3.5.2011   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 132/53


Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2000/25/EK attiecībā uz emisijas posmu piemērošanu šauras riteņu bāzes traktoriem”

COM(2011) 1 galīgā redakcija – 2011/0002 (COD)

2011/C 132/09

Galvenais ziņotājs: BURNS kgs

Padome 2011. gada 2. februārī un Parlaments 2011. gada 20. janvārī saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 114. pantu nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai, ar ko groza Direktīvu 2000/25/EK attiecībā uz emisijas posmu piemērošanu šauras riteņu bāzes traktoriem

COM(2011) 1 galīgā redakcija — 2011/0002 (COD).

Komitejas Birojs 2011. gada 18. janvārī uzdeva Vienotā tirgus, ražošanas un patēriņa specializētajai nodaļai sagatavot Komitejas atzinumu par šo jautājumu.

Ņemot vērā jautājuma steidzamību, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 470. plenārajā sesijā 2011. gada 15. un 16. martā (16. marta sēdē) iecēla Burns kgu par galveno ziņotāju un ar 147 balsīm par un 7 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

1.   Kopsavilkums un ieteikumi

1.1

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) ir pārliecināta, ka oglekļa monoksīda, slāpekļa oksīdu, ogļūdeņražu un cieto daļiņu kaitīgo emisiju samazināšana no dzinējiem, kas paredzēti lauksaimniecības vai mežsaimniecības traktoriem, ir būtisks pasākums, lai sasniegtu ES izvirzītos mērķus gaisa kvalitātes jomā.

1.2

EESK uzskata, ka tiesību akti, kuru mērķis ir sargāt cilvēku veselību un vidi, ir jāpamato ar pārliecinošiem tehniskiem, ekonomiskiem un sociāliem novērtējumiem.

1.3

EESK uzskata — neatkarīgi pētījumi un Komisijas savāktie dati liecina, ka ir jāparedz papildu laiks, lai izstrādātu piemērotas pēcapstrādes sistēmas un uzstādītu tās īpašiem mērķiem paredzētiem traktoriem, kas atbilst kvalitatīvi augstvērtīgu kultūru, it īpaši vīnogulāju audzēšanas prasībām.

1.4

EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu par to, ka Direktīvas 2000/25/EK 4. pantā noteiktie datumi attiecībā uz III B un IV posma tipa apstiprinājumu un laišanu ekspluatācijā T2, C2 un T4.1 kategorijas traktoriem būtu jāatliek uz trim gadiem.

1.5

EESK uzskata arī, ka pētījumi, kas veikti pirms minētā priekšlikuma izstrādes, nesniedz pietiekamu pārliecību, ka var panākt šo traktoru atbilstību IV posma prasībām.

1.6

EESK iesaka Eiropas Komisijai, tiklīdz būs izstrādāta pietiekami laba tehnoloģija, veikt papildu pētījumu par IV posma prasību īstenojamību, pētījuma veikšanai paredzot pietiekami daudz laika (ieteicams līdz 2014. gada beigām), un, ja vajadzīgs, ierosināt papildu grozījumus, lai mainītu IV posma prasības vai termiņu, kas attiecas uz šauras riteņu bāzes traktoriem.

1.7

EESK iesaka turpmāk, pilnveidojot tiesību aktus, kas attiecas uz visurgājēju un traktoru izplūdes gāzu emisiju, veikt kopīgu un sīki izstrādātu ietekmes novērtējumu un tiesību aktus neattiecināt uz citiem tehnikas veidiem, neveicot atbilstošas pārbaudes un pārskatīšanu, kura varētu būt vajadzīga.

1.8

Tā kā visus grozījumus noteikumos, kas attiecas uz izplūdes gāzu emisiju no dzinējiem, kurus uzstāda visurgājējai tehnikai, un kas iekļauti Direktīvā 97/68/EK, automātiski transponē Direktīvā 200/25/EK, kura attiecas uz traktoriem, EESK iesaka Eiropas Komisijai, veicot ietekmes novērtējumus, ņemt vērā visu traktoru un jo īpaši šauras riteņu bāzes traktoru īpašās iezīmes, kaut arī Direktīva 97/68/EK uz tiem neattiecas.

2.   Ievads

2.1

Direktīva 2000/25/EK attiecas uz kompresijaizdedzes dzinējiem, kuru jauda ir no 18 kW līdz 560 kW un ar kuriem paredzēts aprīkot lauksaimniecības un mežsaimniecības traktorus. Tajā noteikti ierobežojumi oglekļa monoksīda, slāpekļa oksīdu, ogļūdeņražu un cieto daļiņu emisijas daudzumam. Direktīvā paredzētas aizvien stingrākas robežvērtības dažādiem posmiem un attiecīgi izpildes datumi, lai noteiktu maksimāli pieļaujamo izplūdes gāzu un cieto daļiņu emisijas līmeni. Nākamie jau noteiktie posmi ir IIIB posms (sākas 2011. gada 1. janvārī) un IV posms (sākas 2014. gada 1. janvārī).

2.2

Noteikumus, kas ierobežo lauksaimniecības un mežsaimniecības traktoru radīto izplūdes gāzu emisiju, grozīja 2005. gadā. Toreiz noteikumus (Direktīva 97/68/EK, ko groza ar Direktīvu 2004/26/EK), kas attiecas uz dzinējiem, kurus uzstāda visurgājējai tehnikai, transponēja regulējumā, kas attiecas uz lauksaimniecības traktoriem, neveicot ietekmes novērtējumu, it īpaši par to, vai minētās prasības var tehniski īstenot. Savukārt direktīvas 4. panta 8. punktā paredzēts veikt priekšizpēti, pirms ieviest obligāti izpildāmās IIIB posma un IV posma prasības.

2.3

Īpašiem mērķiem paredzētus traktorus Eiropā izstrādā jau 40 gadus, lai tehniku varētu izmatot īpašos reljefa un izvietojuma apstākļos, kādos audzē noteiktas kultūras un kuri raksturīgi piemēram, vīna dārziem, augļu dārziem un līdzīgām vietām galvenokārt Centrāleiropā un Dienvideiropā. Minētās ekspluatācijas prasības attiecas vienīgi uz kultūru audzēšanu Eiropā, un šie īpašiem mērķiem paredzētie traktori ir izstrādāti tikai šim tirgum. Pamatdirekīvā 2003/37/EK, kas attiecas uz traktoriem, lauksaimniecības un mežsaimniecības traktori, kurus izmanto šādos audzēšanas apstākļos, iedalīti T2, C2 un T4.1. kategorijās un vispārēji apzīmēti kā šauras riteņu bāzes traktori.

2.4

Vienlaikus ar traktoru pilnveidošanu pārstrukturēta arī īpašo kultūru audzēšana (1), lai pēc iespējas uzlabotu to ražu un kvalitāti. Šī pārstrukturēšana nevarētu notikt, ja nebūtu pieejami šauras riteņu bāzes traktori, un pašlaik dažu kvalitatīvi visaugstvērtīgāko un visražīgāko kultūru audzēšana ir pilnībā atkarīga no šiem traktoriem.

2.5

Stingrās prasības, kas noteiktas IIIB un IV posmā, paredz, ka dzinējiem ir jāuzstāda pēcapstrādes sistēmas, kuras ir ļoti lielas salīdzinājumā ar dzinēju izmēriem un kuru uzstādīšanu būtiski ierobežo to ekspluatācijas prasības. Šauras riteņu bāzes traktoros lieto tādus pašus dzinējus kā citos traktoros, lielākā atšķirība ir pieejamais dzinēja nodalījuma lielums un ierobežotā telpa tieši ap dzinēja nodalījumu.

2.6

Traktoru ražotāji nevar uzstādīt dzinējus ar pēcapstrādes sistēmu un vienlaikus nodrošināt atbilstību ekspluatācijas prasībām, proti, izmēru un manevrējamību, kas ir šo traktoru konstrukcijas būtiskas specifikācijas.

2.7

Iepriekš minētos secinājumus apstiprina vairāki Komisijas uzdevumā veikti pētījumi, kuros ierosināts uz šiem traktoriem vispār neattiecināt IIIB un IV posma prasības vai atlikt to uz vismaz pieciem gadiem.

2.8

Katru gadu pārdod aptuveni 26 000 šādu traktoru, un šis skaits veido apmēram 16 % no visa jauno traktoru tirgus Eiropas Savienībā. Ja neveiksim pasākumus, mūsdienīgus IIIA posma prasībām atbilstošus traktorus tirgot vairs nedrīkstēs. Tāpēc vairs nevarēsim rēķināties ar to pozitīvo ietekmi uz vidi, un aptuveni 80 000 lauksaimniecībā nodarbināto drošība būs vairāk apdraudēta, jo vecākiem traktoriem nav gandrīz nekā no mūsdienās pieejamā drošības aprīkojuma. Traktoru ražošanas nozarē un detaļu piegādes ķēdē būs jāzaudē 3 000 darbavietu (visas atrodas Eiropas Savienībā).

3.   Priekšlikums grozīt direktīvu

3.1.

Ierosināts grozīt Direktīvu 2000/25/EK, lai atliktu uz trim gadiem termiņus, kad T2, C2 un T4.1 kategorijas traktoriem jāatbilst IIIB un IV posma prasībām.

4.   Vispārīgas piezīmes

4.1

EESK atbalsta Komisijas pieeju, kas atbilst Sestajai vides rīcības programmai (COM(2001) 31 galīgā redakcija) (2), un vēlreiz norāda, ka jācenšas panākt gaisa kvalitātes uzlabošana, piespiežot izplūdes gāzu emisiju izraisītājus samazināt emisiju, un robežvērtības jānosaka, pamatojoties uz neapstrīdamām zinātniskām atziņām, ekonomisko analīzi un ticamiem jaunākajiem datiem.

4.2

EESK atbalsta Komisijas priekšlikumu, ar ko šie principi attiecināti uz IIIB un IV posmu.

4.3

EESK tomēr nav pārliecināta, vai IV posma prasībām atbilstošus dzinējus varēs uzstādīt šauras riteņu bāzes traktoriem un vienlaikus nodrošināt to atbilstību ekspluatācijas prasībām. Komisija uzskata, ka turpmāk svarīgi būs pārraudzīt tehnikas attīstību nozarē, lai varētu noteikt, cik veiksmīgi norit virzība uz IIIB un IV posma robežvērtību sasniegšanu.

4.4

EESK iesaka, veicot Komisijas ierosināto pārraudzību, pirms obligāti ievērojamo IV posma robežvērtību ieviešanas sagatavot ziņojumu par to, vai šauras riteņu bāzes traktori spēj izpildīt IV posma prasības, un, iespējams, ierosināt direktīvas grozījumus.

4.5

EESK uzskata, ka IIIB un IV posma prasību attiecinājumam uz visiem lauksaimniecībā un mežsaimniecībā izmantojamajiem traktoriem, piemērojot Direktīvas 2000/25/EK 2005. gada grozījumu, netika veikts ietekmes novērtējums un ka minētā trūkuma rezultātā ir vajadzīgs šis kārtējais grozījums.

Briselē, 2011. gada 16. martā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

Staffan NILSSON


(1)  Arī ar būtisku Kopienas ekonomisko atbalstu, ko sniedz saskaņā ar kopējo lauksaimniecības politiku.

(2)  OV C 154 E, 29.05.2001., 218. lpp.