21.8.2009   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 197/10


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

2009/C 197/08

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Komisijai jāsaņem paziņojumi par iebildumiem sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“CHIRIMOYA DE LA COSTA TROPICAL DE GRANADA-MÁLAGA”

EK Nr.: ES-PDO-0005-0244-11.06.2002.

ACVN ( X ) AĢIN ( )

Šis kopsavilkums nosaka galvenos produkta specifikācijas elementus informācijas nolūkā.

1.   Atbildīgais departaments dalībvalstī:

Nosaukums:

Subdirección General de Calidad Diferenciada y Agricultura Ecológica, Ministerio de Medio Ambiente, Medio Rural y Marino

Adrese:

Paseo Infanta Isabel, 1

28071 Madrid

ESPAÑA

Tālr.

+34 913475394

Fakss

+34 913475410

E-pasts:

sgcaae@mapya.es

2.   Grupa:

Nosaukums:

Asociación de Productores y Elaboradores de Chirimoya de la Costa Tropical de Granada-Málaga

Adrese:

Av. de Andalucía, 1

18690 Almuñécar (Granada)

ESPAÑA

Tālr.

+34 58632715

Fakss

+34 58632961

E-pasts:

chirimoya@crchirimoya.org

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

3.   Produkta veids:

1.6. grupa.

Svaigi vai pārstrādāti augļi, dārzeņi un labība

4.   Specifikācija:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 4. panta 2. punkta prasību kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums:

“Chirimoya de la Costa tropical de Granada-Málaga”

4.2.   Apraksts:

Čerimoijas koka augļi (Annona cherimola Mill.), Impressa tipa miza, iegūti no vietējās šķirnes “Fino de Jete” un paredzēti lietošanai svaigā veidā.

Produkta īpašības veidojušās no “Fino de Jete” šķirnes augļu raksturīgajām īpatnībām, kuras ietekmējusi ģeogrāfiskā vide – Granādas un Malagas tropiskā piekraste.

Augļiem vispiemērotākajā novākšanas laikā ir gluda vai maliņā viegli iespiesta zvīņveida miza, tie ir apaļi, ovāli, sirdsveida vai nierveida, un parasti virzienā uz centrālo asi tie ir simetriski.

Vispiemērotākajā ražas novākšanas laikā auglis ir gaiši zaļā krāsā.

Auglim ir diezgan bieza miza.

Sēklas ir apvalkā un tāpēc nav viegli uzreiz izlobāmas,

Ļoti salda garša, taču nelielais skābums to dara patīkamu, šķīstošo cukuru daudzums pārsniedz 17 Brix,

Augļus novācot to mīkstums ir baltā vai ziloņkaula krāsā.

Attiecībā uz kvalitātes šķiru un pielaidēm jāievēro noteikumi, kas piemērojami čerimoijām. Aizsargātas cilmes vietas nosaukums ir tikai “augstākās šķiras” un “1. šķiras” čerimoijām.

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals:

To čerimoiju audzēšanas, sagatavošanas un iepakošanas apgabalu, kurām ir aizsargāts cilmes vietas nosaukums, veido zemes gabali tāda paša nosaukuma reģionā, un tas ietver šādas municipalitātes.

 

Granādas provincē: Motril, Vélez de Benaudalla, Los Guájares, Molvízar, Salobreña, Itrabo, Otívar, Lentejí, Jete un Almuñécar.

 

Malagas provincē: Nerja, Frigiliana, Torrox, Algarrobo un Vélez-Málaga.

Čerimoija jāsagatavo un jāiepako attiecīgajā ģeogrāfiskajā apgabalā, jo augļi ir ļoti trausli un ātri bojājas, augļu miza, ja to mehāniski iebojā saskrāpējot, sadauzot u. tml., strauji zaudē krāsu. Jau sākot ar novākšanu (ko veic ar rokām) uz lauka līdz pat iepakošanai noliktavās augļi jāapstrādā ļoti uzmanīgi, un tas jāpaveic mazāk nekā 24 stundās. Pilnīgi aizliegts augļus pārpakot un/vai veikt atkārtotu apstrādi.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums:

Produkta izcelsmi un kvalitāti garantē būtiski faktori, kas ietver:

apstiprinātās šķirnes čerimoijas, kas iegūtas no stādījumiem, kuri reģistrēti un atrodas ražošanas apgabalā;

ražošanas metode reģistrētajos stādījumos atbilst specifikācijā noteiktajai un tiek regulāri pārbaudīta, lai nodrošinātu tās izpildi;

produktu transportē un uzglabā dārzkopības centros, kas reģistrēti un atrodas ražošanas apgabalā, tas jādara apstākļos, kas nodrošina to optimālu saglabāšanu;

čerimoiju sagatavošanu, iepakošanu, noformējumu, nosūtīšanu un uzglabāšanu kontrolē Reglamentējošā padome;

noteiktos laika periodos veic fizikāli ķīmisko un organoleptisko analīzi, lai nodrošinātu augļu kvalitāti;

tikai tādas čerimoijas, kas atbilst visām kontroles prasībām, tiek iepakotas un laistas tirgū ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu un Reglamentējošās iestādes numurētu kontroletiķeti. Reglamentējošā padome izsniedz realizētājuzņēmumam tādu kontroletiķešu skaitu, kas atbilst produkta daudzumam, ko lauksaimnieks piegādājis šim sertificētā produkta sagatavošanas un iepakošanas centram, un iepakojumu skaitam.

4.5.   Ražošanas metode:

Čerimoijas koka audzēšana, tāpat kā jebkura cita augļkoka audzēšana, sākas ar tā iestādīšanu. Izmanto potētu augu. Potmateriāls iegūts no šajā apgabalā tradicionālas šķirnes, t. i., “Fino de Jete”.

Augļkoku stādījumu blīvums parasti ir 160 līdz 200 koki uz 1 ha.

Augļu koka vainagu veido, apgriežot to pirmajos 3–4 gados. Kad, sasniedzis 5. dzīves gadu, koks sāk dot augļu ražu, tam veic potzaru atjaunošanu, jo tā tieši ietekmēs augļu koka ražību. Vispiemērotākais apgriešanas laiks ir ziemas beigas.

Cilvēka veikta manuālā apputeksnēšana papildina dabisko apputeksnēšanu tajos Granādas un Malagas tropiskās piekrastes reģionos, kur dabiskā apputeksnēšanās vai nu nenotiek vispār, vai arī tā ir nepietiekama.

Ja čerimojas koka trūkums ir grūti paveicamā tā apputeksnēšana, tad tam ir arī sava priekšrocība – tas ir izturīgs pret kaitēkļiem. Čerimoijas koka galvenais ienaidnieks ir tā saucamā “augļu mušiņa” jeb Vidusjūras augļmuša (Ceratitis capitata Wied). Retāk sastopams kaitēklis ir bruņutis (Coccus hesperidum un Pseudococcus citri). To apkarošanai izmanto atļautos insekticīdus.

No biežāk izplatītajām slimībām minama sakņu kakla un galveno sakņu puve, ko izraisa galvenokārt Armillaria mellea un Rosellinia necatrix, ko, savukārt, rada pārliekais mitrums pie koka saknēm, tāpēc ieteicams atbrīvot sakņu kaklu un galvenās saknes, noskrāpējot puvušās vietas un dezinficējot ar atļautu fungicīdu.

Pavasara sākumā parasti veic čerimoiju dārza uzaršanu aptuveni piecpadsmit centimetru dziļumā.

Mēslošanas līdzekļu daudzums atkarīgs no tādiem faktoriem kā augsnes auglība, apūdeņošanas sistēmas veids, potcelma īpašības, koka vecums un jo īpaši no paredzamās ražas.

Reģionā izmanto divas apūdeņošanas sistēmas, kas atšķiras atkarībā no tā, vai stādījumi atrodas kalna nogāzē vai ielejā, t. i., attiecīgi lokalizēto vai vispārējo apūdeņošanu.

Ražu novāc tikai ar rokām. Kad čerimoijas novāktas, tās nogādā uz sagatavošanas un iepakošanas centriem, ievērojot maksimālu piesardzību, lai saglabātu produkta raksturīgās īpašības.

Pēc augļu saņemšanas reģistrētajos sagatavošanas un iepakošanas centros tos sadala šķirās.

Produkta apstrāde no tā novākšanas dārzā līdz iepakošanai noliktavās jāveic ļoti rūpīgi un nepārsniedzot 24 stundu laika periodu. Stingri aizliegts augļus pārpakot un/vai veikt atkārtotu apstrādi.

4.6.   Saikne:

“Fino de Jete” šķirne izveidojusies cilvēka vadītas dabīgas selekcijas procesā no šķirnes, kas XVIII gadsimtā ievesta no Amerikas kontinenta. Pašlaik to audzē tikai Granādas un Malagas tropiskajā piekrastē.

Reģiona lauksaimnieki to izvēlējās vairāku apsvērumu dēļ: īpaši liela ražība ilgā laika periodā, ko lielā mērā nosaka bioloģiski perfektā pielāgošanās videi, bāli zaļā mizas krāsa, ko daļēji radījuši audzēšanas paņēmieni, stādījumu lielais blīvums, apgriešanas veidi un tropisko ieleju savdabīgais reljefs, kas nodrošina kokiem ļoti labu apēnojumu.

No otras puses, zvīņveida miza ar (Impresa tipa) iespiedumiem, kas ir biezāka nekā citu šķirņu augļiem, atvieglo to transportu, labāk pasargājot augļus no mehāniskiem iebojājumiem. Runājot par augļa organoleptiskajām īpašībām, jāpiemin tā līdzsvarotā saldi skābenā garša, kuru ietekmējuši reģiona klimatiskie apstākļi, jo augļi nogatavojas vasarā, kad ir gada visaugstākā temperatūra, un tāpēc tajos veidojas vairāk šķīstošo cukuru. Izšķirošais faktors ir ražošanas apgabala atrašanās platuma grādos, kas atbilst planētas mērenajai zonai, atšķirībā no galvenajām pasaules audzēšanas zonām, kurās augļi gatavojas visu gadu, jo stādījumi atrodas tropiskajiem platuma grādiem tuvākos platuma grādos, tostarp tuvāk ekvatoram.

Tādējādi “Fino de Jete” šķirne ir ekotips, kas ļoti labi pielāgojies īpašajiem subtropiskajiem apstākļiem, kas raksturīgi šā aizsargātā cilmes vietas nosaukuma ražošanas apgabalam.

4.7.   Pārbaudes struktūra:

Nosaukums:

Consejo Regulador de la Denominación de Origen «Chirimoya de la Costa Tropical de Granada-Málaga».

Adrese:

Av. Juan Carlos I, Ed. Estación, Apdo. de Correos 648

18690 Almuñécar (Granada)

ESPAÑA

Tālr.

+34 958635865

Fakss

+34 958639201

E-pasts:

chirimoya@crchirimoya.org

Granādas un Malagas tropiskās piekrastes čerimoijas ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu Reglamentējošā padome atbilst standartam EN 45011 saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem.

4.8.   Marķējums:

Katra reģistrētā uzņēmuma izmantotās tirdzniecības etiķetes jāapstiprina Reglamentējošajai padomei. Uz etiķetes obligāti jābūt šādai norādei: Denominación de Origen “Chirimoya de la Costa Tropical de Granada-Málaga”.

Visa veida iepakojumam, kādā nosūta čerimoiju ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu, jābūt ar kontroletiķeti, ko izdevusi Reglamentējošā padome, un kontroletiķetes pievieno reģistrētās noliktavās tā, lai to atkārtota izmantošana nebūtu iespējama.

Numurētās kontroletiķetes izmanto gan augstākās šķiras, gan 1. šķiras augļiem.