3.5.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 132/92


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Padomes Direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2000/75/EK attiecībā uz infekciozo katarālo drudzi”

COM(2010) 666 galīgā redakcija – 2010/0326 (COD)

2011/C 132/18

Vienīgais ziņotājs: Ludvík JÍROVEC kgs

Eiropas Savienības Padome saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 43. panta 2. punktu 2011. gada 26. janvārī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

Priekšlikums Padomes Direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2000/75/EK attiecībā uz infekciozo katarālo drudzi

COM(2010) 666 galīgā redakcija – 2010/0326 (COD).

Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Lauksaimniecības, lauku attīstības un vides specializētā nodaļa savu atzinumu pieņēma 2011. gada 28. februārī.

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 470. plenārajā sesijā, kas notika 2011. gada 15. un 16. martā (15. marta sēdē), ar 185 balsīm par, 2 balsīm pret un 12 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Secinājumi un ieteikumi.

1.1   Komiteja iesaka šādā pašā nolūkā grozīt arī Komisijas 2007. gada 26. oktobra Regulu (EK) Nr. 1266/2007 par Padomes Direktīvas 2000/75/EK īstenošanas noteikumiem dažu uzņēmīgu sugu dzīvnieku kontrolei, monitoringam, uzraudzībai un pārvietošanās ierobežojumiem saistībā ar infekciozo katarālo drudzi.

1.2   Komiteja atgādina, ka viens no galvenajiem argumentiem, kāpēc tika pārtraukta vakcinācija pret mutes un nagu sērgu un cūku mēri, bija tas, ka vakcinācija izmaksā dārgāk nekā pasākumi iespējamo slimības uzliesmojumu apkarošanai.

1.3   Komiteja uzskata, ka šajā jautājumā katrai ES dalībvalstij jādod iespēja izvēlēties, jo epidemioloģiskā situācija mērenā klimata joslas un dienvidu valstīs ir atšķirīga, un arī mutes un nagu sērgas veidi ir atšķirīgi. Valstis, kuras neizvēlas vakcināciju, slimību var atklāt efektīvāk. Tomēr risks ir iespējams, jo jauni Āzijas celmi ir grūtāk atpazīstami.

1.4   Komiteja uzskata, ka priekšlikumā grozīt direktīvu pienācīgi ņemti vērā jaunākie tehnoloģiskie sasniegumi vakcīnu ražošanas jomā; Vakcīnas var izmantot arī ārpus apgabaliem, uz kuriem attiecas dzīvnieku pārvietošanās ierobežojumi. Šis priekšlikums grozīt direktīvu nodrošina, ka dalībvalstīm neradīsies papildu administratīvās izmaksas, vienīgi tās, kas saistītas ar informēšanu par iespējamās vakcinācijas programmas ieviešanu. Izskatāmais priekšlikums neradīs nopietnas sociālās sekas. Komiteja pilnībā atbalsta minēto mērķi un, ņemot vērā iepriekšminētās garantijas, šo priekšlikumu vērtē atzinīgi.

2.   Ievads un paziņojuma kopsavilkums

2.1   Ar šo priekšlikumu paredzēti grozījumi Direktīvas 2000/75/EK noteikumos par vakcināciju, lai panāktu šo noteikumu lielāku elastīgumu, jo pašlaik ir pieejamas inaktivētas vakcīnas, ko iespējams veiksmīgi izmantot arī ārpus apgabaliem, uz kuriem attiecas dzīvnieku pārvietošanās ierobežojumi.

2.2   Komisija uzskata, ka tiesību akts ir jāgroza, ņemot vērā tehnoloģiju attīstību vakcīnas izstrādes jomā. Ierosinātais grozījums sekmēs lēmumu pieņemšanu par infekciozā katarālā drudža apkarošanas stratēģijām, ņemot vērā konkrēto situāciju dalībvalstīs un bez Savienības nepamatotas iejaukšanās.

2.3   Šobrīd vakcinācija ar inaktivētām vakcīnām Savienībā ir plaši atzīta par vislabāko infekciozā katarālā drudža kontroles un klīniskās saslimšanas profilakses līdzekli. Šādas vakcīnas nerada šķēršļus, kādi raksturīgi profilaktiskajai vakcinācijai ārpus apgabaliem, uz kuriem attiecas dzīvnieku pārvietošanās ierobežojumi.

3.   Piezīmes

3.1   Pēdējos trijos gados ir izstrādātas jaunas inaktivētas vakcīnas pret infekciozo katarālo drudzi, kuras varētu droši izmantot ārpus ierobežotajām zonām. Tāpēc dalībvalstis var izstrādāt slimības profilakses un apkarošanas stratēģiju valsts līmenī un Savienības iejaukšanās nav vajadzīga.

3.2   Paplašinot slimības apkarošanai pieejamo līdzekļu klāstu, izskatāmais priekšlikums varētu mazināt minētās slimības radītās saimnieciskās un sociālās sekas. Tomēr ir grūti precīzi noteikt šā priekšlikuma priekšrocības, jo tās būs atkarīgas no slimības attīstības gaitas, kas nav prognozējama un Eiropā vairs nav “eksotiska”.

3.3   Izskatāmais priekšlikums neietekmē pašreizējos slimības apkarošanas pasākumus. Tāpēc tam nav tiešas ietekmes uz Savienības ikgadējām un daudzgadu programmām, kas paredzētas noteiktu dzīvnieku slimību izskaušanai, kontrolei un monitoringam.

3.4   Atļaujot vakcināciju visā Savienības teritorijā, ar šo priekšlikumu, iespējams, tiks mazināti infekciozā katarālā drudža radītie tiešie un netiešie zaudējumi un līdz ar to arī negatīvās saimnieciskās sekas.

3.5   Šis priekšlikums dos iespēju plašāk izmantot vakcināciju, un farmācijas uzņēmumiem, kuri izgatavo inaktivētas vakcīnas pret infekciozo katarālo drudzi, būs plašāks tirgus.

Briselē, 2011. gada 15. martā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Staffan NILSSON