16.12.2010   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 342/15


ZIŅOJUMS

par Kopuzņēmuma novatorisku zāļu jomā gada pārskatiem par 2009. gada 31. decembrī slēgto finanšu gadu, ar Kopuzņēmuma atbildēm

2010/C 342/03

SATURS

 

Punkts

Lappuse

IEVADS …

1.–5.

16

TICAMĪBAS DEKLARĀCIJA …

6.–15.

16

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU …

16.–19.

17

CITI JAUTĀJUMI …

20.–25.

17

Tabula …

18

Kopuzņēmuma atbildes

21

IEVADS

1.

Eiropas kopuzņēmumu novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (turpmāk – “Kopuzņēmums IMI”), kurš atrodas Briselē, izveidoja 2007. gada decembrī (1) uz desmit gadiem.

2.

Kopuzņēmuma IMI dibinātāji ir Eiropas Savienība, kuru pārstāv Komisija, un Eiropas Farmācijas uzņēmumu un apvienību federācija (EFPIA).

3.

Kopuzņēmuma IMI mērķis ir būtiski uzlabot zāļu izstrādes procesa efektivitāti un lietderīgumu, lai ilgtermiņā farmācijas nozarē ražotu vairāk efektīvu un drošāku novatorisku zāļu (sk. tabulu).

4.

ES maksimālais ieguldījums Kopuzņēmumā IMI tā darbības izdevumu segšanai un pētniecībai ir viens miljards EUR, kuru finansē no Septītās pētniecības pamatprogrammas budžeta. ES un EFPIA kā dibināšanas biedri veiks vienlīdzīgas iemaksas darbības izdevumos, bet katrs no tiem – ne vairāk kā 4 % no ES kopējiem ieguldījumiem. Pārējie biedri segs darbības izdevumus proporcionāli viņu dalībai pētniecības pasākumos. Pētniecības uzņēmumi, kuri ir EFPIA biedri, veiks ieguldījumus natūrā pētniecības pasākumu finansēšanai, un šo ieguldījumu vērtība būs vismaz līdzvērtīga ES finansiālajam ieguldījumam. Jaunajiem biedriem arī jāpiedalās pētniecības pasākumu finansēšanā.

5.

Kopuzņēmums IMI sāka patstāvīgu darbību 2009. gada 16. novembrī.

15.

Turpmākie komentāri nav pretrunā Palātas sniegtajiem atzinumiem.

KOMENTĀRI PAR BUDŽETA UN FINANŠU PĀRVALDĪBU

Budžeta izpilde

16.

Galīgajā budžetā bija 82 miljoni EUR saistību apropriācijās un 82 miljoni EUR maksājumu apropriācijās. Tā kā līdz 2009. gada beigām bija uzsāktas tikai nedaudzas projektu iniciatīvas, maksājumu budžets izrādījās nepamatots. Lai gan saistību apropriāciju izlietojums bija 97 %, maksājumu apropriāciju izlietojums bija tikai 1 %.

Pārskatu izklāsts un dalībnieku ieguldījumi

17.

Palāta norāda, ka ES kopuzņēmumu darbību finansē no dalībnieku iemaksām un pašiem kopuzņēmumiem kapitāla kā tāda nav. Palāta iesaka skaidri atspoguļot šo īpašo iezīmi kopuzņēmumu pārskatos.

18.

Tāpēc Palāta atzinīgi vērtē to, ka saskaņā ar 1. EK grāmatvedības noteikumu (uzskaite pēc grupām) dalībnieku iemaksas norāda kopuzņēmumu bilances tīrajos aktīvos un ka papildu informāciju par iemaksu veidu sniedz pārskatu piezīmēs.

19.

Palāta uzskata, ka pēc iespējas vairāk ir jāsaskaņo veids, kādā kopuzņēmumu dalībnieku iemaksas atspoguļo kopuzņēmumu pārskatos, un norāda uz Komisijas apņemšanos par šo jautājumu izstrādāt izvērstus norādījumus kopuzņēmumiem.

CITI JAUTĀJUMI

Iekšējās kontroles sistēmas

20.

Kopuzņēmums IMI tikai sāk darbību un 2009. gada laikā nav pilnībā ieviesis iekšējās kontroles mehānismus un finanšu informācijas sistēmas. Gada beigās pamatdarbības procesi vēl nebija oficiāli dokumentēti, un galvenais grāmatvedis vēl nebija tos apstiprinājis, kā tas ir noteikts Kopuzņēmuma finanšu noteikumos.

21.

Īpaši jāpievēršas IT procesu un darbību dokumentēšanas turpmākai izstrādei un ar IT saistīto risku identificēšanai. Turklāt 2009. gadā Kopuzņēmums nebija izstrādājis ne darbības nepārtrauktības plānu, ne datu aizsardzības politiku.

Nav noslēgts uzņēmējvalsts nolīgums

22.

Saskaņā ar Padomes Regulu, ar ko izveido Kopuzņēmumu IMI, Beļģijai un Kopuzņēmumam IMI bija jānoslēdz uzņēmējas valsts nolīgums par biroja izvietošanu, privilēģijām un neaizskaramību un citu atbalstu, ko Beļģija sniedz Kopuzņēmumam IMI. Tomēr līdz 2009. gada beigām šāds nolīgums nebija noslēgts.

Iekšējās revīzijas funkcija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

23.

Kopuzņēmuma IMI finanšu noteikumu 73. pantā ir minēts, ka jāizveido iekšējās revīzijas funkcija, kuras darbība atbilstu attiecīgajiem starptautiskajiem standartiem. Tomēr 2009. gada beigās šī svarīgā iekšējās kontroles sistēmas sastāvdaļa vēl nebija izveidota.

24.

Saskaņā ar Palātas pausto Atzinumā Nr. 4/2008 par Eiropas Kopuzņēmuma ITER Finanšu nolikumu un Atzinumā Nr. 2/2010 par SESAR kopuzņēmuma finanšu noteikumiem, Palāta uzskata, ka Kopuzņēmuma IMI statūtu pašreizējie noteikumi par Komisijas iekšējā revidenta lomu būtu jāprecizē.

25.

Kopuzņēmuma IMI statūtu 10. pantā minēts, ka par Komisijas iekšējam revidentam uzticēto uzdevumu izpildi atbild Kopuzņēmuma valde. Palāta uzskata, ka šāda kārtība ir piemērojama kopuzņēmuma iekšējai revīzijai, nevis Komisijas iekšējam revidentam, kura pienākumi attiecas uz ES vispārējo budžetu kopumā.

Šo ziņojumu pieņēma Revīzijas palātas II apakšpalāta, kuru vada Revīzijas palātas loceklis Morten LEVYSOHN, 2010. gada 20. oktobra sēdē Luksemburgā.

Revīzijas palātas vārdā

priekšsēdētājs

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Tabula.

Kopuzņēmums novatorisku zāļu jomā (Brisele)

Savienības kompetence saskaņā ar Līgumu

Kopuzņēmuma IMI kompetence, kā noteikts Padomes Regulā (EK) Nr. 73/2008

Pārvaldība

Kopuzņēmumam IMI pieejamie resursi 2009. gadā

Galvenie sasniegumi 2009. gadā

Līgums par Eiropas Savienības darbību

XIX sadaļa “Pētniecība, tehnoloģijas attīstība un kosmoss”.

187. pants (bijušais EK līguma 171. pants):

Savienība var izveidot kopuzņēmumus vai kādas citas struktūras, kas vajadzīgas, lai efektīvi īstenotu Savienības pētniecības, tehnoloģijas attīstības un demonstrācijas programmas.

188. panta 1. punkts (bijušais EK līguma 172. panta 1. punkts):

Padome pēc Komisijas priekšlikuma un pēc apspriešanās ar Eiropas Parlamentu un Ekonomikas un sociālo lietu komiteju pieņem 187. pantā minētos noteikumus.

Mērķi

Padomes Regulas Nr. 73/2008 2. pantā minēts:

Kopuzņēmums IMI palīdz īstenot Septīto pamatprogrammu un jo īpaši tēmu “Veselība”, kas iekļauta īpašajā programmā “Sadarbība”, ar ko īsteno Septīto pamatprogrammu. Tā mērķis ir būtiski uzlabot zāļu izstrādes procesa efektivitāti un lietderīgumu, lai ilgtermiņā farmācijas nozarē ražotu vairāk efektīvu un drošāku novatorisku zāļu. Kopuzņēmums jo īpaši:

a)

atbalsta “pirmskonkurences farmaceitisko pētniecību un attīstību” dalībvalstīs un Septītās pamatprogrammas asociētajās valstīs, izmantojot saskaņotu pieeju, lai novērstu konstatētos pētniecības trūkumus zāļu izstrādes procesā;

b)

atbalsta to pētniecības prioritāšu īstenošanu, kas noteiktas novatorisku zāļu jomā uzsāktās kopīgās tehnoloģiju ierosmes pētniecības programmā (turpmāk “pētniecības pasākumi”), proti, piešķirot dotācijas tiem, kas izraudzīti konkursos pēc aicinājumiem iesniegt priekšlikumus;

c)

nodrošina papildināmību ar citiem Septītās pamatprogrammas pasākumiem;

d)

izveido publiskā un privātā sektora partnerību, kuras mērķis ir palielināt ieguldījumus pētniecībā biofarmācijas nozarē dalībvalstīs un Septītās pamatprogrammas asociētajās valstīs, apvienojot resursus un veicinot publiskā un privātā sektora sadarbību;

e)

sekmē mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) iesaisti kopuzņēmuma darbībās saskaņā ar Septītās pamatprogrammas mērķiem.

Uzdevumi:

Padomes Regulai pievienoto Kopuzņēmuma IMI Statūtu 1. pantā minēts:

Kopuzņēmuma IMI galvenie uzdevumi un darbības ir šādas:

a)

nodrošināt kopīgas tehnoloģiju ierosmes uzsākšanu novatorisku zāļu jomā un tās ilgtspējīgu pārvaldību;

b)

noteikt un izpildīt ikgadējo īstenošanas plānu, kas minēts 18. pantā, izmantojot aicinājumus iesniegt projektu priekšlikumus;

c)

regulāri pārskatīt un veikt vajadzīgos pielāgojumus novatorisku zāļu jomā uzsāktās kopīgās tehnoloģiju ierosmes pētniecības programmā, ņemot vērā zinātnes attīstību, kas notikusi tās īstenošanas laikā;

d)

mobilizēt vajadzīgos publiskā un privātā sektora resursus;

e)

izveidot un attīstīt ciešu un ilglaicīgu sadarbību starp Savienību, nozares uzņēmumiem un citām ieinteresētajām pusēm, piemēram, regulatoriem, pacientu organizācijām, akadēmiskajām aprindām un klīniskajiem centriem, kā arī nozares uzņēmumu un akadēmisko aprindu sadarbību;

f)

atvieglot valsts un starptautisko pasākumu koordināciju šajā jomā;

g)

uzņemties komunikācijas un izplatīšanas darbības;

h)

sazināties un sadarboties ar dalībvalstīm un Septītās pamatprogrammas asociētajām valstīm, izmantojot īpaši šim nolūkam izveidotu grupu (turpmāk “IMI dalībvalstu pārstāvju grupa”);

i)

organizēt vismaz vienu ikgadēju sanāksmi (turpmāk “Ieinteresēto pušu forums”) ar interešu grupām, lai ieinteresētajām pusēm nodrošinātu Kopuzņēmuma IMI pētniecības pasākumu atvērtību un pārskatāmību;

j)

paziņot juridiskajām personām, kuras ar kopuzņēmumu noslēgušas dotāciju nolīgumu (turpmāk “dotāciju nolīgums”), par iespējām saņemt aizdevumus no Eiropas Investīciju bankas, jo īpaši – izmantojot Riska dalīšanas finanšu mehānismu, kas izveidots saskaņā ar Septīto pamatprogrammu;

k)

publicēt informāciju par projektiem, norādot dalībnieku nosaukumus un Kopuzņēmuma IMI katram dalībniekam piešķirtā finanšu ieguldījuma summu;

l)

nodrošināt novatorisku zāļu jomā uzsāktās kopīgās tehnoloģiju ierosmes efektivitāti;

m)

veikt visus citus pasākumus, kas vajadzīgi, lai sasniegtu šīs regulas 2. pantā minētos mērķus.

1.   Valde

Valde ir galvenā lēmumu pieņemšanas struktūra un atbild par Kopuzņēmuma IMI darbību un pārrauga tā virzību uz mērķu sasniegšanu. Tā nodrošina Kopuzņēmuma un tā locekļu ciešu sadarbību Kopuzņēmuma darbību izpildē. Tāpēc tā nodrošina Kopuzņēmuma IMI mērķu sasniegšanu, proti, pārvarēt vājās vietas Eiropas farmaceitisko produktu izpētē un attīstībā un atbalstīt biomedicīnisko izpēti pacientu ārstēšanā.

2.   Izpilddirektors

Izpilddirektors, kuru ieceļ Valde, ir galvenā izpildpersona, kas atbild par Kopuzņēmuma pārvaldību ikdienā saskaņā ar Valdes lēmumiem. Šajā sakarā viņš/viņa regulāri informē Valdi un Zinātnisko komiteju, kā arī atbild uz jebkuru īpašu ad hoc informācijas pieprasījumu no Valdes un Zinātniskās komitejas. Izpilddirektors ir Kopuzņēmuma IMI juridiskais pārstāvis. Viņš/viņa veic savus uzdevumus pilnīgi neatkarīgi un atskaitās Valdei.

3.   Zinātniskā komiteja

Zinātniskā komiteja ir Valdes padomdevēja struktūrvienība, un tā darbojas ciešā sadarbībā ar izpildbiroju un ar tā atbalstu.

Zinātniskā komiteja sniedz atzinumus par pētniecības programmas nozīmīgumu, iesaka zinātniskās prioritātes, ko ietver ikgadējā īstenošanas plāna priekšlikumā, un sniedz padomus par zinātniskajiem sasniegumiem, kas izklāstīti gada darbības ziņojumā.

Kopuzņēmumu IMI atbalsta divas ārējās padomdevējas struktūras:

4.    IMI dalībvalstu pārstāvju grupa

IMI dalībvalstu pārstāvju grupā ir pa vienam pārstāvim no katras ES dalībvalsts un katras Pamatprogrammas asociētās valsts. IMI dalībvalstu pārstāvju grupai ir Kopuzņēmuma IMI padomdevējas funkcijas, un tā darbojas kā koordinators starp Kopuzņēmumu IMI un ieinteresētajām pusēm attiecīgajās valstīs.

5.   Ieinteresēto pušu forums

Ieinteresēto pušu forums ir sanāksme, kurā var piedalīties visas ieinteresētās puses un sniegt komentārus par Kopuzņēmuma IMI darbību; foruma sanāksmi organizē izpilddirektors vismaz reizi gadā.

6.   Ārējā revīzija

Eiropas Revīzijas palāta

7.   Budžeta izpildes apstiprinātājiestāde

Eiropas Parlaments pēc Padomes ieteikuma

Budžets

81,9 miljoni EUR piešķirti no Savienības iemaksas un 50 % darbības izdevumus sedz EFPIA (0,5 miljoni EUR)

Darbinieku skaits 2009. gada 31. decembrī

29 amata vietas gada štatu sarakstā, no tām 2009. gada 31. decembrī aizņemtas 12 un piešķirtas šādu pienākumu izpildei:

izpilddirektors: 1,

zinātniskai darbībai: 3,

pamatdarbībām: 5,

pamatdarbībām: 3.

Kopuzņēmuma izveide un vadības iecelšana

Valde sanāca kopā trīs reizes,

arī Zinātniskā komiteja sanāca kopā trīs reizes.

Dalībvalstu pārstāvju grupa sanāca kopā divas reizes.

2009. gada 10. jūnijā Valde iecēla Michel Goldman Kopuzņēmuma IMI izpilddirektora amatā, un viņš uzsāka pildīt šā amata pienākumus 2009. gada 16. septembrī. Līdz tam laikam izpilddirektora pienākumus pildīja Eiropas Komisijas ieceltais izpilddirektora pienākumu pagaidu izpildītājs Alain Vanvossel.

2009. gadā galvenais uzdevums bija veikt sagatavošanās darbus, lai nodrošinātu Kopuzņēmuma IMI autonomiju, kuru tam piešķīra 2009. gada 16. novembrī.

Sagatavošanās darbos ietilpa darbinieku pieņemšana darbā un Kopuzņēmuma IMI biroja telpu izveide un administratīvo un darbības procedūru izstrādāšana.

Līdz ar autonomijas iegūšanu Kopuzņēmums IMI varēja pildīt savu budžetu. Līdz tam par Kopuzņēmuma izveidi un sākotnējo darbību atbildību uzņēmās Komisija sadarbībā ar otru Kopuzņēmuma IMI dibinātāju saskaņā ar 16. pantu Padomes Regulā, ar ko izveido Kopuzņēmumu IMI.

Uzaicinājums iesniegt priekšlikumus un projektu vadība

Pirmais uzaicinājums iesniegt priekšlikumus, kuru organizēja 2008. gadā, tika pabeigts, un uzaicinājuma procedūras divos posmos ar neatkarīgu ekspertu palīdzību izvēlējās 15 projektu priekšlikumus. Lielāko daļu dotāciju nolīgumu nosūtīja projektu koordinatoriem parakstīšanai, un gada beigās bija uzsākti 10 projekti.

2009. gada 27. novembrī Kopuzņēmums organizēja otro uzaicinājumu iesniegt pietiekumus, un pirmā posma termiņš bija 2010. gada februāris.

IT infrastruktūra

Izveidota IT infrastruktūra Kopuzņēmuma IMI pagaidu telpās. Vēlāk to pārstrādās un uzstādīs jaunu, kad Kopuzņēmums IMI ievāksies jaunajās telpās.

Pilnībā pārstrādāts iesniegšanas rīks un izstrādāts īpašs publiski pieejams modulis pieteikumu iesniedzēju konsorcijam; šis rīks ļauj iesniegt un izvērtēt ieinteresētības pieteikumus (pirmais posms uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus).

Komunikācija

2009. gadā tika organizēti trīs liela mēroga komunikācijas pasākumi. 14. septembrī tika organizēts pasākums presei, lai iepazīstinātu ar Kopuzņēmuma IMI jauno izpilddirektoru un tematiem Kopuzņēmuma IMI otrajam uzaicinājumam iesniegt priekšlikumus.

17. novembrī bija organizēta informācijas diena, kurā potenciālos pietiekumu iesniedzējus informēja par otro uzaicinājumu iesniegt priekšlikumus.

Kopuzņēmums IMI uzsāka patstāvīgu darbību 2009. gada 15. decembrī.

Avots: Kopuzņēmuma IMI sniegtā informācija.

KOPUZŅĒMUMA ATBILDES

Budžeta izpilde

16. punkts

Kopuzņēmums IMI atzīst maksājumu apropriāciju zemo izlietojumu 2009. gadā, kas skaidrojams ar Kopuzņēmuma darbības sākumposmu.

Iekšējās kontroles sistēmas

20.–21. punkts

Kopuzņēmums IMI atzīst Palātas piezīmes. Kopuzņēmums turpina iekšējās kontroles izveidi un veic pasākumus, lai risinātu Palātas minētos jautājumus.

Uzņēmējvalsts nolīguma nenoslēgšana

22. punkts

Kopuzņēmums IMI turpina sadarboties, lai īstenotu uzņēmējvalsts nolīguma noteikumus, un gaida procedūras nākamo posmu rezultātus, lai nolīgums tiktu parakstīts.

Iekšējās revīzijas funkcija un Komisijas Iekšējās revīzijas dienests

23. punkts

Iekšējais revidents tiks iecelts un sāks darbu 2010. gada novembrī.


(1)  Padomes 2007. gada 20. decembra Regula (EK) Nr. 73/2008, ar ko izveido Kopuzņēmumu novatorisku zāļu jomā uzsāktās ierosmes īstenošanai (OV L 30, 4.2.2008., 38. lpp.).

(2)  Gada pārskatiem pievieno pārskatu par budžeta un finanšu pārvaldību attiecīgajā gadā, kurā cita starpā sniedz informāciju par apropriāciju izpildes rādītājiem un kopsavilkumu par apropriāciju pārvietošanu no sākotnējiem budžeta posteņiem uz citiem.

(3)  Finanšu pārskatos ietilpst bilance, pārskats par saimnieciskās darbības rezultātu, naudas plūsmas tabula, pārskats par kapitāla izmaiņām un finanšu pārskatu pielikums, kurā ir aprakstītas grāmatvedības galvenās metodes un doti citi paskaidrojumi.

(4)  Budžeta izpildes pārskati ietver pārskatu par budžeta izpildes rezultātu un tā pielikumu.

(5)  OV L 248, 16.9.2002., 1. lpp.

(6)  Kopuzņēmuma IMI finanšu noteikumus pieņēma ar Valdes lēmumu 2009. gada 2. februārī.

(7)  Komisijas 2002. gada 19. novembra Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/2002 (OV L 357, 31.12.2002., 72. lpp.) 33. pants.

(8)  Regulas (EK, Euratom) Nr. 2343/200238. pants.

(9)  Noteikumi par aģentūru pārskatu un uzskaites izklāstu ir paredzēti VII sadaļas 1. nodaļā Regulā (EK, Euratom) Nr. 2343/2002, kurā jaunākie grozījumi izdarīti ar 2008. gada 9. jūlija Regulu (EK, Euratom) Nr. 652/2008 (OV L 181, 10.7.2008., 23. lpp.). Minētās regulas noteikumi ir pilnībā iekļauti Kopuzņēmuma finanšu noteikumos.

(10)  IFAC – International Federation of Accountants; ISSAI – International Standards of Supreme Audit Institutions.