĪJUMS

Grozījums Nr. 1

Lēmuma priekšlikums

3.a apsvērums (jauns)

 

(3a)

Pamatprogrammas (2012-2013) izstrādei un īstenošanai būtu jābalstās uz vienkāršības, stabilitātes, pārredzamības, juridiskās noteiktības, konsekvences, izcilības un uzticības principiem, ņemot vērā Eiropas Parlamenta ieteikumus tā 2010. gada 11. novembra rezolūcijā par pētniecības pamatprogrammu īstenošanas vienkāršošanu (1) .

Grozījums Nr. 2

Lēmuma priekšlikums

8. apsvērums

(8)

Lai novērstu pārkāpumus un krāpšanu, jāveic atbilstīgi pasākumi, kas ir samērīgi ar Savienības finanšu interesēm, lai uzraudzītu gan piešķirtā finanšu atbalsta efektivitāti, gan šo līdzekļu izlietojuma efektivitāti. Tāpat arī jāveic attiecīgi pasākumi ar mērķi atgūt zaudētus, nepamatoti izmaksātus vai nepareizi izlietotus līdzekļus, saskaņā ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 1605/2002, Regulu (EK, Euratom) Nr. 2342/2002, Padomes 1995. gada 18. decembra Regulu (EK, Euratom) Nr. 2988/95 par Eiropas Kopienu finanšu interešu aizsardzību, Padomes 1996. gada 11. novembra Regulu (EK, Euratom) Nr. 2185/96 par pārbaudēm un apskatēm uz vietas, ko Komisija veic, lai aizsargātu Eiropas Kopienu finanšu intereses pret krāpšanu un citām nelikumībām, un Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 25. maija Regulu (EK) Nr. 1073/1999 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF).

(8)

Lai novērstu pārkāpumus un krāpšanu, jāveic atbilstīgi pasākumi, kas ir samērīgi ar Savienības finanšu interesēm, lai uzraudzītu gan piešķirtā finanšu atbalsta efektivitāti, gan šo līdzekļu izlietojuma efektivitāti. Īpaša uzmanība būtu jāpievērš līgumu noteikumu izstrādei, kas samazinātu to neizpildes risku, kā arī riska un izmaksu pārdali laika gaitā . Tāpat arī jāveic attiecīgi pasākumi ar mērķi atgūt zaudētus, nepamatoti izmaksātus vai nepareizi izlietotus līdzekļus, saskaņā ar Regulu (EK, Euratom) Nr. 1605/2002, Regulu (EK, Euratom) Nr. 2342/2002, Padomes 1995. gada 18. decembra Regulu (EK, Euratom) Nr. 2988/95 par Eiropas Kopienu finanšu interešu aizsardzību, Padomes 1996. gada 11. novembra Regulu (Euratom, EK) Nr. 2185/96 par pārbaudēm un apskatēm uz vietas, ko Komisija veic, lai aizsargātu Eiropas Kopienu finanšu intereses pret krāpšanu un citām nelikumībām, un Eiropas Parlamenta un Padomes 1999. gada 25. maija Regulu (EK) Nr. 1073/1999 par izmeklēšanu, ko veic Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai (OLAF).

Grozījums Nr. 3

Lēmuma priekšlikums

2. pants – 1. punkts – a apakšpunkts

a)

pētniecība kodolsintēzes jomā (tostarp ITER);

a)

pētniecība kodolsintēzes jomā (ieskaitot galvenokārt ITER);

Grozījums Nr. 4

Lēmuma priekšlikums

6. pants – 2. punkts

2.   Darba programmā ņem vērā attiecīgos zinātniskās izpētes pasākumus, kurus veic dalībvalstis, asociētās valstis un Eiropas un starptautiskās organizācijas. Vajadzības gadījumā to atjaunina.

2.   Darba programmā ņem vērā attiecīgos zinātniskās izpētes pasākumus, kurus veic dalībvalstis, asociētās valstis un Eiropas un starptautiskās organizācijas, kā arī nozare . Vajadzības gadījumā to atjaunina.

Grozījums Nr. 5

Lēmuma priekšlikums

6. pants – 3. punkts

3.   Darba programmā norāda kritērijus, pēc kuriem izvērtēs netiešo darbību priekšlikumus atbilstoši finansēšanas shēmām un atlasīs projektus. Izmanto kritērijus, kas saistīti ar izcilību, ietekmi un īstenošanu. Darba programmu var precizēt vai papildināt ar citām prasībām, svarīguma kritērijiem un robežsliekšņiem.

3.   Darba programmā norāda kritērijus, pēc kuriem izvērtēs netiešo darbību priekšlikumus atbilstoši finansēšanas shēmām un atlasīs projektus. Izmanto kritērijus, kas saistīti ar izcilību, ietekmi un īstenošanu. Darba programmu var precizēt vai papildināt ar citām prasībām, svarīguma kritērijiem un robežsliekšņiem, kas ir precīzi pamatoti .

Grozījums Nr. 6

Lēmuma priekšlikums

7. pants – 2.a punkts (jauns)

 

2.a     Šā panta 2. punktā minētās komitejas sastāvā ikvienā gadījumā tiek nodrošināts saprātīgs līdzsvars starp vīriešiem un sievietēm, kā arī starp dalībvalstīm, kuras veic izpēti un apmācību kodoljomā .

Grozījums Nr. 7

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.A iedaļa – 1. punkts – 3. daļa

Pētniecības un izstrādes pasākumi ITER celtniecības atbalstam tiks veikti kodolsintēzes asociācijās un Eiropas rūpniecības nozarēs. Tie ietvers arī komponentu un sistēmu izstrādi un testēšanu.

Pētniecības un izstrādes pasākumi ITER celtniecības atbalstam tiks veikti kodolsintēzes asociācijās un Eiropas rūpniecības nozarēs. Tie ietvers arī komponentu un uzticamu sistēmu izstrādi, testēšanu, novērtēšanu un drošuma pārbaudi .

Grozījums Nr. 8

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.A. iedaļa – 2. punkts – 1. daļa – 2.a ievilkums (jauns)

 

jaunu palīgeksperimentu plānošanu saskaņā ar 8. pamatprogrammu, ar kuriem varētu papildināt ITER eksperimentus, lai nodrošinātu vajadzīgās iekārtas, vienlaikus ierobežojot risku un darbības izmaksas, un kuri var arī attiekties uz DEMO tehnoloģiju svarīgākajiem aspektiem ;

Grozījums Nr. 9

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.A. iedaļa – 4. punkts – 3. ievilkums

pētījumus par kodolsintēzes enerģijas ražošanas socioloģiskajiem aspektiem un ekonomiskumu, kā arī darbības, lai sekmētu sabiedrības informētību un izpratni par kodolsintēzi.

pētījumus par kodolsintēzes enerģijas ražošanas socioloģiskajiem aspektiem un ekonomiskumu, kā arī darbības, lai sekmētu sabiedrības informētību un izpratni par kodolsintēzi. Īpašu uzmanību pievērsīs tam, lai nodrošinātu atbilstošas informācijas paziņošanu sabiedrībai, un tiks izmantoti konkrēti pasākumi saziņas un informēšanas programmu efektivitātes uzlabošanai.

Grozījums Nr. 10

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.A. iedaļa – 6. punkts

ITER realizācija Eiropā, ko ar starptautiskas struktūras palīdzību nodrošina ITER organizācija, papildinās jauno pētniecības infrastruktūru, kurai būs spēcīga Eiropas dimensija.

ITER realizācija Eiropā, ko ar starptautiskas struktūras palīdzību nodrošina ITER organizācija, papildinās jauno pētniecības infrastruktūru, kurai būs spēcīga Eiropas dimensija, un saistībā ar Eiropas papildprogrammu paredzēs jaunas pētniecības infrastruktūras izveidi ITER eksperimenta nodrošināšanai .

Grozījums Nr. 11

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – ievaddaļa

Vispārējais mērķis ir jo īpaši uzlabot kodola skaldīšanas un citu rūpniecībā un medicīnā iespējamu starojuma izmantojumu drošumu, veiktspēju, resursu izmantošanas efektivitāti un rentabilitāti. Netiešās darbības, kas saistītas ar kodola skaldīšanu un aizsardzību pret jonizējošo starojumu, veiks piecās galvenajās darbības jomās, kas sīki raksturotas turpmāk. Pastāv nozīmīga saikne ar pētniecību Savienības Septītajā pamatprogrammā, kas pieņemta ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu 1982/2006/EK, jo īpaši enerģētikas, Eiropas standartu, izglītības un mācību, vides aizsardzības, veselības, materiālzinātnes, pārvaldības, kopējās infrastruktūras, drošības un drošuma kultūras jomā. Starptautiskā sadarbība būs daudzu darbības jomu galvenā iezīme, jo īpaši tādu progresīvu kodolenerģijas sistēmu darbībā, kas tiek aplūkotas Ceturtās paaudzes starptautiskajā forumā.

Vispārējais mērķis ir jo īpaši uzlabot kodola skaldīšanas un citu rūpniecībā un medicīnā iespējamu starojuma izmantojumu drošumu, veiktspēju, resursu izmantošanas efektivitāti un rentabilitāti. Netiešās darbības, kas saistītas ar kodola skaldīšanu un aizsardzību pret jonizējošo starojumu, veiks piecās galvenajās darbības jomās, kas sīki raksturotas turpmāk. Pastāv nozīmīga saikne ar pētniecību Savienības Septītajā pamatprogrammā, kas pieņemta ar Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmumu 1982/2006/EK, jo īpaši enerģētikas, Eiropas standartu, izglītības un mācību, vides aizsardzības, veselības, materiālzinātnes, pārvaldības, kopējās infrastruktūras, drošības un drošuma kultūras jomā, kā arī ar kodola skaldīšanas priekšlikumiem, kas iekļauti Padomes 2008. gada martā apstiprinātajā Eiropas energotehnoloģiju stratēģiskajā plānā . Starptautiskā sadarbība būs daudzu darbības jomu galvenā iezīme, jo īpaši tādu progresīvu kodolenerģijas sistēmu darbībā, kas tiek aplūkotas Ceturtās paaudzes starptautiskajā forumā. Eiropā strādājošo pašreizējās paaudzes kodolspēkstaciju paredzētais darbības laiks parasti ir 40 gadu, turklāt paredzēta iespēja šo darbības laiku pagarināt. Iecerēts, ka III paaudzes un nākotnē paredzētās vēl drošākās IV paaudzes spēkstaciju darbības laiks būs 60 un vairāk gadu, vienlaikus samazinot ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksas, kas saistītas ar novecošanu .

Grozījums Nr. 12

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – ievaddaļa – 1.a daļa (jauna)

 

Ir acīmredzami nepieciešams pastiprināt sadarbību ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru par drošības standartiem, kas piemērojami visām kodoliekārtām un darbībām. Šie standarti būtu plaši jāpiemēro projektētājiem, ražotājiem un tirgus dalībniekiem enerģijas ražošanā, medicīnā, rūpniecībā, pētniecībā un izglītībā .

Grozījums Nr. 13

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – 1. punkts – virsraksts

Grozījums Nr. 14

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – 1. punkts – 1. daļa

Veicot uz īstenošanu orientētu pētniecību, izveidot stabilu zinātnisko un tehnisko bāzi, lai demonstrētu tehnoloģijas un drošumu attiecībā uz lietotās kodoldegvielas un radioaktīvo atkritumu ar ilgu pussabrukšanas periodu apglabāšanu ģeoloģiskos veidojumos un liktu pamatus vienotam Eiropas uzskatam galvenajos jautājumos saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu un apglabāšanu.

Veicot uz īstenošanu orientētu pētniecību, izveidot stabilu zinātnisko un tehnisko bāzi, lai demonstrētu tehnoloģijas un drošumu attiecībā uz lietotās kodoldegvielas un radioaktīvo atkritumu ar ilgu pussabrukšanas periodu apglabāšanu ģeoloģiskos veidojumos, tostarp attiecinot to arī uz atkritumiem ar ilgu pussabrukšanas periodu, kas rodas pēc kodolenerģijas un radioizotopu izmantošanas civiliem mērķiem medicīnā, rūpniecībā, lauksaimniecībā, pētniecībā un izglītībā , un liktu pamatus vienotam Eiropas uzskatam galvenajos jautājumos saistībā ar atkritumu apsaimniekošanu un apglabāšanu.

Grozījums Nr. 15

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – 1. punkts – 2. daļa

Atkritumu ģeoloģiskā apglabāšana: jāveic glabātavu projektu inženiertehniskie pētījumi un demonstrējumi, glabātavas saņēmēju iežu raksturošana uz vietas (gan vispārējās, gan konkrētam objektam atbilstošās pazemes pētniecības laboratorijās), jāveido izpratne par glabātavu vidi, jāveic pētījumi par attiecīgajiem procesiem tuvlaukā (atkritumu veids un mākslīgās barjeras) un attālākā laukā (pamatiezis un izplatīšanās ceļi biosfērā), jāizstrādā noturīga metodika darbības un drošuma novērtēšanai, kā arī jāveic tādu pārvaldības un sabiedriski aktuālu jautājumu pētniecība, kas saistīti ar pieņemamību sabiedrībai.

Atkritumu ģeoloģiskā apglabāšana: jāveic glabātavu projektu inženiertehniskie pētījumi un demonstrējumi, glabātavas saņēmēju iežu raksturošana uz vietas (gan vispārējās, gan konkrētam objektam atbilstošās pazemes pētniecības laboratorijās), jāveido izpratne par glabātavu vidi, jāveic pētījumi par attiecīgajiem procesiem tuvlaukā (atkritumu veids un mākslīgās barjeras) un attālākā laukā (pamatiezis un izplatīšanās ceļi biosfērā), jāizstrādā noturīga metodika darbības un drošuma novērtēšanai, kā arī jāveic tādu pārvaldības un sabiedriski aktuālu jautājumu pētniecība, kas saistīti ar pieņemamību sabiedrībai. Lai nodrošinātu radioaktīvo vielu glabātavu labāku noslēgšanu neparedzētu notikumu gadījumā, ir jāievieš stabilas sistēmas funkciju nodrošināšanai pazeminātā darbības režīmā .

Grozījums Nr. 16

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – 2. punkts – 2. daļa

Kodoliekārtu drošums: jānodrošina pašreizējo un nākamo kodoliekārtu ekspluatācijas drošums, jo īpaši attiecībā uz kodolspēkstacijas darbmūža un vadības novērtējumu, drošuma kultūru (samazinot cilvēka un organizatorisko kļūdu risku), progresīvām drošības novērtēšanas metodēm, skaitliskās simulācijas rīkiem, aprīkojumu un kontroli, ka arī smagu negadījumu novēršanu un mazināšanu, papildinot ar saistītiem pasākumiem zināšanu vadības optimizācijai un pieredzes saglabāšanai.

Kodoliekārtu drošums: jānodrošina pašreizējo un nākamo kodoliekārtu ekspluatācijas drošums, jo īpaši attiecībā uz kodolspēkstacijas darbmūža un vadības novērtējumu, drošuma kultūru (samazinot cilvēka un organizatorisko kļūdu risku), progresīvām drošības novērtēšanas metodēm, skaitliskās simulācijas rīkiem, aprīkojumu un kontroli, ka arī smagu negadījumu novēršanu un mazināšanu, papildinot ar saistītiem pasākumiem zināšanu vadības optimizācijai un pieredzes saglabāšanai, it īpaši ņemot vērā pētījumus par Fukušimas negadījuma ietekmi . Ņemot vērā Fukušimas negadījuma sekas, būtu jāveic šādi papildu pasākumi: jāuzlabo seismiskā noturība, jānosaka jauna definīcija negadījumiem, kas nav saistīti ar konstruktīvām īpašībām, jāanalizē biežāk izplatītie atteices gadījumi un jānodrošina labāka ārkārtas situāciju pārvaldība, ūdeņraža uzkrāšanās novēršana karsta metāla un tvaika reakcijas gaitā, ūdeņraža rekombinācija un tādu filtrēšanas / attīrīšanas sistēmu projektēšana, kuras varētu izturēt gāzes pārspiedienu .

Grozījums Nr. 17

Lēmuma priekšlikums

Pielikums – I daļa – I.B. iedaļa – 2. punkts – 3. daļa

Uzlabotas kodolsistēmas: jāpilnveido pašreizējo sistēmu un degvielu efektivitāte un jāveic uzlabotu reaktoru sistēmu izpēte ar mērķi novērtēt to potenciālu, izplatīšanās noturību un ietekmi uz ilgtermiņa ilgtspējību, tostarp veicot pamata un transversālas izpētes darbības (piemēram, materiālzinātnes) un pētījumus par degvielas ciklu, inovatīvām degvielām un atkritumu pārvaldības aspektiem, tostarp efektīvāku pašreizējo reaktoru skaldmateriāla atdalīšanu un transmutāciju.

Uzlabotas kodolsistēmas: jāpilnveido pašreizējo sistēmu un degvielu efektivitāte un jāveic uzlabotu reaktoru sistēmu izpēte ar mērķi novērtēt to potenciālu, izplatīšanās noturību un ietekmi uz ilgtermiņa ilgtspējību, tostarp veicot pamata un transversālas izpētes darbības (piemēram, materiālzinātnes) un pētījumus par degvielas ciklu, inovatīvām degvielām un atkritumu pārvaldības aspektiem, tostarp efektīvāku pašreizējo reaktoru skaldmateriāla atdalīšanu un transmutāciju. Iepriekš minētās darbības būtu jāizmanto, lai atbalstītu Eiropas Ilgtspējīgās kodolrūpniecības iniciatīvu (ESNII), kas tika uzsākta 2010. gada novembrī Beļģijas prezidentūras rīkotajā Eiropas energotehnoloģiju stratēģiskā plāna konferencē, kā arī palīdzētu izstrādāt galvenos pētniecības demonstrējumus ASTRID, ALLEGRO, ALFRED un MYRRHA .


(1)   Pieņemtie teksti, P7_TA (2010)0401 .